MY.UAНовини
Місія — залишитися на зв’язку. Що буде з мобільним зв’язком та інтернетом під час відключень світла
Місія — залишитися на зв’язку. Що буде з мобільним зв’язком та інтернетом під час відключень світла

Місія — залишитися на зв’язку. Що буде з мобільним зв’язком та інтернетом під час відключень світла

Масові ракетні обстріли з боку росії залишали багатьох українців не лише без електроенергії, а й без мобільного зв’язку та інтернету. Проблема постала так гостро, що влітку про неї заговорив президент Володимир Зеленський. Тоді мобільних операторів зобов’язали забезпечити звʼязок протягом 10 годин без світла, інакше — перевірка і штраф.

Чи вдалося операторам виконати покладені на них зобов’язання та чого очікувати від мобільного зв’язку під час блекаутів — розбиралося hromadske.

Чому відразу за світлом зникає зв’язок?

80% інтернет-трафіку в Україні працює через фіксовану Wi-Fi-мережу. Та коли вимикається світло, телефони автоматично шукають мобільний зв’язок. І в цей момент кількість користувачів мобільної мережі зростає в десятки разів — більше, ніж та може обслуговувати. Саме це підвищене навантаження впливає на якість мобільного інтернету під час знеструмлень.

Усі мережі будувалися з розрахунком саме на стаціонарне живлення, тому під час довготривалих знеструмлень забезпечити роботу обладнання на такому ж рівні, як у звичайних умовах, фактично неможливо, пояснили hromadske у lifecell.

Під час блекаутів якість зв’язку залежить від низки факторів, зокрема:

  • інтервалів між відключеннями електроенергії, оскільки батареї можуть не встигати повністю зарядитися;
  • кількості активних абонентів у зоні покриття, що під’єднана до однієї базової станції;
  • локації, де перебуває користувач;
  • інтенсивності використання мережі, тобто обсягів споживання трафіку. Наприклад, перегляд фото і відео потребує більше трафіку, ніж листування в месенджерах.

Як оператори підготувалися до знеструмлень?

Згідно з розпорядженням, до 1 лютого 2025 року оператори мають так обладнати свої базові станції зв'язку, щоб гарантувати 10 годин роботи мережі без світла замість 4 годин, як було раніше.

З 1 жовтня 2024 року за таким стандартом мали би працювати щонайменше 60% базових станцій. З 1 листопада — 70%, з 1 грудня —  80%, а до кінця січня 2025 року — 100%.

Ми запитали «Київстар», Vodafone та lifecell про підготовку до можливих блекаутів. Як виявилось, вони вважають, що виконати нові вимоги вчасно — просто неможливо.

«Київстар»

У пресслужбі оператора розповіли, що наразі 60% мережі має чотиригодинне резервне живлення, а 40% —  від двох до чотирьох годин. Компанія працює над забезпеченням шестигодинного резервного живлення.   

Станом на вересень 2024 року на базових станціях оператора встановили 126 тисяч нових літієвих акумуляторів, що забезпечують роботу станцій до 4 годин. Окрім цього, 2300 генераторів підтримують роботу ключових об’єктів мережі «Київстар» під час відсутності електроенергії.

В оператора запевняють, що всі визначені РНБО критично важливі об’єкти забезпечені потужностями для отримання зв’язку щонайменше протягом трьох діб у разі масштабних блекаутів. 

Роботу провідного «Домашнього Інтернету» забезпечує 51 тисяча джерел безперебійного живлення, їх встановили у 23 тисячах багатоквартирних будинків. 

Зараз «Київстар» реалізовує другу фазу інвестицій в енергонезалежність мережі: до кінця року планують закупити понад 61 тисячу нових акумуляторів для базових станцій та 848 промислових генераторів. У планах — забезпечити 23-25% мережі можливістю роботи від генераторів. 

lifecell 

У lifecell повідомили, що в них є понад 10 тисяч базових станцій по всій країні. 65% з них уже обладнали резервними джерелами живлення — генераторами та літієвими батареями, які можуть підтримувати роботу базових станцій упродовж 4-6 годин.

100% магістральної мережі «Датагруп-Воля» можуть працювати під час знеструмлень протягом 72 годин.

