MY.UAНовини
Як риторика кандидатів на виборах в Румунії та Молдові збігається з наративами Кремля
Як риторика кандидатів на виборах в Румунії та Молдові збігається з наративами Кремля

Як риторика кандидатів на виборах в Румунії та Молдові збігається з наративами Кремля

Праві й ліві євроскептики повторюють кремлівські наративи, прикриваючись «жахливою» Європою.

Радикальні сили набирають усе більше голосів по всій Європі. Ледь не кожні вибори у європейському регіоні з 2022 року проходять у протистоянні центристів та ультралівих чи ультраправих популістів. У Франції протистоять Емануель Макрон і Марі Ле Пен; у Чехії — Петр Павел і проросійський Анджей Бабіш.

Цьогоріч у протистоянні за посаду президента Молдови зіткнулися проросійський і проєвропейський кандидати. У Румунії, де зараз тривають вибори президента, у першому турі лідерство здобув євроскептик Келін Джорджеску, випередивши ліберальну та проєвропейську Елену Ласконі.

Євроскептичні політики, партії, пояснюють опитані DW політологи, мають розмиті вимоги, але спільне в них те, що вони дискредитують чинну структуру Європейського Союзу та хочуть його послаблення. Однак правопопулістські партії зі стратегічних міркувань більше не вимагають розпуску ЄС, а натомість говорять про «істинну» чи «справжню» Європу.

Аби бути в змозі чинити більший тиск у Європі, правопопулістські сили повинні стати суттєво сильнішими, ніж вони є зараз. І вони над цим працюють, як показує приклад двох сусідніх країн, де пройшли й тривають президентські вибори. Під час них євроскептики отримали чимало голосів. «Детектор медіа» проаналізував тези кандидатів, зіставив їх із риторикою Кремля та знайшов спільне.

«І ніби проєвропейський, і ніби ні»

У Молдові президентські вибори разом із референдумом щодо проєвропейського шляху пройшли 20 жовтня. У першому турі президентських виборів у Молдові чинна проєвропейська президентка Мая Санду перемогла, отримавши 42,4% голосів, другим був кандидат від партії соціалістів Олександр Стояногло з 25,9%. Такий результат означає, що мав відбутися другий тур.

Більш драматична боротьба відбувалася на референдумі з питання євроінтеграції країни, який проходив паралельно. Лише після підрахунку волевиявлення діаспори на закордонних дільницях голосів за вступ до ЄС стало більше — 50,38%. На такий результат вплинули, як пояснюють аналітики центру з міжнародних відносин Atlantic Council, інтенсивні дезінформаційні кампанії. Проросійські сили закликали голосувати «проти» референдуму; заохочували до бойкоту та просували наратив «не на часі», аби заплутати й знеохотити поміркованих проєвропейських виборців голосувати «за».

Понад те, у другому турі президентських виборів узяли участь близько 1,7 млн громадян, із яких понад 320 000 — за кордоном. Чинна президентка Молдови Мая Санду набрала 55,68% голосів, а проросійський Олександр Стояногло — 44,65% відповідно.

  • Читайте також: «Європа вкрала Молдову»: пропаганда про вибори у Молдові

З 2019 року Стояногло був генеральним прокурором Молдови, а у 2021 році його відсторонили від служби, звинувачуючи у п’яти кримінальних злочинах.

Гаслом Стояногло на цих виборах стала «Справедливість для всіх». Колишній генпрокурор пообіцяв звільнити несправедливо позбавлених волі громадян. А також пропагував у своїх виступах «сімейні та традиційні цінності».

«Державотворець, сім’янин, який поважає християнські цінності й не має політичних уподобань», — схарактеризував його колишній проросійський президент Молдови Ігор Додон. Сам ексгенпрокурор говорив, що був вихований «працювати 24 години на добу». Окремо кандидат підкреслював своє гагаузьке походження: «Я, гагауз, балотуюся на вищу державну посаду».

