MY.UAНовини
Як шахраї наживаються на військових та їхніх родинах: неіснуючі авто і псевдоблагодійники
Як шахраї наживаються на військових та їхніх родинах: неіснуючі авто і псевдоблагодійники

Як шахраї наживаються на військових та їхніх родинах: неіснуючі авто і псевдоблагодійники

Війна – це страшне горе, але завжди знаходяться ті, хто хоче використати його собі на користь. Жертвами численних шахраїв стають всі, включаючи наших захисників та їхні родини. Негідники втираються в довіру, прикриваючись добрими намірами, і не гребують полювати за грошима, за які заплачено життям. Коротко про - про найбільш поширені шахрайські схеми, які злочинці пристосували під велику війну.

Під вкраденим іменем

Найпопулярніша зі схем - це продаж неіснуючих автомобілів. В інтернеті, найчастіше на OLX, розміщується фото машини, яка може бути використана у воєнних умовах, та виставляється приваблива ціна. Продавець править передплату, яку навіть може пояснити витратами на перегонку або дрібний ремонт автомобіля. Отримавши гроші, зникає.

Шахраї можуть діяти не просто як приватні особи, а представлятися волонтерами благодійних організацій, які давно працюють з військовими і мають від них довіру. Директор "Код Життя UA" Ірина Слюсаренко розповідала Коротко про, як таким оборудникам вдалося зламати телефон одного з працівників фонду, викрасти звідти фото документів хлопця і від його імені масово дурити на гроші військових та їхніх родичів.

Ірина звернула увагу ще на одну небезпеку: аферисти полюють не тільки за документами волонтерів, а і за документами військових, які просять пересилати, щоб “упевнитися в надійності покупця”. Військові документи теж можуть бути задіяні в різних протиправних схемах або стати підказкою для ворога.

“Військові думають, що спілкуються з волонтерами, і називають місце, куди привезти машину. Співпадіння чи ні, але є кільки випадків, коли за вказаними координатами ворог відкривав вогонь”, - розповіла Ірина.

“Операція невдала, перерахуйте ще раз”

Маскуватися під пристойні організації - це улюблений хід організованих груп. У Кременчузі Полтавської області передана до суду справа по збитках на пів мільйона. Фігурантами є п’ятеро молодиків, що прикидалися автокомпанією, яка має свої представництва на відомих онлайн-платформах.

Занижену вартість виставлених на продаж машин пояснювали тим, що вони конфісковані за борги і ціну визначив суд. Слідчі встановили 14 покупців, серед яких були як військові, так і волонтери, які постачали техніку в зону бойових дій.

Ошуканих підкупив гарно зроблений сайт і “типовий електронний договір про доставлення й продаж автомобілів”, який надсилали клієнту в месенджер. Згідно з ним покупець мав зробити передоплату в розмірі від 10 до 50 відсотків вартості. При цьому клієнту могли повідомити, що операція невдала, гроші йому згодом повернуться, і просили повторно зробити перерахування. Таким чином в окремих випадках шахраям вдавалося отримати майже всю суму за неіснуючий автомобіль.

Підваріантом шахрайської схеми є продаж військовим реальних, але не розмитнених авто на закордонній реєстрації. Групу, що спеціалізувалася на підробці документів на такі транспортні засоби, також викрили на Полтавщині. У соцмережах пишуть, що військовим можуть продавати автомобілі з перебитими номерами, які знаходяться в угоні в Україні або за кордоном.

Обкрадали загиблих героїв

Навіть після загибелі людина може бути не захищеною від посягань на її власність. Про те, що речі військових можуть зникати з моргів, говорилося на рівні чуток. Але вже є документальне підтвердження, що таке можливо.

Влітку цього року Служба безпеки України у співпраці з поліцією викрила в Дніпрі групу осіб, які полювали на банківські рахунки загиблих воїнів. Злодії були у змові з працівником обласного бюро судмедекспертизи, через якого отримували доступ до тіл. Насамперед їх цікавили платіжні картки та телефони, номери яких були зареєстровані в інтернет-банкінгу. Кошти вони переводили на свій рахунок і знімали готівкою через банкомати або оформлювали кредити. Оборудки провертали швидко, щоб банк не встиг отримати звістку про смерть клієнта.