Найближчим часом компанія очікує на постачання ще кількох десятків тисяч батарей. За розрахунками фахівців, цієї кількості буде достатньо для забезпечення роботи мережі протягом 10 годин без стаціонарного живлення.

Базові станції також під’єднують до генераторів. lifecell використовує як стаціонарні, так і мобільні генератори, а також партнерські. Завдяки живленню від генераторів можна довго підтримувати роботу обладнання вже після виснаження батарей.

Що стосується терміну, впродовж якого компанія зможе виконати вимоги для забезпечення роботи мережі до 10 годин під час знеструмлень, то за поточних умов очікують, що проєкт триватиме до кінця 2025 року.

Vodafone

В оператора заявляють, що всі їхні базові станції оснащені резервним живленням і під час знеструмлень автоматично переходять на енергію від батарей. Тож під час планових відключень Vodafone продовжує надавати послуги і голосового зв’язку, і мобільного інтернету. Однак там наголошують, що у разі довгочасних блекаутів на тривалість роботи кожної конкретної базової станції впливає «набагато більше факторів, ніж наявність певної кількості акумуляторів, які здатні живити обладнання протягом 10 годин».

Vodafone забезпечує свої об'єкти батареями нового типу. Як стверджують у компанії, вони набагато краще пристосовані до важких умов експлуатації під час тривалих і частих відключень електропостачання.   

Наразі вже встановили 72,2 тисячі акумуляторних батарей. Завдяки цьому компанія має в 1,5 раза більший запас потужності, ніж було на початку 2024 року. Крім того, зараз чекають на доставлення ще 87,9 тисячі таких батарей.

Також Vodafone активно купує генератори — зараз в оператора їх 1932, і це не лише техніка компанії, а й партнерів та клієнтів. У 2024-2025 роках додатково планують закупити 250 стаціонарних та 250 генераторів мобільного типу.

Чому не встигають «запастись» електроенергією

Щоб обладнати всі базові станції, потрібні значні інвестиції. За час повномасштабної війни всі три оператори інвестували в автономність роботи мереж понад 3 мільярди гривень. «Київстар» — 1,4 мільярда гривень, lifecell — 1 мільярд гривень та Vodafone —  1,3 мільярда гривень.

За даними Forbes, закупівля тисяч акумуляторів, генераторів, тонн пального для автономної роботи впродовж 10 годин обійдеться трьом операторам ще у понад 13 мільярдів гривень інвестицій.

Проте річ не лише в грошах. Мобільні оператори наводять довгий перелік проблем, з якими доводиться зустрічатися на шляху до 10-годинного зв’язку: 

  • Дозволи від обленерго. Для повного заряджання акумуляторів потрібен великий об’єм електроенергії. Для цього необхідно отримати дозволи від обленерго на збільшення потужності. 
  • Нестача фахівців, які мають необхідні навички. Значну частину робіт виконують підрядники, яких не можна забронювати від мобілізації.
  • Не всюди можна встановлювати й запускати в роботу генератори. Будівельні норми забороняють встановлювати генератори та акумулятори на дахах будівель, де розташовано більшість базових станцій.
  • Відсутність на ринку необхідної кількості акумуляторів та генераторів, їх треба закуповувати за кордоном з ускладненою логістикою і тривалим часом доставляння. Термін доставлення акумуляторів становить 120-180 днів, для монтажу потрібно ще 60-90 днів.
  • Для встановлення на майданчиках додаткових акумуляторів потрібні додаткові кліматичні шафи, для них треба мати спеціальні конструкції на дахах (розвантажувальні рами). Щоб провести ці роботи, треба укладати нові договори оренди, а часто це й узагалі неможливо через особливості зведення будинків. 

Оператори пояснюють: будь-якому акумулятору потрібен час, щоб підзарядитися — від 4 до 6 годин. Для зарядження джерел  безперебійного живлення необхідно 8 годин. 

Якщо вимкнення світла будуть непрогнозованими — і за кількістю відключень протягом доби, і за тривалістю — акумулятори просто не встигатимуть заряджатись.

У «Київстарі» кажуть, що технічні спеціалісти, відповідальні за підтримку мережі, розпочинають роботу о п’ятій годині ранку і «докладають усіх можливих зусиль для підтримки цілодобової роботи обладнання». 

