Експертки: «Спецекспортерів так і не ліквідували. Припускаємо, що Україна надалі отримує дорожчу зброю у менших кількостях»
Після розслідування про корупційну складову в роботі одного із спецекспортерів – «Спецтехноекспорту» – міністр оборони Умєров заявив про передачу компанії від Головного управління розвідки в управління Міноборони та подальшу ліквідацію підприємства. Однак, спецекспортери досі не ліквідовані, пишуть у статті «Міністерство саботажу» Умєрова» українська громадська активістка та виконавча директорка київського Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, Альона Гетьманчук з центру «Нова Європа» та керівниця проєкту Victory Drones (БФ Dignitas) Марія Берлінська.
Авторки нагадали, що саме через «Спецтехноекспорт» і ще дві компанії – «Укрспецекспорт» і «Прогрес» – зброю часто постачають за завищеними цінами та через сумнівних посередників або ж постачання взагалі зриваються, попри значні передоплати. До того ж ліквідація спецекспортерів, тобто позбавлення їх функцій імпорту, є реальною вимогою НАТО, і виконати її Україна повинна, не очікуючи завершення дії воєнного стану.
«Проте через два місяці після заяв інформації про результати чистки ні від міністра оборони, ні від його заступників не надходило. Як наслідок, припускаємо, що Україна і надалі отримує дорожчу зброю у менших кількостях», – зазначили експертки.
Нагадаємо, на початку жовтня «Українська правда» опублікувала розслідування, в якому описала низку провальних контрактів «Спецтехноекспорту», який ще й купував зброю за завищеними цінами. При цьому часто поставки зброї так і не надходили, хоча компанія вносила передоплату.
Наступного дня стало відомо, що Кабінет міністрів України ухвалив рішення про передачу «Спецтехноекспорту» до сфери управління Міністерства оборони України. Рішення ухвалене після того, як аудиторська група заявила про «суттєві перешкоди» під час проведення внутрішнього аудиту включно з обмеженим доступом до документів і системи обліку. Міністерство заявило, що після завершення аудиту планує дати остаточну оцінку діяльності компанії та ліквідувати компанії-спецімпортери, а їхні функції перенести до Агенції оборонних закупівель.
При цьому в ГУР згодом заявили, що стверджує, що взяло під контроль компанію «Спецтехноекспорт» «для забезпечення власної діяльності імпортними виробами військового призначення» і не веде жодної комерційної діяльності.