MY.UAНовини
Європа не може забезпечити Україні достатньо зброї, тому вигадала новий підхід – WSJ
Європа не може забезпечити Україні достатньо зброї, тому вигадала новий підхід – WSJ

Європа не може забезпечити Україні достатньо зброї, тому вигадала новий підхід – WSJ

Новий підхід дозволить Києву отримати зброю швидше і в більшій кількості, аніж чекати, поки буде виготовлена європейська зброя.

У намаганнях виготовити достатньо зброї для військових зусиль України європейські союзники запроваджують новий метод: дають українцям гроші, щоб вони зробили це самостійно.

Про це йдеться у статті The Wall Street Journal.

Згідно з новим підходом, європейці фінансують українські державні контракти з українськими виробниками зброї на виробництво обладнання для ЗСУ, включно з ракетами великої дальності та безпілотниками, які можуть завдавати ураження по території Росії. Київ вказує партнерам, з якими компаніями працювати та купувати озброєння, а європейці самостійно перевіряють виробників, перш ніж погоджуватися на угоди.

Україна все ще покладатиметься на західних партнерів щодо передової зброї, як-от ракети для Patriot. Але чиновники кажуть, що новий підхід дозволить Києву отримати зброю швидше і в більшій кількості, аніж чекати, поки буде виготовлена європейська зброя. Україна може це зробити, тому що зараз через недостатнє фінансування її збройна промисловість працює набагато нижче від рівня своєї виробничої потужності. За деякими оцінками, – на 30%.

Прихильники цього підходу кажуть, що українські оборонні компанії здатні виготовляти багато систем швидше та дешевше, ніж західні постачальники. Українські компанії також адаптують обладнання більш конкретно до постійних мінливих потреб країни, одночасно зміцнюючи її оборонну промисловість на майбутнє.

"Датська модель" забезпечення України зброєю

Ця система отримала назву "датська модель" після того, як Копенгаген розробив такий підхід з Україною на початку 2024 року. Така модель приваблює дедалі більшу участь та інтерес з боку інших держав. Як повідомив міністр оборони Данії Троелс Лунд Поульсен, свої гроші вже передали Норвегія, Швеція та Литва, а інші країни висловили такку зацікавленість. Схожий підхід вже застосувала Німеччина, а Нідерланди, паралельно, укладають прямі контракти з українськими компаніями.

За словами офіційних осіб, Данія розвинула такий свій підхід, оскільки вона, як і багато інших партнерів, уже передала Україні майже всю свою наявну зброю. До цієї групи також входять Нідерланди, Швеція, Норвегія та країни Балтії.

У статті вказано, що ця модель є частиною ширших зусиль країн Північної Європи та Балтії щодо консолідації співпраці для підтримки України. Це виникло після того, як Франція, Німеччина та інші великі країни не змогли об’єднати континент за узгодженим планом, і коли Європа готується до приходу адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа, яка може зменшити участь Вашингтона на всьому континенті.

Президент України Володимир Зеленський разом із прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен відзначив 1000-й день повномасштабного вторгнення Росії. За його словами, Україна моє можливість виробляти артилерію, ракети, безпілотники дальньої дії та гаубиці.

"Це дозволяє нам об’єднати інші країни навколо інвестицій у виробництво зброї в Україні", – сказав Зеленський.

Фінансування поки що обмежене. Данія забезпечила близько 650 млн євро (це 680 млн дол.), зокрема понад 400 млн дол. конфіскованих відсотків від заморожених російських фінансових активів. Копенгаген планує надати ці кошти до кінця року.

Данія внесла до загальної суми понад 180 млн дол. власних коштів, Норвегія – понад 42 млн дол., а Швеція – понад 20 млн дол.

Поульсен сподівається спрямувати щонайменше 1,4 млрд дол. через систему 2025 року.

"Це приклад того, як забезпечити швидшу доставку, а також зміцнити власне українське виробництво зброї та, зрештою, зробити їх менш залежними від пожертв", – сказав міністр оборони Данії.

Які результати таких інвестицій?

Як заявив у жовтні Зеленський, інвестиції дозволили Україні виробляти близько 20 гаубиць "Богдана" щомісяця. У грудні 2023 року було виготовлено шість таких гаубиць.

"Минулого року ми зіткнулися з реальністю, що технічні можливості українського військово-промислового комплексу значно перевищували фінансові можливості українського бюджету", – сказав Владислав Бельбас, генеральний директор виробника зброї "Українська броня", яка була залучена як субпідрядник для виробництва деталей для гаубиці "Богдана".