«Проте навіть попри всю відданість співробітників під’єднати до автономної генерації усі без винятку об’єкти телеком-мережі технічно неможливо. Тож коли відключення електроенергії масштабні й довготривалі, компанія змушена встановлювати пріоритети у забезпеченні живлення базових станцій», — кажуть у пресслужбі оператора.

Як перевірятимуть і на скільки штрафуватимуть?

Чи встигають оператори вийти на необхідний рівень енергозабезпеченості вчасно, до 1 лютого, перевіряє регулятор сфери електронних комунікацій — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій (НКЕК). 

Як пояснили hromadske у регуляторі, перевірка відбувається в кілька етапів, і в разі виявлення порушень НКЕК дає можливість операторові усунути їх у встановлений термін (до 30 днів). Потім проводять повторну перевірку — у разі повторного виявлення порушень НКЕК видає розпорядження про їхнє усунення і також виділяє на це певний час.

Якщо ж і за третьою перевіркою ситуація не змінилася, НКЕК може накласти штраф — від 0,1% до 0,3% доходу оператора за минулий рік. Тобто якщо штраф накладають у 2024-му, то його розмір визначатиме дохід оператора за 2023 рік. 

«За невиконання вимог відразу штраф не передбачено. Основна мета усіх заходів державного нагляду — це забезпечити виконання вимог законодавства, а не виписати штраф. Увесь процес, від початку першої перевірки оператора до часу винесення рішення НКЕК про накладання штрафних санкцій, займає більш ніж пів року, але активно мотивує операторів до виконання норм, визначених державою для забезпечення громадян зв’язком в умовах відключень світла», — розповіла hromadske керівниця патронатної служби голови НКЕК Богдана Півень.

Загалом від січня 2023-го по вересень 2024 року НКЕК провела 31 позапланову перевірку постачальників електронних комунікаційних послуг. 

Наразі є лише один випадок накладення штрафу — мобільного оператора lifecell оштрафували на 10 мільйонів гривень за невиконання вимог щодо підготовки до блекаутів. 

Під час перевірок НКЕК виявила порушення в усіх трьох мобільних операторів, проте під час повторних ревізій з’ясували, що порушення усунули всі оператори, окрім lifecell. Через це регулятор оштрафував оператора на 0,1% доходу за 2023 рік, що й становить 10 мільйонів гривень. Оператор оскаржив штраф у суді, наразі судовий процес іще триває. 

Ніхто у світі раніше такого не робив

Після відповідей від операторів про їхню підготовку до блекаутів ми запитали у Міністерства трансформації, чи вважають там узагалі реальним виконати цю вимогу.

У міністерстві відповіли, що вказане розпорядження — це вже третя хвиля вимог, які мають виконати оператори, і попередні два розпорядження оператори реалізували на 100%.

«Це дуже амбітний великий проєкт з модернізації мереж, за світовими мірками. Ніхто раніше такого не робив. Оператори роблять усе можливе для виконання вимоги. Однак є частина вимог, які важко виконати у визначені терміни з об'єктивних причин, і щодо цих питань між держаною та бізнесом триває конструктивний діалог», — пояснив керівник Директорату електронних комунікацій Мінцифри Станіслав Прибитько.

Серед факторів, з якими операторам важко впоратись, у міністерстві назвали ті ж проблеми із закупівлею генераторів та акумуляторів із-за кордону та нестачу працівників, на які вже вказували нам оператори. Тобто діалог і справді існує.

Зокрема, депутати ухвалили постанову, яка дозволяє операторам збільшувати потужність електропостачання базових станцій за спрощеною процедурою. Це потрібно, щоб заряджати акумулятори. Уже на сьогодні на 33 обʼєктах операторів збільшили потужність, а 2400 — отримали технічні умови для такого збільшення.  

А вузлові/комутаційні майданчики мобільних операторів внесли до переліку об’єктів, де не вимикають світло. Саме від цих майданчиків залежить робота базових станцій, які обслуговують цілі області. 

Крім того, зараз у Мінцифри працюють над тим, щоб користувачі могли повідомляти про проблеми зі звʼязком у «Дії». Так будуть оперативніше аналізувати відгуки. 

