MY.UAНовини
Реформа прокуратури. Які чотири кроки потрібно зробити, щоб зламати систему і змінити людей
Реформа прокуратури. Які чотири кроки потрібно зробити, щоб зламати систему і змінити людей

Реформа прокуратури. Які чотири кроки потрібно зробити, щоб зламати систему і змінити людей

Реформа прокуратури. Які чотири кроки потрібно зробити, щоб зламати систему і змінити людей

У рамках переговорного процесу з Європейським Союзом Україна продовжує реформи в ключових сферах, першочерговою з яких є правосуддя. Його невід'ємна частина — прокуратура. Її, як і судову систему, реформують уже кілька років. Останні скандали, пов'язані з «прокурорами-інвалідами» та МСЕК, не лише засвідчили цинічність низки представників цієї професії, а й вказали на ключову проблему держави: формальні, навіть суперправильні реформи нічого не значать без людського фактора. Люди та їхні вчинки наповнюють будь-яку систему.

Що робити в цій ситуації? Як правильно продовжувати реформу прокуратури? Які системні зміни дадуть змогу формі перейти в реальну якість, а українській прокуратурі стати європейською?

Історія з «прокурорськими інвалідностями» активно висвітлювалась в українських ЗМІ, зокрема у ZN.UA. У сухому залишку в органах прокуратури пенсію за інвалідністю отримують 5–7% прокурорів, частина з яких дійсно має інвалідність другої або третьої групи, що сумісна з умовами праці. Лише в Хмельницькій і Черкаській областях таких прокурорів близько 27% від усіх прокурорів регіонів, що створило картину тотальності цього явища. Ці цифри узгоджуються із статистичними даними Пенсійного фонду, які були відкритими весь цей час.

Частина з цих прокурорів звільнилися з керівних посад за власним бажанням. Нині триває службове розслідування з боку Генеральної інспекції Офісу генерального прокурора (ОГП), а Державне бюро розслідувань розпочало кримінальні провадження за підроблення документів (стаття 358 Кримінального кодексу України) та хабарництво (стаття 369 ККУ). Було прийнято указ президента №732/2024. Законодавчі зміни щодо реформування МСЕК, позбавлення прокурорів можливості отримувати виплати за інвалідністю в момент перебування на посаді (аналогічно до поліції) — ці та інші заходи вживаються з боку органів влади. На мою думку, це адекватна реакція на системну проблему, яка поширена не лише в прокуратурі, а й загалом на публічній службі та стосується не лише пенсійних виплат, а й інших чинників, що впливають на доплати. Адже за умови усунення таких корупційних ризиків (про що Національне агентство з питань запобігання корупції писало раніше) можна суттєво вплинути на проблему.

Саме тому не можна заперечувати, що за останні десять років прокуратура істотно реформувалася — від очищення кадрів до звуження функцій до кримінального переслідування і представництва, як того вимагають міжнародні стандарти. Загальний нагляд, слідство, прокурори-військові, формений одяг, класи і чини — все це поступово зникло. Водночас з’явились органи прокурорського самоврядування, повноваження генерального прокурора були значно звужені, прокуратура стала більше орієнтуватися на кримінальну політику і координувати систему кримінальної юстиції, а також почала працювати над пріоритезацію, що видно на прикладі окремого важливого напряму з переслідування за міжнародні злочини.

30 жовтня Європейська комісія опублікувала другий Звіт щодо розширення (EU Enlargement Report) стосовно України. Вона позначила «певний рівень готовності судової системи, боротьби з корупцією та дотримання засадничих прав людини і досягнення певного прогресу». Тобто прокуратура формально розвивається і наближається до норм acquis communautaire EU (права ЄС), що включають не лише конкретні директиви, а й стандарти, тобто положення м’якого права (soft law).

Однак для того, щоб формально правильні реформи реально змінювали якість системи, потрібна, з одного боку, постійна і результативна увага антикорблоку до працівників сфери (незворотність покарання), з іншого — продовження реформування самої системи прокуратури. Для цього необхідно зробити кілька кроків.

