MY.UAНовини
Стало відомо, як споживачі впливають на тренди в насінництві
Стало відомо, як споживачі впливають на тренди в насінництві

Стало відомо, як споживачі впливають на тренди в насінництві

Вибір споживача визначає, які культури опиняться на його тарілці, поличці та в косметичці. У такий спосіб споживачі власноруч окреслюють глобальні тренди у насінництві. І це вже не просто еволюція сільськогосподарських культур, а значна трансформація цілих секторів промисловості. Так вважає Сюзана Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України.

Жителі планети хочуть їсти більше рослинних протеїнів, тому сучасні сорти сої містять на 11% білка більше, ніж 10 років тому. Рис — одна з найбільш поширених зернових культур в світі, але для його вирощування потрібна значна кількість води, дефіцит якої відчувається все більше. Тож скоро фермери отримають можливість вирощувати його на полях зі значно меншим рівнем вологи. Подібні зміни навряд чи можна було зробити лише агротехнічними засобами чи хімічними препаратами. Такі революції здійснюють генетики та селекціонери в одній маленькій насінині. 

Світовий ринок насінництва

У 2023 році глобальний ринок насіння становив 56,9 млрд дол. США. За прогнозами, до 2030 року він зростатиме на 5,8%, тобто перевищить 283 млрд.Це відбувається внаслідок того, що:

  • збільшення кількості населення вимагає збільшення виробництва продуктів харчування, що зумовлює попит на високоякісне насіння;
  • занепокоєння щодо продовольчої безпеки спонукає уряди інвестувати в покращення насіння та виведення нових гібридів;
  • кліматичні зміни та екологія спонукають селекціонерів зосереджуватися на виведенні більш стійких до екстремальних погодних умов, хвороб та шкідників сортів і гібридів, які потребують менше води і пестицидів.

Своєю чергою, геномні дослідження, маркерно-асоційоване схрещування та редагування генів (CRISPR), дозволяють науковцям точно передбачити, які рослини матимуть найкращі характеристики ще до їх вирощування в полі.

З іншого боку, зростання попиту на біопаливо стимулює вирощування придатних для цього культур. Це веде до збільшення виробництва олійних, таких як соя, ріпак і соняшник. Відповідно, фермери все частіше інвестують у нові, більш продуктивні та стійкі види насіння.

Тренди

Новітні лабораторії з селекції рослин зараз працюють за кількома векторами. Генетики пропонують успішні рішення в таких напрямках:

1.Стійкість до кліматичних змін. Прогнозується, що кількість та масштабність стресових факторів, які впливають на вирощування агрокультур, буде лише зростати. Тому селекціонери сьогодні успішно виводять нові сорти та гібриди, що здатні витримувати тривалі періоди посухи та знижений рівень опадів. Такі рослини можуть ефективніше використовувати доступну вологу та адаптуватися до тривалих періодів без опадів.

Враховуючи підвищення середньодобової температури, розробляються культури, здатні витримувати спеку без значної втрати врожайності. Наприклад, сорти кукурудзи та пшениці з кращою термостійкістю, що забезпечують врожай навіть у спекотних регіонах.

Спеціалісти працюють також над скороченням циклу дозрівання рослин. Це дозволяє культурам завершити вегетацію до початку екстремальної спеки.

2. Біорізноманіття та органічне землеробство. Перед генетиками стоїть завдання розробити якомога більшу кількість культур, що годуватимуть населення всюди, незважаючи на географію.

Біорізноманіття дозволяє створювати сорти з більш широкою генетичною основою, що зменшує ризики для агровиробників. Наприклад, сорти з високою резистентністю до хвороб та шкідників потребують менше пестицидів, що робить виробництво більш екологічним та сприяє збереженню родючості ґрунтів.

Відродження традиційних і локальних сортів рослин залишається важливим аспектом сучасної агрономі: вони адаптовані до умов вирощування в певних регіонах, а також мають унікальні смакові якості та поживні характеристики, які важко знайти у масових гібридних культурах.

3. Нішеві та спеціалізовані культури.  Зростає попит на кіноа, амарант, чорний рис, мангові боби та люпин, які забезпечують альтернативні джерела білка, клітковини та здорових жирів.

Оскільки ці культури не є масовими, вони часто вирощуються малими фермерами, які можуть зосередитися на дотриманні принципів сталого та органічного виробництва.

Попри те, що попит на такі культури сьогодні ще доволі обмежений, цей напрямок у фермерстві буде розвиватися.

4. Цифрові технології. Використання геномного аналізу дозволяє селекціонерам швидше і точніше ідентифікувати корисні гени — це прискорює процес виведення нових сортів, стійких до хвороб і стресових умов.

Застосування молекулярних маркерів дозволяє відстежувати певні гени в популяціях рослин. Це спрощує і пришвидшує відбір бажаних характеристик, оскільки селекціонери можуть обирати рослини на основі їх генетичних маркерів, а не лише за видимими ознаками.

Технологія редагування генів — CRISPR — дозволяє створювати надзвичайно стійкі гібриди, що зменшує використання пестицидів. Ця інновація дозволяє редагувати гени, які відповідають за вміст поживних речовин у рослинах, що може допомогти у вирощуванні більш поживних культур.

