MY.UAНовини
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Питання академічної доброчесності завжди було та залишається у фокусі уваги академічної спільноти. З ініціативи громадськості проводяться гучні розслідування, в яких фігурують ректори й міністри, ініціюються народніпремії на кшталт «Академічна негідність року». Проте самої лише народної ініціативи недостатньо, для ефективної боротьби з академічною недоброчесністю потрібне й законодавче поле. Необхідні ефективні механізми контролю над дотриманням доброчесності та незворотні наслідки для порушників. Улітку в парламенті законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» (далі — законопроєкт) пройшов перше голосування і зараз очікує другого читання. Коли воно відбудеться — наразі невідомо. Сам законопроєкт готували чотири роки. Як зазначено на сайті ВР України, його ухвалення «стане історичним кроком, оскільки аналогів йому не існує в жодній державі європейського простору», бо «закон забезпечуватиме можливість підняти на більш високий, відповідний європейським стандартам рівень культури в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердити цінності академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом».

Дуже не хотілося б, аби цей законопроєкт ліг під сукно та «загубився» у вирі інших, тому академічна спільнота має постійно привертати увагу до нього, організовувати публічні дискусії та підкреслювати суспільну значущість проблеми.

Втім, важко говорити про розроблення законопроєкту, коли відповідальним за підготовку першого й другого читання є голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, якого звинувачували в плагіаті докторської дисертації. Згодом вінвідмовився від наукового ступеня, заявивши, що «…наше завдання — сформувати нову культуру академічної доброчесності… І починати потрібно з себе».

Виклики у сфері академічної доброчесності

Плагіат як феномен існує з часів появи людського мислення, та це довга історія, що потребує окремої статті. Якщо ж говорити про сучасні виклики у сфері академічної доброчесності, то в Україні основними проблемами залишаються такі.

Корупція (продаж дисертацій, дипломів, маніпуляції в процесі атестації підривають довіру до системи освіти).

Культура толерування списуванню, яка закладається ще зі школи.

Відсутність винагород за доброчесність — доброчесна поведінка не заохочується, що знижує мотивацію поводитися етично. Ті, хто дотримується принципів доброчесності, й ті, хто не дотримується, мають однакові кар’єрні можливості та перспективи.

Слабкий загалом інститут репутації — порушення доброчесності часто не має серйозних наслідків для плагіатора.

Недостатнє регулювання відповідальності за плагіат — чітких стандартів та ефективних механізмів покарання на сьогодні немає від слова зовсім.

Більшість проблем, до речі, не є чимось винятковим, вони стосуються багатьох країн світу. До всього цього додаються глобальні виклики, повʼязані з нестримним розвитком ШІ, коли штучно згенеровані тексти дедалі більше нагадують написані людиною. Якщо такими темпами це відбувається вже сьогодні, то що на нас чекає за п’ять чи десять років? Це дуже складне питання, що вимагає міждисциплінарного підходу та методів, тобто у вирішенні таких питань мають брати участь науковці з усього світу з локальними прив’язками, представники різних дисциплін: філософи, юристи, економісти, психологи, фахівці з кібербезпеки тощо.

Які ключові зміни пропонує законопроєкт?

Цей законопроєкт є явним кроком уперед, але проблеми він вирішить лише частково. Сфера його дії широка: від освітньої, наукової, педагогічної та викладацької діяльності до створення, рецензування, оцінювання академічних творів і проєктів, організації конкурсів та вступних випробувань, присудження ступенів і звань, забезпечення якості освіти, а також оцінювання наукових установ.

Насамперед законопроєкт розширює й додає етичний аспект у визначення академічної доброчесності: додано ціннісні визначення, такі як чесність, довіра, повага, справедливість, відповідальність, стійкість, рішучість. А серед принципів доброчесності є «нетерпимість (нульова толерантність) до будь-яких проявів порушень академічної доброчесності». Багато уваги приділено тому, що всі, на кого поширюється дія Закону, мають дотримуватися цінностей та принципів академічної доброчесності. Навіть «батьки, інші законні представники неповнолітніх здобувачів освіти зобов’язані формувати у своїх дітей усвідомлення необхідності керуватися цінностями та додержуватися принципів і правил академічної доброчесності».

Важливо, що в законопроєкті класифіковано основні види порушень академічної доброчесності. Окрім відчуження чи приписування авторства та копіпасту, є також фабрикація висновків наукової та науково-технічної експертизи, рекламування послуг зі створення (написання, допомоги у створенні тощо) академічних творів або їх частин, схиляння науковця чи викладача до порушень академічної доброчесності тощо. І виявлення хоча б одного з цих фактів може бути підставою для відмови в захисті дисертації.

