MY.UAНовини
Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України
Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України

Краще за рентген: що таке мюони і як космічні технології допоможуть у відбудові України

Естонська компанія створила цікаве технологічне рішення, що допоможе у відбудові України. Секрет цієї технології – енергетичні частинки, які виникають, коли космічні промені взаємодіють з атмосферою Землі. Вони можуть "зазирнути" всередину бетону та допомогти оцінити приховані пошкодження будівель в Україні після війни. Ці частинки, відомі як мюони, здатні проникати через матеріали на глибину до сотень метрів, що робить їх унікальним інструментом для аналізу стану конструкцій.

Компанія GScan з Естонії розробляє портативні пристрої для мюонної томографії, які можуть виявляти тріщини в бетоні, корозію металевих стрижнів та інші приховані дефекти. Технологія дозволяє "зазирнути" всередину будівель, мостів і навіть ядерних реакторів, де звичайні рентгенівські промені неефективні. У співпраці з українською владою GScan планує протестувати свою технологію на мосту Патона в Києві, який перебуває в аварійному стані.

Мюонні детектори є безпечними для людей, оскільки мюони природно присутні в довкіллі та не пошкоджують тканини, як рентгенівські промені. Однак аналіз великих конструкцій вимагає значного часу та ресурсів – дослідження одного мосту може тривати місяць і коштувати до 125 000 доларів. 24 Канал розповідає, що відомо про цю технологію та як вона допоможе Україні.

В чому роль мюонів

Енергетичні частинки, які на короткий час з'являються під час зіткнення космічних променів з атмосферою Землі, можуть допомогти виявити приховані пошкодження будівель в Україні після завершення війни.

Ці частинки, відомі як мюони, є досить незвичними. Вони виникають у результаті зіткнень високоенергетичних протонів та атомних ядер космічних променів із молекулами атмосфери Землі. Тривалість їхнього існування становить лише близько 2 мікросекунд, після чого вони розпадаються на електрони та антинейтрино.

Проте рухаючись зі швидкістю світла, мюони встигають подолати величезні відстані. Щосекунди приблизно 10 тисяч таких частинок потрапляє на кожен квадратний метр земної поверхні. Вони не лише "дощем" падають на поверхню, а й проникають углиб на сотні метрів. Саме ця властивість проникати крізь матеріали надихнула науковців ще в 1940-их роках використати мюонні детектори для дослідження великих і недоступних об’єктів. Однак для реалізації ідеї знадобилося багато часу.

У 1970-их роках за допомогою мюонних детекторів проводили експеримент з пошуку прихованих камер у єгипетській піраміді. Проте лише через 50 років технологія досягла суттєвого прогресу. За останнє десятиліття кілька компаній по всьому світу почали розробляти портативні мюонні томографи, які можуть сканувати транспортні засоби на наявність прихованих пасажирів чи контрабанди, а також виявляти тріщини у мостах або пошкодження в старих ядерних реакторах.

Серед таких компаній є естонська GScan, яка вже використала свої детектори для кількох проєктів, зокрема оцінку стану ядерного об’єкта Sellafield у Великій Британії. Також компанія планує застосувати технологію в Україні для виявлення прихованих тріщин і пошкоджень у будівлях і мостах, які можуть стати причиною обвалів у майбутньому, розповідає Space.com.

На сьогодні не існує іншої технології, яка дозволяє побачити всередині бетонного блоку. Найпотужніші рентгенівські системи можуть проникнути лише на глибину 10 – 20 сантиметрів, тоді як мюонні детектори здатні "зазирнути" на десятки метрів,
– розповів Space.com Анді Гектор, співзасновник і стратегічний директор компанії GScan.


Анді Гектор / Фото Tereza Pultarova / Space.com

Мюонні детектори не лише дозволяють досліджувати недоступні структури, але й аналізувати їхній вміст. Наприклад, корозія металевих стрижнів, невидимі тріщини або приховані резервуари з рідиною стають добре помітними під "космічним поглядом" цих частинок.

Як працює технологія

Коли мюони наближаються до об'єкта, спеціальні сенсори зі створеного пластику виявляють їхній прохід. Використовуючи багатошарові пластини з цього матеріалу, дослідники можуть відновити траєкторії мюонів, які проходять через різні точки кожного шару. Ще один детектор, розташований із протилежного боку бетонної конструкції, вимірює, як змінюється траєкторія частинок через нерівності чи дефекти всередині об'єкта.

