MY.UAНовини
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Насамперед три цікаві факти.

Перший. «Гниття мозку» — у 2024 році цей термін був обраний словом року Оксфордського університету. Він описує безумовне зниження інтелекту через надмірне споживання повсякденного онлайн-контенту. Термін з’явився на платформах соціальних мереж, спершу — в молодіжному середовищі, яке завжди чутливіше до змін. Ну, і ми вже знаємо, що зміни, як і реформи, — це далеко не завжди щось добре.

Другий. Meta у цьому році припинила близько 20 таємних операцій впливу через соціальні мережі авторства москалів. Це величезна кількість фіктивних профілів і фальшиви веб-сайтів новин з використанням відомих брендів, які просувають кремлівський контент різними мовами по всьому світу — від Північної Європи до Африки. Реальна кількість таких операцій на порядки більша, тому що не включає контррозвідувальну активність національних розвідок та інших цивільних операторів.

Третій. Закон про заборону соціальних мереж в Австралії для дітей віком до 16 років пройшов голосування у Сенаті. Соціальні мережі матимуть рік на впровадження інструментів для обмеження доступу. Facebook, Instagram, TikTok, X, Reddit та інші змушені будуть заборонити доступ дітям до 16 років. У випадку порушень закону компанії можуть отримати штраф у розмірі до 50 мільйонів австралійських доларів (33 мільйони доларів США).

Ідіотизація населення за допомогою засобів масової комунікації — достатньо стара тема. Її згадують переважно в контексті критики тоталітарних режимів. Особливо тих, які зазнали остаточної поразки, так безпечніше. Режими тоталітарної демократії, звісно, таким не грішать. Це лише політична опозиція винна. До часу, коли вона не стає владою.

Упродовж одного покоління завдяки Інтернету масова комунікація радикально змінила свою архітектуру і можливості впливів. З точки зору людської природи нічого особливого не сталося. Є споконвічні запити на пліткарство, обман, марнославство — ринок іде за покупцем.

Раніше соціальні мережі були біля колодязя або на базарі. А зараз їх учасники плюють у віртуальний колодязь і водночас намагаються продати себе відфотошоплених таким самим продавцям повітря. Пошук ідентичності на халяву.

Ідіотизація в старогрецькому сенсі слова — це неучасть в суспільному житті громади. Але їхній ідіот цілком міг мати всі інші права, крім виборчих. Ілюзія наявності прав — це те, що продають соцмережі. Тому ідіотизація сучасних користувачів через синтетичний і гібридний контент, констатована Оксфордом, — таке саме закономірне явище антропогенезу, як зменшення волосяного покриття шкіри, зупинка зростання маси мозку і популярність фаст-фуду.

Соціальні мережі спочатку слугували для спілкування та обміну інформацією між користувачами, як це було в Classmates.com (1995) і MySpace (2003). Нові платформи, такі як Facebook (2004), Twitter (2006) та Instagram (2010) акцентували увагу на візуальному контенті та мікроблогінгу.

Я зараховую до них і YouTube, перший відеоролик на цій платформі був завантажений 23 квітня 2005 року. А також відеоігри, про це трохи згодом.

Декілька соціальних мереж зникли з ринку або значно втратили популярність. Це MySpace, яку витіснив Facebook; Orkut, що була популярна в Бразилії та Індії, але закрилася через зменшення користувачів, як і Friendster.

У Китаї, наприклад, кількісно і якісно інша картина. Вона не вписується в наш євроатлантичний глобус, але про неї варто згадати з точки зору того, якими інструментами здійснюється рефлексивний контроль населення.

Китайська WeChat має 1,3 мільярда користувачів, і це також платіжна система. Там є два «тік-токи», оригінальний — з 1,2 мільярда користувачів, популярний серед молоді, і суто китайський Douyin — зі скромними 743 мільйонами юзерів. Є ще зовсім дрібна мережа Kuai Shou з обміну відео — лише 673 мільйони юзерів.

Чому Facebook став таким популярним?

У різних країнах людям заходять різні соцмережі, залежно від типу культури комунікацій, але є узагальнювальні явища, наприклад ТікТок. А що у нас? Чому в нашій країні населення прийняло Facebook і Telegram, і не дуже сприйняло Twitter? Чому українці вибрали саме ТГ та ФБ, а зараз ще YouTube?

Феномен Facebook став популярним насамперед завдяки вмілому паразитуванню його авторів на понятті дружби. Сучасний світ стрімко робить людей самотнішими, а потреба в соціалізації залишається. Можливість отримати тисячі «друзів», не докладаючи жодних зусиль, стрімко підвищить самооцінку навіть у звичайного ідіота, не тільки в античному значенні терміну.

