MY.UAНовини
Кар'єра — через навчання. Навіщо компанії впроваджують освітні програми для співробітників
Кар'єра — через навчання. Навіщо компанії впроваджують освітні програми для співробітників

Кар'єра — через навчання. Навіщо компанії впроваджують освітні програми для співробітників

На ринку праці в Україні — шалений дефіцит кадрів. У ці часи компанії часто концентруються на внутрішніх кандидатах, які після професійного навчання мають можливість побудувати гарну кар'єру.

Навчання команди — це один із найефективніших способів зміцнити бізнес. На думку експертів, інвестиції в навчання — це не просто витрати, а стратегічний крок для покращення конкурентоспроможності бізнесу в довгостроковій перспективі. Як компанії посилюють свій бізнес, в яких галузях частіше йдеться про навчання співробітників та як це впливає на результати? Відповіді на ці питання — в матеріалі Фокусу.

Навчання у компаніях: що виграє бізнес

Експерти кажуть, що насамперед в компаніях навчають не так молодих співробітників, як недосвідчених за якоюсь тематикою. Тобто компанії не тільки допомагають співробітникам розвиватися, а й зменшують розрив між тим, що людина знає, та тим, що вимагає організація. Як зазначила у розмові з Фокусом HR-експертка, власниця HR-агентства Домініка Іванова-Бекар, саме завдяки навчанню персоналу бізнес отримує свої "дивіденди" у формі:

  • підвищення продуктивності та якості виконання робочих завдань;
  • зниження плинності персоналу та підвищення лояльності;
  • підвищення інноваційності;
  • розвитку корпоративної культури, підвищення рівня задоволеності працівників.

Навчаючи співробітників, компанії не тільки допомагають їм розвиватися, але й зменшують розрив між тим, що людина знає, та тим, що вимагає організація

"Наразі все частіше використовується комплексний підхід, який поєднує різноманітні форми та методи навчання, що, своєю чергою залежать від специфіки самої компанії, — каже Іванова-Бекар. — Але зазвичай в більшості компаній є програми адаптації, навчання по продуктам/послугам компанії, які проводяться у форматах семінарів, воркшопів, вебінарів, тренінгів. Підвищення кваліфікації відбувається на навчальних програмах внутрішніх Академій та зовнішніх провайдерів. Наприклад, останнім часом популярність набирають такі навчальні платформи, як Udemy, Coursera".

Нard skills та soft skills: кому що потрібно

Зараз для підвищення конкурентоспроможності бізнесу не обійтися без навчання співробітників. І на ринку є багато компаній, які це розуміють та приділяють навчанню людей достатньо серйозну увагу, каже директорка консалтингової компанії TalentMatch, HR-експертка Наталія Слинько. "Наприклад, системне навчання завжди є ритейл-компаніях, адже, щоб продавати взуття чи побутову техніку, потрібні спеціальні навички. Такі компанії мають розроблені системи навчання, методистів, внутрішніх тренерів, тренерів, які тренують тренерів тощо. І все це має одну мету — збільшити продажі".

Продавців потрібно навчати стандартам роботи та обслуговування клієнтів
Фото: Gustavo Fring from Pexels

Навчання на виробництві побудовано інакше, воно може бути пов'язане як із hard skills, так і з soft skills, продовжує експертка. Професійне навчання зазвичай "зав'язане" на навчальні заклади, з якими укладаються договори, а після закінчення потрібно проходити атестацію. Навчання soft skills є у більшості компаній, які займаються наданням послуг, проводити його можуть як внутрішні, так і зовнішні тренери, залежно від конкретних потреб організації.

"Найчастіше в компаніях використовують тренінги на 1-2 дні, або курси з навчанням декілька разів на тиждень і подальшим тестом, — зазначали Наталія Слинько у розмові з Фокусом. — Також часто компанії використовують наставництво для новачків в форматі "роби як я". Менторство трапляється рідше, адже ментор має не просто досконало виконувати свою роботу, а й спостерігати за конкретною людиною, щоб допомогти розкритися саме її потенціалу".

