MY.UAНовини
Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля
Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля

Азія та Росія: чи існує енергетична залежність регіону від Кремля

Європа ніколи не вносила російський газ до свого санкційного списку, однак, згідно з планом REPowerEU, чітко зазначила ціль: позбавитись енергозалежності від Росії. Тож не дивно, що ще у 2022 році Росія почала шукати нові ринки збуту енергоносіїв – країни Азії. Зокрема, йдеться про створення "Тристороннього газового союзу".

Однак аби країни, які вже мають постачальників та довгострокові контракти, почали купувати додаткові обсяги у Росії, потрібно створити попит. Так, починаючи, з 2022 року у російських ЗМІ активно ширилась інформація про те, що Узбекистан та Казахстан замерзають, а газу в країнах критично не вистачає. Російські експерти у 2022 році були досить оптимістично налаштовані, вважаючи, що "Тристоронній газовий союз" буде реалізовано у найближчій перспективі.

Однак багато хто розцінив такий союз, як політичний, а не лише енергетичний, потрібно врахувати також й фактор Китаю, адже це може створити конфлікт інтересів. Тож 24 Канал проаналізував, чи вдалось Росії поширити газову залежність в азійський регіон та, яка вірогідність реалізації "Тристороннього газового союзу" між Росією, Казахстаном та Узбекистаном.

Чому Росія зацікавилась "Тристороннім газовим союзом"

Після того як "Північний потік-2" та "Північний потік-1" перестали функціонувати, Україна відмовилась продовжувати контракт з "Газпромом" на транспортування газу, а Європа вирішила позбавитись газової залежності від Кремля, Росія була змушена почати шукати нові ринки збуту для своїх енергоресурсів. Варто також додати, що прибуток від нафти та газу – найбільше джерело доходу бюджету країни, яка постійно збільшує видатки на фінансування війни проти України.

Цікаво! За даними російських інформагенцій, без врахування Туреччини, у 2021 році "Газпром" поставив до Європи близько 160 мільярдів кубометрів газу. У 2022 році – близько 80 мільярдів кубометрів газу, а у 2023 році до 25 мільярдів кубометрів газу.

Тож, починаючи з 2022 року, Росія почала розглядати енергетичний союз з Казахстаном та Узбекистаном, оскільки країни з радянських часів повʼязані газотранспортною системою "Азія – Центр" та газопроводом "Урал – Бухара". Якщо "Азія – Центр" безперебійно функціонує, то "Бухара-Урал" – один із найстаріших газопроводів. Відповідно використання цього маршруту потребує фінансування, а можливо, й нового будівництва.

Також північний схід Казахстану доведеться газифікувати майже з нуля, оскільки там відсутня інфраструктура. Тому Росія вбачає перспективу саме у створення союзу, а не просто підписання окремих контрактів.

Попри ініціативи Росії, Казахстан та Узбекистан продовжують уникати співпраці з Кремлем в енергетичній сфері, а так званий "газовий союз" наразі обмежується двосторонніми комерційними зобов’язаннями щодо постачання природного газу та переговорами, що тривають, щодо проєктів газотранспортних маршрутів.

Олена Лапенко

Генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group

Коли Європа активно диверсифікує своє енергопостачання та намагається мінімізувати залежність від Росії, спостерігається цікавий процес посилення російської присутності на середньоазійських ринках. Створення "Тристороннього газового союзу" між Росією, Казахстаном та Узбекистаном є яскравим прикладом такої стратегії. Цей союз має кілька важливих стратегічних наслідків, один з яких – консолідація впливу. Тобто Росія фактично посилює свою присутність в Центральній Азії, використовуючи наявну газову інфраструктуру та все ще значні економічні зв’язки.

Влітку у 2023 році "Газпром" та АТ "УзГазТрейд" уклали контракт щодо продажу газу з Росії до Узбекистану строком на 2 роки. Щорічний обсяг постачання сировини через газопровід "Середня Азія – Центр", що працює у реверсному режимі, складає 2,8 мільярда кубометрів квадратних.

Також було підписано дорожню карту, де скоординовано технічні аспекти постачання природного газу, транзит постачання через територію Казахстану по газопроводу "Середня Азія – Центр" та будівництво нових газовимірювальних станцій на території Узбекистану.