Як писав Сергій Сидоренко, головред «Європейської правди», Стояногло у своїх висловлюваннях свідомо уникав конкретики про російсько-українську війну. За весь час кампанії, пише Сидоренко, він жодного разу не використав фразу «російська агресія проти України». Навіть до свого висування, попри декларовану «європейськість», Стояногло не спромігся засудити злочинне вторгнення Росії.

Попри це, Стояногло говорив, що має чітку позицію. Під час президентських дебатів кандидат кілька разів сказав: «Ми підтримуємо Україну в цій війні». Однак Стояногло критикував дії ЗСУ на території Курської області, сказавши, що «ми проти будь-якої війни».

На передвиборчих дебатах Стояногло казав: «Я впевнений, що наші відносини з Україною стануть міцнішими. Натомість я не бачив жодної реальної ініціативи щодо досягнення миру чи припинення вогню з боку чинної влади. Ми плануємо пропонувати альтернативні платформи для перегляду підходів до війни в Україні, що принесе користь обом країнам».

Мая Санду на це відповіла, що «у Києві чудово знають, що ви є людиною Москви». І Москві він дійсно допомагав щонайменше в одному випадку, коли свого часу підписав подання до суду про призупинення виконання вироку проти молдовського олігарха В’ячеслава Платона, якого влада Молдови розшукувала за підозрою у так званому «ландроматі» (від англійського слова laundromat — пральня самообслуговування, що містить алюзію на відмивання грошей через низку банків і підставних фірм, які нібито видають займ, а суд нібито змушує його покривати) — міжнародної схеми з відмивання 22 млрд євро російських грошей через банківську систему Молдови.

При цьому Стояногло намагається балансувати, демонструючи політику «багатовекторності» — прагне зберегти хороші відносини як із ЄС, так і з Москвою, а також уникнути конфліктів з Україною та Румунією.

Російська пропаганда зазвичай ідеалізує його в очах читачів. Себто «бомбардує любов’ю», запевняючи не лише внутрішню аудиторію, але й зовнішню: пан Олександр Стояногло вартий вашої уваги.

Певні російські пропагандистські телеграм-канали були так не задоволені перемогою Маї Санду, що нарекли Стояногло «переможцем» саме у Молдові (адже вирішальними голосами за Санду стали саме голоси діаспори):

«Той самий Олександр Стояногло, який посів друге місце, а реально переміг у Молдові, був змушений проводити живі зустрічі. Я вважаю, що ці вибори не можна вважати демократичними», — пояснював на окупаційному радіо «Республіка Донбас» пропагандист Дмитро Соїн, який раніше був «депутатом» проросійської влади в Придністров’ї та працівником її спецслужб, а нині називає себе «аналітиком».

Маю Санду демонізують, пояснюючи, що вона — суцільна загроза для країни. Це тактика пропаганди, яку Росія використовує для поширення повідомлення як у внутрішньому (російському), так і у зовнішньому інфопросторі. Пропагандисти навмисно применшують важливість, ефективність чи успішність певних подій, рішень, процесів тощо.

«Що стосується пані Санду, ви знаєте, що вона не є, наскільки ми розуміємо, президентом своєї країни, бо в самій країні теж більшість населення голосувала не за неї», — говорив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, якого цитує російське видання «Комерсант».

Але повернімося до Стояногло. Він у своїй виборчій кампанії не є відкритим ставлеником Кремля, а навпаки — заперечує будь-які зв’язки з Москвою. Проте під час передвиборчих дебатів негативно висловлювався щодо проєвропейської кандидатки та самого ЄС як інституції, лише дякуючи за надані грошові виплати в межах якихось проєктів чи дотацій. Він також говорив, що його команда зможе краще «владнати вектор розвитку країни», натякаючи на неефективність Маї Санду та її проєвропейської політики. А разом із тим — лагідно просуває тезу про неспроможність самого ЄС як такого. Такий підхід спрямований на створення образу «зовнішнього ворога» у вигляді ЄС, якому нібито довіряти небезпечно.