Ми відстежуємо сотні тисяч або навіть мільйони частинок, що проходять повз об'єкт. На основі цих даних ми можемо зрозуміти, як у середньому змінюється їхня траєкторія в об'єкті. Це дозволяє робити висновки про матеріал і його стан,
– пояснює Анді Гектор.

Оцінка великих, потенційно небезпечних конструкцій, наприклад, як пошкоджений міст, – це складний і тривалий процес. За словами Гектора, детектори можуть сканувати одну ключову точку конструкції до тижня. Для повного дослідження середнього за розміром автомобільного мосту потрібно до місяця, а вартість такої роботи сягає 125 000 доларів.

Компанія GScan веде переговори з українською владою щодо можливого тестування технології на мосту Патона в Києві – 70-річній споруді завдовжки понад півтора кілометра, яка ще до повномасштабної війни отримала статус аварійної.

Очевидно, що зараз [в України] зовсім інші пріоритети. Але це ми могли б зробити, коли умови стануть більш сприятливими, і розпочнеться відновлення інфраструктури,
– додав представник GScan.

В чому небезпека стану мосту Патона

Міст Патона в Києві перебуває в аварійному стані та потребує масштабної реконструкції. Основні причини такого стану переправи – її тривала експлуатація з 1953 року, постійне перевантаження автотрафіком та відсутність капітального ремонту. Реконструкцію ускладнює статус мосту як архітектурної пам'ятки, що обмежує проведення необхідних будівельних робіт.

З 1953-го до 2004 року мостом курсували трамвайні маршрути, що поєднували Поділ з лівобережними районами. Після демонтажу трамвайної лінії мостом запустили тролейбуси. Міст перебуває у власності держави – Київ передав його для ремонту у проєкт "Велике будівництво".

В аварійному стані міст Патона перебуває з 2017 року. У 2020 році міст визнали аварійним та запланували відремонтувати споруду до 2025 року. Тоді ж київський міський голова Віталій Кличко підписав розпорядження про початок реставрації мосту.

За словами директора Інституту електрозварювання імені Патона Ігоря Крівцуна, міст практично не обслуговувався з моменту побудови в 1953 році, що призвело до значної корозії конструкцій. У деяких місцях товщина металу нижнього пояса мосту зменшилася до 5 міліметрів, що втричі менше від необхідного.


Міст Патона / Фото Лева Шевченка, 24 Канал

Дослідження стану мосту проводилося лише в доступних місцях, тому загальна картина його пошкоджень може бути значно гіршою. Руйнування пришвидшилося після робіт 2013 року, коли сміття, що потрапило на металеві елементи, стало вологим, активуючи корозійні процеси.

Кабінет Міністрів України вже передбачив 1 мільйон гривень на реставрацію мосту в межах загального фінансування в 3,7 мільярда гривень для розвитку інфраструктури. Інститут Патона готовий сприяти відновленню, однак для цього необхідно розпочати обстеження і реконструкцію.

Краще за рентген

Мюонні детектори здатні проникати набагато глибше, ніж розповсюджені рентгенівські апарати, і водночас мюони – значно безпечніші. Частинки, які природним чином присутні в навколишньому середовищі, не завдають шкоди клітинам і ДНК, навіть на відміну від низьких доз рентгенівського випромінювання. Завдяки цьому використання мюонних детекторів не створює ризику розвитку раку в операторів, що є суттєвою перевагою над рентгенівськими системами.


Обладнання GScan / Фото Tereza Pultarova / Space.com

Компанія GScan займається розробкою цієї технології з 2016 року. Торік її фахівці застосували мюонні детектори для аналізу стану законсервованих ядерних реакторів на навчальній базі для підводних човнів у Палдіскі, Естонія. Цей об'єкт, зведений ще за часів Радянського Союзу 60 років тому, був залитий шарами бетону в 1990-х роках.

Вивчаючи розсіювання мюонів, дослідники змогли виявити приховані осередки радіоактивних відходів і оцінити стан реакторів. Цей досвід демонструє потенціал мюонної томографії для безпечного аналізу складних об'єктів, які недоступні для традиційних методів обстеження. Що актуально для України як у контексті повоєнного відновлення, так і для ремонту занедбаних споруд.

