MY.UAНовини
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома

Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома

П'ять невеликих вітряків можуть давати 2 кВт електроенергії на годину, що дуже збільшує автономність будинку. Можна придбати готові установки або ж виготовити їх самостійно, але є ряд проблем.

Через відключення світла і здорожчання комунальних послуг багато українців зацікавилися альтернативними джерелами енергії, зокрема, вітрової. Житель Київської області Богдан Кушлик сам зробив та успішно використовує вітрогенератор у себе вдома. Він розповів Фокусу, які компоненти та кошти для цього потрібні і чи є користь.

Історія створення вітрогенератора

Спочатку Богдан придбав дешевий маленький вітряк горизонтального типу. Не стільки для виробництва енергії, скільки у якості тестової моделі. Умільцю захотілося якось покращити виріб, тому він почав купувати дрібні компоненти, які дозволяли змінити ті чи інші показники.

"Пробував один елемент, пробував інший елемент. А тоді подумав: чого я взагалі це роблю з якимись заводськими виробами? Зліплю свою конструкцію та вже доведу її до порядку, до пуття, як книжка пише. От і все, отак ця ідея і виникла. І в результаті в мене з п'яти вітряків зараз тільки один саморобний, але він, чесно кажучи, найцікавіший, тому що зроблений власними руками. Основні компоненти: генератор і вітроколесо – заводські, але ж вся конструкція, вся схема поєднання – це моє", – поділився власник вітрогенератора.

За словами Богдана Кушлика, готовий вітрогенератор досягав потужності у 600 Вт, до того ж працює стабільніше у порівнянні із заводським аналогом. Це завдяки тому, що тіло вийшло більш видовженим, а хвостова "лопата" має правильнішу форму і розміри.

"Вертикальний вітрогенератор не раджу нікому — і ні за яких умов, ні за яких обставин воно працювати не буде. Горизонтальний, як я назвав, видає потужність 600 Вт, а щоб вертикальний досягав цього ж показника, то повинен бути набагато більшим за розміром і мати робочу площу хоча б утричі більшу. Воно не має жодного сенсу", – стверджує Богдан Кушлик і підтверджує слова Ігоря Неділька – ще одного жителя регіону, який зробив собі вітрогенератор.

Виготовлення вітрогенератора

Як виготовити вітрогенератор?

Для цього знадобиться генератор, якийсь ротор, що його обертає – тобто це вітроколесо — горизонтальний або вертикальний. Якщо мова про горизонтальний, то має бути механізм, який повертає конструкцію у напрямку вітру. Найчастіше його роблять на одному підшипнику чи на системі підшипників.

Будь-який вітряк видає змінний струм: три дроти, три фази. Далі потрібно придумати, як знімати струм, щоб провід не закручувався довкола горизонтальної осі. Для цього існують спеціальні струмознімальні механізми. На ринку у продажу є готові варіанти.

Потрібно також подбати про те, щоб вироблена електроенергія накопичувалася у акумуляторах. Це робиться через контролер заряду – пристрій, який зі змінного струму робить постійний і заряджає батареї за алгоритмом так, як запрограмований.

Ігор Неділько у розмові з Фокусом припустив, що можна використовувати техніку, яка працює на постійному струмі. За словами Богдана Кушлика, велика проблема полягає у тому, щоб передавати цей струм на відстань, адже втрати при передачі змінного значно менші, і це дуже велика перевага. Тобто, вважає він, немає сенсу спеціально купувати таку техніку.

Процес збирання вітроколеса для вітрогенератора

Складнощі встановлення

Найбільша складність полягає у тому, щоб правильно підібрати генератор і вітроколесо, аби вони підходили один одному за своїми можливостями. Тобто, генератор треба обов'язково протестувати, перевірити, або отримати від завода-виробника інформацію, як, при якому навантаженні і при яких обертах він працює. Потрібно розрахувати, щоб оберти генератора збігалися з обертами вітроколеса.

