MY.UAНовини
Чи загрузне Росія в Сирії? Що відбувається в районі Алеппо і чого чекати далі
Чи загрузне Росія в Сирії? Що відбувається в районі Алеппо і чого чекати далі

Чи загрузне Росія в Сирії? Що відбувається в районі Алеппо і чого чекати далі

Збройний конфлікт у Сирії не зведеш до простої формули з двома невідомими, пише аналітик Ігар Тишкевич. Він розкладає сирійський пасьянс на складові та пояснює інтерес зовнішніх гравців, які визначають перебіг подій.

Хто грає сирійський пасьянс

Сирійська опозиція почала наступ і практично без бою захопила місто Алеппо — найбільше місто країни й адміністративний центр провінції Халеб. Після цього війська противників Асада швидким маршем просунулися до міста Хама і ледь не взяли його. Така, загалом, канва інформаційної хвилі про події в Сирії. Друга важлива теза, яка просувається в українському інформаційному полі — поразка Російської Федерації через поразку її проксі, яким сприймають Башара Асада. І, нарешті, третя, можливе повалення президента країни. На цьому тлі лунають назви різноманітних воєнізованих груп, які дозвільний читач намагається рознести за двома категоріями: за Асада чи проти Асада.

У реальності, ситуація дещо складніша. І для її розуміння варто звернутися до періоду громадянської війни в Сирії.

Сирійський клубок простими словами.

Щоб не перевантажувати деталями, наведу кілька вкрай важливих тез:

  1. У Громадянській війні брали участь не дві сторони (як прийнято вважати), а близько десятка політичних груп і формувань. Причому, якщо говорити простою мовою, "всі воювали проти всіх". І, на певному етапі, всі — проти "Ісламської держави". Остання сила була єдиною, якій вдалося поставити "по одну лінію фронту" непримиренних супротивників у сирійському протистоянні.
  2. У громадянську війну (формально — у боротьбу проти ІД) на території Сирії було залучено щонайменше 15 іноземних держав. З яких 6 (Росія, Іран, Туреччина, Ірак, США, Ліван, Велика Британія) брали участь у боях "на землі". Ще 12+ завдавали ударів по позиціях ІД силами своїх ВПС.
  3. Громадянська війна в Сирії для значної частини провінцій завершилася не "боєм до останнього солдата", а політичними домовленостями з місцевими угрупованнями. Частина лідерів і бійців "непримиримої" опозиції виїхали на північ в Ідліб або на Південь країни.
  4. Таке "ущільнення" призвело до більшої терпимості всередині так званої "сирійської опозиції", де абсолютно різні за ідеологією сили — від умовних "світських демократів" до ісламістів з "Аль-Каїди" — змушені співіснувати на одній території. При цьому Південний опозиційний "анклав" (Частина провінції Хомс) економічно реінтегрується з рештою країни.

Але найцікавіше стосується балансу сил на півночі Сирії. Ще на початку конфлікту Туреччина активно підтримала політичні та воєнізовані формування сирійських туркменів, або, як їх ще називають "сирійських туркоманів". У результаті на території їхнього розселення було створено "протодержаву" зі своїми органами влади, з економікою, зав'язаною на Туреччину, а не на Сирію. Для розуміння українським читачем — це такий собі аналог "ДНР" на сирійській території.

Другий великий анклав — Сирійський Курдистан. Територія, населена курдами, контрольована ними та існуюча у форматі невизнаної держави. Це важлива деталь, оскільки втручання Туреччини в громадянську війну в Сирії було обумовлено не тільки активністю ІДІЛ і зобов'язаннями перед союзниками по НАТО, скільки (або насамперед) розширенням зони контролю курдських сил. У разі, якби Сирійський Курдистан отримав вихід до моря, можна було б говорити про виникнення нової держави і перспективи її визнання щонайменше частиною Західних держав. Чого Туреччина допустити не могла. Тому найбільш масштабні турецькі військові операції на півночі Сирії були спрямовані не проти Ісламської держави, а проти курдських сил.

