Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Телеграмі, передає Укрінформ.
"Рада зробила ще два кроки по імплементації Римського статуту", - зазначив Железняк.
За його словами, законопроєкти №11538 та №11539 підтримані 238 та 240 голосами відповідно.
Метою законопроєкту №11538 "Про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини" є приведення кримінального законодавства України у повну відповідність до вимог Римського статуту Міжнародного кримінального суду для забезпечення справедливого і невідворотного покарання осіб, які вчиняють міжнародні злочини.
У документі пропонується визначити перелік злочинів, що вважаються міжнародними, серед яких, зокрема, злочин геноциду; публічні заклики до злочину геноциду або його виправдовування чи заперечення; злочин проти людяності у формі вбивства та в інших формах, воєнний злочин у формі вбивства; воєнний злочин у формі серйозного порушення норм міжнародного гуманітарного права у зв’язку з міжнародним збройним конфліктом або збройним конфліктом неміжнародного характеру; злочин агресії; пропаганда акту агресії, тощо.
Згідно з документом, Україна не визнає жодних імунітетів за особами, які скоїли міжнародні злочини.
Жодні строки давності не будуть застосовуються до міжнародних злочинів.
Пропонується встановити систему покарань за міжнародні злочини, що передбачає позбавлення волі (на строк до 30 років) або довічне, а також додатково конфіскацію майна.
Передбачається, що звільнення від покарання можливе лише шляхом помилування Президентом України.
Окрім того, пропонується встановити в відповідальність командира (начальника) за міжнародні злочини підлеглих. Зокрема, невжиття військовим командиром заходів для запобігання такого злочину каратиметься позбавленням волі на строк від 20 до 30 років.
Виправдовування чи заперечення геноциду або поширення матеріалів про це, поширення чи публічне використання матеріалів із закликами до агресивної війни чи розв’язування воєнного конфлікту, заперечення ведення агресивної війни чи виправдання її, умисне серйозне порушення норм міжнародного гуманітарного права під час міжнародних збройних конфліктів каратимуться позбавленням волі на строк до 20 років.
Також ухвалений у першому читанні законопроєкт 11539 передбачає внесення відповідних змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексу у зв'язку з ухваленням Закону «Про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини».
Як повідомляв Укрінформ, 21 серпня 2024 року Верховна Рада України ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду.
У жовтні заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра передала до секретаріату ООН ратифікаційну грамоту стосовно долучення України до Римського статуту, що означатиме повноправну участь країни в Міжнародному кримінальному суді.