MY.UAНовини
600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом
600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом

600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом

Протистояння між Китаєм і Заходом уже вийшло за межі торговельних війн – загрозою національній безпеці можуть стати навіть китайські електромобілі. Такі автівки, оснащені розвиненими цифровими технологіями, можуть збирати чутливі дані, наприклад, про місцеперебування користувачів, їхні розмови, зображення з камер і підключення до інших пристроїв, як-от смартфонів. Це створює можливості для стеження, пропаганди чи навіть саботажу, особливо якщо технології контролюються урядом Китаю.

Цікавим є випадок, коли австралійському міністру довелося відмовитися від власного електромобіля. Тепер Австралія обговорює необхідність слідувати прикладу США, які вже ввели обмеження на китайські технології в критичних інфраструктурах, таких як 5G-мережі. Досвід показав, що політика "гасіння пожеж" – тобто реакція на ризики, коли технології вже стають домінантними, як у випадку Huawei чи TikTok, – недостатньо ефективна. Натомість більш ефективним є створення стратегічного підходу, який заборонятиме використання небезпечних технологій у ключових секторах ще до того, як вони укоріняться.

24 Канал розповідає, яку електромобілі несуть загрозу демократичним суспільствам та як з нею боротися.

Як міністру в Австралії довелося відмовитися від електромобіля

На початку листопада міністр внутрішніх справ Австралії Тоні Берк був змушений "вжити запобіжних заходів" щодо власного електромобіля китайського виробництва, пише The Strategist. Його ж міністерство попередило Берка про необхідність захисту державної конфіденційної інформації.

За словами представників МВС Австралії, серед ризиків, які спричиняють такі авто:

  • збір даних зі смартфона власника, якщо він був підключений до автомобіля;
  • прослуховування дзвінків, збір зображень із зовнішніх камер автомобіля та відстеження геолокації.

У випадку Тоні Берка це означає, що якщо очільник МВС їхав автомобілем до секретної урядової локації, виробник авто зможе дізнатися її розташування.

Сполучені Штати уже заявили про намір заборонити використання китайських технологій в автомобілях на своїй території, посилаючись на ризики стеження та диверсій. Австралія також має розглянути впровадження таких заходів, наголошують у The Strategist. Зустріч прем'єр-міністра Австралії Ентоні Албанізі з очільником Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту G20 у Бразилії була слушною нагодою для обговорення цієї проблеми, демонструючи необхідність прямого дипломатичного діалогу на високому рівні.

Проте Австралія потребує не просто точкових рішень, а всебічної стратегії для протидії загрозам, що походять від іноземних постачальників високого ризику. Поточна практика – діяти лише після того, як китайські компанії, такі як BYD, отримують домінування на ключових ринках, зокрема у сфері електромобілів, – є недієвою. Це порівнюють із грою "удар крота", де загрози виникають швидше, ніж на них реагують.

Попередній досвід Австралії, пов’язаний із ризиками від Huawei, TikTok і Hikvision, демонструє, що нові технології продовжують становити потенційні небезпеки. Натомість урок, який слід винести із заборони США на китайські технології, полягає в усвідомленні технологічного прогресу як ключового фактора стратегічної конкуренції, що створює реальні виклики безпеці. Ці виклики вимагають проактивних дій для їх подолання.

Китайські технології: глобальна загроза чи невидимий контроль

Розробки Китаю у сфері апаратного та програмного забезпечення дають змогу використовувати передові технології, як-от смарт-автомобілі, для стеження, пропаганди чи навіть диверсій. Однак проблема не обмежується лише автівками. Наприклад, підключені до інтернету медичні пристрої можуть слугувати інструментами для збору даних про пацієнтів.

Більшість країн не здатні втручатися у технології іноземного походження без масштабної прихованої діяльності. Водночас китайські компанії контролюють ключові технології, які можуть бути напряму використані урядом Китаю та його спецслужбами.