Важливо Дефіцит кадрів стрімко зростає: у яких сферах шукають нових співробітників

"Якщо говорити про галузі, то насамперед відзначу IT, FMCG, агро-, ритейл та великі виробничі підприємства, — додає Іванова-Бекар. — У переважній більшості середніх та у великих компаніях сформовані відділи Розвитку та навчання або навіть Академії, де відбувається як комплексне підвищення кваліфікації, так і розвиток soft skills — у тренді лідерство, емоційний інтелект, комунікація. Також навчають стандартам роботи й обслуговування клієнтів, особливо це актуально для ритейлу та фінансового сектору. Але крім галузевої приналежності, важливу роль відіграє позиція власника та менеджменту компанії".

Щодо співпраці з вишами, то в останні роки на тлі дефіциту персоналу вона лише посилюється, продовжує експертка. За її словами, з навчальними закладами плідно співпрацюють роботодавці з ІТ-галузі, агро, фінансової сфери, харчової промисловості тощо. І якщо 2-3 роки тому роботодавці були зацікавлені у студентах 4-5 курсів, то зараз готові розглядати й молодших.

На фоні дефіциту персоналу посилюється співпраця компаній з вишами

"Студентів фармацевтичних спеціальностей "розбирають" вже з 3-4 курсу, — погоджується Наталія Слинько. — Вони працевлаштовуються на підприємства на неповний робочий день, а після закінчення навчання залишаються".

Формувати нову генерацію персоналу: досвід корпорації "Артеріум"

У фармацевтичній корпорації "Артеріум" кажуть, що їм важливо, щоб кожен співробітник мав доступ до навчального матеріалу будь-де та будь-коли. Для цього було створено онлайн-платформу з понад 200 курсами за різними напрямами. Навчальну базу використовують як нові співробітники у період адаптації, так і фахівці виробничих спеціальностей, розробники, експерти зі стандартів якості, спеціалісти з реалізації тощо.

Якщо 2-3 роки тому роботодавці були зацікавлені у студентах 4-5 курсів, то зараз готові розглядати і молодших
Фото: pexels.com

"Ми приділяємо чимало часу розробці кожної освітньої програми, щоби співробітники засвоїли максимум інформації, яка знадобиться в роботі. Крім того, заохочуємо працівників брати участь у зовнішніх навчальних заходах і компенсуємо витрати на навчання, не обмежуючи співробітників у виборі. Завдяки комплексному навчанню маємо позитивну тенденцію: показник залученості працівників до роботи за три роки зріс із 4,9 до 14,2%, — розповіла у розмові з Фокусом Ольга Цапро, директорка з управління персоналом компанії "Артеріум". — Використовуємо різні форми навчання: тренінги, семінари, вебінари, онлайн-курси, бізнес-ігри, бізнес-кейси та комплексні програми розвитку, менторство та програми лідерства".

  • Читайте також: Професійне зростання та успіх кожного. Як "Артеріум" розвиває навчання співробітників

Для нових співробітників у компанії розробили програму адаптації, що допомагає новачкам швидко інтегруватися в робочий процес. Кожного нового співробітника супроводжує наставник, що допомагає швидше зрозуміти специфіку роботи, вирішити організаційні моменти й ефективно виконувати поставлені завдання. Така програма дала позитивні результати: відсоток тих, хто залишається в компанії після випробувального терміну, зріс із 90% у 2023-му до 94% у 2024 році.

Важливо Рекордна кількість вишів України увійшли до рейтингу найкращих університетів світу, — МОН

Навчання співробітників застосовується в Артеріум для різних цілей: для адаптування до нових технологій чи процесів та ознайомлення з новим програмним забезпеченням; для поглиблення знань під час підвищення кваліфікації; для додаткового навчання у випадку, коли співробітник переходить на нову посаду з іншими функціями тощо.