Крок перший. Прокурорське самоврядування

На органи прокурорського самоврядування покладається добір в органи прокуратури, притягнення до дисциплінарної відповідальності, добір на керівні посади тощо. Єврокомісія звертає увагу, що Рада прокурорів (РП) як орган прокурорського самоврядування повинна працювати на постійній основі, до того ж мати організаційно-матеріальну незалежність від Офісу генерального прокурора, наприклад шляхом утворення власного секретаріату.

Водночас Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (КДКП), яка де-факто також є органом самоврядування, має таким стати. Адже зараз меншість її членів є прокурорами (п’ять з 11, решта — науковці, адвокати, делеговані омбудсменом через парламент). Хоча у КДКП і є секретаріат, проте це кадровий підрозділ ОГП, а має бути незалежний для уникнення потенційного тиску на членів Комісії.

Також необхідно забезпечити якісний відбір кандидатів як до РП, так і до КДКП, аби суб’єкти делегування відправляли зі свого середовища не будь-кого, а тих, хто відповідає критеріям професійності та доброчесності.

На сьогодні ситуація є критичною, адже КДКП уже два місяці не функціонує, адже у її членів закінчився строк повноважень. Всеукраїнська конференція прокурорів своєчасно делегувала п’ять представників (серпень 2024 року), з’їзди науковців — два члени (вересень 2024 року), адвокатура уже два роки посилається на воєнний стан і не може провести з’їзд (від чого страждають і КДКП, і Вища рада правосуддя), а ключові для кворуму (становить 9 з 11 членів) три представники від парламенту (пропонує омбудсмен, затверджує комітет із питань правоохоронної діяльності) досі не делеговані. Цей процес зрушив з місця 20 листопада — комітет звернувся до омбудсмена з проханням делегувати решту кандидатів.

Під час підготовки матеріалу стало відомо, що комітет з питань правоохоронної діяльності призначив за своєю квотою одного члена — Катерину Коваль, яка очолювала конкурсну комісію з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та має контроверсійну репутацію. Стосовно ще двох кандидатів інформації немає, найшвидше, омбудсмен має повторно їх делегувати, але інших. Цю ситуацію складно пояснити європейським партнерам, тож, мабуть, ми ще неодноразово почуємо критику стосовно того, що прокурора неможливо певний час притягнути до дисциплінарної відповідальності.

Крок другий. Незалежність і безсторонність

Необхідно запровадити систему випадкового (random) розподілу справ між прокурорами на основі чітких та об'єктивних критеріїв, включно із спеціалізацією, належними гарантіями проти маніпуляцій та ефективним механізмом оскарження рішень про відсторонення прокурора від виконання обов'язків.

Після початку кримінального провадження керівник органу прокуратури визначає, хто з його прокурорів здійснюватиме процесуальне керівництво у цьому провадженні. У такому разі рішення можуть бути необ’єктивними та містити корупційні ризики. Необхідно використати досвід суддів — щодо автоматичного розподілу справ. Звісно, з урахуванням навантаження, спеціалізації тощо. Така система уже розробляється.

Понад те, заміна у подальшому прокурора у кримінальному провадженні має також спиратися на чітку процедуру і не залежати лише від суб’єктивного бажання керівника. Адже існує практика заміни прокурорів на більш податливих у разі, якщо виникають суперечки між керівником прокурора та його підлеглим. Прокурор наділений процесуальною незалежністю у кримінальному провадженні, де-юре він не зобов’язаний узгоджувати рішення з керівником (на практиці узгоджують, але часто у форматі порад і страхування від подальшої відповідальності у разі помилок). Такий авторозподіл може позитивно вплинути на процесуальну незалежність прокурора й усунути практику на кшталт тієї, коли генпрокурор Руслан Рябошапка 2019 року усунув усю групу прокурорів перед судовим засіданням для того, аби уже лояльні до нього прокурори підтримали «політико-правове» рішення про обмін військових, що не було належно врегульовано на той час кримінальним процесуальним законодавством.

Крок третій. Підзвітність

Атестація прокурорів, активна фаза якої пройшла у 2019–2021 роках, має бути завершена. Тоді було звільнено близько 50% прокурорів ОГП і майже третина прокурорів обласних та окружних прокуратур. Водночас частина з них досі намагається поновитися на посадах, а «найвинахідливіші» прокурори досі уникають проведення атестації. Наприклад, дехто п’ять років поспіль приносить лікарняний саме на той день, коли призначалася співбесіда (тут Міністерству охорони здоров’я потрібно і без МСЕК розбиратися з такими довідками-одноденками). Тож є близько 700–800 прокурорів, які досі перебувають у цій процедурі. Атестація була одноразовим екстраординарним заходом для очищення органів прокуратури і давно мала би завершитися.

