РФ використовує стратегічні бомбардувальники, які Україна віддала їй за газові борги ‒ "Схеми"
Російська армія задіює у війні стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна передала Москві у 1999 році в межах міжурядової угоди в обмін на погашення боргів за спожитий російський газ.
Цей факт встановили журналісти "Схем", проаналізувавши архівні документи, дані міжнародних авіареєстрів і серійні номери літаків, які використовують ЗС РФ.
Українські літаки під новими іменами у Росії
Згідно з угодою, підписаною в Ялті між урядом України на чолі з Валерієм Пустовойтенком та російським кабінетом міністрів під керівництвом Володимира Путіна, Київ передав Москві:
- вісім важких бомбардувальників Ту-160,
- три літаки Ту-95МС,
- 575 крилатих ракет Х-55.
Вартість переданого озброєння оцінили у 275 мільйонів доларів, що покривало заборгованість України за російський газ.
Журналісти з’ясували, що щонайменше шість із переданих Ту-160 залишаються в бойовому складі російської армії. Ці літаки отримали нові імена в РФ:
- "Микола Кузнецов" (український борт № 10),
- "Василь Сенько" (№ 11),
- "Олександр Новиков" (№ 12),
- "Володимир Судець" (№ 15),
- "Олексій Плохов" (№ 16),
- "Андрій Туполев" (№ 18),
- "Ігор Сікорський" (№ 22).
Також журналісти ідентифікували три українські Ту-95МС під новими назвами: "Красноярськ", "Севастополь" та "Ізборськ".
Спірна угода та її наслідки
Архівні матеріали вказують, що передача літаків і ракет відбулася без узгодження із Верховною Радою. Крім того, Тимчасова слідча комісія ВР згодом дійшла висновку, що вартість цього озброєння була занижена у 10 разів.
Передані літаки тепер використовуються російськими військовими для масованих ракетних атак по Україні. Журналісти також встановили дані російських льотчиків, які керують цими бомбардувальниками, і нагадали, що українська розвідка вважає їх причетними до військових злочинів.
Позиція Леоніда Кучми
Колишній президент України Леонід Кучма, під час керування якого і відбулася передача літаків у Росію, коментуючи ситуацію, заявив, що збереження стратегічних бомбардувальників не стало б вагомим чинником у сучасній війні.
"Російська ППО здатна протистояти ракетам класу Х-55, а великі за розміром та малошвидкісні бомбардувальники стали б легкою мішенню в перші дні війни. Україна також не мала ані необхідної інфраструктури, ані достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору", – зазначив він.
Минулого року "Схеми" з'ясували, що російські військові використовують у війні проти України крилаті ракети Х-55, які Київ віддав Москві в 1999 році в обмін на погашення заборгованості за спожитий газ
Нагадаємо, у березні керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов говорив, що для ударів по Україні Росія найчастіше використовує стратегічні бомбардувальники Ту-95, а Ту-160 "вже давно ніхто не бачив на бойових завданнях", оскільки нібито росіяни максимально бережуть їх ресурс.
Водночас, за даними Повітряних сил ЗСУ, під час однієї з останніх масованих ракетних атак у листопаді росіяни залучили сім стратегічних бомбардувальників Ту-160.