MY.UAНовини
«Мріяти й не здаватись». «Суспільне. Чернігів» зняло фільм про старшокласника з прикордоння, який став курсантом
«Мріяти й не здаватись». «Суспільне. Чернігів» зняло фільм про старшокласника з прикордоння, який став курсантом

«Мріяти й не здаватись». «Суспільне. Чернігів» зняло фільм про старшокласника з прикордоння, який став курсантом

3 грудня у столичному просторі Urban Space 500 відбулася презентація документального фільму «Навчання на межі», над якою працювала команда «Суспільне Чернігів».

У центрі оповіді стрічки — історія 17-річного Дмитра Піддубного з села Машеве на Чернігівщині, яке розташоване на прикордонні з Росією. Учень 11 класу живе під постійними обстрілами ворожої артилерії, їздить на навчання у сусіднє село, допомагає батькам поратися по господарству, з усіх сил намагається опанувати шкільну програму, аби скласти національний мультипредметний тест, адже у хлопця є давня дитяча мрія — вступити до військового вишу.

  Кадр із фільму «Навчання на межі»

Автори стрічки на прикладі історії Дмитра Піддубного висвітлюють проблему доступу до повноцінного навчання дітей із прикордонних сіл і містечок протягом останніх кількох років: спочатку через епідемію ковіду, потім — через російську агресію.

Редакторка фільму Алла Скорик розповіла під час презентації, що ідея про створення фільму з висвітлення освітніх проблем прикордоння виникла ще на початку повномасштабного вторгнення.

«Ми чули різні історії з прикордоння про вчителів, про директорів шкіл, про дітей. Історії про те, що деякі вчителі навчають дітей у покинутих хатах, просто біля печі. Це не зовсім законно, але вони це роблять, щоб дати дітям хоч якісь знання. Історії про те, що вчитель фізкультури на велосипеді розвозить контрольні з математики, історії, збирає зошити. Історії про те, як потрапляли під обстріли. Вчителі об’єднуються, щоб хоч якось навчити цих дітей, які залишаються там жити. Ми розуміли, що це потрібно зафіксувати, бо коли як не зараз. Ми маємо відзняти, щоб показати, як це є», — розповіла Алла Скорик.

 Алла Скорик

Від ідеї фільму до її реалізації минув час. У 2023 році команда «Суспільне Чернігів» вирушила в експедицію на прикордоння, намагаючись відзняти цю історію, але тоді знайти героя так і не вдалось. У 2024 після тривалих пошуків по школах прикордоння вдалося знайти старшокласника, який погодився на зйомки.

«Ще у березні я почала обдзвонювати прикордонні громади Чернігівщини, мені потрібно було знайти школу, яка б погодилася нас у себе прийняти. Таких шкіл було мало, оскільки у 20-кілометровій зоні від кордону заборонене очне навчання. Нам багато відмовляли з безпекових питань. Спочатку вдалося знайти школу, а там уже шукали героя. Зустрілися з мамою Дмитра Піддубного Оксаною Леонідівною — й вони погодилися на цей експеримент», — розповіла «Детектору медіа» авторка стрічки Дар’я Янушкевич.

 Дар’я Янушкевич

Робота над фільмом «Навчання на межі» тривала сім місяців, а сам знімальний процес був нетиповим. Автори жили разом із героєм стрічки — прокидалися, займалися господарством, слухали місцевих жителів.

«Ми вирішили, що цю історію ми не можемо зняти традиційно — приїхали, відзняли й поїхали. Нам потрібно було пожити з родиною, щоб наговоритися з ними з ранку до вечора, зрозуміти всі болі та проблеми, відчути їх на своїй шкірі. Я вдячна команді, яка погодилася на цю авантюру. Це було важко і некомфортно, але дуже важливо», — говорить Алла Скорик.

  •  Читайте також: «Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946-47 років

Тож, зібравши спальник і запас продуктів, знімальна група у складі авторки фільму Дар’ї Янушкевич та оператора Олексія Жернова вирушили на прикордоння — у село Машеве, де разом із родиною мешкав герой стрічки Дмитро Піддубний. Жити довелось у сусідній хаті, де давно ніхто не жив і розтопити пічку для обігріву помешкання було неможливо. «У кіно не буде того, як ми знімали цей фільм. Ми жартували, що потрібно було знімати фільм про зйомки фільму», — пригадує Дар’я Янушкевич.

 Будинок родини Піддубних. Кадр з фільму Навчання на межі»

Знімальна група зіштовхнулась і з іншими реаліями життя, у яких доводиться перебувати людям на прикордонні Чернігівщини.

