MY.UAНовини
Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля
Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля

Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля

Європа ніколи не вносила російський газ до свого санкційного списку, однак, згідно з планом REPowerEU, чітко зазначила ціль: позбавитись енергозалежності від Росії. Тож не дивно, що ще у 2022 році Росія почала шукати нові ринки збуту енергоносіїв – країни Азії. Зокрема, йдеться про створення "Тристороннього газового союзу".

Однак аби країни, які вже мають постачальників та довгострокові контракти, почали купувати додаткові обсяги у Росії, потрібно створити попит. Так, починаючи, з 2022 року у російських ЗМІ активно ширилась інформація про те, що Узбекистан та Казахстан замерзають, а газу в країнах критично не вистачає. Російські експерти у 2022 році були досить оптимістично налаштовані, вважаючи, що "Тристоронній газовий союз" буде реалізовано у найближчій перспективі.

Однак багато хто розцінив такий союз, як політичний, а не лише енергетичний, потрібно врахувати також й фактор Китаю, адже це може створити конфлікт інтересів. Тож 24 Канал проаналізував, чи вдалось Росії поширити газову залежність в азійський регіон та, яка вірогідність реалізації "Тристороннього газового союзу" між Росією, Казахстаном та Узбекистаном.

Чому Росія зацікавилась "Тристороннім газовим союзом"

Після того як "Північний потік-2" та "Північний потік-1" перестали функціонувати, Україна відмовилась продовжувати контракт з "Газпромом" на транспортування газу, а Європа вирішила позбавитись газової залежності від Кремля, Росія була змушена почати шукати нові ринки збуту для своїх енергоресурсів. Варто також додати, що прибуток від нафти та газу – найбільше джерело доходу бюджету країни, яка постійно збільшує видатки на фінансування війни проти України.

Цікаво! За даними російських інформагенцій, без врахування Туреччини, у 2021 році "Газпром" поставив до Європи близько 160 мільярдів кубометрів газу. У 2022 році – близько 80 мільярдів кубометрів газу, а у 2023 році до 25 мільярдів кубометрів газу.

Тож, починаючи з 2022 року, Росія почала розглядати енергетичний союз з Казахстаном та Узбекистаном, оскільки країни з радянських часів повʼязані газотранспортною системою "Азія – Центр" та газопроводом "Урал – Бухара". Якщо "Азія – Центр" безперебійно функціонує, то "Бухара-Урал" – один із найстаріших газопроводів. Відповідно використання цього маршруту потребує фінансування, а можливо, й нового будівництва.

Також північний схід Казахстану доведеться газифікувати майже з нуля, оскільки там відсутня інфраструктура. Тому Росія вбачає перспективу саме у створення союзу, а не просто підписання окремих контрактів.

Попри ініціативи Росії, Казахстан та Узбекистан продовжують уникати співпраці з Кремлем в енергетичній сфері, а так званий "газовий союз" наразі обмежується двосторонніми комерційними зобов’язаннями щодо постачання природного газу та переговорами, що тривають, щодо проєктів газотранспортних маршрутів.

Олена Лапенко

Генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group

Коли Європа активно диверсифікує своє енергопостачання та намагається мінімізувати залежність від Росії, спостерігається цікавий процес посилення російської присутності на середньоазійських ринках. Створення "Тристороннього газового союзу" між Росією, Казахстаном та Узбекистаном є яскравим прикладом такої стратегії. Цей союз має кілька важливих стратегічних наслідків, один з яких – консолідація впливу. Тобто Росія фактично посилює свою присутність в Центральній Азії, використовуючи наявну газову інфраструктуру та все ще значні економічні зв’язки.

Влітку у 2023 році "Газпром" та АТ "УзГазТрейд" уклали контракт щодо продажу газу з Росії до Узбекистану строком на 2 роки. Щорічний обсяг постачання сировини через газопровід "Середня Азія – Центр", що працює у реверсному режимі, складає 2,8 мільярда кубометрів квадратних.

Також було підписано дорожню карту, де скоординовано технічні аспекти постачання природного газу, транзит постачання через територію Казахстану по газопроводу "Середня Азія – Центр" та будівництво нових газовимірювальних станцій на території Узбекистану.

Зауважте, що обсяг у 2,8 мільярда кубометрів квадратних перевищує дефіцитний об’єм газу, котрий виник у газотранспортній системі Узбекистану у січні 2023 року та викликав енергетичну кризу. Тоді Узбекистан був вимушений закупити близько 1,5 мільярда кубометрів квадратних газу у Туркменістану.