Кризу не завершено, або очікування політичного процесу

Як сказано вище, громадянська війна в Сирії не завершена. Точніше, до 2023 року була закінчена її активна фаза. Наступний етап — політичне врегулювання, яке передбачало реформу системи управління, кооптацію у владу частини з опозиційних сил. З цим Асад не поспішав. Радше, навпаки, зміцнював свою владу, відсуваючи процес консультацій від транзиту на пізніші терміни. Тим паче, що єдності "опозиційних сил" не було. Є "об'єднана опозиція" зі своїми вимогами (до речі, далеко не єдина всередині), є протурецькі формування на Півночі, є курди. З кожною з таких груп уряд Асада намагався вийти на контакт і обговорення майбутнього. А ось посадити всіх разом "за один стіл" по-серйозному (з реальним результатом) не вийшло ні в кого. І, нарешті, є зовнішні сили. Це РФ, Іран (і залежна від них "Хезболла"), які відіграють важливу роль у стабілізації ситуації. Це США, які зберегли свій контингент на території Сирійського Курдистану. І, природно, Туреччина. У кожної з цих сторін своє бачення майбутнього устрою Сирії і свої інтереси в цій країні.

Причому в разі незговірливості опозиційних сил Башар Асад міг зіграти в політичну реформу всередині і домовленості з якоюсь однією з груп. Або з курдами, або з опозицією в Хомсі, або з туркоманами. Але:

  • домовленість із курдами не в інтересах Туреччини;
  • домовленість із туркоманами (читай Туреччиною) не в інтересах курдів, а також Ірану (який конкурує з Туреччиною за вплив) і, за певних обставин, РФ;
  • переформатування влади "всередині", максимум з урахуванням компромісу з півднем, вигідне Ірану і РФ, але неприйнятне для Туреччини, туркоманів, курдів і США.

На цьому тлі Анкара починає думати про власну операцію. Метою якої стало б різке посилення своїх позицій на шкоду позиціям, насамперед, Ірану. І це вкрай важливий аспект, оскільки обмеження впливу Ірану в регіоні вигідне США, а отже, Сполучені Штати можуть "погодитися" з реалізацією другої мети — ослаблення позицій курдів. Тим паче, що на північ від Алеппо залишився курдський анклав, який турки не змогли ліквідувати під час операції "Оливкова гілка".

У разі успіху під впливом Туреччини опиняється територія розміром у півтори провінції, до якої входить найбільше місто країни (принаймні станом на початок громадянської війни). І якщо там існує власна адміністрація — вона є першим і основним потенційним учасником перемовин із Дамаском про майбутній устрій країни. Тобто Анкара різко посилює власні позиції в сирійській кризі. При цьому повалення Башара Асада турецькій стороні ні до чого. Послаблення, якийсь транзит влади, формалізація турецького впливу — так. А ось перехоплення влади і відповідальність за досить велику державу не потрібно від слова "зовсім".

Іноземні війська на території Сирії

Реалізація задуму і короткий прогноз

Бойові дії почалися і проходили повністю в межах описаної логіки. Атака почалася в момент різкого ослаблення присутності Ірану і "Хезболли". Перші зайняті своїми внутрішніми проблемами і підтримкою проксі в протистоянні з Ізраїлем, другі були безпосередньо залучені в бойові дії проти ізраїльських силових структур.

Першими почали атаку загони ХТШ ("Хайят Тахрір аш-Шам") — ісламістської організації, що виникла внаслідок злиття місцевої філії "Аль-Каїди" і трьох сирійських салафітських угруповань. Географія їхнього просування збігалася з географією розташування блок-постів "Хезболли" і КВІР. При цьому місцеві армійські чини або були деморалізовані, або підкуплені. Про справедливість цього припущення свідчить те, що основні загиблі "з асадівської сторони" — іранці або ліванці. А сирійська моторизована бригада просто вийшла з Алеппо. Зокрема з фортеці в центрі міста, яку урядові війська утримували всі 4 роки боїв за місто (а це важливо з точки зору інформаційного впливу в регіоні).

Подальше просування загонів ХТШ супроводжувалося закликами Туреччини до "мирного розв'язання кризи", але й, одночасно, атакою "Сирійської національної армії" (військова структура, що виконує роль армії сирійських туркоманів) на північ від Алеппо.