Теги за темою
КиївКосмосЕстонія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скільки води споживає пральна машина: ця цифра вразить
24tv
2025-02-25T08:42:45Z
Квантова гравітація може нарешті розгадати таємницю чорної діри
Portaltele
2025-02-25T08:37:36Z
ТОП-5 секретів Android, які допоможуть вам прокачати свій смартфон
InternetUA
2025-02-25T08:37:18Z
На Марсі знайшли докази "курортних" пляжів
TSN
2025-02-25T08:33:40Z
Цього ніхто не бачив: камера зафіксувала таємницю безодні льоду в Антарктиді
24tv
2025-02-25T08:09:25Z
Як довго може зберігатися інформація на USB-флешці: відповідь вас здивує
InternetUA
2025-02-25T08:09:11Z
Огляд ноутбука Lenovo Yoga Pro 7 14ASP9: бізнес модель з процесором AMD Ryzen AI 9 365 та вбудованою графікою
ITC
2025-02-25T08:07:19Z
Microsoft запустила безплатний Office ─ що з ним не так
ITC
2025-02-25T08:01:51Z
Найпопулярніший iPhone у світі: свіжий рейтинг
InternetUA
2025-02-25T07:55:48Z
У які дні народжуються унікальні діти: вони стають лідерами й мотиваторами
TSN
2025-02-25T08:21:38Z
Щасливі числа на 2025 рік для Раків: дізнайтеся, як їх ефективно використовувати
Политека
2025-02-25T08:03:05Z
Найкращі шлейфові парфуми: ці аромати неможливо забути
24tv
2025-02-25T08:03:02Z
Навіщо чистити фільтр пралки та як часто потрібно це робити
24tv
2025-02-25T07:30:20Z
Домашні речі, які постійно створюють безлад, бо їх важко зберігати
24tv
2025-02-25T07:30:15Z
Гороскоп на завтра 26 лютого: Левам - прибуток, Дівам - надзвичайне досягнення
GlavRed
2025-02-25T07:27:15Z
Він є на кожній кухні: який інгредієнт зробить з оселедця делікатес
24tv
2025-02-25T06:27:41Z
Гороскоп Таро на сьогодні, 25 лютого: це буде непростий день для всіх знаків Зодіаку
Политека
2025-02-25T05:03:45Z
Бур'яни "зникнуть назавжди": садівник поділився хитрим, але простим секретом
GlavRed
2025-02-25T04:27:26Z
У ДР Конго невідома хвороба вбила вже понад 50 людей
УкраинФорм
2025-02-25T08:36:48Z
Тривога тривала всю ніч: які наслідки атаки росіян на Київ та область
24tv
2025-02-25T08:27:42Z
SpaceX виявила причину вибуху Starship та обіцяє запобігти повторенню інциденту
24tv
2025-02-25T08:27:37Z
У Південній Кореї стався обвал нового мосту, є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:24:02Z
На Волині у гімназії 8 дітей отруїлися невідомою речовиною
24tv
2025-02-25T08:21:23Z
Повідомлено про підозру злодію, який обікрав військового, що перебуває в столиці на лікуванні
Украина Криминальная
2025-02-25T08:21:22Z
Безробітний у формі поліції «жартував» на заправці. Суд застосував суворе покарання
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:15:54Z
Атака дронів на Суми: у пошкодженому будинку знайшли тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-25T08:09:15Z
На Житомирщині внаслідок російської атаки постраждали жінка і двоє дітей
УкраинФорм
2025-02-25T08:03:51Z
Сачко зіграє проти Колліньйона у першому турі «основи» турніру в Лугано
УкраинФорм
2025-02-25T08:46:07Z
Довбик може перейти до Інтера
Football.ua
2025-02-25T08:37:23Z
Помер колишній тренер Майка Тайсона: ексчемпіон світу програв боротьбу жахливій хворобі
24tv
2025-02-25T08:36:30Z
"Це явний знак від Бруну Лаже": в Португалії розкритикували Трубіна за виступи в останніх матчах
24tv
2025-02-25T08:33:25Z
Михайлюк набрав 10 очок за «Юту» грі НБА із «Портлендом»
УкраинФорм
2025-02-25T08:30:51Z
Мареска: Протягом сезону у Палмера можуть бути моменти, коли йому трохи складніше
