MY.UAНовини
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?
Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Законопроєкт «Про академічну доброчесність»: битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?

Питання академічної доброчесності завжди було та залишається у фокусі уваги академічної спільноти. З ініціативи громадськості проводяться гучні розслідування, в яких фігурують ректори й міністри, ініціюються народніпремії на кшталт «Академічна негідність року». Проте самої лише народної ініціативи недостатньо, для ефективної боротьби з академічною недоброчесністю потрібне й законодавче поле. Необхідні ефективні механізми контролю над дотриманням доброчесності та незворотні наслідки для порушників. Улітку в парламенті законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» (далі — законопроєкт) пройшов перше голосування і зараз очікує другого читання. Коли воно відбудеться — наразі невідомо. Сам законопроєкт готували чотири роки. Як зазначено на сайті ВР України, його ухвалення «стане історичним кроком, оскільки аналогів йому не існує в жодній державі європейського простору», бо «закон забезпечуватиме можливість підняти на більш високий, відповідний європейським стандартам рівень культури в усіх закладах освіти і наукових установах, утвердити цінності академічної доброчесності як в академічному середовищі, так і в суспільстві загалом».

Дуже не хотілося б, аби цей законопроєкт ліг під сукно та «загубився» у вирі інших, тому академічна спільнота має постійно привертати увагу до нього, організовувати публічні дискусії та підкреслювати суспільну значущість проблеми.

Втім, важко говорити про розроблення законопроєкту, коли відповідальним за підготовку першого й другого читання є голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, якого звинувачували в плагіаті докторської дисертації. Згодом вінвідмовився від наукового ступеня, заявивши, що «…наше завдання — сформувати нову культуру академічної доброчесності… І починати потрібно з себе».

Виклики у сфері академічної доброчесності

Плагіат як феномен існує з часів появи людського мислення, та це довга історія, що потребує окремої статті. Якщо ж говорити про сучасні виклики у сфері академічної доброчесності, то в Україні основними проблемами залишаються такі.

Корупція (продаж дисертацій, дипломів, маніпуляції в процесі атестації підривають довіру до системи освіти).

Культура толерування списуванню, яка закладається ще зі школи.

Відсутність винагород за доброчесність — доброчесна поведінка не заохочується, що знижує мотивацію поводитися етично. Ті, хто дотримується принципів доброчесності, й ті, хто не дотримується, мають однакові кар’єрні можливості та перспективи.

Слабкий загалом інститут репутації — порушення доброчесності часто не має серйозних наслідків для плагіатора.

Недостатнє регулювання відповідальності за плагіат — чітких стандартів та ефективних механізмів покарання на сьогодні немає від слова зовсім.

Більшість проблем, до речі, не є чимось винятковим, вони стосуються багатьох країн світу. До всього цього додаються глобальні виклики, повʼязані з нестримним розвитком ШІ, коли штучно згенеровані тексти дедалі більше нагадують написані людиною. Якщо такими темпами це відбувається вже сьогодні, то що на нас чекає за п’ять чи десять років? Це дуже складне питання, що вимагає міждисциплінарного підходу та методів, тобто у вирішенні таких питань мають брати участь науковці з усього світу з локальними прив’язками, представники різних дисциплін: філософи, юристи, економісти, психологи, фахівці з кібербезпеки тощо.

Які ключові зміни пропонує законопроєкт?

Цей законопроєкт є явним кроком уперед, але проблеми він вирішить лише частково. Сфера його дії широка: від освітньої, наукової, педагогічної та викладацької діяльності до створення, рецензування, оцінювання академічних творів і проєктів, організації конкурсів та вступних випробувань, присудження ступенів і звань, забезпечення якості освіти, а також оцінювання наукових установ.

Насамперед законопроєкт розширює й додає етичний аспект у визначення академічної доброчесності: додано ціннісні визначення, такі як чесність, довіра, повага, справедливість, відповідальність, стійкість, рішучість. А серед принципів доброчесності є «нетерпимість (нульова толерантність) до будь-яких проявів порушень академічної доброчесності». Багато уваги приділено тому, що всі, на кого поширюється дія Закону, мають дотримуватися цінностей та принципів академічної доброчесності. Навіть «батьки, інші законні представники неповнолітніх здобувачів освіти зобов’язані формувати у своїх дітей усвідомлення необхідності керуватися цінностями та додержуватися принципів і правил академічної доброчесності».