«Це Семенівська громада, яку щодня росіяни обстрілюють досить інтенсивно. Авантюрою це було через безпекові питання, ми хвилювалися, бо там не лунають повітряні тривоги. Часто там немає інтернету, можуть бути перебої зі світлом. Для нас це був виклик особистий і водночас професійний — потрібно порушити цю проблему. Коли ми починали цей фільм, ми не знали, яким буде його завершення. Усе відбувалося в реальному часі. На початку зйомок, у квітні, я не знала, що у серпні буду знімати у Львові. Ми не знали, що станемо свідками того, як наш герой кардинально змінює своє життя», — розповідає Дар’я Янушкевич.

 Дмитро Піддубний разом із мамою їдуть до Львова. Кадр із фільму «Навчання на межі»

Головний герой фільму Дмитро Піддубний завжди мріяв вступити до військового вишу у Львові, але російські обстріли, відсутність світла й не завжди стабільний інтернет позначилися на якості освіти. Знімальна група фільму разом із Дмитром Піддубним пройшла шлях від навчання в школі та складання національного мультипредметного тесту (НМТ) до вступу в Національну академію Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

На презентацію фільму «Навчання на межі» у Києві Дмитро Піддубний приїхав уже курсантом цієї академії.

 Дмитро й Оксана Піддубні на презентації фільму

«Потрібно мріяти й не здаватися!», — радить герой фільму усім тим, хто лише прямує до своєї мети. Мрія стати військовим у Дмитра Піддубного була ще з сьомого класу, він уперто до неї йшов і зараз отримує ті знання і той фах, до якого прагнув.

«Я усім задоволений! Навчання в Академії просто чудове, викладачі подають матеріал у великому обсязі. Подобається ще й те, що деякі викладачі розповідають про предмет, маючи бойовий досвід. Тобто розповідають не те, що в книжці написано, а те, що було наживо», — поділився враженнями від навчання Дмитро Піддубний.

 Дмитро Піддубний

Викладач Академії, заступник начальника кафедри бронетанкової техніки, кандидат технічних наук, підполковник Ярослав Міщенко, який супроводжував Дмитра Піддубного у цій поїздці, теж розповів про фільм і навчання курсантів.

«Були такі моменти, коли ком у горлі ставав. У нас є приклад Дмитра. Ми можемо лише уявити, скільки подібних історій є. Дуже багато родин перебувають у розпачі: чим буде далі займатися їхня дитина? Наш підхід до абітурієнтів наступний. Ми звертаємо увагу на оцінки в атестаті, тому що важко лише за НМТ дати об’єктивну оцінку навчання та рівня знань. Ми беремо складову, яка охоплює не один рік навчання, дивимося, де сильніші, де слабкіші навички, слухаємо бажання. Ми спілкуємося з кожним, докладаємо багато зусиль, щоб знайти місце, яке найбільше підходить абітурієнту», — розповів Ярослав Міщенко.

 Ярослав Міщенко

Приїхала побачитися з сином і Оксана Піддубна. Вона розповіла, що погодилася на цей експеримент зі зйомками фільму, бо хотіла, щоб інші діти не стикалися з такими проблемами, щоб мали можливість вступати туди, куди хочуть.

«Я дуже рада за сина. Для мене головне, щоб він був щасливий, а якщо він втілив свою мрію — то, значить, він щасливий. Йому там подобається, то хай учиться», — говорить Оксана Піддубна.

 Оксана Піддубна

Над створенням фільму «Навчання на межі» працювали: авторка — Дар’я Янушкевич; редакторки — Алла Скорик, Ольга Конопацька-Плєхова; продюсерка — Ольга Конопацька-Плєхова; оператори — Олексій Жернов, Олександр Тірок, Роман Репа; режисер монтажу — Олексій Жернов; графічний дизайнер — Анатолій Сологуб; звукорежисери — Олексій Жернов, Сергій Білоненко; редакторка перекладу — Олександра Мілашевська; акторка дубляжу — Альона Марчан.

  •  Читайте також: «Ціна українського хліба»: презентовано серіал Суспільного про українських аграріїв під час війни

«Ми хочемо цим фільмом показати, в яких умовах і за яких можливостей діти з прикордоння здобувають освіту, тому що всі діти вступають до вишів на рівних умовах, а якість освіти й можливості її здобуття різні. Ми б хотіли, щоб ця історія стала прикладом, а в ідеалі — поштовхом до змін. Не всім удається реалізувати свої дитячі мрії, здобути ту фахову освіту, до якої вони йшли, винятково через брак знань чи брак балів НМТ», — говорить Дар’я Янушкевич.