Зауважте, що обсяг у 2,8 мільярда кубометрів квадратних перевищує дефіцитний об’єм газу, котрий виник у газотранспортній системі Узбекистану у січні 2023 року та викликав енергетичну кризу. Тоді Узбекистан був вимушений закупити близько 1,5 мільярда кубометрів квадратних газу у Туркменістану.

Одночасно з цим продовжуються спроби переорієнтації експортних потоків, де азійські ринки для Кремля стали пріоритетним напрямком. Узбекистан стикнувся з потребою імпортувати газ для швидкозростаючої економіки, при цьому Казахстан розглядається як транзитна країна. Також обидві держави Центральної Азії мають намір наростити експорт газу до Китаю, і Росія може використати це, покриваючи нестачу ресурсу, що може виникнути в результаті цього,
– зазначає Лапенко під час розмови з 24 Каналом.

Схема газопроводу "Середня Азія – Китай" / Інфографіка російських ЗМІ

Скорочення експорту або газовий союз з Росією

Світовий банк у доповіді щодо досягнення вуглецевої нейтральності до 2060 року зазначав, що найближчим часом країни Центральної Азії можуть зіткнутися зі скороченням пропозиції газу, тож опиняться між вибором: або стати членами "Тристороннього газового союзу" з Росією, або скоротити експорт у Китай.

  • 2021 року Центральна Азія експортувала до Китаю 42 мільярди кубометрів газу через три гілки трубопроводу "Туркменістан – Китай" і 15 мільярдів кубометрів до Росії.
  • 2022 року країни регіону знизили постачання газу до Китаю на 5%, а в Казахстані та Узбекистані падіння становило 26% і 42% відповідно.

За даними Світового банку, у середньостроковій перспективі поставки газу з Росії в Центральну Азію становитимуть 10 мільярдів кубометрів газу, з яких приблизно половину можна реекспортувати в Китай. Проте це потребуватиме додаткової модернізації трубопровідної газової інфраструктури.

Згідно з базовим сценарієм, без створення газового союзу рівень видобутку та експорту газу в Центральній Азії знизяться, тож Світовий банк для покращення енергетичної безпеки пропонує активізувати регіональну торгівлю газом у Центральній Азії та наростити імпорт із Туркменістану.

Реалізація "Тристороннього газового союзу" може дійсно створити потенційні конфліктні зони між Росією та Китаєм, зокрема зонами протиріччя можуть виступати контроль над газотранспортною інфраструктурою або різні стратегічні інтереси в регіоні,
– зауважує Олена Лапенко.

Також вона додає, що противником російських планів може виступити Туркменістан, який ще минулого року досить категорично висловився проти розширення кола постачальників газу через свій основний експортний газопровід, який проходить через Узбекистан і Казахстан до КНР. Але фактично Китай може використати загострення конкуренції постачальників газу для посилення власного економічного впливу.

Нагадаємо! Після публікацій ЗМІ щодо створення можливого союзу, Туркменістан офіційно заявив, що країна разом з Казахстаном, Узбекистаном та Китаєм співпрацюють щодо транспортування природного газу з Центральної Азії до КНР з чітко узгодженими обсягами, умовами, економічними та технічними параметрами. Через три лінії газопроводу "Туркменістан – Китай" загалом прокачують 55 мільярдів кубометрів газу на рік, з яких 40 мільярдів кубометрів газу – Туркменістан, а решту забезпечують Узбекистан та Казахстан.

Як Росія ізолювала Казахстан та Туркменістан від експорту енергоресурсів до Європи

Після розпаду Радянського Союзу, європейські країни були активними споживачами нафти та газу з Казахстану та Туркменістану, які мають значні поклади енергоресурсів.

  • Протягом тривалого часу Росія докладала чималих зусиль, аби припинити постачання нафти з Казахстану через Україну до Європи, відрізавши країну від системи "Дружба". Зараз Казахстан експортує нафту виключно маршрутами через територію Росії та у напрямку порту "Усть-Луга" через нафтопровід "Атирау – Самара".

