MY.UAНовини
Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України
Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України

Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України

Естонська компанія створила цікаве технологічне рішення, що допоможе у відбудові України. Секрет цієї технології – енергетичні частинки, які виникають, коли космічні промені взаємодіють з атмосферою Землі. Вони можуть "зазирнути" всередину бетону та допомогти оцінити приховані пошкодження будівель в Україні після війни. Ці частинки, відомі як мюони, здатні проникати через матеріали на глибину до сотень метрів, що робить їх унікальним інструментом для аналізу стану конструкцій.

Компанія GScan з Естонії розробляє портативні пристрої для мюонної томографії, які можуть виявляти тріщини в бетоні, корозію металевих стрижнів та інші приховані дефекти. Технологія дозволяє "зазирнути" всередину будівель, мостів і навіть ядерних реакторів, де звичайні рентгенівські промені неефективні. У співпраці з українською владою GScan планує протестувати свою технологію на мосту Патона в Києві, який перебуває в аварійному стані.

Мюонні детектори є безпечними для людей, оскільки мюони природно присутні в довкіллі та не пошкоджують тканини, як рентгенівські промені. Однак аналіз великих конструкцій вимагає значного часу та ресурсів – дослідження одного мосту може тривати місяць і коштувати до 125 000 доларів. 24 Канал розповідає, що відомо про цю технологію та як вона допоможе Україні.

В чому роль мюонів

Енергетичні частинки, які на короткий час з'являються під час зіткнення космічних променів з атмосферою Землі, можуть допомогти виявити приховані пошкодження будівель в Україні після завершення війни.

Ці частинки, відомі як мюони, є досить незвичними. Вони виникають у результаті зіткнень високоенергетичних протонів та атомних ядер космічних променів із молекулами атмосфери Землі. Тривалість їхнього існування становить лише близько 2 мікросекунд, після чого вони розпадаються на електрони та антинейтрино.

Проте рухаючись зі швидкістю світла, мюони встигають подолати величезні відстані. Щосекунди приблизно 10 тисяч таких частинок потрапляє на кожен квадратний метр земної поверхні. Вони не лише "дощем" падають на поверхню, а й проникають углиб на сотні метрів. Саме ця властивість проникати крізь матеріали надихнула науковців ще в 1940-их роках використати мюонні детектори для дослідження великих і недоступних об’єктів. Однак для реалізації ідеї знадобилося багато часу.

У 1970-их роках за допомогою мюонних детекторів проводили експеримент з пошуку прихованих камер у єгипетській піраміді. Проте лише через 50 років технологія досягла суттєвого прогресу. За останнє десятиліття кілька компаній по всьому світу почали розробляти портативні мюонні томографи, які можуть сканувати транспортні засоби на наявність прихованих пасажирів чи контрабанди, а також виявляти тріщини у мостах або пошкодження в старих ядерних реакторах.

Серед таких компаній є естонська GScan, яка вже використала свої детектори для кількох проєктів, зокрема оцінку стану ядерного об’єкта Sellafield у Великій Британії. Також компанія планує застосувати технологію в Україні для виявлення прихованих тріщин і пошкоджень у будівлях і мостах, які можуть стати причиною обвалів у майбутньому, розповідає Space.com.

На сьогодні не існує іншої технології, яка дозволяє побачити всередині бетонного блоку. Найпотужніші рентгенівські системи можуть проникнути лише на глибину 10 – 20 сантиметрів, тоді як мюонні детектори здатні "зазирнути" на десятки метрів,
– розповів Space.com Анді Гектор, співзасновник і стратегічний директор компанії GScan.


Анді Гектор / Фото Tereza Pultarova / Space.com

Мюонні детектори не лише дозволяють досліджувати недоступні структури, але й аналізувати їхній вміст. Наприклад, корозія металевих стрижнів, невидимі тріщини або приховані резервуари з рідиною стають добре помітними під "космічним поглядом" цих частинок.

