MY.UAНовини
Святий Миколай: як легенда з минулого стала улюбленим святом дітей і дорослих
Святий Миколай: як легенда з минулого стала улюбленим святом дітей і дорослих

Святий Миколай: як легенда з минулого стала улюбленим святом дітей і дорослих

Святий Миколай: як легенда з минулого стала улюбленим святом дітей і дорослих

Сьогодні зранку дітлахи знаходять під подушками цукерки й подарунки та дякують святому Миколаю. Звідки прийшло до нас це свято, як його відзначали наші предки та що відомо про святого, з яким його пов′язують?

Хто такий святий Миколай?

За церковними переказами, святитель Миколай, архієпископ Мирлікійський, жив на межі III–IV століть. Народився він у благочестивій заможній родині, що походила з грецького міста-колонії Патар у Малій Азії. Миколай служив єпископом у місті Мира в Лікії (нині місто Демре в провінції Анталія, Туреччина). За життя він прославився чудесами та безкорисливою допомогою вдовам, сиротам, скривдженим і злиденним. Після смерті батьків увесь батьківський спадок він роздав бідним та нужденним.

За імператора Діоклетіана святий Миколай зазнав переслідувань і близько двадцяти років провів у в’язниці, звідки був звільнений імператором Костянтином І. Свій земний шлях скінчив 343 року в глибокій старості.

Зразу по смерті святого Миколая біля мощів святителя відбувалися чудеса зцілення хворих і немічних. І над могилою святого в VI столітті навіть збудували базиліку, в ІХ столітті — церкву, яка збереглася до сьогодні.

А в Свято-Миколаївському музеї міста Барі зберігається колекція предметів із базиліки святого Миколая Чудотворця.

У 1087 році, остерігаючись набігу турків-сельджуків, барійські моряки фактично викрали мощі святителя Миколая у місцевих монахів і перевезли до італійського міста Барі. У 1099 році під час хрестового походу рештки мощів, які в поспіху залишили барійці, вивезли до Венеції. Зберігаються вони у базиліці святого Миколая на острові Лідо.

Традиції вшанування Миколая в Україні

В Україні вшанування святого Миколая бере початок із часів княгині Ольги. Над могилою Аскольда та Діра в Києві вона побудувала на честь святого один з перших християнських храмів Київської Русі.

Існує церковний переказ «Чудо про немовля в Києві», пов'язаний з Миколаєм. Подружжя з дитиною поверталося у Київ Дніпром із прощі до Вишгорода. Мати заснула і ненароком упустила немовля у воду. Батьки звернулися до святого Миколая з молитвою, і відбулося чудо: ранком на хорах Софії знайшли немовля біля мокрої ікони святого Миколая. Нібито саме на честь цієї події на Подолі було зведено храм Миколи Мокрого. Цю легенду фахівці датують не пізніше як 1091 роком. Чудотворна ікона Миколая візантійського письма до 1943 року зберігалася у кафедральному соборі Софії Київської.

wikipedia

Інша київська легенда пов’язана із церквою Миколи Притиска. Злодій збирався пограбувати цей храм, але масивна ікона святого Миколая обірвалася, притисла його до стіни й тримала, аж поки ранком віряни не звільнили лиходія. На думку істориків міста, у гирлі річки Почайни існували пристані-притиски для човнів, і храм побудували святому Миколаю як заступнику всіх, хто подорожує, зокрема й водою.

За народними уявленнями, Мокрий Миколай керує водами річок і допомагає тим, хто ними мандрує, а Морський Миколай опікується моряками та управляє кораблями. Дослідник козаччини Дмитро Яворницький писав, що ікона Миколая Чудотворця була в кожній чайці запорозьких козаків. Вони вірили, що Морський Микола допомагає протистояти морській стихії під час бурі. Зверталися до нього з молитвою про спасіння та давали обітницю неухильно дотримуватися миколаївських святкувань, встановити на честь Чудотворця хрест, придбати й оздобити ікону Миколая й віддати її до церкви.

