MY.UAНовини
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Питання академічної доброчесності завжди було та залишається у фокусі уваги академічної спільноти. З ініціативи громадськості проводяться гучні розслідування, в яких фігурують ректори й міністри, ініціюються народніпремії на кшталт «Академічна негідність року». Проте самої лише народної ініціативи недостатньо, для ефективної боротьби з академічною недоброчесністю потрібне й законодавче поле. Необхідні ефективні механізми контролю над дотриманням доброчесності та незворотні наслідки для порушників. Улітку в парламенті законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» (далі — законопроєкт) пройшов перше голосування і зараз очікує другого читання. Коли воно відбудеться — наразі невідомо. Сам законопроєкт готували чотири роки. Як зазначено на сайті ВР України, його ухвалення «стане історичним кроком, оскільки аналогів йому не існує в жодній державі європейського простору», бо «закон забезпечуватиме можливість підняти на більш високий, відповідний європейським стандартам рівень культури в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердити цінності академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом».

Дуже не хотілося б, аби цей законопроєкт ліг під сукно та «загубився» у вирі інших, тому академічна спільнота має постійно привертати увагу до нього, організовувати публічні дискусії та підкреслювати суспільну значущість проблеми.

Втім, важко говорити про розроблення законопроєкту, коли відповідальним за підготовку першого й другого читання є голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, якого звинувачували в плагіаті докторської дисертації. Згодом вінвідмовився від наукового ступеня, заявивши, що «…наше завдання — сформувати нову культуру академічної доброчесності… І починати потрібно з себе».

Виклики у сфері академічної доброчесності

Плагіат як феномен існує з часів появи людського мислення, та це довга історія, що потребує окремої статті. Якщо ж говорити про сучасні виклики у сфері академічної доброчесності, то в Україні основними проблемами залишаються такі.

Корупція (продаж дисертацій, дипломів, маніпуляції в процесі атестації підривають довіру до системи освіти).

Культура толерування списуванню, яка закладається ще зі школи.

Відсутність винагород за доброчесність — доброчесна поведінка не заохочується, що знижує мотивацію поводитися етично. Ті, хто дотримується принципів доброчесності, й ті, хто не дотримується, мають однакові кар’єрні можливості та перспективи.

Слабкий загалом інститут репутації — порушення доброчесності часто не має серйозних наслідків для плагіатора.

Недостатнє регулювання відповідальності за плагіат — чітких стандартів та ефективних механізмів покарання на сьогодні немає від слова зовсім.

Більшість проблем, до речі, не є чимось винятковим, вони стосуються багатьох країн світу. До всього цього додаються глобальні виклики, повʼязані з нестримним розвитком ШІ, коли штучно згенеровані тексти дедалі більше нагадують написані людиною. Якщо такими темпами це відбувається вже сьогодні, то що на нас чекає за п’ять чи десять років? Це дуже складне питання, що вимагає міждисциплінарного підходу та методів, тобто у вирішенні таких питань мають брати участь науковці з усього світу з локальними прив’язками, представники різних дисциплін: філософи, юристи, економісти, психологи, фахівці з кібербезпеки тощо.

Які ключові зміни пропонує законопроєкт?

Цей законопроєкт є явним кроком уперед, але проблеми він вирішить лише частково. Сфера його дії широка: від освітньої, наукової, педагогічної та викладацької діяльності до створення, рецензування, оцінювання академічних творів і проєктів, організації конкурсів та вступних випробувань, присудження ступенів і звань, забезпечення якості освіти, а також оцінювання наукових установ.

Насамперед законопроєкт розширює й додає етичний аспект у визначення академічної доброчесності: додано ціннісні визначення, такі як чесність, довіра, повага, справедливість, відповідальність, стійкість, рішучість. А серед принципів доброчесності є «нетерпимість (нульова толерантність) до будь-яких проявів порушень академічної доброчесності». Багато уваги приділено тому, що всі, на кого поширюється дія Закону, мають дотримуватися цінностей та принципів академічної доброчесності. Навіть «батьки, інші законні представники неповнолітніх здобувачів освіти зобов’язані формувати у своїх дітей усвідомлення необхідності керуватися цінностями та додержуватися принципів і правил академічної доброчесності».

Важливо, що в законопроєкті класифіковано основні види порушень академічної доброчесності. Окрім відчуження чи приписування авторства та копіпасту, є також фабрикація висновків наукової та науково-технічної експертизи, рекламування послуг зі створення (написання, допомоги у створенні тощо) академічних творів або їх частин, схиляння науковця чи викладача до порушень академічної доброчесності тощо. І виявлення хоча б одного з цих фактів може бути підставою для відмови в захисті дисертації.