Простота використання — те, що називається «дружнім інтерфейсом», заміна слів ієрогліфікою, зрозумілою навіть приматам, дозволяє заощадити енергію особистісного зростання. Що інтерфейс приязніший, то менше напруження думки.

Ви щось там жартували над імітаціями оргазму? Так оце ж воно і є. Емодзі дозволяють зімітувати будь-яку послідовність емоцій без жодних зусиль, але з гормональними наслідками.

Дофамін дає почуття задоволення, мотивацію та нагороду за те, що ми дуримо інших, а вони — нас. Ендорфіни знижують відчуття страху перед реальністю і болю від пережитих психологічних травм. Серотонін закріплює почуття віртуального успіху, формуючи емоційні реакції та мотивацію до повторення попередніх дій. Окситоцину стає менше, бо фізичні обійми ще не оцифрували масово, але це питання часу.

Нашому мозку абсолютно байдуже, відбувається якась дія фізично чи це гра уяви. Що яскравіша фантазія, то переконливіший гормональний коктейль. Вигадані сценарії подій змінюють реакції поведінки.

Це називається нейропластичністю — здатністю мозку змінюватися у відповідь на новий досвід, адаптуючи нейронні зв'язки. Цей процес відбувається як у формі створення нових зв'язків, так і в переформатуванні або дегенерації вже наявних.

Чого не став популярним Twitter?

Бо TikTok забрав молодь (18–24 роки), яка становить значну частину його користувачів (близько 12 мільйонів акаунтів). А Facebook, хоча й має 16,4 мільйона користувачів, більше популярний серед старших вікових груп. Ну і все, якої мережі вам ще треба?

А, є ж поетапно дискримінований Telegram. З ним просто. Це спершу біженці з Facebook, яких задовбало зростання цензури, авторитетні юзери із закликами «Хто любить мене, за мною в «тєлєгу»!

І Telegram на якийсь момент став модно-«дисидентським».

А коли кількість ідіотів, які підтягнулися, стала вже достатньою, набігли кацапи з пропозиціями халявних грошей за зраду (власне, вони нікуди не ділися в спецопераціях, як говорилося на самому початку).

Усе це — вершечки айсберга. Гігантський соціальний експеримент (вибачте мою конспірологію) з десоціалізації і рефлексивного управління включає в себе не тільки соцмережі, а й ШІ та відеоігри. Ці три явища стрімко взаємодіють і утворюють, користуючись метафорою мозку, нові нейронні зв’язки, нові пропоновані сценарії взаємодії, нові моделі соціальної поведінки.

Відеоігри з’явилися раніше соцмереж. 1972–1978 роки — це компанії Magnavox, Atari і Taito. Я грав у першу гру ще на «Спектрумі». У цьому році обсяг ринку ігор досяг приблизно 188 мільярдів доларів. Ключові тенденції, які поєднують їх з соціальними мережами, такі.

Розвиток хмарних технологій і 5G забезпечить нові можливості для ігор на ходу, дозволяючи грати без завантаження. Віртуальна та доповнена реальність забезпечують більше занурення в ілюзії. Соціальна взаємодія між гравцями (включно з використанням ігрових чатів терористами) об’єднує їх у специфічні кластери на взірець мережевих «бульбашок».

Узагальнимо. Перша спільна риса нової цифрової реальності — це фільтровані «бульбашки».

Алгоритми створюють «ехокамери», обмежуючи доступ до різноманітних точок зору і підвищуючи поляризацію суспільства

Теоретично з приватністю ми і так попрощалися, але миттєвий збір та обробка персональних даних користувачів — вже не просто маніпуляції з інформацією, а системне управління персональною і груповою поведінкою. Дезінформація як явище відходить на другий план, бо саме поняття інформативності вже дискредитоване.

Візуальна інформація перемагає текстову, бо це відповідає когнітивним властивостям людини, і така лоботомія з полегкістю приймається нашим стривоженим мозком. Що нижча самооцінка, незадоволеність своїм тілом, сусідами, погодою, президентами і домашніми тваринами, то більше соцмереж.

Там користувач отримує нову свіженьку тривожність з дебільними перекладами не знати звідки, граматичними помилками і капслоком, і все йде по колу — до емоційного вигорання, неврозів, депресії, а далі вже як складеться.

Воно, коли всі в палаті з однаковим діагнозом, якось не дуже помітно, але тілесність наша протестує — сомат, соморфні розлади стають у чергу, щоб достукатися до свідомості. А свідомість — в бульбашці, їй не до цього.