Тут працює класична фізика: об’єкт з меншим діаметром обертається швидше, але має менше зусилля. Магнітне поле всередині генератора має спротив, воно не дає розкручуватися цьому валу, тому вітроколесо має його "зірвати" і досягти певних обертів. Тому потрібно правильно підібрати співвідношення.

"І це та проблема, з якою стикаються молоді вітролови, назвемо їх так", – зазначив Богдан.

Випробування саморобного вітряка, зробленого Богданом Кушликом

Часто у соцмережах пишуть коментарі, мовляв, варто поставити редуктор, подбати про коробку передач. Богдан пояснює, що на всіх вітряках маленьких, тобто до 20 кВт (щоб було зрозуміло – це 10 метрів діаметр), чудово працює пряма передача, не потрібно ніяких редукторів. Якщо ж переходити на рівень 50-100 кВт і більше, то там вже потрібна коробка передач, редуктор та все інше, як це і робиться у промислових варіантах.

Експерти радять перед встановленням вітрогенератора заздалегідь оцінити силу вітру на тому місці. Богдан Кушлик каже, що особливого вибору не мав, бо встановлював вітряк у себе вдома, але cкористався сайтом globalwindatlas.info, де можна обрати точку і перевірити, який саме середній вітер на 10, 50, 100 метрах і так далі.

"Я побачив цифру в 3,6 метрів на секунду середньорічних на 10 метрах, і подумав: мало, але окей, поїхали. Ну, а що робити? Все одно цікаво. Звичайно, краще встановлювати і на більших висотах, і у більш вітряних місцях. Наприклад, біля Київського водосховища, якщо це в Київському регіоні, краще буде дути, причому на лівому березі, а не на правому. Або от місця, скажімо, на півдні або південному-сході України, там теж більші вітри, особливо у степах чи приморських регіонах", – розповів Богдан.

У місті він встановлювати вітрогенератори не радить, бо там щільна забудова і дерева створюють великі перешкоди для повітряних потоків. Хіба що поставити вітряка на якійсь висотці, ще й підняти на щоглі висотою мінімум 5, а краще на всі 10 метрів. Прямо на даху буде важкувато вловити достатньо стабільний вітер, хоча залежить від розташування.

З багатоквартиними будинками у містах є ще й інша складність – потрібно домовитися з мешканцями Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Інколи трапляються сусіди, які можуть не дозволити із заздрості, щоб власник вітрогенератора не отримував безкоштовної енергії.

Наскільки вигідно робити вітрогенератори

Богдан Кушлик зізнався, що його саморобна станція із невеликим вітряком загалом обійшовся десь на 20% дорожчим, ніж аналогічний з заводу – 240 доларів проти 200. Якщо ж говорити про потужнішу установку з діаметром вітроколеса на 4-5 метрів, то вона може коштувати 3000-5000 доларів або навіть дорожче.

"Якби я знав, що можна купити зразу і не заморочуватися, я б, мабуть, зразу так і зробив. Але просто було цікаво. Тобто я не розцінюю цю річ, як вкладення грошей. Різниця у 40 доларів – це ні про що. Воно того абсолютно варте просто тому, що цікаво", – прокоментував українець.

Перероблений Богданом Кушликом вітряк S3 з 5-лопатним гвинтом
Фото: Скриншот

У холодні пори року домогосподарство Богдана споживає близько 1,5-2 МВт енергії, більша частина якої витрачається на електричне опалення. Наявні вітрогенератори не можуть повністю закрити ці потреби в електроспоживанні, але дуже допомагають, особливо у зимовий період. Їм майже нереально виробити 2 МВт на місяць, для цього потрібні потужніші установки, хоча б на 20 КВт. Але загалом, з того, що помітив Богдан Кушлик, вітряні станції значно подовжують період автономності, коли виникають якісь перебої у електропостачанні.

"Зараз у мене недостатньо батарей, додаткові ще їдуть. Я буду збільшувати батарейний блок, а поки фактично і виїжджаю завдяки вітрякам. Коли відключають світло і гарно дме вітер, то отримуєш від них 1,5-2 кВт на годину. Це класно, серйозний додаток до автономності", – заявив власник домогосподарства.