 Дар’я Янушкевич

Цим документальним проєктом команда «Суспільне Чернігів» прагне започаткувати суспільну дискусію про те, як дорослі можуть допомогти дітям із прикордоння опанувати шкільну програму та продовжувати навчання. Творці фільму, плануючи його презентацію, запросили долучитися до обговорення представників міністерства освіти, профільних українських громадських організацій, представників закордонних інституцій, які дотичні до освітніх проєктів.

Утім, якщо представники громадських організацій і благодійних фондів відгукнулися на запрошення, то освітяни від участі відмовилися. «Прикро, що немає представників офіційних установ та організацій, яким ми найперше хотіли донести й показати те, що зняли. Ми запрошували і Семенівське управління освіти, і керівництво школи, на прикладі якої ми показуємо проблеми. Чому так сталося? Можливо, вони не готові до публічної дискусії», — сказала продюсерка фільму Ольга Конопацька-Плєхова.

 Ольга Конопацька-Плєхова й Алла Скорик

Співзасновниця благодійного фонду SavED Анна Пуцова після перегляду подякувала творцям стрічки за їхню роботу, зазначивши, що цей матеріал є доказовою базою, з якою можна прийти до гуманітарних організацій.

«Для нас важливо бути помічними там, де це потрібно, тому тема чернігівського прикордоння завжди актуальна. Ми облаштовуємо освітні центри десь в укриттях, десь у класах, де це можливо. Вони стають осередками для складання НМТ. Але яка підготовка — цим мало хто цікавиться. Я вдячна, що ви цей етап підсвітили. Я думаю, що цей матеріал може пояснити складність ситуації старшокласників, наскільки це важливо для них», — розповіла Анна Пуцова.

 Анна Пуцова

Про важливість документувати та зберігати такі історії сказала і членкиня правління та співзасновниця громадської організації «ЗНОвУ» Ольга Коваль.

«Ми працюємо з учнями, які зазнали впливу війни, допомагаємо учням з окупованих територій безплатно готуватися до НМТ, до вступу в вищі навчальні заклади. Цей фільм про те, чим ми займаємося, про те, що нам болить. Не можна заплющувати очі на прикордонні території, на тимчасово окуповані території, де теж є діти і їм потрібно вчитися, має бути доступ до української освіти. Ми можемо підсилити державну освіту, якій зараз нелегко», — сказала Ольга Коваль.

  Ольга Коваль

 Під час презентації документального фільму «Навчання на межі»

Документальний фільм «Навчання на межі» можна подивитися на ютуб-каналі «Суспільне Чернігів».