Така риторика — це елементи ізоляціонізму й залякування «зовнішнім ворогом», що є доволі схожим на те, як чинить Росія зі своїм суспільством. Також у своїй перевиборчій кампанії Стояногло неодноразово говорив, що він гагаузького походження та «виходець із народу». Підкреслення своєї «унікальності» та заклики до самодостатності у протиставленні «чужим», «ворожим» цінностям є типовими тактиками для російської пропаганди. Але в Молдові вони адаптовані до місцевих реалій.

«Румунський Орбан»

За результатами першого туру президентських виборів у Румунії лідирує євроскептичний і проросійський кандидат Келін Джорджеску з показником 22,94% голосів, випередивши ліберальну Елену Ласконі, яка підтримує Україну.

Напередодні російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Келін Джорджеску під час телетрансляції на румунському каналі Realitatea Plus сказав, що «Україна — це вигадана держава». Таке повідомлення є усталеною тезою російської пропаганди, яку неодноразово повторював Путін. Ще одним типовим повідомленням пропагандистів був коментар Джорджеску, що Україною, мовляв, «маніпулюють американські військові компанії».

Натомість у бік російського президента Джорджеску висловлював лестиві коментарі. Він називав Путіна «людиною, яка любить свою державу, яка дуже добре знає дипломатичні аспекти, володіє ними та перебуває в оточенні хороших професіоналів». Зокрема через це за румунським політиком закріпився образ прихильника Росії. Підсиленням цього образу став зокрема й коментар Джорджеску про необхідний для Румунії зовнішньополітичний курс — «кращі відносини з Китаєм і Росією».

Віцепрезидент найбільшої групи Європарламенту «Європейська народна партія» і євродепутат від Румунії Зигфрід Мурешан в одному зі своїх дописів у мережі «Х» звинуватив Росію у спробах вплинути на перебіг виборів у Румунії. За його словами, «російське втручання не має меж» і саме тому «Румунія має екстремістського і популістичного кандидата у другому турі». В іншому дописі євродепутат повідомив, що «Росія може загрожувати демократичним процесам у будь-якій країні», і те, що «сталося в Румунії, відбулося в Молдові та Грузії».

За словами Мілана Ніча, аналітика Німецької ради з міжнародних відносин, Келін Джорджеску «є продуктом вакууму [в румунській політиці] та, ймовірно, російських грошей». Таке судження спричинене, зокрема, успішною піар-кампанією в тіктоку, яку ймовірно фінансував Джорджеску.

За повідомленням румунського новинного видання HotNews, десятки інфлюенсерів із початку листопада закликали свою аудиторію голосувати за «ідеального кандидата в президенти». Творці контенту не називали конкретного імені кандидата, проте, як повідомляє видання, у коментарях до таких відео найпопулярнішою постаттю був саме Келін Джорджеску.

За результатами цього розслідування було виявлено, що інфлюенсери отримували гроші за публікацію відповідного контенту, що здійснювалося через підставні компанії-замовниці. Згідно з дослідженням іншого новинного видання G4Media.ro, в телеграмі існує мережа груп, у яких відбувається координація інфлюенсерів щодо публікацій про Келіна Джорджеску, за що адміністратори груп пропонують гроші.

Келін Джорджеску також має власний канал у тіктоку, де його відео набирають від кількох сотень тисяч переглядів до кількох мільйонів. Деякі відео просувають антиукраїнські тези. Як повідомляло «Радіо Свобода», в одному з найпопулярніших відеороликів на своєму каналі Джорджеску поширив фейк, мовляв, українські діти-біженці отримують більше державної допомоги, аніж румунські діти.

До виборів Келін Джорджеску за інформацією одразу п’яти соціальних опитувань у Румунії, не входив навіть до п’ятірки лідерів. Різке зростання популярності донедавна маловідомого Джорджеску, яке пов’язують саме з піар-кампанією в тіктоку, занепокоїло деяких європейських парламентарів. Голова ліберальної депутатської групи «Відновити Європу» Валері Хаєр, зважаючи на вплив тіктоку на вибори в Румунії, закликала генерального директора мережі «Тікток» виступити перед Європарламентом, щоб з’ясувати, чи не порушує соціальна мережа Закон про цифрові послуги. Попри те, що політична реклама заборонена відповідно до умов та положень користування тіктоком, випадок із Джорджеску продемонстрував можливості обходу такої заборони, а також вплив соціальної мережі на вибір людей.