Паралельно з цим, передбачаючи майбутні проблеми, почали свої дії загони "Сирійських демократичних сил" — це вже одна з "курдських армій". СДС увійшли в населені курдами північно-східні передмістя Алеппо і спробували маршем на схід створити сухопутний коридор, який би з'єднував сирійський анклав у провінції Халеб (Алеппо) із Сирійським Курдистаном.

Такого розвитку подій протурецькі сили допустити не могли. СНА вела бої проти СДС і таки витіснила курдів із сіл уздовж траси №4 на ділянці Алеппо — Дейр Хафіра. За сам Дейр Хафір почалися бої між курдами і туркоманами. Паралельно з цим ХТШ висунуло вимогу курській СДС вийти з Алеппо "заради гарантування безпеки".

Тобто найближчими днями зона на північний схід від Алеппо може стати зоною запеклих боїв між протурецькими формуваннями і курдськими загонами. Тим паче, що на території Сирійського Курдистану вже оголошено мобілізацію.

Другий фронт (а не основний) — рух на Хаму і далі на південь. Там починаються активні бої між урядовими силами Сирії та загонами ХТШ. Підкреслю — саме загонами "Хайят Тахрір аш-Шам", а не СНА. Вони навряд чи завершаться швидкою поразкою однієї зі сторін, а всього лише зафіксують нову лінію фронту. При цьому як Сирійська армія, так і ХТШ будуть істотно ослаблені.

Туреччина (і її проксі у вигляді СНА) в цей час буде вести бої з курдськими загонами, прагнучи не допустити з'єднання курдського анклаву в Халебі з основною територією Сирійського Курдистану. А, в ідеалі, ліквідувати його.

А що в результаті?

У результаті операції вплив Ірану (і "Хезболли") в Сирії істотно слабшає. Росія, яка не змогла продемонструвати здатність оперативно надати потрібний рівень допомоги, також втрачає свої позиції (але меншою мірою, ніж Іран).

Сирійські опозиційні угруповання півночі (які знайшли притулок у провінції Ідліб) виходять із кризи ослабленими. Їхнє ключове бойове крило — "Хайят Тахрір аш-Шам" — буде сильно пошарпане в боях проти сирійської армії. А це означає, що Туреччина різко посилює своє становище і, найімовірніше, починає "будівництво держави Туркоманів" зі столицею в Алеппо. Формально це буде зона, контрольована "опозиційними силами", але, дивись вище, їхній військовий потенціал буде підірвано.

Наступний етап — відновлення політичних консультацій про формування нової системи влади в Сирії. Де турецька сторона розраховує отримати додаткові поступки.