Football.ua
2025-02-25T08:04:10Z
"Не рівень Роми": екснападник Наполі жорстко розніс Довбика
24tv
2025-02-25T08:00:03Z
Лестер звільнив двох помічників ван Ністелроя
Football.ua
2025-02-25T07:37:12Z
Футболістки збірної України приймають Хорватію у матчі Ліги націй
УкраинФорм
2025-02-25T07:21:10Z
Жителі столичних Теремків після аварії на магістральному трубопроводі знову з теплом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:42:57Z
У Херсоні внаслідок обстрілів РФ пошкоджені тепломережі
УкраинФорм
2025-02-25T08:42:42Z
"Українська команда" передала бійцям 1-ї танкової бригади важливу допомогу – квадроцикли
24tv
2025-02-25T08:42:31Z
У Києві уламки російського дрона впали в лісопарковій зоні
УкраинФорм
2025-02-25T08:36:23Z
Мінус ще 1300 окупантів: втрати ворога на 25 лютого
24tv
2025-02-25T08:33:58Z
На фронті - 98 боїв за добу, найбільше росіяни атакують на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-25T08:33:17Z
На Покровському напрямку росіяни підвозять піхоту на віслюках - військові
УкраинФорм
2025-02-25T08:27:41Z
У тимчасово окупованому Севастополі стався масовий викид риби на берег - соцмережі
УкраинФорм
2025-02-25T08:16:29Z
Росіяни скинули КАБи на Дергачі та громаду: постраждали чотири мирні мешканки
Мій Харків
2025-02-25T08:07:50Z
Центр сучасного мистецтва М17 під загрозою через "непрозорі схеми" з майном НСХ
Фокус
2025-02-25T08:45:01Z
"Оскар-2025": де та коли дивитися, ставки букмекерів, Україна на церемонії та загроза скасування
TSN
2025-02-25T08:36:35Z
Настя Каменських опинилася в лікарні - що сталося
GlavRed
2025-02-25T08:27:05Z
У свої 54 вона виглядає на 35: що їсть Наомі Кемпбелл, аби підтримувати себе у формі
24tv
2025-02-25T08:24:56Z
«Ми на війні»: Disney випустила трейлер другого сезону серіалу «Андор» і графік виходу епізодів
ITC
2025-02-25T07:57:54Z
Тамерлан висловився, чи планує йти у політику
Комсомольская правда
2025-02-25T07:42:48Z
Альбіна Джанабаєва раптово покинула Іспанію - деталі
GlavRed
2025-02-25T07:27:51Z
Володарка Греммі та виконавиця хіта Killing Me Softly: померла легендарна Роберта Флек
24tv
2025-02-25T07:00:16Z
The Hardkiss спрямували роялті з прослуховувань пісні у фонд «Повернись живим»
Комсомольская правда
2025-02-25T06:34:45Z
Мобілізація в України: кого можуть призвати лише за власним бажанням
Политека
2025-02-25T08:30:25Z
Російські війська мають просування в Курській області – ISW
TSN
2025-02-25T08:27:03Z
У жінки відпав ніс через вживання кокаїну: який вона має вигляд
TSN
2025-02-25T08:21:03Z
Підготовка до Великодня 2025: коли розпочнеться Великий піст
ZN UA
2025-02-25T08:04:47Z
Тест з ПДР на перехресті: хто має проїхати першим
ТСН
2025-02-25T08:03:58Z
Офіційно військовослужбовець: Міша Крупін повідомив, що склав присягу
24tv
2025-02-25T08:03:56Z
Три роки війни: третині мешканців прифронтових регіонів України не вистачає їжі
24tv
2025-02-25T08:03:47Z
Олег Онисько, NGL.media: Ми висвітлюємо дуже неприємні факти. Але замовчувати й не показувати — не вихід
Детектор М
2025-02-25T08:00:53Z
МКСК: Кількість пошкоджених пам'яток культурної спадщини через російську агресію зросла до 1390
Детектор М
2025-02-25T07:46:08Z
Що робити, коли немає часу хворіти на застуду, грип чи коронавірус: поради епідеміологині
24tv
2025-02-25T08:03:40Z
Як пройти ВЛК з 1 березня: які аналізи здати та яких лікарів пройти
24tv
2025-02-25T07:54:59Z
