MY.UAНовини
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Насамперед три цікаві факти.

Перший. «Гниття мозку» — у 2024 році цей термін був обраний словом року Оксфордського університету. Він описує безумовне зниження інтелекту через надмірне споживання повсякденного онлайн-контенту. Термін з’явився на платформах соціальних мереж, спершу — в молодіжному середовищі, яке завжди чутливіше до змін. Ну, і ми вже знаємо, що зміни, як і реформи, — це далеко не завжди щось добре.

Другий. Meta у цьому році припинила близько 20 таємних операцій впливу через соціальні мережі авторства москалів. Це величезна кількість фіктивних профілів і фальшиви веб-сайтів новин з використанням відомих брендів, які просувають кремлівський контент різними мовами по всьому світу — від Північної Європи до Африки. Реальна кількість таких операцій на порядки більша, тому що не включає контррозвідувальну активність національних розвідок та інших цивільних операторів.

Третій. Закон про заборону соціальних мереж в Австралії для дітей віком до 16 років пройшов голосування у Сенаті. Соціальні мережі матимуть рік на впровадження інструментів для обмеження доступу. Facebook, Instagram, TikTok, X, Reddit та інші змушені будуть заборонити доступ дітям до 16 років. У випадку порушень закону компанії можуть отримати штраф у розмірі до 50 мільйонів австралійських доларів (33 мільйони доларів США).

Ідіотизація населення за допомогою засобів масової комунікації — достатньо стара тема. Її згадують переважно в контексті критики тоталітарних режимів. Особливо тих, які зазнали остаточної поразки, так безпечніше. Режими тоталітарної демократії, звісно, таким не грішать. Це лише політична опозиція винна. До часу, коли вона не стає владою.

Упродовж одного покоління завдяки Інтернету масова комунікація радикально змінила свою архітектуру і можливості впливів. З точки зору людської природи нічого особливого не сталося. Є споконвічні запити на пліткарство, обман, марнославство — ринок іде за покупцем.

Раніше соціальні мережі були біля колодязя або на базарі. А зараз їх учасники плюють у віртуальний колодязь і водночас намагаються продати себе відфотошоплених таким самим продавцям повітря. Пошук ідентичності на халяву.

Ідіотизація в старогрецькому сенсі слова — це неучасть в суспільному житті громади. Але їхній ідіот цілком міг мати всі інші права, крім виборчих. Ілюзія наявності прав — це те, що продають соцмережі. Тому ідіотизація сучасних користувачів через синтетичний і гібридний контент, констатована Оксфордом, — таке саме закономірне явище антропогенезу, як зменшення волосяного покриття шкіри, зупинка зростання маси мозку і популярність фаст-фуду.

Соціальні мережі спочатку слугували для спілкування та обміну інформацією між користувачами, як це було в Classmates.com (1995) і MySpace (2003). Нові платформи, такі як Facebook (2004), Twitter (2006) та Instagram (2010) акцентували увагу на візуальному контенті та мікроблогінгу.

Я зараховую до них і YouTube, перший відеоролик на цій платформі був завантажений 23 квітня 2005 року. А також відеоігри, про це трохи згодом.

Декілька соціальних мереж зникли з ринку або значно втратили популярність. Це MySpace, яку витіснив Facebook; Orkut, що була популярна в Бразилії та Індії, але закрилася через зменшення користувачів, як і Friendster.

У Китаї, наприклад, кількісно і якісно інша картина. Вона не вписується в наш євроатлантичний глобус, але про неї варто згадати з точки зору того, якими інструментами здійснюється рефлексивний контроль населення.

Китайська WeChat має 1,3 мільярда користувачів, і це також платіжна система. Там є два «тік-токи», оригінальний — з 1,2 мільярда користувачів, популярний серед молоді, і суто китайський Douyin — зі скромними 743 мільйонами юзерів. Є ще зовсім дрібна мережа Kuai Shou з обміну відео — лише 673 мільйони юзерів.

Чому Facebook став таким популярним?

