MY.UAНовини
Контроль посилюється: коли на навіщо треба реєструвати домашніх тварин
Контроль посилюється: коли на навіщо треба реєструвати домашніх тварин

Контроль посилюється: коли на навіщо треба реєструвати домашніх тварин

В Україні запустили реєстр домашніх тварин — авторизацію державних та приватних ветеринарних закладів. Коли потрібно реєструвати домашніх тварин і що буде, якщо не внести свого улюбленця до цього переліку? Фокус дізнався.

Держпродспоживслужба та Міністерство цифрової трансформації запровадили Єдиний державний реєстр домашніх тварин — платформу, яка допоможе покращити контроль за здоров’ям домашніх тварин, запобігти поширенню хвороб та гармонізувати українське законодавство із європейськими стандартами. Про це повідомили у Держпродспоживслужбі. Чи вплине цифровізація на вартість послуг ветлікарень і що тепер потрібно зробити власникам чотирилапих, Фокусу розповіли медики і юристи.

Що таке Єдиний держреєстр тварин і навіщо він потрібний

У багатьох з громадян України є домашні тварини, і з огляду на діюче законодавство, це створює права і обов’язки для господаря. Тому, як зазначили у відомстві, Єдиний державний реєстр домашніх тварин стане джерелом інформації на платформі Дія.Engine, де буде зазначено дані про котів, собак та інших домашніх улюбленців, а саме:

  • кличку та опис тварин;
  • вакцинацію та біостерилізацію домашнього улюбленця;
  • контакти власників або утримувачів;
  • інші необхідні дані.

Єдиний державний реєстр домашніх тварин стане джерелом інформації на платформі Дія.Engine, де буде зазначено дані про котів, собак та інших домашніх улюбленців

Зі свого боку Мінагрополітики та Держпродспоживслужба збиратимуть та аналізуватимуть актуальні дані про чисельність домашніх тварин, стан їхнього здоров’я та вакцинації. Також там зазначають, що у перспективі реєстр буде інтегрований у міжнародні бази даних.

Реєстр тварин буде інтегрований у міжнародні бази даних
Фото: Getty Images

Які дані про тварину вноситимуть до реєстру і яку користь з цього матимуть власники

Адвокат Станіслав Ліфлянчик розтлумачив це докладно, зауваживши, що за створення такої бази тварин бралися вже неодноразово.

"Декілька разів в сучасній Україні створювали і місцеві ініціативи, і паспортів купу всіляких приймали, і зобов’язували довідки, сертифікати всілякі отримувати. Все це не приживалося, бо завжди ставало для власника непотрібною паперовою тяганиною, втратою часу, а також грошовими витратами на корупцію. Тож простіше було просто завести собі цуцика, котика чи корівку та нікого не реєструвати. Але це могло тягнути за собою низку дуже неприємних наслідків. Наприклад, якщо тваринку хтось викрадав чи вона губилася, то потім знайти і довести, що вона належала саме конкретному господарю, було неможливо. Тож держава в особі Держспоживслужби та Мінцифри підійшли до цього питання вже з огляду на досвід реєстрації інших речових прав, по типу нерухомості чи транспортних засобів", — пояснив адвокат.

Реєстр дасть змогу власникам відновити втрачені документи та дані про зареєстровану в ньому тварину та полегшить її пошук в разі, якщо домашній улюбленець загубився

Дійсно, реєстр дасть змогу власникам відновити втрачені документи та дані про зареєстровану в ньому тварину та полегшить її пошук в разі, якщо домашній улюбленець загубився. А після появи ветеринарного паспорта в застосунку "Дія" господарі тварин зможуть подорожувати з ними по країні простіше. До того ж таким чином в Україні може сформуватися культура відповідальних власників, які належно піклуються про своїх улюбленців. А в майбутньому це дасть змогу ефективніше запобігати поширенню небезпечних хвороб.

Слід нагадати, що в Україні діє Державне підприємство "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин", що створено відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 29.07.2002. Агентство акумулює дані про власника або утримувача тварини; дані про господарство, в якому тварину було ідентифіковано тощо. Ідентифікація тварин, що впроваджується на державному рівні, є одним із головних методів, які застосовують у світі з метою відслідковування походження тваринницької продукції від її виробництва протягом усього життя тварини до попадання на стіл споживачеві. Однак не треба плутати діяльність Агентства із запуском Реєстру домашніх тварин.

Ветлікар Андрій Курач назвав ідентифікацію домашніх тварин позитивним кроком
Фото: freepik

Навіщо реєстр домашніх тварин державі

За словами адвоката, реєстр тварин стає інструментом, за допомогою якого держава може відстежувати і контролювати кількість домашніх тварин у громадян, їхній стан здоров’я, щеплення, породи, види, тощо. Також держава зможе зрозуміти, хто фактично має господарства, які займаються підприємницькою діяльністю і не платить податків. Тож електронний реєстр тварин — це про безпеку і контроль.

