MY.UAНовини
Україні світить «смарагдовий» світлофор. Як це працює в Європі
Україні світить «смарагдовий» світлофор. Як це працює в Європі

Україні світить «смарагдовий» світлофор. Як це працює в Європі

Цілу добу соцмережі вибухали обуренням: в країні війна, а уряд збирається міняти світлофори! І через що? Через відтінок зеленого кольору! Бачте, просто зеленого уже мало, закортіло смарагдового. Що завгодно вигадують, аби освоювати кошти, які не хочуть витрачати на оборону… Пристрасті остаточно не вщухли навіть після роз’яснень першого заступника керівника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, який запевняє, що йдеться лише про стандарти для майбутніх реконструкцій та будівництв доріг і ніхто діючі світлофори міняти не збирається.

Нині такий час, що владі треба бути дуже оперативною у роз’ясненні новин. Бо невдало озвучена одразу трактується крізь призму корупційних скандалів. Але світлофори не тільки тому зачепили нас за живе. Це частинка нашого буття, яка асоціюється з безпекою. Журналіст Коротко про глибше занурилась в тему.

Більшість водіїв різниці не помітять

Нові стандарти мають бути введені в дію з 1 травня наступного року і стосуватимуться трьох виробників, які постачають Україну світлофорами.

- Технологічно це дуже просто, - розповідає заступник директора зі збуту ТОВ "Багатопрофільне підприємство АТІЛОС», яке виробляє світлотехнічну продукцію, Сергій Богдан. - Всі виробники використовують світлодіоди, що світяться в певному спектрі. Вводиться новий стандарт – змінюється колір світлодіода.

Зелений має багато відтінків, зокрема, смарагдовий, що походить від назви коштовного різновиду берилу. Вікіпедія трактує його як «синювато-зелений колір, напівпрозорий, з сильною насиченістю та яскравою склоподібною візуальною текстурою». Вважається, що такий відтінок буде помітніший на дорозі і краще сприйматиметься водіями. Автомобілісти з багаторічним стажем, правда, іронізують, що бачили ДТП, де винуватці запевняли, що не помітили червоного кольору світлофора, але жодного разу ніхто не скаржився, що не помітив зеленого.

- Справа не в тім, - пояснює Сергій Богдан. - В Україні імплементовані технічні норми Євросоюзу, а там закладена саме така довжина світлового потоку, яка дає смарагдовий відтінок. Ми підводимо свої стандарти до цих норм. І це не просто так робиться. Обговоренння тривали кілька років, і наше підприємство брало в них участь.

На думку нашого співбесідника, галас піднято зарано. Самого наказу Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості замало, щоб новий стандарт вважався чинним.

- Якщо внесли зміни в ДСТУ, то потрібна постанова Кабміну, до якої буде прикладатися новий державний стандарт. ДСТУ бувають обов’язковими і необов’язковими до виконання. В минулій редакції ДСТУ був обов’язковим, - пояснює Сергій Богдан.

Не бачать в цьому проблеми й інші експерти.

- Ніякої революції не станеться. Світлофори виходять з ладу і потребують заміни. Коли стандарт запрацює, замість поламаних будуть встановлювати нові. Якщо на одному перехресті буде зелений колір, а на наступному – його смарагдовий відтінок, більшість водії навіть не звернуть увагу на різницю, - вважає експерт з безпеки руху адвокат Вадим Володарський.

Цікаво, що революційні зміни наші світлофори мали пережити у 2018 році. Після кількох резонансних ДТП у аварійності на дорогах звинуватили… жовте світло. Геть відмовитися від нього запропонував тодішній заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк. Але далі дискусії про «за» і «проти» реформа дорожнього руху не зрушила. Бо тоді б реально мали провести заміну геть усіх світлофорів.

Жовтий сигнал світлофора в Україні залишили. Фото: radiosvoboda.org

Через дорогу переводить… Карл Макс

Якщо «смарагдовий» світлофор можна вважати нашим міні-кроком в Євросоюз, то в різних країнах світу світлофори слугують не тільки регуляторами руху, а й своєрідними цікавинками, візитівками окремих міст. Наприклад, у Дрездені на світлофорі висвітлюється молода дівчинка з косичками. У Берліні – чоловік у капелюсі, який має власне ім’я – Ампельманн. Берлінці дуже цим пишаються. Також у Берліні є світлофор із 13 різними сигналами. Людина, що вперше опинилася перед таким дивом, розібратися в них нездатна. Тому перехожим допомагає спеціально приставлений до приладу поліцейський.

