MY.UAНовини
Що гальмує дерегуляцію? Чому так мало «історій успіху»
Що гальмує дерегуляцію? Чому так мало «історій успіху»

Що гальмує дерегуляцію? Чому так мало «історій успіху»

Незадовільний бізнес-клімат, зарегульованість та забюрократизованість економічних процесів, величезна кількість та складність процедур для започаткування та ведення бізнесу – хвороба, що переслідує Україну вже не одне десятиріччя.

Вона пустила коріння ще на початку 90-х років минулого століття. Тоді численні міністерства та відомства, позбавлені у процесі масової приватизації функції безпосереднього управління десятками тисяч суб’єктів господарської діяльності, почали вибудовувати дозвільно-регуляторну систему. Вона давала шанс багатьом з них зберегтись, виправдати своє подальше існування та продовжити функціонувати вже не як органам управління, а як регуляторам тієї чи іншої сфери, які видають «вхідний квиток» на ринок, санкціонують право та правила роботи на ньому, карають чи видаляють бізнес з ринку.

За всю історії Незалежності України було зроблено чимало спроб приборкати апетити бюрократії та її прагнення контролювати усе і вся.

Одна з перших – нереалізована ідея забрати повноваження у органів виконавчої влади з питань ліцензування та передати їх у єдину структуру – Ліцензійну палату, одночасно з цим скоротивши мережу центральних органів виконавчої влади та раніше закріплених за ними функцій майже удвічі.

На рубежі віків з’явився закон, який містив у собі виключний перелік видів діяльності, які підлягали ліцензуванню, закріплював загальні стандарти і процедури видачі таких документів, які звужували можливості окремих органів демонструвати креатив у цьому питанні.

Було закріплено у законодавстві термін «регуляторного акту» (такого, що мав вплив на роботу бізнесу), який мав більш складну процедуру ухвалення – через публічне обговорення, отримання згоди на прийняття від Державної регуляторної служби, необхідність підготовки документів щодо оцінок регуляторного впливу такого акту та періодичного їх оновлення.

Далі були спроби організаційно розвести у різні органи питання формування державної політики (залишивши їх у міністерствах), її реалізації, здійснення управління державною власністю та реалізацією контрольно-наглядових функцій, з метою зменшення мотивації міністерств ініціювати нові додаткові регуляторні інструменти та процедури.

Згодом з’явився такий саме виключний перелік документів дозвільного характеру, який мав стати запобіжником для практично необмеженої до того часу можливості вимагати від бізнесів різних «довідок», «витягів», «сертифікатів», «свідоцтв», «актів досліджень» та інших плодів бурхливої фантазії органів державної влади.

Декілька разів заводилась мова щодо проведення «регуляторної гільйотини» – обнуління усіх дозвільних актів (законів та інших нормативно-правових актів) з необхідністю повторного аргументованого прийняття їх у разі існування доведеної потреби в цьому.

Добре пам’ятаємо, як у середині минулого десятиріччя один з урядів регулярно проводив «дерегуляційні засідання» різної тематики, після яких гучно оголошувалось про скасування десятків і сотень застарілих, подекуди радянських та навіть раднаркомівських актів, які плавно перекочовували з епохи в епоху і добре себе почували у законодавчому полі України.

«Система» не звертала уваги на ці потуги, час від часу пропускала нечутливі для себе рішення, щоб у цілому раз на рік усі могли з надією очікувати, як Україна просунеться на крок-два-три у популярному тоді рейтингу Doing Business (який, як виявилось згодом, і підкульгував методологічно, і підігравав окремим державам, через що був відправлений у забуття).

Як пручається «Система»

З таким багажем украй зарегульованої економіки ми перейшли у четверте десятиріччя Незалежності.

На початку 2023 року була зроблена чергова спроба розібрати завали у цій царині. Створена Міжвідомча робоча група (МРГ) за рік на багатьох засіданнях із залученням як органів державної влади, так і представників бізнесу та експертного середовища, детально розібрала усе регуляторне поле України.

Виявилось, що у 2023 році в Україні існувало понад 1,3 тисячі дозвільних документів, інструментів та процедур (хоча повинно було б бути ушестеро менше).

