MY.UAНовини
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Насамперед три цікаві факти.

Перший. «Гниття мозку» — у 2024 році цей термін був обраний словом року Оксфордського університету. Він описує безумовне зниження інтелекту через надмірне споживання повсякденного онлайн-контенту. Термін з’явився на платформах соціальних мереж, спершу — в молодіжному середовищі, яке завжди чутливіше до змін. Ну, і ми вже знаємо, що зміни, як і реформи, — це далеко не завжди щось добре.

Другий. Meta у цьому році припинила близько 20 таємних операцій впливу через соціальні мережі авторства москалів. Це величезна кількість фіктивних профілів і фальшиви веб-сайтів новин з використанням відомих брендів, які просувають кремлівський контент різними мовами по всьому світу — від Північної Європи до Африки. Реальна кількість таких операцій на порядки більша, тому що не включає контррозвідувальну активність національних розвідок та інших цивільних операторів.

Третій. Закон про заборону соціальних мереж в Австралії для дітей віком до 16 років пройшов голосування у Сенаті. Соціальні мережі матимуть рік на впровадження інструментів для обмеження доступу. Facebook, Instagram, TikTok, X, Reddit та інші змушені будуть заборонити доступ дітям до 16 років. У випадку порушень закону компанії можуть отримати штраф у розмірі до 50 мільйонів австралійських доларів (33 мільйони доларів США).

Ідіотизація населення за допомогою засобів масової комунікації — достатньо стара тема. Її згадують переважно в контексті критики тоталітарних режимів. Особливо тих, які зазнали остаточної поразки, так безпечніше. Режими тоталітарної демократії, звісно, таким не грішать. Це лише політична опозиція винна. До часу, коли вона не стає владою.

Упродовж одного покоління завдяки Інтернету масова комунікація радикально змінила свою архітектуру і можливості впливів. З точки зору людської природи нічого особливого не сталося. Є споконвічні запити на пліткарство, обман, марнославство — ринок іде за покупцем.

Раніше соціальні мережі були біля колодязя або на базарі. А зараз їх учасники плюють у віртуальний колодязь і водночас намагаються продати себе відфотошоплених таким самим продавцям повітря. Пошук ідентичності на халяву.

Ідіотизація в старогрецькому сенсі слова — це неучасть в суспільному житті громади. Але їхній ідіот цілком міг мати всі інші права, крім виборчих. Ілюзія наявності прав — це те, що продають соцмережі. Тому ідіотизація сучасних користувачів через синтетичний і гібридний контент, констатована Оксфордом, — таке саме закономірне явище антропогенезу, як зменшення волосяного покриття шкіри, зупинка зростання маси мозку і популярність фаст-фуду.

Соціальні мережі спочатку слугували для спілкування та обміну інформацією між користувачами, як це було в Classmates.com (1995) і MySpace (2003). Нові платформи, такі як Facebook (2004), Twitter (2006) та Instagram (2010) акцентували увагу на візуальному контенті та мікроблогінгу.

Я зараховую до них і YouTube, перший відеоролик на цій платформі був завантажений 23 квітня 2005 року. А також відеоігри, про це трохи згодом.

Декілька соціальних мереж зникли з ринку або значно втратили популярність. Це MySpace, яку витіснив Facebook; Orkut, що була популярна в Бразилії та Індії, але закрилася через зменшення користувачів, як і Friendster.

У Китаї, наприклад, кількісно і якісно інша картина. Вона не вписується в наш євроатлантичний глобус, але про неї варто згадати з точки зору того, якими інструментами здійснюється рефлексивний контроль населення.

Китайська WeChat має 1,3 мільярда користувачів, і це також платіжна система. Там є два «тік-токи», оригінальний — з 1,2 мільярда користувачів, популярний серед молоді, і суто китайський Douyin — зі скромними 743 мільйонами юзерів. Є ще зовсім дрібна мережа Kuai Shou з обміну відео — лише 673 мільйони юзерів.

Чому Facebook став таким популярним?

У різних країнах людям заходять різні соцмережі, залежно від типу культури комунікацій, але є узагальнювальні явища, наприклад ТікТок. А що у нас? Чому в нашій країні населення прийняло Facebook і Telegram, і не дуже сприйняло Twitter? Чому українці вибрали саме ТГ та ФБ, а зараз ще YouTube?