Карл Маркс дозволяє рух і забороняє рух у німецькому Трірі. Фото: соцмережі

У німецькому місті Трір можна знайти світлофор з впізнаваним зображенням Карла Маркса. Автор «Капіталу» народився в цьому місті і пристрій встановили на честь його 100-річчя. У Бонні – батьківщині Бетховена є світлофор з лицем великого композитора. У Відні деяких моралістів шокують світлофори, на яких зображені двоє чоловіків. Вони йдуть чи стоять, тримаючись за руки під сердечком, що символізує одностатеве кохання.

В іспанському містечку Саламанка вигадали світлофор для пішоходів, які не можуть відірватися від смартфонів – вмонтувати світлодіоди в дорожнє покриття. Зелене чи червоне світло спалахує у смартфонозалежних просто під ногами. У Південній Кореї подбали про дальтоніків – секціям світлофору надають різні фігурні зображення. Спеціальна технологія дозволяє сприймати червоний колір як помаранчевий відтінок, а зелений – як синій.

До слова, синім свого часу був дозвільний сигнал світлофорів у Японії, але потім його перевели на зелений, бо так очам прийнятніше. Та за звичкою японці досі говорять на зелений – блакитний.

«Підніжний» світлофор у іспанській Саламанці. Фото: Соцмережі

Один у світі догори ногами

Установка світлофорів дозволяється як вертикальна, так і горизонтальна. Але є одне правило: червоне світло, тобто сигнал небезпеки, повинен мати перевагу. При горизонтальній установці він є першим зліва, при вертикальній – зверху над червоним. Так заведено в усьому світі. Виняток становить лише американське містечко Сірак’юс, точніше його район, населений вихідцями із Ірландії.

Світлофор тут був встановлений у 1925 році як належить. Але сталося непередбачене – мешканці регулярно розбивали вказівник, кидаючи в нього каміння. Через три роки спроб навести лад муніципалітет отримав від штату Нью-Йорк дозвіл перевернути світлофор догори ногами. І все заспокоїлось. Ірландці сприймали панування червоного кольору над зеленим як панування Великобританії на Ірландією. І домоглися, щоб принаймні в Америці це було навпаки.

В пам’ять про ті події один з парків бунтівного містечка названий на честь метальників каміння. Їм навіть встановлений там пам’ятник.

Пам’ятник у Сіракузам метальникам каміння, які добились перевернутого світлофора. Фото: uncoveringnewyork.com

Трохи фактів історії

Перший світлофор був встановлений 10 грудня 1868 року в Лондоні біля будівлі парламенту, щоб захистити депутатів від кінських бричок. Його винахідником став фахівець із залізничних семафорів Дж. П. Найт. Прилад також мав два семафорні крила. В горизонтальному положенні вони означали «стоп», а опущені під кутом 45° — рух з обережністю. У темний час доби запалювався газовий ліхтар, що обертався, подаючи сигнали червоного і зеленого кольорів. Через три тижні ліхтар вибухнув, поранивши поліцейського, який ним керував. На новий світлофор британці наважилися лише через 50 років.

Перша автоматична система світлофорів була запатентована в 1910 році Ернестом Сиріном з Чикаго. Його пристрій використовував написи «Stop» і «Proceed», але не підсвічувався.

Винахідником першого електричного світлофора вважають Лестера Вайра із Солт-Лейк-Сіті. У 1912 році він розробив світлофор з двома круглими електричними сигналами червоного і зеленого кольорів.

Трибарвні світлофори вперше з’явилися в Детройті у 1920 році.

У Європі аналогічні дорожні регулювальники з’явилися в 1922 році в Парижі на перетині вулиці Ріволі і Севастопольського бульвару, а також Гамбурзі на площі Стефана. Через п’ять років похизуватися таким змогло британське місто Вулвергемптон.

В Україні перший світлофор встановили у 1936 році у Харкові.