Рибалки Причорномор’я вважали святого Миколая своїм патроном. Вірили, що він має владу над холодними вітрами й морськими штормами, рятує потопаючі кораблі, сприяє вдалим уловам. «Всі одеські рибалки в своїх куренях мали образ святого Миколая. Виходячи в море на промисел, рибалки брали з собою образ святого чудотворця», — писав уродженець Одеси фольклорист й етнограф Олекса Воропай. Серед рибалок був звичай випускати назад у море першу тоню (невід із рибою) як пожертву святому Миколаю. Образ Миколая виносили на палубу під час шторму й служили перед ним молебень. Зображення Миколая Чудотворця на сушеній камбалі брали з собою в дорогу чумаки. Шанували її як оберіг від негараздів і загроз, які траплялися під час поїздки до Криму.

Херсонська ОДА

Миколай Угодник вважається «старшим» серед святих, сидить за столом поруч з Ісусом Христом і Пречистою. У колядці з Київщини йому приписуються навіть функції творця всього сущого, деміурга:

Що в коніц стола сидів Микола,

Голівку скланів, слізоньку ранив..

Що з тої слези потекли ручаї.

А з тих ручайов стало озеро.

А в тім озері сам Бог купався.

На Поліссі вірили, «як помре Бог, то замість нього Николай буде богувати». До Скоропомічного Миколая звертаються за всіх негараздів і у важких життєвих ситуаціях, сподіваючись на підтримку й допомогу.

Музей волинської ікони/Facebook

На Звенигородщині в скрутних ситуаціях до святого звертаються із молитвою: «Ішов святий отець Миколай горою — вів челядь з собою. В чорне вбрався, чорним підперезався, с Чорного моря води брав, і душу, і тіло ратував».

Миколая уявляють сивобородим старцем, що часто з’являється серед людей у вигляді подорожнього або жебрака. Переказують, що одного разу, коли Господь Бог запросив усіх святих до себе на вечерю, запізнився лише Миколай Угодник. Він прийшов у подертій одежині й брудних чоботах і пояснив Усевишньому, що допомагав дядькові витягати воза, що загруз серед дороги в болоті. За свою доброту до людей має він божу нагороду: не одне, а два свята на рік — Миколи зимового (6 грудня) і Миколи теплого (9 травня).

Втім, попри милосердний характер, святий Миколай карає тих, хто працює у неділю, каже неправду, грає у карти та оскверняє іконописне зображення святого.

На Харківщині, зокрема у Куп’янську й навколишніх селах, існував звичай святкувати триденні Миколині святки. Обов’язково у ці дні варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на збіжжя й плоди. На всій території України влаштовували церковні обіди на честь Миколая Угодника з приготуванням ритуального пива й медів. Вірили, що «як перестануть Миколаю варити пиво, то й настане світу кінець».

Святий Миколай в українській традиційній культурі виконує функції календарного божества. Володимир Шухевич писав, що гуцули до кінця ХІХ століття називали зиму «святим Миколаєм». За їхніми уявленнями, Миколай ходить у горах із срібною трубою й сповіщає про початок зими. «Ой йик затрубив святий Никола, / Гори долини забілили ся…» співається у колядці з села Тюдів на Косівщині.

Вважається, що день святого Миколая ділить рік на два півріччя: тепле й холодне, літо й зиму. Цей прадавній за своїм походженням поділ календаря закріплений у багатьох українських прислів’ях: «В кожнім році два Миколи: до першого не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи», «Один Миколай з травою, а другий з морозами», «Один Микола — холодний, а другий — голодний», «Як прийде свято Миколи, то він лопатами позмітає увесь сніг з неба і починається зима».

На Поділлі цього дня чекали «полазника» — чоловіка, який першим зайде до хати, що віщувало багатство й щастя протягом року. До приходу полазника, зранку через подвір’я мав пройти хазяїн, дати худобині їсти та примовити: «Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й з своєю жоною!» На Київщині хазяїн, прийшовши із церкви, брав миску зі свяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача із різного зілля й шов кропити господу, худобу, примовляючи: «Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!»

На Лемківщині до середини ХХ століття хлопці напередодні дня святого Миколая робили обходи господ односельців. Один із них у великій гуні на плечах був за Миколая, йому чіпляли довгу бороду. Ватага нагадувала різдвяних колядників, у гурті мали перебраних за пастушків і за чорта. Під вікнами співали пісню: «Ой хто, хто Миколая любить, ой хто, хто Миколаю служить? Тому святий Миколай на всяк час помагай, Миколаю!» Прихід пастушків віщував добро й статки на весь рік. Хлопців обдаровували печивом і грошима, «бо святий Миколай в уяві селян був теж пастухом», писав дослідник Пряшівщини Михайло Шмайда.

