MY.UAНовини
Ми програли, але перемогли та втратили
Ми програли, але перемогли та втратили

Ми програли, але перемогли та втратили

Стрічка «Моя прекрасна колонізація» — фільм, поза всяким сумнівом, потрібний, важливий, дочасний і правильний з усіх поглядів. Проблема одна: автори зайшли на поле, яке топче чимало ніг.

Кілька днів тому письменниця Євгенія Кузнецова написала у себе в фейсбуці коротко та іронічно: «Як спонукати себе до споживання інтелектуального контенту? Береш червоного терпкого вина, нарізаєш кубиками сир. Вмикаєш інтелектуальну дискусію. Щоразу, коли чуєш слово “колоніалізм”, сьорбаєш вина, а на слові “субʼєктність” береш кубик сиру. Правда, так можна і спиться…». Від себе додам: сиру не наїсишся так точно. Швидше за все, доведеться пить без закуски. Ну, або з мінімальною, зо два-три сирних кубики.

Останніми роками я майже не дивлюся телевізор у розумінні «ефірне телебачення». Хоча б тому, що все потрібне наступного дня можна знайти на ютубі чи офіційних сайтах каналів. А на платформах — навіть раніше, коли йдеться про серіали. В мене нема так званого «телескептицизму», бо насправді весь пропонований у мережі контент, котрий створено поза ефірним телебаченням, — ті самі телевізійні формати, окрім хіба новин. Отже, снобістські заяви на кшталт: «Я викинув ящик і принципово його не дивлюся!» — самообман. Дивитеся ви, шановні, той самий «ящик».

Відмінність від ефірного телебачення — в алгоритмах. Згаданий ютуб пропонує контент, подібний до переглянутого раніше. Ймовірно, пані Кузнецова вмикає інтелектуальну дискусію саме на котромусь ютуб-каналі. І не ймовірно, а точно їй пропонується до кольору, до вибору з десяток аналогічних, на ту саму тематику. Бо мені, наприклад, пропонується десь така сама кількість контенту в сегменті, котрий описується загальною назвою «Як російська культура згубно на нас впливала». Це й авторські проєкти, і блоги, і подкасти, і спеціально зроблені інформаційно-просвітницькі серіали з тривалістю епізодів від 22 до 55 хвилин. І всюди, ну всюди, от реально всюди звучить слово «колоніалізм» чи його варіативне «колонізація».

«Моя прекрасна колонізація» — так називається новий публіцистичний фільм, чия прем’єра відбулася на каналі Миколи Княжицького 24 листопада. На момент написання цього тексту відео має майже 10 тисяч переглядів — і хтозна, задовольняє авторів результат, чи ні. Ймовірно, перегляди зростатимуть. Проте і в такого контенту є своя стеля. Хочеться того чи ні, але канали Емми Антонюк чи Аліни Доротюк набирають і набиратимуть більше. Хоча і те, й інше — питомо український контент, та навіть може маркуватися патріотичним і просвітницьким, без лапок. Єдина різниця: блогери мають свій стиль, свою манеру, свою картину світу та свою систему координат. Але вони, хай часом топчуть одне поле, майже ніколи не повторюються.

Натомість «Моя прекрасна колонізація» — фільм, поза всяким сумнівом, потрібний, важливий, дочасний і правильний з усіх точок зору. Проблема одна: автори зайшли на поле, яке топче чимало ніг. А отже, повторів важко уникнути. Зокрема, певна частина почутого й побаченого вже звучала й ілюструвалася відео в проєкті Альберта Цукренка на Суспільному «Русифікація в стилі поп». Навіть один зі спікерів той самий — журналіст Віталій Портников.

Стрічка «Моя прекрасна колонізація» починається з не раз і не десять разів юзаної теми — російського сіткому «Моя прекрасна няня». Втаємниченим зрозуміла алюзія, проте аудиторія, народжена в середині 1990-х, навряд зрозуміє, хто така няня Віка та з чим її їдять. Але в комплекті з «Братом-2», «Білою гвардією» та «Сватами» згаданий сітком усе одно йде як ілюстративний матеріал записної системної українофобії практично в кожному ютуб-відео на тему російського інформаційно-культурного впливу на українську аудиторію. Няню-жлобиху з Маріуполя не обійшов увагою й Олексій Коржун у циклі «Довга війна» на медіа «Грунт», коли так само аналізував «телек» недалекого минулого. Зрозуміло, чому він у матеріалі. Та для блогерів-неофітів і няня Віка, і Данило Багров, і навіть родина Турбіних — разюче, а головне — самостійно зроблене відкриття. Тож виглядає, вони не стежать за роботою один одного. Тому й подають власний контент, як єдиний, неповторний та ексклюзивний.