Перший у світі світлофор з’явився у Лондоні. Малюнок British Newspaper Archive/ londonist.com

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Китай запустив у космос новий супутник зв’язку
УкраинФорм
2025-02-23T06:18:41Z
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який продав неіснуючих товарів на 2 млн гривень
InternetUA
2025-02-23T06:28:40Z
Пошкоджені будинки, храм, АЗС, зросла кількість постраждалих: які наслідки атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-02-23T06:24:08Z
Стрілянина на військовій базі у США: один військовий загинув, ще один у лікарні
24tv
2025-02-23T05:48:13Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:03:07Z
Погба може повернутися до Манчестер Юнайтед — ЗМІ
Football.ua
2025-02-23T08:00:15Z
Ліверпуль цікавиться захисником Фламенгу — UOL
Football.ua
2025-02-23T07:46:35Z
Динамо – Карпати: онлайн-трансляція центрального матчу туру УПЛ
24tv
2025-02-23T07:45:55Z
У неділю - три матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-23T07:39:13Z
Усик відреагував на слова Ф'юрі про перемогу в реванші
24tv
2025-02-23T07:12:59Z
Шандрук: По одному туру рано робити висновки
Football.ua
2025-02-23T07:06:25Z
Сьогодні масстартами завершується ЧС-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:25Z
Вернидуб: Якщо є страх — футболісти взагалі не повинні грати
Football.ua
2025-02-23T06:43:54Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:29Z
Магнітні бурі з 24 лютого до 2 березня: названо небезпечні дати
Политека
2025-02-23T08:03:14Z
У Києві погіршився стан повітря - на лівому березі дуже високий рівень забрудненості
УкраинФорм
2025-02-23T08:00:09Z
На Харківському напрямку ворог атакував п’ять разів, на Куп’янському за добу відбулося три атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-23T07:54:32Z
В Україні презентували нові звукометричні комплекси для виявлення ворожої артилерії
InternetUA
2025-02-23T07:54:06Z
Росіяни за добу обстріляли 30 населених пунктів Херсонщини, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-02-23T07:46:45Z
На фронті за добу відбулося 112 зіткнень, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-23T07:45:40Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:45:36Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T07:45:33Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T08:07:09Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
Сіре посвідчення: який вигляд має документ та хто може його отримати
24tv
2025-02-23T08:06:27Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T08:03:58Z
Третя річниця великої війни. Що покажуть українські канали 24 лютого
Детектор М
2025-02-23T08:00:50Z
Які періоди роботи можуть не врахувати до стажу: про що важливо знати
Фокус
2025-02-23T08:00:09Z
Масляна, Масниця чи Колодій? Яке свято відзначати в Україні
Лига
2025-02-23T08:00:05Z
На Львівщині водій маршрутки висадив дитину на мороз: мала посвідчення особи з інвалідністю
Политека
2025-02-23T07:30:32Z
Одна з країн ЄС впровадить обмеження для українських біженців: хто може втратити виплати
24tv
2025-02-23T07:03:07Z
Пам’яті старшого матроса Павла Наконечного
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:04Z
"Раніше водила мама, тепер водить дружина": експерт розкрила секрет довголіття одружених чоловіків
Хвиля
2025-02-23T07:00:54Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Українська оборонна промисловість: які переваги, недоліки та ризики для Європи
ZN UA
2025-02-23T07:42:54Z
Тверде паливо є основним джерелом енергії для сушіння зерна
AgroPortal
2025-02-23T07:30:29Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:20Z
На продаж виставили хлібне виробництво біля Рівного
AgroPortal
2025-02-23T07:00:54Z
Нафтогаз назвав терміни повірки для різних класів газових лічильників
Хвиля
2025-02-23T06:15:10Z
США та Росія далеко позаду: де найбільше нафти у світі
24tv
2025-02-23T06:03:19Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
РФ не поважає США: в РНБО відреагували на масовану атаку по Україні
TSN
2025-02-23T08:06:53Z
Росія спробує хитати Україну через протести, – експерт розповів, як не додавати роботи СБУ
24tv
2025-02-23T08:06:39Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:58Z
Британські миротворці ніколи не вирішували проблему. Чому план Стармера тільки погіршить ситуацію в Україні
Фокус
2025-02-23T08:00:53Z
Про Україну, Трампа та війну в американських лейтнайт-шоу. І про яйця по 18 доларів
Детектор М
2025-02-23T08:00:36Z
План миру: ЄС готується до розміщення військ в Україні - WSJ
TSN
2025-02-23T08:00:34Z
Україна відмовилася створити фонд на 500 мільярдів доларів щодо корисних копалин, – Bloomberg
24tv
2025-02-23T08:00:06Z
У Німеччині почалось голосування на виборчих дільницях
УкраинФорм
2025-02-23T07:57:35Z
У Вашингтоні пройшла велика демонстрація на підтримку України
Европейская правда
2025-02-23T07:54:13Z