Особливу увагу корпорація "Артеріум" приділяє співпраці з вищими навчальними закладами. "Дбаємо про розвиток студентів сьогодні, щоб уже завтра вони допомагали нам дбати про здоров’я та життя людей, — каже Ольга Цапро. — Програму "фАРмуємо майбутнє", яка популяризує фармацевтичну науку, впровадили ще до повномасштабного вторгнення. Почали з освітніх проєктів для студентів: корпоративні тренери та викладачі проводять лекції, майстер-класи, вебінари, запрошуємо студентів на екскурсії в дослідний центр і на виробництво. За два роки ми залучили понад 2 тис. студентів, співпрацюємо більш ніж із 20 профільними ЗВО".

У "Артеріумі" дбають про розвиток студентів сьогодні, аби вже завтра вони допомагали дбати про здоров’я та життя людей

Можливість талановитим студентам здобути свій перший практичний досвід у великій компанії надає програма стажування ArteriumInternCamp. Протягом 6 місяців студенти працюють разом із досвідченими фахівцями під супроводом наставника. Вони отримують знання, практичний досвід, а також гідну зарплату з бонусами та преміями, і мають усі шанси розпочати свою кар’єру у компанії.

"У 2024 році ми запровадили комплексну програму для молоді "фАРмуємо лідерів майбутнього", яка триває 9 місяців та орієнтована на розвиток необхідних компетенцій у молодих співробітників компанії (до 25 років): ефективна комунікація, кросфункціональна взаємодія, емпатія, мотивація тощо. Ми дбаємо про майбутнє компанії та формуємо нову генерацію персоналу", — підсумувала Ольга Цапро.

Важливо Навчання на бюджеті: чи повинні студенти відпрацьовувати безкоштовну освіту

Навчання для всіх: які програми впроваджують великі роботодавці

Зазвичай, системно навчання побудоване саме у великих організаціях, бо в них більше можливостей та потреби у фахівцях.

Наприклад, у корпорації Roshen відкрили програму навчання, після завершення якої шанси на успішне працевлаштування зростають. Також є програма навчання для внутрішніх співробітників, метою якої є підвищення кваліфікації майстрів-технологів, та 2-модульна програма менеджерського навчання для керівників. А ще працівники компанії мають можливість регулярно відвідувати корпоративні заняття з англійської: навчання поділяється за рівнями і відбувається за прогресивними методиками.

У компаніях навчають як молодих співробітників, так і недосвідчених за якоюсь тематикою
Фото: Pexels

Компанія "Інтергал-Буд" заохочує персонал до навчання й саморозвитку, організовуючи різноманітні тренінги з підвищення кваліфікації, зокрема, для профільних вузьких спеціалістів — семінари, курси підвищення кваліфікації (КУА, бухгалтерія, юристи, інженери з технічного нагляду). Також у компанії проходить навчання спеціалістів з управління проєктами на сертифікаційних курсах із ведення проектів.

Дбає про професійний розвиток працівників і мережа АЗК WOG. На регулярній основі проводяться тренінги, воркшопи, бізнес-ігри, мастермайнди, спрямовані на підвищення якості послуг. У компанії активно використовуються і розвиваються сучасні підходи до навчання та розвитку персоналу, працює Корпоративний університет, робота якого базується на сучасній e-learning платформі.

Важливо "Стане менше": в Міносвіти заговорили про скорочення кількості викладачів в Україні

Компанія SoftServe активно розвиває співпрацю з українськими вишами. У межах таких проєктів, починаючи з третього курсу, студенти можуть пройти стажування в SoftServe, щоб набути практичного досвіду й у майбутньому працевлаштуватися у компанії.

Отже, навчання співробітників — надважливий проєкт у компаніях, які прагнуть і виростити всередині структури справжніх професіоналів, і досягти гарних результатів у своїй роботі, зокрема фінансових.

