Неякісні українські міни для ЗСУ: як проблема "вийшла з тіні"
Спочатку проблем з українськими мінами дійсно не було - перші 120-мм міни з заводу Х поїхали на фронт у червні. Потім була перерва на кілька місяців, і у вересні завод продовжив поставки. І ось тоді проблеми і почалися. Про це йдеться у статті Юрія Ніколова, журналіста та засновника проекту “Наші гроші”, - "Скандал із 120-мм мінами для ЗСУ: анатомія зради".
Під час стрільб (із 18 вересня по 10 листопада) зафіксовано таке:
- міни відхилялися від точки прицілювання на 100–600 метрів по дальності;
- були невиходи мін зі ствола міномета;
- нерозриви мін у цілі;
- міни падали на траєкторії польоту на відстані 10–150 метрів від міномета;
- при зміні прицілу міна неправильно змінювала дальність польоту;
- поодинокі випадки невиходу металевої частини міни з труби, догоряння пороху в стволі.
"Однак воєнпред жодним чином не фіксував цих проблем. Невідомо навіть узагалі, скільки і яких мін він перевіряв перед відправкою на фронт", - пише автор матеріалу.
Тільки 18 листопада Центральне управління забезпечення засобами ураження озброєння Командування сил логістики ЗСУ (ЦУЗЗУО КСЛ ЗСУ) повідомило про «численні технічні несправності вже поставлених мінометних пострілів» у різних військових частинах.
Проблеми ті самі — невиліт міни зі ствола, нерозриви у цілі, відхилення від точки прицілювання на сотні метрів. В одній частині із 17 пострілів дев’ять мін не долетіли до цілі до 600 метрів, сім не розірвалися (три взагалі не вийшли зі ствола) і лише одна міна влучила в ціль. При зміні мін на інший тип від іншого виробника влучання з другого пострілу в еліпс розсіювання 20 метрів, ціль була знищена з чотирьох пострілів (два прямі влучання).
19 листопада командир однієї з військових частин нарешті наважився написати офіційну рекламацію і викликати представника заводу для документування біди. 20 листопада, коли документи дійшли до АОЗ, вона повідомила про це Генштаб. Того ж дня Юрій Бутусов опублікував відео з міною, що не вилетіла зі ствола.
Нарешті почалося довгоочікуване реагування. Начальник ЦУЗЗУО КСЛ ЗСУ Сергій Панов доручив командирам інших військових частин організувати рекламаційну роботу по заміні мінометних пострілів ВОФ-843Б. Станом на зараз відомо про відкликання 100 тисяч мін, і лише після перевірки по всіх частинах стане зрозумілий розмір фіаско.
Співрозмовник ZN.UA сказав, що зараз ЗСУ в дуже економному режимі використовують до 20 тисяч мін на місяць.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.