Лише цього року Китай оголосив про розробку інновацій у таких галузях:

  • зв'язок 6G;
  • супутниковий інтернет;
  • пряме підключення супутників до мобільних пристроїв.

Цей прогрес базується на вже наявних технологіях, які викликають занепокоєння на Заході: 5G, інтернет речей, супутниковий зв'язок та підключені до мережі транспортні засоби.

Агресивний поштовх КНР до технологічного лідерства підкреслює небезпеку продовження залежності від технологій із країни, яка може завдати шкоди іншим державам. Китай активно використовує стратегію "злиття військового і цивільного секторів", де всі ресурси суспільства спрямовані на підтримку військових амбіцій режиму.


Лінія збирання китайських електромобілів BYD / Фото виробника

Політики, які має розробити демократичний світ для захисту від зворотного боку китайських технологій, повинні передбачати створення переліку критичної інфраструктури та секторів, у яких постачальники з країн високого ризику, як-от Китай чи Росія, будуть заборонені. Це дозволить уникнути необхідності вводити заборони після того, як постачальники вже закріпляться на ринку, як це було з TikTok.

Аналогічний підхід має застосовуватись і до автомобілів. Якщо китайські технології занадто небезпечні для критичної інфраструктури, уряд має пояснити, чому вони допускаються в автівках, які підключаються до тієї ж інфраструктури. Політика заборони китайських технологій у державних пристроях логічно вимагає аналогічних обмежень щодо автомобілів із китайським обладнанням.

Який масштаб шпигунської мережі Китаю

Китай проводить розвідувальну діяльність у масштабах, які західні уряди називають безпрецедентними, пише The Wall Street Journal – із залученням держслужбовців, приватних компаній та звичайних громадян. Це допомагає Пекіну підривати позиції конкурентів і зміцнювати власну економіку.

За останній місяць низка серйозних інцидентів привернула увагу громадськості. ФБР повідомило про злам 260 000 пристроїв, підключених до інтернету, китайською державною компанією, у тому числі камер і маршрутизаторів у США, Британії, Франції та Румунії.

Також Конгрес США заявив, що китайські вантажні крани в американських портах оснащені технологіями, які дозволяють таємно контролювати їх з Пекіна.

Зокрема, один із колишніх помічників губернатора Нью-Йорка був звинувачений у роботі на Китай як агент. Ці випадки підкреслюють агресивність стратегії Пекіна. Влада США розслідує наслідки останніх кібератак, які скомпрометували системи, використовувані для запитів на перехоплення зв’язку за судовими ордерами.

Західні розвідки, не маючи змоги повністю стримати активність Китаю, закликають компанії та громадян до пильності. Але боротьба з впливом Пекіна ускладнюється його глибоким проникненням у світову економіку. За словами Келдера Волтона, експерта Гарвардської школи управління, слова якого наводить WSJ, уряди часто реагують на події лише після їхнього фактичного здійснення – це збігається з прикладами, наведеними The Strategist. Масштаби китайського шпигунства значно перевищують рівень, досягнутий Кремлем під час холодної війни.

Після приходу до влади у 2012 році Сі Цзіньпін посилив акцент на національній безпеці. Це стало рушієм до розширення інформаційних операцій, у яких бере участь до 600 000 осіб, за оцінками європейських агентств.

Директор ФБР Крістофер Рей зазначив, що програма китайського хакерства перевершує аналогічні програми всіх інших країн разом узятих. Хакери з Китаю переважають кількістю кіберспеціалістів ФБР щонайменше у 50 разів.

Як реагує Пекін та чому немає санкцій

Китайські офіційні особи заперечують звинувачення в шпигунстві, водночас стверджуючи, що Китай є мішенню закордонного хакерства. Водночас така ескалація шпигунської діяльності підкреслює важливість стратегічної співпраці серед західних держав для захисту інтересів і протидії агресивним кіберкампаніям Пекіна.