Цікавим в контексті навчання у компаніях є анекдот від Наталії Слинько.

Два підприємці обговорюють навчання персоналу.

- А ти не боїшся, що ти їх навчиш, а вони підуть до конкурентів? — питає один.

- Ні, — відповідає співрозмовник. — Я боюсь, що я їх не навчу, і вони залишаться у мене.

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Німеччині можуть скоротити соціальні виплати: що загрожує українським біженцям
Хвиля
2025-04-02T05:06:20Z
Скандал у ліцеї в Київській області: в туалеті без кабінок встановили камеру, директор назвав це жартом
Antikor
2025-04-02T04:51:31Z
Яке церковне свято у середу, 2 квітня: чому сьогодні не можна дивитися в дзеркало ввечері
24tv
2025-04-02T04:03:26Z
"Маю захистити наш дім, нашу землю!": на фронті загинув захисник із Вінниці Андрій Гунько
24tv
2025-04-02T03:48:18Z
Страховий стаж: чи зарахують українцям, які перебували у полоні
ZN UA
2025-04-02T03:42:39Z
Доля винагородить найкращих - шукайте свій знак зодіаку у списку щасливчиків
Gazeta UA
2025-04-02T03:09:22Z
Потоплення крейсера "Москва": командувач ВМС пояснив, навіщо це було потрібно
Telegraf
2025-04-02T03:00:58Z
З Днем кінолога України 2025: теплі привітання у картинках і прозі
24tv
2025-04-02T03:00:00Z
Мінсоцполітики анонсувало нову допомогу для ВПО: журналістка розповіла деталі
Политека
2025-04-02T02:34:25Z
Відданий Трампу ведучий Джо Роган раптово розкритикував його рішення
InternetUA
2025-04-02T05:19:59Z
Не їв і не ходив у туалет: сенатор Букер провів рекордну 25-годинну промову проти Трампа
24tv
2025-04-02T05:18:33Z
Вороги міцнішають, а партнери їдять круасани: чому Україна залишилася без допомоги
Фокус
2025-04-02T05:15:36Z
Онлайн-карта бойових дій в Україні: де точаться бої на 02.04.2025
Факти ICTV
2025-04-02T05:15:28Z
Спецпредставник Путіна зустрінеться із Віткоффом у США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:15:15Z
Дивний новий світ і Україна
GlavRed
2025-04-02T05:12:03Z
Міноборони розробило новий механізм ротації на фронті: деталі від нардепа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:03:46Z
World Press Photo відреагував на звернення «ДМ», ШІ проти медіа, чатботи проти пропаганди
Детектор М
2025-04-02T05:01:49Z
Третя річниця деокупації Київської області: хронологія подій і головні факти
Факти ICTV
2025-04-02T05:00:34Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі: є жертви
Хвиля
2025-04-02T05:18:31Z
Сирський нагородив штурмовика з Львівщини Андрія Соколюка
Antikor
2025-04-02T05:12:34Z
В Україні відчутно похолодає: коли знизиться температура й у яких областях буде мокрий сніг
24tv
2025-04-02T05:03:30Z
Втрати ворога на 2 квітня: знищено ще 1410 окупантів та 24 артсистеми
Факти ICTV
2025-04-02T05:00:57Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 2 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-02T05:00:27Z
У Херсоні після обстрілу не працює електротранспорт
24tv
2025-04-02T04:33:34Z
Сильний вітер та холодний дощ: Діденко попередила про різку зміну погоди
Хвиля
2025-04-02T04:21:37Z
Окупанти готують масштабний наступ на одному з напрямків фронту: аналіз ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T03:48:58Z
У Харкові показали місця влучань дронів: серед постраждалих є діти
ZN UA
2025-04-02T03:45:59Z
Чи можна забрати на дрова гілки, спиляні комунальниками
24tv
2025-04-02T05:03:20Z
Зростання тарифів на газ у Харкові: суми у платіжках можуть незабаром зрости, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T05:01:59Z
