MY.UAНовини
Міжнародна фінансова допомога Україні в умовах геополітичних змін
Міжнародна фінансова допомога Україні в умовах геополітичних змін

Міжнародна фінансова допомога Україні в умовах геополітичних змін

Міжнародна фінансова допомога Україні в умовах геополітичних змін

У світлі результатів президентських виборів у США критичним стає питання збереження військової допомоги Україні від нашого основного союзника. Важливими є також питання обсягів і стабільності надходження фінансової допомоги від Штатів. Адекватна оцінка геополітичних процесів і проактивна позиція влади мають забезпечувати продовження міжнародної підтримки України в справі відбиття зовнішньої агресії Росії та утримання стійкості національної економіки.

На сьогодні укладені державою угоди з міжнародними партнерами дають підстави для оптимістичних очікувань щодо покриття дефіциту зовнішнього фінансування 2025 року (див. табл. 1).

У 2025 році уряд і МВФ очікують надходження 13,7 млрд дол. від ЄС (із Ukraine Facility), 19,1 млрд дол. за планом ERA від G7 та ЄС (під потік доходів від заморожених російських активів), 3,1 млрд дол. від МБРР, 2,7 млрд дол. від МВФ, 1 млрд дол. від Великої Британії та інших. Разом внески зовнішніх донорів мають забезпечити поповнення бюджету України на 41 млрд дол. США.

Ситуація із зовнішнім фінансуванням стане менш сприятливою 2026 року. Адже зобов'язання міжнародних донорів на цей рік ледь дотягують до 21 млрд дол. із найбільшими очікуваними надходженнями з Ukraine Facility та ERA (Extraordinary Revenue Acceleration).

План ERA стане найвагомішим каналом підтримки України упродовж 2025-го — першого кварталу 2027 року. Передбачається, що кожен його учасник (Канада, Японія, ЄС, Велика Британія, США) матиме власний механізм фінансування України. Максимальна сума кредиту ERA від ЄС — 35 млрд євро — затверджена Європейським парламентом у жовтні. Міністри фінансів України та США нещодавно підписали спільну заяву, якою підтвердили наміри мобілізувати для України 20 млрд дол. внеску США.

Паралельно з цим заснований інститутами ЄС Ukraine Loan Cooperation Mechanism (ULCM) надаватиме Україні безповоротну фінансову допомогу на погашення позик ERA. ULCM періодично поповнюватиметься за рахунок доходів, отриманих депозитаріями країн ЄС від знерухомлених російських активів.

Передбачається, що до бюджету України надійде 33,1 млрд дол. із загальної суми позики ERA в 50 млрд дол. (17 млрд дол. буде спрямовано на військові закупівлі). З високою ймовірністю нова адміністрація США виконуватиме свої зобов'язання за планом ERA і надасть Україні 20 млрд дол. позики під доходи від заморожених російських активів.

Однак починаючи з другого кварталу 2027 року, за відсутності нових фінансових гарантій від партнерів, Україна зіткнеться з проблемою колосального дефіциту зовнішнього фінансування. Це створюватиме суттєві загрози для підтримки дієздатності нашої економіки та обороноспроможності країни.

За каденції нового президента США цілком можливим із 2027 року є суттєве зменшення або зведення до мінімуму фінансової підтримки України від США. Варто нагадати, що саме за наполяганням керівництва Республіканської партії фінансову допомогу Україні нинішнього року було переведено з грантової форми в кредитну.

У квітні 2024 року Конгрес США прийняв рішення, що 7,85 млрд дол. бюджетної підтримки Україні виділятиметься у формі позики згідно з Ukraine Security Supplemental Appropriations Act (USSAA). При цьому USSAA надає президенту США повноваження списати відповідний борг — одну другу у будь-який час після 15 листопада 2024 року й решту після 15 січня 2026-го. Нинішні політичні розклади в США дають мало підстав очікувати повного списання понад 7 млрд дол. американської позики Україні.

