MY.UAНовини
600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом
600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом

600 000 тисяч китайських шпигунів і авто-розвідники: як Китай стежить за Європою і Заходом

Протистояння між Китаєм і Заходом уже вийшло за межі торговельних війн – загрозою національній безпеці можуть стати навіть китайські електромобілі. Такі автівки, оснащені розвиненими цифровими технологіями, можуть збирати чутливі дані, наприклад, про місцеперебування користувачів, їхні розмови, зображення з камер і підключення до інших пристроїв, як-от смартфонів. Це створює можливості для стеження, пропаганди чи навіть саботажу, особливо якщо технології контролюються урядом Китаю.

Цікавим є випадок, коли австралійському міністру довелося відмовитися від власного електромобіля. Тепер Австралія обговорює необхідність слідувати прикладу США, які вже ввели обмеження на китайські технології в критичних інфраструктурах, таких як 5G-мережі. Досвід показав, що політика "гасіння пожеж" – тобто реакція на ризики, коли технології вже стають домінантними, як у випадку Huawei чи TikTok, – недостатньо ефективна. Натомість більш ефективним є створення стратегічного підходу, який заборонятиме використання небезпечних технологій у ключових секторах ще до того, як вони укоріняться.

24 Канал розповідає, яку електромобілі несуть загрозу демократичним суспільствам та як з нею боротися.

Як міністру в Австралії довелося відмовитися від електромобіля

На початку листопада міністр внутрішніх справ Австралії Тоні Берк був змушений "вжити запобіжних заходів" щодо власного електромобіля китайського виробництва, пише The Strategist. Його ж міністерство попередило Берка про необхідність захисту державної конфіденційної інформації.

За словами представників МВС Австралії, серед ризиків, які спричиняють такі авто:

  • збір даних зі смартфона власника, якщо він був підключений до автомобіля;
  • прослуховування дзвінків, збір зображень із зовнішніх камер автомобіля та відстеження геолокації.

У випадку Тоні Берка це означає, що якщо очільник МВС їхав автомобілем до секретної урядової локації, виробник авто зможе дізнатися її розташування.

Сполучені Штати уже заявили про намір заборонити використання китайських технологій в автомобілях на своїй території, посилаючись на ризики стеження та диверсій. Австралія також має розглянути впровадження таких заходів, наголошують у The Strategist. Зустріч прем'єр-міністра Австралії Ентоні Албанізі з очільником Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту G20 у Бразилії була слушною нагодою для обговорення цієї проблеми, демонструючи необхідність прямого дипломатичного діалогу на високому рівні.

Проте Австралія потребує не просто точкових рішень, а всебічної стратегії для протидії загрозам, що походять від іноземних постачальників високого ризику. Поточна практика – діяти лише після того, як китайські компанії, такі як BYD, отримують домінування на ключових ринках, зокрема у сфері електромобілів, – є недієвою. Це порівнюють із грою "удар крота", де загрози виникають швидше, ніж на них реагують.

Попередній досвід Австралії, пов’язаний із ризиками від Huawei, TikTok і Hikvision, демонструє, що нові технології продовжують становити потенційні небезпеки. Натомість урок, який слід винести із заборони США на китайські технології, полягає в усвідомленні технологічного прогресу як ключового фактора стратегічної конкуренції, що створює реальні виклики безпеці. Ці виклики вимагають проактивних дій для їх подолання.

Китайські технології: глобальна загроза чи невидимий контроль

Розробки Китаю у сфері апаратного та програмного забезпечення дають змогу використовувати передові технології, як-от смарт-автомобілі, для стеження, пропаганди чи навіть диверсій. Однак проблема не обмежується лише автівками. Наприклад, підключені до інтернету медичні пристрої можуть слугувати інструментами для збору даних про пацієнтів.

Більшість країн не здатні втручатися у технології іноземного походження без масштабної прихованої діяльності. Водночас китайські компанії контролюють ключові технології, які можуть бути напряму використані урядом Китаю та його спецслужбами.

Лише цього року Китай оголосив про розробку інновацій у таких галузях:

  • зв'язок 6G;
  • супутниковий інтернет;
  • пряме підключення супутників до мобільних пристроїв.

Цей прогрес базується на вже наявних технологіях, які викликають занепокоєння на Заході: 5G, інтернет речей, супутниковий зв'язок та підключені до мережі транспортні засоби.

Агресивний поштовх КНР до технологічного лідерства підкреслює небезпеку продовження залежності від технологій із країни, яка може завдати шкоди іншим державам. Китай активно використовує стратегію "злиття військового і цивільного секторів", де всі ресурси суспільства спрямовані на підтримку військових амбіцій режиму.