Соціальні мережі суттєво впливають на процес самоідентифікації особистості, формуючи нові моделі поведінки та соціальні ролі.

На які кнопки в голові тут іде тиск?

Постійний потік інформації призводить до труднощів з утриманням уваги, що може викликати синдром дефіциту уваги. З запропонованих відповідей на питання автоматично вибирається найпростіше. Це на кожних виборах видно.

Часте перемикання між подразниками у соцмережах заважає глибокому обробленню інформації, що негативно впливає на пам'ять, з якою і так проблеми, враховуючи, як ми вчимося на власних помилках.

Девальвація і шельмування цінностей замінюються формуванням стереотипів, і певна поведінка проголошується новою нормою. Бажання отримати емоційне розвантаження (яке на певний час дійсно настає) через постійну взаємодію з контентом в результаті, однак, викликає стрес і тривогу.

Динаміка розвитку ШІ показує, що максимум через три роки ми зіткнемося з новою реальністю. Це не про бунт машин, а про те, що у мозку технічно зникне запит на обробку даних і прийняття рішень. Вже сьогодні штучний інтелект може приймати рішення за 10–100 мілісекунд, що приблизно дорівнює швидкості роботи людського мозку. Але ми витрачаємо ще кілька секунд на осмислення і обдумування. Оптимізація алгоритмів і хмарні обчислення ШІ не дають нам шансів у конкуренції, оскільки антропогенез завершився, а ШІ лише почався.

Нічого особливо трагічного в цьому немає, кіборгізація людей не вчора почалася і йде досить безболісно і навіть із задоволенням. Для операторів процесу — ще й фінансовим. Нейрохімія наша буде мінятися, але ми цього не помітимо. Фертильність і лібідо зменшуватимуться, бо інші задоволення і потреби витиснятимуть нашу зоологічну складову, але це триватиме десятки років, доки демографія не запише нас у меншість.

Цей далекосяжний прогноз має таку саму ступінь вірогідності, як і передбачення футурологів у 1894 році, що основною проблемою людства стане збільшення кінського навозу в містах у середині XX століття. Не беріть його близько до серця.