У площині нових геополітичних реалій, вочевидь, ЄС мав би відігравати більш активну роль як донор фінансової та військової допомоги Україні для недопущення колапсу нашої економіки та програшу України у війні з Росією.

Слід зазначити, що ЄС і його держави-члени від початку війни до 1 вересня 2024 року вже надали Україні 48 млрд євро фінансової допомоги та 43,6 млрд євро військової допомоги (див. табл. 2). Загалом обсяг виділеної допомоги від офіційних двосторонніх донорів сягнув 218 млрд євро, в складі якої військовий компонент займає 52%.

На жаль, на сьогодні наявні міжнародні зобов'язання є недостатніми для потужного супротиву агресору, здобуття нашої перемоги у війні та відновлення економіки України. Хоча ми, безумовно, маємо висловити щиру вдячність за порятунок від російської окупації як ЗСУ, так і нашим ключовим партнерам: США (100,2 млрд євро затвердженої допомоги), Німеччині (23,1 млрд), Великій Британії (20,9 млрд), Японії (12,4 млрд), Нідерландам (10,9 млрд), Швеції (10,1 млрд), Данії (9,4 млрд), Канаді (8,4 млрд євро).

На мою думку, у 2026–2027 роках адекватна підтримка України з боку ЄС мала б спиратися на розширення фінансового потенціалу Ukraine Facility та збільшення його грантової частини.

Однак надалі проблематика фінансової допомоги Україні лише загострюватиметься, оскільки з 2028 року закінчиться термін дії Ukraine Facility та запрацює новий середньостроковий бюджет ЄС. З огляду на це колективний бюджет ЄС на 2028–2034 роки мав би передбачати створення нових фондів для фінансування відбудови України, а також включення України до політики солідарності ЄС.

Певний простір для маневру у частині збільшення підтримки України Євросоюз отримає з 2026 року у зв'язку з припиненням функціонування антиковідного фонду RRF при наявних можливостях Єврокомісії запозичувати кошти на ринку капіталів. Однак навіть такий підхід не забезпечить вирішення проблем України, оскільки наша країна потребуватиме суттєвої зовнішньої підтримки в грантовій, а не кредитній формі.

Тим більше в умовах, коли обсяг державного боргу України вже наближається до 100% ВВП, а потреби у фінансуванні відновлення та реконструкції національної економіки зараз становлять близько 600 млрд дол.

Для визначення бажаних параметрів зовнішнього офіційного фінансування України та доцільності проведення чергової реструктуризації державного боргу у 2026 році (можливість якої передбачено програмою МВФ) нами було здійснено комплексний аналіз боргової стійкості України (debt sustainability analysis, DSA). Розроблена автором імітаційно-балансова модель за методологією DSA генерує майбутні значення показників державного боргу та потреб у позичковому фінансуванні, виходячи з допущень середньострокової динаміки макроекономічних і фінансових показників України.

Модельно-прогнозні розрахунки показали, що ризики боргової кризи в Україні актуалізуються за трьома основними сценаріями: базовим, негативним і позитивним макросценарієм. Показово, що зазначені сценарії генерують прогнозні показники державного боргу із суттєвим перевищенням встановлених граничних рівнів.

Навіть у рамках базового сценарію пікове значення державного боргу — 103,9% ВВП суттєво відхиляється від економічно безпечного рівня. У рамках же негативного сценарію прогнозується перманентне зростання розміру державного боргу із досягненням максимальної величини — 130% ВВП у 2028 році.

В цілому комплексний аналіз DSA говорить про те, що утримання стійкості державних фінансів України в середньостроковому періоді потребуватиме залучення адекватних обсягів зовнішнього фінансування, доведення частки грантів у його структурі щонайменше до 45% і проведення повторної реструктуризації зовнішнього боргу 2026 року.

Оптимістично-коригуючий сценарій DSA дає такі прогнозні показники державного боргу: 102,7% ВВП у 2025 році, 90,1% у 2026-му, 85,5% у 2027-му і 82% ВВП у 2026 році. Їхнє досягнення, серед іншого, спиратиметься на застосування 53-відсоткової знижки до номіналу (haircut) реструктурованих єврооблігацій і двосторонніх офіційних кредитів у 2026 році.

