MY.UAНовини
"Зробимо країну великою": чому економічні реформи та політика Трампа можуть провалитись
"Зробимо країну великою": чому економічні реформи та політика Трампа можуть провалитись

"Зробимо країну великою": чому економічні реформи та політика Трампа можуть провалитись

У 2021 році Джо Байден вступив на посаду президента США в умовах, коли країна переживала серйозні економічні та політичні виклики. Були ініційовані масштабні економічні заходи, зокрема, для стимулювання економіки. Однак, попри ріст ВВП, зростання споживчих цін стало серйозною проблемою.

Дональд Трамп у передвиборчій агатації обіцяв повернути країну до економічної "величі" шляхом впровадження протекціоністських заходів, як от високі мита на імпортні товари, зокрема з Азії та Європи. Однак є чимало питань щодо того, чи можуть ці заходи справді відновити індустріальну потужність США.

24 Канал з'ясовував, як економічні реформи Трампа можуть вплинути на майбутнє США та чому стратегія "Зробимо Америку знову великою" може виявитися невдалою.

Що не так із економічними обіцянками Трампа

Трамп планує ввести на імпортні товари з Європи та Азії чималий податок, аби розвинути внутрішнє американське виробництво та знову повернути економічну "велич США". На тлі таких заяв Трампа аналітики спрогнозували, що курс долара може суттєво подорожчати.

Водночас у розмові з 24 Каналом економіст Борис Кушнірук пояснює, що спроба розв'язати проблему, яка має фундаментальний характер, шляхом простого введення додаткових мит буде невдалою.

Борис Кушнірук

Голова експертно-аналітичної ради "Українського аналітичного центру"

Варто зрозуміти, що є дві фундаментальні причини, які створили ситуацію, за якої Європа та Сполучені Штати втрачають свій статус. Перша причина – проблема глобалізації, яка характерна як для США, так і для країн Європи, а друга – Бреттон-Вудська система, яка безпосередньо пов'язана зі США.
  • Проблема глобалізації

В умовах глобалізації й, свого часу, ухвалення рішення про формування Світової організації торгівлі (СОТ), країни, які й запроваджували цю систему, розраховували на те, що їхня продукція матиме менші обмеження та потраплятиме на ринки третього світу.

Спочатку, здавалося, це працювало. Але згодом вияснилося, що поступово, протягом декількох десятиліть, почала працювати зовсім інша логіка. Вона пов'язана з тим, що коли в країні не діють обмеження на зовнішню торгівлю, то значно вигідніше розміщувати виробництва в країнах третього світу.

Річ у тім, що у таких країнах менше податкове навантаження, менша оплата праці та менше регуляторних обмежень тощо. Таким чином, здавалося, що розміщення виробництва у таких країнах не буде складати великої проблеми, тому що все одно вони не спроможні робити якісну продукцію, а тому не становили загрози для потужності розвинутих країн,
– каже Кушнірук.

Однак поступово, окрім виробничих потужностей, у такі країни почали "перетікати" ще й наукові дослідження та самі науковці, адже не ефективно розміщувати виробництво в одному місці, а наукові центри тримати в іншому. Тож це спричинило формування власних брендів, а якість продукції почала рости.

Наприклад! Десь у 80 – 90-ті роки 20 століття були такі терміни, як "жовта збірка" та "біла збірка". Перша означала азійське виробництво, якість якого була нижчою, а ціна дешевшою, а друга – європейське або ж американське виробництво. Найперше йшлося про комп'ютерні технології.

На сьогодні бренд Samsung по якості не поступається американським брендам. І це приклад того, що бренди, які на початку не виглядали як дуже якісні, зараз насправді мають певні переваги, в тому числі по якості і технічних можливостях, ніж та продукція, яка виготовляється в розвинутих країнах,
– пояснює економіст.

Отже, це одна із причин, з якою зіштовхнулися західні країни. Тобто враховуючи, що їхня продукція стає все дорожчою, в силу всіх тих обмежень та нюансів, таких як податки, зарплата, екологічні вимоги, інші регуляторні вимоги і тому подібне, продукція країн третього світу на цьому тлі стає куди більш вигідною для імпортування.

  • Бреттон-Вудська система

Що таке Бреттон-Вудська система

Це міжнародна валютна система, яка сформувалася ще наприкінці Другої світової війни, у 1945 році, коли більшість країн Європи на той момент були у руїнах, а їхні валюти нічого не були варті. Тож було досягнуто домовленості, що розрахунковою валютою стане саме долар. Водночас було закріплено, що долар матиме золоте покриття.

