Неякісні міни на фронті – це наслідок хаотичного та несистемного «делегування відповідальності» в Міноборони – експертки
Міністр оборони України Рустем Умєров не зміг розв’язати проблему хаотичного і несистемного управління у відомстві, вона, навпаки, стала новою культурою. Про це у статті «Міністерство саботажу» Умєрова» пишуть українська громадська активістка та виконавча директорка київського Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, Альона Гетьманчук з центру «Нова Європа» та керівниця проєкту Victory Drones (БФ Dignitas) Марія Берлінська.
«Міністерство оборони, маючи повний ресурс, підтримку уряду і парламенту, громадянського суспільства та міжнародних донорів, ходить «на милицях», тому що міністр недостатньо заглиблюється, не розбирається та не керує особисто. Умєров сам не приховує цього і називає цей стиль «делегування відповідальності», – пишуть авторки.
Саме таке «делегування», підкреслили експертки, вже призвело до того, що Міністерство оборони відкликає з фронту щонайменше 100 тисяч неякісних мін вітчизняного виробництва. Авторки пояснили, що контроль за цим здійснює управління, напряму підпорядковане міністру оборони, так звані воєнпреди.
Як з'ясували журналісти, ці воєнпреди заплющили очі на очевидну неспроможність вітчизняного заводу виготовити великі обсяги снарядів належної якості. І це не завадило їм рекомендувати укласти з ним контракт. Експертки наголосили, що усі звіти цих воєнпредів лягали на стіл керівництва Міноборони. Однак відомство почало реагувати лише тоді, коли скандал вийшов у публічну площину.
«Делегування відповідальності» створює тепличні умови для саботажу будь-яких змін: різні департаменти в міністерстві можуть дублювати функції один одного, друзі-заступники — курувати купою «грошових» напрямів, а радникам і помічникам міністра дозволено командувати самими заступниками», – підсумували авторки.
На початку листопада ЗМІ опублікували відео, на якому військовий розповідає про проблеми з мінами. При цьому медіа писали, що проблема стосувалася різних ділянок фронту і тисяч мін. Згодом стало відомо, що Міноборони розпорядилосязабрати з фронту всі неякісні мінні постріли українського виробництва, які або не долітали до ворога, або не вибухали взагалі.За даними ZN.UA, йдеться про відкликання щонайменше 100 тисяч мін, чого вистачило б на пів року економного витрачання.
При чому скарги на міни почали з’являтися на початку листопада. І лише 21 листопада Міноборони нарешті скликало велику нараду з цього приводу за участі представників офісу президента. Під час наради, з виступів представників МОУ та Мінстратегпрому, і стало відомо, що у міністерстві відсутня система контролю якості перед постачанням продукції до ЗСУ.
Через скандал з мінами до Верховної Ради викликали міністра оборони Рустема Умерова. Щоправда, він там ще не з’являвся. А за кілька днів проголосували за виклик у сесійну залу очільника Мінстратегпрому Германа Сметаніна.