Важливо, що в законопроєкті класифіковано основні види порушень академічної доброчесності. Окрім відчуження чи приписування авторства та копіпасту, є також фабрикація висновків наукової та науково-технічної експертизи, рекламування послуг зі створення (написання, допомоги у створенні тощо) академічних творів або їх частин, схиляння науковця чи викладача до порушень академічної доброчесності тощо. І виявлення хоча б одного з цих фактів може бути підставою для відмови в захисті дисертації.

Законопроєкт також пропонує зобов’язати всіх учасників освітнього процесу зазначати використання комп’ютерних програм під час виконання наукових робіт і створення текстів, за порушення передбачено санкції. Однак у законі чітко не зазначено, які саме програми маються на увазі, — як на мене, варто було б наголосити, що йдеться саме про ШІ.

Важливо, що в законопроєкті прописано санкції за порушення недоброчесності: від попереджень, виховних заходів у вигляді відвідування лекцій на тему академічної доброчесності до відрахування з навчального закладу та позбавлення наукових ступенів, посад тощо. І ці санкції можуть бути запроваджені не лише щодо науковців, а й щодо школярів віком від 14 років, адміністрації освітніх закладів, видавців, викладачів. Причому санкції можуть бути застосовані не лише за порушення, а й за бездіяльність.

Відповідальність за контроль над дотриманням академічної доброчесності буде покладено на самі заклади освіти та наукові установи, а далі в процесі реагування братимуть участь Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) й територіальні органи центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти.

Однак у законопроєкті є невирішені проблеми, очевидні вже зараз

Передусім є ризики порушення конституційних прав науковців або здобувачів освіти через нечіткі механізми оскарження рішень щодо проявів недоброчесності та відсутність координації між органами, відповідальними за реалізацію механізмів реагування на прояви недоброчесності.

Ще один важливий момент: якщо передати відповідальність за боротьбу з недоброчесністю на місця, то потрібно надати й ресурси для здійснення таких повноважень.

Та найрезонансніше положення законопроєкту, що викликало бурхливі дискусії серед науковців, — норма про те, що «цей Закон не застосовується до діянь (дій чи бездіяльності) суб’єктів академічної діяльності, що були вчинені до набрання цим Законом чинності». Це означає, що всі нині визнані та приховані плагіатори отримають індульгенцію та зможуть зберегти звання й посади.

Також для покращення законопроєкту варто було б додати практичні механізми його реалізації. Ось кілька важливих моментів: обов’язкове підвищення кваліфікації через сертифікатні програми щодо академічної доброчесності та критичного мислення, обов’язкові довідники для першокурсників щодо принципів доброчесності, навчання на реальних прикладах, постійна комунікація та річний моніторинг ситуації з дотримання академічної доброчесності, створення інформаційних ресурсів та організація публічних дискусій тощо. Також варто впроваджувати системи перевірки на плагіат не лише для дисертацій, а й для бакалаврських і магістерських робіт, конкретизувати певні поняття, такі як «обман», «необ’єктивні оцінювання», додати до переліку порушень такі, як «продукування ненаукових результатів», «неналежне використання академічних ресурсів» тощо. Також експерти пропонують розглядати порушення принципів академічної доброчесності як злочин в умовах війни, адже вона є не лише освітньою цінністю, але й фактором стратегічної стійкості.

Тож якими саме будуть фінальні зміни й дата другого читання, — невідомо, але 3 липня 2024 року з’явився протокол засідання профільного парламентського комітету, що містить склад робочої групи для впровадження того самого другого читання. Серед них такі цікаві персоналії, як Юлія Гришина, Андрій Бутенко, Михайло Винницький, Сергій Квіт, Оксен Лісовий, Інна Совсун, Руслан Стефанчук. Дехто з них був помічений у плагіаті або його толеруванні.

Рефлексії наостанок

Зміна цінностей, культури, звичок, посилення самоідентичності, а через це й довіри до себе та іншого — це не щось про «тут і зараз». Це про довгостроковий процес і наполегливу працю, про розчарування й надію, конструктивну й не дуже критику, дискурси, суперечки та, врешті, пропозиції для вирішення. Теза, антитеза, синтез.

Законопроєкт №10392 «Про академічну доброчесність» — не панацея, але він має на меті створення єдиних правил для всіх учасників та учасниць освітнього й наукового процесу в контексті міжнародних стандартів і викликів. І об’єм роботи, необхідної для того, щоб він справді «запрацював», важко уявити.

