MY.UAНовини
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Питання академічної доброчесності завжди було та залишається у фокусі уваги академічної спільноти. З ініціативи громадськості проводяться гучні розслідування, в яких фігурують ректори й міністри, ініціюються народніпремії на кшталт «Академічна негідність року». Проте самої лише народної ініціативи недостатньо, для ефективної боротьби з академічною недоброчесністю потрібне й законодавче поле. Необхідні ефективні механізми контролю над дотриманням доброчесності та незворотні наслідки для порушників. Улітку в парламенті законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» (далі — законопроєкт) пройшов перше голосування і зараз очікує другого читання. Коли воно відбудеться — наразі невідомо. Сам законопроєкт готували чотири роки. Як зазначено на сайті ВР України, його ухвалення «стане історичним кроком, оскільки аналогів йому не існує в жодній державі європейського простору», бо «закон забезпечуватиме можливість підняти на більш високий, відповідний європейським стандартам рівень культури в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердити цінності академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом».

Дуже не хотілося б, аби цей законопроєкт ліг під сукно та «загубився» у вирі інших, тому академічна спільнота має постійно привертати увагу до нього, організовувати публічні дискусії та підкреслювати суспільну значущість проблеми.

Втім, важко говорити про розроблення законопроєкту, коли відповідальним за підготовку першого й другого читання є голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, якого звинувачували в плагіаті докторської дисертації. Згодом вінвідмовився від наукового ступеня, заявивши, що «…наше завдання — сформувати нову культуру академічної доброчесності… І починати потрібно з себе».

Виклики у сфері академічної доброчесності

Плагіат як феномен існує з часів появи людського мислення, та це довга історія, що потребує окремої статті. Якщо ж говорити про сучасні виклики у сфері академічної доброчесності, то в Україні основними проблемами залишаються такі.

Корупція (продаж дисертацій, дипломів, маніпуляції в процесі атестації підривають довіру до системи освіти).

Культура толерування списуванню, яка закладається ще зі школи.

Відсутність винагород за доброчесність — доброчесна поведінка не заохочується, що знижує мотивацію поводитися етично. Ті, хто дотримується принципів доброчесності, й ті, хто не дотримується, мають однакові кар’єрні можливості та перспективи.

Слабкий загалом інститут репутації — порушення доброчесності часто не має серйозних наслідків для плагіатора.

Недостатнє регулювання відповідальності за плагіат — чітких стандартів та ефективних механізмів покарання на сьогодні немає від слова зовсім.

Більшість проблем, до речі, не є чимось винятковим, вони стосуються багатьох країн світу. До всього цього додаються глобальні виклики, повʼязані з нестримним розвитком ШІ, коли штучно згенеровані тексти дедалі більше нагадують написані людиною. Якщо такими темпами це відбувається вже сьогодні, то що на нас чекає за п’ять чи десять років? Це дуже складне питання, що вимагає міждисциплінарного підходу та методів, тобто у вирішенні таких питань мають брати участь науковці з усього світу з локальними прив’язками, представники різних дисциплін: філософи, юристи, економісти, психологи, фахівці з кібербезпеки тощо.

Які ключові зміни пропонує законопроєкт?

Цей законопроєкт є явним кроком уперед, але проблеми він вирішить лише частково. Сфера його дії широка: від освітньої, наукової, педагогічної та викладацької діяльності до створення, рецензування, оцінювання академічних творів і проєктів, організації конкурсів та вступних випробувань, присудження ступенів і звань, забезпечення якості освіти, а також оцінювання наукових установ.

Насамперед законопроєкт розширює й додає етичний аспект у визначення академічної доброчесності: додано ціннісні визначення, такі як чесність, довіра, повага, справедливість, відповідальність, стійкість, рішучість. А серед принципів доброчесності є «нетерпимість (нульова толерантність) до будь-яких проявів порушень академічної доброчесності». Багато уваги приділено тому, що всі, на кого поширюється дія Закону, мають дотримуватися цінностей та принципів академічної доброчесності. Навіть «батьки, інші законні представники неповнолітніх здобувачів освіти зобов’язані формувати у своїх дітей усвідомлення необхідності керуватися цінностями та додержуватися принципів і правил академічної доброчесності».

Важливо, що в законопроєкті класифіковано основні види порушень академічної доброчесності. Окрім відчуження чи приписування авторства та копіпасту, є також фабрикація висновків наукової та науково-технічної експертизи, рекламування послуг зі створення (написання, допомоги у створенні тощо) академічних творів або їх частин, схиляння науковця чи викладача до порушень академічної доброчесності тощо. І виявлення хоча б одного з цих фактів може бути підставою для відмови в захисті дисертації.

