MY.UAНовини
Земля наближається до так званої "зони бойових дій" Сонця: що це таке і чим це нам загрожує
Земля наближається до так званої "зони бойових дій" Сонця: що це таке і чим це нам загрожує

Земля наближається до так званої "зони бойових дій" Сонця: що це таке і чим це нам загрожує

Активність Сонця

Сонячний максимум щойно офіційно розпочався. Але вже зараз деякі вчені попереджають, що сонячна активність насправді не досягне піку, поки ця вибухова фаза не закінчиться і ми не увійдемо в сонячну "зону бойових дій". Ця маловивчена фаза циклу, під час якої на Сонці з'являються гігантські коронарні діри, може виявитися катастрофічною для супутників, що обертаються навколо Землі. З часу останнього сонячного циклу кількість апаратів значно зросла, а це означає значно вищі ризики, повідомляє 24 Канал з посиланням на LiveScience.

Сонячний максимум — це період найвищої активності зорі в рамках приблизно 11-річного циклу. Цей цикл характеризується поступовим нарощуванням активності, а потім спаданням. Активність проявляється у збільшенні кількості сонячних плям на поверхні, на місці яких формується нестабільне магнітне поле. Коли нитки магнітного поля руйнуються, відбуваються спалахи. Деякі спалахи закінчують корональним викидом маси, тобто викидом у космос певної кількості заряджених частинок сонячної плазми. Якщо потік спрямований на Землю, він зіштовхується з нашим магнітним полем і провокує полярні сяйва. Сильні викиди можуть виводити з ладу супутники, буквально спалюючи їх зсередини, наші електромережі на планеті, блокувати радіозв'язок, GPS та інше.

На середині цього 1-річного періоду магнітне поле Сонця повністю змінюється, що призводить до зменшення кількості сонячних плям і сонячної активності, аж поки ми не досягнемо "сонячного мінімуму" і не почнеться наступний сонячний цикл.

Сонячна активність зростала протягом останніх кількох років, натякаючи на те, що сонячний максимум може настати раніше і бути більш активним, ніж спочатку очікували вчені. Минулого місяця експерти з космічної погоди підтвердили, що це саме так, коли оголосили, що сонячний максимум вже йде повним ходом і може тривати близько року або більше.

Але 15 листопада Lynker Space, нова компанія з прогнозування космічної погоди, яка була створена на початку цього року, опублікувала пост у блозі, в якому пояснила, що особлива фаза сонячного циклу, відома як "зона бойових дій", ймовірно, почнеться в найближчі рік чи два, коли закінчиться сонячний максимум.

Фізик Скотт Макінтош, який спеціалізується на вивченні Сонця, а також є віцепрезидентом Lynker Space, розповів, що геомагнітна активність у верхніх шарах атмосфери може збільшитися на 50% під час цієї зони активності, яка може тривати до 2028 року.

Потенціал великих, небезпечних геомагнітних збурень у найближчі кілька років дуже реальний,
– сказав він.

То що ж таке ця "зона бойових дій"

На додаток до 11-річного циклу сонячних плям, про який знають всі, хто цікавиться темою, Сонце також має більш тривалий 22-річний "цикл Хейла". Це час, необхідний для того, щоб магнітне поле нашої зірки перевернулося, а потім знову повернулося назад. Тобто один розворот займає один 11-річний цикл, а повернення полюсів у попередню позицію потребує ще 11 років.

Під час цього довшого циклу великі смуги магнетизму, відомі як смуги циклу Хейла, виникають на полюсах Сонця і повільно мігрують до сонячного екватора (незалежно від ширшого магнітного поля Сонця). Нова смуга з'являється в обох півкулях Сонця під час кожного сонячного максимуму і триває до кінця наступного циклу сонячних плям, коли смуги досягають сонячного екватора і зникають (фактично зливаючись) у явищі, яке дослідники називають "сонячним термінатором". Це означає, що протягом першої половини циклу сонячних плям (від сонячного мінімуму до сонячного максимуму) в кожній з півкуль Сонця спостерігається лише одна смуга циклу Хейла. Але під час другої половини циклу (після сонячного максимуму) в кожній півкулі є по дві смуги.