Таким чином, результати проведеного дослідження засвідчують: лише впровадження дієвих коригуючих заходів дасть можливість повернутися до спадної динаміки державного боргу України та наблизитися до проміжних граничних показників боргу і потреб у позичковому фінансуванні.

Для реалізації цього сценарію колективні інститути ЄС і його держави-члени мають відігравати провідну роль у справі мобілізації достатнього пільгового фінансування для України в рамках бюджетних механізмів ЄС. Крім того, успішна реалізація програми відбудови України повинна спиратися на покладення відповідальності за понесені втрати і завдані збитки на агресора. Для цього держави ядра ЄС мають прийняти відповідне законодавство, що гарантує відновлення базових прав жертв військової агресії, в тому числі й права на фінансове відшкодування через конфіскацію активів держави-агресорки.

 

Цю публікацію підготовано за підтримки Європейського Союзу в рамках Horizon 2020 Research and Innovation Programme (проєкт EURIZON, грантова угода №871072).

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У ЗСУ розповіли про нову штурмову тактику росіян: спершу просочуються, потім накопичуються
ZN UA
2024-11-27T12:21:23Z
У Закарпатті дозволили відстріл хижаків, щоб запобігти поширенню сказу
Комсомольская правда
2024-11-27T12:14:19Z
Ворог обстріляв Дніпровський район Херсона, важко поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-27T12:13:30Z
Житель Кропивницького інформував окупантів про розміщення місця лікування поранених військовослужбовців
Украина Криминальная
2024-11-27T12:06:23Z
Бої за Курахове: хто контролює важливе місто на Донеччині
TSN
2024-11-27T12:06:12Z
У росіян є велика кількість молодих бійців, які є активнішими та енергійнішим — військовий
ZN UA
2024-11-27T12:04:52Z
На Львівщині припинено діяльність двох підпільних гральних закладів
Украина Криминальная
2024-11-27T12:03:32Z
Гороскоп на завтра 28 листопада: Левам - вся удача світу, Скорпіонам - несподіванка
GlavRed
2024-11-27T11:57:58Z
Встигнути до 1 грудня: коли потрібно передати показники лічильників
24tv
2024-11-27T11:51:24Z
Греція закликала посилити оборонну роль ЄС та співпрацю з НАТО
Хвиля
2024-11-27T12:27:08Z
Пункти пропуску на кордоні Польщі з Україною є критичною інфраструктурою і не місцем для протестів - Радослав Сікорський
Agravery
2024-11-27T12:25:13Z
Богдан Прилепа міг ошукати військових на мільярд: пройдисвіта підозрюють у співпраці з ФСБ
Знай
2024-11-27T12:21:59Z
Міжнародна підтримка України від США та ЄС: що зміниться з приходом Трампа
ZN UA
2024-11-27T12:19:03Z
Німецький генерал про авіакатастрофу у Литві: Тест для РФ на наші слабкі місця
Европейская правда
2024-11-27T12:18:10Z
У Польщі кажуть, що їхні фахівці упродовж доби готові виїхати в Україну для пошуку жертв Волинської трагедії
УкраинФорм
2024-11-27T12:16:42Z
У Рівному за підтримку російських окупантів покарали уродженця рф
InternetUA
2024-11-27T12:14:32Z
Україна відреагувала на припинення вогню між Ізраїлем та «Хезболлою»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T12:09:50Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T12:09:16Z
Відома українська акторка вперше заговорила про свого коханого: "Непублічна людина"
TSN
2024-11-27T12:27:10Z
Пол Веслі зіграє головну роль у мінісеріалі про війну в Україні
1News
2024-11-27T12:23:34Z
Письменниця Наталія Гурницька подасть до суду на СТБ через зйомки другого сезону "Кави з кардамоном"
Комсомольская правда
2024-11-27T12:07:01Z
Розмір має значення? Митці знов сруться, чи треба обмежувати хронометраж фільмів
