MY.UAНовини
«Фабрика екранних ідіотів»: відомий нейробіолог про роль гаджетів у зниженні IQ дітей
«Фабрика екранних ідіотів»: відомий нейробіолог про роль гаджетів у зниженні IQ дітей

«Фабрика екранних ідіотів»: відомий нейробіолог про роль гаджетів у зниженні IQ дітей

Дитина з планшетом у навушниках / Emily Wade, Unsplash

У заголовок винесена назва книги Мішеля Демюрже, нейробіолога і директора з досліджень національного інституту здоров’я Франції, про негативний вплив гаджетів на здібності дітей.

У інтерв’ю BBC Демюрже, який працював у MIT та Каліфорнійському університеті, розповідає про вплив гаджетів на IQ. Він відштовхується від зафіксованого факту зменшення коефіцієнта розумового розвитку молоді за останні два десятки років.

В успішних країнах інтелект погіршується

Вчений розповідає про «ефект Флінна» — відомий науковцям факт постійного збільшення показника інтелекту людства. Він каже, що останнім часом наука спостерігає протилежну тенденцію у деяких країнах. У першу чергу в тих, де соціальне та економічне життя є стабільним протягом багатьох років.

Мішель Демюрже (Michel Desmurget) / Benoît Prieur, Wikipedia

«З’явилися так звані «цифрові аборигени» — перші діти, у яких IQ нижчий, ніж у їхніх батьків. Цю тенденцію зафіксували в Норвегії, Данії, Фінляндії, Нідерландах, Франції та багатьох інших країнах».

Є багато чинників, які впливають на IQ. Зокрема, це медицина, харчування, школа, забруднення довкілля, вплив гаджетів тощо. За словами Демюрже, наука поки не може точно визначити роль конкретного фактора. Але точно відомо, що навіть з урахуванням інших обставин, час перед екраном значно впливає на погіршення IQ. Кілька досліджень довели — щобільше дитина проводить часу зі смартфоном, телевізором чи в відеоіграх, тим сильніший негативний вплив на IQ та когнітивні здібності. Погіршуються пам’ять, концентрація, мова, культурний рівень, який допомагає знати та розуміти навколишню дійсність.

Як саме гаджети впливають на дітей

Науковець пояснює механізм впливу цифрових пристроїв. Розумові здібності краще розвиваються у процесі живого спілкування. нейрони мозку реагують набагато менше, якщо інформація надходить не від людини, а з екрана.

«Якщо ви кажете маленькій дитині назву кольору, наприклад, «зелений», тричі поспіль, то вона вивчить це слово. Якщо вона чує те саме слово з екрана, то, за різними дослідженнями, дитині необхідно від двадцяти до шістдесяти разів, щоб вивчити нове для неї слово … Дітям, які вчаться писати на комп’ютері за допомогою клавіатури, важче запам’ятовувати й розпізнавати літери, ніж тим, хто вчиться за допомогою руки, олівця й аркуша паперу».

Також на розвиток впливають суміжні фактори. Наприклад, коли дитина користується гаджетами, вона менше рухається. Блакитне світло екрана погіршує сон.

Спецпроєкти

Сповільнення розвитку мозку

Характеристики мозку людини залежать від її досвіду. Такі фактори, як робота, оточення, проблеми, які необхідно розв’язувати, змінюють його функціонування та структуру. Це відбувається через створення та зміцнення одних нейронних зв’язків та втрату інших. Не будь-яка діяльність ефективно розвиватиме мозок.

«Вчені помітили: час, проведений перед екраном з розважальною метою, затримує анатомічне й функціональне дозрівання мозку в зонах, пов’язаних із мовою та увагою … Навчання, інтелектуальна робота, читання, музика, мистецтво, спорт — усе це значно краще структурує й живить мозок, ніж екрани».

Мозок надзвичайно пластичний та придатний для розвитку у дитинстві та в юності. З часом він «твердішає», тобто стає менш придатним для змін. «Екрани» загальмовують розвиток мозку у найбільш продуктивний для цього період.

Чи потрібно дітям користуватися технологіями

Мішель Демюрже далекий від загального заперечення «цифровізації» суспільства. Він активно користується цифровими інструментами та навчає їхньому використанню свою доньку. Вчений переконаний, що учні шкіл мають отримувати базові навички користування комп’ютерами, а цифрові технології ефективно допомагають вчителям.