Скотт Макінтош пояснив, що перекриття цих гігантських смуг керує циклом сонячних плям, оскільки вчені помічали, що коли смуги магнітного поля досягають певних широт, плями ніби починають рухатися разом із ними на кілька градусів за рік. Коли в кожній півкулі є лише одна смуга, виникає магнітний дисбаланс по всьому Сонцю зі слабшими магнітними полями поблизу екватора, що дозволяє збільшувати кількість чорних плям навколо "талії" нашої зірки, сказав він. Але коли з'являється друга смуга, вона "зменшує дисбаланс" і ускладнює утворення сонячних плям, додав Макінтош.

Зрештою, за кілька років, коли смуги рухаються до екватора, дисбаланс поступово зменшується, поки Сонце не зможе утворювати плями,
– каже вчений.


Сонячні плями у серпні 2024 року. Вони виникають лише у середніх широтах, майже не з'являючись на півночі на півдні сонячної кулі / Фото SDO/Şenol Şanlı/Uğur İkizler

Смуги циклу Хейла історично ігнорувалися більшістю прогнозистів космічної погоди, які більше покладаються на фактичну кількість сонячних плям для прогнозування сонячної активності. Однак деякі вчені починають усвідомлювати, що магнітні смуги важливіші, ніж ми думали. Наприклад, вивчення події сонячного термінатора, яка передувала поточному сонячному циклу, дозволило Макінтошу та іншим ученим правильно передбачити прихід сонячного максимуму, коли інші експерти цього не зробили.

За словами Макінтоша, "зона бойових дій" – це новий термін, запроваджений Lynker Space для опису періоду, коли дві смуги циклу Хейла "змагаються за домінування" в кожній з півкуль Сонця. "Ми використовуємо цей термін, щоб описати той факт, що геомагнітна активність посилюється після максимуму сонячних плям", – додав він.

Причина того, що зона битви є потенційно більш небезпечною, ніж сонячний максимум, полягає у двох факторах:

  • По-перше, кількість сонячних спалахів, що виникають на Сонці, залишається високою протягом декількох років після сонячного максимуму, а це означає, що на Землю будуть спрямовуватися стільки ж викидів, скільки й зараз.
  • По-друге, це магнітне "перетягування каната" між смугами циклу Хейла призводить до утворення корональних дір — гігантських темних плям, створених магнітним полем Сонця, які пронизують сонячну корону, або зовнішню атмосферу.

Корональні діри небезпечні тим, що можуть створювати короткі та екстремальні пориви сонячного вітру — постійного фонового потоку заряджених частинок, що викидаються Сонцем в усі боки. Наприклад, у грудні 2023 року корональна діра завширшки з 60 наших планет бомбардувала нас посиленим сонячним вітром, а у 2022 році корональна діра створила "прогалину" в сонячному вітрі, настільки велику, що на короткий час призвела до роздування й без того мізерної атмосфери Марса.


Схематичне зображення корональної діри. У грудні 2023 року на Сонці відкрилася корональна діра шириною понад 60 наших планет, викинувши сильні пориви сонячного вітру прямо на нас / Фото NASA/SDO/AIA

"Всі зайві сонячні частинки, викинуті корональними дірами, поглинаються верхніми шарами атмосфери Землі під час зони бойових дій", – каже Макінтош. Додайте сюди й без того часті сонячні бурі й отримаєте набагато більше навантаження на магнітосферу планети.

Для більшості людей на Землі зона бойових дій становить дуже незначну загрозу. Для мисливців за полярними сяйвами це може бути навіть гарною новиною, оскільки шанси побачити танцюючі світлові шоу в цей період ще вищі.

Однак цей період може бути дуже складним для супутникових операторів, оскільки вся ця додаткова активність може спричинити роздування верхніх шарів атмосфери. Коли це відбувається, орбітальні космічні апарати можуть відчувати додатковий опір, що змушує їх падати назад на Землю. Це вже траплялося під час поточного максимуму сонячної активності. Оскільки нові супутники запускаються в рекордній кількості завдяки таким проєктам, як Starlink компанії SpaceX, ймовірність того, що сонячна погода спричинить катастрофічні збої в роботі супутників, стає дедалі вищою.

