Успіхи проросійського кандидата на виборах у Румунії викликали тривогу щодо наслідків для НАТО і ЄС — Politico
У Брюсселі б'ють на сполох після того, як ультраправий проросійський кандидат, який “з'явився нізвідки”, став лідером у першому турі президентських виборів у Румунії в неділю, 24 листопада, пише Politico.
Успіхи ультраправого кандидата Келіна Джорджеску викликали побоювання, що Москва спробує втягнути до свого табору Румунію — члена НАТО і ЄС, важковаговика Центрально-Східної Європи з 19-мільйонним населенням.
Реформістка Елена Ласконі, яка зіштовхнеться з Джорджеску у другому турі виборів 8 грудня, попереджала, що румуни повинні згуртуватися, аби зупинити повернення країни під вплив Росії. Ласконі закликала не дозволити розчаруванню в нинішній владі “стати вразливістю, якою скористається РФ”.
Результати першого туру виборів стали несподіванкою, оскільки Румунія вважається надійним членом ЄС і союзником по НАТО — на відміну від деяких інших країн, таких як Угорщина, Словаччина і Болгарія, які мають серйозні проблеми з верховенством права і зберігають проросійські настрої. Якщо Бухарест також схилиться до більш антиєвропейського, проросійського курсу, це серйозно підірве здатність ЄС функціонувати, ускладнивши досягнення консенсусу між країнами-членами.
Джорджеску, який не належить до жодної політичної партії, багато в чому вписується в образ правого радикального популіста 2024 року: він говорить прямо, цурається “західної ортодоксії”, його критикують провідні ЗМІ, він скептично ставиться до ЄС і НАТО…
“Результат цього тихого, але екстремістського, проросійського кандидата є частиною гібридної війни Росії проти європейської демократії”, - вважає румунський депутат у Європарламенті Зігфрід Мурешан.
Дійсно, несподіваний результат першого туру виборів у Румунії збігається з ширшими спробами Росії залучити країни всередині Європейського Союзу або сусідні з ним держави до промосковського табору.
Спостерігачі попереджали про спроби впливу на результати нещодавніх виборів у Молдові та Грузії. Тим часом лідери Угорщини та Словаччини, які є членами ЄС, уже дотримуються проросійських поглядів, і до них може приєднатися Чехія, якщо колишній прем'єр-міністр Андрей Бабіш переможе на парламентських виборах наступного року.
“Якщо ви стежите за тим, що росіяни роблять у цьому регіоні, то розумієте: Румунія для них надзвичайно важлива”, - каже аналітик Мілан Ніч.
Досі Румунія, яка межує з Україною, відігравала допоміжну роль у підтримці Заходом Києва. Війна, наприклад, підвищила стратегічну важливість авіабази “Міхаїл Когелнічану”.
Але все може змінитися в разі перемоги Джорджеску.
Занепокоєння щодо можливого втручання у вибори в Румунії викликає той факт, що Джорджеску став лідером у першому турі з 22,9% голосів, попри те, що його не підтримувала жодна партія, а опитування вказували на його низьку популярність.
“Він є продуктом вакууму [в румунській політиці] і, ймовірно, російських грошей”, - вважає аналітик Мілан Ніч.
Ласконі отримала в першому турі друге місце з 19,2% голосів.
Тривожний сигнал
Євродепутат Мурешан, відомий представник консервативної Європейської народної партії, провів паралель між Румунією та Молдовою, де проєвропейський президент Мая Санду неодноразово попереджала про спроби Росії вплинути на вибори в її країні на користь промосковських кандидатів.
“Три тижні тому Молдова відкинула такий вплив і обрала проєвропейського президента. Тепер румуни повинні зробити те ж саме”, - додав Мурешан.
Зараз у Брюсселі побоюються, що у другому турі виборів 8 грудня перемогу може здобути Джорджеску, а це може додати Румунію до дедалі ширшого списку країн, лідери яких критично ставляться до ЄС і НАТО та приязні до російського диктатора Владіміра Путіна. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, наприклад, критикують надання допомоги Україні.
Джорджеску розкритикував той факт, що США розмістили протиракетний щит на території Румунії, і назвав Путіна “людиною, яка любить свою країну”.
“Це тривожний дзвінок - один із багатьох”, - додав аналітик Ніч.
Генеральний секретар Європейської народної партії (ЄНП) Танасіс Баколас попередив, що успіхи Джорджеску є свідченням зростання “екстремізму” по всьому ЄС.
“Ця боротьба проти популізму, проти екстремізму - нескінченна”, - зазначив він.
Не всі, однак, сильно стурбовані тим, що наступним лідером Румунії стане Джорджеску. Колишній президент Румунії (2004-2014 роки) Траян Бесеску не вірить у перемогу Джорджеску в другому турі та вважає що румуни загалом усе ще “дуже позитивно” ставляться до ЄС і НАТО. Але він попередив: румунські виборці “розлючені” через те, що корупція повернулася в їхню країну і система правосуддя знову опинилася під політичним контролем.
На думку Бесеску, це може призвести до поразки керівних партій країни на парламентських виборах.
“Те, що дві партії [в керівній коаліції] зробили за останні два роки - це катастрофа. Я підозрюю, що вони втратять владу”, - сказав колишній президент, маючи на увазі Соціал-демократичну партію і Національну ліберальну партію.
Після свого успіху в неділю Джорджеску заручився підтримкою ультраправого політика Джорджа Сіміона. Якби він отримав усі голоси Сіміона у другому турі, то набрав би 36,82%.
Багато чого буде залежати від того, чи перейдуть деякі прихильники “традиційного напрямку” до підтримки несподіваного лідера першого туру, зазначає видання.
Раніше ZN.UA розповідало, хто такий Келін Джорджеску та які погляди має ультраправий політик.