Єврокомісія також пише про рекомендації GRECO щодо дисциплінарної відповідальності — йдеться про розширення санкцій, збільшення строку притягнення до відповідальності, впровадження співмірності правопорушень і санкцій та інше. Ці рекомендації GRECO висловлює з 2017 року. Новим у них є чітка артикуляція з боку ЄК стосовно того, що оскарження рішень КДКП має відбуватись із залученням Ради прокурорів. У червні цього року в ОГП було утворено робочу групу, яка напрацьовує відповідний проєкт змін до законодавства, а згідно з Ukraine Facility Plan такі зміни мають набути чинності до третього кварталу 2026 року.

Також Генеральна інспекція ОГП неодмінно має бути реформована, адже саме вона не вбачала проблем із прокурорами з інвалідністю. Така пасивна позиція, за якої якщо прокурор приніс законне рішення МСЕК і на його підставі Пенсійний фонд здійснює виплати і не оскаржує його в суді, зважаючи на системність практики в окремих регіонах, не має існувати. Подібні корупційні практики можна виявляти за умови, що Генеральна інспекція має достатньо повноважень, ресурсів і також є незалежною від ОГП.

Крок четвертий. Якість правосуддя та деполітизація

Найбільш актуальне тут — деполітизація порядку призначення і звільнення генерального прокурора. Мова йде про відкритий конкурс на посаду генпрокурора, а також звільнення винятково за професійним критерієм (а не за резолюцією недовіри простою більшістю голосів народних депутатів).

На жаль, усі генеральні прокурори після Революції Гідності були звільнені саме в такий спосіб (або були вимушені написати заяву про відставку). Про призначення, думаю, не варто й говорити. Натомість необхідно підвищити вимоги до професійності генерального прокурора. Ним має бути політично нейтральна людина із середовища правосуддя, а цей процес повинен організовувати не офіс президента чи будь-хто інший, а прокурорське самоврядуванняРада прокурорів. Можливо, це здивує читача, але саме така модель уже існує в Молдові та Грузії — країнах, які останніми роками намагаються євроінтегруватися разом із Україною. Чим наша прокуратура гірша?

Те саме стосується керівних посад в органах прокуратури, конкурс на які зараз необов’язковий (а стане таким лише у першому кварталі 2026 року відповідно до Ukraine Facility Plan). Роль Ради прокурорів наразі мінімальна, хоча вона і рекомендує членів, проте добору як такого немає. На противагу цьому запрацювала Комісія з добору кандидатів до кадрового резерву, до якої увійшли представники ОГП, Ради прокурорів і делеговані міжнародними партнерами. Фактично вона проводить конкурс на керівні посади регіонального та місцевого рівнів, формуючи кадровий резерв на два роки. Важливо, що через скандал із «прокурорськими інвалідностями» низка прокуратур уже втратили своїх керівників, а 2025-го і 2026 року всі керівники мають бути оновлені, оскільки п’ятирічний строк повноважень на адмінпосадах закінчується. Тож де-факто це пілотування обов’язкового конкурсу відбору вже сьогодні.

Єврокомісія також говорить про систему оцінювання, електронне кримінальне провадження, розбудову системи переслідування за міжнародні злочини. За браком місця не будемо на цьому зупинятися. Ключове, що об’єднує всі рекомендації,забезпечення процесуальної незалежності прокурора. Тобто створення умов, за яких прокурор як процесуальний керівник і публічний обвинувач мав би можливість реалізовувати свої широкі дискреційні повноваження. Без політичного впливу, без втручання інших органів влади чи керівництва, без загрози звільнення, покарання чи настання інших негативних наслідків через професійну позицію тощо. Зрештою, саме прокурорська спільнота шляхом участі у прокурорському самоврядуванні має представляти інтереси прокурорів, захищати від посягань на незалежність, а також самостійно вирішувати кадрові питання, робити заяви від свого імені тощо. Своєю чергою ми досі очікуємо цього від генерального прокурора, роль і вплив якого, повторюся, за останні роки зменшилися.