"Ми ніколи не мали такої кількості об'єктів на низькій навколоземній орбіті. Ми будемо бачити в реальному часі, як зона бойових дій впливає на бізнес, який намагається вижити й досягти успіху в цьому середовищі", – підсумовує Макінтош.

Теги за темою
КосмосТехно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Білий дім замінив веб-сайт про Ковід covid.gov теорією «витоку з лабораторії»
InternetUA
2025-04-20T06:16:32Z
Російська нафта може подешевшати через Трампа
24tv
2025-04-20T06:06:17Z
У МЗС Італії не розуміють, як Росія буде дотримуватись "великоднього перемир'я"
Европейская правда
2025-04-20T06:06:01Z
Прем'єр Канади перед виборами пообіцяв мільярди на оборону та захист від Трампа
Европейская правда
2025-04-20T05:58:40Z
Помилкові "репресії"? Звільнені через "Сигналгейт" чиновники звинуватили Пентагон у наклепі
Telegraf
2025-04-20T05:58:39Z
США та Іран заявили про прогрес у ядерних переговорах
24tv
2025-04-20T05:54:58Z
Терпіння на межі: які умови Кремля викликали обурення Вашингтона
GlavRed
2025-04-20T05:48:43Z
Кремль оголосив «перемир’я», щоб виставити Україну агресором — CNN
Vlasti
2025-04-20T05:45:38Z
Бывшие члены команды Трампа написали письмо, в котором назвали Трампа "деспотом"
Лига
2025-04-20T05:45:28Z
"Нехай зла година закінчиться": Зеленський привітав українців з Великоднем
24tv
2025-04-20T06:12:25Z
"300 крашанок і паски із зозульками" - як українці святкували Великдень на початку ХХ ст. - фото
Gazeta UA
2025-04-20T06:10:49Z
Як знамениті італійські банди підкорили собі Нью-Йорк і допомогли організувати “російськомовний” Брайтон-Біч
Украина Криминальная
2025-04-20T06:06:54Z
Сирський привітав українських захисників з Великоднем
УкраинФорм
2025-04-20T06:03:53Z
Пенсія в Запоріжжі: жінці нарахували "зайві" 37 тисяч, суд виніс несподіване рішення
Политека
2025-04-20T06:01:17Z
Потрапила до шпиталю у 45-й день народження і через місяць померла. Згадаймо Аллу Яцюк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T06:00:15Z
Християни східного та західного обрядів відзначають Великдень
УкраинФорм
2025-04-20T05:57:02Z
Усе про 21 квітня: яке свято, день ангела та що не можна робити
Лига
2025-04-20T05:54:32Z
Митрополит Епіфаній привітав українців із Великоднем та подякував захисникам
Gazeta UA
2025-04-20T05:39:24Z
«Найс ледіз»: інше кіно, інша історія, інший контекст
Детектор М
2025-04-20T06:01:35Z
Не тільки "Кролик Петрик": топ 7 фільмів для перегляду на Великдень 2025
Фокус
2025-04-20T06:00:01Z
Зеновій Гучок – заслужений артист України: як сьогодні живе співак із Львівщини
24tv
2025-04-20T04:06:34Z
Дружина Монатіка після народження третього сина показалася на прогулянці з візочком
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Сергій Танчинець показав підрослу доньку та ніжно привітав її з 16-річчям
TSN
2025-04-20T02:38:29Z
Кардинально схудлий Потап показав, як готується до Великодня, та звернувся до українців
TSN
2025-04-20T02:37:39Z
Катерина Осадча у купальнику похизувалася відпочинком з синами та чоловіком Горбуновим
TSN
2025-04-20T02:37:21Z
Олена Кравець зізналася, чи планує виїхати за кордон з 8-річними дітьми під час війни
TSN
2025-04-20T02:37:06Z
Відома українська співачка шокувала аб'юзом продюсера та які травми отримала: "Справа йшла до суду"
TSN
2025-04-20T02:36:18Z
Карта бойових дій в Україні станом на 20 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T06:15:55Z