Одночасно з цим продовжуються спроби переорієнтації експортних потоків, де азійські ринки для Кремля стали пріоритетним напрямком. Узбекистан стикнувся з потребою імпортувати газ для швидкозростаючої економіки, при цьому Казахстан розглядається як транзитна країна. Також обидві держави Центральної Азії мають намір наростити експорт газу до Китаю, і Росія може використати це, покриваючи нестачу ресурсу, що може виникнути в результаті цього,
– зазначає Лапенко під час розмови з 24 Каналом.

Схема газопроводу "Середня Азія – Китай" / Інфографіка російських ЗМІ

Скорочення експорту або газовий союз з Росією

Світовий банк у доповіді щодо досягнення вуглецевої нейтральності до 2060 року зазначав, що найближчим часом країни Центральної Азії можуть зіткнутися зі скороченням пропозиції газу, тож опиняться між вибором: або стати членами "Тристороннього газового союзу" з Росією, або скоротити експорт у Китай.

  • 2021 року Центральна Азія експортувала до Китаю 42 мільярди кубометрів газу через три гілки трубопроводу "Туркменістан – Китай" і 15 мільярдів кубометрів до Росії.
  • 2022 року країни регіону знизили постачання газу до Китаю на 5%, а в Казахстані та Узбекистані падіння становило 26% і 42% відповідно.

За даними Світового банку, у середньостроковій перспективі поставки газу з Росії в Центральну Азію становитимуть 10 мільярдів кубометрів газу, з яких приблизно половину можна реекспортувати в Китай. Проте це потребуватиме додаткової модернізації трубопровідної газової інфраструктури.

Згідно з базовим сценарієм, без створення газового союзу рівень видобутку та експорту газу в Центральній Азії знизяться, тож Світовий банк для покращення енергетичної безпеки пропонує активізувати регіональну торгівлю газом у Центральній Азії та наростити імпорт із Туркменістану.

Реалізація "Тристороннього газового союзу" може дійсно створити потенційні конфліктні зони між Росією та Китаєм, зокрема зонами протиріччя можуть виступати контроль над газотранспортною інфраструктурою або різні стратегічні інтереси в регіоні,
– зауважує Олена Лапенко.

Також вона додає, що противником російських планів може виступити Туркменістан, який ще минулого року досить категорично висловився проти розширення кола постачальників газу через свій основний експортний газопровід, який проходить через Узбекистан і Казахстан до КНР. Але фактично Китай може використати загострення конкуренції постачальників газу для посилення власного економічного впливу.

Нагадаємо! Після публікацій ЗМІ щодо створення можливого союзу, Туркменістан офіційно заявив, що країна разом з Казахстаном, Узбекистаном та Китаєм співпрацюють щодо транспортування природного газу з Центральної Азії до КНР з чітко узгодженими обсягами, умовами, економічними та технічними параметрами. Через три лінії газопроводу "Туркменістан – Китай" загалом прокачують 55 мільярдів кубометрів газу на рік, з яких 40 мільярдів кубометрів газу – Туркменістан, а решту забезпечують Узбекистан та Казахстан.

Як Росія ізолювала Казахстан та Туркменістан від експорту енергоресурсів до Європи

Після розпаду Радянського Союзу, європейські країни були активними споживачами нафти та газу з Казахстану та Туркменістану, які мають значні поклади енергоресурсів.

  • Протягом тривалого часу Росія докладала чималих зусиль, аби припинити постачання нафти з Казахстану через Україну до Європи, відрізавши країну від системи "Дружба". Зараз Казахстан експортує нафту виключно маршрутами через територію Росії та у напрямку порту "Усть-Луга" через нафтопровід "Атирау – Самара".

Маршрути нафтового експорту з Казахстану / Інфографіка KPO

  • Потік "Середня Азія – Центр" першочергово був збудований так, що газ з Туркменістану через українську ГТС потрапляв до Європи. Це відповідно створювало конкуренцію "Газпрому". У 2009 році через штучно створену аварію на газопроводі, Росія зуміла різко обмежити імпорт газу з Туркменістану. Також згодом Росія завадила газовому союзу Туркменістану з Туреччиною.

Газові маршрути Туркменістану / Інфографіка Economist

    Чому Туркменістан проти енергетичного союзу між Росією, Казахстаном та Узбекистаном

    Експорт газу з Туркменістану в Китай є головним джерелом бюджетних надходжень, а загалом на експорт припадає близько 80% доходів бюджету країни. А після здачі четвертої гілки газопроводу між Туркменістаном, Узбекистаном, Казахстаном та Китаєм, проєкт стане найбільшим конкурентом російських газопроводів "Сила Сибіру-1" та "Сила Сибіру-2".