Китай залишається унікальним викликом для західних держав. На відміну від автократій, як-от Іран чи Росія, торгівля з Пекіном десятиліттями підтримувала економічне зростання Заходу, яке, своєю чергою, зміцнює довгострокову безпеку регіону. Це ускладнює введення санкцій проти Китаю чи його дипломатичну ізоляцію.

Китай – це інша історія,
– зауважив голова британської контррозвідки MI5 Кен МакКалум.

Зі сповільненням економічного зростання під керівництвом Сі Цзіньпіна китайський розвідувальний апарат, ймовірно, стане ще агресивнішим у крадіжці інновацій. Це потрібно для стимулювання економіки та придушення критики як вдома, так і за кордоном. "Усе зводиться до безпеки режиму", – зазначив Найджел Інкстер, колишній директор з операцій британської розвідки MI6.

Китайська активність у шпигунстві іноді здається абсурдною, іноді — загрозливою. У вересні прокуратура США повідомила про п’ятьох випускників китайського походження Мічиганського університету, яких спіймали вночі за фотозйомкою біля військового транспорту під час навчань Національної гвардії США за участю військових з Тайваню. Їхня версія: вони спостерігали за зірками.

Загалом студенти та дослідники часто використовуються як інструменти збору інформації. Наприклад, китайські агенти намагаються вербувати західних фахівців через LinkedIn: лише у Великій Британії понад 20 тисяч таких випадків було зафіксовано з 2022 року.

На початку року у Великій Британії з’ясувалося, що хакери, пов'язані з Китаєм, зламали реєстраційні дані виборців, отримавши доступ до адрес 40 мільйонів людей. Тим часом у США розслідується, чи проникли китайські хакери в системи провідних телекомунікаційних компаній, можливо, отримавши доступ до каналів урядового перехоплення даних.

Який зв'язок із війнами – в Україні та можливою війною із Тайванем

Нарощуючи свій військовий потенціал, Китай також активніше підтримує Росію у війні проти України. Західні чиновники припускають, що Сі Цзіньпін наказав своїм військовим підготуватися до можливого вторгнення в Тайвань до 2027 року, що може спровокувати прямий конфлікт із США.

У 2021 році Китай запровадив шкідливе програмне забезпечення на енергомережах Індії під час прикордонного конфлікту та на телекомунікаційних системах Гуаму – стратегічно важливого острова з американськими базами.

Директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що двічі відвідував Китай минулого року, щоб запобігти "непорозумінням і випадковим конфліктам". Однак західні розвідки побоюються, що китайські шпигуни можуть надавати інформацію, яка відповідає поглядам керівництва, а не об'єктивній реальності – як це сталося в Росії, коли розвідка переконала Владіміра Путіна, що Україна капітулює після вторгнення.

Такої самої помилки може припуститися Сі, якщо вирішить бити по критичній інфраструктурі іншої держави.

Ці загрози спонукають Захід розробляти ефективнішу стратегію протидії китайському шпигунству, не порушуючи глобальні економічні зв'язки. Адже Китай – це не Росія, і його неможливо частково вилучити із глобальних ланцюжків, як це Захід намагається робити з агресором уже майже три роки.

Китайська розвідка ж є багатогранною загрозою, яка вимагає від західних країн скоординованої відповіді. Університети, бізнес і урядові установи мають посилити контроль над співпрацею з китайськими організаціями, аби уникнути витоку інтелектуальної власності та технологій.