Однак найчастіше використання «екранів» — це розваги. Телебачення, фільми, серіали та інші відео. Ще це ігри та соціальні мережі «де панує божевільне безглузде самоствердження». Вчений вважає, що діти надто багато часу проводять з усім цим.

«Дворічні в середньому майже три години на день, восьмирічні — близько п’яти, підлітки — понад сім годин. Це означає, що до 18 років наші діти проведуть перед екранами 30 шкільних років або 16 робочих, працюючи повний робочий день! Це просто безумство і безвідповідальність».

До шести років вчений рекомендує взагалі уникати користування дітей екраном. Можливо час від часу (не нон-стоп) дивитися з дитиною мультфільми. Він радить повністю уникати гаджетів вранці перед школою, ввечері перед сном, під час спілкування з людьми. Також жодних екранів не повинно бути у спальні.

Цифрова індустрія надає викривлену інформацію про вплив гаджетів

Демюрже вважає інформацію про цифрові технології, яку мають сучасні батьки, недостатньою та необ’єктивною. Так звані експерти, які розповідають про технології, часто є ангажованими. У книзі вчений приводить багато конкретних прикладів такого впливу.

«Цифрова індустрія щороку приносить мільярди доларів. А діти й підлітки — дуже прибутковий ресурс. Тому багатим технологічним компаніям легко знайти лобістів. Так, один психолог, начебто експерт з відеоігор, розповідав у різних ЗМІ, що відеоігри мають позитивний ефект і їх не варто демонізувати. Що відмова від гри може навіть негативно позначитись на майбутньому дитини. А найжорстокіші ігри можуть мати терапевтичну дію і здатні вгамувати дитячий гнів. При цьому ніхто з журналістів, які брали інтерв’ю в цього «експерта», не згадав, що він працює в індустрії відеоігор».

Науковець зауважує, що подібне трапляється не вперше в історії людства. Раніше активно заперечувався негативний вплив тютюна, пестицидів, цукру, глобального потепління тощо. Але, за його словами, з часом дійсність стає усе важче заперечувати.

Чи мають «цифрові аборигени» якісь переваги

Вчений заперечує твердження, що нібито діти, які активно користуються гаджетами, мають сповільнення одних навичок, але покращення якихось інших.

«Дослідження показують, що, всупереч поширеній думці, вони не дуже добре володіють комп’ютером. У доповіді Європейського союзу пояснюється, що низька цифрова компетентність перешкоджає впровадженню освітніх технологій у школах. Ці діти також не дуже добре справляються з обробкою та розумінням величезної кількості інформації, доступної в інтернеті».

Дослідник констатує, що фактично діти краще вміють тільки те, чим безпосередньо займаються: користуватися програмами, дивитися фільми та слухати музику, купувати товари в інтернеті тощо. Він порівнює їхній «розвиток» з мешканцями «Прекрасного нового світу» Олдоса Гакслі: «Одурманені безглуздими розвагами, позбавлені мови, нездатні мислити, вони при цьому абсолютно задоволені своїм життям».

Чи потрібно забороняти користування гаджетами

Мішель Демюрже — не прибічник заборон. він не хоче, щоб хтось вказував йому чи іншим батькам, як виховувати дітей. Але інформація, яку отримують батьки щодо гаджетів, має бути «чесною і повною».

Вчений вважає доречним проведення відкритих інформаційних компаній, зокрема з чіткими тезами: «жодних гаджетів до шести років, а потім не більше 30-60 хвилин на день».

Прогноз

Якщо «цифрова оргія» не припиниться, Демюрже бачить наслідки, подібні до роману Гакслі. Якась група населення уникне негативного впливу і матиме всі необхідні інструменти, щоб адекватно робити висновки у житті. Однак більшість не зможе стати «освіченими громадянами». Перші, так звані «альфи», вчитимуться у дорогих школах зі справжніми вчителями. Інші ж будуть отримувати обмежені навички з обмеженою участю людини, а також базові технічні навички.

«Це буде сумний світ, у якому, за словами соціолога Ніла Постмана, вони розважатимуться до смерті. Світ, у якому, завдяки постійному й виснажливому доступу до розваг, вони навчаться любити своє рабство. Вибачте за песимізм. Можливо (і я сподіваюся на це), я помиляюсь. Але тому, що ми робимо з нашими дітьми і як ставимо під загрозу їхнє майбутнє і розвиток, просто немає виправдання».

