Нардеп від партії "Слуга народу" та голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики Олександр Мережко висунув новообраного президента США Дональда Трампа на здобуття Нобелівської премії миру. Про це пише Kyiv Independent з посиланням на лист Мережко.
- Я переконаний, що Трамп зробив значний внесок у справу світового миру та може зробити ще більше в майбутньому. Трамп також заклав основи для створення нинішньої міжнародної коаліції на підтримку України, продемонструвавши світове лідерство в постачанні зброї для протистояння жорстокій і незаконній війні агресії Росі, - написав Мережко.
У листі нардеп згадав про посередництво Трампа в укладенні угод між Ізраїлем та мусульманськими країнами (ОАЕ, Бахрейн і Судан) під час його першого президентського терміну. У коментарі для Kyiv Independent, говорячи про своє рішення висунути Трампа на премію, Мережко зазначив, що бачить у цьому "можливість привернути увагу Трампа, щоб він допоміг Україні вистояти".
Дональда Трампа номінували на Нобелівську премію миру три рази, але він не переміг:
- 2018 рік - номінували за зусилля щодо зниження напруженості на Корейському півострові, після його історичної зустрічі з північнокорейським лідером Кім Чен Ином.
- 2019 рік - номінували за роль у досягненні мирної угоди між Сербією та Косовом, а також за загальні зусилля щодо вирішення конфліктів на Балканах.
- 2021 рік - номінували за допомогу в досягненні мирної угоди між Ізраїлем та кількома арабськими країнами ("Авраамові угоди").
Лауреати Нобелівської премії миру з 2014 року:
- 2018 - Деніс Муквеге (ДР Конго) та Надія Мурад (Ірак) — за зусилля з припинення використання сексуального насильства як зброї у війнах.
- 2019 - Абій Ахмед Алі (Ефіопія) — за зусилля з досягнення миру та міжнародного співробітництва, зокрема за вирішення прикордонного конфлікту з Еритреєю.
- 2020 - Всесвітня продовольча програма (WFP) — за боротьбу з голодом та внесок у досягнення миру на постраждалих від конфліктів територіях.
- 2021 - Марія Ресса (Філіппіни) та Дмитро Муратов (Росія) — за зусилля зі збереження свободи слова.
- 2022 - Алесь Біляцький (Білорусь), "Меморіал" (Росія) та "Центр громадянських свобод" (Україна) — за роботу в галузі прав людини та демократії.
- 2023 - Наргес Мохаммаді (Іран) — за боротьбу проти репресій щодо жінок в Ірані та захист прав людини.
- 2024 - організація Nihon Hidankyo (Японія) - за допомогу жертвам атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі.
- 10 листопада повністю завершився підрахунок голосів на президентських виборах у Сполучених Штатах в Аризоні та інших штатах, що "вагаються". Перемога в Аризоні додала Дональду Трампу 11 голосів виборців, збільшивши загальну кількість до 312, тоді як у Харріс — 226. Інавгурацію нового президента заплановано на понеділок, 20 січня 2025 року.
- 7 листопада президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Дональдом Трампом, привітавши його з "переконливою та історичною перемогою на президентських виборах у США". У своєму дописі в соцмережі X Зеленський зазначив, що ця перемога стала результатом "вражаючої виборчої кампанії Трампа".