Теги за темою
КитайАвстралия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Когда Украина потеряет Покровск: прогноз генерала
Comments UA
2024-11-29T22:45:07Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-11-29T22:36:19Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Сырский съездил на Донбасс и принял ряд решений по "горячим" направлениям: что известно
UAToday
2024-11-29T17:06:53Z
В Южной Корее уничтожают советскую технику вместо того, чтобы отправить в Украину
Фокус
2024-11-29T16:42:56Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Иран может усилить программу разработки ядерного оружия
Корреспондент
2024-11-29T22:30:59Z
Украина сделала поспешное обращение к НАТО: о чем просит
Comments UA
2024-11-29T22:12:58Z
"АдН" идет на выборы, предлагая выход из ЕС и прекращение санкций против РФ
Европейская правда
2024-11-29T20:33:36Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Ходьба для похудения: 7 вариантов, которые помогут вам оставаться в форме
Фокус
2024-11-29T22:36:02Z
Как не болеть зимой: 6 лучших продуктов для иммунитета от диетологов
Фокус
2024-11-29T21:57:56Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Киновыходные: 10 фильмов, которые удивят вас своей концовкой
Comments UA
2024-11-29T21:57:59Z
"Друзья" и "Теорию Большого Взрыва" пересмотрели кучу раз: 9 сериалов, у которых такой же вайб
Знай
2024-11-29T20:51:11Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Центробанки Восточной Европы стали крупнейшими покупателями золота в мире
Хвиля
2024-11-29T22:36:40Z
Выплаты в 2025 году: какие нововведения ждут пенсионеров
Хвиля
2024-11-29T20:45:19Z
В Украине повысили налоги: что, когда и для кого изменится
TSN
2024-11-29T18:06:19Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Андреев День: история и запреты
ZN UA
2024-11-29T22:34:48Z
День ангела 30 ноября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-11-29T22:21:04Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Разведка озвучила цифры: сколько КНДР поставила России ракет, артсистем и снарядов
Comments UA
2024-11-29T19:06:57Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Беспилотник сбросил краску на российское посольство в Швеции
Корреспондент
2024-11-29T21:46:38Z
Суд вынес приговор закарпатцу, перевозившему рекордное количество уклонистов
Комсомольская правда
2024-11-29T15:15:15Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Испанский гранд нацелился на футболиста сборной Украины – СМИ
ZN UA
2024-11-29T19:43:25Z
В России "состарили" Усика на 30 лет: подробности
Новости Украины
2024-11-29T19:36:31Z
Прогноз повторного боя Тайсона Фьюри с Александром Усиком ото известного тренера
Известия Киев
2024-11-29T18:36:04Z
Издевался десять лет: знаменитого тренера подозревают в жестоком обращении с олимпийским чемпионом
Фокус
2024-11-29T17:30:23Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
UAToday
2024-11-29T16:12:11Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Индивидуальные курсы английского: преимущества и недостатки
Новости Украины
2024-11-29T21:00:35Z
"Самый преданный клиент Британии": 92-летняя женщина еженедельно посещает один и тот же ресторан
TSN
2024-11-29T20:51:26Z
Обманчиво кажутся безопасными: какие продукты со стола запрещено давать котам
Фокус
2024-11-29T20:27:26Z
Это блюдо всегда съедают первым: рецепт салата "Принц" с мясом и огурцами, новогоднее меню
Знай
2024-11-29T19:51:47Z
В каких украшениях встречать Новый 2025 год: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-11-29T18:03:55Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Разработчики Lies of P заняты научно-фантастическим хоррором на выживание
GameMag
2024-11-29T20:01:22Z
Очень толстая метафора: Обзор Metaphor: ReFantazio
GameMag
2024-11-29T19:54:34Z
Как изменились маркетинговые методы казино после пандемии коронавируса?
Bin UA
2024-11-29T19:36:48Z
Можно перепутать с настоящей: на что обратить внимание при выборе искусственной елки
Фокус
2024-11-29T19:21:11Z
Сезон 2025 в LoL: Riot меняет систему рангов, вводит новый режим и представляет опасного босса
Знай
2024-11-29T19:06:33Z
Лунный календарь на декабрь 2024: фазы Луны на каждый день
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T19:03:22Z
Бесплатные гигабайты и минуты связи: как сэкономить на услугах Vodafone
Знай
2024-11-29T18:21:02Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z