Завдяки державному реєстру Мінагрополітики та Держпродспоживслужба збиратимуть та аналізуватимуть дані про чисельність домашніх тварин, стан їхнього здоров’я та вакцинації

Завдяки державному реєстру Мінагрополітики та Держпродспоживслужба збиратимуть та аналізуватимуть дані про чисельність домашніх тварин, стан їхнього здоров’я та вакцинації.

Держава вперше за історію незалежності отримає реальні дані про кількість домашніх тварин і зможе контролювати їх вакцинальний статус. Така інформація вкрай актуальна для ефективного зниження ризику поширення небезпечних інфекцій, таких як сказ.

Наразі інформації про відповідальність власників за недостовірні дані подані до реєстру, або за неподання даних про тварину до реєстру не повідомляється, Як і немає інформації, чи не буде запровадження реєстру та внесення до реєстру тварин базою для подальшого оподаткування їхніх власників.

Держава вперше за історію незалежності отримає реальні дані про кількість домашніх тварин
Фото: Pexels.com

Всі ці дані носитимуть статус обмеженого доступу і отримувати її зможуть або самі власники, або державні органи, що уповноважені на це законодавством.

Ветлікар, керівник клініки "Ветпростір", ексголова Західноукраїнського товариства захисту тварин Андрій Курач назвав ідентифікацію домашніх тварин позитивним кроком, який ідентифікує їхніх господарів чи опікунів і визначає відповідального за їхню долю: за притаманні умови утримання, стан здоров'я, вакцинацію тощо.

Важливо В Україні створили перший додаток, у якому дистанційно можна стати опікуном тварини

"Ідентифікація тварин в Україні вже роками здійснюється через відповідні програми прогресивними органами місцевого самоврядування і за підтримки зоозахисних організацій. А створення Єдиного державного реєстру домашніх тварин уніфікує можливості і вимоги за цей процес на всій території України, робить державу активним його учасником. На теперішньому етапі декларується добровільність внесення даних в державний реєстр. За умовами внесення домашніх тварин у єдиний державний реєстр створюється додаткова зручність для ветеринарів і власників тварин. Приватні ветустанови, які візьмуть участь в проєкті, отримують від Держпродспоживслужби можливість видавати ветпаспорти для тварин державного зразка. Раніше це могли робити тільки державні ветеринари", — каже Андрій Курач.

Мінагрополітики буде залучати ветеринарні клініки та лікарів до роботи з реєстром тварин
Фото: Pexels.com

Як працюватиме реєстр і коли його остаточно запустять

Впроваджувати реєстр буде у два етапи. На першому етапі Мінагрополітики буде залучати ветеринарні клініки та лікарів до роботи з платформою. Після цього відбудеться кампанія з реєстрації безпосередньо тварин, пояснює Фокусу юрист АО "Віннер Партнеос" Костянтин Скляр.

Реєстрація буде відбуватись в декларативному порядку, шляхом подання документів від власника чи утримувача тварин, або в паперовій формі через ветклініки, ЦНАП, або в електронній формі безпосередньо в самому реєстрі, що доволі зручно.

Керівник закладу ветеринарної медицини має заповнити заяву у кабінеті реєстру

"На першому — ветеринарні клініки та лікарі можуть авторизуватись, подавши заявку до Держпродспоживслужби. Для цього керівник закладу ветеринарної медицини має заповнити заяву у кабінеті реєстру. Цей процес не має бути складним, я як нас запевняють творці Реєстру не займає понад 30 хвилин. Держпродспоживслужбі дано 10 робочих днів для того, щоб перевірити заявку і погодити її чи відхилити, та надсилати сповіщення про результат розгляду на електронну пошту заявника", — додала медична адвокатка, заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015 рр. Наталія Лісневська.

Після успішної авторизації, яка відбувається лише через державний інтерфейс, ветеринарний заклад готовий розпочати реєстрацію домашніх тварин. Це і має стати офіційним стартом другого етапу запуску — кампанії з реєстрації тварин.

Наразі реєстр частково запустили. Стартував перший етап, на якому до роботи з платформою залучатимуть ветклініки та лікарів. Зараз керівники та співробітники ветклінік проходять курси по навчанню з ведення реєстрів.

Для ветеринарів ідентифікація тварин через цифрові ресурси вже сьогодні є частиною їхньої практики і тарифів
Фото: Mikhail Nilov from Pexels

Чи вплине цифровізація на вартість послуг ветлікарень

Як зазначає ветлікар Андрій Курач, для ветеринарів ідентифікація тварин через цифрові ресурси вже сьогодні є частиною їхньої практики і тарифів, тому для власників тварин цінова політика за послугу не зміниться. Така реєстрація здійснюється раз за життя тварини, тож не має стосунку до обсягу надання послуг ветклінікою.