Законопроєкт також пропонує зобов’язати всіх учасників освітнього процесу зазначати використання комп’ютерних програм під час виконання наукових робіт і створення текстів, за порушення передбачено санкції. Однак у законі чітко не зазначено, які саме програми маються на увазі, — як на мене, варто було б наголосити, що йдеться саме про ШІ.

Важливо, що в законопроєкті прописано санкції за порушення недоброчесності: від попереджень, виховних заходів у вигляді відвідування лекцій на тему академічної доброчесності до відрахування з навчального закладу та позбавлення наукових ступенів, посад тощо. І ці санкції можуть бути запроваджені не лише щодо науковців, а й щодо школярів віком від 14 років, адміністрації освітніх закладів, видавців, викладачів. Причому санкції можуть бути застосовані не лише за порушення, а й за бездіяльність.

Відповідальність за контроль над дотриманням академічної доброчесності буде покладено на самі заклади освіти та наукові установи, а далі в процесі реагування братимуть участь Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) й територіальні органи центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти.

Однак у законопроєкті є невирішені проблеми, очевидні вже зараз

Передусім є ризики порушення конституційних прав науковців або здобувачів освіти через нечіткі механізми оскарження рішень щодо проявів недоброчесності та відсутність координації між органами, відповідальними за реалізацію механізмів реагування на прояви недоброчесності.

Ще один важливий момент: якщо передати відповідальність за боротьбу з недоброчесністю на місця, то потрібно надати й ресурси для здійснення таких повноважень.

Та найрезонансніше положення законопроєкту, що викликало бурхливі дискусії серед науковців, — норма про те, що «цей Закон не застосовується до діянь (дій чи бездіяльності) суб’єктів академічної діяльності, що були вчинені до набрання цим Законом чинності». Це означає, що всі нині визнані та приховані плагіатори отримають індульгенцію та зможуть зберегти звання й посади.

Також для покращення законопроєкту варто було б додати практичні механізми його реалізації. Ось кілька важливих моментів: обов’язкове підвищення кваліфікації через сертифікатні програми щодо академічної доброчесності та критичного мислення, обов’язкові довідники для першокурсників щодо принципів доброчесності, навчання на реальних прикладах, постійна комунікація та річний моніторинг ситуації з дотримання академічної доброчесності, створення інформаційних ресурсів та організація публічних дискусій тощо. Також варто впроваджувати системи перевірки на плагіат не лише для дисертацій, а й для бакалаврських і магістерських робіт, конкретизувати певні поняття, такі як «обман», «необ’єктивні оцінювання», додати до переліку порушень такі, як «продукування ненаукових результатів», «неналежне використання академічних ресурсів» тощо. Також експерти пропонують розглядати порушення принципів академічної доброчесності як злочин в умовах війни, адже вона є не лише освітньою цінністю, але й фактором стратегічної стійкості.

Тож якими саме будуть фінальні зміни й дата другого читання, — невідомо, але 3 липня 2024 року з’явився протокол засідання профільного парламентського комітету, що містить склад робочої групи для впровадження того самого другого читання. Серед них такі цікаві персоналії, як Юлія Гришина, Андрій Бутенко, Михайло Винницький, Сергій Квіт, Оксен Лісовий, Інна Совсун, Руслан Стефанчук. Дехто з них був помічений у плагіаті або його толеруванні.

Рефлексії наостанок

Зміна цінностей, культури, звичок, посилення самоідентичності, а через це й довіри до себе та іншого — це не щось про «тут і зараз». Це про довгостроковий процес і наполегливу працю, про розчарування й надію, конструктивну й не дуже критику, дискурси, суперечки та, врешті, пропозиції для вирішення. Теза, антитеза, синтез.

Законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» — не панацея, але він має на меті створення єдиних правил для всіх учасників та учасниць освітнього й наукового процесу в контексті міжнародних стандартів і викликів. І об’єм роботи, необхідної для того, щоб він справді «запрацював», важко уявити.