Лінія збирання китайських електромобілів BYD / Фото виробника

Політики, які має розробити демократичний світ для захисту від зворотного боку китайських технологій, повинні передбачати створення переліку критичної інфраструктури та секторів, у яких постачальники з країн високого ризику, як-от Китай чи Росія, будуть заборонені. Це дозволить уникнути необхідності вводити заборони після того, як постачальники вже закріпляться на ринку, як це було з TikTok.

Аналогічний підхід має застосовуватись і до автомобілів. Якщо китайські технології занадто небезпечні для критичної інфраструктури, уряд має пояснити, чому вони допускаються в автівках, які підключаються до тієї ж інфраструктури. Політика заборони китайських технологій у державних пристроях логічно вимагає аналогічних обмежень щодо автомобілів із китайським обладнанням.

Який масштаб шпигунської мережі Китаю

Китай проводить розвідувальну діяльність у масштабах, які західні уряди називають безпрецедентними, пише The Wall Street Journal – із залученням держслужбовців, приватних компаній та звичайних громадян. Це допомагає Пекіну підривати позиції конкурентів і зміцнювати власну економіку.

За останній місяць низка серйозних інцидентів привернула увагу громадськості. ФБР повідомило про злам 260 000 пристроїв, підключених до інтернету, китайською державною компанією, у тому числі камер і маршрутизаторів у США, Британії, Франції та Румунії.

Також Конгрес США заявив, що китайські вантажні крани в американських портах оснащені технологіями, які дозволяють таємно контролювати їх з Пекіна.

Зокрема, один із колишніх помічників губернатора Нью-Йорка був звинувачений у роботі на Китай як агент. Ці випадки підкреслюють агресивність стратегії Пекіна. Влада США розслідує наслідки останніх кібератак, які скомпрометували системи, використовувані для запитів на перехоплення зв’язку за судовими ордерами.

Західні розвідки, не маючи змоги повністю стримати активність Китаю, закликають компанії та громадян до пильності. Але боротьба з впливом Пекіна ускладнюється його глибоким проникненням у світову економіку. За словами Келдера Волтона, експерта Гарвардської школи управління, слова якого наводить WSJ, уряди часто реагують на події лише після їхнього фактичного здійснення – це збігається з прикладами, наведеними The Strategist. Масштаби китайського шпигунства значно перевищують рівень, досягнутий Кремлем під час холодної війни.

Після приходу до влади у 2012 році Сі Цзіньпін посилив акцент на національній безпеці. Це стало рушієм до розширення інформаційних операцій, у яких бере участь до 600 000 осіб, за оцінками європейських агентств.

Директор ФБР Крістофер Рей зазначив, що програма китайського хакерства перевершує аналогічні програми всіх інших країн разом узятих. Хакери з Китаю переважають кількістю кіберспеціалістів ФБР щонайменше у 50 разів.

Як реагує Пекін та чому немає санкцій

Китайські офіційні особи заперечують звинувачення в шпигунстві, водночас стверджуючи, що Китай є мішенню закордонного хакерства. Водночас така ескалація шпигунської діяльності підкреслює важливість стратегічної співпраці серед західних держав для захисту інтересів і протидії агресивним кіберкампаніям Пекіна.

Китай залишається унікальним викликом для західних держав. На відміну від автократій, як-от Іран чи Росія, торгівля з Пекіном десятиліттями підтримувала економічне зростання Заходу, яке, своєю чергою, зміцнює довгострокову безпеку регіону. Це ускладнює введення санкцій проти Китаю чи його дипломатичну ізоляцію.

Китай – це інша історія,
– зауважив голова британської контррозвідки MI5 Кен МакКалум.

Зі сповільненням економічного зростання під керівництвом Сі Цзіньпіна китайський розвідувальний апарат, ймовірно, стане ще агресивнішим у крадіжці інновацій. Це потрібно для стимулювання економіки та придушення критики як вдома, так і за кордоном. "Усе зводиться до безпеки режиму", – зазначив Найджел Інкстер, колишній директор з операцій британської розвідки MI6.

Китайська активність у шпигунстві іноді здається абсурдною, іноді — загрозливою. У вересні прокуратура США повідомила про п’ятьох випускників китайського походження Мічиганського університету, яких спіймали вночі за фотозйомкою біля військового транспорту під час навчань Національної гвардії США за участю військових з Тайваню. Їхня версія: вони спостерігали за зірками.

Загалом студенти та дослідники часто використовуються як інструменти збору інформації. Наприклад, китайські агенти намагаються вербувати західних фахівців через LinkedIn: лише у Великій Британії понад 20 тисяч таких випадків було зафіксовано з 2022 року.

