Коштовніший за діамант – цей мінерал існує у світі в єдиному екземплярі
У світі існує настільки рідкісний мінерал, що наразі знайдено лише один його екземпляр. Про дрібний, але безцінний камінь з назвою «кявтуїт» ( cha-too-ite ) розповів науково-популярний ресурс ScienceAlert.
Він каже, що це крихітне коричневе зерно вагою лише третину грама (1,61 карата) можна сплутати з бурштином або топазом. Але непоказна мінеральна цятка має безмірну цінність.
Цей камінь у 2010 році на ринку в Чаунг-гі в М’янмі придбав геммолог Кьяу Ту, який вважав, що необроблений дорогоцінний камінь був мінералом під назвою шеєліт. Однак після того, як він огранив камінь, то зрозумів, що має щось незвичайне.
Не зумівши зіставити мінерал з чимось відомим, він відправив його в лабораторію Гемологічного інституту Америки (GIA) у Бангкоку, Таїланд. Там мінералогам вдалося пов’язати камінь із синтетичним антимонатом вісмуту, однак він має структуру, яка ніколи раніше не зустрічалася в природі.
Про сам камінь ми знаємо небагато. Він має насичений помаранчевий колір, з червоним відтінком і білою прожилкою. У ньому також є порожнисті трубчасті включення, які називаються жилами, які спричинені напругою зсуву, що свідчить про його природне утворення. Ймовірно, він був включенням в звичайній вулканічній породі під назвою пегматит, поширеній у регіоні, де було знайдено камінь. У пегматиті часто можна знайти великі кристали дорогоцінних каменів.
Якщо говорити про вартість кявтуїту,то наразі він вважається безцінним. Другий за рідкістю дорогоцінний камінь у світі, мінерал під назвою пейніт, оцінюється від 50 000 до 60 000 доларів США за карат.
Єдиний відомий у світі зразок кявтуїту зараз зберігається в Національному історичному музеї округу Лос-Анджелес.
Раніше вчені з Массачусетського технологічного інституту та інших університетів заявили про те, що глибоко в мантії Землі може бути схованка з квадрильйоном тонн алмазів.