Під час обшуків у фігурантів вилучили понад 100 сім-карток різних операторів, мобільні телефони, банківські картки та комп’ютерну техніку. Також знайшли предмети військової амуніції загиблих. Ці речі готувалися на продаж.

За даними слідства, зловмисники встигли викрасти 1,5 мільйона гривень.

Мерзотників, які обкрадали мертвих героїв в Дніпрі, СБУ затримала. Скрін відео СБУ

“Нема грошей на дорогу” або "позичені" фото

З прадавніх часів шахраї експлуатують здатність людей до співчуття, і у великій війні вони побачили щедру для себе ниву. Створюють фейкові акаунти у соцмережах, "стукаються" у друзі до волонтерів або людей, у яких багато знайомих серед військових. Представляються одним з таких і просять гроші під вигадану легенду. Наприклад: я боєць N-ської бригади, дали відпустку, але затримали зарплату, нема чим оплатити дорогу, позичте хоч 100 гривен. Або: брат повернувся з полону, додому його не відвезли, грошей на транспорт не дали, допоможіть чим можете.

Соціальними мережами котиться хвиля постів з фотографіями поранених бійців і реквізитами для збору коштів на лікування, реабілітацію або протезування. Ми не кажемо, що все це обман. Але багато світлин уже далеко не свіжі, мають давність у один-два роки і були “позичені” із соцмереж або ЗМІ. На них люди, які уже або вилікувалися, або загинули. Тому все треба ретельно перевіряти, в тому числі й через пошукові системи, перш ніж перераховувати гроші.

Торік журналіст і блогер, а зараз військовий Віктор Трегубов розповів про те, як сім’я шахраїв оголосила збір для важкохворої мами вбитої на фронті медикині з позивним “Блискавка”. Друзі і знайомі дівчини жахнулися від такого нахабства, бо знали, що мати дівчини померла за рік до її загибелі, та почали з’ясовувати, хто ж ці шахраї. І з’ясували, що люди, замішані в цій справі, фігурують в цілій низці скандалів про шахрайство.

Знайомі «Блискавки» були в шоці, побачивши оголошення - адже мати захисниці померла ще рік тому. Скрін ФБ Віктор Трегубов

Полювання на мільйони

Від шахрайських дій багато страждають і родичі військових. Аферисти можуть втиратися в довіру під виглядом благодійної організації і навіть вказувати фейковий номер її реєстрації. А власне зміст оборудки маскувати якоюсь акцією. Так, минулого року була розвінчана, а в нинішньому вислухала судовий вирок група жителів Черкаської та Кіровоградської областей. Злочинці ошукали близько сотні громадян по всій Україні, щомісячно збагачуючись на понад мільйон гривень.

Через соцмережі ділки знаходили реальні оголошення про збір коштів на допомогу або лікування військовослужбовців. Використовуючи спеціально створений акаунт, заходили в приватні повідомлення і представлялися волонтерами міжнародних організацій. Мовляв, вони можуть фінансово підтримати збір, але у польських злотих, які треба конвертувати у гривні за певним алгоритмом.

Під виглядом конвертації відбувався так званий фішинг – шахраї отримували інформацію, яка дозволяла дістатися онлайн-банкінгів жертв і цупити звідти кошти.

Організатора групи засуджено до 9,5 років, двох учасників – до 8,5 років з конфіскацією майна. Однак сама ідея може використовуватися понині.

Під загрозою сім’ї загиблих воїнів, особливо самотні батьки. Вирахувати таких не складно, бо всі похорони оформляються через ТЦК, процедури масові, врочисті, часто є повідомлення в пресі. Злодії чекають на момент, коли за загиблого воїна родичі отримають компенсацію, і пропонують вигідно убезпечити гроші, бо або банки збанкрутують, або буде інфляція.

