MY.UAНовини
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати
Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Мозок на голодній дієті: як соцмережі забирають нашу здатність думати

Насамперед три цікаві факти.

Перший. «Гниття мозку» — у 2024 році цей термін був обраний словом року Оксфордського університету. Він описує безумовне зниження інтелекту через надмірне споживання повсякденного онлайн-контенту. Термін з’явився на платформах соціальних мереж, спершу — в молодіжному середовищі, яке завжди чутливіше до змін. Ну, і ми вже знаємо, що зміни, як і реформи, — це далеко не завжди щось добре.

Другий. Meta у цьому році припинила близько 20 таємних операцій впливу через соціальні мережі авторства москалів. Це величезна кількість фіктивних профілів і фальшиви веб-сайтів новин з використанням відомих брендів, які просувають кремлівський контент різними мовами по всьому світу — від Північної Європи до Африки. Реальна кількість таких операцій на порядки більша, тому що не включає контррозвідувальну активність національних розвідок та інших цивільних операторів.

Третій. Закон про заборону соціальних мереж в Австралії для дітей віком до 16 років пройшов голосування у Сенаті. Соціальні мережі матимуть рік на впровадження інструментів для обмеження доступу. Facebook, Instagram, TikTok, X, Reddit та інші змушені будуть заборонити доступ дітям до 16 років. У випадку порушень закону компанії можуть отримати штраф у розмірі до 50 мільйонів австралійських доларів (33 мільйони доларів США).

Ідіотизація населення за допомогою засобів масової комунікації — достатньо стара тема. Її згадують переважно в контексті критики тоталітарних режимів. Особливо тих, які зазнали остаточної поразки, так безпечніше. Режими тоталітарної демократії, звісно, таким не грішать. Це лише політична опозиція винна. До часу, коли вона не стає владою.

Упродовж одного покоління завдяки Інтернету масова комунікація радикально змінила свою архітектуру і можливості впливів. З точки зору людської природи нічого особливого не сталося. Є споконвічні запити на пліткарство, обман, марнославство — ринок іде за покупцем.

Раніше соціальні мережі були біля колодязя або на базарі. А зараз їх учасники плюють у віртуальний колодязь і водночас намагаються продати себе відфотошоплених таким самим продавцям повітря. Пошук ідентичності на халяву.

Ідіотизація в старогрецькому сенсі слова — це неучасть в суспільному житті громади. Але їхній ідіот цілком міг мати всі інші права, крім виборчих. Ілюзія наявності прав — це те, що продають соцмережі. Тому ідіотизація сучасних користувачів через синтетичний і гібридний контент, констатована Оксфордом, — таке саме закономірне явище антропогенезу, як зменшення волосяного покриття шкіри, зупинка зростання маси мозку і популярність фаст-фуду.

Соціальні мережі спочатку слугували для спілкування та обміну інформацією між користувачами, як це було в Classmates.com (1995) і MySpace (2003). Нові платформи, такі як Facebook (2004), Twitter (2006) та Instagram (2010) акцентували увагу на візуальному контенті та мікроблогінгу.

Я зараховую до них і YouTube, перший відеоролик на цій платформі був завантажений 23 квітня 2005 року. А також відеоігри, про це трохи згодом.

Декілька соціальних мереж зникли з ринку або значно втратили популярність. Це MySpace, яку витіснив Facebook; Orkut, що була популярна в Бразилії та Індії, але закрилася через зменшення користувачів, як і Friendster.

У Китаї, наприклад, кількісно і якісно інша картина. Вона не вписується в наш євроатлантичний глобус, але про неї варто згадати з точки зору того, якими інструментами здійснюється рефлексивний контроль населення.

Китайська WeChat має 1,3 мільярда користувачів, і це також платіжна система. Там є два «тік-токи», оригінальний — з 1,2 мільярда користувачів, популярний серед молоді, і суто китайський Douyin — зі скромними 743 мільйонами юзерів. Є ще зовсім дрібна мережа Kuai Shou з обміну відео — лише 673 мільйони юзерів.

Чому Facebook став таким популярним?

У різних країнах людям заходять різні соцмережі, залежно від типу культури комунікацій, але є узагальнювальні явища, наприклад ТікТок. А що у нас? Чому в нашій країні населення прийняло Facebook і Telegram, і не дуже сприйняло Twitter? Чому українці вибрали саме ТГ та ФБ, а зараз ще YouTube?

Феномен Facebook став популярним насамперед завдяки вмілому паразитуванню його авторів на понятті дружби. Сучасний світ стрімко робить людей самотнішими, а потреба в соціалізації залишається. Можливість отримати тисячі «друзів», не докладаючи жодних зусиль, стрімко підвищить самооцінку навіть у звичайного ідіота, не тільки в античному значенні терміну.

Простота використання — те, що називається «дружнім інтерфейсом», заміна слів ієрогліфікою, зрозумілою навіть приматам, дозволяє заощадити енергію особистісного зростання. Що інтерфейс приязніший, то менше напруження думки.

Ви щось там жартували над імітаціями оргазму? Так оце ж воно і є. Емодзі дозволяють зімітувати будь-яку послідовність емоцій без жодних зусиль, але з гормональними наслідками.