Допоки не відбулося реальних кроків з розбудови такої системи, формально ми маємо європейські інститути — прокурорське самоврядування, процесуальну незалежність, функції, зведені до кримінального переслідування, належну дисциплінарну процедуру тощо, проте вони не функціонують так, щоб професія прокурора була дійсно незалежною, відігравала свою роль у системі правосуддя, а прокурор сприймався суспільством як офіцер правосуддя, а не як чиновник чи правоохоронець, що чітко по вертикалі підпорядкований своєму керівнику.

На тлі всього цього нечесно буде казати, що реформи в прокуратурі не відбуваються, адже Україна їх здійснює не на власний розсуд, а з чітким дороговказом від Європейського Союзу, який дає можливість від формальних кроків перейти до якісних змін. Проте для цього потрібні час, робота антикорблоку та хоча б трохи довіри від суспільства.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Україна в І півріччі виробила 3,1 млн т металопрокату
AgroNews
2025-07-10T17:16:27Z
Налоговая перевела важные открытые данные "в тень": нарушили обязательную процедуру
Comments UA
2025-07-10T16:57:20Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Нужны субсидии и государственная поддержка: металлурги обеспокоены неопределенностью относительно CBAM
Апостроф
2025-07-07T14:45:48Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как повысить шансы на успех при бросании курить: врач назвал три ключевых момента
Фокус
2025-07-10T16:52:39Z
Семечки подсолнечника и горох: чем могут быть опасны для здоровья
Знай
2025-07-10T16:52:22Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп оголосив про запровадження 50% мита на імпорт міді до США
AgroNews
2025-07-10T18:19:57Z
Военная разведка Чехии опровергла подготовку Россией теракта в стране
Европейская правда
2025-07-10T18:19:36Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Руководитель подразделения БЭБ Олег Ящук, который является фигурантом НАБУ, купил дорогие BMW и TOYOTA за 4 млн грн
Новости Украины
2025-07-09T08:57:10Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Ситуация ужасная: во что оккупанты превращают Азовское море
Comments UA
2025-07-10T18:12:55Z
Что сейчас происходит в Киеве после ужасного ночного обстрела
Comments UA
2025-07-10T17:54:39Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Черные соборы и проклятые церкви: мифы и факты
Comments UA
2025-07-10T18:18:58Z
Новые функции в приложениях, отсрочки и выплаты военным: какие изменения ждут украинцев в июле
Знай
2025-07-10T18:07:42Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Ким Кардашьян в платье с кружевом зажгла на Неделе моды в Париже
Апостроф
2025-07-10T18:00:56Z
Новый тренд красоты "Барби ботокс" из TikTok: безопасна ли эта процедура
Знай
2025-07-10T17:52:48Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Сыр может вызывать кошмары: ученые нашли связь между питанием и нашим сном
UAToday
2025-07-10T15:43:04Z
Как и когда сеять спаржевую фасоль в июле, чтобы успеть собрать урожай
TSN
2025-07-10T15:36:20Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Полиция расследует ужасное ДТП в Киевской области: под колесами автобуса погиб ребенок
TSN
2025-07-10T18:04:57Z
20-летнюю девушку нашли мертвой на борту яхты миллионеров
Comments UA
2025-07-10T14:36:05Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Отвлекся на дороге – отберут авто: украинским водителям готовят жесткие санкции
Знай
2025-07-10T04:22:23Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Умер легендарный украинский футболист-бомбардир
Telegraf
2025-07-10T15:13:06Z
Ракицкий будет выступать в клубе Первой лиге
ZN UA
2025-07-10T14:55:02Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Украинский футбольный клуб обратился к властям соседней страны с необычной просьбой
Telegraf
2025-07-10T14:25:33Z
Эффект Турана разозлил украинцев: "Шахтеру пора в чемпионат Турции"
Telegraf
2025-07-10T13:49:26Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Стоит ли переплачивать за iPhone 16 Pro Max: обзор всех конфигураций и цен
Мій Харків
2025-07-10T18:04:01Z
Украина первой в Европе запустит мобильный интернет от Starlink
Gazeta UA
2025-07-10T17:52:32Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z