  • Читайте також: Інформаційна бульбашка: як тікток стає платформою для маніпуляцій

Російські медіа використовували лідерство Джорджеску в першому турі як інфопривід для власної пропаганди. Наприклад, пропагандистське видання «Sputnik» опублікувало статтю з маніпулятивною навою: «На президентських виборах у Румунії лідирує правий кандидат Джорджеску: чому Захід тремтить?». У статті описується антизахідна й антиукраїнська риторика кандидата, яка протиставляється його лестивим висловам на адресу Росії.

Для внутрішньої аудиторії російські медіа висвітлювали цю подію як покажчик ослаблення Заходу. Наприклад, російська газета «Аргументи і факти» опублікувала статтю з назвою «Прибічник діалогу з Росією», де поширила усталений пропагандистський меседж, мовляв, зростання популярності правих популістів у Європі є свідченням «політичної кризи на Заході». Газета також стала на захист Джорджеску, нібито після виборів його «одразу обізвали проросійським кандидатом».

У телеграмі пропагандисти використовували дружню риторику стосовно румунського кандидата в президенти. Наприклад, пропагандистський новинний канал RT описував Келіна Джорджеску як такого, що виступає «за союз із Росією». Хоча Джорджеску дійсно висловлювався щодо необхідності покращувати відносини з Росією та Китаєм, проте про союз із Росією кандидат у президенти не говорив.

Прокремлівська журналістка Тетяна Монтян порівняла Віктора Орбана й Келіна Джордеску, назвавши останнього більш радикальним у критиці структур НАТО та ЄС. Його популярність пропагандистка виправдовує «загальноєвропейським трендом на посилення правих традиціоналістів і євроскептиків, що свідчить про глибоку системну кризу Заходу». Натомість у бік проукраїнської Елени Ласконі наводила лише негативні коментарі через її «агресивність до Росії», стверджуючи, що за її каденції Румунія «залишиться маріонеткою ЄС і США». Елена Ласконі є представницею Національної ліберальної партії, яка виступає проти поступок українськими територіями в обмін на мир і за продовження військової допомоги Україні.

Підтримкою антизахідних і проросійських політичних сил у Європі Росія дестабілізує Європейський Союз і НАТО, підриваючи довіру до цих структур. Кремль націлений на зменшення кількості держав, які підтримують Україну в обороні від російської агресії. Румунія та Молдова стали одними з цілей такого російського впливу. Келін Джорджеску й Олександр Стояногло обидва мають проросійські погляди. Утім, якщо Стояногло намагається балансувати у своїй риториці, то Джорджеску займає різко антизахідну і проросійську позицію. Дії та промови обох політиків підсилюють російські медіа й телеграм-канали, одночасно дискредитуючи їхніх політичних опонентів.

Зростання популярності ультраправих у Європі, що відбувається не без такого російського втручання, Кремль зображує як кризу Заходу та пророкує неминучий занепад ЄС і НАТО. Використовуючи такі тези, пропагандисти намагаються створити враження неминучої поразки Заходу й України перед Росією, провокуючи тим самим капітуляційну й антивоєнну риторику в державах Європи.

