Хоча страх зазвичай сприймається як негативна емоція, в певних ситуаціях він може бути корисним для здоров'я. Для глибшого розуміння впливу рекреаційного страху на імунну систему науковці організували відвідування 113 учасниками професійно оформленого будинку з привидами, повідомляє 24 Канал з посиланням на Brain, Behavior, and Immunity,
Нове дослідження страху
Учасники пройшли через 50 тематичних кімнат зі страшними елементами, де актори зображували зомбі, страшних клоунів та маніяків з бензопилами. Кожен учасник перебував у будинку в середньому 50 хвилин.
Рівень страху оцінювався за допомогою моніторингу серцевого ритму та самозвітів учасників. Перед візитом, після нього та через три дні у всіх добровольців були взяті зразки крові. Дослідники виміряли рівень високочутливого С-реактивного білка (hs-CRP) – маркера запалення, а також кількість різних типів лейкоцитів, які відповідають за імунну реакцію.
Страх покращив імунну реакцію
З'ясувалося, що у 22 зі 113 учасників було виявлено низьке запалення (hs-CRP > 3 мг/л) до відвідування будинку з привидами. Через три дні після заходу у 10 з цих 22 учасників рівні запалення знизилися до нормальних значень (hs-CRP 1-5 мг/л). Хоча у всіх учасників не було значних змін рівня запалення, у 10 з 22 з підвищеними показниками спостерігалося зниження.
Також було відзначено, що загальна кількість лейкоцитів і лімфоцитів у крові знизилася через три дні після страшного досвіду, залишаючись при цьому в нормі. Ці результати вказують на загальне зниження запальних процесів в організмі після переживання страху.
Таким чином, результати нового дослідження припускають, що шанувальники гострих відчуттів, особливо з високим рівнем запалення, можуть отримати користь для здоров'я від відвідування страшних місць. Крім того, це відкриває нові горизонти для подальшого вивчення впливу емоційних переживань на фізичний стан людини.
Команда дослідників дійшла висновку, що емоції, отримані від перегляду фільмів жахів та участі в хорор-квестах, можуть слугувати своєрідною "тренуванням" для імунної системи. Проте для глибшого розуміння довгострокових ефектів і механізмів цього явища необхідні подальші дослідження.