Маршрути нафтового експорту з Казахстану / Інфографіка KPO

  • Потік "Середня Азія – Центр" першочергово був збудований так, що газ з Туркменістану через українську ГТС потрапляв до Європи. Це відповідно створювало конкуренцію "Газпрому". У 2009 році через штучно створену аварію на газопроводі, Росія зуміла різко обмежити імпорт газу з Туркменістану. Також згодом Росія завадила газовому союзу Туркменістану з Туреччиною.

Газові маршрути Туркменістану / Інфографіка Economist

    Чому Туркменістан проти енергетичного союзу між Росією, Казахстаном та Узбекистаном

    Експорт газу з Туркменістану в Китай є головним джерелом бюджетних надходжень, а загалом на експорт припадає близько 80% доходів бюджету країни. А після здачі четвертої гілки газопроводу між Туркменістаном, Узбекистаном, Казахстаном та Китаєм, проєкт стане найбільшим конкурентом російських газопроводів "Сила Сибіру-1" та "Сила Сибіру-2".

    Також у 2000-х роках був запропонований план "Південного газового коридору", який би доставляв туркменістанський газ до Європи. Передбачалось, що Туркменістан буде постачати близько 30 мільярдів кубометрів газу щорічно через Транскаспійський газопровід.

    Однак проєкт Транскаспію досі не реалізували, а Росія продовжує навʼязувати розширення "Турецького потоку", аби створити газовий хаб на кордоні Туреччини та ЄС, заблокувавши у такий спосіб вихід туркменського газу на європейський ринок.

    Тож не дивно, що азійські країни не надто зацікавлені в енергетичному союзі з Росією, особливо, враховуючи, як та вже колись перекрила їм виходи до ринків ЄС. Однак, попри відсутність підтримки на енергетичному ринку, Туркменістан все ще залишається тісно повʼязаним з Росією в політичному контексті. Наприклад, новообраний президент Туркменістану Сердара Бердимухамедова обрав саме Москву для перших своїх закордонних візитів.

    Зверніть увагу! Експорту газу з Туркменістану до Європи мав би значення для України з позиції диверсифікації постачань. Використовуючи вільні потужності Трансбалканського газопроводу, туркменістанський газ міг би у реверсному режимі з румунського напрямку надходити до України та Молдови.

    Чи вдасться Росії деверсифікувати ринки збуту

    Росія намагається диверсифікувати ринки збуту, але, скоріш за все, не зможе повністю компенсувати втрату європейського напрямку. Реалізація "Тристороннього газового союзу" надасть Кремлю змогу розширити контроль над газотранспортною інфраструктурою Центральної Азії, консолідувати свій вплив та частково компенсувати втрату європейського ринку.

    Азійський ринок характеризується обмеженою кількістю платоспроможних споживачів. Переорієнтація Росії також не виключає можливість демпінгу з боку азійських країн і потрапляння Кремля в залежність від геополітичної кон'юнктури. Країни Азії матимуть більше важелів впливу на ціноутворення, що обмежуватиме російські можливості,
    – зазначає Лапенко.

    Єврокомісарка із питань енергетики Кадрі Сімсон зазначила, що Центральна та Південно-Східна Європа диверсифікували варіанти постачання, щоб повністю замінити 14 мільярдів кубометрів російського газу, який все ще проходить через Україну (йдеться про прокачування газу в рамках контракту між "Газпромом" та "Нафтогазом").

    Я говорила це раніше і скажу це ще раз: немає виправдань, ЄС може жити без цього російського газу,
    – підкреслила Сімсон.

    Також вона додала, що продовження імпорту російського газу – це не необхідність, а політичний вибір, який є досить небезпечним.

    Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.