У різних країнах людям заходять різні соцмережі, залежно від типу культури комунікацій, але є узагальнювальні явища, наприклад ТікТок. А що у нас? Чому в нашій країні населення прийняло Facebook і Telegram, і не дуже сприйняло Twitter? Чому українці вибрали саме ТГ та ФБ, а зараз ще YouTube?

Феномен Facebook став популярним насамперед завдяки вмілому паразитуванню його авторів на понятті дружби. Сучасний світ стрімко робить людей самотнішими, а потреба в соціалізації залишається. Можливість отримати тисячі «друзів», не докладаючи жодних зусиль, стрімко підвищить самооцінку навіть у звичайного ідіота, не тільки в античному значенні терміну.

Простота використання — те, що називається «дружнім інтерфейсом», заміна слів ієрогліфікою, зрозумілою навіть приматам, дозволяє заощадити енергію особистісного зростання. Що інтерфейс приязніший, то менше напруження думки.

Ви щось там жартували над імітаціями оргазму? Так оце ж воно і є. Емодзі дозволяють зімітувати будь-яку послідовність емоцій без жодних зусиль, але з гормональними наслідками.

Дофамін дає почуття задоволення, мотивацію та нагороду за те, що ми дуримо інших, а вони — нас. Ендорфіни знижують відчуття страху перед реальністю і болю від пережитих психологічних травм. Серотонін закріплює почуття віртуального успіху, формуючи емоційні реакції та мотивацію до повторення попередніх дій. Окситоцину стає менше, бо фізичні обійми ще не оцифрували масово, але це питання часу.

Нашому мозку абсолютно байдуже, відбувається якась дія фізично чи це гра уяви. Що яскравіша фантазія, то переконливіший гормональний коктейль. Вигадані сценарії подій змінюють реакції поведінки.

Це називається нейропластичністю — здатністю мозку змінюватися у відповідь на новий досвід, адаптуючи нейронні зв'язки. Цей процес відбувається як у формі створення нових зв'язків, так і в переформатуванні або дегенерації вже наявних.

Чого не став популярним Twitter?

Бо TikTok забрав молодь (18–24 роки), яка становить значну частину його користувачів (близько 12 мільйонів акаунтів). А Facebook, хоча й має 16,4 мільйона користувачів, більше популярний серед старших вікових груп. Ну і все, якої мережі вам ще треба?

А, є ж поетапно дискримінований Telegram. З ним просто. Це спершу біженці з Facebook, яких задовбало зростання цензури, авторитетні юзери із закликами «Хто любить мене, за мною в «тєлєгу»!

І Telegram на якийсь момент став модно-«дисидентським».

А коли кількість ідіотів, які підтягнулися, стала вже достатньою, набігли кацапи з пропозиціями халявних грошей за зраду (власне, вони нікуди не ділися в спецопераціях, як говорилося на самому початку).

Усе це — вершечки айсберга. Гігантський соціальний експеримент (вибачте мою конспірологію) з десоціалізації і рефлексивного управління включає в себе не тільки соцмережі, а й ШІ та відеоігри. Ці три явища стрімко взаємодіють і утворюють, користуючись метафорою мозку, нові нейронні зв’язки, нові пропоновані сценарії взаємодії, нові моделі соціальної поведінки.

Відеоігри з’явилися раніше соцмереж. 1972–1978 роки — це компанії Magnavox, Atari і Taito. Я грав у першу гру ще на «Спектрумі». У цьому році обсяг ринку ігор досяг приблизно 188 мільярдів доларів. Ключові тенденції, які поєднують їх з соціальними мережами, такі.

Розвиток хмарних технологій і 5G забезпечить нові можливості для ігор на ходу, дозволяючи грати без завантаження. Віртуальна та доповнена реальність забезпечують більше занурення в ілюзії. Соціальна взаємодія між гравцями (включно з використанням ігрових чатів терористами) об’єднує їх у специфічні кластери на взірець мережевих «бульбашок».