Як працює технологія

Коли мюони наближаються до об'єкта, спеціальні сенсори зі створеного пластику виявляють їхній прохід. Використовуючи багатошарові пластини з цього матеріалу, дослідники можуть відновити траєкторії мюонів, які проходять через різні точки кожного шару. Ще один детектор, розташований із протилежного боку бетонної конструкції, вимірює, як змінюється траєкторія частинок через нерівності чи дефекти всередині об'єкта.

Ми відстежуємо сотні тисяч або навіть мільйони частинок, що проходять повз об'єкт. На основі цих даних ми можемо зрозуміти, як у середньому змінюється їхня траєкторія в об'єкті. Це дозволяє робити висновки про матеріал і його стан,
– пояснює Анді Гектор.

Оцінка великих, потенційно небезпечних конструкцій, наприклад, як пошкоджений міст, – це складний і тривалий процес. За словами Гектора, детектори можуть сканувати одну ключову точку конструкції до тижня. Для повного дослідження середнього за розміром автомобільного мосту потрібно до місяця, а вартість такої роботи сягає 125 000 доларів.

Компанія GScan веде переговори з українською владою щодо можливого тестування технології на мосту Патона в Києві – 70-річній споруді завдовжки понад півтора кілометра, яка ще до повномасштабної війни отримала статус аварійної.

Очевидно, що зараз [в України] зовсім інші пріоритети. Але це ми могли б зробити, коли умови стануть більш сприятливими, і розпочнеться відновлення інфраструктури,
– додав представник GScan.

В чому небезпека стану мосту Патона

Міст Патона в Києві перебуває в аварійному стані та потребує масштабної реконструкції. Основні причини такого стану переправи – її тривала експлуатація з 1953 року, постійне перевантаження автотрафіком та відсутність капітального ремонту. Реконструкцію ускладнює статус мосту як архітектурної пам'ятки, що обмежує проведення необхідних будівельних робіт.

З 1953-го до 2004 року мостом курсували трамвайні маршрути, що поєднували Поділ з лівобережними районами. Після демонтажу трамвайної лінії мостом запустили тролейбуси. Міст перебуває у власності держави – Київ передав його для ремонту у проєкт "Велике будівництво".

В аварійному стані міст Патона перебуває з 2017 року. У 2020 році міст визнали аварійним та запланували відремонтувати споруду до 2025 року. Тоді ж київський міський голова Віталій Кличко підписав розпорядження про початок реставрації мосту.

За словами директора Інституту електрозварювання імені Патона Ігоря Крівцуна, міст практично не обслуговувався з моменту побудови в 1953 році, що призвело до значної корозії конструкцій. У деяких місцях товщина металу нижнього пояса мосту зменшилася до 5 міліметрів, що втричі менше від необхідного.


Міст Патона / Фото Лева Шевченка, 24 Канал

Дослідження стану мосту проводилося лише в доступних місцях, тому загальна картина його пошкоджень може бути значно гіршою. Руйнування пришвидшилося після робіт 2013 року, коли сміття, що потрапило на металеві елементи, стало вологим, активуючи корозійні процеси.

Кабінет Міністрів України вже передбачив 1 мільйон гривень на реставрацію мосту в межах загального фінансування в 3,7 мільярда гривень для розвитку інфраструктури. Інститут Патона готовий сприяти відновленню, однак для цього необхідно розпочати обстеження і реконструкцію.

Краще за рентген

Мюонні детектори здатні проникати набагато глибше, ніж розповсюджені рентгенівські апарати, і водночас мюони – значно безпечніші. Частинки, які природним чином присутні в навколишньому середовищі, не завдають шкоди клітинам і ДНК, навіть на відміну від низьких доз рентгенівського випромінювання. Завдяки цьому використання мюонних детекторів не створює ризику розвитку раку в операторів, що є суттєвою перевагою над рентгенівськими системами.


Обладнання GScan / Фото Tereza Pultarova / Space.com

Компанія GScan займається розробкою цієї технології з 2016 року. Торік її фахівці застосували мюонні детектори для аналізу стану законсервованих ядерних реакторів на навчальній базі для підводних човнів у Палдіскі, Естонія. Цей об'єкт, зведений ще за часів Радянського Союзу 60 років тому, був залитий шарами бетону в 1990-х роках.