    Також у 2000-х роках був запропонований план "Південного газового коридору", який би доставляв туркменістанський газ до Європи. Передбачалось, що Туркменістан буде постачати близько 30 мільярдів кубометрів газу щорічно через Транскаспійський газопровід.

    Однак проєкт Транскаспію досі не реалізували, а Росія продовжує навʼязувати розширення "Турецького потоку", аби створити газовий хаб на кордоні Туреччини та ЄС, заблокувавши у такий спосіб вихід туркменського газу на європейський ринок.

    Тож не дивно, що азійські країни не надто зацікавлені в енергетичному союзі з Росією, особливо, враховуючи, як та вже колись перекрила їм виходи до ринків ЄС. Однак, попри відсутність підтримки на енергетичному ринку, Туркменістан все ще залишається тісно повʼязаним з Росією в політичному контексті. Наприклад, новообраний президент Туркменістану Сердара Бердимухамедова обрав саме Москву для перших своїх закордонних візитів.

    Зверніть увагу! Експорту газу з Туркменістану до Європи мав би значення для України з позиції диверсифікації постачань. Використовуючи вільні потужності Трансбалканського газопроводу, туркменістанський газ міг би у реверсному режимі з румунського напрямку надходити до України та Молдови.

    Чи вдасться Росії деверсифікувати ринки збуту

    Росія намагається диверсифікувати ринки збуту, але, скоріш за все, не зможе повністю компенсувати втрату європейського напрямку. Реалізація "Тристороннього газового союзу" надасть Кремлю змогу розширити контроль над газотранспортною інфраструктурою Центральної Азії, консолідувати свій вплив та частково компенсувати втрату європейського ринку.

    Азійський ринок характеризується обмеженою кількістю платоспроможних споживачів. Переорієнтація Росії також не виключає можливість демпінгу з боку азійських країн і потрапляння Кремля в залежність від геополітичної кон'юнктури. Країни Азії матимуть більше важелів впливу на ціноутворення, що обмежуватиме російські можливості,
    – зазначає Лапенко.

    Єврокомісарка із питань енергетики Кадрі Сімсон зазначила, що Центральна та Південно-Східна Європа диверсифікували варіанти постачання, щоб повністю замінити 14 мільярдів кубометрів російського газу, який все ще проходить через Україну (йдеться про прокачування газу в рамках контракту між "Газпромом" та "Нафтогазом").

    Я говорила це раніше і скажу це ще раз: немає виправдань, ЄС може жити без цього російського газу,
    – підкреслила Сімсон.

    Також вона додала, що продовження імпорту російського газу – це не необхідність, а політичний вибір, який є досить небезпечним.

    Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.