Законопроєкт також пропонує зобов’язати всіх учасників освітнього процесу зазначати використання комп’ютерних програм під час виконання наукових робіт і створення текстів, за порушення передбачено санкції. Однак у законі чітко не зазначено, які саме програми маються на увазі, — як на мене, варто було б наголосити, що йдеться саме про ШІ.

Важливо, що в законопроєкті прописано санкції за порушення недоброчесності: від попереджень, виховних заходів у вигляді відвідування лекцій на тему академічної доброчесності до відрахування з навчального закладу та позбавлення наукових ступенів, посад тощо. І ці санкції можуть бути запроваджені не лише щодо науковців, а й щодо школярів віком від 14 років, адміністрації освітніх закладів, видавців, викладачів. Причому санкції можуть бути застосовані не лише за порушення, а й за бездіяльність.

Відповідальність за контроль над дотриманням академічної доброчесності буде покладено на самі заклади освіти та наукові установи, а далі в процесі реагування братимуть участь Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) й територіальні органи центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти.

Однак у законопроєкті є невирішені проблеми, очевидні вже зараз

Передусім є ризики порушення конституційних прав науковців або здобувачів освіти через нечіткі механізми оскарження рішень щодо проявів недоброчесності та відсутність координації між органами, відповідальними за реалізацію механізмів реагування на прояви недоброчесності.

Ще один важливий момент: якщо передати відповідальність за боротьбу з недоброчесністю на місця, то потрібно надати й ресурси для здійснення таких повноважень.

Та найрезонансніше положення законопроєкту, що викликало бурхливі дискусії серед науковців, — норма про те, що «цей Закон не застосовується до діянь (дій чи бездіяльності) суб’єктів академічної діяльності, що були вчинені до набрання цим Законом чинності». Це означає, що всі нині визнані та приховані плагіатори отримають індульгенцію та зможуть зберегти звання й посади.

Також для покращення законопроєкту варто було б додати практичні механізми його реалізації. Ось кілька важливих моментів: обов’язкове підвищення кваліфікації через сертифікатні програми щодо академічної доброчесності та критичного мислення, обов’язкові довідники для першокурсників щодо принципів доброчесності, навчання на реальних прикладах, постійна комунікація та річний моніторинг ситуації з дотримання академічної доброчесності, створення інформаційних ресурсів та організація публічних дискусій тощо. Також варто впроваджувати системи перевірки на плагіат не лише для дисертацій, а й для бакалаврських і магістерських робіт, конкретизувати певні поняття, такі як «обман», «необ’єктивні оцінювання», додати до переліку порушень такі, як «продукування ненаукових результатів», «неналежне використання академічних ресурсів» тощо. Також експерти пропонують розглядати порушення принципів академічної доброчесності як злочин в умовах війни, адже вона є не лише освітньою цінністю, але й фактором стратегічної стійкості.

Тож якими саме будуть фінальні зміни й дата другого читання, — невідомо, але 3 липня 2024 року з’явився протокол засідання профільного парламентського комітету, що містить склад робочої групи для впровадження того самого другого читання. Серед них такі цікаві персоналії, як Юлія Гришина, Андрій Бутенко, Михайло Винницький, Сергій Квіт, Оксен Лісовий, Інна Совсун, Руслан Стефанчук. Дехто з них був помічений у плагіаті або його толеруванні.

Рефлексії наостанок

Зміна цінностей, культури, звичок, посилення самоідентичності, а через це й довіри до себе та іншого — це не щось про «тут і зараз». Це про довгостроковий процес і наполегливу працю, про розчарування й надію, конструктивну й не дуже критику, дискурси, суперечки та, врешті, пропозиції для вирішення. Теза, антитеза, синтез.

Законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» — не панацея, але він має на меті створення єдиних правил для всіх учасників та учасниць освітнього й наукового процесу в контексті міжнародних стандартів і викликів. І об’єм роботи, необхідної для того, щоб він справді «запрацював», важко уявити.

