MY.UAНовини
Укриття в столиці: на третьому році війни захист від ракет і дронів так і не забезпечили
Укриття в столиці: на третьому році війни захист від ракет і дронів так і не забезпечили

Укриття в столиці: на третьому році війни захист від ракет і дронів так і не забезпечили

Ворожі дрони нишпорять у небі вночі і вдень, все частіше надходять повідомлення про загрозу балістики, жах від якої українці давно відчули.

Мапа укриттів на застосунку «Київ цифровий» рясно вкрита позначками, що мають гарантувати захист. Але коли розширити масштаб, стає зрозуміло, що на житлові масиви припадає всього два-три сховища від бомб, та й ті насправді просто старі підвали, підземні переходи чи паркінги, до яких стороннім немає доступу. Скоро добіжить до кінця третій рік великої війни, а питань щодо безпеки населення не менше, ніж коли говорили про загрозу повномасштабного російського вторгнення. Чому склалася така ситуація, Коротко про розповіли експерти.

Ремонтуються і… зникають

Велика метушня почалася в червні минулого року, коли біля зачинених дверей укриття в поліклініці Деснянського району столиці від уламків збитої ракети загинули дві жінки і дитина. Масові перевірки, директиви, накази, обіцянки… Ну а далі, як водиться, заспокоїлись.

Третя моніторингова група ОЗОН Центру громадянських свобод, що перевіряла базову якість і доступність укриттів у липні-вересні цього року, знайшла лише 89% укриттів, що позначені на електронній мапі Києва. З них були відчинені 62,6%, промарковані вказівними знаками 51,7%, мали пандус або пологий спуск - 15,3%. У порівнянні з першою моніторинговою кампанією, коли знайшлося 73% позначених укриттів і лише 48% відкритих, це покращення, але нагадуємо про третій рік війни.

- Нічого не змінилося, бо нічого не змінилося у законодавстві. Процедура лишається сталою: Київська міська рада виділяє кошти на укриття, причому мова йде про мільярди гривень, а освоюють їх районні державні адміністрації. Рівень реалізації у різних районах дуже різниться, - зазначає депутат  Київради Леонід Ємець, який очолював комісію з перевірки укриттів. – Укриття, що позначені на мапі, є офіційними. Вони повинні бути відкритими 24/7 і мати належні умови, як з погляду безпеки, так і з погляду людської гідності. Зараз плануємо провести ще одну контрольну перевірку, бо попередня залишила багато претензій. Хоча є і позитивне: при дитячих садочках, зокрема в Дарницькому районі столиці, кілька укриттів будується.

Наш співрозмовник відзначає, що гроші, які виділяє районам місто, призначаються не лише на ремонт укриттів у освітніх закладах, хоча для них у першу чергу, а й так званих побутових. Десь роботи затримуються, десь геть не ведуться. А буває і таке, що після ремонту укриття… губиться.

- Ми отримали інформацію від жителів мікрорайонів, що укриття у них було, вони ним користувалися, була позначка на мапі - і раптом зникла. Перевіряємо – все так. Приміщення нікуди не ділося, воно навіть може бути відремонтоване, але статусу укриття позбавлене. На кожну історію є своє пояснення - або по паперах ремонт ще продовжується, або кажуть, що з підвалу немає другого виходу. Хоча насправді він є і цілком справний. А був випадок у Шевченківському районі, коли зникнення укриття пояснили тим, що через нього проходить магістральна труба. Зайшли всередину, знайшли ту трубу. Вона йде тільки по частині будинку, укриття цілком мало право на ремонт та існування. Акти перевірки, які були сформовані, не відповідали реальному стану речей. Ця історія рік тому сталася, а приміщення до переліку укриттів досі не повернули.

Депутат каже, що можна тільки будувати версії, чому таке трапляється: або укриття «зникають» з прицілом на комерційне використання, або за виділені кошти ремонтувалися інші приміщення.

- Це відповідальність районних держадміністрацій, де всі призначення відбуваються за поданням президента. Київрада не має до них стосунку, навіть догану виписати не може. Наш рівень впливу близький до нуля, - констатує Леонід Ємець.