«Cause I’m a 21st century digital boy, I don’t know how to live, but I’ve got a lot of toys», Bad Religion

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українцям розповіли, як зміниться прожитковий мінімум 2025 року
Хвиля
2025-01-08T06:04:19Z
9 січня — яке церковне свято, що не можна робити цього дня, щоб не боліла спина
TSN
2025-01-08T06:03:14Z
Авторизація на порталі ПФУ: чи можна пройти за допомогою КЕП
ZN UA
2025-01-08T06:01:15Z
Тренди ютубу, занепад «Дизеля» і хто смакує лайку Зеленського після інтерв'ю Фрідману
Детектор М
2025-01-08T06:01:08Z
Українським водіям у Польщі нагадали про нові штрафи та тарифи з 2025 року
Хвиля
2025-01-08T05:39:36Z
Переселенцям роздадуть продуктові набори: хто має право на них
Знай
2025-01-08T05:21:47Z
Пенсія у спадок: як передати свої заощадження близьким
Знай
2025-01-08T05:06:02Z
Українці в Європі: від них не втомилися, але вимагають йти працювати чи повертатися додому
Комсомольская правда
2025-01-08T05:04:04Z
8 січня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна виходити з дому ввечері
24tv
2025-01-08T05:03:53Z
США конфіскували нерухомість російського олігарха на $1,8 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T06:00:40Z
Фіцо вперше прокоментував чутки про свою поїздку до В'єтнаму: він звинуватив ЗМІ у брехні
24tv
2025-01-08T05:54:52Z
Німеччина наполягає на послабленні санкцій ЄС проти Сирії — Reuters
ZN UA
2025-01-08T05:54:29Z
Остін вирушив на зустріч формату "Рамштайн" у Німеччині – останній раз як глава Пентагону
Европейская правда
2025-01-08T05:52:40Z
Трамп показав карту США із «новим» штатом
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:48:23Z
В Ірані за рік стратили 31 жінку, в основному їх карали за вбивство під час самозахисту
Комсомольская правда
2025-01-08T05:42:40Z
"Другого дива бранденбурзького будинку не вийде": експерт пояснив, чому війна на виснаження нам не підходить
Политека
2025-01-08T05:18:59Z
У РФ дрони атакували нафтобазу, ситуація на фронті: головні новини ночі 8 січня 2025 року
TSN
2025-01-08T05:09:44Z
"Він божеволіє": біограф Маска заявив, що мільярдер становить загрозу для США
TSN
2025-01-08T05:04:53Z
Де сьогодні живе учасник 2 сезону "Х-Фактора" Роман Веремейчик, який покинув Україну
24tv
2025-01-08T05:03:26Z
"У мами на роботі": Наталія Могилевська вперше показала молодшу дочку
Политека
2025-01-08T04:00:12Z
"Жарти про наречених відпадуть": Нікітюк вперше заявила про весілля та заінтригувала колег
Политека
2025-01-08T02:00:41Z
Колишня дівчина Брукліна Бекхема після камінг-ауту заручилася з коханою-моделлю
GlavRed
2025-01-08T00:27:36Z
Аліна Гросу привезла чоловіка-росіянина в Україну
GlavRed
2025-01-07T23:27:39Z
"Найкайфовіші дівчата": співачка Руслана показала яскраву маму-кокетку
GlavRed
2025-01-07T23:27:12Z
Талановитий актор та новий секс-символ у Голлівуді: чому всі обговорюють Дрю Старкі
24tv
2025-01-07T22:18:05Z
Отримали найбільше статуеток: 3 фільми та серіали, які стали тріумфаторами "Золотого глобуса"
24tv
2025-01-07T21:24:23Z
У втікача Потапа закінчуються гроші, він підкатує з пропозицією до доньки засновника "АТБ"
FaceNews
2025-01-07T20:54:35Z
Лос-Анджелес у вогні: пожежа спричинила масову евакуацію населення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:39:25Z
Київські шахраї обдурили пенсіонерів на велику суму: "Ваша дружина вчинила ДТП"
Политека
2025-01-08T05:31:20Z
У Енгельсі пролунали вибухи, горить нафтобаза
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:27:55Z