Фото: Ігор Васильєв

Читайте також
Андрій Тіток, «Суспільне. Чернігів»: Пишаюся, що в нас підібралася команда, яка на одній хвилі по цінностях
Документальний фільм Суспільного «Капеланки. Молитва у пеклі» переміг на кінофестивалі в Лондоні
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946-47 років
«Ціна українського хліба»: презентовано серіал Суспільного про українських аграріїв під час війни
Історична незворотність «Тисячолітньої війни»
«Українізація з усіх засобів ураження»: фільм «Як українці українською заговорили»
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки
«Там би ніхто не витримав»: Суспільне презентувало розслідування «Гаспада афіцери» про наглядачів херсонської катівні
Боротьба триває: «Суспільне Крим» презентувало документальний проєкт «Крим: 10 років окупації»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
DeepSeek почав розкривати важливі елементи свого ШІ
InternetUA
2025-02-24T01:03:29Z
Чому у котиків м’які лапки: з’явилося наукове пояснення
TSN
2025-02-23T22:36:22Z
Користувачам iPhone радять не оновлюватися до iOS 18.4 Beta
InternetUA
2025-02-23T22:27:31Z
30 хвилин геймплея Gothic 1 Remake — безплатна демоверсія вже завтра
ITC
2025-02-23T21:48:10Z
Де помилка на малюнку: лише люди з "орлиним зором" побачать розгадку за 3 секунди
GlavRed
2025-02-23T21:27:19Z
NVIDIA RTX 5090 знов згоріла — цього разу не через кабель
ITC
2025-02-23T20:58:45Z
Миші уміють реанімувати непритомних "родичів": науковці показали дії гризунів
Фокус
2025-02-23T20:27:57Z
Причини зникнення неандертальців
360ua.news
2025-02-23T20:15:31Z
Дубай та Ілон Маск запускають підземний транспортний проєкт
InternetUA
2025-02-23T20:07:40Z
Щури втечуть і не повернуться ніколи: що потрібно зробити в домі та в саду
GlavRed
2025-02-24T01:27:24Z
Що приготувати з пекінської капусти: зірка "Мастер Шеф" Литвинова дала геніальний рецепт
Политека
2025-02-24T00:00:53Z
Це все просто марнування продукту: які помилки зіпсують елементарні в приготуванні печериці
24tv
2025-02-23T23:03:57Z
Багаторічний наліт з чайника можна видалити за 5 хвилин: метод приємно вразить
24tv
2025-02-23T22:24:45Z
Тест розкриє, наскільки ви зосереджені на особистих потребах — просто оберіть малюнок
TSN
2025-02-23T22:06:53Z
Wi-Fi завжди поруч: топ-8 ідеальних міст для цифрових кочівників
InternetUA
2025-02-23T21:28:07Z
Чекайте на ранній врожай: коли сіяти моркву на розсаду та у відкритий ґрунт
24tv
2025-02-23T21:12:00Z
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальний порядок
24tv
2025-02-23T19:36:39Z
Гороскоп Таро на тиждень з 24 лютого по 2 березня: Рибам - проблеми з грошима, Дівам - проблеми
GlavRed
2025-02-23T19:27:42Z
Поблизу Нью-Йорка перекинувся човен: троє людей загинуло, ще троє постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T02:09:50Z
На Херсонщині рятувальники витягли собаку з 15-метрового колодязя
УкраинФорм
2025-02-24T01:57:44Z
На українсько-польському кордоні викрили контрабанду діамантів
УкраинФорм
2025-02-23T22:54:12Z
На Чорнобильській АЕС проводяться завершувальні рботи з ліквідації осередка тління
ZN UA
2025-02-23T22:03:37Z
У Деснянському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T21:15:03Z
Диво на кордоні. «Німий» чоловік, який прикинувся жінкою, заговорив
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:21:32Z
Жінка повірила шахраю і втратила 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-23T20:07:16Z
Вибухи на Київщині: ОВА попередила про небезпеку
TSN
2025-02-23T20:06:27Z
Масовий викид косаток на пляжі Австралії
360ua.news
2025-02-23T19:39:57Z
Як старі друзі: Усик і Роналду розповіли про приємну зустріч
GlavRed
2025-02-23T23:27:07Z
Масстарт на чемпіонаті світу з біатлону 2025: як фінішували українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T22:48:01Z
Влахович оформив 50 результативних дій у Серії А за Ювентус
Football.ua
2025-02-23T22:36:26Z
Антоні зацікавив ще один топ-клуб
Football.ua
2025-02-23T22:15:57Z
Сосьєдад розібрався з Леганесом
Football.ua
2025-02-23T22:03:01Z
Ювентус мінімально здолав Кальярі
Football.ua
2025-02-23T21:42:39Z
Легендарний форвард Карпат перейшов у клуб, який виступає у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-23T21:37:41Z
Українські дзюдоїсти здобули «золото», «срібло» та 3 «бронзи» на Warsaw European Open
УкраинФорм
2025-02-23T21:27:02Z
Лупашко: Сподобалось, що Карпати діяли сміливо
Football.ua
2025-02-23T21:16:20Z
Дрони атакували НПЗ в Рязанській області
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T02:51:17Z
У створеному пансіонаті на ТОТ Херсонщини скаржаться на аморальну поведінку російських ставлеників - ЦЖР
УкраинФорм
2025-02-24T02:15:46Z
Влупить -21 і піде сніг: якою буде погода протягом тижня
GlavRed
2025-02-24T02:03:54Z
23 лютого російські дрони пошкодили багатоповерхівки та газопроводи у Сумській громаді: в ОВА розповіли про ці та інші наслідки обстрілів
ZN UA