Підвищення ефективності

Щоб вітрогенератор працював стабільніше і виробляв більше електроенергії, перш за все потрібно правильно обрати місце для його розміщення, щоб були мінімальні перешкоди для самого вітру. Якщо це приватний будинок у селі, то варто поставити його на городі якомога далі від будівель.

Для передачі струму треба використовувати кабель з меншою втратою. Має бути або товстіший мідний дріт, або алюмінієвий SIP 16 чи 25. Це суттєво допоможе у виробленні енергії. Ще робота вітряної турбіни дуже багато залежить від контролера заряду та його налаштувань.

"Це дуже велика проблема: підібрати хороший контролер. Слава Богу, в нас в Україні є один хороший виробник контролерів для вітряків, звуть його Сергій, та всі знають його під таким кодовим словом як "Серкат". Якщо когось цікавить, то "Серкат" — це найкращий український контролер, який є на сьогодні. Він теж має свої обмеження, бо працює з вітряками лише до 5,5 метрів діаметром. Якщо більше, то вже їх треба ставити або два, або шукати якийсь інший контролер", – зазначив співрозмовник.

Богдан Кушлик каже, що є й хороші китайські контролери, але вони, як правило, призначені для дуже високовольтних вітряків, а самостійно люди такі не виготовляють. Тому саморобники часто використовують контролер від Сергія або ж роблять їх власноруч. Проблеми виникають із його налаштуванням, потрібно правильно вказати криву розгону.

"Якщо пояснити у двох словах, то контролер має працювати так, щоб не гальмувавати вітряк на старті, давати йому достатньо розігнатись, але при цьому не давати йому розвивати занадто високі оберти, щоб він не розлетівся, грубо кажучи. Тому що всі лопаті мають свою межу, хоча й розраховані на швидкість, яка в шість-сім разів перевищує швидкість вітру, а більше вони вже не можуть. Задача контролера – втримати вітряк, не дати йому розкрутитись занадто, коли бувають там ураганні періоди чи якісь дуже сильні пориви. Таке не часто, але буває", – підкреслив він.

Богдан Кушлик також встановив сонячні панелі і всім радить поєднувати їх з вітрогенераторами, щоб мати відносно стабільну генерацію весь рік. Вітряк набагато краще працює з листопада по квітень, ніж решту місяців, і за цей період виробляє близько 80% від річної кількості енергії.

З сонячними модулями все навпаки – вони взимку виробляють всього 10% того, що влітку. Якщо для власного споживання, то панелі потрібно встановлювати під змінним кутом, щоб регулювати його залежно від сезону, користуючись калькулятором. Взимку у Київські області потрібно ставити 66-68 градусів нахилу до горизонту підйому, поворот має бути на південь і 3-4 градуси на схід. Це збільшить сумарний місячний виробіток з панелей.

Богдан Кушлик розповів, як вимірють номінальну потужніть вітряка та сонячної панелі

Кредити на вітрогенератори: чи варто брати

В Україні у 2024 році запустили кілька програм пільгового кредитування, щоб заохотити громадян встановлювати альтернативні джерела енергії, у тому числі й вітрогенератори. Богдан Кушлик не радить брати такі кредити, бо якщо говорити про програму для домогосподарств з нульовою ставкою, то вона вимагає обов’язкового підключення до комунальних мереж за договором самовиробництва.

"Воно втрачає весь свій сенс, тому що це не зовсім хороші умови на поточний момент. Це безплатний сир у мишоловці. У моєму випадку вітряки під’єднані до внутрішньої мережі, а у зовнішню мережу нічого не віддають, мені ж не можна. Тому що "зелений" тариф на сонячній панелі — це одне, а вітряки у мене працюють лише на компенсацію власного споживання, якого взимку – будь здоровий, бо лише електричне опалення, у мене виходить 1,5-2 МВт*год на місяць", – висловився Богдан.