Жителю Вінниччини оголосили підозру у вбивстві двох чоловіків, скоєному з особливою жорстокістю
УкраинФорм
2025-01-08T05:21:23Z
Землетрус у Тибеті: кількість загиблих зросла до 126
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:18:48Z
У Миколаєві 18-річний хлопець підпалив районний суд
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T04:54:45Z
Прикордонники затримали на Одещині порушника на надувному каяку
УкраинФорм
2025-01-08T02:36:05Z
На Сумщині пролунало 40 вибухів
TSN
2025-01-08T02:21:55Z
Житель Буковини за незаконне переправлення військовозобов’язаних за кордон отримав 7 років за ґратами
УкраинФорм
2025-01-08T02:06:39Z
Окупанти просунулися в трьох областях: у DeepState оновили карту боїв
GlavRed
2025-01-08T06:04:12Z
Росіяни за добу поранила трьох цивільних на Донеччині
УкраинФорм
2025-01-08T06:04:10Z
Як довго ще буде тепло у січні
24tv
2025-01-08T06:03:59Z
В Енгельсі палає комбінат «Кристал»: що на ньому зберігали окупанти
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T06:03:55Z
Окупанти потрапили в пастку на Харківщині: військовий експерт пояснив, що відбувається
Политека
2025-01-08T06:01:42Z
Мінус четверо ворожих військових та уражені танки й броньовики: ССО показали, як відбили штурм в Курській області
ZN UA
2025-01-08T06:01:13Z
Ворог атакував «Градами» Нікопольщину, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-08T05:57:21Z
Температура підніметься до +14: синоптики розповіли, де чекати опадів
Политека
2025-01-08T05:51:10Z
Росіяни просуваються в Торецьку: аналітики оцінили, чим обернуться їхні успіхи для ЗСУ
TSN
2025-01-08T05:48:08Z
Скільки соток землі можна приватизувати в Україні
24tv
2025-01-08T06:03:05Z
У Мінагрополітики визначили пріоритети діяльності на 2025 р
AgroNews
2025-01-08T06:01:48Z
Регулятор пояснив, як вимикатимуть мережу 3G В Україні
InternetUA
2025-01-08T06:01:30Z
Земельний банк торік віддав в оренду майже 11 тис. га державних угідь
AgroPortal
2025-01-08T06:00:38Z
Тисяча Зеленського: на що можна витратити виплату у січні 2025 року
24tv
2025-01-08T06:00:21Z
Китай побудує найбільший у світі аеропорт на штучному острові
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:51:57Z
Польща виділить понад $14,5 мільярда на будівництво першої АЕС
InternetUA
2025-01-08T05:46:58Z
Стало відомо, чи знизяться ціни на хліб в Україні
AgroNews
2025-01-08T05:03:03Z
Абоненти схопляться за голову? Київстар знову міняє тарифи з 15 січня
Знай
2025-01-08T04:36:34Z
Атлетік — Барселона. Напередодні
Football.ua
2025-01-08T05:57:18Z
Вінісіус Жуніор отримав дискваліфікацію на два матчі Ла Ліги
Football.ua
2025-01-07T22:48:46Z
Атлетік – Барселона: прогноз букмекерів на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T22:48:14Z
Визначилися всі учасники 1/8 фіналу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T22:31:47Z
Знову без Зінченка у старті: Арсенал сенсаційно поступився Ньюкаслу в Кубку ліги
24tv
2025-01-07T22:24:20Z
Черговий гол Дьокереша допоміг Спортінгу здолати Порту в півфіналі Кубка португальської ліги
Football.ua
2025-01-07T22:04:14Z
Дешам залишить збірну Франції після чемпіонату світу-2026 – L'Équipé
Football.ua
2025-01-07T21:39:21Z
Ісак відзначився 50-м голом за Ньюкасл Юнайтед
Football.ua
2025-01-07T21:27:32Z
"Танк проти бізнесмена": непереможений український боксер виступить на легендарній арені в Нью-Йорку
Фокус
2025-01-07T21:21:25Z
Щоб уникнути плісняви та конденсату: якою має бути температура в кімнаті
GlavRed
2025-01-08T04:27:58Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти черевик