2025-02-24T01:09:43Z
У Відні презентували книгу військового медика «Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину»
УкраинФорм
2025-02-23T23:51:02Z
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух транспорту: яка причина
24tv
2025-02-23T23:36:36Z
Війна, день 1096. Зеленський готовий "обміняти" пост президента на безпекові гарантії для України
Football.ua
2025-02-23T23:01:54Z
У Києві пролунали вибухи - столицю вже понад дві години атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-23T23:01:03Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T22:57:11Z
Анатолій Анатоліч заступився за куму Loboda, яка продовжує співати російською
GlavRed
2025-02-24T00:27:18Z
Пропала грамота: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-24T00:09:21Z
Jerry Heil: сексуальні фото
CutInsight
2025-02-23T23:33:16Z
Кімната бажань: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-23T23:09:51Z
Співачка YAGODA презентує продовження легендарного хіта «Я ніколи нікому тебе не віддам»
Storyboom
2025-02-23T22:36:40Z
Євробачення-2025: конкурсант з Італії відмовився від участі
GlavRed
2025-02-23T22:27:00Z
3 короткі серіали до 10 епізодів, з якими ви впораєтесь за кілька вечорів
24tv
2025-02-23T21:57:39Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-02-23T21:48:52Z
Пригоди Котигорошка та його друзів: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-23T21:36:39Z
Швеція заявила про передачу Україні систем ППО на майже 113 мільйонів доларів
24tv
2025-02-24T02:15:54Z
Пенсія військовослужбовців в Україні: скільки можна отримати та за яких умов
Политека
2025-02-24T02:03:29Z
Війна в Україні не просто конфлікт між націями, а моральний іспит для всього світу - Вселенський Патріарх
УкраинФорм
2025-02-24T01:30:09Z
Уроки української: як сказати «коляска», «погрємушка», «пустушка»
ZN UA
2025-02-24T01:03:33Z
Львівщина обіцяє залишити виплати родинам Героїв Небесної Сотні, учасникам Революції Гідності, АТО та ООС
УкраинФорм
2025-02-24T00:40:34Z
Макс Барських: сексуальні фото
CutInsight
2025-02-24T00:33:46Z
Масниця 2025: вірші та листівки
ZN UA
2025-02-24T00:03:45Z
В Україні створено 18 армійських корпусів – хто їх очолив
ZN UA
2025-02-23T23:42:35Z
Прикордонники на Сумщині знищили чотири ворожі дрони
УкраинФорм
2025-02-23T23:36:02Z
У ЄС лікують довше: лікарка пояснила різницю між українською та європейською медициною
Хвиля
2025-02-24T02:24:06Z
Цю помилку в спортзалі роблять майже всі, а вона дуже впливає на результати
24tv
2025-02-23T19:36:21Z
Дієвий метод очищення уггі після зими: вони виглядатимуть як нові
24tv
2025-02-23T19:15:03Z
Синдром хронічної втоми: чому ви завжди виснажені та як з цим боротися
24tv
2025-02-23T19:03:38Z
Чому Кабмін заблокував благодійну програму для пацієнтів?
360ua.news
2025-02-23T18:30:13Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
InternetUA
2025-02-24T02:03:07Z
Виробництво чипів у США коштує вдвічі дорожче ніж на Тайвані
InternetUA
2025-02-24T00:01:27Z
Нацбанк попереджає про зростання фальшивих банкнот в Україні: які купюри підробляють найчастіше
Политека
2025-02-23T21:00:17Z
Від хліба до інтернету: які послуги та продукти найбільше подорожчають у 2025 році
Хвиля
2025-02-23T20:30:59Z
Ціни на кілограм коропа: де можна купити найдешевше
Политека
2025-02-23T20:30:02Z
Чи можливе перевищення вартості суборенди землі над вартістю оренди
24tv
2025-02-23T20:06:17Z
Sony знову судять через завищені ціни в PS Store
24tv
2025-02-23T20:06:09Z
Ощадбанк попередив українців про зміни: чого чекати клієнтам
Политека
2025-02-23T20:00:47Z
Базовий продукт раціону "впаде" в ціні на 9%: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-02-23T19:27:49Z
Збиває водіїв з пантелику: що означає секретна кнопка з "медузою" в авто
GlavRed
2025-02-24T01:33:22Z
Не вмикайте фари до запуску двигуна: механік розвіяв популярний міф
ТСН
2025-02-23T21:51:46Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Змінили позицію: на Трампа може чекати неприємний "сюрприз" в Саудівській Аравії
24tv
2025-02-24T02:42:50Z
Трамп висловив задоволення перемогою консерваторів на виборах у Німеччині
УкраинФорм
2025-02-24T02:30:09Z
24 лютого - третя річниця повномасштабного вторгнення РФ, як все починалося
Комсомольская правда
2025-02-24T01:42:26Z
Наслідки президентства Трампа будуть руйнівними, зокрема для США, – Фесенко
24tv
2025-02-24T01:36:55Z
Розворот США в сторону Росії здивував Китай — китаєзнавиця
TSN
2025-02-24T01:36:43Z
Європа має посилювати свою незалежність від США - Мерц
УкраинФорм
2025-02-24T01:03:56Z
Таке враження, що Росія та США знаходять спільну мову – над головами України та Європи, – Мерц
24tv
2025-02-24T01:00:11Z
Американські компанії зможуть повернутися в Росію після підписання угоди про мир, – Віткофф
24tv
2025-02-24T00:57:32Z
Європа має бути здатною захищатися, – Зеленський привітав Мерца з перемогою на виборах
24tv
2025-02-24T00:41:26Z