У жовтні 2023 року поліція Закарпатської області затримала одного з членів організованої групи, який переконав 49-річну мати загиблого воїна перевести на криптогаманець 7,5 мільйона гривень. Жінка перераховувала гроші частинами, будучи переконаною, що вони зберігаються у закордонній фінансовій установі.

З публікацій у пресі відомо про аферистів, які виманювали гроші у вдів для неіснуючих хворих діток, для сироти, який добровольцем пішов на війну, і під різними іншими приводами.

Негідника, що виманив гроші у матері загиблого військового, затримали закарпатські правоохоронці. Фото: zk.npu.gov.ua

Дзвонять від Червоного Хреста, Міноборони і… групи “Вагнера”

Найвразливіша категорія – сім’ї зниклих безвісти і полонених бійців. Тисячі разів говорилося і писалося, що до чужих не можна мати віри, але коли людина отримує хоч краплю надії, вона може геть втратити почуття обережності.

Днями Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими попередив, що родичам полонених бійців у приватні повідомлення почали надходити звернення щодо нового обміну. Демонструючи фальшиві документи, "позичені" з офіційних джерел, шахраї переконують, що можуть включити конкретне прізвище в список, але послуга коштує грошей. При цьому зловмисники посилаються на реальні сайти благодійних організацій, запевняючи, що є їх представниками.

У лютому цю ж проблему порушив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, попередивши, що зловмисники зламують сторінки посадових осіб у соціальних мережах. Такому зламу, зокрема, були піддані акаунти працівників офісу Лубінця. Від їхнього імені надходили прохання “позичити” певну суму грошей для позитивного вирішення питання.

Ще більший ризик потрапити в такі тенета у родичів зниклих безвісти. Розміщуючи у публічній площині фото рідних і свої телефони, вони регулярно отримують дзвінки від “свідків”, “побратимів”, навіть “окупантів” або “тюремників” з пропозиціями сказати, де знаходиться зниклий чи його тіло або полегшити долю в полоні.

Найчастіше в цьому вправляються мешканці виправних колоній, які набили руку на дзвінках “ваш син у поліції” або “потрапив в ДТП”, і добре розуміються на психології жертви. Так, з Маневичської колонії родичам зниклих безвісти надходили дзвінки від “представників” Міноборони, Червоного Хреста і навіть ЧВК “Вагнер”. За інформацію просили від 8 до 25 тисяч гривень, за викуп з полону – від 40 до 120 тисяч. Все залежало від емоційного стану людини, яку вдавалося втягнути в розмову.

Уповноважені особи просять звертатися за інформацією лише до офіційних установ, а про будь-які спроби шахрайства повідомляти правоохоронні органи.

