MY.UAНовини
Сергій Квіт: Наша мета – протистояти асиміляції українських дітей, які виїхали
Сергій Квіт: Наша мета – протистояти асиміляції українських дітей, які виїхали

Сергій Квіт: Наша мета – протистояти асиміляції українських дітей, які виїхали

Від рівня освіти залежить, чи обиратиме молодь для життя Україну або надалі виїжджатиме за кордон. Тому треба провести реформу закладів вищої освіти. А це значить: надати їм фінансову автономію, інтегрувати наукові дослідження, а також зменшити кількість університетів – переконаний Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії та ексміністр освіти. 

Цьогоріч Києво-Могилянська академія відкрила представництво у Мюнхені для випускників українських шкіл, які через війну опинилися за кордоном. Виш збирається розширювати мережу своїх закладів за кордоном. За словами Квіта, це допомагає тримати зв’язок з українською молоддю та дає можливість зберегти їхню ідентичність. Це впливатиме на рішення: повертатися в Україну чи ні.

Хто має займатися освітою українських дітей за кордоном? Чи можуть українські університети конкурувати з європейськими? Як повертати молодь?

На ці питання президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт відповідає у проєкті громадської ініціативи «Голка» «Мости України».  

«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту.

Як втримати молодь в українській системі освіти

Україна втрачає дітей, молоде покоління. Росія вбиває і депортує наших дітей. Але проблема не лише в цьому. Доволі часто батьки зараз вивозять старшокласників за межі України поки їм не виповнилося 18 років. Матері бояться, щоб синів не мобілізували. Як зупинити це? 

Треба турбуватися насамперед про речі, на які можемо вплинути. Росія напала на Україну. З цього випливає багато супутніх речей: під час будь-якої війни мільйони людей виштовхуються за кордон, бо вони у різному психічному стані, мають різні обставини, деякі міста і села повністю стерті з лиця землі. 

Від освіти залежить дуже багато, зокрема, наскільки українці будуть пов'язувати своє майбутнє з Україною. І це стосується дітей, які виїхали разом із сім'ями біженців. Освіта дає перспективу майбутнього цієї держави. Ми повинні думати, в яку країну мають повернутися ці люди і які  перспективи має окреслювати освіта для людей, які виїхали за кордоном, і живуть тут. Оці рішення має прийняти українська влада. Звичайно, що завдання номер один – це перемога. 

Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії та співзасновниця «Голки» Маргарити Ситник
Фото громадської ініціативи «Голка»

Багато українців за кордоном отримують вищу освіту, бо вважається, що там вона хороша, у нас часто в університети йдуть за дипломом. Які реформи потрібні, щоб заохотити вчитися в Україні, і тих, хто зараз за кордоном, також? 

За кордоном не обов'язково краща освіта. У нас людина теж може одержати дуже хорошу освіту, особливо, якщо мова йде про бакалаврський рівень. 

У нас є низка пострадянських проблем. Наприклад, наука відірвана від вищої освіти: вона в основному в системі Національної академії наук і інших галузевих інститутів, а освіта – в університетах. Це значить, що наукові дослідження в університетах є пунктирними. Це неправильно. 

Є концепція Гумбольдта, коли найкращий викладач – лідер в своїй дослідницькій галузі. Той, хто публікується, робить дослідження, найкраще розбирається в цій сфері, той і є найкращий викладач. В Україні – це велика проблема, про яку ми говоримо роками.

Також першокласні університети за кордоном діють за принципом всебічної 

університетської автономії. Фінансова автономія – це запорука якості. В Україні не працює репутаційний чинник, репутація не є капіталом. У західному світі репутація є головним капіталом. Щоб запрацював репутаційний чинник, треба, щоб він був пов'язаний з фінансами.  

Тому потрібно дати фінансову автономію та інтегрувати наукові дослідження і вищу освіту. Не можна говорити вічно про це, а треба просто – зробити.

Також кількість університетів у нас завелика. Є потреби національної економіки і наших регіонів, які мають різну спеціалізацію і потребують різних фахівців. Тому треба дивитися з двох поглядів на мережу закладів вищої освіти.

Україна дивилася на діаспору завжди так, що вона має щось зробити для нас. Це треба змінювати

Студенти в Україні, спілкуючись зі своїми друзями, які вчаться за кордоном, скаржаться, що у нас немає можливості поєднувати навчання і роботу, практика відірвана від життя. Чи варто і як це змінити? 

