Казахстан вирішив збільшити експорт своєї нафти без частки Росії у 13 разів
Казахстан продовжує нарощувати частку закордонних поставок, у яких участі Росії не передбачено. Як заявив міністр енергетики Алмасадам Саткалієв, обсяг такого експорту нафти мають намір збільшити у 13 разів. Про це пише The Moscow Times з посиланням на Reuters.
За його словами, річний експорт трубопроводом Баку - Тбілісі - Джейхан може зрости до 20 млн тонн з нинішніх 1,5 млн тонн. Планується збільшення обсягу постачання казахстанської нафти «як з нашого боку, так і в азербайджанських партнерів».
Видання нагадало, що зараз через РФ йде понад 80% нафтового експорту Казахстану. Але якщо країна реалізує свої плани, частка Росії помітно скоротиться.
Цього року в Новоросійськ трубою Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) буде прокачано, за словами Саткалієва, 55,4 млн тонн, а ще 8,6 млн за маршрутом Атирау - Самара. І якщо зараз Казахстан відправляє танкерами Каспійським морем до Баку 1/43 від сукупного обсягу поставок через Росію, то у разі реалізації заявлених планів це буде вже трохи менше 1/3 від показника поточного року.
Втім, Казахстан також хоче нарощувати видобуток нафти, тобто частково експорт збільшуватиметься за рахунок нього (а не змінюючи потоки та виключаючи зі схеми РФ). Так, у 2026 р. планується виробляти близько 100 млн тонн проти 88,4 млн цього року. З наступного року розпочнеться видобуток на новій частині родовища Тенгіз (проект розширення видобутку реалізовувався майже 10 років).
Казахстанський політолог Досім Сатпаєв пояснив важливість Казахстану для Кремля кількома чинниками. Їх він перерахував у матеріалі Володимира Кравченка "Що у Путіна на думці, то у депутатів мовою: чи вторгнеться Росія ще в одну країну?".