Плагіат існує стільки ж, скільки й людське мислення, — це часто щось дуже явне, але й складне, коли треба дати визначення, де він починається та де закінчується. Але так чи так у всі часи за крадіжку карали: від морального осуду до ампутації рук. Як бути з інтелектуальною крадіжкою — тут усе складніше й потребує складних комплексних рішень, якщо ми хочемо стати частиною ЄС, а не оркостану. Щонайменше маємо навчитися цінувати й імплементувати людські цінності, навчитися комунікувати та покращувати інституції, які справді про довіру до здобувачів знань в освіті та науці, адже від цього залежить якість фундаменту, на якому будується наше майбутнє, захист, повернення та зміцнення кордонів як на індивідуальному, так і на державному рівні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Искусственный интеллект раскрыл секреты: 5 шагов для защиты смартфона от взлома
Comments UA
2025-02-05T21:57:11Z
Студия Valve собирает новую консоль на базе Steam: когда выйдет, какое "железо" и что потянет
Знай
2025-02-05T19:51:15Z
Инопланетяне могут следить за Землей: ученые шокировали исследованием
UAToday
2025-02-05T19:39:51Z
Что видит человек перед смертью: сенсационное открытие шокировало ученых
UAToday
2025-02-05T19:39:16Z
Ожившие куклы: Microsoft показала новый трейлер South of Midnight
GameMag
2025-02-05T19:39:15Z
Одна ошибка и платежка "отправит в нокаут": в YASNO напомнили о важном правиле
Знай
2025-02-05T19:06:58Z
Алхимические выкрутасы: Обзор ENDER MAGNOLIA: Bloom in the Mist
GameMag
2025-02-05T19:03:41Z
Ужасные месяцы 2025 года для Стрельцов: когда жизнь пойдет кувырком
Comments UA
2025-02-05T17:21:01Z
Google отказалась от обещания не использовать ИИ для создания оружия: что известно
Фокус
2025-02-05T17:00:39Z
"Денежная стрижка" в феврале: когда идти к парикмахеру, чтобы приманить удачу
Знай
2025-02-05T21:51:32Z
Уникальные свойства свеклы, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-05T20:27:37Z
Тест для самых наблюдательных: найдите отличающуюся птицу за 5 секунд
GlavRed
2025-02-05T19:27:31Z
Тельцам — изобилие, Овнам — обманы: гороскоп Таро на 6 февраля 2025 года
Telegraf
2025-02-05T18:57:45Z
Тест: то, что вы заметите в первую очередь, покажет, экстраверт вы или интроверт
TSN
2025-02-05T18:27:13Z
Нереально нежные и вкусные кексики: их удобно брать с собой
Telegraf
2025-02-05T17:27:06Z
Чипсы из макарон: рецепт необычного, но очень вкусного блюда
Фокус
2025-02-05T16:57:43Z
Самый вкусный маринад для соления скумбрии: как приготовить рыбу, чтобы все были в восторге
TSN
2025-02-05T16:51:58Z
Миссионерская поза: плюсы, минусы и лучшие идеи для того, чтобы внести в нее изюминку
Comments UA
2025-02-05T16:30:12Z
Российский беспилотник ударил по Харькову: что известно
TSN
2025-02-05T21:57:59Z
В Краснодарском крае раздались взрывы: вероятно, дроны поразили место запуска "шахедов"
ZN UA
2025-02-05T21:36:17Z
Россия снова содрогается от взрывов: сообщают о поражении важного аэропорта
Comments UA
2025-02-05T20:06:13Z
Россияне атаковали КАБами Днепропетровщину, есть раненые
Комсомольская правда
2025-02-05T19:52:04Z
Россияне нанесли удар по Одесщине, есть жертва
Корреспондент
2025-02-05T19:42:19Z
В Каменце-Подольском произошел взрыв возле здания ТЦК: есть погибший и раненые
Gazeta UA
2025-02-05T19:27:44Z
Убийство подростка на фуникулере: мать подозреваемого избила журналистку
TSN
2025-02-05T19:21:33Z
В Киеве мошенники продавали квартиры одиноких горожан
Корреспондент
2025-02-05T18:36:51Z
Взрывы в ТЦК: кто стоит за волной террора в Украине
TSN
2025-02-05T18:27:53Z
Украинские прыгуны в высоту завоевали двойной подиум на этапе Континентального тура в Чехии
TSN
2025-02-05T20:18:51Z
