MY.UAНовини
Пам’ятати, аби тривати. Як суспільству вчитися витворювати нову культуру пам’яті
Пам’ятати, аби тривати. Як суспільству вчитися витворювати нову культуру пам’яті

Пам’ятати, аби тривати. Як суспільству вчитися витворювати нову культуру пам’яті

Чому пам’ять є екзистенційно важливою для сучасного українського суспільства.

За вже майже три роки повномасштабної війни поняття суспільної пам’яті та культури пам’яті з чогось, чим займалися здебільшого історики та фахівці з memory studies, перетворилося на загальносуспільне. Нині це щось, що стосується кожного, і що очевидно матиме вплив на те, яким будуть знання про цю війну на покоління вперед. Відтак наша пам’ять — це щось, що з одного боку, належить кожному з нас, з іншого — є об’єктом відповідальності кожного з нас.

Середовище пам’яті в Україні нині стрімко розвивається, й викликів і складних моментів у ньому не бракує. Від державних політик пам’яті, що нині лише витворюються, — аж до непростих стосунків між деякими акторами середовища пам’яті та викликів, спричинених повномасштабною війною.

Та однією з надзвичайно важливих основ для якісних змін у цій сфері є усвідомлення суспільством важливості теми пам’яті та готовність дискутувати на пов’язані з нею теми, часом непрості й чутливі.

Чому ж пам’ятати настільки важливо? По-перше, тому, що це — про кожного з нас, а не лише про родини загиблих або ж жителів деокупованих територій, для яких надзвичайно важливо вшанувати й увічнити пам’ять про власний досвід чи втрату. Це торкнеться абсолютно кожного з нас. Навіть якщо ми (поки що) не втратили на цій війні нікого з близьких і друзів, втрати цієї війни — все одно наші. Кожен із нас довіку пам’ятатиме трагедію Бучі, братні могили в Ізюмському лісі, численні прильоти у багатоповерхівки українських міст, загиблі родини, загиблих, уцілілих і звільнених з полону героїв, кожне понівечене місто. Кожна наша ранкова хвилина мовчання (що, сподіваюся, на роки вперед стане не просто ритуалом, а ціннісним способом вшановувати пам’ять усіх загиблих на цій війні), кожне «Плине кача», кожна автівка з написом «На щиті» — все це наше і про нас. І спогади про цей час, сповнений горя і боротьби, також завжди будуть нашими.

Саме тому підходи до меморіалізації війни, які ми формуємо зараз, мають бути такими, аби наша пам’ять була живою та спільною. Тобто органічною, зрозумілою для людей, а не протокольною чи «спущеною згори». Така пам’ять здатна говорити до людей, викликати живі емоції та справжні відчуття. Також украй важливо, аби наша пам’ять не була знеособленою чи «узагальненою». В українському майбутньому не має більше бути жодних «могил невідомому солдату», адже саме знеособлення кожної втрати веде до риторики на кшталт «можемо повторити». Важливим є кожне ім’я, кожна історія, кожне обличчя.

До того ж тільки жива пам’ять може тривати насправді довго, на відміну від усіх штучних форм пам’ятуванння.

Пам’ятати означає визнавати. Визнавати цінність людського життя та важливість усього зробленого тими, про кого пам’ятаємо. Це спосіб сказати: «Ти, а також те, ким ти був, і що ти робив, було важливо. Ми пам’ятаємо і вдячні». Пам’ятати, власне, також означає дякувати (це видається одним із дуже важливих і заразом простих способів зберегти людяність і гідність у нинішні темні часи). Дякувати за врятовані захисником життя, збережені від окупації міста, за спокій тилу, за кожен новий світанок, за кожне докладене зусилля — одна з найпростіших і дуже дієвих практик взаємопідтримки та вшанування тих, кого вже немає, але чий внесок також допоміг нам усім встояти.

Зворотним до цього визнання і надання кожній людині та події місця в історії війни та голосу є забування. Війни, особливо такі масштабні та тривалі, як та, у якій ми живемо нині, легко перетворює історії живих людей на суху статистику. Це велика небезпека, що має багато проявів. Серед них — байдужість і знецінення, очерствіння через неможливість впоратися з нескінченним потоком горя (ми направду нині живемо у своєрідній «лабораторії горя»: ніби хтось ставить над нами страшний експеримент, скільки ж болю і втрат ми зможемо винести?). Ворог зі свого боку прагне інструменталізувати українців, намагаючись позбавити нас у своїх наративах нашої історії, пам’яті та культури як ключових складників української ідентичності.