Плагіат існує стільки ж, скільки й людське мислення, — це часто щось дуже явне, але й складне, коли треба дати визначення, де він починається та де закінчується. Але так чи так у всі часи за крадіжку карали: від морального осуду до ампутації рук. Як бути з інтелектуальною крадіжкою — тут усе складніше й потребує складних комплексних рішень, якщо ми хочемо стати частиною ЄС, а не оркостану. Щонайменше маємо навчитися цінувати й імплементувати людські цінності, навчитися комунікувати та покращувати інституції, які справді про довіру до здобувачів знань в освіті та науці, адже від цього залежить якість фундаменту, на якому будується наше майбутнє, захист, повернення та зміцнення кордонів як на індивідуальному, так і на державному рівні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нові пільги "Укрпошти": хто зможе знімати готівку безкоштовно
Знай
2025-07-13T02:21:14Z
Росіяни на ТОТ вилучають в аграріїв українське зерно - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-07-13T02:09:59Z
На тлі рекордної капіталізації. Глава Nvidia продав акції компанії на $36 млн
InternetUA
2025-07-13T02:01:01Z
Skills Alliance for Ukraine закумулював 900 мільйонів євро для профнавчання українців - Мінекономіки
УкраинФорм
2025-07-13T01:42:37Z
На конференції з відновлення України у Римі уклали угоду про розробку механізмів доступного житла - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-13T00:54:04Z
В Україні навчатимуть жінок професіям у сфері енергетики
УкраинФорм
2025-07-12T23:24:21Z
Приватбанк повідомив про технічні роботи у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:00:48Z
"Є надія його побачити": експерт розповів, куди полетів літак, який помітили у небі над Києвом
Фокус
2025-07-12T21:42:27Z
"Приватбанк" призупинить усі платежі через Приват24 вночі 13 липня
24tv
2025-07-12T21:19:10Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Дослідники виявили неочікувану користь кавуна для здоров’я
Portaltele
2025-07-12T16:48:15Z
Для чого потрібні дві голки в одному шприці: розкрито неочевидне призначення
GlavRed
2025-07-12T16:27:51Z
Тоді у Кремлі буде сильний вереск: найбільші проблеми Росії можуть спричинити не санкції США
24tv
2025-07-13T02:30:18Z
Трамп похвалився, що повністю зупинив потік нелегальних мігрантів до США
УкраинФорм
2025-07-13T02:27:05Z
Росія отримує озброєння з чотирьох джерел: ЗМІ перерахували, з яких саме
Telegraf
2025-07-13T02:12:32Z
Скільки разів Росія атакувала Україну «Орєшніком»: відповідь ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:57:11Z
Євродепутат назвав Орбана дурнем через його спротив вступу України до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:36:28Z
Кремль може заморозити вклади росіян: економіст повідомив про критичну ситуацію
GlavRed
2025-07-13T01:27:40Z
У Штатах шахрай підробив голос Рубіо та розіслав повідомлення міністрам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:21:56Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:06:26Z
Трамп може конфіскувати заморожені активи Росії в США, щоб надати допомогу Україні, – CBS News
Telegraf
2025-07-13T00:51:33Z
Спека дасть Києву перепочити — але столицю чекає інша напасть
Telegraf
2025-07-13T02:34:28Z
Астрологи не рекомендують Скорпіонам впадати у відчай: гороскоп на 13 липня
24tv
2025-07-13T02:06:14Z
Луцьк оговтується від атаки РФ: стало відомо, де найбільше постраждали будинки
TSN
2025-07-13T02:03:53Z
Гороскоп на завтра 14 липня: Левам - загроза, Скорпіонам - несподівані здобутки
GlavRed
2025-07-13T01:48:00Z
Навали дуже величезні: командир розповів, як росіяни міксують різні засоби штурмів
24tv
2025-07-13T01:36:36Z
Кельтський гороскоп дерев на 13 липня 2025 року: Овнам витримка, Ракам — емоційне очищення, а Козерогам — тиша для прориву
TSN
2025-07-13T01:36:08Z
Харківщина на конференції URC2025 презентувала проєкти індустріальних парків і видобутку солі
УкраинФорм
2025-07-13T01:25:55Z
На Львівщину прибули пікапи та мотобайки для ЗСУ від британських благодійників
УкраинФорм
2025-07-13T01:15:07Z
У Києві відбулася презентація книги «Воїн світла» маріупольської поетеси
УкраинФорм
2025-07-13T00:18:01Z
13 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T02:35:05Z
"Сковорода" чи "пательня" – як правильно українською: якої помилки не варто робити
GlavRed
2025-07-13T02:34:58Z
Вітаємо з Днем рибалки 2025! Барвисті листівки та кумедні побажання зі святом
Telegraf
2025-07-13T02:15:24Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам у Полтавській області: як отримати підтримку
Политека
2025-07-13T02:00:28Z
Херсонщина передала військовим, які її боронять, купольну систему РЕБ широкого спектра дії
УкраинФорм
2025-07-13T01:37:03Z
Військовим виплатять до 1,2 млн гривень: у Міноборони назвали умови
