День святої Варвари: історія та заборони
4 грудня в Україні відзначають День святої великомучениці Варвари. У народі його називають також Варварин день. Минулого року дата його святкування змінилася, оскільки Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар.
Історія свята
Варвара народилася у III столітті нашої ери у Фінікії у сім’ї язичників. За легендою, Варвара з самого дитинства відрізнялася красою. Щоб захистити доньку від сторонніх очей, її батько Діоксар вирішив ув'язнити в вежі.
У неволі Варвара відкрила своє серце Господу. Коли дівчина звільнилася, вона прийняла хрещення у місцевих християн. Батько Варвари розлютився і доручив піддати свою дочку тортурам. Він навіть отримав у правителя Фінікії дозвіл провести над нею суд.
Але Варвара була сміливою та не зреклася віри у Христа. Після цього Діоксар обезголовив її. Але його наздогнала кара – Діоксіра вбило ударом блискавки.
Вважається, що мощі святої Варвари зберігаються у Володимирському соборі у Києві. У 1108 році родичка візантійського імператора Олексія Комніна, на ім'я Варвара вийшла заміж за київського князя Святополка Ізяславича і перевезла з собою до Києва частину мощей святої. Також вважається, що історія Варвари лягла в основу казки про Рапунцель.
Заборони свята
З давніх часів у свято дотримувалися певних заборони. В цей день не можна було прясти, прати та місити глину.
Заборонено було також лаятися, пліткувати, лихословити. Також у Варварин день не можна виходити з дому без потреби.
У свято не можна їсти м'ясо та вживати молочні продукти, оскільки триває Різдвяний піст.