Також «Моя прекрасна колонізація» вчергове проходиться по інших зразках витіснення питомо українського культуро-розважального контенту з українського ж телебачення у 2000-х. Згадується злет і падіння «Території А», відмову Ірини Білик від українського репертуару, свідому орієнтацію на дружбу з Кіркоровим співачок Таїсії Повалій та Ані Лорак, російські фільми та серіали на кіно- й телеекранах, захоплення без бою одного з найбільш вразливих ринків — книжкового. Словом, знову повторення багато разів пройденого.

Це все цільова аудиторія чула, тільки від інших авторів іншими словами. Ключова фраза тут — «цільова аудиторія». Котра, попри зусилля, а іноді й надзусилля творців культурних продуктів, усе одно лишається ядерною, вдячною, проте, на жаль, не аж такою широкою.

І з цього місця помічаються та відзначаються певні відмінності від аналогічних проєктів. Найперше — зниженням градуса пафосності. Так чи так задіянні в стрічці експерти-спікери озвучують і констатують згадану вище проблему. А саме, цитата Миколи Княжицького, українці не розуміли тієї загрози та тих злих умислів, які є в головах росіян, коли вони просувають тут свою культуру. Тобто не лише росіяни винні в тому, що варили кашу в головах мільйонів українців і перепрошивали їх на свій копил. Самі українці дозволяли пускати собі в голови російську кашу й перепрошиватися. Причому українці не ладні пускати у свій власний простір те, що не подобається та відторгається.

Приклад тому — рейтинги телевізійного перегляду. Я не схильний думати, що їх завжди свідомо й злобно малюють із метою викривлення інформації. Чимало продуктів і проєктів реально просідають навіть у прайм, бо цільова аудиторія не сприймає та перемикається на іншу кнопку. Часом це погано, бо трапляються непогані проєкти, які не «хаває піпл». І телевізійні менеджери не раз наголошували на тому, що не всі західні формати, тенденції та серіальні тренди приживаються у нас з об’єктивних причин: глядач хоче двадцять восьмий сезон про доярку з Хацепетівки чи іронічну комедію, іронічна складова якої завжди під великим питанням.

Таким чином, «Моя прекрасна колонізація» не так у надцятий раз викриває російські плани захоплення України методами м’якої сили (читай, культури), як наголошує на потребах просвітництва й формування правильних смаків у самих українців. Причому Олександр Пономарьов у фільмі є одним із тих, хто говорить цинічну, але правду: наші митці, котрі працювали з росіянами та в Росії, здебільшого зрадниками не були. Вони просто обрали для себе шлях заробляння грошей, яких в Україні заробити не могли. Хто каже, що заробляти — гріх? Це ж не красти. А отже, у «Моїй прекрасній колонізації» акцент робиться не так на неочевидній тоді й очевидній і відчутній тепер російській культурній експансії, як на неспроможності українців ресурсно їй протистояти й чинити відчутний опір. Тож із сумом констатується інший неочевидний тоді й очевидний нині факт: питомо українське протягом тринадцяти років — 2000—2013-го, — поволі, але впевнено витіснялося на маргінеси.

Detector Media · Русифікація: передчуття, прогноз і страх повернення

Використано дуже цікаве відео: довоєнний спіч керівниці Inter Media Group Ганни Безлюдної, відомої в медійних колах своїми проросійськими поглядами. Вона впевнено і безапеляційно пояснює, що російська мова охоплює більшу аудиторію, і саме тому російськомовний кінотелепродукт логічно й правильно пропонувати російською. Лише приціл на більшу аудиторію, лише бізнес та рейтинги, нічого особистого й політичного. Натомість Микола Княжицький не опонує, а констатує: так, україноцентричних громадян в Україні станом на 2013 рік була меншість.