    Теги за темою
    Росія
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    Як полагодити сходи, які скриплять: 3 прості способи
    24tv
    2025-02-05T17:48:28Z
    Розкопали частинку історії: в Уельсі військові виявили унікальні кельтські артефакти
    Фокус
    2025-02-05T17:45:25Z
    Колишня топменеджерка Meta подала до суду на компанію через сексуальні домагання
    InternetUA
    2025-02-05T17:42:48Z
    Висока якість обробітку ґрунту з мінімальними витратами — важкі культиватори Opus 400-700
    AgroNews
    2025-02-05T17:37:07Z
    Бомбічна закуска за 15 хвилин: ідеальний рецепт, який зможуть приготувати всі
    GlavRed
    2025-02-05T17:27:38Z
    Intel отримає обладнання для створення чіпів 1,4 нм
    InternetUA
    2025-02-05T17:21:24Z
    Український конкурент Telegram: месенджер Bridge з «панічною кнопкою» та шифруванням
    ITC
    2025-02-05T17:07:29Z
    Kingdom Come: Deliverance II в день виходу перевершила оригінал на 60% за кількістю гравців у Steam
    AIN
    2025-02-05T17:03:07Z
    В AnTuTu склали рейтинг 10 найпотужніших смартфонів січня
    InternetUA
    2025-02-05T17:01:35Z
    Яке насіння овочів посіяти в лютому, щоб отримати міцну розсаду навесні
    AgroNews
    2025-02-05T17:21:44Z
    Чи можна дарувати людині парну кількість квітів: запам'ятайте це
    24tv
    2025-02-05T17:21:41Z
    Соковито і дуже смачно: рецепт курки по-грузинськи до вечері
    Фокус
    2025-02-05T17:15:59Z
    Їх краще уникати: 3 тренди, які роблять вашу кухню дешевою на вигляд
    24tv
    2025-02-05T16:48:18Z
    Смачнющий суп із сочевиці: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала простий рецепт
    Политека
    2025-02-05T16:42:53Z
    Смачні і корисні рибні оладки: незвичайна страва на сніданок
    TSN
    2025-02-05T16:36:40Z
    Що приготувати з пекінської капусти: рецепт салату "Цезар"
    Фокус
    2025-02-05T16:30:42Z
    Отримаєте урожай швидше, ніж сусіди: ось які сорти капусти обрати
    24tv
    2025-02-05T16:06:31Z
    Що таке гостьовий шлюб в Україні та чи варто на нього погоджуватися
    Факти ICTV
    2025-02-05T15:39:12Z
    У Дніпрі злочинне угрупування захопило аптеку через відмову власників їм платити
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T17:51:44Z
    Ракетний удар по Одеському району — загинув чоловік, пошкоджена недобудова
    Комсомольская правда
    2025-02-05T17:48:30Z
    Війська РФ за день 30 разів атакували Херсонщину - один загиблий та 17 поранених
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:45:28Z
    Ворог вдарив ракетою по Одещині: є жертви
    TSN
    2025-02-05T17:39:30Z
    Росія атакувала Одещину ракетою: є загиблий та поранений
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T17:30:03Z
    Двоє українців втратили гроші, повіривши шахраям у соцмережах
    InternetUA
    2025-02-05T17:28:52Z
    На Полтавщині жінку підозрюють в умисному вбивстві немовляти
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:15:03Z
    У Фінляндії чоловіка, що торік поранив ножем дитину у ТРЦ, можуть визнати неосудним
    Европейская правда
    2025-02-05T17:01:53Z
    Вигівський про вибухи біля ТЦК: Від початку року зафіксували дев'ять таких диверсій
    УкраинФорм
    2025-02-05T16:51:19Z
    ТМ. Полісся поступилося Арці, поразки Ворскли та Лівого Берега
    Football.ua
    2025-02-05T17:46:06Z
    Маліновський оцінив перспективи Довбика в Італії після першого півріччя в Серії А
    24tv
    2025-02-05T17:27:50Z
    Албанія та Сербія приймуть молодіжний Євро-2027
    Football.ua
    2025-02-05T17:24:22Z
    Арсенал підготував трансферну бомбу: "каноніри" придбають забивного аргентинця
    24tv
    2025-02-05T17:03:07Z
    Косенко: Було важко проти Німеччини, і добре, що ми забили ці голи в першому таймі та відчули впевненість
    Football.ua
    2025-02-05T17:01:17Z
    Олександр Усик вклав $1,5 млн в агробізнес під Києвом