Аудити та нагляд обмежують потенційну корупцію під час придбання зброї

Датський підхід завойовує прихильників, оскільки інтегровані аудити та нагляд обмежують потенційну корупцію під час придбання зброї – проблему, яка перешкоджає зусиллям оборони України. Перед виділенням коштів Копенгаген перевіряє одержувачів, а аташе з питань оборони з посольства Данії стедить за тим, щоби компанії доставляли кошти згідно з домовленістю. Наразі жодне підприємство ще не пройшло контроль.

Цей підхід також може зменшити тиск на партнерів, які були змушені витягати зброю з власних арсеналів.

"Завдяки датській моделі ми можемо гарантувати, що пожертвувані кошти підуть на виробництво зброї, яка найбільше потрібна Україні. Українські бажання та українські потреби на полі бою можна буде легше задовольнити", – прокоментував міністр оборони Швеції Пол Йонсон.

Потенціал ВПК України

Старший науковий співробітник Програми Росії та Євразії Фонду Карнегі Ерік Чіарамелла заявив, що Україна має добре налагоджені потужності з виробництва зброї та розвиває технології для забезпечення своїх потреб – зокрема, йдеться про дрони – швидше, ніж це можуть зробити іноземні компанії.

"Україна була серцем радянської оборонно-промислової бази, тому вони мають багато ноу-хау, коли мова заходить про виробництво складних систем", – зауважив Чіарамелла.

За його словами, підтримка оборонної промисловості України дозволяє Заходу допомогти забезпечити довгострокову самодостатність держави.

Багато українських виробників зброї кажуть, що вони могли б збільшити потужності, якби у них було більше виробничих контрактів, але уряд заборонив експорт зброї. Тож військові є єдиним клієнтом у цьому секторі, але вони мають обмежені ресурси. Україна 2024 року витратить 6 млрд дол. на закупівлю зброї, заявив на початку року міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін. Датська модель спрямована на вирішення цієї проблеми.

"Єдине, що змушує компанію виробляти більше, це якщо вона має контракт", – сказав уповноважений чеського уряду з питань відновлення України Томаш Копечний. Він очолює чеську ініціативу з боєприпасів, яка цього року передасть для ЗСУ приблизно 500 тис. артилерійських снарядів калібру 155 мм. Копечний сказав, що Данія, Нідерланди та Чехія тісно співпрацюють задля отримання Україною найбільш необхідної зброї.

Цей підхід також усуває рівень участі влади, який може уповільнити постачання зброї та збільшити вартість.

Минулого тижня в Данії відбувся перший саміт нового формату, до якого увійшли Україна та 12 європейських країн: п’ять країн Північної Європи, три країни Балтії, Велика Британія, Нідерланди, Німеччина та Польща.

Більшість західних донорів України уникали прямого фінансування її оборонних компаній через побоювання фінансових зловживань, корупції або через те, що донори хочуть, аби платежі були спрямовані їхнім власним виробникам зброї. Данія, Нідерланди та їхні сусіди-однодумці або не мають великої оборонної промисловості, або не бачать перспектив досить швидко залучити вітчизняні компанії, щоб допомогти Києву.

Данія оплачує свої контракти через український уряд, але взаємодіє з компаніями напряму. Відповідно до нідерландських законів, країна надсилає платежі безпосередньо українським компаніям, повідомляє Міноборони.

Міністр оборони Литви Лаурінас Кашчунас заявив, що його країна приєднується до ініціативи Данії з початковим внеском у понад 10 млн дол. і прагне зробити більше.

"Це один із найефективніших способів отримати гроші для України", – сказав міністр.

Він зауважив, що український протитанковий комплекс "Стугна" коштує одну десяту частину вартості американської протитанкової ракети Javelin і доступний у більшій кількості.

За словами Кашчунаса, Литва також розглядає можливість придбання ударних безпілотників українського виробництва для власних збройних сил. Відвідавши українських виробників зброї, міністр сказав, що був вражений їхньою здатністю працювати, незважаючи на російські атаки.

До слова, під час представлення внутрішнього Плану стійкості у Верховній Раді, Зеленський заявив, що Україна робить максимум, аби наростити своє власне виробництво гармат, артилерійських снарядів та виробництво у співпраці з партнерами. Так, 2025 року планується виготовити щонайменше 30 тис. далекобійних дронів, а також поставлено завдання виготовити щонайменше 3000 крилатих ракет і ракет-дронів.