Отже, меншість програвала більшості, аж поки не повстала. Затим від 2015 року почалася поступова, не без перешкод, зачистка українського простору від колоніального продукту. Таким чином, Росія здійснила акт масштабного військового вторгнення — але чим наблизила перемогу українізації всередині України під час війни. Проте зарано говорити про повну перемогу, бо все ж таки через тотальний брак фінансування культури ми знову програємо інформаційну війну. Та знову можемо втратити здобуте великою кров’ю військових і цивільних.

У підсумку «Моя прекрасна колонізація» намагається змістити акценти. Й наголошувати не на проявах російського культурного впливу, а українського культурного спротиву. Бо всі нинішні маленькі й великі перемоги — не завдяки нормальному розвитку, а насамперед завдяки опору. Якому — як, власне, й усім без винятку сферам країни у війні, — бракує державної підтримки хоча б у форматі виваженої україноцентричної державницької політики.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сіміон, який програв вибори в Румунії, просить суд анулювати їхні результати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:24:23Z
Сенатори США подали резолюцію про повернення українських дітей до укладення мирної угоди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:06:07Z
ЄС скасовує «торговельний безвіз» Україною. Названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:42:29Z
Зеленський зідзвонився зі Стармером: говорили про санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:25Z
Дружину Байдена звинувачено у жорстокому поводженні з чоловіком? Заява представника Мін’юсту США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:15:21Z
Прем'єр Польщі анонсував перестановки в уряді
Европейская правда
2025-05-20T19:03:56Z
ЄС на вимогу Нідерландів розслідує, чи відповідає Ізраїль умовам співпраці
Европейская правда
2025-05-20T18:58:46Z
Один з екскерівників ЗАЕС пояснив, чому Трамп хоче контролювати станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:57:54Z
ЄС прийняв рішення зняти економічні санкції з Сирії
Европейская правда
2025-05-20T18:45:53Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:39:36Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:27:06Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
2025-05-20T08:54:28Z
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
2025-05-20T08:54:21Z
Сформовано першу в ЗСУ штурмову мотоциклетну роту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:38Z
Переселенців теж покличуть: в Україні оновили правила мобілізації
FaceNews
2025-05-20T17:33:10Z
У чотирьох областях України зʼявиться соціальне таксі: як це працюватиме
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:30:08Z
На Рівненщині місцеві знищили дерев’яний храм 18 століття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:24:04Z
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
2025-05-20T15:58:23Z
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:00:36Z
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
2025-05-20T14:45:49Z
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
2025-05-20T14:12:06Z
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
2025-05-20T13:51:10Z
Лінія фронту станом на 20 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:18:54Z
Гороскоп на 21 травня: Терезам - гармонія у стосунках, Скорпіонам - усамітнення
FaceNews
2025-05-20T17:00:19Z
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:09:08Z
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
2025-05-20T14:18:29Z
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:51:21Z
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:39:38Z
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
2025-05-20T13:21:11Z
Містичний прогноз на 19-25 травня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-05-20T12:48:43Z
Російський дрон "Молнія" вдарив по блокпосту на Харківщині: постраждали силовики
ТСН
2025-05-20T12:33:48Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:20Z
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:39:49Z
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
2025-05-20T12:33:55Z
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
2025-05-20T12:04:47Z
Хлопець намагався стрибнути зі скляного мосту на Володимирській гірці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T10:30:17Z
Підпал будинку Стармера: заарештували третього підозрюваного
ТСН
2025-05-20T10:27:20Z
В Одеській області живцем згоріли двоє дітей
TSN
2025-05-20T08:56:05Z
На Драгобраті в горах зірвався та загинув киянин
TSN
2025-05-20T08:55:46Z
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
2025-05-20T16:00:48Z
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
2025-05-20T15:00:31Z
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
2025-05-20T14:30:20Z
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:07Z
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:00Z
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
2025-05-20T14:00:12Z
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
2025-05-20T13:30:47Z
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
2025-05-20T13:22:57Z
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
2025-05-20T13:15:45Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
2025-05-20T08:51:53Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:15:52Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:27:46Z
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:03:31Z
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:54:07Z
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:45:54Z
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
2025-05-20T12:21:53Z
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:21:52Z