Це неоднозначне питання. Був час до пандемії, коли ми в нашій школі журналістики не дозволяли нашим студентам працювати, тому що вони тоді б не могли виконати програму свою. Тому дуальна освіта присутня в вищій освіті, але в західній системі, зокрема, найкраща в голландській та німецькій система професійної освіти. Дуже багато годин людина приділяє виробництву і вчиться, але це професійна освіта. Ми багато зробили після Революції Гідності, щоб змінити принцип створення освітніх програм у вищій освіті.

Наші університети можуть розробляти освітні програми, які вони хочуть і можуть зробити. Законодавством передбачено, що при їх створенні роль працедавців дуже велика.


Звичайно, справа в якості самого університету, як він до цього ставиться, чи хоче акредитацію через замилювання очей. Але працедавці відіграють велику роль в створенні програми. Тому те, що ми називаємо «практика», має різні виміри, але вона повинна бути. 

Я би не ідеалізував будь-що, що перебуває за межами України. При всій моїй повазі, не всі польські заклади вищої освіти такі, як Варшавський чи Ягелонський університети. Наші випускники шкіл ще до повномасштабної війни значною мірою врятували їхню систему вищої освіти від колапсу. Тому що їхні випускники шкіл поїхали вчитися в Німеччину, Британію, Америку.

Від самого університету тільки залежить його якість. Тому абітурієнтам варто вивчати перед вступом рейтинг, питати своїх знайомих, дізнаватися чи є можливості для студентського самоврядування, як в Києво–Могилянській академії. Коли ви вчитеся, будьте вимогливими.

Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії та співзасновниці «Голки» Маргарити Ситник
Фото громадської ініціативи «Голка»

Як тримати зв’язок зі студенством за кордоном

Чи варто робити закордонну освіту привілеєм після повернення в Україну – такі питання звучать від мам студентів, які через повномасштабне вторгнення опинилися за кордоном? 

Це не може бути привілеєм само по собі, тому що працедавець завжди буде шукати практично і раціонально ту людину, яка потрібна йому. Це стосується працедавців як в Україні, так і в будь-якій країні світу. Можна одержати диплом і не вміти застосувати знання. Диплом, як правило, сигналізує про якість освіти, але людина все здобуває сама. Не може бути привілеєм тільки сам вигляд диплому. 

Що ми можемо запропонувати в Україні молоді, яка за кордоном зараз вчиться у університетах?

Молоді люди повинні почувати себе потрібними. Це дуже емоційні речі. Якщо людина може реалізуватися, розуміє, що без неї не обійдеться її рідна країна, і буде мати всі можливості, в тому числі кар'єрного росту, якщо вона включається в цю роботу. Це соціальні ліфти і так далі.

Треба змінювати країну далі і робити реформи в усіх сферах. Найбільш успішна реформа після Революції Гідності – реформа децентралізації. Її треба берегти. Університетська автономія – це ідеологічно те саме, що децентралізація.

Немає ніяких особливих речей, які треба нам вигадати. Просто треба виконати свою домашню роботу. 

Україна має бути такою країною, де українець почував би себе вільною людиною. Це страшенно важливі речі. І, до речі, свобода слова, свобода вибору це перші цінності політичні, які потрібні українцям.

Але напевно у майбутньому працювати не лише з тими, хто виїхав з України під час повномасштабної війни, як біженці. Не виключено, що треба буде мати політику повернення в Україну українців з інших країн. Українці живуть по всьому світі, у тому числі в країнах пострадянського простору.

Наприклад, коли я був студентом, мав можливість поїхати в так званий будівельний загін. Як правило, їхали кудись в Сибір і мали можливість заробити.

Я поїхав тільки тому, що був шанс поїхати туди, де сидів в ГУЛАЗі мій дід – це Іркутська область, Тайшетський район. Ми були на станції Небільській в глухій тайзі, але підробіток мали в українському селі, яке називалося Квіток.

Моє прізвище Квіт і, уявіть собі, в тайзі є село Квіток. Воно було створене за столипінських часів. Деякі наші люди після концтаборів там лишалися. Село відрізнялося всім. Ви могли там українською мовою говорити, інакше виглядали хати, господарство. Але вони всі були записані росіянами. 