    AgroPortal
    2025-02-05T17:00:05Z
    Промоутер Усика розкрив таємницю щодо майбутньої кар'єри українця
    24tv
    2025-02-05T16:57:46Z
    Гоффенгайм орендував Естігора та відпустив Грілліча
    Football.ua
    2025-02-05T16:42:08Z
    Угода підписана: інсайдери повідомили, де продовжить кар'єру Салах
    24tv
    2025-02-05T16:36:00Z
    "Зміна ситуації на фронті": Зеленський розповів про просування ЗСУ на Запоріжжі
    GlavRed
    2025-02-05T17:45:18Z
    До -6 морозу та ожеледиця: мешканців Київщини попередили про погіршення погоди
    Хвиля
    2025-02-05T17:36:21Z
    Україна повернула з російського полону 150 захисників
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T17:30:54Z
    Понад 2 млн може піти на повідомлення від "Київ Цифровий" та інших сервісів для киян: деталі тендеру
    Telegraf
    2025-02-05T17:30:47Z
    Всі обіймаються і плачуть: емоційна зустріч полонених зі своїми рідними
    GlavRed
    2025-02-05T17:27:16Z
    Залякування заради контролю: Чубаров прокоментував затримання окупантами кримських татар
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:09:40Z
    Війська РФ майже 20 разів обстріляли Нікопольщину - пошкоджені інфраструктура, ЛЕП та будинки
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:03:52Z
    Клименко: Серед військовополонених, яких обміняли, є бійці у важкому стані
    ZN UA
    2025-02-05T16:58:31Z
    У Харкові перейменували вулицю на честь підрозділу Kraken
    УкраинФорм
    2025-02-05T16:48:56Z
    "Настав час": культовий гурт Black Sabbath уперше за 20 років возз'єднається
    GlavRed
    2025-02-05T17:42:48Z
    Перший трейлер фільму «Світ Юрського періоду: Відродження» — джунглі, Скарлетт Йоханссон і пара динозаврів
    ITC
    2025-02-05T17:42:27Z
    "Ще той квест": Марина Боржемська поскаржилася на проблеми в особистому житті
    GlavRed
    2025-02-05T17:27:35Z
    Бред Піт намагається налагодити стосунки з Джолі: що стало причиною
    Gazeta UA
    2025-02-05T17:09:37Z
    Зруйнували власний успіх: 3 серіали, які провалилися після кількох сезонів
    24tv
    2025-02-05T16:57:38Z
    Підкорення Кіліманджаро: про пʼятьох українських військових на протезах зняли фільм «Друге дихання»
    УкраинФорм
    2025-02-05T16:57:35Z
    Рок-бенд MAZEPA презентує новий сингл «Я ні» про залежність від соцмереж
    Storyboom
    2025-02-05T16:46:56Z
    Lussy Sky та Raks презентують дебютний сингл і кліп “West Side”
    Storyboom
    2025-02-05T16:39:02Z
    Босоніжки з нульових повертаються в моду: вони будуть в тренді у 2025 році
    24tv
    2025-02-05T16:30:38Z
    "Люди не ідіоти": Жорін назвав головну проблему з мобілізацією в Україні
    FaceNews
    2025-02-05T17:51:38Z
    ЗСУ за рік уразили 13 000 артилерійських систем російської армії - Сирський
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:51:09Z
    Чи можуть мобілізувати чоловіків до 25 років: юрист дав пояснення
    24tv
    2025-02-05T17:48:30Z
    Аудит показав проблеми з військовою мобільністю в ЄС
    Европейская правда
    2025-02-05T17:37:33Z
    На війні загинув офіцер та поет Максим Ємець
    Детектор М
    2025-02-05T17:33:43Z
    У РФ сумують через зятя Пригожина, який пішов воювати в Україну і зник: що відомо
    Фокус
    2025-02-05T17:30:59Z
    Туреччина випробувала балістичну ракету Tayfun
    iPress
    2025-02-05T17:28:53Z
    Як зателефонувати оператору Лайф: покрокова інструкція
    Политека
    2025-02-05T17:28:29Z
    Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану та мобілізації
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T17:28:15Z
    В Україні на чверть зросла захворюваність на грип та COVID
    1News
    2025-02-05T17:30:00Z
    Чи можна їсти плавлений сир щодня: дієтологи розповіли, коли цей продукт протипоказаний
    TSN
    2025-02-05T17:18:49Z
    12 простих кроків до здорового життя
    24tv