  • Україна підписала з Німеччиною важливу угоду щодо ППО: що вона передбачає
  • Західна зброя для України не змінить докорінно перебіг війни, але допоможе в іншому – NYT
  • Понад 100 тисяч бракованих мін вилучають з фронту: у деяких бригадах заміну так і не надали – Бутусов
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Загадковий кратер на Алясці: як утворився ідеально круглий отвір
TSN
2025-02-22T17:36:06Z
Гострі краї Samsung Galaxy S24 Ultra рвуть штани користувачам
InternetUA
2025-02-22T17:33:31Z
З чого почав свій шлях бізнесмена Ілон Маск
InternetUA
2025-02-22T17:24:35Z
Зміна клімату сприяє глобальній водній кризі
Portaltele
2025-02-22T17:19:12Z
Одне маленьке, але важливе налаштування, яке треба змінювати на кожному Android-смартфоні
InternetUA
2025-02-22T16:46:01Z
Крокодили перегріваються через глобальне потепління і змінюють свою поведінку
ZN UA
2025-02-22T16:40:16Z
Експерти закликали покласти в холодильник туалетний папір: у чому причина
GlavRed
2025-02-22T16:27:32Z
Жінка вирішила зробити домашню ковзанку: результат шокував мережу
24tv
2025-02-22T16:24:43Z
Топ популярних українських зірок на YouTube Music: хто зібрав найбільше слухачів
Фокус
2025-02-22T16:15:03Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
Вареники з Грузії: як приготувати смачні квері
Фокус
2025-02-22T14:51:09Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T17:36:59Z
У 7 разів перевищив норму алкоголю: п'яний водій врізався в маршрутку й автопідйомник у Києві
24tv
2025-02-22T17:06:59Z
Чоловік застосував зброю: в Одеському ТЦК розповіли деталі нападу на військовослужбовця
24tv
2025-02-22T16:51:55Z
На ЧАЕС зафіксовано новий осередок тління: розкрито правду про радіаційний фон
GlavRed
2025-02-22T16:27:31Z
Комунальники розчищали квартиру від сміття і знайшли серед непотребу власницю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T16:12:46Z
В Німеччині затримали росіянина: підозрюють в підготовці теракту
iPress
2025-02-22T16:09:14Z
На Черкащині уламки безпілотника пошкодили корівник
AgroNews
2025-02-22T15:19:39Z
У Франції двоє безхатьків викрали банківську картку і виграли 500 тисяч євро
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T15:03:32Z
В Одесі затримали чоловіка, який стріляв у військовослужбовця ТЦК
УкраинФорм
2025-02-22T14:54:18Z
Вільярреал здолав Райо Вальєкано
Football.ua
2025-02-22T17:40:02Z
Забарний отримав червону картку в матчі проти Вулвергемптона
Football.ua
2025-02-22T17:36:26Z
Вихід Зінченка не допоміг: "Арсенал" поступився "Вест Гему" в матчі АПЛ
TSN
2025-02-22T17:21:35Z
Перше вилучення Забарного: Борнмут неочікувано поступився аутсайдеру АПЛ
24tv
2025-02-22T17:21:24Z
АПЛ. Борнмут із вилученням Забарного поступився Вулвергемптону, Тоттенгем розгромив Іпсвіч та інші матчі
Football.ua
2025-02-22T17:06:20Z
Трубін пропустить наступні матчі Бенфіки: у чому причина відсутності українця
24tv
2025-02-22T16:57:19Z
Битиметься без підготовки: Баколе пообіцяв шокувати боксерський світ у бою з Паркером
24tv
2025-02-22T16:45:52Z
Бундесліга. Баєр здолав Гольштайн та інші матчі туру
Football.ua
2025-02-22T16:27:24Z
УПЛ. «Інгулець» програв «Поліссю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-22T16:21:11Z
ЗСУ завдали удару по нафтовій станції в Краснодарському краї РФ, - Генштаб
Хвиля
2025-02-22T17:33:27Z
За одну вулицю – тисяча вбитих: перед росіянами постала велика проблема
24tv
2025-02-22T17:33:04Z
Полонений окупант розповів, як шукав в Україні «нового Бандеру»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:15:26Z
У Покровську внаслідок атаки дроном є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-02-22T17:04:10Z
Дуже небезпечно: залізниця з Ростова на Маріуполь відкрила нові можливості для росіян
24tv
2025-02-22T16:51:54Z
У Запорізькій області війська РФ зруйнували приміщення амбулаторії
УкраинФорм
2025-02-22T15:54:46Z
Буча, Бровари, Вишневе: які ціни на оренду квартир у містах-супутниках Києва
24tv
2025-02-22T15:36:23Z
З обміном «азовців» і морпіхів є проблема, росіяни не хочуть їх віддавати - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T15:28:04Z