У 50-х роках світова торгівля успішно розвивалася. Це дозволило відновитися європейській економіці й розвиватися американській економіці. Однак, чим більше розвивається зовнішня торгівля між країнами, тим більше потрібно доларів, які знаходяться за межами США. Відповідно чим більше доларів, тим потрібно й більше золота для покриття.

Спочатку США змінили обсяги покриття золота стосовно долара, а потім Франція за часів генерала Деголя попросили більше золота, аніж доларів, на що США обурилися, але погодилися на це. Таким чином, відбулася перша криза Бреттон-Вудської системи, відповідно до якої США відмовилися від золотого забезпечення. Тим самим утворилася Ямайська валютна система,
– пояснює Борис Кушнірук.

  • Міцний долар не вигідний США

Для того, щоб долар потрапляв у зовнішню економіку, США повинні купувати більше, аніж продавати. Тобто експорт США повинен бути завжди меншим, аніж імпорт. Інакше виникає чимало проблем:

  1. якщо долара не вистачає для обороту на зовнішніх ринках, то він стає дорожчим відповідно до інших країн;
  2. якщо американська валюта дорожчає, то продукція, номінована в доларах, стає менш конкурентною щодо продукції, номінованої в інших валютах. Тобто надто міцний долар вкрай невигідний для самих США.

У поєднанні цих двох протиріч стало зрозуміло, що розміщувати будь-яке виробництво в США просто не вигідно. Чому? Тому, що один із механізмів потрапляння доларів на зовнішні ринки, це імпорт – повинен перевищувати експорт, а другий механізм – це коли відбувається інвестування за межами США. З одного боку, це супер, виявляється, що у вас є можливість створювати виробництво за межами США, втім тоді це менше стимулів створювати виробництво в межах США,
– зауважує економіст Кушнірук.

Чому проблему не вирішити, підвищивши мито

Проблему наразі не можна вирішити шляхом введення мит, як це пропонує Дональд Трамп. "Насправді це не тільки підриватиме всю міжнародну систему торгівлі, це ще й провокує взаємні обмеження по торгівлі від інших країн", – пояснює Борис Кушнірук.

Найбільшою проблемою стане те, що мито сплачуватиме у кінцевому результаті не продавець, а покупець. Мало того, мито стосуватиметься саме товарів масового вжитку. Таким чином, це провокуватиме суттєве зростання інфляції США. А крім того, внутрішня продукція не дешевшатиме, а ставатиме лише дорожчою.

Звичайно є види унікальної продукції, які будуть все одно купуватися в США, бо вони найкращі з погляду не ціни, а властивостей.

Однак це все не може замінити те, що якщо брати масове виробництво і масову зайнятість людей, які займаються виробництвом, то тут продукція США стає не конкретною,
– резюмує економіст.

Економіка за Байдена та минулої каденції Трампа

У розмові з 24 Каналом економіст Ярослав Жаліло розповів, що економічне зростання країни відображається зростанням ВВП.

Ярослав Жаліло

Економіст, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень

Динаміка ВВП характеризує темп розвитку, тобто з якою швидкістю зростає. Водночас рівень ВВП характеризує такий показник, як, скажімо, ВВП на одну особу населення. Це вже рівень добробуту.

Водночас інфляція вимірюється індексом споживчих цін, тобто на скільки зросла вартість споживчого кушу за певний період часу. Відповідно це відображає, перш за все, як змінюється купівельна спроможність населення.

Люди мають незмінний дохід, виражений у національній валюті, і при цьому вона знецінюється інфляцією. Водночас ціни ростуть. Таким чином, це відображає зміни купівельної спроможності, а відповідно і зміни добробуту населення,
– пояснює Жаліло.

  • Як американці оцінюють стан економіки за Трампа вище, ніж за Байдена, констатує WSJ.
  • За каденції Байдена споживчі ціни в США зросли на 20%. Водночас за Трампа – лише на 8%.
  • Якщо ж порівнювати рівень ВВП, то за Байдена він був вищим, ніж за Трампа.

Ситуація з цінами та інфляцією

Впродовж перших 3 років перебування Трампа на посту президента інфляція була приглушена. Відомо, що з січня 2017 року по січень 2021 року індекс споживчих цін, за даними Міністерства праці США, зріс на 7,8%.