За результатами роботи групи були ухвалені доволі сміливі пропозиції – 456 інструментів взагалі скасувати, 584 – оптимізувати (значну частину спростити та по можливості оцифрувати).

Здавалося б – ми впритул наблизились до суттєвого покращання інвестиційного клімату та очищення його від кайданів, які стримують зростання економіки та збільшення потоку інвестицій.

На жаль, далі спрацювали серйозні гальма.

Наближається кінець 2024 року, але у частині скасування не маємо поки що й третини від запропонованого. Півроку знадобилось, щоб дозвільні документи взагалі почали рух у систему е-Підприємець (спочатку там з’явився лише один такий документ, згодом до нього додали ще п’ять).

Такими темпами процес може плавно затягнутись не на один рік (при цьому впевнений – якби «цифрова команда» Уряду отримала «зелене світло без обмежень» – у нас у «Дії» було б вже набагато більше документів).

Чому так відбувається?

Це традиційна для України «хвороба імплементації».

Міжвідомча робоча група усього лиш сформувала пропозиції, які мають пройти довгий шлях – від доручення відповідальним виконавцям на підготовку відповідних нормативно-правових актів, їхнього погодження (що також процес нешвидкий, особливо в умовах зміни керівників міністерств, що одночасно означає і заміну усієї «міністерської політичної команди»), доопрацювання з урахуванням поданих зауважень, розгляду у Секретаріаті Кабміну та на урядових комітетах до затвердження відповідної постанови чи розпорядження чи схвалення законопроєкту та направлення його до Верховної Ради.

Кожний елемент цього ланцюга – завжди можливість «пригальмувати процес», підготувати рішення у такому вигляді, коли воно майже точно має невеликі шанси дійти до фінішу.

«Система» за десятиліття навчилася добре пручатися, особливо у ключових питаннях, які стосуються виживання її складових елементів.

Адже «мінус» лише десять ліцензій – це мінус як мінімум десять структурних підрозділів міністерств і відомств, які розробляють проєкти ліцензійних умов та порядки контролю, готують до них зміни, видають ліцензії, слідкують за додержанням ліцензійних умов, організовують перевірки, розглядають порушення, видають приписи, виписують штрафи…

Пів тисячі рішень, які мають спроститись чи піти у «цифру», вивільнять декілька тисяч чиновників, які з серйозним виглядом нині по пів місяці-місяцю під мікроскопом розглядають папірці, вишукуючи у них недоліки і приводи для повернення заявнику.

Дозвільна система – ефективний ринковий механізм регулювання тих чи інших сфер економіки, який, на жаль, має й побічну сторону – корупціогенність. Не таку гучну, як коли ловлять, приміром, МСЕКівців з чемоданами доларової готівки. Тут масштаб дрібніший, не настільки публічний, але не менш вразливий та загрозливий, який серйозно заважає розвиткові бізнесу та по невеличкій цеглинці вибудувався у той мур, який носить назву «несприятливий інвестиційний клімат в Україні».

Його краща характеристика – обсяг залучених інвестицій, насамперед іноземних, за яким ми значно поступаємось усім своїм європейським сусідам, і над якими мали серйозні переваги та більші перспективи, якщо озирнутись на три десятиліття назад.

«Армагедону» не сталося

Ми маємо вдалі гарні регуляторні рішення та приклади, але, на жаль, поодинокі.

Приміром, на початку повномасштабної війни було прийнято рішення продовжити дію усіх ліцензій, термін яких закінчувався; відклали у часі звітування; перевели значну частину дозвільних регуляцій на заявницький принцип; скасували величезну кількість категорій (за невеликим виключенням) різноманітних перевірок. Скептики та окремі «експерти», які схильні до пошуку зрад в усьому, тоді малювали майбутній «Армагедон» – масові отруєння, катастрофи техногенного характеру через масові порушення технологій та процесів, зловживання з боку бізнесу через постановку на стоп дозвільної та контрольно-наглядової машини. Як завжди, сталося навпаки – бізнес дуже відповідально повів себе у найскладніші для нього часи у відповідь на дерегуляційні рішення держави, зосередився на виживанні під час війни, забезпеченні виробництва продукції та надання послуг, збереженні робочих місць – замість стояння у чергах на подовження дозволів чи здачу звітів. Кількість перевірок у 2022 році скоротилась порівняно з попереднім роком майже у 18 разів – хтось через це помітив якісь системні проблеми на державному рівні?