Узагальнимо. Перша спільна риса нової цифрової реальності — це фільтровані «бульбашки».

Алгоритми створюють «ехокамери», обмежуючи доступ до різноманітних точок зору і підвищуючи поляризацію суспільства

Теоретично з приватністю ми і так попрощалися, але миттєвий збір та обробка персональних даних користувачів — вже не просто маніпуляції з інформацією, а системне управління персональною і груповою поведінкою. Дезінформація як явище відходить на другий план, бо саме поняття інформативності вже дискредитоване.

Візуальна інформація перемагає текстову, бо це відповідає когнітивним властивостям людини, і така лоботомія з полегкістю приймається нашим стривоженим мозком. Що нижча самооцінка, незадоволеність своїм тілом, сусідами, погодою, президентами і домашніми тваринами, то більше соцмереж.

Там користувач отримує нову свіженьку тривожність з дебільними перекладами не знати звідки, граматичними помилками і капслоком, і все йде по колу — до емоційного вигорання, неврозів, депресії, а далі вже як складеться.

Воно, коли всі в палаті з однаковим діагнозом, якось не дуже помітно, але тілесність наша протестує — сомат, соморфні розлади стають у чергу, щоб достукатися до свідомості. А свідомість — в бульбашці, їй не до цього.

Соціальні мережі суттєво впливають на процес самоідентифікації особистості, формуючи нові моделі поведінки та соціальні ролі.

На які кнопки в голові тут іде тиск?

Постійний потік інформації призводить до труднощів з утриманням уваги, що може викликати синдром дефіциту уваги. З запропонованих відповідей на питання автоматично вибирається найпростіше. Це на кожних виборах видно.

Часте перемикання між подразниками у соцмережах заважає глибокому обробленню інформації, що негативно впливає на пам'ять, з якою і так проблеми, враховуючи, як ми вчимося на власних помилках.

Девальвація і шельмування цінностей замінюються формуванням стереотипів, і певна поведінка проголошується новою нормою. Бажання отримати емоційне розвантаження (яке на певний час дійсно настає) через постійну взаємодію з контентом в результаті, однак, викликає стрес і тривогу.

Динаміка розвитку ШІ показує, що максимум через три роки ми зіткнемося з новою реальністю. Це не про бунт машин, а про те, що у мозку технічно зникне запит на обробку даних і прийняття рішень. Вже сьогодні штучний інтелект може приймати рішення за 10–100 мілісекунд, що приблизно дорівнює швидкості роботи людського мозку. Але ми витрачаємо ще кілька секунд на осмислення і обдумування. Оптимізація алгоритмів і хмарні обчислення ШІ не дають нам шансів у конкуренції, оскільки антропогенез завершився, а ШІ лише почався.

Нічого особливо трагічного в цьому немає, кіборгізація людей не вчора почалася і йде досить безболісно і навіть із задоволенням. Для операторів процесу — ще й фінансовим. Нейрохімія наша буде мінятися, але ми цього не помітимо. Фертильність і лібідо зменшуватимуться, бо інші задоволення і потреби витиснятимуть нашу зоологічну складову, але це триватиме десятки років, доки демографія не запише нас у меншість.

Цей далекосяжний прогноз має таку саму ступінь вірогідності, як і передбачення футурологів у 1894 році, що основною проблемою людства стане збільшення кінського навозу в містах у середині XX століття. Не беріть його близько до серця.