Важливо Новий рекорд: у Китаї створили турбіну, яка генерує енергію "майже без вітру"
Теги за темою
энергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
РФ пытается оттянуть ресурсы ВСУ на Запорожское направление - что задумал враг
GlavRed
2024-11-29T16:27:47Z
Стали известны шесть городов, которые стремятся захватить россияне в первую очередь
Comments UA
2024-11-29T16:21:39Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Лидеры стран Балтии, Скандинавии и Польши договорились увеличить помощь Украине
Известия Киев
2024-11-29T16:29:57Z
Россия полностью контролирует решение Запада: как это произошло
Comments UA
2024-11-29T16:12:23Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Дональд Трамп может помешать общим планам Ким Чен Ына и Владимира Путина — Bloomberg
ZN UA
2024-11-29T13:32:03Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Украина срочно должна мобилизовать медиков, - Foreign Polic
Новости Украины
2024-11-29T16:21:28Z
Таких только 14%: ученые выяснили, в какой позе спят богатые люди
Фокус
2024-11-29T12:36:22Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Раскрыт статус фильма во вселенной Cyberpunk 2077
GameMag
2024-11-29T16:02:53Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
TSN
2024-11-27T15:06:43Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
"Будем считать это ошибкой": Налоги вырастут все-таки в декабре
UAToday
2024-11-29T16:12:41Z
Налоги выросли. Новый закон вступил в силу: сколько придется платить украинцам
UAToday
2024-11-29T16:12:08Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Эти две молитвы обязательно нужно прочесть 30 ноября: как обратиться к Андрею Первозванному
Знай
2024-11-29T16:12:38Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Суд вынес приговор закарпатцу, перевозившему рекордное количество уклонистов
Комсомольская правда
2024-11-29T15:15:15Z
Помог незаконно забронировать более 450 работников - подозревают экс-работника госпредприятия
Апостроф
2024-11-29T11:45:31Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Израиле террористы расстреляли пассажирский автобус
Апостроф
2024-11-29T11:12:41Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
UAToday
2024-11-29T16:12:11Z
Кобин в шоке – Ингулец забил фантастический гол Ворскли на 19-й секунде
Корреспондент
2024-11-29T14:48:35Z
Два украинца вошли в список претендентов на попадание в команду года по версии ФИФА
ZN UA
2024-11-29T14:37:49Z
Забарный - о песне в его честь: Не мог поверить, я начинал играть без фанатов
Корреспондент
2024-11-29T14:21:22Z
"Кто поддерживает Мбаппе, имеет IQ, как у мухи": фанаты Реала жгут футболки форварда
Корреспондент
2024-11-29T13:45:44Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Starbucks открыл кофейню вблизи границы с Северной Кореей
Корреспондент
2024-11-29T12:15:31Z
2000 лет спустя: гладиаторские бои вернутся в Колизей
Знай
2024-11-29T11:52:13Z
Какой вы цветок по знаку зодиака: какой ваш талисман
TSN
2024-11-29T11:51:14Z
Как не накупить лишнего во время "Черной пятницы": топ-5 советов
Апостроф
2024-11-29T10:18:29Z
В какой стране иностранцам предлагают 30 тысяч долларов за переезд
Comments UA
2024-11-29T09:57:15Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Что происходит внутри Солнца: ученые наконец-то выяснили
UAToday
2024-11-29T16:12:50Z
Создан литий-ионный аккумулятор, который нельзя уничтожить: он растягивается на 250%
Фокус
2024-11-29T16:02:49Z
В чреве Земли нашли пробоину: ученые считают, что ядро планеты может "протекать" железом
Фокус
2024-11-29T15:51:08Z
Геймерские фишки OLED-экранов Samsung
GameMag
2024-11-29T15:37:19Z
Левитирующий генератор бросает вызов вселенной: он работает с четвертым состоянием материи
Фокус
2024-11-29T15:16:22Z
Утренние привычки генеральных директоров: как начинают день самые успешные руководители мира
Comments UA
2024-11-29T15:00:17Z
"Крутится" вокруг Земли еще с августа: ученые расскрыли тайну "второй Луны"
Знай
2024-11-29T14:51:36Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z