Водночас юристи передбачають, що точний вплив цифровізації на вартість послуг у ветеринарних кабінетах залежатиме від конкретних умов ринку та витрат на впровадження нових технологій.

"Можливо, вартість послуг зросте через необхідність внесення додаткових технологічних засобів, але також можливо, що це підвищить ефективність та якість послуг", — додає Костянтин Скляр.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:58:44Z
У Пентагоні почався "тотальний колапс" — подробиці скандалу
InternetUA
2025-04-19T16:49:31Z
Іран і США наступної суботи проведуть третій раунд перемовин
УкраинФорм
2025-04-19T16:42:48Z
"Перемир’я Путіна": у Херсоні дрони атакували житловий будинок, палають 6 квартир
FaceNews
2025-04-19T16:39:06Z
Продовжують стріляти: глава ЦПД пояснив, як Путін хоче обдурити США "великоднім перемир'ям"
24tv
2025-04-19T16:36:27Z
Миру не досягнути. Логіка подальших дій Трампа
GlavRed
2025-04-19T16:27:53Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T16:27:50Z
Передати Львів і Івано-Франківськ китайцям: в РФ озвучили божевільний план
GlavRed
2025-04-19T16:27:04Z
Припинення воєнного стану не означатиме автоматичної демобілізації, — Веніславський
Фокус
2025-04-19T16:18:27Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:54Z
Батьки, максимальна увага: як росія вербує українських дітей
Знай
2025-04-19T16:51:25Z
Воскресіння Христове: що можна і не можна робити на Великдень 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T16:45:03Z
"Долучились також іноземці": військові передають паски побратимам за допомогою дронів
Фокус
2025-04-19T16:36:28Z
Жінок готують до мобілізації? Україна все ближче підходить рішучих заходів
Знай
2025-04-19T16:30:36Z
Привітання з Великоднем - душевні картинки та побажання
GlavRed
2025-04-19T16:27:21Z
Вітання "Слава Україні" стало офіційним 105 років тому: як це сталося і до чого тут Вознесенськ
24tv
2025-04-19T16:18:12Z
На конкурсі World Press Photo оголосили переможця головної премії
УкраинФорм
2025-04-19T16:18:06Z
Як привітати маму з днем народження: вона буде розчулена
24tv
2025-04-19T16:15:56Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Сутички біля "Жовтня" у Києві: поліція затримала активних учасників протесту
24tv
2025-04-19T16:54:21Z
Перші слова звільнених із полону військових на рідній землі: СБУ оприлюднила унікальні кадри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:45:44Z
Росіяни отримали наказ вийти на кордон Дніпропетровської області: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:36:27Z
СБУ показала ексклюзивні кадри звільнення з полону ще 277 українців
УкраинФорм
2025-04-19T16:27:06Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T16:09:21Z
"Україна – понад усе": у мережі з'явилося зворушливе відео з воїнами після обміну полонених
24tv
2025-04-19T16:09:06Z
Сили оборони уразили бронепотяг росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-19T15:54:24Z
Серед звільнених з полону – гвардієць, якому днями виповниться 61 рік
24tv
2025-04-19T15:54:19Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 20 квітня: синоптики попередили, чого чекати на Великдень
Политека
2025-04-19T15:48:39Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T16:54:00Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Село спадщини української культури горить у Канаді: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-19T13:18:54Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Подорожчання хліба в Києві: яких рекордів досягнули ціни
Политека
2025-04-19T15:01:48Z
Друга ліга: Чернігів обіграв Ниву, перемоги дублів Руху та Металіста 1925, Чайка поступилася Локомотиву
Football.ua
2025-04-19T17:01:59Z
У Китаї відбувся перший в історії спільний напівмарафон людей та роботів-гуманоїдів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:41Z
"У мене є шанс": зірковий боксер заявив про амбітні плани
24tv
2025-04-19T16:54:39Z
Лівий Берег — Полісся 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-19T16:46:02Z
Світоліна знищила суперницю та вийшла у фінал турніру у Франції
24tv
2025-04-19T16:42:24Z
Світоліна вперше за два роки зіграє у фіналі ґрунтового турніру WTA
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:30:01Z
Барселона вирвала перемогу над Сельтою незважаючи на хет-трик Іглесіаса
Football.ua
2025-04-19T16:25:28Z
«Лівий Берег» завершив унічию матч УПЛ проти «Полісся»
УкраинФорм
2025-04-19T16:15:34Z
АПЛ. Евертон із Миколенком поступився Ман Сіті, Борнмут із Забарним зіграв унічию та інші матчі
Football.ua
2025-04-19T16:09:52Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Учені воскресили організми з дна океану, які спали майже 7000 років
24tv
2025-04-19T14:03:47Z
Apple розширює виробництво iPhone та iPad
360ua.news
2025-04-19T13:33:46Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z