Україна як гравець ринку насінництва: перспективи

Галузь насінництва в Україні має міцну наукову та практичну базу, хоч і недоотримує ресурсів ні від держави, ні від бізнесу. Попри те, що наша держава є одним із лідерів з вирощування сільськогосподарських культур серед країн Європи, у виробництві насіння ми посідаємо лише дев’яту позицію в рейтингу, фокусуючись на традиційних зернових та олійних культур (пшениці, кукурудзи, соняшнику, ріпаку, сої).

Водночас є перспективи масштабувати виробництво насіння й інших рослин. Наприклад:

  • Насіння кормових трав. Наразі це ніша, заповнення якої потребує ринок ЄС, і якщо тут швидко прийняти регуляторні акти, які б підтверджували відповідність умов України до вимог ЄС, українські виробники могли б уже реалізовувати контракти. Але тут головне — швидкість реагування українських органів у співпраці з насіннєвим бізнесом.
  • Технічні коноплі. Наразі площі під технічними коноплями в Україні становлять близько 2 тис. га. Попит на них зростає як на внутрішньому ринку, так і в світі. З технічних конопель виробляють екологічні будівельні та ізоляційні матеріали, біопластик. Тож розширення виробництва насіння і цієї культури — також справа перспективна.
  • Озеленення і ландшафт. Насіння рослин та посадковий матеріал для цих потреб — на новій хвилі популярності. Після локдауну через Covid-19 зросла потреба в організації зон, що сприяють фізичному та психічному здоров’ю. Влада мегаполісів інвестують в рекреаційні зелені зони, які знижують негативні наслідки щільної забудови.
  • Нішеві культури. Українські фермери поступово збільшують як площі під нішевими культурами, так і їх асортимент в своєму портфелі. Часто вони виявляються більш комерційно вигідними, ніж традиційні зернові чи олійні — сорго, льон, амарант. Попит на продукти з них у світі зростає, це стимулює розширення площ під ними. Але насіннєвий матеріал українські фермери переважно імпортують.

Аргументи «за»

Навіть незважаючи на війну, що триває, наша держава має цілу низку переваг на глобальному ринку насіння.

  1. Родючі ґрунти та сприятливий клімат. Чорноземи — це 60% території України. Родючі ґрунти забезпечують оптимальні умови для вирощування високоякісного насіння різних культур з мінімальними витратами на добрива. 

Територія України охоплює декілька кліматичних зон — це дозволяє планувати ідеальні умови для культивації насіння як для традиційних, так і для екзотичних культур.

  1. Кваліфіковані спеціалісти. В Україні працюють досвідчені агрономи, агротехніки, спеціалісти з контролю якості та науковці. Наявність таких фахівців забезпечує високий рівень професійного обслуговування та інноваційних рішень у виробництві насіння.
  2. Близькість до європейського ринку. Це полегшує логістичні процеси та знижує витрати на транспортування. Крім того, українське насіння зернових вже отримало еквівалентність від Єврокомісії. Також незабаром очікується позитивне рішення і щодо насіння олійних, цукрового буряку та сої — і це теж плюс.
  3. Економічна привабливість для іноземних інвестицій. В Україні значно нижчі витрати на виробництво насіння в порівнянні з європейськими країнами. По-перше, тарифи на енергоносії та електроенергію в Україні є більш доступними. Це особливо важливо для енергомістких процесів, пов’язаних із доробкою та пакуванням насіння. По-друге, нижча оплата праці спеціалістів в Україні також сприяє зменшенню витрат на виробництво.

Виклики і висновки

Головний виклик для галузі у найближчі роки, як і для всіх бізнесів в Україні — стабільна робота в умовах війни. Передусім — забезпечення діяльності під час тривалої відсутності електроенергії, організація команди з урахуванням мобілізації, якісне виконання контрактів і  зобов’язань перед партнерами.

На рівні держави особливої уваги потребує впорядкування законодавчої бази щодо стандартів та сертифікації насіння. Адже:

  • Регуляторні органи все ще не до кінця розробили та оновили Методичні вимоги щодо збереження сортових та посівних якостей насіння зернових, олійних культур, які мають відповідати вимогам ЄС для дозволу експортування на європейський ринок.
  • До вже прийнятого закону про ГМО потрібно затвердити підзаконні акти, включно з Порядком державної реєстрації та перереєстрації ГМО та Порядком ведення Державного реєстру ГМО.
  • Учасники ринку конче потребують впровадження зрозумілого механізму боротьби з фальсифікацією та підробками та принаймні наявності простого алгоритму дій, а саме — як і куди звертатися, наприклад, коли виявляють присутність у ЗМІ пропозицій нелегального насіння.