Законопроєкт також пропонує зобов’язати всіх учасників освітнього процесу зазначати використання комп’ютерних програм під час виконання наукових робіт і створення текстів, за порушення передбачено санкції. Однак у законі чітко не зазначено, які саме програми маються на увазі, — як на мене, варто було б наголосити, що йдеться саме про ШІ.

Важливо, що в законопроєкті прописано санкції за порушення недоброчесності: від попереджень, виховних заходів у вигляді відвідування лекцій на тему академічної доброчесності до відрахування з навчального закладу та позбавлення наукових ступенів, посад тощо. І ці санкції можуть бути запроваджені не лише щодо науковців, а й щодо школярів віком від 14 років, адміністрації освітніх закладів, видавців, викладачів. Причому санкції можуть бути застосовані не лише за порушення, а й за бездіяльність.

Відповідальність за контроль над дотриманням академічної доброчесності буде покладено на самі заклади освіти та наукові установи, а далі в процесі реагування братимуть участь Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) й територіальні органи центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти.

Однак у законопроєкті є невирішені проблеми, очевидні вже зараз

Передусім є ризики порушення конституційних прав науковців або здобувачів освіти через нечіткі механізми оскарження рішень щодо проявів недоброчесності та відсутність координації між органами, відповідальними за реалізацію механізмів реагування на прояви недоброчесності.

Ще один важливий момент: якщо передати відповідальність за боротьбу з недоброчесністю на місця, то потрібно надати й ресурси для здійснення таких повноважень.

Та найрезонансніше положення законопроєкту, що викликало бурхливі дискусії серед науковців, — норма про те, що «цей Закон не застосовується до діянь (дій чи бездіяльності) суб’єктів академічної діяльності, що були вчинені до набрання цим Законом чинності». Це означає, що всі нині визнані та приховані плагіатори отримають індульгенцію та зможуть зберегти звання й посади.

Також для покращення законопроєкту варто було б додати практичні механізми його реалізації. Ось кілька важливих моментів: обов’язкове підвищення кваліфікації через сертифікатні програми щодо академічної доброчесності та критичного мислення, обов’язкові довідники для першокурсників щодо принципів доброчесності, навчання на реальних прикладах, постійна комунікація та річний моніторинг ситуації з дотримання академічної доброчесності, створення інформаційних ресурсів та організація публічних дискусій тощо. Також варто впроваджувати системи перевірки на плагіат не лише для дисертацій, а й для бакалаврських і магістерських робіт, конкретизувати певні поняття, такі як «обман», «необ’єктивні оцінювання», додати до переліку порушень такі, як «продукування ненаукових результатів», «неналежне використання академічних ресурсів» тощо. Також експерти пропонують розглядати порушення принципів академічної доброчесності як злочин в умовах війни, адже вона є не лише освітньою цінністю, але й фактором стратегічної стійкості.

Тож якими саме будуть фінальні зміни й дата другого читання, — невідомо, але 3 липня 2024 року з’явився протокол засідання профільного парламентського комітету, що містить склад робочої групи для впровадження того самого другого читання. Серед них такі цікаві персоналії, як Юлія Гришина, Андрій Бутенко, Михайло Винницький, Сергій Квіт, Оксен Лісовий, Інна Совсун, Руслан Стефанчук. Дехто з них був помічений у плагіаті або його толеруванні.

Рефлексії наостанок

Зміна цінностей, культури, звичок, посилення самоідентичності, а через це й довіри до себе та іншого — це не щось про «тут і зараз». Це про довгостроковий процес і наполегливу працю, про розчарування й надію, конструктивну й не дуже критику, дискурси, суперечки та, врешті, пропозиції для вирішення. Теза, антитеза, синтез.

Законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» — не панацея, але він має на меті створення єдиних правил для всіх учасників та учасниць освітнього й наукового процесу в контексті міжнародних стандартів і викликів. І об’єм роботи, необхідної для того, щоб він справді «запрацював», важко уявити.