У тимчасово окупованому Криму почали масово вручати «попередження» кримськотатарським активістам
Детектор М
2025-02-22T14:51:39Z
Скільки шкарпеток має бути в гардеробі: несподівана відповідь
24tv
2025-02-22T17:33:26Z
Кароль, Огнєвіч, Квіткова та інші: найбажаніші холостячки українського шоубізнесу
24tv
2025-02-22T17:21:08Z
Представник Естонії на «Євробаченні-2025» заспівав про мир Києва та Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:18:14Z
3 захопливі історичні серіали, від яких неможливо відірватися
24tv
2025-02-22T17:06:09Z
Куди сходити у Києві протягом тижня 24 лютого-2 березня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:03:26Z
У Варшаві в червні пройде міжнародна конференція із захисту культурної спадщини України
УкраинФорм
2025-02-22T16:39:09Z
Берлінале зустрів оваціями фільм української режисери
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T16:06:48Z
Осадча висловилася про народження четвертої дитини в 45 років: "Доньку хотіла"
TSN
2025-02-22T15:21:59Z
Підкорили Голлівуд: 6 знаменитих українців, які отримали Оскар
24tv
2025-02-22T15:21:18Z
Чи можна нести штучні квіти на цвинтар: запам'ятайте це
24tv
2025-02-22T17:33:17Z
ЗСУ атакували супер-цінний об'єкт РФ: Генштаб здивував, що вдалось уразити
GlavRed
2025-02-22T17:27:41Z
Чоловік і дружина не живуть разом: у ПФУ нарешті відповіли, як отримати допомогу на комуналку
Знай
2025-02-22T17:12:24Z
На що скаржаться військові: уповноважена президента назвала головні проблеми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:00:10Z
Які документи потрібні для оформлення чорного посвідчення
24tv
2025-02-22T16:15:08Z
Як перевести закордонний стаж в українську пенсію
Знай
2025-02-22T16:12:17Z
Колекторам обмежать права: ветеранів захистять від вимагання боргів
24tv
2025-02-22T16:12:14Z
Нові штрафи з 1 березня 2025 року: за що каратимуть українців
Политека
2025-02-22T16:03:23Z
Стаж в зоні бойових дій: як він розраховується та на що очікувати українським захисникам
24tv
2025-02-22T15:57:47Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Відлякайте мишей та щурів назавжди: вони не можуть терпіти лише один запах
24tv
2025-02-22T09:24:51Z
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
2025-02-22T08:51:35Z
Україна запропонувала США новий формат енергетичної співпраці
360ua.news
2025-02-22T17:33:12Z
Польща платить за роботу Starlink в Україні і не бачить підстав для розриву контракту - віцепрем'єр
УкраинФорм
2025-02-22T17:30:59Z
Нова редакція угоди про копалини значно жорсткіша та може включати нафту й газ, – ЗМІ
24tv
2025-02-22T17:30:52Z
Гривневі вклади стануть вигіднішими: що чекає на депозити у березні 2025 року
24tv
2025-02-22T17:21:26Z
Імпорт плоского прокату в ЄС у II кварталі може скоротитися на 25%
AgroNews
2025-02-22T17:10:06Z
Українцям доведеться заплатити податок на житло: кого це торкнеться
Фокус
2025-02-22T17:00:17Z
Споживання енергії з відновлюваних джерел в Європі досягло рекордного рівня
InternetUA
2025-02-22T16:24:11Z
Український агрохолдинг співпрацюватиме з NASA: чому це важливо
AgroNews
2025-02-22T16:15:06Z
Після атаки дронів ЗСУ в росії зупинено перекачку нафти на двох НПЗ
iPress
2025-02-22T16:09:17Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
"Зараз усе руйнується": Горбач пояснив наслідки щирого захоплення Трампа Путіним
GlavRed
2025-02-22T17:27:52Z
«Війна впритул»: в Анкарі відкрилася VR-виставка, яка демонструє наслідки злочинів Росії в Україні
УкраинФорм
2025-02-22T17:27:29Z
У нього проблеми з фізикою: Путін видав чергову маячню про свій "Орешник"
24tv
2025-02-22T17:27:19Z
Навіщо Захід і Росія нав’язують Україні вибори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:24:38Z
Рубіо пояснив, чому США запропонували власний проєкт резолюції Генасамблеї ООН щодо річниці війни
УкраинФорм
2025-02-22T17:15:08Z
Росія вже програла війну, Путін змушений зупинятись, – Тимочко
24tv
2025-02-22T17:12:49Z
ХАМАС передасть Ізраїлю шістьох заручників після тривалого полону
360ua.news
2025-02-22T17:03:19Z
Протести в Болгарії: прихильники проросійської партії підпалили представництво ЄС
TSN
2025-02-22T17:03:06Z
Росіяни атакували два райони Дніпропетровщини
УкраинФорм
2025-02-22T16:57:03Z