Просто у кожного століття свої кізяки. Ходіть обережно, не наступайте.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мінус 15% за тиждень: в Україні популярна ягода дешевшає на очах
GlavRed
2025-07-11T10:25:00Z
Уряд унормував питання виплати пенсій людям на тимчасово окупованих територіях
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:47Z
Nvidia обійшла Apple і Microsoft — компанія коштує понад $4 трлн
AIN
2025-07-11T10:16:43Z
МАГАТЕ стане гарантом безпеки будівництва на Хмельницькій АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:13:57Z
Україна та Світовий банк запускають програму для підготовки проєктів відбудови
УкраинФорм
2025-07-11T10:10:47Z
Інфляція сповільнюється, але ціни на їжу ростуть: що каже НБУ
Gazeta UA
2025-07-11T10:07:21Z
Експорт українського зерна продовжує значно відставати від торішніх обсягів
AgroPortal
2025-07-11T10:00:13Z
Єврокомісія пропонує ввести плаваючу стелю цін на російську нафту
iPress
2025-07-11T09:55:16Z
Єврокомісія високо оцінює прогрес України в питаннях енергетичної інтеграції
УкраинФорм
2025-07-11T09:52:19Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Більшість на них навіть не дивиться: названо найкорисніші гриби в Україні
GlavRed
2025-07-11T10:25:57Z
Буде як нова: чим відмити жир та нагар в духовці
24tv
2025-07-11T09:40:18Z
Популярні препарати виявилися небезпечними для літніх людей: вони буквально уповільнюють їхнє тіло
Фокус
2025-07-11T09:37:18Z
У Чернівецькій і Вінницький областях зафіксували спалахи гострих кишкових інфекцій
УкраинФорм
2025-07-11T09:16:53Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Різко вдарить по здоров’ю: чому не можна читати у транспорті
GlavRed
2025-07-11T08:25:01Z
Яка популярна ягода допоможе захистити мозок
24tv
2025-07-11T08:12:30Z
Україна та Італія підписали меморандум про співпрацю у пенітенціарній сфері
УкраинФорм
2025-07-11T10:28:46Z
"Мене це дуже лякало": українка здивувала "найбільшим" мінусом Канади
24tv
2025-07-11T10:24:56Z
Мита у 50% та спалене опудало: Бразилія відповідає Трампу через тарифну війну
24tv
2025-07-11T10:24:33Z
ОГП оголосив підозру депутату Шевченку, через яку проходили обшуки в Кубракова
ZN UA
2025-07-11T10:22:22Z
Удар РФ по пологовому будинку в Харкові: Зеленський жорстко відреагував
GlavRed
2025-07-11T10:22:16Z
Чергове "амплуа": Білий дім опублікував фото Трампа в образі Супермена
24tv
2025-07-11T10:22:15Z
Президент СКУ та міністр Точицький обговорили захист ідентичності та культурної спадщини
УкраинФорм
2025-07-11T10:16:48Z
Україна і ЄС запустили спільну ініціативу з розвитку оборонних інновацій
УкраинФорм
2025-07-11T10:13:54Z
Слідчі ДБР прийшли з обшуком до ексміністра інфраструктури Кубракова
Комсомольская правда
2025-07-11T10:10:31Z
Російська армія завдала два удари ФАБами по Костянтинівці
УкраинФорм
2025-07-11T10:22:04Z
На Запоріжжі внаслідок російського артобстрілу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:31Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T10:16:28Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T10:10:13Z
Атака "Шахедами" по Одесі: дрон ЗС РФ влучив у стайню, загинув кінь
Фокус
2025-07-11T10:07:39Z
Кличко заявив, що Банкова хоче перехопити контроль над Києвом. Ткаченко заперечує
Лига
2025-07-11T10:04:27Z
Уряд Швейцарії допомагатиме Харкову встановлювати вікна
Мій Харків
2025-07-11T10:04:05Z
Новий графік руху транспорту в Дніпрі: містян попередили про термінові зміни, як курсуватимуть тролейбуси
Политека
2025-07-11T10:01:36Z
У Львові ліквідували найбільші пошкодження, які спричинила негода
УкраинФорм
2025-07-11T10:00:23Z
Чому 12 липня не можна прати і прибирати: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-11T10:25:44Z
Українкам виплатять від 50 000 до 150 000 грн: хто може отримати допомогу
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Гегсет наказав прискорити виробництво дронів у США
1News
2025-07-11T10:22:15Z
Втеча чоловіків за кордон під прикриттям культури: як чиновники організували схему
Знай
2025-07-11T10:22:04Z
Міноборони відкрило перший центр підготовки фахівців для контролю авіапального ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:18:30Z
Необхідні для логістики та евакуації: військові презентували українські наземні роботи
24tv
2025-07-11T10:16:36Z
Розробники Lockheed Martin представили новітні винищувачі F-35A для ВПС Данії
InternetUA
2025-07-11T10:16:23Z
Вдова Ігоря Поклада вперше розкрила деталі його останніх днів: "Пішов з життя під звук "Шахедів"
TSN
2025-07-11T10:12:00Z
Виступав проти вирубки лісу: на Київщині поліція затримала ветерана з протезом, — соцмережі
Фокус
2025-07-11T10:07:29Z
«УКRАЇNKИ»: У Києві відкрили виставку до 100-річчя Союзу Українок Америки
ZN UA
2025-07-11T10:25:28Z
68-річна Оксана Білозір "засвітилася" без макіяжу на пляжі в Маямі
Фокус
2025-07-11T10:22:12Z
Зйомки з росіянами і пости російською: де зараз Заслужена артистка України Олена Хижна і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-11T10:16:44Z
Ілона Гвоздьова передумала розлучатися з чоловіком - суд залишив її заяву без розгляду
Комсомольская правда