Просто у кожного століття свої кізяки. Ходіть обережно, не наступайте.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вартість Bitcoin вже перевищила $118 тисяч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:00:11Z
Міжнародне енергетичне агентство сумнівається, що РФ зможе підтримувати нинішній рівень видобутку нафти
УкраинФорм
2025-07-11T11:58:06Z
Раніше було власністю Росії: суд зняв арешт з судна Nika Spirit
24tv
2025-07-11T11:52:42Z
Bitcoin летить угору: інвестори масово входять в ринок
Gazeta UA
2025-07-11T11:52:31Z
Курс гривні знов помітно зміцнився відносно долара і євро в обмінних пунктах
Известия Киев
2025-07-11T11:40:16Z
Інфляція сповільнюється, але ціни на їжу ростуть: що каже НБУ
Gazeta UA
2025-07-11T11:36:34Z
У Польщі не допустили на ринок понад 1 млн імпортних прикрас із небезпечними металами
Европейская правда
2025-07-11T11:35:56Z
В Україні запускають нову платформу для підтримки жінок-підприємиць
УкраинФорм
2025-07-11T11:31:47Z
Мінагрополітики України оновило мінімальні експортні ціни на зернові та олійні
Agravery
2025-07-11T11:31:36Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Регенерація без хірургії, нова технологія може змінити лікування печінки
360ua.news
2025-07-11T12:04:52Z
Аномальна спека: як вижити, коли термометр зашкалює
24tv
2025-07-11T11:58:33Z
Учені виявили небезпечні метали у вейпах: ними виявилися просякнуті самі пристрої
Фокус
2025-07-11T11:58:12Z
В лікарні "Охматдит" за участі БФ "Шлях сердець" відновили знищене росіянами відділення генетики
24tv
2025-07-11T11:46:27Z
Учені дізналися реальні наслідки відмови від антидепресантів: вони виявилися неоднозначними
Фокус
2025-07-11T11:28:26Z
Що робити, щоб не згоріти на сонці: лікар озвучив головні правила
GlavRed
2025-07-11T11:25:41Z
В Україні вироблятимуть інноваційні ліки проти онкологічних захворювань
УкраинФорм
2025-07-11T11:13:23Z
"Сюрприз" Трампа для Путіна: яку важливу заяву щодо Росії готує на понеділок президент США
Фокус
2025-07-11T12:07:59Z
Для Росії війна в Україні є частиною стратегії розвалу НАТО - начальник Генштабу Франції
УкраинФорм
2025-07-11T12:07:45Z
The Verge: Генпрокурор штату Міссурі розслідує, чому чатботи не люблять Трампа
Детектор М
2025-07-11T12:04:42Z
Стало відомо, коли спеціальний представник Трампа Келлог приїде до Києва — ЗМІ
ZN UA
2025-07-11T12:04:35Z
Клімкін про зміну риторики Трампа: В оточенні починають здогадуватися, що їх розводять
Лига
2025-07-11T12:01:45Z
Слідчі ДБР прийшли з обшуком до ексміністра інфраструктури Кубракова
Комсомольская правда
2025-07-11T11:55:34Z
Залужний: Україна має довести, що непідтримка - це головний геополітичний ризик для США
УкраинФорм
2025-07-11T11:52:30Z
Спецпосланець Трампа їде до України: візит триватиме тиждень
Европейская правда
2025-07-11T11:48:51Z
Від захоплення до конфронтації: чому стратегія Трампа щодо Путіна зазнала краху?
Vlasti
2025-07-11T11:48:00Z
У Мелітополі ліквідовано п’ятеро окупантів та російську станцію управління військами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:07:43Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T12:07:10Z
Масштаби повені на Львівщині показали з висоти: кадри з дрона
24tv
2025-07-11T12:06:13Z
На Львівщині знову можуть бути підтоплення: синоптики попередили про нову загрозу
24tv
2025-07-11T12:04:47Z
Російські війська захопили Ялту в Донецькій області
Gazeta UA
2025-07-11T12:01:38Z
На Волині до кінця року запустять новий тваринницький комплекс
