Молдова вводить надзвичайний стан у енергетиці через ризик припинення постачання енергоресурсів
У Молдові очікується запровадження надзвичайного стану в енергетиці з 16 грудня. Як повідомляють молдовські ЗМІ, з такою пропозицією прем'єр РМ Дорін Речан наступного тижня зайде до парламенту.
Сам Речан також повідомив, що звернеться до парламенту Молдови з пропозицією щодо запровадження режиму надзвичайного стану у сфері енергетики з 16 грудня, але ситуація вже зараз близька до нього.
За словами прем'єра, надзвичайний стан означає, що існує ризик часткового, якщо не повного припинення постачання як електроенергії, так і інших ресурсів. Під час режиму НП може бути обмежений експорт енергії та вжито інших заходів, необхідних для зменшення впливу на населення у разі перебоїв з електроенергією.
Водночас, за поданням прем'єр-міністра, президент Молдови Мая Санду підписала указ про відставку міністра енергетики, повідомляють ЗМІ Молдови.
Молдовський прем'єр заявив, що до призначення нового міністра енергетики візьме він управління енергосектором. Втім, відправлений у відставку головний енергетик країни не вважає свою відставку справедливою, незважаючи на подорожчання газу майже на 30 % і багато інших управлінських прогалин. Підвищили тариф на тлі зростання цін на газ на світових ринках та скандалу, пов'язаного з тим, що Молдова не закупила достатньо газу на зиму влітку, коли були низькі ціни. Міненергетики, Moldovagaz та Energocom стверджують, що зробили все, що було в їхній компетенції.
Молдова зрештою опинилася у складній ситуації. Наприкінці листопада Кишинів провів переговори з головою «Газпрому» щодо розгляду альтернативних маршрутів постачання до Придністров'я, якщо транзит через Україну припиниться. Після переговорів з російською компанією міністр енергетики Молдови заявив, що припинення постачання російського газу до сепаратистського придністровського регіону Республіки Молдова після 1 січня 2025 року є "дуже реалістичним" сценарієм, пише HotNEWS.
Невизнаний і підтримуваний Росією регіон Придністров'я залежить від російського природного газу, що постачається через Україну. Молдова отримує близько 2 мільярдів кубометрів газу на рік з Росії через Україну, а з 2022 року Тирасполь і Кишинів домовилися, що весь російський газ, який отримує Молдова, надходитиме в Придністров'я. У Придністров'ї є велика електростанція, що працює на російському газі, а Кишинів, своєю чергою, купує електроенергію у Тирасполя за відносно низькою фіксованою ціною. При цьому чинна угода про транзит газу між Україною та Росією закінчується 31 грудня, і Україна заявила, що не продовжуватиме її.
Раніше Молдова повідомила, що після закінчення контракту з транзиту російського газу між "Газпромом" та Україною (з 1 січня 2025 року) Молдова не перешкоджатиме постачанню ресурсу в Придністров'ї. Про це повідомляють на сайті молдовського Міненерго.
При цьому розглядаються два сценарії розвитку подій, один з яких передбачає, що російська сторона шукатиме альтернативні маршрути для постачання газу в придністровський регіон з огляду на контрактні зобов'язання "Газпрому" перед компанією "Молдовагаз". У такому разі влада Республіки Молдова не перешкоджатиме подальшому постачанню природного газу АТ Moldovagaz та ТОВ "Тираспільтрансгаз". У другому сценарії, якщо "Газпром" припинить постачання природного газу, буде розглянуто поетапне введення кількох заходів щодо пом'якшення наслідків цього рішення.