Феномен Facebook став популярним насамперед завдяки вмілому паразитуванню його авторів на понятті дружби. Сучасний світ стрімко робить людей самотнішими, а потреба в соціалізації залишається. Можливість отримати тисячі «друзів», не докладаючи жодних зусиль, стрімко підвищить самооцінку навіть у звичайного ідіота, не тільки в античному значенні терміну.

Простота використання — те, що називається «дружнім інтерфейсом», заміна слів ієрогліфікою, зрозумілою навіть приматам, дозволяє заощадити енергію особистісного зростання. Що інтерфейс приязніший, то менше напруження думки.

Ви щось там жартували над імітаціями оргазму? Так оце ж воно і є. Емодзі дозволяють зімітувати будь-яку послідовність емоцій без жодних зусиль, але з гормональними наслідками.

Дофамін дає почуття задоволення, мотивацію та нагороду за те, що ми дуримо інших, а вони — нас. Ендорфіни знижують відчуття страху перед реальністю і болю від пережитих психологічних травм. Серотонін закріплює почуття віртуального успіху, формуючи емоційні реакції та мотивацію до повторення попередніх дій. Окситоцину стає менше, бо фізичні обійми ще не оцифрували масово, але це питання часу.

Нашому мозку абсолютно байдуже, відбувається якась дія фізично чи це гра уяви. Що яскравіша фантазія, то переконливіший гормональний коктейль. Вигадані сценарії подій змінюють реакції поведінки.

Це називається нейропластичністю — здатністю мозку змінюватися у відповідь на новий досвід, адаптуючи нейронні зв'язки. Цей процес відбувається як у формі створення нових зв'язків, так і в переформатуванні або дегенерації вже наявних.

Чого не став популярним Twitter?

Бо TikTok забрав молодь (18–24 роки), яка становить значну частину його користувачів (близько 12 мільйонів акаунтів). А Facebook, хоча й має 16,4 мільйона користувачів, більше популярний серед старших вікових груп. Ну і все, якої мережі вам ще треба?

А, є ж поетапно дискримінований Telegram. З ним просто. Це спершу біженці з Facebook, яких задовбало зростання цензури, авторитетні юзери із закликами «Хто любить мене, за мною в «тєлєгу»!

І Telegram на якийсь момент став модно-«дисидентським».

А коли кількість ідіотів, які підтягнулися, стала вже достатньою, набігли кацапи з пропозиціями халявних грошей за зраду (власне, вони нікуди не ділися в спецопераціях, як говорилося на самому початку).

Усе це — вершечки айсберга. Гігантський соціальний експеримент (вибачте мою конспірологію) з десоціалізації і рефлексивного управління включає в себе не тільки соцмережі, а й ШІ та відеоігри. Ці три явища стрімко взаємодіють і утворюють, користуючись метафорою мозку, нові нейронні зв’язки, нові пропоновані сценарії взаємодії, нові моделі соціальної поведінки.

Відеоігри з’явилися раніше соцмереж. 1972–1978 роки — це компанії Magnavox, Atari і Taito. Я грав у першу гру ще на «Спектрумі». У цьому році обсяг ринку ігор досяг приблизно 188 мільярдів доларів. Ключові тенденції, які поєднують їх з соціальними мережами, такі.

Розвиток хмарних технологій і 5G забезпечить нові можливості для ігор на ходу, дозволяючи грати без завантаження. Віртуальна та доповнена реальність забезпечують більше занурення в ілюзії. Соціальна взаємодія між гравцями (включно з використанням ігрових чатів терористами) об’єднує їх у специфічні кластери на взірець мережевих «бульбашок».

Узагальнимо. Перша спільна риса нової цифрової реальності — це фільтровані «бульбашки».

Алгоритми створюють «ехокамери», обмежуючи доступ до різноманітних точок зору і підвищуючи поляризацію суспільства

Теоретично з приватністю ми і так попрощалися, але миттєвий збір та обробка персональних даних користувачів — вже не просто маніпуляції з інформацією, а системне управління персональною і груповою поведінкою. Дезінформація як явище відходить на другий план, бо саме поняття інформативності вже дискредитоване.