«Не слід очікувати покращення якості зв’язку під час знеструмлень миттєво, адже операторам треба закупити акумулятори та генератори, привезти їх в Україну, збільшити кількість людей, які будуть постійно їх встановлювати й обслуговувати. Цей процес потребує часу», — каже Станіслав Прибитько.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ворожі "Шахеди" зафіксовані на Волині: у Луцьку працюють Сили ППО
TSN
2024-12-01T09:21:45Z
У Харкові заходи до свята Миколая та Різдва проведуть у підземці
УкраинФорм
2024-12-01T09:21:04Z
Рибам варто прагнути гармонії, а Водоліїм потрібно замислитися над зміною роботи: гороскоп за картами Таро на 1 грудня 2024 року
TSN
2024-12-01T08:51:42Z
У разі успіху в Кураховому ворог кине вільні сили для оточення наших сил – військовий
TSN
2024-12-01T08:51:34Z
Атака «Шахедів» на Київщину: поліція показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T08:27:31Z
Окупанти вночі атакували Україну майже 80 дронами: скільки вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T08:09:09Z
На Дніпропетровщині кількість поранених унаслідок ворожого удару зросла до 24, четверо загиблих
УкраинФорм
2024-12-01T07:51:49Z
Ворог минулої доби атакував позиції ЗСУ на Луганщині 43 безпілотниками
УкраинФорм
2024-12-01T07:51:37Z
Сніг і морози: яка погода очікується в Україні в грудні, — Укргідрометцентр
Фокус
2024-12-01T07:51:34Z
Євросоюз хоче перемоги України у війні - Каллас
УкраинФорм
2024-12-01T09:19:38Z
Росіяни впустили вже майже 160 авіабомб на свою та окуповану території - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-01T09:09:17Z
Зеленський та Лекс Фрідман проведуть подкаст у Києві
360ua.news
2024-12-01T09:06:51Z
Путін повернеться у найближчі 10 років: Зеленський сказав, чому для України важливо бути в НАТО
24tv
2024-12-01T09:06:25Z
Китай заявив США протест через продаж зброї Тайваню та згоду на транзит президента острова
УкраинФорм
2024-12-01T09:00:43Z
Літаки РФ “загубили” на Білгородщині три авіабомби – соцмережі
1News
2024-12-01T09:00:10Z
Посол Ізраїлю пояснив, чим особлива війна в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T08:57:21Z
CERN офіційно припинила співпрацю з росією та білоруссю
InternetUA
2024-12-01T08:54:32Z
Чеське місто хоче запровадити посади українських помічників поліції
УкраинФорм
2024-12-01T08:51:32Z
Як припинити думати про погане: 2 найкращі вправи, щоб зупинити негативне мислення
TSN
2024-12-01T08:51:07Z
Що корисніше – бігати чи їздити на велосипеді
24tv
2024-12-01T07:36:31Z
Японська компанія передасть Україні роботизовані костюми для реабілітації важкотравмованих
InternetUA
2024-12-01T05:01:56Z
Тестування на гепатити та ВІЛ: де можна зробити безкоштовно
ZN UA
2024-12-01T02:02:49Z
Британці назвали 20 найкращих засобів проти похмілля
24tv
2024-11-30T21:54:55Z
Психіатричні огляди за новими правилами: хто уникне мобілізації
Знай
2024-11-30T21:51:12Z
Найкорисніша локшина: менш калорійна і містить втричі більше заліза
24tv
2024-11-30T20:03:38Z
Відома лікарка спрогнозувала, через скільки років зникнуть українці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T19:33:04Z
Роковини медичної реформи. Чи задоволені її автори і що кажуть пацієнти?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T18:09:22Z
Українці вже можуть подати заявку на отримання "1000 від Зеленського" в Дії: як це зробити
24tv
2024-12-01T09:18:18Z
Українські агропідприємства демонструють найвищі темпи приросту виробництва молока-сировини в Європі
Agravery
2024-12-01T09:06:30Z