Мінагрополітики створить робочу групу для розв'язання логістичних проблем фермерів
AgroPortal
2025-04-02T05:00:38Z
Укрзалізниця додасть для двох поїздів додаткову зупинку
Gazeta UA
2025-04-02T04:54:34Z
Залишиться тільки жебракувати: від України вимагають підвищення тарифів
Знай
2025-04-02T04:36:46Z
Підвищення тарифів на воду у Дніпрі та області: вартість може збільшитись на 25 гривень, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T04:30:56Z
Зміна клімату може знищити світову економіку на 40%
Portaltele
2025-04-02T03:57:48Z
Ліміти скасовують: Нацбанк змінює важливе правило
Знай
2025-04-02T03:36:55Z
В Україні реформують систему підвищення пенсій: що передбачає Меморандум з МВФ
Хвиля
2025-04-02T03:03:52Z
Співачка Бужинська заявила, що йде в президенти
Antikor
2025-04-02T05:00:03Z
Журналісти виявили, що балетна трупа росіян виступає у Швеції, маскуючись під українців
Украина Криминальная
2025-04-02T02:06:37Z
Цій будівлі майже 120 років: як виглядав Старий цирк у Харкові та чим він унікальний
Telegraf
2025-04-02T02:03:54Z
"Як підшофе": Кошмал після других пологів розповіла про проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-02T00:27:30Z
"На тебе лише кричать": Ксенія Мішина посварилася з іноземними поліцейськими
GlavRed
2025-04-01T23:27:58Z
Той самий Адріано: який вигляд Челентано має зараз
GlavRed
2025-04-01T23:27:21Z
Нагієв зробив шокуюче зізнання про позашлюбного сина
GlavRed
2025-04-01T21:27:52Z
Довгоочікувані новинки місяця: 10 найцікавіших серіалів квітня
24tv
2025-04-01T20:48:44Z
Не впізнати: путініст Філіп Кіркоров спантеличив своїм виглядом після смерті батька
GlavRed
2025-04-01T20:27:33Z
Реал — Реал Сосьєдад 4:4 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-02T05:09:08Z
Рух — Динамо. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T05:01:24Z
Олександрія — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T04:57:16Z
Реал у драматичному матчі вирвав нічию у Реала Сосьєдада
24tv
2025-04-01T22:21:38Z
Реал Мадрид із Луніним вирвав квиток до фіналу Кубка Іспанії у Реала Сосьєдад в овертаймі
Football.ua
2025-04-01T22:13:14Z
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-01T21:31:19Z
Дубль і асист Усмана Дембеле врятував ПСЖ від ганебної поразки Дюнкерку на шляху до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-01T21:21:30Z
Називала його «героєм»: Донька окупанта візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
Antikor
2025-04-01T21:12:12Z
Емполі у дебютному старті Коваленка зазнав нищівної поразки від Болоньї в першому акті 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-01T21:10:11Z
Де 88 серед 89: треба мати гострий зір, як у орла, щоб знайти заховане число
GlavRed
2025-04-02T04:27:27Z
Скільки знадобиться часу, щоб забути колишню: вчені вирахували конкретну цифру
24tv
2025-04-02T03:36:39Z
Оптична ілюзія: знайдіть сову, що сховалася в лісі, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-02T03:27:37Z
Гороскоп на завтра 3 квітня: Близнюкам - несподіваний подарунок, Терезам - успіх
GlavRed
2025-04-02T03:27:16Z
Що таке окраєць і скиба: вчителька пояснила правильне значення, яке знає не кожен
GlavRed
2025-04-02T03:27:10Z
Садівників закликають розставити апельсинові кірки в саду: чим вони корисні
GlavRed
2025-04-02T03:27:05Z
Іще один варіант великодньої випічки: краффін з маковою начинкою ви приготуєте за 30 хвилин
Telegraf
2025-04-02T03:15:19Z