Візуальна інформація перемагає текстову, бо це відповідає когнітивним властивостям людини, і така лоботомія з полегкістю приймається нашим стривоженим мозком. Що нижча самооцінка, незадоволеність своїм тілом, сусідами, погодою, президентами і домашніми тваринами, то більше соцмереж.

Там користувач отримує нову свіженьку тривожність з дебільними перекладами не знати звідки, граматичними помилками і капслоком, і все йде по колу — до емоційного вигорання, неврозів, депресії, а далі вже як складеться.

Воно, коли всі в палаті з однаковим діагнозом, якось не дуже помітно, але тілесність наша протестує — сомат, соморфні розлади стають у чергу, щоб достукатися до свідомості. А свідомість — в бульбашці, їй не до цього.

Соціальні мережі суттєво впливають на процес самоідентифікації особистості, формуючи нові моделі поведінки та соціальні ролі.

На які кнопки в голові тут іде тиск?

Постійний потік інформації призводить до труднощів з утриманням уваги, що може викликати синдром дефіциту уваги. З запропонованих відповідей на питання автоматично вибирається найпростіше. Це на кожних виборах видно.

Часте перемикання між подразниками у соцмережах заважає глибокому обробленню інформації, що негативно впливає на пам'ять, з якою і так проблеми, враховуючи, як ми вчимося на власних помилках.

Девальвація і шельмування цінностей замінюються формуванням стереотипів, і певна поведінка проголошується новою нормою. Бажання отримати емоційне розвантаження (яке на певний час дійсно настає) через постійну взаємодію з контентом в результаті, однак, викликає стрес і тривогу.

Динаміка розвитку ШІ показує, що максимум через три роки ми зіткнемося з новою реальністю. Це не про бунт машин, а про те, що у мозку технічно зникне запит на обробку даних і прийняття рішень. Вже сьогодні штучний інтелект може приймати рішення за 10–100 мілісекунд, що приблизно дорівнює швидкості роботи людського мозку. Але ми витрачаємо ще кілька секунд на осмислення і обдумування. Оптимізація алгоритмів і хмарні обчислення ШІ не дають нам шансів у конкуренції, оскільки антропогенез завершився, а ШІ лише почався.

Нічого особливо трагічного в цьому немає, кіборгізація людей не вчора почалася і йде досить безболісно і навіть із задоволенням. Для операторів процесу — ще й фінансовим. Нейрохімія наша буде мінятися, але ми цього не помітимо. Фертильність і лібідо зменшуватимуться, бо інші задоволення і потреби витиснятимуть нашу зоологічну складову, але це триватиме десятки років, доки демографія не запише нас у меншість.

Цей далекосяжний прогноз має таку саму ступінь вірогідності, як і передбачення футурологів у 1894 році, що основною проблемою людства стане збільшення кінського навозу в містах у середині XX століття. Не беріть його близько до серця.