Саме тому пам’ятати означає зберігати власну історію та ідентичність — на індивідуальному, родинному, загальносуспільному рівнях. Знання про події війни, що триває, та досвіди цивільних і військових, що її проживають, є важливою частиною буття сучасних українців, а згодом це знання має стати так само важливим для наступних поколінь. Але для цього воно має бути збережене, а усвідомлення його важливості кожним українцем має бути беззаперечним.

Якою ж має бути наша нова пам’ять на рівні цінностей та підходів? По-перше, живою. По-друге, людиноцентричною. У центрі всіх практик пам’ятуванння та нашої нової культури пам’яті загалом неодмінно має бути людина та її досвід, а не абстрактні поняття на кшталт перемоги абощо. Наше пам’ятуванння мусить бути людяне, персональне, з повагою до почуттів і кордонів живих і гідності тих, кого ми пам’ятаємо.

По-третє — етичною. Нині українське суспільство переживає період витворення багатьох важливих засад, пов’язаних із пам’яттю та меморіалізацією поточної війни. Це і нова етика, і формування нового образу військових і війська як державного інституту, й активний пошук мови, якою ми говоримо про цю війну та її досвіди. Хочеться вірити, що за 10—20 років від сьогодні ми озирнемося та побачимо себе суспільством, що по-справжньому подорослішало, ставши більш свідомим, інклюзивним та етичним. А поки що можна почати з того, аби вчитися говорити про досвіди війни етично та з повагою, не виключати з суспільного діалогу жодних голосів, і докладатися до створення безпечного простору, у якому кожен може висловити свою думку щодо того, як нам пам’ятати про події нашої війни.

Наступне — свідомою. Це про нашу усвідомлену громадянську відповідальність, адже кожен із нас є співтворцем пам’яті, й усі ми вважаємо, що маємо право на пам’ять. Проте чи завжди ми відповідальні за ті чи ті власні погляди на роль і значення тих чи тих подій, особливо коли вони конфліктують із поглядами інших? Хто відповідальний за формування наративів та пам’яті про події цієї війни? Питань тут наразі значно більше, аніж відповідей, і це однозначно є ознакою того, що на цю тему надзвичайно важливо говорити, бажано багато та відкрито.

Ненасильницькою. Персоналізована пам’ять справді важлива: коли йдеться про меморіали, пам’ятні дошки тощо, очевидно, що всі ці форми пам’ятуванння є іменними, а часто ще й публічними. Проте завжди є межа публічності, особливо коли це пов’язано з втратою та горем. Показовим у цьому сенсі став вересневий випадок, коли у Львові від російської ракети загинула матір із трьома доньками, з усієї родини вижив лише чоловік. Фото родини, розтиражоване у соцмережах за лічені години, спричинило неабиякий резонанс і навіть спробу публічної розмови про доречність подібних форм пам’ятуванння. Адже попри те, що ми часто відчуваємо біль чужої втрати, як власний, втручання у приватний вимір життя (особливо, коли йдеться про свіжу втрату) не завжди є доречним.

Ці тези, що частково перекликаються зі сформульованими Українським інститутом національної пом’яті 10 принципами меморіалізації, вкотре нагадують нам, що ми наразі перебуваємо у надзвичайно важливому процесі витворення нової культури пам’яті в Україні.