Проте часом проросійським і євроскептичним силам не вдається просувати свої політичні рішення, попри популярність на виборах. Наприклад, праворадикальна «Партія свободи», яка посіла перше місце й отримала 29% голосів на виборах в Австрії, не змогла сформувати уряд через відсутність коаліції. Натомість ліберальні та соціал-демократичні партії ведуть переговори про створення коаліції з трьох партій. Таким чином, завдяки демократичним інституціям у європейських державах є методи протидії популярності ультраправим чи проросійським партіям, що може частково нівелювати російський вплив.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Молдова
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Україну йде потепління: у яких областях влупить +11
GlavRed
2024-11-28T17:27:19Z
Секрет російського наступу: чому командування ЗСУ не може йому протидіяти
Фокус
2024-11-28T17:21:56Z
ГУР показало, як за допомогою дронів знищують замасковані танки й укріплення росіян
УкраинФорм
2024-11-28T17:15:32Z
У Львові вулицю перейменували на честь Ірини Фаріон
УкраинФорм
2024-11-28T17:09:02Z
У Криму окупанти почали переслідувати колишніх силовиків - правозахисник
УкраинФорм
2024-11-28T17:01:53Z
У Херсоні після обстрілу може не бути електрики кілька діб
УкраинФорм
2024-11-28T16:45:54Z
"Контакт на відстані витягнутої роки": військові розповіли про постійні штурми Торецька
24tv
2024-11-28T16:39:47Z
У 3 ОШБр показали, як відбили накат росіян на Харківщині
24tv
2024-11-28T16:33:15Z
Чи готує Росія наступ на Дніпро: можливі сценарії та наскільки велика небезпека
TSN
2024-11-28T16:21:55Z
Трамп призначив спецпосланця в питаннях України та Росії: чого від нього чекати
24tv
2024-11-28T17:33:10Z
Зеленський висловився щодо обстрілу енергосистеми
360ua.news
2024-11-28T17:30:05Z
Подвійна загроза для українців: чим небезпечні ракети РФ з касетними боєприпасами
GlavRed
2024-11-28T17:27:58Z
Маск пригрозив «покаранням» Олександру Віндману, який був свідком під час імпічменту Трампа
УкраинФорм
2024-11-28T17:27:55Z
МЗС вітає висунення Келлога на посаду спецпредставника з питань України та Росії
УкраинФорм
2024-11-28T17:27:53Z
Світопорядок, якого прагне Путін
GlavRed
2024-11-28T17:27:49Z
Наталія Лигачова: Депутати мають бути зацікавлені у відкритті парламентських кулуарів для журналістів
Детектор М
2024-11-28T17:24:34Z
Зіграє злий жарт із Росією: чому запуск ракети "Орешник" по Україні став провалом Путіна
24tv
2024-11-28T17:24:10Z
Україна готова провести другий Саміт миру – Єрмак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:21:07Z
Де зараз Ірина Гришак, яка зіграла Соню в серіалі "Голова"
24tv
2024-11-28T17:33:21Z
Артем Пивоваров та Макс Барських здивували спільним треком на вірш українського поета
24tv
2024-11-28T17:33:01Z
Відомий режисер розповів, чому Джулія Робертс відмовилася від зйомок у сиквелі "Ноттінг-Гілл"
Фокус
2024-11-28T17:15:49Z
Гострий фільм про ницого диктатора: вийшов трейлер політичного трилера "Смерть Путіна"
24tv
2024-11-28T16:18:21Z
Найкращі модні колаборації, доступні в PRM
TSN
2024-11-28T16:09:07Z
Кум Потапа Петя Чорний розповів, чому продюсер виїхав з України
Комсомольская правда
2024-11-28T16:09:05Z
Кум Потапа висловився про його поведінку під час війни: "Не засуджую Олексія"
TSN
2024-11-28T16:06:20Z
Петро Чорний назвав причину розлучення з дружиною після 26 років шлюбу: "Я винен, робив помилки"
TSN
2024-11-28T15:39:47Z
"Мені важко жити в страху": Володимир Дантес розповів, чи має бронь
GlavRed
2024-11-28T15:28:57Z
Чай без цукру може бути шкідливим: як краще пити цей напій
24tv
2024-11-28T16:27:33Z