Вивчаючи розсіювання мюонів, дослідники змогли виявити приховані осередки радіоактивних відходів і оцінити стан реакторів. Цей досвід демонструє потенціал мюонної томографії для безпечного аналізу складних об'єктів, які недоступні для традиційних методів обстеження. Що актуально для України як у контексті повоєнного відновлення, так і для ремонту занедбаних споруд.

Теги за темою
КиевКосмосЭстония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Серіали які створять атмосферу моди та романтики
360ua.news
2025-01-19T19:06:38Z
JustSasha презентує дебютний авторський сингл «WhyUs?» – голос покоління війни
Storyboom
2025-01-19T18:51:08Z
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Куди сходити в Києві протягом тижня 20-26 січня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:00:54Z
Іменини Ілони у 2025 році: всі дні, коли Ілона святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T20:33:41Z
США розмістили модифіковані ядерні авіабомби в Європі
InternetUA
2025-01-19T20:27:03Z
Сирський про солдатів КНДР: вони воюють за радянською тактикою
УкраинФорм
2025-01-19T20:18:08Z
Які види земельних ділянок можна приватизувати під час воєнного стану
24tv
2025-01-19T20:06:16Z
Генштаб виявив помилки та взяв на контроль формування новоствореної 156-ї бригади
24tv
2025-01-19T20:00:26Z
Десятки тисяч з найкращих частин: Сирський назвав точне число ворожих військ у Курській області
24tv
2025-01-19T19:39:48Z
Перебування в обороні не дозволить здобути перемогу – Сирський
ZN UA
2025-01-19T19:37:44Z
Сирський про Курську операцію: безпрецедентний випадок, коли агресор вимушений оборонятися на своїй території
УкраинФорм
2025-01-19T19:33:59Z
Іменини Давида у 2025 році: всі дні, коли Давид святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T19:18:51Z
Марк Міллі пропонував почати переговори з РФ наприкінці 2022-го: хто наполіг продовжити війну – NYT
TSN
2025-01-19T20:36:47Z
Він повернувся, – журнал Time показав нову обкладинку з Трампом, який змітає документи
24tv
2025-01-19T20:36:07Z
Сирський пояснив, як Україна буде протидіяти російській ракеті “Орешнік”
TSN
2025-01-19T20:33:38Z
На сесії Європарламенту в Страсбурзі розглянуть підтримку України
ZN UA
2025-01-19T20:24:28Z
Вихід США з НАТО спровокує для Трампа серйозні юридичні "розборки", – BI
24tv
2025-01-19T20:21:30Z
Приречений на провал. Що не так із російським винищувачем МіГ-23
InternetUA
2025-01-19T20:18:18Z
Надання сучасної зброї Україні принесе стійкий мир і Нобелівську премію Трампу, – експосол США
24tv
2025-01-19T20:09:52Z
Маск зробив несподівану заяву про TikTok у США
TSN
2025-01-19T20:07:45Z
Команда Трампа дала новий прогноз щодо термінів закінчення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:57:41Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Криптовалюта Трампа і біткойн привертають увагу пенсійних фондів – FT
iPress
2025-01-19T19:33:02Z
Барахолка любителів «совка». Які «раритети» українці продають на онлайн-аукціонах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:48:43Z
Сезонні коливання на ринку праці України в грудні
360ua.news
2025-01-19T18:36:15Z
Тарифи на світло: у ВР відповіли, чи буде здорожчання
TSN
2025-01-19T18:06:43Z
"Ціни будуть рости на 2-3% щомісяця": експерт розповів, що відбувається з вартістю молочки
Политека
2025-01-19T18:03:13Z
Ворог думав, що резервів у нас немає, – Сирський розкрив ідею проведення Курської операції
24tv
2025-01-19T20:27:47Z
Росіяни намагаються просуватись по флангах: Тимочко пояснив ворожу тактику біля Покровська
24tv
2025-01-19T20:21:10Z
Основна мета противника це знищення української державності - Головнокомандувач ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-19T19:42:45Z