Плагіат існує стільки ж, скільки й людське мислення, — це часто щось дуже явне, але й складне, коли треба дати визначення, де він починається та де закінчується. Але так чи так у всі часи за крадіжку карали: від морального осуду до ампутації рук. Як бути з інтелектуальною крадіжкою — тут усе складніше й потребує складних комплексних рішень, якщо ми хочемо стати частиною ЄС, а не оркостану. Щонайменше маємо навчитися цінувати й імплементувати людські цінності, навчитися комунікувати та покращувати інституції, які справді про довіру до здобувачів знань в освіті та науці, адже від цього залежить якість фундаменту, на якому будується наше майбутнє, захист, повернення та зміцнення кордонів як на індивідуальному, так і на державному рівні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Как изменится сфера гемблинга в мире в 2025 году: основные нововведения
Comments UA
2025-04-01T03:18:54Z
Охранное агентство: персональный подход к безопасности
Взгляд
2025-04-01T01:00:19Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Назад в Верданск: Microsoft отчаянно пытается вернуть игроков в Call of Duty: Warzone
GameMag
2025-03-31T19:37:07Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
18+ и очень откровенное белье: чем удивляли украинки в этот Sexymonday
Gazeta UA
2025-03-31T19:13:47Z
Планшеты Samsung начали продаваться в Нидерландах до официального анонса
Корреспондент
2025-03-31T19:01:14Z
"Вдохновлялись Dark Souls": Посмотрите новый мясной геймплей DOOM: The Dark Ages в 4K при 60 FPS — шутер выйдет в Battle.net
GameMag
2025-03-31T18:58:46Z
На PlayStation 5 и PlayStation 5 Pro обнаружена проблема с VRR — некоторые игры страдают от микрофризов
GameMag
2025-03-31T18:58:42Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Неизбежный удар? Известный таролог рассказала, какие города Украины в опасной зоне
Знай
2025-03-31T20:31:49Z
Мобилизация в Украине: какие критерии для получения миллиона гривен
Политека
2025-04-01T03:00:04Z
1 апреля - какой сегодня праздник, традиции и обычаи, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-04-01T02:31:08Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Не режьте хлеб 1 апреля и повесьте подкову над дверью: приметы и запреты на Марии
Знай
2025-04-01T02:03:38Z
Семья в США чудом воссоединилась с любимцем, который пропал три года назад
Фокус
2025-04-01T01:57:36Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Криштиану Роналду наносит ответный удар: любителям файтингов и футбола сделали подарок
Знай
2025-03-31T19:51:08Z
Спорт по знаку Зодиака: какие тренировки дадут наилучший результат
Comments UA
2025-03-31T19:15:32Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Военные преступления в Буче: правоохранители за год раскрыли 72 убийства
Корреспондент
2025-03-31T22:12:44Z
В Узбекистане после взрыва обрушилась мечеть
Корреспондент
2025-03-31T21:28:28Z
На шахте в Испании погибли пять шахтеров
Корреспондент
2025-03-31T20:09:25Z
Чиновник Гоструда пообещал за взятку скрыть гибель подростка
Корреспондент
2025-03-31T20:03:54Z
Может убить 300 тысяч человек: Япония готовится к мегаземлетрясению
Фокус
2025-03-31T19:57:11Z
В Сиховском районе Львова задержали парня и девушку со взрывчаткой
Gazeta UA
2025-03-31T19:21:56Z
Россияне ударили по Купянску, есть раненые
UAToday
2025-03-31T18:15:07Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Здание не захотели восстанавливать после удара: как выглядел дом Дворянского собрания в Харькове
Telegraf
2025-04-01T02:03:18Z
Будет ли Брянская область следующей: эксперт рассказал о расширении буферной зоны
GlavRed
2025-04-01T00:27:50Z
Ситуация на фронте на вечер 31 марта
UAToday
2025-03-31T20:18:25Z
ВСУ на наиболее сложном направлении фронта обезвредили 382 оккупанта - Генштаб
Gazeta UA
2025-03-31T20:03:46Z
РФ давит на Торецк: существует ли риск потерять город
Comments UA
2025-03-31T20:03:17Z
Погода в Украине 1 апреля: постепенное похолодание и дожди
Комсомольская правда
2025-03-31T19:33:21Z
Жары ждать не стоит: Диденко удивила украинцев прогнозом погоды в апреле
Хвиля
2025-03-31T19:21:27Z
Военный по контракту "18-24" погиб на фронте: что известно
Comments UA
2025-03-31T18:36:31Z
Будущая пенсия: какой она будет при зарплате 7000 грн
ZN UA
2025-04-01T03:42:56Z
SpaceX просит освободить ее от антикитайских пошлин
Корреспондент
2025-04-01T03:27:05Z