Плагіат існує стільки ж, скільки й людське мислення, — це часто щось дуже явне, але й складне, коли треба дати визначення, де він починається та де закінчується. Але так чи так у всі часи за крадіжку карали: від морального осуду до ампутації рук. Як бути з інтелектуальною крадіжкою — тут усе складніше й потребує складних комплексних рішень, якщо ми хочемо стати частиною ЄС, а не оркостану. Щонайменше маємо навчитися цінувати й імплементувати людські цінності, навчитися комунікувати та покращувати інституції, які справді про довіру до здобувачів знань в освіті та науці, адже від цього залежить якість фундаменту, на якому будується наше майбутнє, захист, повернення та зміцнення кордонів як на індивідуальному, так і на державному рівні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві відновлять тимчасові маршрути трамвая та автобуса, а один – закриють: схеми
VGorode
2024-11-28T12:39:17Z
Здичавілі корови під Чорнобилем: у заповіднику розповіли про зміни у стаді
TSN
2024-11-28T12:36:14Z
Харків запровадить диференційований сигнал повітряної тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:30:31Z
На Харківщині запрацював оновлений сучасний ситуаційний центр поліції
Мій Харків
2024-11-28T12:28:50Z
У Харкові працюють над відновленням пошкоджених пам’яток архітектури
Мій Харків
2024-11-28T12:16:26Z
"Контакт на відстані витягнутої руки": у Силах оборони розповіли про бої в Торецьку
TSN
2024-11-28T12:09:29Z
У Запоріжжі завершується будівництво першої «підземної школи»
УкраинФорм
2024-11-28T11:57:07Z
Будівництво Подільського мосту зі збитками у ₴3,5 млн.: повідомлено про підозру заступнику директора столичного КП
Украина Криминальная
2024-11-28T11:57:04Z
Поліція Вінниччини встановлює місцеперебування 16-річного Дмитра Наумчука
Украина Криминальная
2024-11-28T11:51:49Z
Били по енергетиці ракетами з касетними боєприпасами, – Зеленський про масовану атаку по Україні
24tv
2024-11-28T12:40:06Z
Команда Трампа обговорює припинення війни
360ua.news
2024-11-28T12:39:57Z
Світла може не бути до 8 годин на день: експерт про наслідки атаки РФ
TSN
2024-11-28T12:39:22Z
Ще одна країна ЄС заявила, що Нетаньягу має імунітет від МКС на їхній території
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:36:55Z
Повітряні сили пояснили значну кількість "прильотів" під час нинішньої атаки
ZN UA
2024-11-28T12:36:31Z
Посол України: Росія готується до ескалації у Східній Азії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:36:24Z
Китай готовий до вторгнення: експерти розповіли про ймовірність війни проти Тайваню
Политека
2024-11-28T12:33:02Z
Німеччина викликала посла РФ через вигнання двох німецьких журналістів з Росії
Европейская правда
2024-11-28T12:30:13Z
Африканська інтрига: чому влада Чаду затримала і відпустила російського пропагандиста шугалея
InternetUA
2024-11-28T12:28:14Z
Пивоваров і Барських підкорили дуетом на вірш відомого поета і довели до мурах чуттєвим кліпом
TSN
2024-11-28T12:39:57Z
Тоня Матвієнко показала чесне фото без макіяжу - подробиці
GlavRed
2024-11-28T12:39:33Z
Черговий хайп, – учасниця "Холостяка-13" відповіла на звинувачення в "тусовках" з росіянами
24tv
2024-11-28T12:39:15Z
Максим Галкін повернувся до сім'ї та прогулявся з Пугачовою - як вона виглядає
GlavRed
2024-11-28T12:27:31Z
Behind Blue Eyes представив короткометражні фільми, які зняли підлітки з сіл прифронтової Миколаївщини
Детектор М
2024-11-28T12:24:00Z
Українка Вікторія Ошур стала 3 віце-міс на конкурсі "Міс Планета"
Комсомольская правда
2024-11-28T12:20:49Z
Українську драму-трилер «БожеВільні» покажуть у київському Будинку кіно
УкраинФорм
2024-11-28T12:03:24Z
До дня народження Назарія Яремчука: на 1+1 Україна відбудеться телепрем’єра документальної стрічки про легендарного співака