2025-07-11T10:04:35Z
Ексчоловік Наталки Денисенко показався на публіці після розлучення: акторка відреагувала
TSN
2025-07-11T09:34:56Z
Як створити образ в стилі француженок: зверніть увагу на 6 речей
24tv
2025-07-11T09:24:18Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T09:13:32Z
Зірка фільмів "Астерікс та Обелікс" та "Шеф" загинув при спробі дістати телефон із водостічної труби
Комсомольская правда
2025-07-11T09:04:00Z
Дружина Ігоря Поклада назвала улюблені пісні композитора та розповіла про його нездійснену мрію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:46Z
Нереальна солона вівсянка на сніданок: помідори та сир
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Ніколи не садіть ці овочеві культури на одній грядці, бо врожаю не буде
TSN
2025-07-11T10:04:20Z
5 причин, чому ваш дім постійно виглядає неохайним: більшість навіть не помічають
24tv
2025-07-11T09:28:54Z
Яблуниця чи Татарів: яке село обрати для відпочинку в Карпатах
24tv
2025-07-11T09:10:50Z
Перша зустріч з колегами: як справити неперевершене враження і уникнути курйозів
Gazeta UA
2025-07-11T09:04:29Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
Одна річ блокує удачу та гроші: її потрібно терміново викинути з дому
24tv
2025-07-11T07:36:42Z
Правоохоронці Харківщини ідентифікували росіянина, який розстріляв родину під час окупації
Мій Харків
2025-07-11T10:10:46Z
Росіяни за ніч пошкодили три медзаклади
Gazeta UA
2025-07-11T09:58:17Z
У Києві затримали двох чоловіків, які побили і пограбували адвоката
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:29Z
Росія вдарила "Шахедами" по Одесі: є приліт біля стайні, загинув кінь
24tv
2025-07-11T09:18:31Z
У Житомирі з вікна четвертого поверху випала маленька дитина
24tv
2025-07-11T09:18:23Z
«Техно їжак» під слідством: БЕБ вилучає нелегальні гаджети Apple
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:10:14Z
На Сумщині завершено розслідування щодо хабарництва у Держпродспоживслужбі
Украина Криминальная
2025-07-11T09:07:14Z
Росіяни атакували з дронів Херсон, є поранений і вбитий
УкраинФорм
2025-07-11T09:01:33Z
Незаконний видобуток піску ледь не спричив екологічну катастрофу на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:49Z
У Xiaomi відповіли на звинувачення у копіюванні дизайну Ferrari та Porsche
Топ Жир
2025-07-11T10:28:08Z
Chevrolet Onix пережив плановий рестайлінг на тлі падіння продажів
AutoCentre
2025-07-11T10:19:28Z
Ford відкликає майже мільйон авто через проблеми з паливною системою
24tv
2025-07-11T10:10:31Z
Відео дня: електричний суперкар Rimac Nevera R встановив одразу 24 рекорди
AutoGeek
2025-07-11T09:55:24Z
Rimac Nevera R встановив 24 світових рекорди та став найшвидшим електромобілем
Топ Жир
2025-07-11T09:16:46Z
Розкішний Rolls-Royce Cullinan зробили агресивнішим і дорожчим
AutoCentre
2025-07-11T09:13:03Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Volkswagen представив спецверсію ID.3 GTX у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-11T08:10:14Z
Електричний Lamborghini Urus відкладається: бренд робить ставку на гібриди
Топ Жир
2025-07-11T07:48:42Z
Apple оновить iPhone, iPad і Mac: що готує компанія на 2026 рік
InternetUA
2025-07-11T10:25:43Z
Від ідеї до перших інвестицій. Як новоствореному Defense Tech стартапу залучити фінансування
AIN
2025-07-11T10:16:53Z
Деякі моделі смартфонів Samsung Galaxy зникнуть назавжди, але є цікавий нюанс
Фокус
2025-07-11T10:10:35Z
Українські IT-компанії об’єдналися для етичного розвитку штучного інтелекту
24tv
2025-07-11T10:04:03Z
Денна зірка з 1604 року могла бути космічною іммігранткою
Фокус
2025-07-11T09:55:12Z
Космічний полудень: астрономи виявили найяскравішу галактику у Всесвіті
Фокус
2025-07-11T09:46:37Z
Приховані боги замку Курул: археологи знайшли фігурки Діоніса та Пана
Фокус
2025-07-11T09:46:12Z
Чому не варто купувати майбутній iPhone 17 Pro: причини
InternetUA
2025-07-11T09:31:44Z
Флуоресцентний голуб став зіркою мережі: до цього причетний популярний тренд у TikTok
Фокус
2025-07-11T09:31:23Z
Реванш Усик-Дюбуа: коли і де подивитися бій за звання абсолютного чемпіона світу
GlavRed
2025-07-11T10:25:51Z
Кудус: Хочу розважати фанатів і допомогти Тоттенгему досягати результатів
Football.ua
2025-07-11T10:22:33Z
Карлос Алькарас іде до перемоги на Вімблдоні 2025 – і ось у яких кросівках він грає
24tv
2025-07-11T10:22:28Z
Бешикташ близький до підписання Вокера-Пітерса
Football.ua
2025-07-11T10:22:11Z
Чоловіча збірна України U-16 розпочала підготовку до чемпіонату Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:21:52Z
Воротар Бешикташа Гюнок: Виб’ємо Шахтар та чекатимемо наступного суперника в Лізі Європи
Football.ua
2025-07-11T10:19:16Z
Індійську тенісистку застрелив власний батько: деталі сімейної драми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:19:02Z
Олімпійська призерка з Одеси продала на аукціоні свою шаблю для допомоги ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-11T10:16:15Z
Гонщик «Порше» присвятив напис на боліді загиблому у ДПТ футболісту Жоті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:16:13Z