Супутники NASA виявили значне скорочення запасів прісної води на Землі за останнє десятиліття, що може спричинити серйозні глобальні виклики. Про це пише 24 Канал із посиланням на Space.
Висновки дослідження
Міжнародна група вчених, аналізуючи дані супутників Gravity Recovery and Climate Experiment, з’ясувала, що з травня 2014 року запаси прісної води на планеті суттєво зменшилися.
Зокрема, у період із 2015 до 2023 року їх обсяг склав 1200 кубічних кілометрів, що нижче середнього рівня за 2002 – 2014 роки. За словами одного з авторів дослідження, Метта Роделла, цей дефіцит дорівнює об'єму, що перевищує втрату води, еквівалентну двом з половиною озерам Ері.
До втрат входять як поверхневі джерела води (озера, річки), так і запаси у підземних водоносних горизонтах.
Причини та наслідки
Дефіцит води особливо відчувається в умовах посух, коли попит на підземні води різко зростає. Фермери, які покладаються на ці запаси, стикаються з тим, що без регулярних опадів вони швидко виснажуються.
Вчені попереджають, що зменшення запасів прісної води може мати серйозні наслідки:
- посилення злиднів і голоду;
- зростання кількості конфліктів через доступ до води;
- поширення хвороб через використання забруднених джерел.
- Посухи та зміна клімату
Дані супутників показують, що 13 із 30 наймасштабніших посух у світі сталися з січня 2015 року. Найбільше постраждали північна й центральна Бразилія, Австралія, Південна та Північна Америка, Європа й Африка.
За словами метеоролога NASA Майкла Босіловіча, глобальне потепління значно посилює цей процес.
Ці зміни вимагають термінових заходів для збереження прісної води та адаптації до нових кліматичних реалій.