А що курди? Сирійський Курдистан збережеться. Анклав на північ від Алеппо — не впевнений. Загалом, курдські сили вкотре стануть розмінною монетою в більш масштабній грі.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Повстанці заходять до Хами, а ЗМІ пророкують падіння режиму Асада: що відбувається у Сирії (карта)
Теги за темою
Россия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Умерла звезда "Крестного отца" Дайан Китон: что известно о смерти оскароносной актрисы
TSN
2025-10-12T08:06:18Z
В тюрьме убит известный рок-музыкант педофил: что известно
Comments UA
2025-10-12T06:45:09Z
Умерла легендарная актриса, которую называли "крестная мать Голливуда"
Comments UA
2025-10-12T04:45:15Z
Marvel ударилась в метоповествование: Представлен трейлер сериала «Чудо-человек»
GameMag
2025-10-11T19:42:02Z
Меган Маркл поделилась секретными фото дочери Лилибет
GlavRed
2025-10-11T17:51:07Z
Выберите эту форму маникюра, которая сделает ваши пальчики длинными и утонченными
TSN
2025-10-11T17:33:11Z
Украли даже "Пупсика": Тину Кароль обокрала наглая коллега из Вьетнама, далее – международный суд
Знай
2025-10-11T16:51:15Z
Тина Кароль поставила на место критиков ее музыки и сделала заявление: "Не останавливает некомпетентное мнение"
TSN
2025-10-11T16:48:47Z
Солист "ТИК" Бронюк на редких фото удивил, как его сын за 15 лет изменился до неузнаваемости
TSN
2025-10-11T15:21:36Z
Под видом секонд-хенда: в Украину завозят одежду за копейки, а продают за тысячи
Знай
2025-10-12T08:06:09Z
Украинцев поделят по профессиям: правительство перепишет пенсионные правила - кто потеряет, а кто получит больше
Знай
2025-10-12T06:36:11Z
"Давление падает уже сейчас": Попенко объяснил, какие регионы окажутся на грани газового коллапса
Хвиля
2025-10-12T03:57:15Z
"Панельки замерзнут через 36 часов": украинцам советуют выезжать из городов зимой – угроза энергетической катастрофы
Знай
2025-10-12T03:36:34Z
"Черный день настал": эксперт дал советы, как пережить зиму и почему нельзя полагаться на обогреватели
Хвиля
2025-10-12T03:06:34Z
Эксперт рассказал, почему регионы Украины по-разному реагируют на удары по энергосистеме
TSN
2025-10-12T01:06:25Z
Отопительный сезон в Украине начнется гораздо позже, — нардеп
Фокус
2025-10-11T19:18:54Z
Россия изменила тактику атак на украинские энергообъекты, - Минэнерго
Комсомольская правда
2025-10-11T18:45:07Z
Дефицит продуктов во Львовской области: сформировался неприятный тренд
Политека
2025-10-11T18:30:24Z
Трамп сделал громкое заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-10-12T08:06:23Z
В Китае назвал КНДР "добрым другом" и заявили об укреплении стратегического сотрудничества
Лига
2025-10-12T07:54:55Z
От билетов в Крым до ипотеки в США: скандальные связи директора туркомпании "Пилот" Михаила Кураченко
Знай
2025-10-12T07:42:39Z
Стрельба на границе: Пакистан и Афганистан опубликовали новые заявления
Comments UA
2025-10-12T07:27:54Z
Офицер из Брюсселя подозревается в шпионской деятельности в пользу Китая и РФ
Апостроф
2025-10-12T07:24:19Z
Саммит в Египте: проблему Газы будут решать лидеры более 20 стран
Новости Украины
2025-10-12T07:21:11Z
Трамп попал в новый конфуз: случайно опубликовал личное сообщение в соцсети
Comments UA
2025-10-12T07:12:57Z
СМИ: в шпионаже для Китая и, возможно, России обвиняют сотрудника полиции в Брюсселе
Европейская правда
2025-10-12T07:06:44Z
В понедельник утром ХАМАС начнет этап освобождения заложников
Апостроф
2025-10-12T06:57:04Z
Россияне обстреляли учебные заведения в Харьковской области: пятеро раненых, среди них — ребенок
ZN UA
2025-10-12T08:03:09Z
В центре Днепра произошел взрыв, ранен подросток
Корреспондент
2025-10-12T08:00:59Z
В результате российских ударов по Харьковщине пострадали люди, в том числе ребенок
TSN
2025-10-12T06:51:00Z