Росіянам, ймовірно, заборонили користуватися Кримським мостом: що могли задумати у Кремлі
24tv
2025-04-20T06:15:32Z
На Дніпропетровщині внаслідок удару з РСЗВ пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-04-20T06:12:36Z
Росіяни за добу вбили двох цивільних на Донеччині, ще п'ятьох - поранили
УкраинФорм
2025-04-20T06:10:41Z
На фронті за добу - 127 зіткнень, найбільше відбили атак на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-20T06:03:52Z
Пам’яті спортсмена, лейтенанта ЗСУ Павла Унгуряна
УкраинФорм
2025-04-20T06:01:48Z
Ворог тричі за добу бив по Куп'янську, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-20T05:57:58Z
Як воїни СБУ зупиняють механізовані штурми росіян: ефектні кадри та цифри
TSN
2025-04-20T05:39:23Z
Подорожчання оренди квартир у Харкові: скільки доведеться платити за бюджетне житло
Политека
2025-04-20T05:31:39Z
Нові дані про звичні уявлення щодо користі вина
24tv
2025-04-20T06:12:36Z
Сподобається навіть тим, хто не любить печінку: рецепт смачного печінкового рулету
Telegraf
2025-04-20T06:12:20Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Селен: чим корисний для здоров’я та де його шукати
TSN
2025-04-20T02:36:58Z
Зайва вага — це не тільки калорії: дослідники назвали несподівану причину ожиріння
TSN
2025-04-20T02:36:39Z
Скільки можна з’їдати авокадо на день: ідеальна порція для користі
TSN
2025-04-20T02:35:06Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
У Росії однією кулею самоліквідувалися двоє солдатів: як це сталося
Telegraf
2025-04-20T05:51:30Z
На Хмельниччині до 7 років увʼязнення засудили чоловіка, який зарізав сусіда
Украина Криминальная
2025-04-20T05:48:02Z
За тиждень знайшли мертвими двох курсантів прикордонної академії з Хмельницького
Лига
2025-04-20T05:36:20Z
Чоловік оформив на бабусю фейкову допомогу від "Червоного Хреста" та ще й кредит
InternetUA
2025-04-20T05:28:22Z
На Херсонщині за добу через ворожі обстріли одна людина загинула, ще четверо - поранені
УкраинФорм
2025-04-20T05:12:10Z
На Дніпропетровщині чоловік під час конфлікту кинув гранату
УкраинФорм
2025-04-20T03:57:34Z
На Україну насувається майже 7-бальний геомагнітний шторм: коли він "вдарить"
GlavRed
2025-04-20T03:27:56Z
Пожежа в українському музеї просто неба в Канаді не зачепила історичні будівлі
УкраинФорм
2025-04-20T02:48:27Z
На Одещині водій влаштував ДТП та вбив власну дружину
TSN
2025-04-20T02:37:32Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 квітня: Тельцям - терпіння, Рибам - заздрість
GlavRed
2025-04-20T05:39:56Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 20 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-20T05:00:24Z
Де заховався собака: лише гостроокі генії знайдуть його за 9 секунд
GlavRed
2025-04-20T04:27:27Z
Весняно-літній відпочинок: куди українці вирушать за "перезавантаженням" у 2025 році
Комсомольская правда
2025-04-20T04:01:35Z
Святковий тест на IQ: знайдіть у парку п'ять великодніх яєць за 15 секунд
GlavRed
2025-04-20T03:27:52Z
Місячний календар на 20 квітня: що може відігнати радість та гармонію
GlavRed
2025-04-20T03:27:50Z
Власників собак закликали не будити своїх улюбленців: яка причина
GlavRed
2025-04-20T03:27:28Z
Як перевірити, чи готова паска в духовці: простий трюк з випічкою
TSN
2025-04-20T02:37:52Z
Як повернути рушникам білий колір: прості поради, які потрібно запам’ятати
TSN
2025-04-20T02:36:46Z
