Звинувачення МКС проти ізраїльських лідерів поглиблює напругу між США та союзниками — FT
Те, що МКС видав ордери на арешт Беньяміна Нетаньягу і Йоава Галланта через звинувачення у воєнних злочинах — це катастрофа для Ізраїлю. Але це також величезна проблема для західного альянсу.
Ізраїль отримує повну двопартійну підтримку в США, оскільки він намагається відбитися від звинувачень Міжнародного кримінального суду проти свого прем'єр-міністра і колишнього міністра оборони. Але більшість урядів країн ЄС, а також Великої Британії, Австралії та Канади, швидше за все, з повагою поставляться до обвинувального висновку МКС. Хоч і неохоче, але їм доведеться заарештувати Нетаньягу, якщо він з'явиться на їхній території, пише Гідеон Рахман, головний оглядач відділу міжнародних відносин Financial Times.
"Навіть у звичайні часи такий розкол між США та їхніми головними союзниками був би дуже складним. Але зараз далеко не звичайні часи. Дональд Трамп, який стане президентом з 20 січня, вже пообіцяв вжити заходів, що становлять серйозну загрозу інтересам друзів Америки", — додає оглядач.
Оглядач зазначає, що ще одне запекле трансатлантичне протистояння — цього разу через Ізраїль — це останнє, що потрібно західному альянсу. Але це те, що наближається.
Деякі ізраїльські міністри вже з радістю очікують, що адміністрація Трампа дозволить Ізраїлю офіційно анексувати частини окупованого Західного берега річки Йордан і Гази. Це буде розцінено ЄС як небезпечний і незаконний крок.
"Адміністрація Трампа майже напевно проштовхне санкції проти прокурора і співробітників МКС. У республіканських колах також говорять про знищення суду, можливо, погрожуючи санкціями країнам, які його фінансують. Японія, Німеччина, Франція та Велика Британія є чотирма найбільшими донорами МКС", — додає Рахман.
Водночас деякі країни ЄС, такі як Німеччина, настільки віддані Ізраїлю, що можуть розірвати відносини з МКС, попри те, що визнають легітимність суду. Але інстинкт більшості європейських країн полягатиме в тому, щоб поєднати підтримку права Ізраїлю на самозахист з підтримкою міжнародної правової системи, яка забезпечує дотримання правил ведення війни.
Нагадаємо, що уряд Великої Британії вже підтвердив, що дотримуватиметься міжнародних юридичних зобов’язань і арештує прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, якщо він прибуде в країну. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, відповідаючи на запитання журналістів, зазначив, що країна завжди виконує свої зобов’язання відповідно до національного та міжнародного права.
Про наслідки рішення МКС для України, та до чого тут справа Путіна писав оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті "Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України".