Тому нам треба мати ширшу політику, якщо хочемо мати таку країну, де громадяни були би лояльні і мали би респект до української культури. Це страшенно важливо. І тому наша демографічна політика повинна включати, в тому числі увагу до українців, які не лише зараз виїхали, але які живуть за межами України вже більш тривалий час.

А що може їх привабити в Україні?

Нам треба запропонувати сучасну країну, де вони були би впевнені в собі, вони би могли заробляти гроші, забезпечувати свої сім'ї, могли би зростати в сенсі своєї освіченості і кваліфікованості. Вони би почували себе громадянами не лише вільної країни України, але також цілого світу. Україна повинна стати сучасною країною і тоді вона буде привабливою.

Для цього треба тримати зв'язок з українцями, які давно живуть за кордоном і які виїхали після повномасштабного вторгнення. 

Як Києво-Могилянська академія вчить українських студентів за кордоном

Як цей зв’язок не втратити з українськими дітьми, які вчаться за кордоном? 

Я можу розказати це на прикладі Києво-Могилянської академії. Минулого року ми відкрили першу в Україні міждисциплінарну бакалаврську програму, адресовану дітям родин наших біженців, які живуть в Німеччині. Там, здається, біля 5,5 тис українських дітей склали тести НМТ. Тобто вони не розривають зв’язки Україною. Ця програма дуже успішна. Частково на цю програму вступили випускники шкіл в Україні, а частково – ми маємо представництво в Мюнхені в Баварії. Це змішане навчання онлайн і офлайн, тому що ми посилаємо туди викладачів, які їздять і вертаються.

Наступного року ми плануємо відкриття ще однієї програми в Німеччині в іншій землі. І будемо працювати в цьому напрямі далі. Тобто, ми даємо нашим дітям за кордоном українську перспективу.

Але сучасний світ такий, що треба конкурувати в усьому. Ми повинні реально щось пропонувати людям: конкурентні освітні програми, робочі місця після повномасштабної війни.  

Закордонна програма Могилянки відрізняється від української? 

Це та сама програма. Ми будемо створювати  більше міждисциплінарних програм. Києво-Могилянська академія є лідером міжнародного консорціуму розвитку Liberal Arts and Sciences, в який входять українські та західноєвропейські університети. Маємо в цьому підтримку Erasmus+, це Єврокомісія.  Це дає великі перспективи для якості української вищої освіти.

Тобто наші студенти мають можливості вибирати для себе курси: людина сама повинна сформувати для себе розуміння, що їй потрібно в житті, хто вона є, куди рухається. Такі практики є в Західній Європі, в США.  Головною метою є персональне зростання студентів, розвиток лідерських якостей і того, що їм потрібні в житті. Тут присутній гуманітарний компонент, який дуже потрібен. Тому що університети поширюють цінності і з цієї точки зору розвивають суспільство, бо вони виховують людей, які приходять в реальне життя, чи то професійне, чи то політичне як лідери і як ті люди, які мають бачення майбутнього цієї країни. 

Ну і, напевно, розбудова спільнот важлива. В одному з інтерв'ю ви говорили, що це важливіше навіть за відкриття факультетів. Чому?

Всі хочуть потрапити в нашу спільноту. Стати членом цієї спільноти означає, стати іншою людиною. Ви самі її можете розвивати, але і вона вас підтримує і ви на одній ціннісній хвилі, що є дуже важливим.

Спільноти творять зміни. 

І спільноти реагують. Наша реагує моментально і однозначно. Києво-Могилянська академія була активна в обох революціях – помаранчевій і Гідності. Як мінімум два міністри освіти пішли з своїх посад через те, що такою була позиція нашої спільноти. Тому спільнота, це люди об'єднані, які зібралися добровільно, тому що їх хвилюють одні й ті ж цінності.

Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії
Фото громадської ініціативи «Голка»

Українські діти за кордоном – хто має їх навчати

Міністерство освіти України ввело українознавчий компонент для дітей за кордоном, коли вони вчать українську мову, літературу, історію. Але батьки і об'єднання українців розповідають, що це не працює. Як наприклад, в Польщі. У Міносвіти Польщі говорять, що не напрацьовані програми і не хочуть це фінансувати. Цим компонентом можуть займатися суботні українські школи, але їх немає в українському законодавстві. 