    Теги за темою
    Россия
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    "Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
    Comments UA
    2024-11-29T13:15:32Z
    Командование ВСУ дает ложные данные об удержании позиций под Курахово — DeepState
    Фокус
    2024-11-30T22:27:26Z
    Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
    Фокус
    2024-11-29T14:15:56Z
    Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
    Фокус
    2024-11-29T18:36:01Z
    В одном из портов Одессы проверили морские контейнеры: находка поразила масштабами
    Comments UA
    2024-12-04T18:36:15Z
    ВСУ отбили попытку россиян прорваться в Купянск
    Корреспондент
    2024-12-04T18:18:20Z
    Возле Запорожья почти завершено строительство фортификаций – ОВА
    ZN UA
    2024-12-01T00:01:35Z
    «Там каждый дом как терминал Донецкого аэропорта» – в Курахово бои ведутся уже в центре города
    ZN UA
    2024-12-01T00:51:10Z
    В оккупированной Горловке коллаборанты "национализируют" недвижимость – ЦНС
    ZN UA
    2024-11-30T21:24:42Z
    "Цифры пусть нигде не фигурируют", - племянница Путина слила данные о потерях ВС РФ и напугала Госдуму. ВИДЕО
    Новости Украины
    2024-12-03T19:21:23Z
    Путин "прокололся" в Украине: это преступление скрыть не удалось
    Comments UA
    2024-12-03T18:42:38Z
    Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
    Comments UA
    2024-11-21T19:57:44Z
    Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
    Comments UA
    2024-11-23T12:54:41Z
    В парламент Южной Кореи внесли предложение об импичменте президенту
    Корреспондент
    2024-12-04T19:15:09Z
    Кадыров обратился к Трампу: что требует от избранного президента США
    Comments UA
    2024-12-04T18:57:32Z
    Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
    Comments UA
    2024-11-22T13:57:41Z
    Ермак указал, когда закончится война в Украине
    Comments UA
    2024-11-27T15:00:03Z
    Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
    Comments UA
    2024-11-28T11:51:18Z
    Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
    Comments UA
    2024-11-30T21:33:50Z
    Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
    Comments UA
    2024-11-30T22:33:41Z
    "Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
    Апостроф
    2024-11-25T13:51:27Z
    Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
    Корреспондент
    2024-11-29T14:03:08Z
    Мюзикл "Різдво. Ти не один": Ефросинина станет злой колдуньей, а MONATIK превратится в Бабая
    TSN
    2024-12-04T18:25:13Z
    7 самых модных сумок, которые дополнят новогодний образ
    Marie Claire
    2024-12-04T18:02:02Z
    64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
    TSN
    2024-12-01T14:15:50Z
    Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
    UAToday
    2024-11-29T16:12:51Z
    Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
    TSN
    2024-11-27T15:06:43Z
    Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
    Фокус
    2024-11-27T13:42:17Z
    «Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
    Marie Claire
    2024-11-21T03:04:10Z
    Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
    Comments UA
    2024-11-27T15:42:22Z
    Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
    Фокус
    2024-11-24T12:45:51Z
    Стресс и перепады настроения: почему мы испытываем тревогу утром после вечеринки
    Marie Claire
    2024-12-04T19:01:06Z
    Сколиоз или остеохондроз? С какими болезнями не мобилизует ТЦК
    Знай
    2024-12-04T15:26:58Z
    Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
    Знай
    2024-11-27T12:51:42Z
    Сколиоз или остеохондроз? С какими болезнями не мобилизует ТЦК
    Знай
    2024-12-04T15:26:43Z
    Сколиоз или остеохондроз? С какими болезнями не мобилизует ТЦК
    Знай
    2024-12-04T15:26:24Z
    Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
    ZN UA
    2024-12-01T06:03:06Z
    Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
    TSN
    2024-11-28T11:17:15Z
    "Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
    Корреспондент
    2024-11-25T09:08:35Z
    Пенсионеров, рабочих и бюджетников переведут на электронную гривну: что готовит Нацбанк
    Хвиля
    2024-12-03T19:24:24Z
    РФ проводит кибератаки на энергосистему перед обстрелами - Минэнерго
    Корреспондент
    2024-12-04T18:39:30Z
    До 800 грн и даже больше: как пенсионерам получить внушительную доплату
    Знай
    2024-12-04T17:36:10Z
    С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
    Comments UA
    2024-11-27T19:45:48Z
    Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
    Знай
    2024-11-29T13:30:20Z
    "Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
    Новости Украины
    2024-11-29T21:36:48Z
    Смертельное ДТП в Днепре: последним за рулем BMW находился совершеннолетний фигурант
    TSN
    2024-12-04T01:12:53Z
    "Я тебе выколю сейчас глаз ручкой": в Полтавском ТЦК отреагировали на высказывание военкома
    Фокус
    2024-12-02T19:06:11Z
    Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
    TSN
    2024-11-30T17:51:54Z
    Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
    Апостроф
    2024-11-29T16:39:06Z
    Дрон попал в здание полицейского спецназа в Грозном, есть пострадавшие: что известно