Детектор М
2024-11-27T12:00:40Z
Документальний фільм Суспільного «Капеланки. Молитва у пеклі» переміг на кінофестивалі у Лондоні
Детектор М
2024-11-27T11:54:52Z
Три найдивніші тренди, які ми побачимо в інтер'єрі у 2025 році
24tv
2024-11-27T11:51:48Z
Україна візьме участь у виставці World Expo 2025 в Японії
InternetUA
2024-11-27T11:47:57Z
Режисер «Чужий: Ромул» вважає свій фільм «великим хітом» і шукає гідну історію для продовження
ITC
2024-11-27T11:47:12Z
"Я здивувався": Потап звернувся до Позитива вперше з 2022 року - причина
GlavRed
2024-11-27T11:42:01Z
Французькі медики приїхали до України та розповіли, що їх найбільше вразило
TSN
2024-11-27T12:21:41Z
Традиційний рецепт – оновлено: які несподівані інгредієнти зроблять класичне "Олів'є" смачнішим
24tv
2024-11-27T12:15:47Z
Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику
24tv
2024-11-27T12:06:22Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
За хабар у ₴300 тис. посадовиця Інституту громадського здоров’я НАМНУ прискорила проведення досліджень нового дезінфікуючого засобу
Украина Криминальная
2024-11-27T10:03:50Z
Уряд затвердив новий порядок повернення споживачами непридатних харчових продуктів
УкраинФорм
2024-11-27T12:22:30Z
Транснефть може зупинити великі інвестпроєкти через відсутність грошей
24tv
2024-11-27T12:15:25Z
Експерти назвали особливості оціночно-земельної експертизи
AgroNews
2024-11-27T12:13:23Z
Молодіжна іпотека з бонусом: як скористатися податковою знижкою
Знай
2024-11-27T12:12:51Z
Через погрози Трампа американські компанії поспіхом нарощують виробництво в Китаї
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T12:06:35Z
Викликає непорозуміння: клієнти ПриватБанку поскаржились на російську мову в Приват24
Политека
2024-11-27T12:03:05Z
"Найненаситніші" побутові прилади, які збільшують рахунки за електроенергію: повний перелік
24tv
2024-11-27T12:01:37Z
Експортер по світу і єдиний в Україні: в ОП заявили про знищення росіянами важливого заводу
24tv
2024-11-27T11:57:30Z
У 2024 Ахметов втратив майже чверть активів, всі його бізнеси знаходяться під вогнем РФ — NV
ZN UA
2024-11-27T11:55:19Z
Британська розвідка проаналізувала стан медицини в російській армії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T12:27:40Z
Премію імені Джеймса Мейса отримала Галина Бабій
УкраинФорм
2024-11-27T12:25:19Z
Удар "Орєшніком" по Дніпру: у Reuters розкрили, чим небезпечна ракета для України
GlavRed
2024-11-27T12:24:28Z
Кровна клятва: співробітники одного банку поклялися бути чесними
Фокус
2024-11-27T12:21:16Z
"Боюсь думати, що буде далі": 7-річного хлопчика вдесяте вигнали зі школи
Фокус
2024-11-27T12:15:33Z
Теледослідження оновилися: як це вплинуло на показники телевізійних кампаній
Детектор М
2024-11-27T12:13:02Z
Українські безпілотники оснащені елементами штучного інтелекту - президент НАНУ
УкраинФорм
2024-11-27T12:10:29Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T12:03:54Z
Відкрито реєстрацію на конференцію з відновлення родючості ґрунтів
AgroPortal
2024-11-27T12:00:27Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T12:06:31Z
"Він відчув певний дискомфорт": Артета пояснив заміну Габріела наприкінці матчу зі Спортінгом
Football.ua
2024-11-27T12:01:51Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T11:55:21Z
Іспанський ексголкіпер назвав головну проблему Луніна в Реалі
24tv
2024-11-27T11:51:33Z
Колишній одноклубник Мессі став його новим тренером в "Інтер" Маямі
TSN
2024-11-27T11:48:47Z
Джорджина не оцінила: Роналду постане перед судом через збільшення пеніса