GlavRed
2025-01-08T04:27:15Z
Як варити манку на молоці: найпростіший рецепт за 5 хв з ідеальним результатом
GlavRed
2025-01-08T04:27:07Z
Гороскоп на завтра 9 січня: Овнам - хороша новина, Рибам - здійснення мрії
GlavRed
2025-01-08T04:27:06Z
Ви завжди неправильно надягали ваш халат: у тіктоці показали, що насправді треба робити
24tv
2025-01-08T04:12:39Z
Бульйон вийде прозорим як озеро: який секрет про воду для страви знають досвідчені господині
24tv
2025-01-08T04:12:23Z
П'ять звичок під час відпочинку, які допомагають продуктивніше працювати
Знай
2025-01-08T03:51:29Z
Сухість, ламкість, тьмяність: що робити, якщо волосся як солома
GlavRed
2025-01-07T22:27:13Z
Ви бачите чоловіка всередині чи поза домом: пройдіть тест і дізнайтеся, чи конфліктна ви людина
TSN
2025-01-07T22:09:40Z
Один маленький "недолік" у смартфоні може серйозно нашкодити власнику
Хвиля
2025-01-08T05:00:06Z
Творці ChatGPT анонсували створення справжнього робота
InternetUA
2025-01-08T03:04:32Z
Торік 4,2 мільйона українців перейшли на оптоволоконний інтернет
УкраинФорм
2025-01-08T02:57:56Z
Скільки буде 9 плюс 2: хитра математична головоломка
GlavRed
2025-01-08T01:27:07Z
На рейсах United Airlines може з’явитися супутниковий інтернет Starlink
InternetUA
2025-01-08T01:03:14Z
Американці витратять $537 млрд на гаджети у 2025 році
InternetUA
2025-01-08T00:12:09Z
Українка розробила застосунок для занять спортом та реабілітації
InternetUA
2025-01-08T00:03:49Z
«Забагато людей несправедливо заперті в "тюрмі Facebook"». В Meta розповіли, як зміниться модерація контенту соцмереж
Детектор М
2025-01-07T22:39:56Z
NVIDIA RTX 5090 Founders Edition використовує рідкий метал, щоб бути тонкою та дотримуватися TDP
ITC
2025-01-07T22:18:53Z
Побічний ефект: у 19-річної дівчини після COVID-вакцинації учетверо збільшилися груди
24tv
2025-01-08T06:03:15Z
Чому ніколи не можна кидати лимон в гарячий чай: просте пояснення
GlavRed
2025-01-08T04:27:13Z
У ВООЗ запевняють, що метапневмовірус, поширюваний у Китаї, не становить загрози
УкраинФорм
2025-01-08T03:12:18Z
Застеляти постіль вранці — шкідлива звичка: вчені пояснили, чим це загрожує людині
Фокус
2025-01-08T03:06:22Z
Чому деякі жінки мають більшу схильність до алкоголізму
24tv
2025-01-07T20:03:36Z
Чи можна двічі кип'ятити воду: відповідь точно здивує
24tv
2025-01-07T17:57:02Z
Популярний кисломолочний продукт може знизити ризик розвитку діабету 2 типу
24tv
2025-01-07T17:36:17Z
Стало відомо, коли і чим обробляти яблуні після зими
AgroNews
2025-01-07T17:21:21Z
Миття волосся технікою ко-вошінг: результат здатен шокувати
24tv
2025-01-07T16:57:10Z
Водіїв застерегли від популярної помилки: небезпечно залишати номер телефону
Хвиля
2025-01-07T20:45:57Z
Авто чи автобус: хто має поступитися дорогою
GlavRed
2025-01-07T20:27:06Z
Велика партія самоскидів Ford Trucks працюватиме на перемогу
AutoCentre
2025-01-07T19:12:34Z
В Україні з’явився інноваційний тягач Volvo FH Aero I-Save
AutoCentre
2025-01-07T18:04:15Z
Ви могли не підозрювати, що перемикали передачі неправильно: експерт назвав "золоте правило"
24tv
2025-01-07T17:45:00Z
У Львові помітили одразу два шестиколісних Гелендвагени
Топ Жир
2025-01-07T17:27:15Z
ШІ, автопілот та вбудована PlayStation: дебютував перший автомобіль Sony
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:30:59Z
Sony та Honda презентували електрокар із ШІ і новими технологіями
360ua.news
2025-01-07T14:30:04Z
Авто для вечірок і спортивний пікап: Mitsubishi показала нестандартні моделі
Фокус
2025-01-07T14:06:58Z