Теги за темою
військові
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T22:00:03Z
В окупованому Криму оштрафували чоловіка, який 5 років тому вилаявся на адресу Путіна у соцмережі
Детектор М
2024-11-29T21:57:01Z
На фронті - 172 зіткнення, ворог втратив майже 500 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-29T21:30:35Z
Наступ Росії на Дніпропетровську область: військовий експерт розповів про вирішальні чинники
Политека
2024-11-29T21:27:50Z
Якщо є поважна причина: у 3-й ОШБр розповіли, як приймають назад бійців із СЗЧ
Фокус
2024-11-29T21:01:48Z
ЗСУ відбили понад 170 штурмів з початку доби
1News
2024-11-29T21:00:21Z
Генерал молодого покоління та реальний авторитет: що кажуть військові про призначення Драпатого
24tv
2024-11-29T20:48:56Z
У багатьох областях оголосили штормове попередження: якою буде погода
GlavRed
2024-11-29T20:27:32Z
Харків'янка з "Холостяка-13" розповіла, як перейшла на українську після обстрілу рідного міста
24tv
2024-11-29T20:15:07Z
Мріяв жити в Москві: у Польщі затримали скандального тіктокера з України
TSN
2024-11-29T22:03:55Z
Макрон різко розкритикував агресивну політику Росії під час розмови з Зеленським
Хвиля
2024-11-29T22:03:31Z
РФ "атакує немислимо": німецький генерал прогнозує втрату Покровська до 2025 року
GlavRed
2024-11-29T22:03:02Z
У Грузії спалахнули протести, які розганяють силовики: усі подробиці
TSN
2024-11-29T22:00:54Z
Репутаційний скандал у Британії: уряд Стармера прийняв першу відставку міністра
TSN
2024-11-29T21:57:04Z
СБУ затримала проросійських агітаторів у різних регіонах України
InternetUA
2024-11-29T21:46:35Z
Комісія ЄС розслідує вплив TikTok на результати виборів у Румунії
ZN UA
2024-11-29T21:30:49Z
"Ракети полетять в ці міста": астролог попередив про масштабні атаки росіян – де буде найнебезпечніше
Знай
2024-11-29T21:30:40Z
Зеленський пояснив кадрові перестановки у ЗСУ та призначення полковника заступником Єрмака
Хвиля
2024-11-29T21:24:59Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
Вірусний тренд у TikTok: пісня Бруно Марса та виконавиці Розе опинилась у топі
24tv
2024-11-29T22:00:59Z
"Холостяк" 13 сезон 5 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-29T22:00:09Z
Шоуранер «Хлопців» / The Boys: «Ми не відтворювали реальність — світ змінився, щоб відобразити шоу»
ITC
2024-11-29T21:35:58Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T21:27:44Z
Що дивитися взимку: 3 різдвяні серіали, які подарують святкову атмосферу
24tv
2024-11-29T21:09:49Z
"Завжди обирає себе": Оля Цибульська заговорила про проблеми у шлюбі
GlavRed
2024-11-29T20:27:23Z
Неприємно і боляче, – учасниця "Холостяка" зізналася, як реагувала на поцілунки Терена з іншими
24tv
2024-11-29T19:48:36Z
"Прямо нерозуміння": Женя Кот і його дружина чесно зізналися про труднощі
GlavRed
2024-11-29T19:27:38Z
Відомий український актор утретє став батьком і показав новонародженого
GlavRed
2024-11-29T19:27:18Z
Побили 7-річний рекорд: в Україні рвонули вгору ціни на популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T21:36:57Z
У Фінляндії почнуть виробляти дрони для України
Хвиля
2024-11-29T21:36:02Z
Кабмін пояснив, які податки підвищаться з грудня, а які з січня
ZN UA
2024-11-29T21:27:25Z
Автолюбителям спрогнозували вдалий грудень: на пальне очікуються знижки
Знай
2024-11-29T21:12:33Z
У США вилучають з продажу сире молоко через спалах пташиного грипу
iPress
2024-11-29T21:06:35Z
"Укрзалізниця" незабаром представить концепцію зміни тарифу
Хвиля
2024-11-29T21:06:14Z
Для росіян погана перспектива: куди котиться рубль
24tv
2024-11-29T20:45:16Z
Українці платитимуть більше за цигарки: нардеп заявила, що в грудні ціни "злетять"
GlavRed
2024-11-29T20:27:02Z
Росія "Шахедом" атакувала вітряки, які виробляють електрику: подробиці
TSN
2024-11-29T20:06:11Z
30 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:03:57Z
Неіснуючі слова починають і виграють
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:57:32Z
Суд залишив під вартою до 15 січня військового Гнезділова, підозрюваного в дезертирстві
УкраинФорм