Просто у кожного століття свої кізяки. Ходіть обережно, не наступайте.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Отец Маска рассказал, почему Илон перешёл на сторону республиканцев
Корреспондент
2025-05-06T02:57:45Z
Великобритания готовится к войне с РФ - СМИ
Корреспондент
2025-05-06T02:49:17Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Степан Казанин признался, почему Елена Кравец ушла из "Квартала 95": "Не могла оставаться"
TSN
2025-05-06T01:34:55Z
Звезда популярного советского фильма смертельно больна
Comments UA
2025-05-05T20:21:12Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Жилищная субсидия: кто будет получать ее в мае
ZN UA
2025-05-06T02:24:35Z
Продажа авто: какие налоги нужно заплатить
ZN UA
2025-05-06T00:13:12Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Какой праздник 6 мая и почему стоит отложить финансовые дела
Факти ICTV
2025-05-06T03:01:44Z
Притянете проблемы: что категорически нельзя делать сегодня
Gazeta UA
2025-05-06T03:00:35Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Броварах собака напала на школьников: семеро детей в больнице
TSN
2025-05-06T01:35:04Z
Курская область в огне: россияне массово эвакуируются
Gazeta UA
2025-05-06T01:30:07Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Россияне убили пенсионера на Херсонщине
Корреспондент
2025-05-06T00:16:56Z
Офицера ВСУ разоблачили на махинациях с боевыми доплатами
ZN UA
2025-05-05T22:55:39Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Люди какого роста имеют больше шансов на карьерный рост: исследование
Gazeta UA
2025-05-05T21:39:07Z
Кофе способствует здоровому старению: какое количество чашек спасет жизнь
Знай
2025-05-05T20:51:04Z
Забудете о болезнях: назвали главную пользу от коротких тренировок
Gazeta UA
2025-05-05T17:51:22Z
Слух и речь оказались сигналами опасности: ученые связали их с опасным видом деменции
Фокус
2025-05-05T15:06:31Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: что советует наука
UAToday
2025-05-05T12:00:39Z
Врач назвал пять основных симптомов рака, с которыми многие не пойдут на обследование
Факти ICTV
2025-05-05T11:58:37Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T03:06:08Z
Удастся ли армии РФ выйти на границы Днепропетровщины к 9 мая: эксперт ответил
TSN
2025-05-06T01:35:44Z
Гороскоп на сегодня, 6 мая: кому день принесет успех, а кого собьет с ног
Знай
2025-05-06T01:34:58Z
Россияне меняют тактику войны на Донечине: эксперт заявил об опасности
TSN
2025-05-06T01:34:49Z
В метро Киева заметили живого гуся — что произошло
TSN
2025-05-06T01:33:57Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Цена отдыха в Болгарии 2025 с онлайн турагентством АНЕКС Тур
Gazeta UA
2025-05-05T16:24:34Z
Как называли киви в прошлом: было ягодой, а не фруктом
Gazeta UA
2025-05-05T16:15:23Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Просто и со вкусом: садоводы раскрыли "магическую" пользу зеленого чая для любой грядки
Знай
2025-05-05T15:51:56Z
Как легко отмыть стиральную машину с помощью лимона и зубной пасты: действенный способ
Gazeta UA
2025-05-05T15:43:50Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Одна из команд-середняков Формулы-1 близка к замене пилота
Корреспондент
2025-05-05T09:48:51Z
Хэмилтон рассказал подробности своего разговора с руководителем Феррари
Корреспондент
2025-05-05T08:54:29Z
Душ, кухня и спальня: бусик Toyota перетратили в люксовый дом на колесах
Знай
2025-05-05T04:51:15Z
Как и когда правильно промывать двигатель: советы от экспертов
Gazeta UA
2025-05-05T00:00:25Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Впервые китаец-любитель выиграл чемпионат мира по снукеру
Корреспондент
2025-05-05T21:00:22Z
Шапаренко может перейти в другой чемпионат
Корреспондент
2025-05-05T20:28:36Z
Миколенко в Эвертоне прижился: его уход не предвидится
Корреспондент
2025-05-05T19:45:37Z
Сикан сравнял счет в матче турецкого чемпионата после автогола Батагова
Корреспондент
2025-05-05T19:06:13Z
В турецком чемпионате у украинского футболиста вышел причудливый автогол
Корреспондент
2025-05-05T18:54:45Z
Реднапп: Увидеть в Забарном хорошего игрока способны не многие
Корреспондент
2025-05-05T18:33:18Z
Промоутер Усика отметил желание боксировать и указал на подготовку украинца
Корреспондент
2025-05-05T18:15:21Z
Первый титул украинца Яремчука в чемпионате Греции
Корреспондент
2025-05-05T17:18:41Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Популярная головоломка о возрасте вызвала споры в Сети: многие ошиблись с ответом
TSN
2025-05-06T01:35:19Z
Подводная дорога из желтого кирпича привела дайверов к уникальной находке: что это было
TSN
2025-05-06T01:34:37Z
Шарм, драйв и страсть автоспорта: Геймплейный трейлер симулятора Project Motor Racing от создателей Project CARS
GameMag
2025-05-05T19:58:42Z
На венгерском вулкане обнаружены сотни артефактов бронзового века
Корреспондент
2025-05-05T19:46:52Z
Командная игра без наказания за поражение: Marathon от Bungie станет «социальным extraction-шутером»
GameMag
2025-05-05T19:34:17Z
Hisense представила телевизоры среднего сегмента с ИИ
Корреспондент
2025-05-05T18:09:02Z
Владельцы PlayStation 5 массово покупают игры Microsoft — Forza Horizon 5 и The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered лидируют в PS Store
GameMag
2025-05-05T17:49:54Z
Новое начало для ПК-геймеров: Microsoft переименовала игровую платформу Windows PC в Xbox PC
GameMag
2025-05-05T17:49:23Z