Європа надає фінансування Україні для виробництва зброї через обмеження власних потужностей — WSJ
Європейські союзники України, які намагаються виробляти достатньо зброї для військових зусиль Києва, запроваджують новий метод: дають українцям гроші, щоб вони самі це робили. Згідно з новим підходом, європейці фінансують державні контракти з українськими виробниками зброї, які перебувають у скрутному фінансовому становищі, на виробництво обладнання для збройних сил України, включаючи ракети дальнього радіусу дії й безпілотники, здатні завдавати ударів по російській території.
Київ повідомляє союзникам, з якими компаніями працювати і яке озброєння купувати, а європейці самостійно перевіряють виробників, перш ніж погоджуватися на угоди. Водночас Україна, як і раніше, покладатиметься на західних союзників у питанні передових озброєнь, таких як ракети-перехоплювачі Patriot, зазначають кореспонденти The Wall Street Journal.
Прихильники такого підходу стверджують, що українські оборонні компанії здатні виробляти багато систем швидше і дешевше, ніж західні постачальники. Українські фірми також пристосовують обладнання до постійно мінливих потреб фронту, зміцнюючи при цьому свою оборонну промисловість на майбутнє.
Система, що отримала назву "данська модель" після того, як Копенгаген розробив цей підхід разом з Україною на початку цього року, привертає дедалі більше уваги й зацікавленості з боку інших країн. Норвегія, Швеція і Литва надали гроші, а інші країни висловили зацікавленість, за словами міністра оборони Данії Троельса Лунда Поульсена. Німеччина вже застосувала подібний підхід, а Нідерланди паралельно укладають контракти безпосередньо з українськими компаніями.
Данія розробила свій підхід тому, що вона, як і багато союзників, вже передала Києву майже всю наявну в неї зброю, кажуть офіційні особи. До цієї групи також належать Нідерланди, Швеція, Норвегія та країни Балтії. Ця модель є частиною ширших зусиль країн Північної Європи й Балтії, спрямованих на консолідацію співпраці для підтримки України.
Президент України Володимир Зеленський разом з прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен відзначив "данську модель" під час 1000-го дня з початку повномасштабного вторгнення Росії. Він сказав, що це дозволило Україні виробляти артилерію, ракети, безпілотники дальнього радіусу дії та гаубиці.
"Якщо ви збільшите потенціал України, тоді нам самим доведеться надавати менше зброї й ми зможемо знову нарощувати свій потенціал", — сказав голландський адмірал Роб Бауер.
Фінансування поки що обмежене. Данія залучила близько 680 мільйонів доларів, з яких понад 400 мільйонів доларів надійшли від конфіскованих відсотків від російських фінансових активів, заморожених в Європі, кажуть данські чиновники й чиновники Європейського Союзу. Копенгаген має намір надати ці кошти до кінця року.
Нагадаємо, що премʼєрка Данії Метте Фредеріксен повідомила, що її країнавиділяє 130 млн євро для оборонного комплексу України. Вона також додала, що український досвід є важливим для Європи. За її словами, важливо, аби промисловість Данії та її сусідів могла вивчити досвід України у розширенні та розвитку виробничих ліній.