Найкращі, які ви коли-небудь їли: рецепт заварних млинців на молоці
24tv
2025-04-02T03:12:31Z
Водоліям варто забути про старі образи: гороскоп на 2 квітня
24tv
2025-04-02T02:03:51Z
Вибухи у Запорізькій області: дрон влучив в авто, загинув чоловік, є поранені
Факти ICTV
2025-04-02T04:51:21Z
У Запорізькій області дрон вдарив по автівках: є загиблий
24tv
2025-04-02T04:06:59Z
Масована атака дронами по Харкову: Росія вдарила по підприємствах, є постраждалі
24tv
2025-04-02T03:51:43Z
Курськ, Таганрог і Ростов опинилися під атакою дронів: людей евакуюють із будинків ‒ росЗМІ
ZN UA
2025-04-02T01:30:15Z
Масована атака дронів по Харкову: прокуратура повідомила наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T00:51:34Z
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
2025-04-01T21:15:08Z
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
2025-04-01T21:00:25Z
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T20:57:22Z
В Кропивницькому від атаки російського дрона помер Володимир Дзюба
Antikor
2025-04-01T20:06:34Z
Чи справді рослинні олії наскільки шкідливі: розбір найпоширеніших звинувачень
24tv
2025-04-02T05:03:13Z
4 квітня почнуть діяти нові правила оплати лікарняних: що зміниться
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T01:39:10Z
Щоденне прибирання: 9 правил збереження чистоти в оселі
Gazeta UA
2025-04-02T00:33:19Z
Ідеальні зачіски для жінок старше 50 років із сивим волоссям
GlavRed
2025-04-02T00:27:26Z
Зникнуть болі в шиї та колінах: які пози для сну найкращі
Gazeta UA
2025-04-01T21:39:47Z
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
2025-04-01T20:03:50Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
iPhone 16e: "міцний горішок" у сучасному дизайні
Gazeta UA
2025-04-02T05:12:48Z
Використання ChatGPT б'є рекорди після оновлення останньої моделі
InternetUA
2025-04-02T05:01:55Z
ChatGPT набрав мільйон користувачів за час завдяки генерації зображень
Antikor
2025-04-02T04:45:26Z
Генератор зображень у ChatGPT може створювати фейкові чеки
Antikor
2025-04-02T04:39:51Z
Інфлюенсерам у Новій Зеландії загрожують штрафи за азартну рекламу
InternetUA
2025-04-02T04:31:35Z
Швидкий заробіток чи пастка: жінка втратила 38 000 гривень через шахраїв
InternetUA
2025-04-02T04:16:43Z
Сказати «привіт» і «допоможи» очима: як працює застосунок EYA для тих, хто не може розмовляти
Комсомольская правда
2025-04-02T04:04:05Z
Windows 11 тепер має можливість швидко відновлювати систему після збоїв
InternetUA
2025-04-02T04:01:43Z
Найбільший університет Чехії виходить із соцмережі Х
InternetUA
2025-04-02T03:31:48Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z
11 років мовчання: що сталося з Міхаелем Шумахером після катастрофи і як він почувається зараз
Знай
2025-04-02T03:51:13Z
Чи знищать мита недорогі Mercedes в Америці?
Топ Жир
2025-04-02T01:30:24Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z
Продаж Toyota Tacoma перевищив продаж Toyota Corolla після вибухового зростання в продажах на 178% за перше квартал
Топ Жир
2025-04-02T00:15:16Z
Volkswagen та Stellantis зазнали поразки у скандалі ЄС на $495 млн після того, як Mercedes викрила їх
Топ Жир
2025-04-01T23:30:01Z
Продажі Chevrolet Corvette впали на 21% у першому кварталі, тим часом Chevrolet Colorado стрімко зростає на 73%
Топ Жир
2025-04-01T23:00:55Z
Рекордні продажі Subaru: Solterra зростає на 159%
Топ Жир
2025-04-01T22:15:37Z
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-01T21:15:58Z