В багатьох укриттях у Києві перебувати страшніше, ніж навіть на вулиці. Фото: архів Коротко про

Про тих, хто перед вибором

В інформаційних кампаніях, які періодично розгортаються навколо теми укриттів, люблять посилатися на досвід Ізраїлю, де закон зобов’язує всіх власників підвальних чи напівпідвальних приміщень, будь то ювелірний магазин чи приватна квартира, відчиняти двері всім, хто шукає захисту під час повітряної тривоги. Відкриємо секрет: так це має працювати і у нас!

- За українським законодавством, будь-яке приміщення, яке може бути використане для збереження життя та здоров’я людини, саме так і має використовуватися. Наприклад, коли звучить сирена, до ресторанчику у підвалі можуть спускатися з вулиці всі, незважаючи на те, чи будуть вони робити замовлення і чи вистачить на візитерів стільців. А якщо не пускатимуть  і станеться щось страшне, то той, хто відмовив, отримає тюремний строк за залишення людей в небезпеці.

Саме за такою статтею Кримінального кодексу до 4 років позбавлення волі засудили охоронця КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» Вадима Мошкіна, якого звинуватили у загибелі двох жінок і 9-річної дівчинки. Їх убито уламками збитої ракети просто перед дверима поліклініки, які сторож не відчинив, щоб пустити людей у сховище. Після оголошення вироку було багато нарікань, що покарали «стрілочника», який лише виконував наказ начальства, однак закон судить дії конкретної людини, яка стояла перед внутрішнім вибором: виконати наказ чи не залишити людей в небезпеці.

Перед таким вибором, за словами Леоніда Ємця, перебувають всі охоронці приватних структур, чиї приміщення можуть слугувати укриттями.

-  Логіка така: коли пускати сторонніх, вони щось вкрадуть... Ймовірно, так і станеться. Охоронець ризикує або власною кишенею чи посадою, або в’язницею. І робить вибір на користь кишені, бо така ймовірність більша. Вирішити це питання місцева влада не може, тільки законодавець мусить розставити акценти.

У червні торік під впливом трагедії у Деснянському районі до Верховної Ради був внесений законопроєкт, яким за зачинене або занедбане укриття передбачалися штрафи від 3,4 тисячі до 8,5 тисячі гривень.  А якщо такі порушення привели до смерті – від 3 до 8 років позбавлення волі. У першому читанні депутати проголосували його цього року – аж у травні. До другого читання руки не дійшли.

Тим часом з торгово-розважальних центрів, де є підвальні складські приміщення або підземні паркінги, відвідувачів вільно виставляють на вулицю  – шукайте захисту де знаєте. Хоча навіть хвилина перебування під відкритим небом може стати фатальною. У конфлікті приватного права і права на захист життя перемога за першим.

Втім, не краща ситуація на зупинках транспорту, де під виття сирени вивантажують людей тролейбуси та автобуси. Немає елементарних схем маршрутів до ближчого укриття, яке напевне буде відчинене. 

Більш-менш пощастило людям, які живуть біля підземних станцій метро – там точно можна сховатись під час тривоги. Фото: Вечірній Київ

Новобудови зводяться без укриттів, бо дозволи видаються

Війна війною, а в Києві не припиняється велике будівництво. У серпні 2022 року набув чинності закон, який встановлює, що новобудови мають зводитися разом із бомбосховищем або із розрахунку, що таке буде неподалік.  Як він виконується, ми запитали у експерта з державного управління на містобудування Віктора Глеби:

- На жаль, закон не виконується. Він прописаний так, що його можна обійти. А коли є шпарина, то в неї полізуть усі. Цей закон не зобов’язує напряму робити укриття. Він зобов’язує забезпечувати цивільний захист населення при будівництві, реконструкції, капітальному ремонті. І в той же час вносить в цей обов’язок корективи. Наприклад, є положення, що при капітальному ремонті будинку можна не нові укриття будувати, а робити найпростіші. Тобто слово «укриття» є, але це точно не протирадіаційне бомбосховище з захисними властивостями до 100 кілопаскалів ударної хвилі від бойового ураження.