AgroPortal
2025-07-11T12:00:42Z
Російська армія завдала два удари ФАБами по Костянтинівці
УкраинФорм
2025-07-11T11:49:11Z
Українцям буде важко дихати? Що їх очікує 13 та 14 липня
Telegraf
2025-07-11T11:49:03Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T11:43:12Z
Українка побачила, як насправді живуть люди у Канаді, й ще довго не могла прийти до тями
Фокус
2025-07-11T12:07:57Z
На Тернопільщині полковник ЗСУ будував собі будинок силами підлеглих
Украина Криминальная
2025-07-11T12:07:12Z
Rheinmetall надає Україні рятувальну станцію та навчив військових її використовувати
Европейская правда
2025-07-11T12:07:05Z
Безкоштовне житло для переселенців Черкаській області: куди звертатися
Политека
2025-07-11T12:01:56Z
Україна працює над розробкою проти "неперехоплюваних" ракет Росії, - Паліса
InternetUA
2025-07-11T12:01:20Z
Залужний: Солдат — головна опора фронту. Україні необхідна нова парадигма захисту ЗСУ
ZN UA
2025-07-11T11:55:03Z
Молодята почали їздити з батьками у подорож у медовий місяць: які загрози для шлюбу
Фокус
2025-07-11T11:46:30Z
Легалізація проституції та фільми для дорослих: у Нацполіції анонсували зміни в Україні
Фокус
2025-07-11T11:43:14Z
Диплом на руки — повістка у двері: ТЦК полюватиме за студентами з липня - хто у зоні ризику
Знай
2025-07-11T11:37:06Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T12:06:44Z
Кондратюк розніс Данилка через російськомовні концерти Сердючки: "Йому до дупи, що гинуть українці"
TSN
2025-07-11T12:04:09Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 12 – 13 липня
VGorode
2025-07-11T12:04:09Z
Вдячні за кожну мелодію, – Зеленський щемливо висловився про покійного Ігоря Поклада
24tv
2025-07-11T11:22:16Z
Найкомфортніше літнє взуття: стильні босоніжки, які сподобаються всім
24tv
2025-07-11T11:16:27Z
У вільному доступі: шикарний турецький серіал, який можна подивитись в YouTube українською мовою
24tv
2025-07-11T11:16:15Z
Афіша на вихідні. Куди піти у столиці 12-13 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T11:06:02Z
"В нього немає мізків": Кондратюк жорстко пройшовся по Вєрці Сердючці
Фокус
2025-07-11T11:00:17Z
ЄС посилює підтримку української культури та спадщини
УкраинФорм
2025-07-11T10:58:03Z
Ванна стане стильною і новенькою за 5 кроків: коштуватиме копійки
24tv
2025-07-11T12:04:37Z
Полийте цим гортензію в липні, і вона зацвіте, як шалена
24tv
2025-07-11T11:52:38Z
Ніколи не садіть так моркву: один трюк, який врятує увесь урожай
24tv
2025-07-11T11:52:36Z
Оладки з кабачків з секретним інгредієнтом: записуйте давній рецепт актора Стенлі Туччі
Gazeta UA
2025-07-11T11:49:17Z
Де 2 відмінності між хлопчиками, які граються з котом: загадка на 19 секунд
GlavRed
2025-07-11T11:34:18Z
Як розрахувати розмір штори на вікно
24tv
2025-07-11T11:28:36Z
Ніякої мороки – змішав і готово: сир "Філадельфія" в домашніх умовах з 4 інгредієнтів
24tv
2025-07-11T10:30:47Z
Нереальна солона вівсянка на сніданок: помідори та сир
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Ніколи не садіть ці овочеві культури на одній грядці, бо врожаю не буде
TSN
2025-07-11T10:04:20Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T12:07:40Z
Ми побігли до малого й одразу був приліт, – породілля з Харкова про жахливу атаку на місто
24tv
2025-07-11T12:04:09Z
Засуджено 34-річного одесита, якого затримали за розбій та нанесення тілесних ушкоджень подружній парі
Украина Криминальная
2025-07-11T11:58:39Z