Субсидія в Україні: громадянам розповіли, яких змін чекати у грудні
Политека
2024-12-01T09:01:28Z
"Укрзалізниця" запустила новий тимчасовий поїзд
ZN UA
2024-12-01T08:58:23Z
ДТЕК ВДЕ випускає гарантії походження «зеленої» енергії
Петр и Мазепа
2024-12-01T08:42:01Z
Релоковане господарство побудувало на Житомирщині картоплесховище на 10 тис. т
AgroPortal
2024-12-01T08:30:01Z
Пенсія у 60 років: у ПФУ повідомили вимоги до тих, хто має отримати виплати
Политека
2024-12-01T08:27:18Z
Надзвичайних ситуації не передбачається: якою буде ціна євро
24tv
2024-12-01T08:21:24Z
Ціни на помідори в Україні зросли до найвищого за 7 років рівня
УкраинФорм
2024-12-01T08:18:33Z
Ребел Вілсон повідомила про горе в її родині
TSN
2024-12-01T08:21:41Z
Лікарі давали 2 роки, і це було оптимістично: зірка "Аквамен" Дольф Лундгрен переміг онкологію
Знай
2024-12-01T07:51:12Z
У Києві презентували виставу про проблеми інтернатів для дітей
УкраинФорм
2024-12-01T07:42:13Z
Від "Лари Крофт" до "Марії": топ 7 фільмів з Анджеліною Джолі
Фокус
2024-12-01T06:00:35Z
Добірка найкращих атмосферних пісень, які подарують святковий настрій на перший день зими
24tv
2024-12-01T05:03:59Z
Зеленський погодився на інтерв'ю з подкастером українського походження Лексом Фрідманом: хто це
24tv
2024-11-30T21:33:38Z
Кохана голкіпера Бенфіки знялась у сексуальній фотосесії: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-30T20:33:12Z
За тиждень до весілля: у родині путініста Охлобистіна сталася втрата
GlavRed
2024-11-30T20:27:37Z
Онук-утікач Ротару вперше за довгий час з'явився в мережі
GlavRed
2024-11-30T20:27:09Z
1000 гривень кожному українцю: коли можна подавати заявку на виплату
TSN
2024-12-01T09:18:08Z
Мобілізація студентів: хто отримає відстрочку у грудні 2024 року
Хвиля
2024-12-01T09:15:53Z
Пройти ВЛК можна буде без візиту до ТЦК: у Міноборони зробили заяву
GlavRed
2024-12-01T09:12:27Z
Хто з українців може вийти на пенсію раніше 60 років
24tv
2024-12-01T09:12:00Z
Відсьогодні кожен українець може отримати ₴1000 за програмою «Зимової єПідтримки»
УкраинФорм
2024-12-01T09:09:16Z
Твоє незнання – це чиясь смерть․ Як спортсмен став бойовим медиком і рятує життя побратимів
24tv
2024-12-01T09:06:23Z
Українцям розповіли, як захистити себе від телефонного шахрайства
InternetUA
2024-12-01T09:01:46Z
Повітряні сили підбили підсумки дронової атаки РФ
1News
2024-12-01T09:00:28Z
Маловідомі факти життя принцеси Діани: зверталася до астрологів та екстрасенсів
Фокус
2024-12-01T09:00:14Z
"Я те, що тебе призиває!": у Києві співробітник СБУ погрожував паркувальнику, який оформляв штраф
TSN
2024-12-01T09:21:04Z
У Німеччині вантажівка спричинила серію аварій - 26 постраждалих та 50 пошкоджених авто
УкраинФорм
2024-12-01T09:19:24Z
Скарб затонулих іспанських кораблів: поліція знайшла монети на мільйони доларів
Фокус
2024-12-01T09:15:59Z
На Київщині уламки російських дронів пошкодили три приватні будинки та квартиру
УкраинФорм
2024-12-01T08:42:58Z
На Київщині зафіксовано падіння уламків ворожого БпЛА: які наслідки
TSN
2024-12-01T08:33:53Z
Ворог атакував безпілотником Прилуцький район на Чернігівщині, зруйнований будинок
УкраинФорм
2024-12-01T08:21:09Z
Удар рашистів по Дніпропетровщині: четверо людей загинуло та 24 поранено, серед них 11-річна дитина
Украина Криминальная
2024-12-01T08:15:47Z
Росіяни за добу понад 300 разів обстріляли Запорізьку область, поранили людину
ZN UA
2024-12-01T07:30:03Z
Вибухи гриміли в чотирьох областях: у РФ поскаржилися на масований наліт БПЛА
GlavRed
2024-12-01T07:27:54Z