2024-11-29T21:57:31Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T21:43:19Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T21:39:51Z
Призначений в ОП полковник Паліса був першим героєм проєкту Укрінформу «Командири перемоги»
УкраинФорм
2024-11-29T21:36:39Z
Чому двері громадських туалетів мають щілини зверху та знизу: неочікувані причини
GlavRed
2024-11-29T21:27:10Z
Як часто чоловіків визнають придатними до служби після повторного медогляду: дані Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:00:15Z
У грудні до сервісів «Армії+» приєднається Нацгвардія
УкраинФорм
2024-11-29T20:54:43Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Одружився із троюрідною сестрою, щоб виїхати за кордон: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2024-11-29T20:36:13Z
22-річний чоловік втратив 10 000 гривень через телефонних шахраїв
InternetUA
2024-11-29T20:27:29Z
Чоловік купив старовинну пляшку із запискою: що було всередині
GlavRed
2024-11-29T20:27:15Z
Пожежа на нафтобазі в Ростовській області: військовий експерт розповів про втрати ворога
Политека
2024-11-29T19:42:52Z
Тримали в секреті 5 років: вперше показали паризький Нотр-Дам всередині після пожежі
24tv
2024-11-29T19:39:03Z
На Вінниччині затримали виробників порно з дітьми
InternetUA
2024-11-29T19:27:15Z
Українські дрони намагались перекинути наркотики через Гібралтар: подробиці неочікуваного затримання
TSN
2024-11-29T19:09:10Z
Гол Пікколі допоміг Кальярі виграти у Верони
Football.ua
2024-11-29T22:01:18Z
Санкт-Паулі впевнено переграв Гольштайн
Football.ua
2024-11-29T21:46:01Z
Шахтар вивісив новий цінник на Судакова: українцем зацікавився топ-клуб з Іспанії
24tv
2024-11-29T21:30:28Z
Визначився склад українських змішаних естафет стартового етапу Кубка світу з біатлону
УкраинФорм
2024-11-29T21:18:43Z
Максимов – після поразки Інгульцю: Сьогодні був не наш день
Football.ua
2024-11-29T21:15:09Z
Ван Ністелрой: Всі, з ким я розмовляю про футбольний клуб Лестер Сіті, сповнені ентузіазму
Football.ua
2024-11-29T20:33:24Z
Виявився непотрібний Манчестер Юнайтед: легенда Реала став головним тренером новачка АПЛ
24tv
2024-11-29T20:09:03Z
Ван Ністелрой очолив Лестер
Football.ua
2024-11-29T20:00:05Z
В Італії винесли вердикт Довбику після матчу з Тоттенхемом
24tv
2024-11-29T19:48:53Z
Що приготувати на Андрія: старовинний рецепт калити
24tv
2024-11-29T21:15:42Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: ідеальні дні для візиту до перукаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T20:06:43Z
Ніколи не викидайте лушпиння картоплі: ось способи його використання
24tv
2024-11-29T20:03:10Z
Як круто одягнутись на свята за 60 секунд: гайд для кожного чоловіка
24tv
2024-11-29T20:00:56Z
Ці речі приносять у ваш дім лихо: краще позбутися їх негайно
24tv
2024-11-29T18:54:52Z
В які країни можна в'їхати просто так – без візи
24tv
2024-11-29T17:27:34Z
Формула різдвяного дива: вчителька знайшла спосіб зробити свято ідеальним
Фокус
2024-11-29T17:21:25Z
Ярмарки, бари та ресторани: яке з європейських міст особливо приваблює туристів взимку
Фокус
2024-11-29T17:21:11Z
Чи можна дивитися в розбите дзеркало: запам'ятайте це
24tv
2024-11-29T17:12:57Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T21:01:39Z
Анонсовані MSI Claw 8 AI+ та 7 AI+ — перші портативні консолі з Intel Lunar Lake
ITC
2024-11-29T20:49:48Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
InternetUA
2024-11-29T20:13:55Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
InternetUA
2024-11-29T19:31:57Z
X працює над лейблами для пародійних акаунтів
Portaltele
2024-11-29T19:18:33Z
Арктичний пил відіграє приховану роль у прискоренні потепління
Portaltele
2024-11-29T19:18:03Z
Як залишатися на зв'язку під час відключень світла: поради Мінцифри
InternetUA
2024-11-29T19:01:22Z
Коштовна знахідка: у Китаї виявили найбільше у світі родовище золота
TSN
2024-11-29T18:51:53Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернет-сервісів: в чому причина
24tv
2024-11-29T18:45:03Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z