Поліція застерігає як не стати жертвою шахраїв на OLX
Украина Криминальная
2025-07-11T11:55:31Z
У Києві чоловік під час сварки тяжко поранив знайомого ножем
Украина Криминальная
2025-07-11T11:37:51Z
Потужна злива спричинила підтоплення у Львові та 11 громадах області: показали наслідки
Gazeta UA
2025-07-11T11:31:12Z
На 8 років посадили шахрая, який прикидаючись працівником СБУ, видурив у знайомої мільйон за звільнення з полону її чоловіка
InternetUA
2025-07-11T11:25:53Z
У небі над Києвом помітили літак: що це було
TSN
2025-07-11T11:18:08Z
В Італії впіймали злочинця за крадіжку з місцевого Версалю: завдав серйозної шкоди
Фокус
2025-07-11T11:16:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T12:08:20Z
На дорогах України помітили нові Гелендвагени з номерними знаками МНС
Топ Жир
2025-07-11T12:00:56Z
Власники Cullinan можуть персоналізувати свій позашляховик без відвідування Mansory
Топ Жир
2025-07-11T11:48:31Z
Lexus, що змагається з Ferrari, з’явився на підйомі в Гудвуді
Топ Жир
2025-07-11T11:04:25Z
Zeekr представив гібридного конкурента Rolls-Royce Cullinan
Топ Жир
2025-07-11T10:40:40Z
У Xiaomi відповіли на звинувачення у копіюванні дизайну Ferrari та Porsche
Топ Жир
2025-07-11T10:28:08Z
Chevrolet Onix пережив плановий рестайлінг на тлі падіння продажів
AutoCentre
2025-07-11T10:19:28Z
Ford відкликає майже мільйон авто через проблеми з паливною системою
24tv
2025-07-11T10:10:31Z
Відео дня: електричний суперкар Rimac Nevera R встановив одразу 24 рекорди
AutoGeek
2025-07-11T09:55:24Z
Доступно кожному: японські вчені знайшли спосіб уповільнити старіння мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T12:04:55Z
Штучний інтелект Centaur передбачає поведінку людини в будь-якій ситуації з неймовірною точністю
24tv
2025-07-11T12:04:15Z
Найефективніші проти "Шахедів": які можливості України щодо використання дронів-перехоплювачів
24tv
2025-07-11T11:58:36Z
Samsung не змогла вирішити велику проблему Galaxy Z Flip 7: з чим зіткнуться власники
Фокус
2025-07-11T11:52:34Z
Літак, що "пливе" морем: чому технологія часів Холодної війни повертається
Фокус
2025-07-11T11:37:20Z
Чатбот Grok, перед тим як дати відповідь, шукає, що про це писав Маск
AIN
2025-07-11T11:37:01Z
В Україні стали доступними інструмент для створення фільмів з ШІ та новий план передплати AI Ultra від Google
Детектор М
2025-07-11T11:31:17Z
Гробниця першого правителя: у древньому місті мая зробили неочікуване відкриття
Фокус
2025-07-11T11:31:11Z
Найгостріші зуби на Землі тероризували океан 200 млн років тому, і це був не мегалодон
Фокус
2025-07-11T11:07:15Z
П'ять пострілів через дику причину: індійську тенісистку-красуню застрелив власний батько
24tv
2025-07-11T12:06:10Z
Динамо зіграло унічию з англійцями на зборах в Австрії
Football.ua
2025-07-11T12:04:31Z
Тео Ернандес попрощався з Міланом з критикою на адресу керівництва
Football.ua
2025-07-11T12:01:32Z
Алексіс Санчес хоче достроково залишити Удінезе
Football.ua
2025-07-11T11:55:56Z
"Челсі" - ПСЖ: онлайн-трансляція фіналу Клубного чемпіонату світу-2025
ZN UA
2025-07-11T11:46:31Z
Рідні стіни можуть нашкодити Дюбуа у реванші з Усиком: історія боїв "Динаміта" у Британії
24tv
2025-07-11T11:46:11Z
Рапід розглядає варіанти підписання Мюллера
Football.ua
2025-07-11T11:37:41Z
Італійська Серія А поповнилася колишнім гравцем Шахтаря
1News
2025-07-11T11:34:55Z
Бардагжі проходить медогляд у Барселоні перед переходом з Копенгагена
Football.ua
2025-07-11T11:31:02Z