На жаль, у реальності ці нібито самоочевидні пункти виявляються не такими вже й простими до виконання. Адже тема досвідів війни та пам’яті про неї є надзвичайно чутливою та зачіпає велику кількість суспільних тригерів. Але наразі ми творимо не лише власну новітню історію, але й підвалини того, як про нашу війну знатимуть наступні покоління у всьому світі. Тож мусимо бути справді відповідальні та послідовні, формуючи нашу нову культуру пам’яті.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
Шольц больше не канцлер, парламент распущен: что происходит в Германии
Новости Украины
2024-12-27T16:21:03Z
Шольц рассказал, как Трамп видит прекращение войны в Украине
Европейская правда
2024-12-27T16:00:08Z
Шуфрич снова будет работать в Раде: суд принял скандальное решение и «унизил» СБУ
Comments UA
2024-12-27T13:51:54Z
Ракета уничтожит бункер с Путиным: названы спецслужбы стран, которые могут ликвидировать диктатора
Comments UA
2024-12-27T16:42:47Z
Си Цзиньпин снова приедет к Путину в Москву, - посол
UAToday
2024-12-27T16:36:26Z
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
2024-12-23T16:30:51Z
В Кремле заявили о "вопиющем случае", который заслуживает тотального осуждения: что произошло
Comments UA
2024-12-27T10:51:30Z
Власти хотят провести «экстренную эвакуацию» в район экватора: что произошло
Comments UA
2024-12-27T08:33:59Z
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
"Есть тайна...": Оля Полякова показа сокровище, которое охраняет уже 19 лет
Знай
2024-12-27T09:51:20Z
Погиб 16-летний актер, звезда популярного фильма
GlavRed
2024-12-27T11:51:23Z
16-летняя звезда кассового боевика "На драйве" погиб в ДТП: подробности
Фокус
2024-12-27T16:42:29Z
Премьеры недели: хип-хоп версия "Щедрика" от Ivan NAVI и рождественский трек Елены Тополи
Комсомольская правда
2024-12-27T16:04:34Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Екатерина Павленко сделала камингаут? Певица из группы Go_A поцеловала девушку во время выступления
Знай
2024-12-26T03:51:30Z
Визажисты назвали главные ошибки в возрастном макияже, которые еще больше старят
Фокус
2024-12-22T10:15:39Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
В Запорожье во время тревоги прогремел взрыв
Корреспондент
2024-12-26T21:33:17Z
Буданов назвал причину авиакатастрофы самолета в Казахстане
Comments UA
2024-12-27T09:00:00Z
Отказался от повестки и не явился в ТЦК: как наказали уклониста
TSN
2024-12-27T08:51:44Z
Аферу с базой "Оберег" разоблачили в Одессе: причастный работник ТЦК
Comments UA
2024-12-27T16:30:35Z
В Магдебурге досрочно закрыли рождественскую ярмарку после смертельного теракта
Комсомольская правда
2024-12-27T16:28:35Z
В Днепре окровавленный мужчина выпрыгнул на ходу из бусика ТЦК: военные прояснили ситуацию
Comments UA
2024-12-26T18:54:16Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Еще один танкер "теневого флота" России сломался в Черном море ‒ Reuters
ZN UA
2024-12-27T06:09:26Z
Вернувшиеся из СЗЧ военные снова убегают из армии: подробности
Comments UA
2024-12-27T16:27:39Z
"С 2025 года в Украине начнут мобилизовать людей с инвалидностью": что известно
Comments UA
2024-12-27T14:48:13Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
Украинцы массово не получили "тысячу Зеленского": почему задерживают выплаты
Фокус
2024-12-27T10:53:54Z
Скандального профессора Василенко уволили из университета Шевченко
Апостроф
2024-12-27T16:42:51Z
Заработали в 18 странах: Зеленская о результатах своей работы по аудиогидам
Апостроф
2024-12-27T16:39:05Z
Военный рассказал особенности корейской пехоты на войне против Украины
Comments UA
2024-12-27T07:21:43Z
Мобилизация их не коснется: кем не заинтересуется ТЦК в следующем году
Знай
2024-12-27T03:30:40Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
На Западе озвучили прогноз: к чему готовиться украинцам на оккупированных территориях
Comments UA
2024-12-27T10:33:59Z
Пора отходить: в Курахово назрела критическая ситуация
Comments UA
2024-12-26T21:18:32Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Перехват разговора о больших потерях РФ в Украине: детали от ГУР
Comments UA
2024-12-27T09:36:51Z
Россияне уже у дверей: военный рассказал, когда может быть штурм РФ Днепропетровской области
Comments UA
2024-12-27T16:42:28Z
Гороскоп на субботу 28 декабря 2024 года
UAToday
2024-12-27T16:36:53Z
«Они ведут себя не так»: военный ВСУ о разнице в поведении бойцов КНДР на поле боя
Апостроф
2024-12-27T07:45:15Z
В Сумской области раздалось 311 взрывов
TSN
2024-12-27T02:21:10Z