В Брянской области РФ дроны атаковали электроподстанцию, - СМИ
Комсомольская правда
2025-10-12T05:57:33Z
В Калифорнии упал вертолет в многолюдном прибрежном районе
TSN
2025-10-12T05:51:44Z
Жители Брянщины не спали - прятались от взрывов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-10-12T05:27:40Z
Россия ударила "Шахедами" по Чугуеву на Харьковщине: первые детали
TSN
2025-10-12T04:36:57Z
Магнитная буря 12 октября: метеозависимых людей предупредили об опасности
TSN
2025-10-12T04:36:44Z
Взрывы в Украине: куда била России во время ночной атаки
Comments UA
2025-10-12T04:21:55Z
Украинцам грозит массовая потеря бронирования: на кого уже бросили глаз ТЦК
Знай
2025-10-12T07:21:25Z
Не пускайте без надобности: когда контролеры не имеют права заходить в квартиру
Знай
2025-10-12T07:06:44Z
Россия атаковала Украину ракетой и дронами: 103 беспилотника сбиты
Апостроф
2025-10-12T06:45:08Z
Бесплатные продукты для пенсионеров в Кировоградской области: появилось пояснение, где именно можно получить
Политека
2025-10-12T06:30:42Z
Украинцы купили гнилую хату в Карпатах: теперь им можно позавидовать
Фокус
2025-10-12T06:30:35Z
Какой завтра, 13 октября, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-10-12T06:06:11Z
ТЦК превышают полномочия: кто не имеет права проверять документы
Знай
2025-10-12T05:36:08Z
13 октября — какой церковный праздник, почему по народным традициям этого дня нужно тщательно помыться
TSN
2025-10-12T05:09:40Z
Польша обновила требования для украинцев: кого могут не пустить на границе
Знай
2025-10-12T05:06:04Z
Пять фруктов с наивысшим содержанием витамина С — это не апельсин и не лимон
TSN
2025-10-12T07:36:34Z
Кардиолог назвал скрытый симптом, который может появиться за несколько дней до сердечного приступа
Comments UA
2025-10-12T04:33:40Z
Вкусный и безопасный: как выбирать шоколад
ZN UA
2025-10-11T22:24:27Z
Больше никакого трения: как почистить даже самую грязную микроволновку
TSN
2025-10-11T21:21:23Z
Завтрак для защиты памяти: ученые назвали продукты, защищающие мозг от ранней деменции
TSN
2025-10-11T19:51:17Z
Медсестринский уход, психологическая поддержка, сопровождение соцработника: в Украине запускают новый проект помощи
Знай
2025-10-11T19:12:26Z
Что произойдет с организмом, если пить очень много зеленого чая
UAToday
2025-10-11T16:06:43Z
Что будет, если есть миндаль каждый день: эксперты перечислили 8 полезных свойств
UAToday
2025-10-11T16:06:30Z
В Украине появились опасные насекомые: переносят смертельную инфекцию и могут поселиться в глазу
Знай
2025-10-11T14:30:08Z
Apple может стать правообладателем трансляций гонок в США
Корреспондент
2025-10-11T15:30:01Z
В Украине выставили на продажу коллекцию винтажных мотоциклов BMW 30-х и 40-х
Фокус
2025-10-11T08:15:29Z
Повысили цены и ужесточили контроль: в Украине новые требования к техосмотру авто
Знай
2025-10-10T18:51:03Z
Стиральная машина будет работать вечно и не будет ломаться: вот что нужно сделать — советы мастеров
TSN
2025-10-10T14:09:42Z
Раритет из 50-х: роскошное американское авто простояло 36 лет в гараже
Фокус
2025-10-10T13:51:35Z
Как правильно мыть авто зимой - советы водителям
Корреспондент
2025-10-10T13:00:39Z
Водителям грозит штраф за незаметную отметку в правах: детали
Comments UA
2025-10-10T12:57:20Z
Рынок гибридных авто в Украине бьет рекорды: какие б/у модели водители скупают чаще новых
Хвиля
2025-10-10T11:51:56Z
Аналог VW Jetta: новый электромобиль Volkswagen ID.UNYX 07 показали до презентации
Фокус
2025-10-10T10:36:40Z
В Киеве и области объявлена воздушная тревога: какая причина
TSN
2025-10-12T08:06:03Z
Россияне продвинулись на Алексеевском направлении в Днепропетровской области - данные ISW
Апостроф
2025-10-12T07:48:20Z
ПВО перехватила более 100 "шахедов"
Корреспондент
2025-10-12T07:12:38Z