Путин закинул 8 шайб в одном матче: в России уверяют, что не поддавались главе Кремля
Telegraf
2025-02-05T19:09:20Z
Украинская прыгунья в высоту с личным рекордом сезона выиграла турнир в Чехии
TSN
2025-02-05T18:39:22Z
Усика сравнили с персонажем "Буратино"
Telegraf
2025-02-05T15:24:44Z
Калинина сделала камбэк и вышла в четвертьфинал турнира WTA в Румынии
Факти ICTV
2025-02-05T15:24:14Z
Свитолина стала лицом украинского бренда: космические фото
Telegraf
2025-02-05T14:36:19Z
"Есть абсолютно все шансы": тренер назвал боксера, который способен победить Усика
Gazeta UA
2025-02-05T14:33:47Z
Украинские футболисты стали героями матча в Турции
ZN UA
2025-02-05T13:15:47Z
Украинские футболисты унизили российский флаг в Турции
Telegraf
2025-02-05T12:18:53Z
Россияне ударили дроном по одному из крупнейших рынков Харькова
Лига
2025-02-05T21:51:35Z
За сутки на фронте произошло 80 боевых столкновений - Генштаб
Gazeta UA
2025-02-05T21:48:04Z
Краснодарский край атаковали десятки дронов
Корреспондент
2025-02-05T21:48:00Z
"Шахеды" атаковали Харьков: что известно о последствиях
Comments UA
2025-02-05T21:45:46Z
"Для нас станет только хуже": что думают украинские военные о прекращении огня
Знай
2025-02-05T21:30:27Z
Оттуда запускают "шахеды": Приморско-Ахтарск в России под атакой БПЛА
Фокус
2025-02-05T21:27:24Z
В Киевской области объявлена воздушная тревога: что известно
TSN
2025-02-05T21:06:12Z
В Изюме после ракетного удара по центру города увеличилось количество погибших
ZN UA
2025-02-05T21:04:44Z
"Рэдис" снова упрекнул результаты обмена: Три года ждут
TSN
2025-02-05T20:27:05Z
Гуцульские наряды, перфекционизм и деньги: киновед рассказал о съемке фильма «Довбуш»
Знай
2025-02-05T21:21:46Z
Призывал бомбить гражданские объекты в Украине: что говорит о войне пропагандист Машков
Telegraf
2025-02-05T20:18:26Z
Met Gala 2025: какой дресс-код, кто приглашен и пустят ли Бьянку Цензори
Marie Claire
2025-02-05T18:27:05Z
Мы снова наденем джинсы-скинни в 2025 году — повторяем за Мирандой Керр
Marie Claire
2025-02-05T18:01:29Z
Набил имя женщины, но выпалил его: что известно о татуировке Олега Винника
Telegraf
2025-02-05T17:51:36Z
Весной 2025 стиль "эклектичного дедушки" завоюет женскую и мужскую моду: эти вещи можно носить всю жизнь
Знай
2025-02-05T17:51:34Z
Ради Тони Матвиенко ушел от жены и двух детей: что известно о личной жизни звезды шоу "Голос країни" Мирзояна
Telegraf
2025-02-05T17:03:08Z
Саша "Терен" после расставания с Инной Белень снова холостяк: "Это были лучшие свидания..."
Знай
2025-02-05T16:51:40Z
Маша Ефросинина поддержала писательницу Оксану Рубаняк, которая потеряла любимого на войне/Телеведущая выразила свои соболезнования
Апостроф
2025-02-05T16:30:15Z
Один среди десятков тысяч: видео встречи с редким оленем стало вирусным в сети
Telegraf
2025-02-05T21:54:33Z
Этим знакам Зодиака в 2025 году необходимо изменить интерьер
Comments UA
2025-02-05T21:18:23Z
Защита от "инфоциган" и жуликов: в украинских школах может появиться новый предмет
Знай
2025-02-05T21:12:14Z
"Украинская команда" отправила защитникам обогревательные наборы, на которые донатили украинцы - Палатный
Знай
2025-02-05T20:42:49Z
"Холостяк" Терен откровенно рассказал об интиме после тяжелого ранения и о протезах для секса
TSN
2025-02-05T20:36:32Z
Российский солдат на КАМАЗе уничтожил свой же Су-25
Новости Украины
2025-02-05T20:36:08Z
Не более 75%: коммунальщикам разрешат получать бронирование от мобилизации
Апостроф
2025-02-05T20:03:56Z
Более 355 тыс. детей за границей дистанционно получают образование в Украине
Корреспондент
2025-02-05T19:54:25Z
Зеленский продлил военное положение и мобилизацию
UAToday
2025-02-05T19:39:13Z
Распространенные продукты, которые быстро "убивают" организм