Подарунки на свято

Звичай святкування Дня святого Миколая як дитячого свята й обдаровування дітей та нужденних подарунками в Україну прийшов із Західної Європи і з кінця ХІХ ст. побутував переважно у міському середовищі. Винятком були села на Поділлі, де проживали поруч католики і православні, а також у південних районах України, де були німецькі колонії. Тут традицію класти подарунки й солодощі дітям під подушку місцеве населення, за власними свідченнями людей, перейняло від колоністів.

Про звичай наприкінці ХІХ століття у Львові обходити гуртами родини містян з подарунками згадує Іван Франко у «Галицько-руських приповідках»: «Був звичай у Львові, що навечерє святого Миколая по вулицях Львова ходили перебрані Миколаї, а люди просили їх до домів і вони давали дітям дарунки, а за те брали заплату…». Іван Франко написав одноактну п’єсу для дітей «Суд святого Николая». В п’єсі ангели, помічники святого, опікуни та захисники дітей, борються із чортами, що намовляють Миколая не давати дітям подарунків.

На початку ХХ століття, за свідченням академіка Агатангела Кримського й музиколога Климента Квітки, в Києві дні напередодні й після свята називалися микильщиною й відзначалися урочисто й пишно. На Куренівці, Шулявці, Деміївці святкові гурти парубків, схожі на різдвяних колядників, обходили всіх сусідів із величанням хазяїв, побажанням щастя й достатку . При цьому виспівували пісню: «Ішов Миколай лужком-бережком, святий Миколай лужком-бережком». Їх обдаровували гостинцями й дрібними грошима. На Миколая стукали в двері до киян й жебраки-«миркачі», які промовляли: «Миром Господу помолимося». Проганяти їх вважалося великим гріхом, а годилося нагодувати й обдарувати копійками.

Традицію обдаровувати дітей від імені святого Миколая смаколиками та фруктами започаткували священники Кельнського собору. За письмовими свідченнями, в ХVI столітті традиція поширилася й в інших храмах Німеччини. Після тридцятирічної війни 16181648 років обдаровування дітей від імені святого Миколая з храмів перейшло до родинного кола.

За легендою, Миколай кинув гроші дівчатам на посаг у вікно. В Європі у грудні переважно морози, вікна зачинені, тому тут, за переказами, святий кидає мішок з грошима у комин. Народний вірш «Це була ніч перед Різдвом» розповідає, як миколаївські дарунки потрапили у розвішені біля комина на просушку шкарпетки, і датується лише 1823 роком. Згодом подарунки почали класти у домашнє взуття, а вже звідти вони остаточно потрапляють під подушку малечі. В Україні цей звичай масово закріпився лише наприкінці минулого століття разом із поверненням миколаївських святкувань.