Скільки платять українці з кишень за меддопомогу – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-28T15:24:50Z
Лише 45% українців обізнані про симптоми інсульту
УкраинФорм
2024-11-28T15:13:07Z
Учені знайшли легкий спосіб видалити шкідливий мікропластик із питної води
24tv
2024-11-28T15:03:03Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T14:18:27Z
Ніколи не робіть цих помилок під час розігрівання супу: як це правильно робити
TSN
2024-11-28T13:39:42Z
Чим не можна закушувати алкоголь, щоб не нашкодити організму
TSN
2024-11-28T12:51:48Z
У США дозволили трансплантацію органів між людьми з ВІЛ
1News
2024-11-28T12:48:27Z
Чи можна їсти лише один раз на день: як така дієта впливає на організм
TSN
2024-11-28T12:39:27Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T17:27:23Z
Атака на енергосистему: нардеп відповів, скільки днів потрібно на відновлення
TSN
2024-11-28T17:27:17Z
Аграрії потребують страхування майна та врожаю від воєнних ризиків - міністр
УкраинФорм
2024-11-28T17:24:13Z
Україна наразі не планує підвищувати ПДВ - Марченко
УкраинФорм
2024-11-28T17:12:39Z
Що буде з цінами на бензин: міністр фінансів дав відповідь
TSN
2024-11-28T17:09:43Z
На Україну припадає 8% усього сільськогосподарського імпорту до ЄС
УкраинФорм
2024-11-28T17:07:35Z
АМКУ розпочав розслідування щодо подорожчання яєць
AgroPortal
2024-11-28T17:06:24Z
Ілон Маск та світ криптовалюти: які монети купує мільярдер
InternetUA
2024-11-28T17:02:42Z
Президент Зеленський підписав закон про державний бюджет на 2025 рік
24tv
2024-11-28T16:57:26Z
Сухопутні війська збільшать застосування наземних безпілотних комплексів, – Павлюк
24tv
2024-11-28T17:33:46Z
Може досягти більшої частини Європи: відомі характеристики "Орешника" - NYT
GlavRed
2024-11-28T17:33:19Z
Сильна молитва за здоров'я рідних: створить справжнє диво – як потрібно молитися
GlavRed
2024-11-28T17:27:01Z
Яку техніку краще не купувати в секонд-хендах і комісіонках: 7 найпопулярніших речей
InternetUA
2024-11-28T17:21:41Z
Румунія купує понад 1000 турецьких бронемашин COBRA II
Европейская правда
2024-11-28T17:16:16Z
Зруйновану меморіальну табличку на горі Монастир у Польщі можна відновити за тиждень - Дробович
УкраинФорм
2024-11-28T17:12:57Z
За яких умов в Україні мобілізують усіх: експерт відповів
TSN
2024-11-28T17:09:31Z
Пасажир літака жахнувся, побачивши "інопланетянина" під час польоту
Фокус
2024-11-28T17:06:49Z
Зеленський підписав закон про добровільне повернення військових після дизертирства
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:06:40Z
Співробітник СБУ сприяв незаконному майнінгу криптовалют в Україні
InternetUA
2024-11-28T17:07:38Z
Напад на журналіста Ткача: обвинувачені отримали умовний термін, який ще й можуть оскаржити
Украина Криминальная
2024-11-28T16:45:38Z
Чоловік втратив понад 147 000 гривень, намагаючись придбати резервну систему живлення
InternetUA
2024-11-28T16:08:13Z
В Івано-Франківську судили чоловіка, який зберігав дитячу порнографію
InternetUA
2024-11-28T15:51:51Z
Очільницю Хмельницької МСЕК залишили під вартою, заставу зменшили до 280 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-28T15:51:35Z
На Сеул звалився найсильніший снігопад за століття: холодні кадри з Південної Кореї
24tv
2024-11-28T15:33:17Z
В одному з районів столиці після ранкової атаки відшукали залишки російської ракети
Khreschatyk
2024-11-28T15:27:56Z
Інтернет-шахраї видурили у чоловіка 270 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-28T15:12:55Z
Сапери вилучили уламки російської ракети Х-55, які впали в одному з районів Києва
УкраинФорм