GlavRed
2024-11-28T11:55:49Z
"Міс планети 2024": яке місце посіла Україна на міжнародному конкурсі краси
24tv
2024-11-28T11:45:08Z
Чи можна їсти лише один раз на день: як така дієта впливає на організм
TSN
2024-11-28T12:39:27Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T12:31:11Z
Хурма та шарон: як знати, який фрукт обрати, переваги та користь
24tv
2024-11-28T12:09:49Z
Уже не вирок: застосування вакцин знизило смертність від раку шийки матки
Фокус
2024-11-28T10:36:41Z
Фантастична чистота гарантована: як використовувати кисневий порошок під час прибирання
24tv
2024-11-28T10:27:40Z
Покладіть подушку ось так – ваш сон буде міцним і спокійним
TSN
2024-11-28T10:06:32Z
Реформа МСЕК: яку роль виконуватиме лікуючий лікар для встановлення інвалідності
Украина Криминальная
2024-11-28T09:54:24Z
Синє світло впливає на статеве дозрівання та ріст кісток у дітей
24tv
2024-11-28T09:24:51Z
Перші за 50 років: знайшли нові ліки від хронічних легеневих захворювань
Фокус
2024-11-28T08:51:46Z
Світовий банк затвердив додаткові $664 мільйони для України на соцзахист
УкраинФорм
2024-11-28T12:43:18Z
Запаси гербіцидів перевищують заявлену потребу: Мінагрополітики
Agravery
2024-11-28T12:37:59Z
Яку пенсію можуть отримати пенсіонери, які мали зарплату 20 тисяч гривень
24tv
2024-11-28T12:36:35Z
Агро-Регіон зменшив вартість логістики до 30%
AgroPortal
2024-11-28T12:30:44Z
Ціни на каву арабіку досягли майже 50-річного максимуму
Хвиля
2024-11-28T12:27:57Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T12:27:54Z
На скільки годин вимикатимуть світло взимку: українцям дали прогноз
GlavRed
2024-11-28T12:27:53Z
Підприємства можуть забронювати працівника після 3 місяців роботи, — міністр економіки
Фокус
2024-11-28T12:27:09Z
Росіяни атакували об'єкти Нафтогазу
УкраинФорм
2024-11-28T12:09:26Z
Названо ім'я нового найстарішого чоловіка планети: скільки йому років, біографія та фото
TSN
2024-11-28T12:39:57Z
Коміки Бампер та Сус завітали на новосілля до захисника Маріуполя
TSN
2024-11-28T12:39:47Z
Буданов: Ми маємо залишитися об'єднаними і в часи війни, і в мирний час
TSN
2024-11-28T12:39:06Z
Михайлу Поплавському — 75: чим прославився легендарний ректор
Фокус
2024-11-28T12:36:47Z
Ocean Media Plus опублікувала рейтинг медіагруп та рекламних агенцій за телебюджетами на 2024 рік
Детектор М
2024-11-28T12:30:42Z
3-4 грудня — престур до Полтавської області в межах кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє»
Детектор М
2024-11-28T12:27:45Z
Отримайте везіння на весь рік: що потрібно позичити 29 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-28T12:27:32Z
Кіпр скасував "золоті паспорти" для десятків інвесторів: серед них є відомі українці
24tv
2024-11-28T12:24:43Z
Українця покарали через запах його свиней: що було далі
24tv
2024-11-28T12:24:17Z
У літаку знайшли невідому жінку без квитка: ніхто не знає, як вона там опинилась
Фокус
2024-11-28T12:36:50Z
На Миколаївщині хлопець зґвалтував дитину на березі річки
TSN
2024-11-28T12:21:29Z
СБУ знешкодила у Харкові агентурну групу російського ГРУ, яка готувала схрони для ворожих ДРГ
Украина Криминальная
2024-11-28T12:13:34Z
На Вінниччині затримали підпалювачів, які виконували замовлення інтернет-кураторів РФ
InternetUA
2024-11-28T12:08:49Z
Найсильніший снігопад за 117 років паралізував Південну Корею
360ua.news
2024-11-28T12:03:57Z
Армія РФ пошкодила об'єкт енергетики у Хмельницькій області: деталі
TSN
2024-11-28T12:03:54Z
У Києві чоловік кидався з ножем на військових Деснянського РТЦК: що відомо
TSN
2024-11-28T11:51:08Z
Китайське судно навмисне пошкодило кабелі зв'язку в Балтійському морі – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T11:45:50Z
Росіянина вбив його кіт: як це сталося
TSN
2024-11-28T11:33:14Z