Другий приклад – нова галузь, яка в нас з’явилась вже під час повномасштабної війни, а саме – виробництво БПЛА. На початок 2022 року у нас у цій сфері не було й десятка виробників. Нині, усього за два роки, – понад пів тисячі працюючих суб’єктів господарювання, а ще численні виробники компонентів, запчастин, надавачів сервісів тощо. Виробництво продукції перевищило у цьому році один мільйон одиниць (не буду казати про роль БПЛА для наших оборонців – це всім відомо), маємо нові робочі місця, інноваційні рішення, які будуть витребувані на світовому ринку після завершення війни, додаткові надходження для бюджету. Що для цього було потрібно команді, відповідальній за цей напрямок? Переглянути три десятки актів Уряду, запропонувати бізнесу здорову маржинальність, чесну та прозору систему контрактування і закупівель та зрозумілі правила гри.

Зараз розраховуємо на певні сміливі рішення, необхідні для забезпечення Сил безпеки і оборони ще одним дуже потрібним та дефіцитним ресурсом. Що було на заваді? Регуляторне середовище, яке вимагало отримання декількох складних дозволів, на які могло піти від 12 до 18 місяців.

На жаль, «історій успіху» у сфері дерегуляції не так вже і багато.

Між тим, це та реформа, яка може стати доволі швидкою з точки зору часу на реалізацію, ефективною та результативною. Адже для скасування застарілих, неефективних, а нерідко й просто шкідливих інструментів державного регулювання не потрібні ані мільярди інвестицій, ані тривалий час (порівняно, приміром, з часом, необхідним для запуску нового виробництва).

Нам вже зараз необхідні величезні інвестиції, а на перспективу, коли активніше підуть проєкти відновлення України – значно, на порядки більше. Йдеться про сотні мільярдів доларів, потребу у залученні та освоєнні новітніх технологій від наших партнерів.

Для цього недостатньо організувати для них низку представницьких конференцій, роздрукувати красиві кольорові «гайди» та «буклети-портфелі інвестиційних проектів». Недостатньо повідомити, що у нас є черговий масштабний план з дерегуляції господарської діяльності з 99 пунктів і ми потужно працюватимемо над його реалізацією, зокрема, аби закрити завдяки цьому у 2025 році наші зобов’язання по програмі Ukraine Facility та отримати черговий транш макрофінансової допомоги.

