Російська армія використовує українські стратегічні бомбардувальники, які офіційний Київ передав Москві в межах угоди між урядами двох країн у 1999 році в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ. Про це йдеться у розслідуванні «Схем» (проєкт Радіо Свобода).
Повідомляється, що журналісти провели аналіз серійних номерів літаків в угоді тих часів, яку вони розшукали в архіві, даних з міжнародних авіареєстрів і співставили їх з номерами бомбардувальників, що їх використовує РФ, які зафіксувало Головне управління розвідки Міноборони України. Таким чином з`ясувалося, що як мінімум шість переданих Ту-160 перебувають у бойовому складі російської армії, де їм присвоїли нові назви.
Загалом «Схеми» ідентифікували десять українських стратегічних літаків, переданих Україною Росії.
Серед переданих владою України літаків «Схеми» також виявили три Ту-95МС, яким росіяни так само дали нові назви.
Розслідувачі також встановили російських льотчиків, яких в РФ призначили керувати колишніми українськими бомбардувальниками, і яких нині українська воєнна розвідка називає причетними до масованих ракетних ударів по Україні.
Відео та фото з колишніми українськими бомбардувальниками «Схеми» виявили у відкритих джерелах: сюжетах на російському телебаченні, публікаціях та соцмережах.
Зокрема, на тлі літака, який в Україні мав бортовий номер «10», а в Росії отримав назву «Микола Кузнецов», раніше давав інтерв’ю командувач дальньої авіації Росії Сергій Кобилаш, якому у 2024 році українське слідство заочно повідомило про підозру за командування ударом по «Охматдиту» 8 липня 2024 року.
Один з російських льотчиків, Олег Скитський, що керував літаком, який в Україні мав бортовий номер «11», а в РФ отримав назву «Василь Сенько» – військовослужбовець 22 авіадивізії, яку ГУР називає «відповідальною за численні жертви і руйнування в Україні» через запущені ними ракети.
Раніше «Схеми» ідентифікували його як командира 121-го авіаполку важких бомбардувальників у складі цієї дивізії, який, ймовірно керував атакою на Київ 28 квітня 2022 року, коли через влучання ракетою в будинок, загинула журналістка Радіо Свобода Віра Гирич.
Військовослужбовець Олексій Печкарьов раніше був ідентифікований як командир колишнього українського літака Ту-95МС (нині - «Ізборськ»). Влітку 2022 року на одній з акцій в підтримку так званої СВО Печкарьов розповідав, що російські «вояки на суходолі та в повітрі трощать відроджений нацизм», йдеться в розслідуванні.
«Схеми» розшукали в архіві угоду між Кабінетом міністрів України, який очолював Валерій Пустовойтенко, та урядом РФ за керівництва Володимира Путіна, підписану в Ялті 1999 року. Згідно з нею, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ – на суму 275 мільйонів доларів. Це – визначена вартість переданого обладнання.
Розслідувачі повідомили, що передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради.
Крім того, вартість озброєння була заниженою у десять разів – про це сказано у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.
У коментарі «Схемам» колишній президент України Леонід Кучма заявив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишились на озброєнні України, це не значно би допомогло в захисті від РФ.
«Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах.
Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України, і вона точно не вписувалася в український масштаб. В нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору», – сказав Кучма.
Читайте також:
- Росія обстрілює Україну ракетами, які український уряд Валерія Пустовойтенка передав Москві у 1999 році за газові борги, — розслідування «Схем»
- СБУ встановила, що Росія вдарила по «Охматдиту» ракетою Х-101
- Російська ракета в Києві вбила журналістку «Радіо Свобода» Віру Гирич
- «Схеми» дізналися деталі обставин російського ракетного обстрілу, внаслідок якого загинула журналістка «Радіо Свободи» Віра Гирич
-
Фільм-розслідування «Схем» про загибель журналістки Віри Гирич став фіналістом конкурсу Асоціації міжнародного мовлення
Фото: «Схеми»
Заглавна світлина: скриншот
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.