Рівень ВВП

За перші 4 роки президентства Дональда Трампа ВВП зріс на 7,6%, а за час перебування на посаді Байдена – на 11,8%.

  • За Трампа: з IV кварталу 2016 року до IV кварталу 2019 року реальний ВВП зростав на 2,8% щорічно, після початку пандемії, ВВП США – річна ставка за весь термін опустилася до 1,8%.
  • За Байдена: з кінця 2020 року до II кварталу 2024 року реальний ВВП зростав на 3,2% щорічно.

Чому Америка не стане знову великою

Гасло "Make America Great Again", що у перекладі означає "Зробімо Америку великою знову", було популяризоване Дональдом Трампом ще у президентській кампанії 2016 року. Знову він використав це гасло у 2024 році.

Однак Ярослав Жаліло вважає, що таке гасло є абсолютно популістичним і не містить в собі взагалі нічого конкретного.

Єдине, що воно відображає, це усвідомлення певної частини людей, на кого таке гасло впливає, того, що Америка чомусь не велика, тобто щось їй перешкоджає. І на цьому почутті починають "грати". Я підозрюю, що у кожного, кому це гасло відгукується, є своє уявлення як це має бути. Тому питання, вдасться цього досягнути чи ні, залежить від того, яку ціль буде встановлено,
– пояснює економіст.

Водночас, що саме вкладають в розуміння величі для Америки, про яку каже Трамп, і як цього досягнути – поки невідомо, адже ніякої конкретики немає.

А на думку Бориса Кушнірука, просто взяти й підняти митні тарифи і потім розраховувати, що це зробить "Америку знову великою", – величезна помилка.

Ті протиріччя, які пов'язані з глобалізацією і тими проблемами Бреттон-Вудської системи, нікуди не зникнуть. Відновити індустріальну потужність, яка була колись, не вдасться. З огляду на все це, я впевнений, що будь-які спроби Трампа обернуться зростанням хаосу, як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках,
– пояснює він.

Кушнірук натомість додає, що США безперечно залишатимуться однією із найпотужніших держав світу протягом десятиліть:

  • У першу чергу, через величезне населення у понад 300 мільйонів за неофіційними даними, адже це великий внутрішній ринок попиту. Чимало продукції виробляється в країні, а відповідно там же й споживається.
  • США мають переваги для своєї фінансової системи, бо долар досі залишається головною валютою для міжнародних розрахунків, а відповідно це дає можливість впливати на світову економіку.
Теги за темою
США
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У районі Антонівського мосту є загострення, але без загрози форсування ворогом Дніпра - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T13:36:48Z
У прифронтовому Покровську залишаються 32 дитини
УкраинФорм
2024-11-27T13:22:52Z
Робота мрії для любителів котів: у Закарпатті відкрили незвичайну вакансію
24tv
2024-11-27T13:21:42Z
Росіяни обстріляли з артилерії Білозерку, постраждала жінка
УкраинФорм
2024-11-27T13:19:04Z
Європу чекає найхолодніша зима з часів початку війни в Україні — Bloomberg
ZN UA
2024-11-27T13:18:51Z
Окупанти затримали кримського татарина за українську символіку в соцмережах
УкраинФорм
2024-11-27T13:16:50Z
Буде хмарно, з дощами та мокрим снігом: прогноз погоди в Україні на 28 листопада
24tv
2024-11-27T13:12:17Z
У Києві відкривають ще один міст для руху авто: історія його будівництва та корупційні скандали
TSN
2024-11-27T13:06:58Z
На Львівщині припинено діяльність двох підпільних гральних закладів
Украина Криминальная
2024-11-27T12:57:40Z
У США арештовано чоловіка, який погрожував убити Трампа та його родину
Украина Криминальная
2024-11-27T13:36:11Z
Єрмак назвав умови для переговорів з Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T13:33:08Z
Меркель про головний недолік Трампа як керівника держави
360ua.news
2024-11-27T13:31:15Z
У Литві поки не бачать ознак, що катастрофа вантажного літака над Вільнюсом була диверсією
Европейская правда
2024-11-27T13:30:27Z
Урсула фон дер Ляєн розповіла, коли розпочне роботу нова Єврокомісія
УкраинФорм
2024-11-27T13:29:00Z
Зеленський: За п’ять років Україна досягне своєї стратегічної мети - членства у Євросоюзі
УкраинФорм
2024-11-27T13:29:00Z
Прем’єр Молдови попередив громадян про "дуже складну зиму"
Европейская правда
2024-11-27T13:21:18Z
Політв’язень Якименко понад рік утримується в суворих умовах у російській колонії - правозахисники
УкраинФорм
2024-11-27T13:16:08Z
У Грузії із національних іспитів вилучено питання про боротьбу з російським імперством
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T13:15:21Z
Земля без людей 2024: названо дату виходу першої серії
Политека
2024-11-27T13:32:39Z
Чоловіка Собчак назвали "хтивим": що сталося
GlavRed
2024-11-27T13:27:35Z
Зачіски, які люблять всі дівчата: добірка ефектних варіантів на кожен день
24tv
2024-11-27T13:21:22Z
Відбулась презентація благодійної фотовиставки «Підйомна сила» про українську Армійську авіацію
Детектор М
2024-11-27T13:20:37Z
У Таллінні відбувся ярмарок «Дні українських ремесел»
УкраинФорм
2024-11-27T13:19:42Z
Відома українська акторка розповіла про чоловіка в ЗСУ: як часто подружжю вдається бачитися
24tv
2024-11-27T13:12:38Z
BBC Україна оголосила короткі списки «Книги року-2024»
УкраинФорм
2024-11-27T13:04:54Z
"Я здивувався": Потап звернувся до Позитива вперше з 2022 року - причина
GlavRed
2024-11-27T12:28:59Z
Відома українська акторка вперше заговорила про свого коханого: "Непублічна людина"
TSN
2024-11-27T12:27:10Z
Французькі медики приїхали до України та розповіли, що їх найбільше вразило
TSN
2024-11-27T12:36:21Z
У Клінічному центрі дитячої медицини у Львові представили реконструйовані медичні приміщення
Форпост
2024-11-27T12:32:43Z
Традиційний рецепт – оновлено: які несподівані інгредієнти зроблять класичне "Олів'є" смачнішим
24tv
2024-11-27T12:15:47Z
Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику
24tv
2024-11-27T12:06:22Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
Жінка у пошуках батька зробила ДНК-тест, але довідалась дещо значно цікавіше
Фокус
2024-11-27T13:36:02Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T13:33:22Z
Один із найкращих у ЗСУ: у батальйоні "Ахілес" поділились досвідом ефективного рекрутингу
24tv
2024-11-27T13:31:10Z
Удар "Орєшніком" по Дніпру: у Reuters розкрили, чим небезпечна ракета для України
GlavRed
2024-11-27T13:27:45Z
Мобілізація 18-річних в Україні: правда чи міф
24tv
2024-11-27T13:27:41Z
"Не робіть цього ніколи": сантехнік розповів, чому не можна засипати "Кріт" у злив
24tv
2024-11-27T13:27:37Z
Чому цього дня не можна прибирати після полудня - прикмети 28 листопада
GlavRed
2024-11-27T13:27:11Z
Армія РФ накопичує сили в районі Кінбурнської коси, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро - військові
УкраинФорм
2024-11-27T13:22:22Z
Проєкт UEFA PLAYMAKERS завітав до Новояворівська
УкраинФорм
2024-11-27T13:19:16Z
Штрафи за несплату податків: як визначаються розміри
24tv
2024-11-27T13:36:44Z
Релокований бізнес: у Полтавській ОВА розповіли про податки і допомогу підприємцям