Очікуємо демонстрації більшого лідерства та швидших, сміливіших ініціатив від органу, що визначає стратегію роботи дозвільної системи України, щоб презентувати інвесторам не плани, а результати. І практичними досягненнями та позитивними кейсами переконати, що вкладання коштів в Україну – це вигідний та комфортний процес, а не випробування терпіння та нескінчена боротьба з неадекватними регуляціями та консервативною бюрократією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Ситуация на фронте на вечер 26 ноября
UAToday
2024-11-26T21:36:54Z
В 20 раз больше "Шахедов" по Украине: эксперт назвал сценарий зимних обстрелов
UAToday
2024-11-26T21:36:44Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Зеленский сделал заявление о поставках оружия Украине: нужен новый толчок
UAToday
2024-11-26T21:36:34Z
Вступление Украины в НАТО имеет "основополагающее значение": в Британии сделали заявление об окончании войны
TSN
2024-11-26T21:36:25Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Ведущий «Поля чудес» психанул и выбежал во время шоу
GlavRed
2024-11-26T21:25:26Z
Ротару избавилась еще от одного "груза", который связывал ее с Россией
GlavRed
2024-11-26T20:36:31Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Когда нужно прекращать пить пиво: с определенного возраста этот напиток не лечит, а калечит
TSN
2024-11-26T21:03:12Z
Болезни ушей, с которыми не могут мобилизовать: украинцам дали разъяснение
Политека
2024-11-26T20:01:00Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Бывший соперник дал совет Джошуа по поводу его будущего
Корреспондент
2024-11-26T18:42:31Z
Экс-партнер Месси официально стал тренером Интер Майами
Корреспондент
2024-11-26T18:21:34Z
Лидер топ-клуба АПЛ рассказал, что играл в последнем матче с травмой
Корреспондент
2024-11-26T17:21:23Z
Украинец попал в символическую сборную тура в европейском чемпионате
Корреспондент
2024-11-26T16:49:53Z
Чухаджян рассказал, что должен изменить Фьюри в реванше с Усиком
Корреспондент
2024-11-26T16:42:07Z
Не помещается в кадре: легкоатлетка поделилась утренним селфи с рыжим любимцем
Фокус
2024-11-26T16:12:41Z
"Шахтер" в Лондоне прижал "Арсенал" к своим воротам: тренер ПСВ назвал сильные стороны "горняков"
Фокус
2024-11-26T15:51:55Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Не хаос, а четкая схема: украинцам объяснили, как разрабатывают графики отключений
Знай
2024-11-26T20:30:17Z
Украинцы могут получить скидку на коммуналку: это связано с национальным кэшбеком
Политека
2024-11-26T20:27:10Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Новые американские БпЛА, испытанные на передовой в Украине, могут изменить ход войны — Newsweek
TSN
2024-11-26T21:36:40Z
Бесплатное питание получат учащиеся всех классов: Шмыгаль сообщил детали
UAToday
2024-11-26T21:36:29Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Открыли огонь по самолету: в Башкирии перепутали "Кукурузник" с украинским дроном
Фокус
2024-11-26T19:36:32Z
В одесситки, помогавшей уклонистам, нашли 2,5 килограмма золота
Корреспондент
2024-11-26T19:25:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Кто для Овна: друг, любовник или враг? Совместимость с разными знаками зодиака
Comments UA
2024-11-26T21:30:06Z
Создаем настроение: 5 по-настоящему стильных образов с рождественским свитером
Marie Claire
2024-11-26T19:30:01Z
Яйца, фаршированные печенью трески: рецепт вкусной фуршетной закуски
Фокус
2024-11-26T19:21:36Z
Просто и вкусно: ленивый рецепт овощной лазаньи от Мэри Берри
Marie Claire
2024-11-26T19:01:32Z
Куриные крылышки в вишневом соусе: изысканное блюдо на ужин
Фокус
2024-11-26T18:12:19Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Студент сделал солнечную панель своими руками: вот, как ему это удалось
Фокус
2024-11-26T18:15:22Z
Под угрозой 8 млн смартфонов: названы 15 опасных приложений, которые стоит удалить
Фокус
2024-11-26T18:12:22Z
Instagram теперь слушает вас: появилась новая функция, которая подстраивается под пользователей
Знай
2024-11-26T17:51:34Z
Китай показал новейший компьютер, "неподвластный" хакерам: какая у него защита
Фокус
2024-11-26T17:30:09Z
Тормоза индустрии: Paradox Interactive не может портировать Cities: Skylines II на консоли
GameMag
2024-11-26T17:10:26Z
Какие астрологические события будут влиять на наш 2025 год: детальный разбор
Фокус
2024-11-26T16:21:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Агрессивный дизайн и 855 сил: дебютировал сверхмощный семейный BMW
Фокус
2024-11-26T16:51:46Z
Аварийность снизилась на 80%: какие дорожные знаки спасают сотни жизней
Знай
2024-11-26T14:51:20Z
Круче любого маслкара: в Украине "отрыли" эксклюзивное купе из 60-х "Акула"
Знай
2024-11-26T12:51:04Z
Разгоняется до 966 км/ч: на аукцион выставили впечатляющее реактивное авто 60-х
Фокус
2024-11-26T11:30:42Z
Опытные водители наливают в бак омывателя популярный напиток: зачем так делать и действительно ли это полезно
TSN
2024-11-26T09:39:45Z
Стремительный силуэт и 367 сил: дебютировал стильный спортивный кроссовер Audi
Фокус
2024-11-26T08:57:07Z
Tesla и кроссоверы по шокирующим скидкам: какие автомобили купили украинские министры в 2024 году
Знай
2024-11-26T04:51:23Z
Эксклюзив высшей пробы: на продажу выставили уникальный Mercedes за $55 миллионов
Фокус
2024-11-25T18:15:51Z