Що стало причиною падіння цін на нафту
24tv
2025-04-20T06:06:36Z
Де найбагатші пенсіонери: рейтинг регіонів України за розміром виплат
Хвиля
2025-04-20T06:00:55Z
Названі причини суттєвого зниження врожайності цибулі в Україні
AgroPortal
2025-04-20T06:00:09Z
Пенсії зросли на 1300 гривень: кого торкнулося підвищення
24tv
2025-04-20T05:03:45Z
Подорожчання хліба в Дніпрі: коли ціни підскочать на 20%
Политека
2025-04-20T05:01:19Z
ЕКА застрахувало експорт на 3,1 млрд грн
AgroPortal
2025-04-20T05:00:38Z
Супермаркети оновили цінники на фрукти: що відбувається з цінами на апельсини, банани та лимони
Хвиля
2025-04-20T04:30:45Z
Нова сума в платіжках: комуналка в травні зросте на тисячу гривень
24tv
2025-04-20T04:06:27Z
Чи вимикатимуть світло українцям влітку — експерт назвав чотири сценарії
TSN
2025-04-20T02:37:31Z
Первак: Можливо, Лівому Берегу дещо пощастило, що Гуцуляка та Назаренка не було на полі з перших хвилин
Football.ua
2025-04-20T06:16:38Z
Реал Мадрид — Атлетік Більбао. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T06:01:13Z
Анхеліньйо: Раньєрі? Для мене він — просто найкращий
Football.ua
2025-04-20T05:58:17Z
Раньєрі: Ще один рік зі мною був би марною тратою часу для Роми
Football.ua
2025-04-20T05:43:17Z
Манчестер Юнайтед — Вулвергемптон. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T05:21:37Z
Рома — Верона 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-20T05:21:29Z
Мілан — Аталанта. Напередодні
Football.ua
2025-04-20T05:10:03Z
Український боксер Гвоздик повернувся на ринг і нокаутував свого суперника
Gazeta UA
2025-04-20T02:12:03Z
Відомий український футболіст врятував команду від поразки у Бельгії
ZN UA
2025-04-19T23:12:06Z
Google розгортає суттєве оновлення вигляду браузера Chrome
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T06:06:21Z
Нові міркування від моделей штучного інтелекту OpenAI більше подібні до галюцинацій
InternetUA
2025-04-20T06:01:22Z
Учені знайшли спосіб "воскресити" старіючі батареї та збільшити їхній термін служби у 2 рази
InternetUA
2025-04-20T05:31:01Z
Названо основні відмінності Samsung Galaxy A56 та A55
InternetUA
2025-04-20T04:01:01Z
Новий iPhone 16e майже наполовину зібраний із комплектуючих Apple
InternetUA
2025-04-20T03:01:03Z
Відкриття NASA може вказувати на точну дату розп’яття Ісуса Христа
TSN
2025-04-20T02:38:48Z
Учені "викрали" людське око: розроблено метод, що дозволяє бачити невідомі кольори
TSN
2025-04-20T02:37:42Z
МКС у небезпеці: NASA попереджає про катастрофічні наслідки
TSN
2025-04-20T02:36:24Z
Вчені дізналися, яка погода на Юпітері та чому вона такою є
TSN
2025-04-20T02:35:53Z
XPeng планує продавати гібрид пікапа та дрону вже у 2026 році
Portaltele
2025-04-20T05:43:28Z
Hennessey Performance представила оновлений Venom F5 Evolution
Portaltele
2025-04-20T05:43:05Z
Українцям розповіли, скільки тепер доведеться заплатити податків за продаж авто
Хвиля
2025-04-20T05:15:10Z
В Україні назвали регіони-лідери з реєстрацій електромобілів
24tv
2025-04-20T05:12:22Z
Найнебезпечніший водій Нью-Йорка отримав понад 560 штрафів минулого року
Топ Жир
2025-04-20T01:30:57Z
Dodge Charger вразив би як величезний SRT Hellcat з Hemi двигуном
Топ Жир
2025-04-19T23:45:31Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z
Незважаючи на тарифи, яке імпортне авто варте своїх грошей?
Топ Жир
2025-04-19T20:45:05Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z