Думаю, це не зовсім так і є різні приклади. Цього літа я вів панель на другому міжнародному освітньому саміті, який був присвячений освіті українців за кордоном. На моїй панелі були присутні заступники міністра освіти Баварії, Австрії, Чехії, України і представники понад ста шкіл.

Українці це називають громадські школи. Це повноформатні школи, які працюють в Західній Європі. І, наприклад, наші партнери в Мюнхені – це така українська школа, яка одночасно є баварською школою. Але вона українська школа, розумієте? 

Уряди цих країн були здивовані, як українці самі організували освіту для своїх дітей. Тобто, це не біженці з Сирії чи Ірану. Це люди, які самі все організували. Якась допомога завжди потрібна, але, передусім, не заважати. 

Сказати, що міністерство освіти створило якийсь компонент, який не може бути виконаний, це не зовсім так. Він може бути виконаний, я думаю, в інший спосіб, у тому числі дистанційно. Є багато можливостей: є недільні і суботні школи, які були ще раніше, можливо, після Другої світової війни. Багато залежить від ініціативи самих українців.

Хто має тримати цей зв'язок з українськими школярами? Це батьки, громадські організації, міністерства? 

Всі разом. І громадські організації старої діаспори, і тепер нова міграція створює нові організації. Багато залежить від батьків. Наша мета – протистояти асиміляції.  

Є й позитивні речі для нас. Ці люди можуть порівняти, де що як працює за кордоном і у нас, а потім сприяти змінам і реформам. Вони приїдуть і скажуть, «ви знаєте, це зовсім не так повинно працювати». Тому я би не фарбував все в чорні тони. Головне – це перемога війні. 

Наші випускники ще до повномасштабної війни врятували систему вищої освіти Польщі від колапсу

Чи вважаєте потрібним Міністерство об’єднання і чи має воно займатися освітою дітей за кордоном? 

Я не знаю, що це за проєкт. Але можу сказати, що у нас завжди Україна дивилася на діаспору так, що це вона щось має зробити для України. Ніколи наша держава нічого не робила для діаспори. Це треба змінити. У тому числі, навіть, якщо політики мають меркантильні міркування, щоб діаспора більше робила, то треба і їм щось дати. У тому числі, це освітні питання передусім, це контакти з Україною. 

Я такий приклад маю. Я колись вчився в Українському вільному університеті у Мюнхені. Були такі проєкти, щоб уряд міг підтримати цей університет. І якщо б це сталося, Україна мала б дуже хороший майданчик, який по-різному можна використовувати, в тому числі, для культурної дипломатії в Європі. Але жодної підтримки не було. 

Україна нарешті повинна дбати про українців за кордоном і про свою діаспору. В усьому світі сама країна дбає про свою діаспору. Україна ніколи не дбала.

В якій формі це буде? Можливо, передусім, це культурна дипломатія. Це допомога нашій діаспорі в тому, щоб не було асиміляції.

Через нашу діаспору і їхні інституції можна доносити правду про Україну. Це дуже широка дипломатія, яка має навіть характер національної безпеки.  Ніколи такого не було, можливо, колись це почнеться. 

Інтерв’ю «Мости України» виходять в рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома».

«Мости України» – проєкт, покликаний збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промотувати українську культуру та мову в світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.