Где продвинулись россияне: аналитики ISW рассказали об изменениях на линии фронта
TSN
2025-10-12T06:51:13Z
"Виталя - это звизда!" - Донецк пережил мощную атаку дронов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-10-12T06:36:01Z
Оккупанты похвастались - ВСУ не задержались: уничтожена российская система РЭБ в Белгородской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-10-12T06:18:49Z
Донецкая область полностью обесточена: россияне нанесли прицельный удар по инфраструктуре
TSN
2025-10-12T06:06:16Z
Росины продвинулись на нескольких отрезках самого горячего направления и готовят мощную атаку в районе Доброполья - аналитики
ZN UA
2025-10-12T05:54:22Z
Партизаны совершили диверсию на железнодорожной инфраструктуре в Ростовской области
Апостроф
2025-10-12T04:54:01Z
Почему наши бабушки клали лавровый лист в сахарницу: хитрость, о которой забыли современные хозяйки
Знай
2025-10-12T06:51:05Z
Сыр тянется, тесто хрустит, а душа поет: рецепт сосискок в тесте по-хачапурски на грузинский лад
Знай
2025-10-12T05:51:19Z
Растопить ледяное сердце: 5 трюков, как заслужить любовь свекрови и тещи
Фокус
2025-10-12T05:15:08Z
Вот что нужно сделать с кустами малины осенью, чтобы в следующем году был щедрый урожай
TSN
2025-10-12T04:36:09Z
День ангела 12 октября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-10-11T21:21:09Z
Гороскоп на 12 октября: ваша доброта и искренность принесут положительные эмоции
Новости Украины
2025-10-11T20:03:52Z
Как восстановить белизну пластиковых оконных рам: проверенные домашние средства
Знай
2025-10-11T18:51:53Z
"Цветочный ковер": самая засушливая пустыня мира неожиданно зацвела фиолетовым
TSN
2025-10-11T18:06:57Z
Круизная компания отказала паре в посадке на лайнер: помешал возраст туристов
TSN
2025-10-11T16:48:26Z
Не только Samsung и Apple: топ-5 беспроводных наушников, популярных в 2025 году
Фокус
2025-10-12T07:00:53Z
Копал червей, а нашел 20 000 монет: житель Швеции обнаружил уникальный клад ХІІ века
Фокус
2025-10-12T06:57:29Z
Школьники не умеют даже списать: учительница показала, как учащиеся провалили тест через Google
Знай
2025-10-12T04:36:08Z
Гигантский курган в форме скорпиона в Мексике оказался связан с солнцестояниями
ZN UA
2025-10-12T03:33:18Z
Assassin's Creed Shadows для Nintendo Switch 2 засветилась на сайте крупного французского ритейлера — релиз скоро
GameMag
2025-10-11T19:42:58Z
Nintendo Switch 2 и ASUS ROG Xbox Ally X вошли в рейтинг лучших изобретений 2025 года по версии журнала TIME
GameMag
2025-10-11T19:42:47Z
Нашумевшая JRPG Metaphor: ReFantazio от создателей Persona 5 получит новое цифровое издание в 2026 году
GameMag
2025-10-11T19:42:09Z
Ученые обнаружили нечто тревожное и опасное, просачивающееся из-под океана вокруг Антарктиды
UAToday
2025-10-11T18:06:50Z
Единственные в мире животные с переливающимся мехом оказались не уникальны: что произошло
Фокус
2025-10-11T18:00:46Z
Лидеры европейского футбола уверенно выиграли свои матчи отбора на ЧМ-2026
Корреспондент
2025-10-12T04:21:45Z
Монако объявило о назначении нового тренера вместо Хюттера
Корреспондент
2025-10-11T20:33:02Z
Постол в бою с испанцем взял пояс IBO International
Корреспондент
2025-10-11T20:18:53Z
Фуркад говорит об отношении к спортсменам РФ в зависимости от ситуации
Корреспондент
2025-10-11T18:42:01Z
Английские топ-клубы интересуются украинским талантом "Динамо" — СМИ
ZN UA
2025-10-11T16:45:10Z
Отбор на ЧМ-2026: расписание и результаты матчей 7-го тура
UAToday
2025-10-11T16:06:16Z
В Осло протестовали против футбольного матча сборных Норвегии и Израиля
Европейская правда
2025-10-11T15:48:53Z
Украина — Азербайджан: онлайн-трансляция матча квалификации ЧМ-2026
ZN UA
2025-10-11T15:22:04Z
Еще один игрок Реала выбыл из-за травмы, полученной в сборной
Корреспондент
2025-10-11T10:00:18Z