    2025-02-05T16:30:54Z
    Як відправити ліки за кордон: поради та митні вимоги
    GlavRed
    2025-02-05T16:27:36Z
    Дієтологи назвали 5 цілющих властивостей кіноа: що лікує це зерно
    GlavRed
    2025-02-05T15:27:00Z
    Надія для мільйонів людей: у США дозволили трансплантацію нирок від свиней
    24tv
    2025-02-05T15:15:26Z
    Фундація Олени Зеленської передала три автомобілі швидкої допомоги для Чернігівської області
    AutoCentre
    2025-02-05T15:10:41Z
    Посол зустрівся з українськими лікарями, які працюють у Чехії
    УкраинФорм
    2025-02-05T14:51:47Z
    У Харкові реорганізували низку медзакладів
    Мій Харків
    2025-02-05T14:28:38Z
    Корисні копалини України під контролем США: економіст розповів про переваги та недоліки
    Политека
    2025-02-05T17:42:30Z
    Поштова служба США заявила про відновлення поставок із Китаю
    iPress
    2025-02-05T17:28:34Z
    Хто з українців може більше не передавати показники лічильників
    24tv
    2025-02-05T17:27:55Z
    Долар раптово "пішов на дно": НБУ встановив новий курс валют
    GlavRed
    2025-02-05T17:27:38Z
    Документи на будівництво від фізосіб розглядатимуть автоматично - рішення уряду
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:09:51Z
    Митні війни Трампа: що буде зі світовою економікою, торговими ринками та цінами
    24tv
    2025-02-05T17:03:47Z
    ВГО АППУ інформує та рекомендує: Комунікаційна податкова платформа - ефективний спосіб вирішення питань в сфері оподаткування
    Политека
    2025-02-05T17:03:38Z
    Топовий техгігант США фіксує серйозні втрати: як він розчарував Волл-стріт
    24tv
    2025-02-05T16:48:51Z
    Добудова третього і четвертого енергоблоків ХАЕС: ЗМІ спростували низку міфів
    24tv
    2025-02-05T16:45:36Z
    В Індії зробили електробус із лезовими акумуляторними батареями
    AutoCentre
    2025-02-05T17:04:20Z
    У виробництво надійшов перший у світі мотоцикл із заводським ГБО
    Фокус
    2025-02-05T16:30:58Z
    Kalmar показав свій варіант позашляхового Porsche 911 Safari
    AutoCentre
    2025-02-05T16:12:45Z
    Найдешевший електромобіль Volkswagen за 20 000 євро показали до презентації
    Фокус
    2025-02-05T15:33:30Z
    Чому двигуни авто вимірюють у кінських силах: відповідь здивує водіїв
    GlavRed
    2025-02-05T15:27:32Z
    Для яких умов експлуатації підходить олива 5w30?
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T14:54:01Z
    На торги виставили стильну репліку Mercedes-Benz 300 SL
    AutoCentre
    2025-02-05T14:49:31Z
    Попри війну українці купують дорожчі авто ніж європейці
    Топ Жир
    2025-02-05T14:45:33Z
    Volkswagen ID.4 2025 року: що може запропонувати електромобіль з ціною від $45 тис
    ITC
    2025-02-05T14:13:02Z
    Підриви ТЦК: у ЦПД пояснили, як Росія вербує людей для виконання терактів
    24tv
    2025-02-05T17:48:57Z
    СБУ показала ексклюзивні кадри з останнього обміну полоненими
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:48:23Z
    Президент України та глава МЗС Британії обговорили реалізацію сторічної угоди
    ГЛАВКОМ NET
    2025-02-05T17:45:20Z
    Путін хоче застосовувати ядерку у відповідь на удари звичайною зброєю не тільки по РФ
    Telegraf
    2025-02-05T17:42:49Z
    Війська КНДР досі перебувають на Курщині, але не беруть участі в штурмових діях, – ЦПД
    24tv
    2025-02-05T17:39:46Z
    Їм не варто відкривати рота, – Коваленко відповів на закиди росіян про "передачу землі" США
    24tv
    2025-02-05T17:39:43Z
    Путін намагатиметься затягнути Білорусь у війну - Зеленський
    УкраинФорм
    2025-02-05T17:36:26Z
    Парламент Грузії, де немає опозиції, в першому читанні схвалив нові репресивні закони
    Европейская правда
    2025-02-05T17:30:37Z
    Диверсії з автомобілями у Німеччині організувала Росія під прикриттям екоактивістів - Spiegel
    TSN
    2025-02-05T17:28:29Z