Зростальний Місяць 2 - 14 грудня 2024 року: що варто зробити
TSN
2024-12-01T09:18:42Z
Гороскоп на тиждень з 2 по 8 грудня: Ракам - важка розмова, Дівам - витрати
GlavRed
2024-12-01T09:18:07Z
Як приготувати соковитий стейк: простий рецепт зі свинячої лопатки
24tv
2024-12-01T08:21:17Z
Як працює наш внутрішній будильник
360ua.news
2024-12-01T08:12:59Z
“Відчуваєш себе повним гівном”. Сукня в горошок, тілогрійка і “картонні” черевики – який одяг змушують носити в жіночій колонії в Білорусі
Украина Криминальная
2024-12-01T06:45:44Z
Чому одну їжу ми любимо, а інша нам не подобається: пояснює нейробіолог
24tv
2024-12-01T04:57:27Z
Хитра задача на логіку: потрібно перевести людей через міст за 17 хвилин
GlavRed
2024-12-01T04:27:54Z
Посівний календар на грудень 2024: зимовий догляд за садом та городом
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T04:15:47Z
Гороскоп на 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: головне зараз бути реалістом
Политека
2024-12-01T01:03:58Z
Шищенко: Оболонь усе ще в грі
Football.ua
2024-12-01T09:16:58Z
Спортінг представив форму присвячену Роналду: участь у презентації взяв син португальця
24tv
2024-12-01T09:06:17Z
Я попросився бути тут, – Гвардіола про продовження контракту з Манчестер Сіті
24tv
2024-12-01T08:39:52Z
Боруссія Д виграла лише один з тринадцяти останніх матчів проти Баварії
Football.ua
2024-12-01T08:21:09Z
Ботафогу вперше виграє Копа Лібертадорес, граючи в меншості з перших хвилин
24tv
2024-12-01T07:51:16Z
Механів: Помилився під час пропущеного гола Лівого Берега
Football.ua
2024-12-01T07:37:36Z
Клюйверт встановив рекорд АПЛ
Football.ua
2024-12-01T07:37:14Z
Первак: У перерві я сказав, що нам вже нічого втрачати
Football.ua
2024-12-01T07:15:16Z
У неділю відбудуться три матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-12-01T07:09:54Z
Як підготуватися до тривалого відключення світла: корисні поради експертів
Политека
2024-12-01T08:42:20Z
У Мінцифри розповіли, що зробити, аби Wi-Fi працював під час знеструмлень
InternetUA
2024-12-01T08:33:57Z
Найособливіші цуценята у світі: собаки Чорнобиля зазнали швидкої еволюції всього за 40 років
Фокус
2024-12-01T08:06:39Z
Експерти визначили ТОП-5 найкращих смартфонів Android
InternetUA
2024-12-01T08:01:11Z
12 причин зачекати iPhone 17 і не купувати iPhone 16
InternetUA
2024-12-01T07:33:55Z
Нова технологія перетворює вуглекислий газ на метанове паливо
Portaltele
2024-12-01T07:27:30Z
Місячний календар на грудень 2024: названі найвдаліші дні та нейтральні
Политека
2024-12-01T06:42:51Z
Tesla пояснила, що покращила в нових руках робота Optimus
Portaltele
2024-12-01T06:27:41Z
Чим відрізняються два коти: треба знайти 3 відмінності за 19 секунд
GlavRed
2024-12-01T06:27:19Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z
Ця хитрість з мережі точно не допоможе відкрити авто, якщо ви забули ключі в салоні
24tv
2024-11-30T21:48:37Z
Мрія на колесах: Бред Пітт купив собі кастомний мотоцикл BMW R80
24tv
2024-11-30T20:36:00Z
З цим стикається кожен водій навіть улітку: ваш улюблений напій допоможе швидко відмити лобове скло
Знай
2024-11-30T18:51:48Z
«Скорпіон» знову готовий атакувати: турецькі оборонники виводять на ринок нову версію бронеавтомобіля-розвідника
InternetUA
2024-11-30T16:52:24Z
Як автобус “Богдан” вкоротили для закордонного ринку
AutoCentre
2024-11-30T13:04:10Z
Нереставрований раритет: виявлено 50-річний Buick з мінімальним пробігом
AutoCentre
2024-11-30T08:01:16Z
Нова схема шахрайства з QR-кодами загрожує автомобілістам
Хвиля
2024-11-30T07:15:54Z