Нині свято Миколая — одне з найулюбленіших свят дітлахів. Нехай воно принесе радість та благословення у кожну родину.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Украинцам подбрасывают липовые платёжки: деньги утекают прямо мошенникам
Знай
2025-05-01T18:12:32Z
Соглашение по недрам гарантирует новые поставки вооружения, в частности ПВО — Подоляк
Факти ICTV
2025-05-01T17:58:38Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
"Основаны на реальных событиях": в Киеве стартовали съемки экшн-драмы при поддержке МВД/В столице начали снимать ленту под названием "Служба 112"
Апостроф
2025-05-01T17:34:02Z
"Три дня достаточно" - Злата Огневич раскрыла секрет действенного похудения, который научилась у Леди Гаги
Gazeta UA
2025-05-01T17:24:53Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Зеленский анонсировал ратификацию экономической сделки с США в Раде и новые санкции СНБО
Хвиля
2025-05-01T18:22:01Z
«Плохих парней здесь не будет»: эксперт заявил, что соглашение о недрах с США дает Украине гарантии безопасности
Знай
2025-05-01T18:21:51Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Лидер «Батькивщины» Тимошенко отметила недопустимость никаких капитуляционных условий мира для Украины
Политека
2025-04-30T19:21:47Z
Сенатор требует отставки главы Пентагона на фоне утечек: Он угрожает нацбезопасности США
Лига
2025-04-21T14:31:54Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Украина сократила экспорт агропродукции более чем на 23% - УКАБ
Корреспондент
2025-05-01T16:33:39Z
"Колоссальный показатель": Гетманцев о тройном росте нарушений с финансами за 2024 год
Апостроф
2025-05-01T16:30:26Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ключевой период опасности алкоголя: ученые выяснили, как смена сезонов влияет на любителей выпить
Фокус
2025-05-01T18:12:45Z
Учёные создали экологичную технологию нанесения серебра в электронике
Корреспондент
2025-05-01T18:09:16Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Гамак, ходунки и круг для купания: педиатрина повествует об опасности популярных вещей для малышей
Знай
2025-05-01T15:51:08Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Копенгагене 75-летний водитель автомобиля въехал в толпу: пострадали более десятка человек
Апостроф
2025-05-01T17:57:18Z
В Полтавской области будут судить преподавателя, который насиловал детей
Корреспондент
2025-05-01T16:25:28Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Покушение на волонтера Стерненко: в сети появилось видео момента нападения
Апостроф
2025-05-01T15:33:10Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В прифронтовой области тревоги будут звучать иначе: что изменится
UAToday
2025-05-01T18:06:14Z
Киевлян ждут пробки на дорогах: на каких улицах ограничат движение
Хвиля
2025-05-01T18:00:22Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Казахстан вводит "золотую визу": кто может претендовать
Апостроф
2025-05-01T15:12:36Z
Прокладки из кукурузного крахмала в десятки раз экологичнее пластиковых – исследование
ZN UA
2025-05-01T13:34:38Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Для намазок и салатов: как приготовить вкусный плавленый сыр за 15 минут
Фокус
2025-05-01T13:00:30Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Реал продлит контракты с двумя легендарными игроками
Корреспондент
2025-05-01T18:12:46Z
Андрей Матюха и Favbet Foundation: поддержка молодежного спорта в Украине
Telegraf
2025-05-01T17:24:28Z
Лидирует звезда ПСЖ: представлен обновленный список претендентов на "Золотой мяч"-2025
ZN UA
2025-05-01T17:04:16Z
Менеджер Усика: Дюбуа сейчас лучший соперник для Александра
Корреспондент
2025-05-01T16:39:36Z
Российский теннисист угрожал убить соперника во время матча
Telegraf
2025-05-01T16:27:55Z
Усик сказал, что планирует делать после завершения карьеры
Gazeta UA
2025-05-01T16:24:18Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
2025-05-01T16:12:37Z
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
2025-05-01T15:40:46Z
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
2025-05-01T11:06:16Z
Нового конкурента Toyota RAV4 от Jeep полностью рассекретили до премьеры
Фокус
2025-05-01T10:43:18Z
Уникальная окраска: Феррари обновила болид и костюмы для Гран-при Майами
Корреспондент
2025-05-01T07:15:35Z
Это может сохранить жизнь: что делать водителю, если в дороге вас застала воздушная тревога
Comments UA
2025-05-01T05:42:07Z
Водителям рассказали о скрытой кнопке на зеркале заднего вида и о ее назначении
Gazeta UA
2025-05-01T00:33:04Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Горящие уже 40 лет туркменские "Врата в ад": как наука объясняет эту аномалию
Фокус
2025-05-01T17:43:49Z
«Узметкомбінат» у травні запускає виробництво гарячекатаного прокату
AgroNews
2025-05-01T17:16:55Z
Meta и Spotify объединяются для лоббирования против Apple и Google в США
Корреспондент
2025-05-01T16:48:31Z
Названы самые мощные смартфоны в мире – они будут актуальны еще много лет
UAToday
2025-05-01T16:04:56Z
Skype исчезнет в мае: что делать, чтобы не потерять аккаунт и контакты
Telegraf
2025-05-01T15:30:54Z
В Microsoft рассказали, когда окончательно закроют Skype
ZN UA
2025-05-01T15:13:15Z
Черепашья сила: Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate выйдет на консолях — анонсированы цифровые и физические издания
GameMag
2025-05-01T14:34:21Z