В Україні призупинено програму допомоги хворим Терапія плюс
1News
2025-02-25T07:51:56Z
Б’юті-процедури для очей: чому спочатку варто відвідати офтальмолога. Рекомендація експерта Ексімер
Корреспондент
2025-02-25T07:24:42Z
Скільки українців мають психологічні проблеми: нові дані ВООЗ
24tv
2025-02-25T07:24:10Z
Дефіцит ліків і закриття аптек: медичний експерт закликав переглянути нові правила регулювання фармринку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T07:00:49Z
Більшість забуває: чому потрібно знімати каблучку перед тим, як лягати спати
GlavRed
2025-02-25T04:27:04Z
Українці почали отримувати повідомлення з Електронної системи охорони здоров’я через Viber
InternetUA
2025-02-25T04:01:51Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
Рязанський НПЗ зупинив роботу після атаки українських дронів - Reuters
УкраинФорм
2025-02-25T08:33:48Z
Насіння, зрошення та зерносховища: ФАО підтримає агросектор України у 2025 році
AgroPortal
2025-02-25T08:30:25Z
В Україну імпортували автобусів на 55 млн доларів: статистика
AutoCentre
2025-02-25T08:30:03Z
«Росатом» від початку повномасштабної війни уклав понад 70 угод - DiXi Group
УкраинФорм
2025-02-25T08:24:33Z
Які нові позначки перетнули долар та євро в обмінниках
24tv
2025-02-25T08:21:27Z
У ЄС планують посилювати процес впровадження вільної торгівлі з Україною
AgroPortal
2025-02-25T08:15:14Z
Стало відомо, скільки коштує опалити будинок дровами
AgroNews
2025-02-25T08:09:28Z
Придністров’я різко підвищує тарифи для населення після енергетичної кризи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:06:42Z
Китайські інвестори сподіваються, що технічні репресії президента Сі закінчилися
InternetUA
2025-02-25T08:01:19Z
Новий Hyundai Ioniq 5 поцупив у конкурентів безліч покупців
ЗаРулем
2025-02-25T08:03:44Z
610 сил і запас ходу 1300 км: представлено недорогий преміальний кросовер від Chery
Фокус
2025-02-25T07:45:11Z
Для машин на автопілоті: Toyota побудувала власне “розумне” місто
AutoGeek
2025-02-25T07:36:30Z
Представлений 930-сильний Porsche Cayenne від ательє TechArt
AutoCentre
2025-02-25T07:06:34Z
Доведеться заплатити тисячі євро: штрафи для водіїв у Німеччині порівняли з українськими
Хвиля
2025-02-25T06:06:25Z
Конкурент Ford F-150: BYD замахнувся на великий пікап
ЗаРулем
2025-02-25T05:09:09Z
Водіям загрожує штраф за найпоширенішу звичку: як уникнути
Хвиля
2025-02-25T04:03:20Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Без допомоги США Україна зможе воювати в нинішньому темпі до літа – WSJ
ZN UA
2025-02-25T08:42:55Z
Справжній Путін у цьому році ще не показувався, – психолог про двійників диктатора
24tv
2025-02-25T08:42:51Z
Іспанія посприяє відкриттю українського «Хабу єдності»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:42:44Z
Ми теж шоковані, – республіканець поділився своєю версією дій Трампа
24tv
2025-02-25T08:42:28Z
Спільне фінансування оборони: Польща розробляє "комплексну концепцію" для ЄС
Хвиля
2025-02-25T08:42:18Z
Адміністрація Трампа закриває понад 8 тисяч зарядних станцій для електромобілів у США
AutoGeek
2025-02-25T08:36:59Z
Зустрічі Трампа з Путіним та Зеленським "відбудуться дуже скоро", – Білий дім
24tv
2025-02-25T08:36:54Z
Північна Європа та Балтія допоможуть Україні
360ua.news
2025-02-25T08:36:29Z
Не все так однозначно: чи правда, що Південна Корея скасовує санкції проти Росії
24tv
2025-02-25T08:36:18Z