"Це ознака чемпіона": легенда боксу назвав головну чесноту Усика, яка робить його унікальним
24tv
2024-11-28T12:36:10Z
Лемпард — головний тренер Ковентрі
Football.ua
2024-11-28T12:28:45Z
Терехов: Після війни футбол обов’язково повернеться до Харкова
Мій Харків
2024-11-28T12:20:38Z
Російський тренер домагався до юних хокеїстів та відправляв їм свої інтимні фото
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:15:28Z
З надією на першу перемогу Динамо. Репортаж з Гамбурга
Football.ua
2024-11-28T12:01:22Z
Мудрика порівняли із зіркою Реала, який провалюється у Мадриді: вірусний мем
24tv
2024-11-28T11:54:49Z
Абсолютний рекорд було оцінено: гравець Шахтаря потрапив у команду тижня Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-28T11:30:36Z
Баскетбол: Пустовий увійшов до топ-10 бомбардирів в історії збірної України
УкраинФорм
2024-11-28T11:24:59Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T11:21:10Z
Якою губкою краще мити брудні тарілки, а якою – сковорідку: про це мало хто знає
TSN
2024-11-28T12:39:44Z
Навіщо протикати яйце голкою перед варінням: кулінарний трюк, про який слід знати
24tv
2024-11-28T12:36:08Z
Всі забувають прибирати ці 3 місця на кухні: зважайте на них
24tv
2024-11-28T12:15:48Z
Це щось неймовірне: в Албанії збудують будинок-пазл висотою майже з хмарочос
24tv
2024-11-28T11:48:23Z
Чому багато пар розлучаються після Різдва або просто під час свята: експерти мають пояснення
24tv
2024-11-28T11:45:58Z
Все життя пролетить перед очима так, як ви в небі: найекстремальніші атракціони у світі
24tv
2024-11-28T11:33:38Z
4 несподівані способи використання шпалер у вашому домі
24tv
2024-11-28T11:18:03Z
Фахівець пояснює реальну небезпеку мікропластику для здоров’я людини
Portaltele
2024-11-28T11:10:36Z
Що таке розумна кухня: відділяємо реальність від маркетингу
VGorode
2024-11-28T11:09:54Z
Команда розробників, які створили Android, працюють над новою ОС для штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-28T12:43:40Z
Ілон Маск каже, що всі акаунти в соцмережі X належать лише йому, а не вам
24tv
2024-11-28T12:36:19Z
Лише геній знайде 4 приховані обличчя за 5 секунд: непроста загадка на уважність
GlavRed
2024-11-28T12:33:07Z
Neuralink створить роботизовану руку, якою можна керувати силою думки
InternetUA
2024-11-28T12:22:44Z
Ілон Маск каже, що створить студію на базі штучного інтелекту для «відродження величі» відеоігор
ITC
2024-11-28T12:14:54Z
Дослідники знайшли бактерії з Землі в зразках «іншопланетного» астероїда — що це значить?
ITC
2024-11-28T12:14:40Z
Вийшов Xiaomi Redmi K80 Pro — флагман з Snapdragon 8 Elite за найменшою ціною
ITC
2024-11-28T12:14:27Z
Ці два пристрої Apple найчастіше дарують на Новий рік
ITC
2024-11-28T12:14:17Z
Як живити холодильник під час відключення електроенергії
InternetUA
2024-11-28T12:01:10Z
Перший електромобіль Range Rover повністю розсекретили до презентації
Фокус
2024-11-28T12:36:18Z
Новий Renault Duster в Україні: більше простору, 3 двигуни та ціна від 830 тис. грн
ITC
2024-11-28T12:14:23Z
Жінка намагалась вкрасти машину, але не змогла розібратись з коробкою передач
Фокус
2024-11-28T11:42:49Z
Лімітований ексклюзив: представлено найпотужнішу і найшвидшу Toyota в історії
Фокус
2024-11-28T11:15:40Z
Представлений найчорніший Ford Bronco у світі
AutoCentre
2024-11-28T11:07:18Z
З батареєю на 150 кВт: в Україні створили гібридну амфібію для військових
AutoGeek
2024-11-28T11:06:07Z
Новий електрокрос Mercedes-Benz GLC помітили на тестах
AutoCentre
2024-11-28T11:01:58Z
Машини на автопілоті можуть сильно подешевшати: виробник лідарів вдвічі зменшує ціни
AutoGeek
2024-11-28T10:36:17Z
На платформі Volkswagen: нові електричні кросовери Mahindra показали офіційно
AutoGeek
2024-11-28T10:16:30Z