Противник докладає усіх зусиль: Сирський прокоментував ситуацію у Покровську
24tv
2025-01-19T19:39:01Z
"В обороні війну не виграти": Сирський розповів, у чому перевага ЗСУ над росіянами
Telegraf
2025-01-19T19:36:42Z
"Окупантів змішали з бетоном": ЗСУ показали ефектне знищення ворога
GlavRed
2025-01-19T19:27:34Z
Їхали на поповнення – потрапили в пекло: "Маґура" показала ефективне знищення ворога на Курщині
24tv
2025-01-19T19:15:40Z
Курахове окуповане не повністю: Дикий пояснив, як ЗСУ продовжують утримувати місто
24tv
2025-01-19T19:03:51Z
Різниця разюча – звільнений з полону азовець розповів, що побачив після повернення до України
TSN
2025-01-19T18:36:46Z
У Нігерії через вибух бензовоза загинули 86 людей
Украина Криминальная
2025-01-19T20:21:38Z
Причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі могла бути аварія, а не диверсія РФ — WP
ZN UA
2025-01-19T19:33:20Z
Розмова за кермом може вдарити по кишені: в поліції озвучили суму штрафу та як його уникнути
Знай
2025-01-19T19:21:24Z
На Чернігівщині засудили чоловіка, який вкрав дерев’яний туалет
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:15:32Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка цинічно ошукала матір загиблого воїна
InternetUA
2025-01-19T19:15:15Z
Бізнес на зупинках транспорту: посадовця з Франківщині підозрюють у розтраті 600 тисяч гривень
Политека
2025-01-19T19:00:13Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T18:36:09Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T18:15:20Z
В Одесі жінка вирішила віддячити судді у несподіваний спосіб: до чого це призвело
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:06:21Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
Чому унітази завжди роблять білими: одиниці знають відповідь
24tv
2025-01-19T18:54:51Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T20:27:02Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T20:21:18Z
Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження
360ua.news
2025-01-19T20:18:15Z
Виявлено найбільший банний комплекс Помпей
360ua.news
2025-01-19T19:33:52Z
Чи можуть Android-смартфони коштувати дешевше 3 000 грн: експерти дали відповідь
InternetUA
2025-01-19T19:18:19Z
Apple незабаром анонсує Powerbeats Pro 2
Portaltele
2025-01-19T19:12:28Z
Загроза безпеці: чому українцям слід замислитися над використанням TikTok
InternetUA
2025-01-19T18:45:10Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до персональних комп’ютерів шахраїв, які діють від імені CERT-UA
Детектор М
2025-01-19T18:27:40Z
Тест NVIDIA RTX 5090 в Blender підтвердив очікувану продуктивність
ITC
2025-01-19T18:12:08Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Манчестер Сіті Гвардіоли повторив досягнення Арсеналу Венгера в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:15:38Z
Карма повинна їх наздогнати, – Захарова звинуватила тренерку Ковтуна у зраді України
24tv
2025-01-19T20:06:18Z
Манчестер Сіті розтрощив Іпсвіч і повернувся до топ-4 АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:00:39Z
Збірна України з хокею вийшла до півфіналу Універсіади-2025
ZN UA
2025-01-19T19:55:33Z
Український вундеркінд вперше потрапив до заявки на матч Серії А
24tv
2025-01-19T19:09:18Z
Бій за три титули: потенційний суперник Усика очолить "Битву промоутерів"
24tv
2025-01-19T19:09:16Z
Лаціо розібрався з Вероною
Football.ua
2025-01-19T18:57:08Z
Реал пропустив свій найшвидший гол за останні 13 років
1News
2025-01-19T18:54:28Z
Аморім: Можливо, ми найгірша команда в історії МЮ. Я знаю, що ви хочете заголовків
Football.ua
2025-01-19T18:45:09Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z