Маргарита Ситник, комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка» 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
"Прикурили ПВО": под Евпаторией произошла мощная "бавовна"
Апостроф
2024-11-29T10:07:49Z
Бросают позиции и уходят: на Западе узнали, сколько на самом деле дезертиров в ВСУ
Comments UA
2024-11-29T10:00:59Z
"Ситуация очень критическая": во время штурмов РФ Селидово обороняли 60 бойцов, — CNN
Фокус
2024-11-27T14:45:17Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Кирилл Буданов прокомментировал свою «отставку» и новую ракету «Орешник»
Comments UA
2024-11-29T10:31:45Z
У Зеленского назвали реальную причину отказа снижать мобилизационный возраст до 18 лет
Известия Киев
2024-11-29T10:31:40Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
10 продуктов, которые часто ошибочно считают высокобелковыми
UAToday
2024-11-29T10:00:48Z
В чем секрет молодости скандинавских женщин: всегда привлекательны и не имеют морщинок
TSN
2024-11-29T09:06:37Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Екатерина Тышкевич чувственно обратилась к мужу в 10-ю годовщину отношений: "Совсем не были готовы"
TSN
2024-11-29T10:27:50Z
Известный рэпер, которого застали в объятиях Джоли, впервые заговорил об их связи
TSN
2024-11-29T10:21:58Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Пять признаков банка, которому нельзя доверить свои деньги ни при каких обстоятельствах/Украинцам есть, из чего выбирать, даже во время войны
Апостроф
2024-11-29T10:30:14Z
Адвокат по военному праву Мунтяну рассказал о главных изменениях системы бронирования
Апостроф
2024-11-29T10:07:28Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
Comments UA
2024-11-28T14:18:28Z
Возвращение из СЗЧ и дезертиров: что изменит новый закон для сбежавших из армии
Знай
2024-11-29T10:12:36Z
Три гроба по цене двух: ритуальное агентство устроило акцию к "Черной пятнице"
Фокус
2024-11-29T10:07:44Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Помог незаконно забронировать более 450 работников - подозревают экс-работника госпредприятия
Апостроф
2024-11-29T10:30:59Z
Сына норвежской кронпринцессы освободили из-под стражи: детали скандального дела
Comments UA
2024-11-29T10:09:31Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Милевский разнес Динамо за поражение в Лиге Европы
Корреспондент
2024-11-29T10:01:34Z
FIFA удивила списком номинантов в символическую команду года
Корреспондент
2024-11-29T09:39:45Z
Лунин - в списке номинантов на звание лучшего голкипера от FIFA
Корреспондент
2024-11-29T09:34:07Z
Мяч Гарначо Эвертону - в списке номинантов на звание лучшего гола года
Корреспондент
2024-11-29T07:42:14Z
Шовковский объяснил, почему Динамо проиграло Виктории
Корреспондент
2024-11-29T07:33:22Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Какой вы цветок по знаку зодиака: какой ваш талисман
TSN
2024-11-29T10:21:11Z
Как не накупить лишнего во время "Черной пятницы": топ-5 советов
Апостроф
2024-11-29T10:18:29Z
В какой стране иностранцам предлагают 30 тысяч долларов за переезд
Comments UA
2024-11-29T09:57:15Z
Какие самые лучшие знаки зодиака по мнению астрологов: таких всего три
TSN
2024-11-29T07:51:34Z
Обязательно сделайте это 1 декабря, но подготовьтесь заранее: обряды на Новолуние с разрешения ретроградного Меркурия
Знай
2024-11-29T07:51:15Z
Знают только избранные: 7 любимых специй шеф-поваров, которые преобразят любое блюдо
Marie Claire
2024-11-29T06:01:26Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Инсайдер: Превью Assassinʼs Creed Shadows от Ubisoft выйдут в середине января
GameMag
2024-11-29T10:31:40Z
Light of Motiram выпустят на PlayStation 5 и смартфонах — представлен геймплей «убийцы» Horizon: Zero Dawn от Tencent
GameMag
2024-11-29T10:31:12Z
Capcom сменила антипиратскую защиту в Monster Hunter Stories на ПК
GameMag
2024-11-29T10:25:31Z
Посещение стимпанк-города и встреча с призраком в трейлере Professor Layton and The New World of Steam для Nintendo Switch
GameMag
2024-11-29T10:25:16Z
Секреты Шпилей: Ubisoft выпустила второе дополнение Avatar: Frontiers of Pandora
GameMag
2024-11-29T10:18:21Z
Выглядят странно: обнаружены галактики, которые бросают вызов главной модели Вселенной
Фокус
2024-11-29T09:42:02Z
Мужчина годами хранил камень в надежде, что это золото: но он оказался еще ценнее
Фокус
2024-11-29T09:15:15Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z
Американское качество: классический Chevrolet 60-х завелся после 36 лет простоя
Фокус
2024-11-28T14:30:15Z
Машина дала слабину: китайский танк VT-4 опозорился во время показов
Фокус
2024-11-28T13:57:20Z
В США создали мощный трехколесный электровелосипед с запасом хода более 200 км
Фокус
2024-11-28T13:36:39Z
BMW воссоздали знаменитый спорткар из культовой компьютерной игры
Фокус
2024-11-28T12:52:15Z