24tv
2024-11-27T11:21:47Z
Беллінгем: Мій перехід до Ліверпуля не був таким близьким, як про це писали ЗМІ. Реал Мадрид — це інший рівень
Football.ua
2024-11-27T11:16:39Z
Відомі найкращі футболіст та тренер 14 туру української Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:10Z
Манчестер Сіті розглядає підписання сина легендарного футболіста
360ua.news
2024-11-27T11:00:44Z
Помер поранений у Бахмуті грузинський боєць, який лікувався у Франції
УкраинФорм
2024-11-27T12:21:49Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T12:13:17Z
На Волині перекрито канал контрабанди побутової техніки на ₴11 млн
Украина Криминальная
2024-11-27T12:12:45Z
Помилка на Картах Google призвела до загибелі трьох людей в Індії
InternetUA
2024-11-27T12:07:49Z
У Павлограді поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві брата
Украина Криминальная
2024-11-27T11:24:52Z
За напад на поліцейських двоє киян отримали реальні терміни ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-27T11:03:53Z
Удар блискавки серйозно порушив залізничне сполучення у Німеччині
Европейская правда
2024-11-27T11:01:37Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:23Z
На Закарпатті затримали чергового зловмисника, який організував переправлення ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2024-11-27T10:48:44Z
Часи змінюються: які товари українці найчастіше обирають під час Чорної п'ятниці
24tv
2024-11-27T12:12:51Z
Запобігти вторгненню кухонних загарбників: експерт розповіла, як захистити оселю від тарганів
Фокус
2024-11-27T11:36:56Z
Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального
TSN
2024-11-27T11:33:34Z
Як створити вдома ідеальний простір для спілкування: поради дизайнерів
24tv
2024-11-27T11:27:21Z
Ще 5 хвилин: 4 знаки зодіаку, які завжди хочуть спати
GlavRed
2024-11-27T11:27:06Z
Найрозкішніший "МакДональдз" у світі: ресторан у маєтку, де подають ролами з лобстера
24tv
2024-11-27T11:21:53Z
Що робити, якщо фарш на котлети вийшов рідким
TSN
2024-11-27T11:21:28Z
Всього за 10 хвилин і з найпростіших продуктів: намазка для бутербродів, яка стане улюбленою
24tv
2024-11-27T10:36:43Z
Пральна машина засяє чистотою: найпростіший спосіб почистити барабан від запаху
24tv
2024-11-27T10:12:51Z
Чому техніка може згоріти під час відключень світла та як цьому запобігти
InternetUA
2024-11-27T12:16:03Z
Китай показав, яким чином планує висадити своїх астронавтів на Місяць
Фокус
2024-11-27T12:12:29Z
Повноцінне виробництво The Witcher 4 нарешті стартувало
24tv
2024-11-27T11:57:33Z
Anthropic навчила чат-бот Claude копіювати унікальний стиль письма користувача: працює і на безплатному тарифі
ITC
2024-11-27T11:52:51Z
Штучний інтелект починає стрімко розвиватися, та невдовзі замінить Google
Знай
2024-11-27T11:51:03Z
Камера Apple iPhone 16 помітно відстає від якості Pro Max — 20 місце в DxoMark порівняно з четвертим
ITC
2024-11-27T11:47:13Z
Наступна частина гри «Відьмак» перейшла до активної розробки
InternetUA
2024-11-27T11:31:42Z
Шукати стане простіше: iOS-застосунок Google отримав нову фічу — деталі
InternetUA
2024-11-27T11:16:59Z
"Місто під льодом": покинута військова база США в Гренландії загрожує катастрофою
Фокус
2024-11-27T11:12:59Z
В Україні презентували новій Renault Duster
AutoCentre
2024-11-27T11:48:31Z
В Україні офіційно презентували новий Дастер і назвали ціни
Топ Жир
2024-11-27T11:41:46Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T09:30:25Z
Від $30 000: електричний кросовер Kia EV5 отримав найшвидшу версію GT Line
AutoGeek
2024-11-27T09:03:18Z