Comments UA
2025-02-05T19:27:03Z
Доброкачественная опухоль: чем опасно новообразование
Comments UA
2025-02-05T18:18:50Z
Болеть станет непозволительной роскошью: в больницах ввели платные услуги – кому готовить кошельки
Знай
2025-02-05T17:36:34Z
Мужчина страдает аллергией на собственные оргазмы: шокирующие последствия
TSN
2025-02-05T15:39:20Z
Девять советов, как правильно принимать ванну после тяжелого дня
Gazeta UA
2025-02-05T15:36:25Z
Дали отпор редкому и агрессивному раку: ученые разработали новый метод лечения болезни
Фокус
2025-02-05T13:57:23Z
Ученые утверждают, что эта одна специя помогает снять боль напряжения после тяжелой тренировки
TSN
2025-02-05T13:39:14Z
Что съесть на ужин: продукты, от которых не набирают лишние килограммы
TSN
2025-02-05T13:21:45Z
Как правильно подкармливать рассаду золой: важные советы
Gazeta UA
2025-02-05T13:21:03Z
Комиссии не будет: ПриватБанк установил льготные тарифы для части клиентов
Знай
2025-02-05T20:30:36Z
ТОП-менеджеры "Укрзализныци" давят на суд, чтобы избежать наказания и посадить невиновных, – адвокат
Апостроф
2025-02-05T19:57:37Z
Немецкий бизнес готовится к инвестиционному буму в Украине – Deutsche Welle
TSN
2025-02-05T19:51:29Z
В Украине практически нет фальсифицированного бензина
UAToday
2025-02-05T19:39:38Z
Не обделили: сколько зарабатывает министр аграрной политики Виталий Коваль
Telegraf
2025-02-05T19:03:31Z
"Борисполь" может открыться через месяц: что известно
Comments UA
2025-02-05T18:45:24Z
Китайцы уже приезжают в Украину после закрытия USAID: в сети возмущены
Telegraf
2025-02-05T18:39:10Z
В Украине выпустили новую монету
Апостроф
2025-02-05T18:03:21Z
Украине в этом году не хватит газа: что говорят в Минэнерго
TSN
2025-02-05T17:36:17Z
Правило трех секунд: как уберечь двигатель авто и увеличить его ресурс
Фокус
2025-02-05T18:42:45Z
Необычная детская машинка ушла с молотка по цене настоящего Porsche Cayenne
Фокус
2025-02-05T17:42:21Z
Cadillac с мороженым: как выглядит самая роскошная закусочная на колесах
Фокус
2025-02-05T12:51:13Z
В Минцифры рассказали, какие новые интересные функции появятся в "Дії": список
TSN
2025-02-05T12:06:40Z
Самый длинный в мире автомобиль имеет 26 колес, бассейн и вертолетную площадку – фото
TSN
2025-02-05T11:09:36Z
Французский авангард: на рынок выходит необычный электрокар с запасом хода 750 км
Фокус
2025-02-05T10:57:48Z
Ferrari выпустит шесть новых моделей авто в 2025 году
Gazeta UA
2025-02-05T06:42:13Z
Пять знаков Зодиака, кому необходимо сменить автомобиль в 2025 году
Comments UA
2025-02-04T20:27:02Z
Зарядит электромобиль на 80% за 9 минут: "золотая" батарея побила новый рекорд
Фокус
2025-02-04T17:57:20Z
Украина в ежедневном режиме работает с профильной командой Пентагона – Маркарова
Лига
2025-02-05T21:42:08Z
«Мы побеждали империи»: эксперт рассказал, как заставить россию прекратить войну
Знай
2025-02-05T21:42:01Z
Спецпредставитель президента США Келлог приедет в Украину: СМИ назвали дату визита
TSN
2025-02-05T21:39:12Z
"Мы на пороге большой попытки остановить бои", — депутат Рады назвал вероятную дату
Новости Украины
2025-02-05T21:18:04Z
Зеленский ввел новые санкции против РФ: кто попал под запрет
Comments UA
2025-02-05T21:12:35Z
Трамп рассказал, хочет ли "разнести Иран вдребезги" и предложил сделку
Telegraf
2025-02-05T21:03:03Z
В РФ "частично нашли" экс-мэра Самары и его жену: детали жуткого убийства
Новости Украины
2025-02-05T20:57:03Z
Азербайджан выделил миллион долларов на гумдопомощь Украине
Корреспондент
2025-02-05T20:48:56Z
Келлог примет участие в конференции по безопастности в Мюнхене, где будет говорить о прекращении российско-украинской войны
Апостроф
2025-02-05T20:48:39Z