Експерт звертає увагу на ще одну хитрість.

- Якщо в старому будинку не можна зробити інклюзію, то закон каже, що мають бути застосовані якісь спеціальні технічні заходи, які щось там забезпечують… Це ні про що.  Можна в «хрущівках» зробити пандуси, щоб людина на колясці спустилася в укриття? Ні, не можна. Бо від землі до першого поверху половина сходового маршу. І ширші сходи зробити теж не можна. Щодо новобудов, то за державними будівельними нормами (ДБН) поробили паркінги. Будувати їх за ДБН цивільного захисту – з посиленням конструкції та іншою товщиною бетону - неможливо, бо це вже не буде паркінг, а буде укриття. В укритті виключаються вихлопні гази. Те, що у нас намагаються поєднати паркінги з укриттями, це як поєднувати зубну щітку з ложечкою для взуття.

Віктор Глеба каже, що ще за три роки до війни він особисто та інші фахівці наполягали на іншому підході.

- Пропонували зміцнити захисні властивості приміщень на перших поверхах будинків. Щоб відвідувачі, наприклад, не бігли з кафе до метро, а щоб саме кафе правило за укриття. Є спеціальні інженерні пристрої, конструкції, які посилюють захист. Але – ні.  ДСНС говорить, що треба будувати саме укриття. Ну збудували десь під Києвом підземну школу, загнали в підвал 500 людей. А далі? Ще один момент: Укрдержекспертиза кожен день оформлює десятки дозволів на будівництво. Я у них запитав: а ви перевіряєте, чи передбачені в будинках укриття? Відповідь: а ми не повинні перевіряти. Реформа містобування привела до того, що немає контролю. Реально нема, немає відповідальності і нагляду. Новобудови зводяться без укриттів не тому, що так дозволено, а тому що дозволи видаються.

Добре, що хоч тварин дозволили в укриття брати, бо й на це була заборона. Фото: архів Коротко про

Завдання на вчора актуальне і завтра

Більш-менш захищеними у мегаполісі можуть почуватися мешканці будинків біля станцій підземного метро. Поза навчальним процесом, тобто ввечері та вночі, мають бути відчинені для сторонніх укриття у школах та дитячих садках.

- Ми на свій страх і ризик зачиняємо ворота, - розповіла одна із виховательок. – Уявіть: епідемія грипу, під ранок, коли сирена, можуть прийти хворі люди, начихають, накашляють. А нам туди потім малят приводити? Освітні заклади - не вихід. Поза ними повинні будувати окремі укриття.

І от минає третій рік війни…

- Я не скажу, хто і чого не зробив. Я скажу, що могли зробити за цей час. В першу чергу, провести певний аудит і з’ясувати, яка кількість людей в кожному окремому районі може знайти прихисток. Скільки ще потрібно укриттів і які для цього можна використати приміщення – комунальні чи приватні. З урахуванням того, скільки нормативно потрібно, щоб люди дісталися до укриття. Бо їхати з Троєщини до ближчої станції метро, погодьтеся, нереально, - висловлює своє бачення голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – З огляду на такі розрахунки, належало створити фінансовий план з переобладнання і будівництва нових укриттів, закласти його в бюджет або зробити секвестр бюджету. Я впевнений, що у Києва точно була можливість побудувати за три роки десятки бомбосховищ. Просто це питання влада не ставила в пріоритет.

Експерт впевнений, що завдання, які були на вчора, актуальні сьогодні і завтра. Бомбардування тривають і посилюються. Навіть якщо буде заморозка бойових дій, вони можуть відновитися в будь-який момент.