Состоится два этапа подорожания: у кого вырастут платежки за воду и канализацию
Знай
2025-04-01T03:06:20Z
«Национальный кэшбек» и «Зимняя поддержка»: нужно ли декларировать полученные выплаты
ZN UA
2025-04-01T02:21:08Z
"Ощадбанк" обвиняют в краже денег умерших: украинцы возмущены списаниями
Знай
2025-04-01T02:12:43Z
Темпи зростання ВВП України у 2024 році сповільнилися майже вдвічі
Antikor
2025-03-31T21:04:36Z
Политолог предупредил о рисках морского перемирия: «Это не будет выполнено стопроцентно»
Политека
2025-03-31T20:18:58Z
Филе - 190 грн, а ребра по 200: магазины резко изменили цены на курятину, свинину и говядину
Знай
2025-03-31T20:12:00Z
ФЛПов с 1 апреля ждут изменения: что важно знать
Telegraf
2025-03-31T20:09:21Z
Гороскоп на сегодня проверит вашу нервную систему: чего ждать во вторник 1 апреля
Знай
2025-04-01T01:33:00Z
Три комнатных растения, убирающих плесень и лишнюю влагу в доме
Знай
2025-03-31T20:51:46Z
Советы для идеального секса в душе: что следует учесть
Comments UA
2025-03-31T19:51:25Z
О дерунах забудете: рецепт легендарных кабачковых оладий изменит вашу жизнь
Знай
2025-03-31T18:51:26Z
Кто счастливее "совы" или "жаворонки": результаты исследования
Comments UA
2025-03-31T18:18:18Z
Что не стоит выносить из кухни: полезные вещи, которые неожиданно могут понадобиться
Gazeta UA
2025-03-31T18:18:08Z
Гороскоп на 1 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-03-31T18:15:51Z
Гороскоп на вторник 1 апреля 2025 года
UAToday
2025-03-31T18:15:26Z
Особенно аппетитная намазка на бутерброды: берем сыр и горстку оливок
Telegraf
2025-03-31T17:09:46Z
Вспомнили о Вэнсе и "демократии": в США попытались вступиться за осужденную во Франции "подругу Путина"
Telegraf
2025-04-01T00:06:34Z
Президент Финляндии назвал дату завершения войны в Украине
Gazeta UA
2025-04-01T03:45:05Z
Трампу плюнули в глаза – и известили об этом весь мир: что произошло
Comments UA
2025-04-01T03:36:26Z
ЦАХАЛ атаковал пригород Бейрута
Gazeta UA
2025-04-01T03:33:17Z
Трамп признал временность работы Маска в правительстве США
ZN UA
2025-04-01T03:30:32Z
"Талантливый парень": Трамп анонсировал увольнение Маска
Корреспондент
2025-04-01T03:24:05Z
Чиновники США в Signal обсуждали урегулирование войны в Украине - СМИ
Корреспондент
2025-04-01T03:10:08Z
Трамп заявил, что возможно введет новые санции против РФ
Gazeta UA
2025-04-01T03:06:39Z
Зурабишвили объявила о создании "платформы сопротивления"
Корреспондент
2025-04-01T02:34:49Z
Кинофестиваль в Бельгии отменил показ пропагандистского фильма РФ
Корреспондент
2025-04-01T00:06:56Z
Известный украинский певец мобилизовался на передовую
Comments UA
2025-03-31T21:03:53Z
Вернулась после тяжелой болезни: Ирина Билык обратилась к поклонникам
GlavRed
2025-03-31T20:27:45Z
Был секс-символом 20 века: как менялся на протяжении карьеры звезда "Поющие в терновнике" Ричард Чемберлен
Telegraf
2025-03-31T18:27:38Z
Просто вчерашний день: украинкам подсказали, какие джинсы лучше не надевать весной 2025
Знай
2025-03-31T17:51:53Z
Ketchup Entertainment спасла фильм «Койот против Acme» от Warner Bros. Discovery
GameMag
2025-03-31T16:01:15Z
Елена Зеленская для встречи с представителями вузов надела дорогое украшение: сколько оно стоит/Ювелирное изделие изготовлено из золота
Апостроф
2025-03-31T15:51:55Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T15:51:33Z
Репутация испачкана? София Ротару все носиться со своей квартирой в москве, никак не продаст
Знай
2025-03-31T15:51:26Z
Эти продукты и напитки помогут вам мгновенно уснуть
Comments UA
2025-04-01T03:48:25Z
Сезон одуванчика: полезнее шпината и капусты, снижает давление и «работает» как солнцезащитный крем
Комсомольская правда
2025-04-01T03:04:10Z
Как погода влияет на самочувствие и как снизить ее последствия на организм
Знай
2025-04-01T02:51:13Z
Забудете о перекусах перед сном: чем ужинать и не набирать вес
Gazeta UA
2025-03-31T17:00:00Z
Ученые назвали самый важный прием пищи, которой нельзя пропускать
Comments UA
2025-03-31T16:36:23Z
Врач за три недели сгорел от рака: на какие симптомы не обратил внимания
Comments UA
2025-03-31T15:39:59Z
Меню по знаку Зодиака: кому звезды не советуют употреблять мясо
Comments UA
2025-03-31T15:15:42Z
3 убийцы памяти: продукты, которые вредят вашему мозгу
Знай
2025-03-31T14:51:16Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z