Хвиля
2025-07-13T01:21:23Z
Перевірка військово-облікових документів: хто має право це робити
ZN UA
2025-07-13T01:03:37Z
Коли пройде нове засідання формату "Рамштайн": генерал Бундесверу дав відповідь
Telegraf
2025-07-13T00:36:23Z
Понад 1,2 мільйона українців за час війни отримали допомогу від благодійного фонду «Карітас»
УкраинФорм
2025-07-13T00:36:15Z
У краєзнавчому музеї Рівного експонується виставка до Дня Української Державності
УкраинФорм
2025-07-13T01:57:39Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Камалія показала своїх доньок від колишнього чоловіка Захура: тепер їх не впізнати
Фокус
2025-07-12T16:30:13Z
Цей колір одягу сильно старить: що не можна носити після 50 років
24tv
2025-07-12T16:27:32Z
Як дебютний альбом Каті Chilly змінив українську музику та де його можна зараз почути
24tv
2025-07-12T16:21:13Z
У Вінниці водій таксі під наркотиками збив на переході дівчину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T02:27:50Z
На Київщині викрили шахраїв, які виманили понад ₴4 мільйони у родин зниклих безвісти військових
УкраинФорм
2025-07-13T02:21:56Z
На Харківщині понад 100 рятувальників ліквідовують наслідки негоди: кадри від ДСНС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T23:33:02Z
«Зевс виконав прохання». У Дніпрі блискавка вдарила одразу після слів оператора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:15:09Z
У Запорізькому ботанічному саду, який потерпав через ворожі атаки, встановили модульне укриття
УкраинФорм
2025-07-12T22:09:36Z
Буревій на Харківщині: скільки життів забрала негода та наслідки удару стихії
TSN
2025-07-12T22:03:25Z
У жахливій ДТП на Львівщині загинула лікар-інтерн з тернопільської клініки
24tv
2025-07-12T21:51:05Z
Правоохоронці встановили особу окупанта, який розстріляв авто з родиною на Харківщині
УкраинФорм
2025-07-12T21:27:57Z
Судитимуть українця, який видавав себе за працівника банку та ошукував людей
InternetUA
2025-07-12T21:00:29Z
Гороскоп на сьогодні 13 липня: обережно з фінансами та контролюйте нервозність
Знай
2025-07-13T01:42:36Z
Купатимуться в коханні та романтиці: липень змінить життя ТОП-4 знаків
GlavRed
2025-07-13T00:27:58Z
Старовинне село Франції, яке підкорює кожного мандрівника: атмосферні фото
Gazeta UA
2025-07-12T23:03:48Z
Гороскоп на 13 липня: Стрільцям - не відмовлятись, Рибам - насолода митями
FaceNews
2025-07-12T20:57:42Z
Вишуканість може бути бюджетною: рецепт буряка по-корейськи, якому і ресторан позаздрить
24tv
2025-07-12T20:51:21Z
Насолода сезону: 3 прості рецепти цвітної капусти – не захочете нічого додавати
24tv
2025-07-12T19:36:50Z
Які риси характеру має справді крутий хлопець: було б добре мати бодай 3 із цих 6
24tv
2025-07-12T19:30:54Z
Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-12T19:27:43Z
Вбережіть помідори від тріщин: золоті правила городників
24tv
2025-07-12T18:36:28Z
Adobe випустив повноцінний Photoshop для смартфонів — що вміє новий застосунок
InternetUA
2025-07-13T01:01:29Z
Звільнений творець Subnautica подав до суду на видавця гри
InternetUA
2025-07-13T00:01:12Z
Складна цифрова головоломка приховала число 257: спробуйте знайти за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-12T23:30:47Z
У Франції виявили рідкісну голову статуетки граветтської культури
Gazeta UA
2025-07-12T22:39:05Z
Магнітна буря "червоного" рівня вгатила по Україні: відома дата піку
GlavRed
2025-07-12T22:27:26Z
Складаний iPhone наближається до виробництва
Portaltele
2025-07-12T20:48:06Z
ASUS показала найдорожчу відеокарту в історії
InternetUA
2025-07-12T20:27:20Z
Ось які дані про вас збирає Windows
Portaltele
2025-07-12T18:48:06Z
Блогерка з TikTok описала етапи життя з арабським мільйонером і викликала шквал критики
360ua.news
2025-07-12T18:09:48Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
"Ніхто не стоїть вище інтересів клубу": Спортінг покарає Дьокереша за неявку на передсезонні збори
Football.ua
2025-07-12T21:40:07Z
Топ-клуб УПЛ продав футболіста, який відмовився грати в Україні через обстріли
ZN UA
2025-07-12T21:27:53Z
Батіста залишив Полісся й повернувся до Південної Америки
Football.ua
2025-07-12T21:13:34Z
Англійські клуби готові оформити трансфер лідера збірної України
24tv
2025-07-12T20:57:44Z
Енді Керролл виступатиме в шостому англійському дивізіоні
Football.ua
2025-07-12T20:57:23Z
Ліверпуль може поборотися за Родріго в разі відходу Діаса
Football.ua
2025-07-12T20:24:12Z
Бігала по корту та кричала: реакція Швьонтек на тріумф на Вімблдоні-2025
24tv
2025-07-12T20:18:24Z
Все залежить від Сашка, – Берінчик зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T20:12:04Z
Аталанта зацікавилася Мікаутадзе на тлі продажу Ретегі
Football.ua
2025-07-12T19:54:21Z