2024-11-28T15:07:23Z
Тенісистка Іга Свьонтек провалила допінг-тест через снодійне
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:33:33Z
Боєць UFC кинув виклик Роналду
24tv
2024-11-28T17:30:01Z
Родрі: Моя мета — повернутися у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-28T17:29:45Z
Буковина припинила співпрацю з півзахисником
Football.ua
2024-11-28T17:19:48Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T17:09:55Z
Матч у Берліні між командами Ізраїлю та Німеччини охороняють 1,5 тисячі поліцейських
Европейская правда
2024-11-28T17:07:23Z
Гуті: Ми всі хотіли б знати, що не так із Мбаппе
Football.ua
2024-11-28T17:01:00Z
Анчелотті на межі звільнення: президент Реала зустрінеться з наставником
24tv
2024-11-28T16:42:32Z
Швьонтек потрапила у допінг-скандал: на який термін дискваліфікували найкращу тенісистку світу
24tv
2024-11-28T15:57:11Z
Більшість забуває: чого потрібно уникати під час прання зимових курток
GlavRed
2024-11-28T17:27:52Z
Озвучено поради, як правильно обрати дрова для обігріву
AgroNews
2024-11-28T17:21:05Z
Напевно, пора: як часто потрібно чистити водостоки в будинку
24tv
2024-11-28T17:09:14Z
З дворецькими та спа: у 2025 році запустять перший в історії круїз для собак
24tv
2024-11-28T17:03:14Z
Гороскоп Таро на 29 листопада для всіх знаків Зодіаку: яким буде цей день
Политека
2024-11-28T16:30:52Z
Ці 5 рослин дуже швидко ростуть: матимете пишне підвіконня вже до кінця зими
24tv
2024-11-28T16:12:40Z
Календар покупок на грудень: дні, коли найкраще купувати товари перед Новим роком
24tv
2024-11-28T16:09:26Z
Секрет ідеального смаку як з кав'ярні: де насправді треба зберігати каву вдома
24tv
2024-11-28T15:57:53Z
Гості проситимуть рецепт: готуємо буряковий мус з оселедцем, який перевершить відому "Шубу"
24tv
2024-11-28T15:51:15Z
Наукова блокчей-платформа Pump Science «загубила» ключ, який одразу потрапив до рук хакерів
ITC
2024-11-28T17:31:44Z
Мудрик зіграє з перших хвилин проти Гайденгайма
Football.ua
2024-11-28T17:24:34Z
Штучний інтелект створив "дикий" звук, який ніколи раніше не чули
TSN
2024-11-28T17:09:46Z
Створює атмосферу розкоші: надзвичайно простий спосіб прикрасити кухню до різдвяних свят
24tv
2024-11-28T17:09:30Z
Samsung Galaxy S25 Ultra вперше на відео, а також скриншоти One UI 7.0
ITC
2024-11-28T16:40:06Z
Вчені спростували уявлення про еволюцію людського мозку
Portaltele
2024-11-28T16:10:36Z
Розроблена перша у світі вітряна турбіна штучним інтелектом
Portaltele
2024-11-28T16:10:08Z
Дітям віком до 16 років офіційно заборонили користуватися соцмережами в одній з країн світу
TSN
2024-11-28T16:09:46Z
Максимальний захист. 7 надійних способів уберегти пошту Gmail від злому
InternetUA
2024-11-28T16:04:00Z
Mercedes-Maybach та Rolls-Royce, посуньтесь: Huawei анонсувала розкішний електричний седан Maextro S800 класу D+ з ціною від €124,3 тис
ITC
2024-11-28T17:11:41Z
Range Rover показав прототип першого електричного кросовера бренду
AutoCentre
2024-11-28T17:05:07Z
Всього 56 тис грн: водіям показали найдешевший електричний Renault
Знай
2024-11-28T16:52:07Z
Недорогі та економічні: визначено найкращі гібриди з пробігом
Фокус
2024-11-28T16:51:25Z
Тест-драйв Volkswagen Tiguan: шик Туарега в меншому форматі
AutoCentre
2024-11-28T16:10:28Z
Maserati підготувала ювілейну версію GranTurismo
AutoCentre
2024-11-28T15:18:21Z
BEDNAR презентував новинку 2025 року на OK Agro
AgroPortal
2024-11-28T15:00:56Z
Новий кросовер Opel Mokka – тепер з технологією ChatGPT!
AutoCentre
2024-11-28T14:46:23Z
Таких буде лише 300: Toyota представила 435-сильну Supra
AutoCentre
2024-11-28T14:16:45Z