На початку року у Великій Британії з’ясувалося, що хакери, пов'язані з Китаєм, зламали реєстраційні дані виборців, отримавши доступ до адрес 40 мільйонів людей. Тим часом у США розслідується, чи проникли китайські хакери в системи провідних телекомунікаційних компаній, можливо, отримавши доступ до каналів урядового перехоплення даних.

Який зв'язок із війнами – в Україні та можливою війною із Тайванем

Нарощуючи свій військовий потенціал, Китай також активніше підтримує Росію у війні проти України. Західні чиновники припускають, що Сі Цзіньпін наказав своїм військовим підготуватися до можливого вторгнення в Тайвань до 2027 року, що може спровокувати прямий конфлікт із США.

У 2021 році Китай запровадив шкідливе програмне забезпечення на енергомережах Індії під час прикордонного конфлікту та на телекомунікаційних системах Гуаму – стратегічно важливого острова з американськими базами.

Директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що двічі відвідував Китай минулого року, щоб запобігти "непорозумінням і випадковим конфліктам". Однак західні розвідки побоюються, що китайські шпигуни можуть надавати інформацію, яка відповідає поглядам керівництва, а не об'єктивній реальності – як це сталося в Росії, коли розвідка переконала Владіміра Путіна, що Україна капітулює після вторгнення.

Такої самої помилки може припуститися Сі, якщо вирішить бити по критичній інфраструктурі іншої держави.

Ці загрози спонукають Захід розробляти ефективнішу стратегію протидії китайському шпигунству, не порушуючи глобальні економічні зв'язки. Адже Китай – це не Росія, і його неможливо частково вилучити із глобальних ланцюжків, як це Захід намагається робити з агресором уже майже три роки.

Китайська розвідка ж є багатогранною загрозою, яка вимагає від західних країн скоординованої відповіді. Університети, бізнес і урядові установи мають посилити контроль над співпрацею з китайськими організаціями, аби уникнути витоку інтелектуальної власності та технологій.

Теги за темою
КитайАвстралия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Доллар подорожал: курс валют на 9 июля 2025
TSN
2025-07-09T05:45:48Z
Деньги немалые: украинцев будут штрафовать за неправильное использование электроэнергии
Знай
2025-07-09T05:21:28Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Южная Корея вернула КНДР шестерых человек, спасенных в море
Лига
2025-07-09T05:42:27Z
Трамп объяснил, почему Путин начал войну против Украины: что стало ключевым фактором
Comments UA
2025-07-09T05:33:21Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Действительно ли ВСУ пошли вперед на Сумщине: что говорят в США
Comments UA
2025-07-09T05:45:19Z
Компенсация за разрушенное или поврежденное жилье: что могут получить киевляне
VGorode
2025-07-09T05:30:09Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Украинцы должны готовиться к сложному лету: эксперт предупредил о ракетном потенциале РФ
Comments UA
2025-07-09T05:36:15Z
10 июля — какой церковный праздник, почему на Антония воду чтят особенно сильно
TSN
2025-07-09T05:06:48Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Софи Тэтчер присоединится к Марку Эйдельштейну во втором сезоне сериала "Мистер и миссис Смит"
GameMag
2025-07-09T05:37:27Z
"Я Мерзликина": экс-жена Розового после развода порадовала себя роскошным подарком
Апостроф
2025-07-09T04:33:21Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Не ешьте это, пока не проверите: что скрывает горох
Telegraf
2025-07-09T05:18:15Z
7 лучших биттеров и ликеров
Взгляд
2025-07-09T05:06:27Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киевской области разминируют поля с помощью роботизированных комплексов. ФОТО
Новости Украины
2025-07-09T05:42:16Z
Атака на Луцк: сколько дронов и ракет летели на город
TSN
2025-07-09T05:33:44Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Не только длинная шея: жирафы показали уровень интеллекта, сравнимый с приматами
Знай
2025-07-09T05:51:15Z
Озвучено оновлені ціни на зернові в Україні
AgroNews
2025-07-09T05:09:11Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Экс-игрок сборной Италии планирует сыграть на ЧМ-2026
Корреспондент
2025-07-09T05:33:41Z
Усиление Серии А: амбициозный клуб подписывает чемпиона Европы
Корреспондент
2025-07-09T05:12:31Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Европа доминирует: последний неевропейский победитель КЧМ был в 2012 году
Корреспондент
2025-07-09T05:03:53Z
Жена экс-звезды сборной Украины жестко раскритиковала его нынешний клуб
Корреспондент
2025-07-09T04:48:55Z