Расстрел водителя был бы адекватным: ветеран АТО об инциденте с ТЦК и патрульными в Вышгороде
Comments UA
2024-12-21T20:57:39Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
Три необычных рецепта Оливье: таких вы еще не пробовали
Comments UA
2024-12-27T16:33:24Z
Чем заменить новогоднюю елку: 7 небанальных идей
Marie Claire
2024-12-27T16:00:10Z
Новый год и знаки зодиака: как праздновать, чтобы год был удачным
Comments UA
2024-12-20T04:00:06Z
Звездные подсказки на Рождество: подробный гороскоп для каждого знака зодиака
Comments UA
2024-12-23T16:15:07Z
КАК ВЫБРАТЬ ХЛОПКОВУЮ ТКАНЬ ДЛЯ ПОШИВА НАВОЛОЧЕК
Известия Киев
2024-12-19T13:13:05Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Нетипичные способы "подцепить" сальмонеллез: чего следует избегать
Comments UA
2024-12-27T01:30:42Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства соли, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-22T00:36:32Z
Как быстро убрать жир внизу живота: самые эффективные домашние тренировки
UAToday
2024-12-27T16:36:30Z
Налоги для ФЛП , "автогражданка" по-новому, платные медуслуги: что изменится с 1 января в Украине
UAToday
2024-12-27T16:36:29Z
Делают невозможное возможным: ученые нашли у некоторых сердечников уникальную способность
Фокус
2024-12-21T13:51:46Z
Невозможно отказаться: тяга к углеводам заложена в нашем теле
Фокус
2024-12-27T15:45:38Z
Эти дни: 7 фактов о предметах личной гигиены, которые нужно знать каждой
Marie Claire
2024-12-27T15:45:30Z
Деньги с карточек пенсионеров могут списать назад: кого это коснется
Фокус
2024-12-27T11:27:08Z
Пенсионеры увидят значительный рост выплат: кому могут добавить почти 1400 грн
Знай
2024-12-27T15:36:34Z
Цены на бензин в России побили 13-летний рекорд
Корреспондент
2024-12-27T15:18:33Z
Этих знаков Зодиака ждет финансовый успех в 2025 году
Comments UA
2024-12-27T03:00:25Z
МТС готовит «облачную» игровую консоль — первую в России
GameMag
2024-12-27T16:18:28Z
Украина увеличила экспорт зерновых более чем на 20%
Корреспондент
2024-12-27T16:18:08Z
Оливье – без колбасы, а праздничный стол – без мясной и сырной нарезки: какие неожиданности ждут украинцев в предновогодних чеках
Знай
2024-12-26T20:12:19Z
Повысили тарифы на свет, а прибыли не получили: заявление "Энергоатома"
Comments UA
2024-12-27T09:21:13Z
Субсидия на сверхурочную площадь жилья: кто может ее получить
ZN UA
2024-12-24T05:02:49Z
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
2024-12-23T17:21:12Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
Кроссовер Эрлинга Холанда выставили на продажу за 1,5 миллиона евро
Фокус
2024-12-20T16:30:46Z
Роскошь на колесах: топ самых дорогих авто 2024 года, покоривших мир
Comments UA
2024-12-27T16:03:43Z
Классика на новый лад: японцы тюнинговали культовый суперкар Lamborghini 60-х
Фокус
2024-12-27T15:45:38Z
Разбитая капсула времени: Ford Mustang за $100 000 пострадал в странном ДТП в автосалоне
Фокус
2024-12-27T14:51:42Z
Бывший разработчик алкотестеров не прошел свое же устройство: теперь останется без прав
Знай
2024-12-27T14:51:37Z
Внедорожный брат Civic: тест-драйв нового кроссовера Honda ZR-V
Фокус
2024-12-27T13:45:55Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
2024-12-23T20:06:34Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Усик - на вершине: Украинец сохранил лидерство в рейтинге P4P от ESPN
Корреспондент
2024-12-27T16:27:58Z
Дайч поддержал Миколенко после "привезенного" пенальти
Корреспондент
2024-12-27T15:30:19Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Забарный оценил разгромную победу над Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2024-12-23T15:21:50Z
Вратарь сборной Украины по футболу Анатолий Трубин женился в Лиссабоне
Комсомольская правда
2024-12-26T17:00:38Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Геймдиректор Metaphor: ReFantazio надеется превратить новую jRPG в серию
GameMag
2024-12-27T13:22:24Z
Тираж NieR: Automata превысил 9 миллионов экземпляров
GameMag
2024-12-27T10:44:36Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
Для генерации в экстремальных условиях: созданы инyовационные солнечные элементы
Фокус
2024-12-27T16:06:20Z
Не пятёрки и не связи: ученые за 50 лет эксперимента наконец выяснили, что на самом деле приводит к успеху
Знай
2024-12-27T15:51:19Z
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
2024-12-26T16:22:49Z
FAVBET Tech приняла участие в Общем собрании Ассоциации «IT Ukraine»
AIN
2024-12-26T19:34:23Z
Что подарить коллегам на «Тайного Санта»: 5 идей, которые поразят
Comments UA
2024-12-27T00:06:41Z