Теги за темою
Киев
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Эксгумация жертв Волынской трагедии: нашли первые останки людей — детали
TSN
2025-04-29T13:39:53Z
В Ватикане назвали дату конклава для избрания нового Папы
TSN
2025-04-29T13:39:38Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T12:54:48Z
Трамп намекнул, что из-за действий Путина он может стать более благосклонным к Украине
Comments UA
2025-04-29T13:40:35Z
Терпение Трампа заканчивается: у Финляндии увидели реальный шанс остановить Путина
Comments UA
2025-04-29T13:39:50Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T11:27:12Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Экс-солистка "ВИА Гры" Ульяна Синецкая получила вид на временное проживание в Украине
Комсомольская правда
2025-04-29T13:40:03Z
Певец MELOVIN впервые раскрыл свое предательство в отношениях и назвал причину
TSN
2025-04-29T13:38:55Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Курс валют на 29 апреля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-29T13:36:20Z
Есть крипта — налоговая идет за тобой: сколько криптовладельцам в Украине придется платить налогов
TSN
2025-04-29T13:33:22Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Европе произошел блекаут: транспорт остановился, а миллионы людей остались без света
TSN
2025-04-29T13:39:37Z
Украинец в гидрокостюме попытался бежать в Молдову: чем это закончилось
TSN
2025-04-29T13:39:20Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что нужно есть каждый день обязательно: добавьте эти пять суперфудов в свой рацион
TSN
2025-04-29T13:38:02Z
Как с помощью соды получить хороший урожай огурцов: почему она нужна растению
TSN
2025-04-29T13:37:59Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Красный буряк вырастет большим, сочным и сладк: чимем лучше всего подкормить овощи
TSN
2025-04-29T13:34:57Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Погодные аномалии: каких фруктов в этом году не будет в Украине из-за морозов
TSN
2025-04-29T13:39:26Z
Черкасская область пережила одну из самых масштабных атак "Шахедами": ОВА сообщила последствия
TSN
2025-04-29T13:39:08Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Что лучше — селитра или нитроаммофоска: какое удобрение выбрать
TSN
2025-04-29T13:39:48Z
Как выбрать свежие, вкусные и качественные яйца: восемь секретов, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-29T13:39:16Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Не сливочное масло и не специи: что добавить в куриный суп, чтобы он был насыщенным и вкусным
TSN
2025-04-29T13:38:50Z
Не будет пригорать и не останется сырым: что сделать, чтобы духовка пропекала блюда равномерно
TSN
2025-04-29T13:38:32Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Сезон для звездного защитника Реала завершился досрочно
Корреспондент
2025-04-29T13:30:10Z
Букмекеры назвали фаворита в бою Усик - Дюбуа за титул абсолютного чемпиона мира
Gazeta UA
2025-04-29T13:27:18Z
Гвоздик прокомментировал поступок Дюбуа, который толкнул Усика перед боем
Корреспондент
2025-04-29T12:51:23Z
Игрок, давно выступающий в УПЛ, озвучил имя лучшего вратаря Украины
Корреспондент
2025-04-29T12:34:56Z
Усик перед матчем-реваншем дал интервью известному журналисту
Корреспондент
2025-04-29T12:12:28Z
Фьюри снова в зале: боксера не отпускает ринг, Усик уже ждет реванша
Gazeta UA
2025-04-29T12:00:51Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Клад на миллионы: в Чехии археологи нашли золото
TSN
2025-04-29T13:38:23Z
Вселенная как суперкомпьютер: физик утверждает, что мы живем в "Матрице"
TSN
2025-04-29T13:35:45Z
Тайна "зомби-вулкана": новое исследование раскрывает причины необычной активности
TSN
2025-04-29T13:34:02Z
Магнитные бури в мае: появился прогноз космической погоды на месяц
TSN
2025-04-29T13:33:56Z
Растущая Луна 28 апреля — 11 мая 2025 года: что категорически запрещено делать
TSN
2025-04-29T13:31:41Z
Amazon запускает конкурента Starlink: на орбиту выведены первые спутники
TSN
2025-04-29T13:30:23Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered и Clair Obscur: Expedition 33 отлично стартовали на PlayStation 5
GameMag
2025-04-29T13:06:44Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
Курс — на электрификацию: представлен новый Renault Trafic 2026
Фокус
2025-04-29T10:12:45Z
Новый Nissan N7 обеспечивает 510-625 км пробега при цене от $16500
ITC
2025-04-29T06:52:07Z
Для украинских водителей хотят ввести новый штраф: о чем идет речь
Comments UA
2025-04-29T06:21:18Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z