УкраинФорм
2024-11-27T13:32:21Z
Литві потрібні п'ять малих ядерних реакторів для надійного електропостачання
InternetUA
2024-11-27T13:30:59Z
Ситуація із постачанням електроенергії залишається критичною, – Тернопільська ОВА
24tv
2024-11-27T13:20:19Z
Чи зростуть виплати осіб з І та ІІ групою інвалідності у грудні
24tv
2024-11-27T13:18:09Z
Уряд затвердив новий порядок повернення споживачами непридатних харчових продуктів
УкраинФорм
2024-11-27T13:15:48Z
В Україні від початку повномасштабного вторгнення закрилося понад 1200 агропідприємств
AgroNews
2024-11-27T13:12:16Z
Акції найбільшої корпорації Росії впали майже до 1 долара: до чого тут обвал рубля
24tv
2024-11-27T13:03:42Z
Rivian отримає $6,6 млрд кредиту від уряду на відкриття заводу
InternetUA
2024-11-27T13:02:13Z
Кубок світу з біатлону-2024/25: повний календар і розклад усіх гонок, де дивитися
TSN
2024-11-27T13:36:26Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T13:34:33Z
Українська арбітриня Грушко судитиме матч плей-офф відбору Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-27T13:33:49Z
"Не бачу шансів для перемоги": легенда боку дав однозначний прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-27T13:31:47Z
Лісандро Мартінес і Магвайр повернулися до повноцінних тренувань з Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-11-27T13:25:08Z
Матчі Вікторії проти клубів з України: як "Донбас Арена" прощалась з єврокубками перед окупацією
24tv
2024-11-27T13:12:09Z
Найгірший Ман Сіті в епоху Гвардіоли, "святий" хаос Ліверпуля, дебют Аморіма та чергове звільнення: підсумки 12 туру АПЛ
Football.ua
2024-11-27T13:06:37Z
Нідерландський Шиндлер, бразильські мегазірки та унікальний статус: що потрібно знати про ПСВ
Football.ua
2024-11-27T12:42:52Z
Судаков: Думаю, що мій стиль найкраще підходить для Іспанії чи Англії
Football.ua
2024-11-27T12:37:08Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T13:22:00Z
У Карпатах врятували 20-річного чоловіка, який три дні без їжі блукав засніженими горами
Комсомольская правда
2024-11-27T13:17:09Z
На Київщині уламки дронів пошкодили 14 приватних будинків, вибиті вікна у трьох багатоповерхівках
УкраинФорм
2024-11-27T13:15:58Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T13:06:17Z
Купуючи неіснуючий товар прикарпатець втратив майже 270 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-27T12:57:56Z
Служба безпеки ПАТ «Укрнафти» виявила факт незаконного втручання в трубопровід компанії на Полтавщині
Украина Криминальная
2024-11-27T12:48:54Z
Помер поранений у Бахмуті грузинський боєць, який лікувався у Франції
УкраинФорм
2024-11-27T12:21:49Z
На Волині перекрито канал контрабанди побутової техніки на ₴11 млн
Украина Криминальная
2024-11-27T12:12:45Z
Помилка на Картах Google призвела до загибелі трьох людей в Індії
InternetUA
2024-11-27T12:07:49Z
Господині будуть у захваті: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
GlavRed
2024-11-27T13:36:43Z
Як отримати максимально ніжне картопляне пюре: додайте у страву один незвичайний інгредієнт
TSN
2024-11-27T13:36:07Z
Навіщо француженки вішають прищіпку на душ
GlavRed
2024-11-27T13:27:54Z
Більшість здивується: чому не варто ставити пральну машину у ванній кімнаті
GlavRed
2024-11-27T13:27:02Z
Жінка кинула роботу, щоб подорожувати світом: де вона бере гроші
Фокус
2024-11-27T13:21:23Z
Жителі цієї країни ніколи не бачили снігу
24tv
2024-11-27T13:18:40Z
Божевільний мед: як добувають дивний делікатес, що викликає галюцинації
Фокус
2024-11-27T13:06:17Z
Броколі та компанія: чому корисно їсти заморожені овочі взимку, - нутриціологиня
Фокус
2024-11-27T12:45:00Z
Подушка вже не буде жовтою: випрати її надзвичайно просто
24tv
2024-11-27T12:42:02Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T13:34:57Z
Розмір майже неможливо уявити: фізики створили найбільшу модель Всесвіту
Фокус
2024-11-27T13:27:41Z
Дизайн Apple iPhone 17 Pro «злили» у мережу — Google Pixel, залогінься
ITC
2024-11-27T13:17:40Z
Як інфлюєнсери наживаються на «мертвих» мемкоїнах: дослідження CoinWire
ITC
2024-11-27T13:10:08Z
Учені створили найтонші спагетті у світі, але краще їх не їсти
24tv
2024-11-27T13:06:13Z
Anthropic навчила чат-бот Claude копіювати унікальний стиль письма користувача: працює і на безплатному тарифі
ITC
2024-11-27T13:04:01Z
iPhone 17 Air буде товщиною всього 5-6 мм
Portaltele
2024-11-27T13:02:02Z
Справжній яструб. У Швейцарії створили суперманеврений дрон
InternetUA
2024-11-27T13:02:01Z
Huawei представила останні смартфони на Android
InternetUA
2024-11-27T12:46:08Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z
8 фактів про ксенонові лампи, які ви точно не знаєте
AutoCentre
2024-11-27T12:37:35Z
В Україні презентували новій Renault Duster
AutoCentre
2024-11-27T11:48:31Z
В Україні офіційно презентували новий Дастер і назвали ціни
Топ Жир
2024-11-27T11:41:46Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z