Якщо прискоритись з цими кроками, у галузі насінництва з’явиться реальна перспектива стати революційним джерелом надходжень у держбюджет. Нарощуючи експорт насіння як товару з доданою вартістю, Україна зможе поступово трансформуватися від переважно сировинної економіки в індустріальну, а з часом — в інноваційну. Головне — рухатися.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Взрывы в Крыму: местные каналы пишут о "прилете" по "Бельбеку" и задымлении в районе военного училища
UAToday
2024-11-27T14:24:49Z
Без ярмарок и развлечений. В Киеве определили правила празднования Нового года
UAToday
2024-11-27T14:24:24Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
ГБР передало коллегам Польши дело экс-руководителя "Укравтодора" Новака
Апостроф
2024-11-27T14:19:43Z
Что дальше после «Орешника»: какие действия предпримет Путин
Comments UA
2024-11-27T14:12:35Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Рэпер-военный Yarmak на романтическом фото показал жену-красавицу и нежно поздравил ее с 35-летием
TSN
2024-11-27T14:21:33Z
Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
TSN
2024-11-27T13:21:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Импорт без перебоев: почему увеличение прайс-кепов критически важно – Нагорняк
Апостроф
2024-11-27T14:18:01Z
Украина получила почти $5 миллиардов займа: на что пойдут средства
Известия Киев
2024-11-27T14:07:50Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Большинство украинских беженцев хотят остаться в Германии навсегда – СМИ
ZN UA
2024-11-27T14:22:08Z
Для нового контрнаступления украинской армии нужно мобилизовать почти 2 миллиона человек
Comments UA
2024-11-27T14:21:39Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Футбольный фанат на все матчи приходит с черепом своего дедушки: зачем он это делает
TSN
2024-11-27T12:48:51Z
Усик оценил Фьюри как соперника: Первое место по всему
Корреспондент
2024-11-27T10:12:00Z
Штурм — Жирона: где смотреть матч с участием Виктора Цыганкова и соотношение сил
Фокус
2024-11-27T09:51:35Z
Отдам 60 на 40: Чухаджян назвал фаворита реванша Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-11-27T09:15:58Z
Ман Сити установил антирекорды клуба и ЛЧ в матче против Фейеноорда
Корреспондент
2024-11-27T09:09:41Z
Дело Конора Макгрегора: связь с бандами и нападение на жертву изнасилования, — СМИ
Фокус
2024-11-27T08:57:56Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
На место катастрофы грузового самолета в Вильнюсе прибыла международная комиссия
Европейская правда
2024-11-27T13:45:34Z
Сотрудник СБУ требовал взятку у криптовалютчика: приговор ВАКСа
Comments UA
2024-11-27T13:15:42Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
5 раскрученных мест в Европе, которые можно пропустить: куда пойти вместо этого
Comments UA
2024-11-27T14:12:29Z
Украинская деревня вошла в список лучших туристических сел мира: как она выглядит
Comments UA
2024-11-27T13:54:33Z
Эксперты рассказали, что нужно сделать, чтобы пуховик был, как новый, даже после 10-й стирки
TSN
2024-11-27T12:39:16Z
Некачественная еда: как заставить магазины отдать деньги за испорченные продукты
Comments UA
2024-11-27T12:33:32Z
Как не купить подделку: 10 главных признаков оригинального парфюма
Marie Claire
2024-11-27T11:01:12Z
Маленькая деталь, разрушающая отношения: ученые обнаружили причину измены в парах
Фокус
2024-11-27T10:27:04Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
В Минцифре объяснили, как иметь нормальный Wi-Fi во время отключений электроэнергии
Апостроф
2024-11-27T14:07:27Z
На Земле первый ядерный реактор появился 2 млрд лет назад: кто его построил
Фокус
2024-11-27T13:06:25Z
Нужно просто сжать: новые биокристаллы дадут гаджетам энергию вместо батарей
Фокус
2024-11-27T12:51:16Z
Прорывная технология превращает "загрязнители" в чистый источник энергии: что известно
Фокус
2024-11-27T12:36:21Z
США, Китай и Германия: кто в лидерах по приобретению Stalker 2
Фокус
2024-11-27T12:21:39Z
Создан новый идеальный материал: чрезвычайно долговечен, но полностью разлагается в морской воде
Фокус
2024-11-27T11:57:19Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Новый Duster и преемник Logan: Renault выводит на украинский рынок три модели
Фокус
2024-11-27T13:51:07Z
Цена $75000 и запас хода 1100 км: в Киеве заметили электрифицированный клон Land Rover
Фокус
2024-11-27T09:45:10Z
Зачем опытные водители возят в салоне автомобиля деревянную прищепку: вы будете удивлены
TSN
2024-11-27T09:36:23Z
1000 сил и 2,8 с до сотни: в США создали экстремальный семейный внедорожник
Фокус
2024-11-27T08:06:01Z
Представлений BMW M3 GTR з Need for Speed: Most Wanted
Portaltele
2024-11-27T07:01:48Z
Агрессивный дизайн и 855 сил: дебютировал сверхмощный семейный BMW
Фокус
2024-11-26T16:51:46Z
Аварийность снизилась на 80%: какие дорожные знаки спасают сотни жизней
Знай
2024-11-26T14:51:20Z
Круче любого маслкара: в Украине "отрыли" эксклюзивное купе из 60-х "Акула"
Знай
2024-11-26T12:51:04Z