    Фокус
    2024-12-04T18:51:43Z
    Мужчина на границе внезапно "исцелился" от серьезного порока
    TSN
    2024-12-04T17:51:53Z
    В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
    ZN UA
    2024-11-24T21:31:37Z
    Смертельная давка на футбольном стадионе: правозащитники заявляют о более чем 100 погибших
    TSN
    2024-12-04T17:51:32Z
    Гибель ребенка в ДТП в Днепре: парня, который был в автомобиле, отправили под домашний арест
    Апостроф
    2024-12-04T17:27:57Z
    Российский "самолет смерти" Ил-62 долетел до Днепра: что известно о его полете
    Comments UA
    2024-12-03T18:57:59Z
    Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
    Политека
    2024-11-29T16:21:33Z
    Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
    Фокус
    2024-11-24T15:36:01Z
    Разведка озвучила цифры: сколько КНДР поставила России ракет, артсистем и снарядов
    Comments UA
    2024-11-29T19:06:57Z
    В РФ растет число тех, кто хочет "жахнуть" ядерной бомбой по Украине, - соцопрос
    Новости Украины
    2024-12-04T18:54:24Z
    Умерла сестра короля Швеции принцесса Биргитта: что известно
    Фокус
    2024-12-04T18:51:29Z
    Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
    Comments UA
    2024-11-28T14:18:28Z
    В лесу заметили оленя в куртке со светоотражателями: на него устроили "охоту"
    Фокус
    2024-11-27T16:57:36Z
    Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
    TSN
    2024-11-22T09:01:37Z
    Это принесет неудачу в 2025 году: от чего нужно отказаться в новогоднюю ночь
    Comments UA
    2024-12-03T03:33:59Z
    Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
    Comments UA
    2024-11-29T15:27:58Z
    Сила и уверенность: 3 важных совета, чтобы жить лучшую жизнь в зрелом возрасте
    Marie Claire
    2024-12-04T19:01:52Z
    Все самые важные приметы для встречи 2025 года: одежда, еда, интерьер которые оценит Зеленая Змея
    Знай
    2024-12-04T18:51:03Z
    Стоит запланировать визит к ветеринару: почему собаки могут гоняться за своими хвостами
    Фокус
    2024-12-04T17:45:00Z
    Печенье "Николайчики": простой рецепт ко Дню святого Николая, чтобы порадовать взрослых и детей
    TSN
    2024-12-04T17:18:54Z
    Гороскоп Таро на 5 декабря для всех знаков Зодиака: кого ждет трудный день
    Политека
    2024-12-04T16:57:44Z
    Гороскоп Таро на 5 декабря для всех знаков Зодиака: кого ждет трудный день
    Политека
    2024-12-04T15:43:54Z
    Гороскоп Таро на 5 декабря для всех знаков Зодиака: кого ждет трудный день
    Политека
    2024-12-04T15:43:34Z
    Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
    Корреспондент
    2024-11-24T17:00:03Z
    Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
    Корреспондент
    2024-11-27T16:54:44Z
    ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
    ZN UA
    2024-11-27T09:37:09Z
    "Александрия" и "Динамо" не определили победителя в перенесенном матче лидеров УПЛ
    TSN
    2024-12-04T15:36:49Z
    "Александрия" и "Динамо" не определили победителя в перенесенном матче лидеров УПЛ
    TSN
    2024-12-04T15:36:34Z
    Олимпийский призер Ковтун может сменить спортивное гражданство: тренер ответила на слухи
    Фокус
    2024-12-04T15:23:39Z
    Олимпийский призер Ковтун может сменить спортивное гражданство: тренер ответила на слухи
    Фокус
    2024-12-04T15:22:51Z
    Элегантные Дэвид и Виктория Бекхэмы посетили банкет в Букингемском дворце
    Фокус
    2024-12-04T15:22:42Z
    Элегантные Дэвид и Виктория Бекхэмы посетили банкет в Букингемском дворце
    Фокус
    2024-12-04T15:22:24Z
    На Россию упал астероид: подробности. ВИДЕО
    Новости Украины
    2024-12-03T19:12:49Z
    В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
    Фокус
    2024-12-01T16:00:20Z
    Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
    GameMag
    2024-11-24T13:16:07Z
    "Отличный день для поездки": пес-водитель на необычном авто стал звездой интернета
    Фокус
    2024-12-04T19:03:22Z
    Солнечные панели станут безопаснее без потери эффективности: что придумали ученые
    Фокус
    2024-12-04T18:06:42Z
    Чернобыльская зона опасна и сейчас: ученые обнаружили значительные генетические изменения
    Comments UA
    2024-12-04T18:00:48Z
    Microsoft предложила игрокам подвести персональные итоги года на Xbox
    GameMag
    2024-12-04T17:57:34Z
    "Зеленая" энергия будет доступна 24/7: представлена новая проточная батарея Endurium
    Фокус
    2024-12-04T16:30:16Z
    "Зеленая" энергия будет доступна 24/7: представлена новая проточная батарея Endurium
    Фокус
    2024-12-04T16:21:58Z
    На рынок выходит недорогой электромобиль от General Motors за $6900
    Фокус
    2024-12-04T17:21:35Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:58Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:43Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:36Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:25Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:18Z
    В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
    Фокус
    2024-12-04T15:30:18Z
    "Светит" большой штраф: где водителям запрещено высовывать руки из окна авто
    GlavRed
    2024-12-04T15:26:54Z
    "Светит" большой штраф: где водителям запрещено высовывать руки из окна авто
    GlavRed
    2024-12-04T15:26:53Z