Дофамін дає почуття задоволення, мотивацію та нагороду за те, що ми дуримо інших, а вони — нас. Ендорфіни знижують відчуття страху перед реальністю і болю від пережитих психологічних травм. Серотонін закріплює почуття віртуального успіху, формуючи емоційні реакції та мотивацію до повторення попередніх дій. Окситоцину стає менше, бо фізичні обійми ще не оцифрували масово, але це питання часу.

Нашому мозку абсолютно байдуже, відбувається якась дія фізично чи це гра уяви. Що яскравіша фантазія, то переконливіший гормональний коктейль. Вигадані сценарії подій змінюють реакції поведінки.

Це називається нейропластичністю — здатністю мозку змінюватися у відповідь на новий досвід, адаптуючи нейронні зв'язки. Цей процес відбувається як у формі створення нових зв'язків, так і в переформатуванні або дегенерації вже наявних.

Чого не став популярним Twitter?

Бо TikTok забрав молодь (18–24 роки), яка становить значну частину його користувачів (близько 12 мільйонів акаунтів). А Facebook, хоча й має 16,4 мільйона користувачів, більше популярний серед старших вікових груп. Ну і все, якої мережі вам ще треба?

А, є ж поетапно дискримінований Telegram. З ним просто. Це спершу біженці з Facebook, яких задовбало зростання цензури, авторитетні юзери із закликами «Хто любить мене, за мною в «тєлєгу»!

І Telegram на якийсь момент став модно-«дисидентським».

А коли кількість ідіотів, які підтягнулися, стала вже достатньою, набігли кацапи з пропозиціями халявних грошей за зраду (власне, вони нікуди не ділися в спецопераціях, як говорилося на самому початку).

Усе це — вершечки айсберга. Гігантський соціальний експеримент (вибачте мою конспірологію) з десоціалізації і рефлексивного управління включає в себе не тільки соцмережі, а й ШІ та відеоігри. Ці три явища стрімко взаємодіють і утворюють, користуючись метафорою мозку, нові нейронні зв’язки, нові пропоновані сценарії взаємодії, нові моделі соціальної поведінки.

Відеоігри з’явилися раніше соцмереж. 1972–1978 роки — це компанії Magnavox, Atari і Taito. Я грав у першу гру ще на «Спектрумі». У цьому році обсяг ринку ігор досяг приблизно 188 мільярдів доларів. Ключові тенденції, які поєднують їх з соціальними мережами, такі.

Розвиток хмарних технологій і 5G забезпечить нові можливості для ігор на ходу, дозволяючи грати без завантаження. Віртуальна та доповнена реальність забезпечують більше занурення в ілюзії. Соціальна взаємодія між гравцями (включно з використанням ігрових чатів терористами) об’єднує їх у специфічні кластери на взірець мережевих «бульбашок».

Узагальнимо. Перша спільна риса нової цифрової реальності — це фільтровані «бульбашки».

Алгоритми створюють «ехокамери», обмежуючи доступ до різноманітних точок зору і підвищуючи поляризацію суспільства

Теоретично з приватністю ми і так попрощалися, але миттєвий збір та обробка персональних даних користувачів — вже не просто маніпуляції з інформацією, а системне управління персональною і груповою поведінкою. Дезінформація як явище відходить на другий план, бо саме поняття інформативності вже дискредитоване.

Візуальна інформація перемагає текстову, бо це відповідає когнітивним властивостям людини, і така лоботомія з полегкістю приймається нашим стривоженим мозком. Що нижча самооцінка, незадоволеність своїм тілом, сусідами, погодою, президентами і домашніми тваринами, то більше соцмереж.

Там користувач отримує нову свіженьку тривожність з дебільними перекладами не знати звідки, граматичними помилками і капслоком, і все йде по колу — до емоційного вигорання, неврозів, депресії, а далі вже як складеться.

Воно, коли всі в палаті з однаковим діагнозом, якось не дуже помітно, але тілесність наша протестує — сомат, соморфні розлади стають у чергу, щоб достукатися до свідомості. А свідомість — в бульбашці, їй не до цього.

Соціальні мережі суттєво впливають на процес самоідентифікації особистості, формуючи нові моделі поведінки та соціальні ролі.

На які кнопки в голові тут іде тиск?

Постійний потік інформації призводить до труднощів з утриманням уваги, що може викликати синдром дефіциту уваги. З запропонованих відповідей на питання автоматично вибирається найпростіше. Це на кожних виборах видно.

Часте перемикання між подразниками у соцмережах заважає глибокому обробленню інформації, що негативно впливає на пам'ять, з якою і так проблеми, враховуючи, як ми вчимося на власних помилках.

Девальвація і шельмування цінностей замінюються формуванням стереотипів, і певна поведінка проголошується новою нормою. Бажання отримати емоційне розвантаження (яке на певний час дійсно настає) через постійну взаємодію з контентом в результаті, однак, викликає стрес і тривогу.

Динаміка розвитку ШІ показує, що максимум через три роки ми зіткнемося з новою реальністю. Це не про бунт машин, а про те, що у мозку технічно зникне запит на обробку даних і прийняття рішень. Вже сьогодні штучний інтелект може приймати рішення за 10–100 мілісекунд, що приблизно дорівнює швидкості роботи людського мозку. Але ми витрачаємо ще кілька секунд на осмислення і обдумування. Оптимізація алгоритмів і хмарні обчислення ШІ не дають нам шансів у конкуренції, оскільки антропогенез завершився, а ШІ лише почався.

Нічого особливо трагічного в цьому немає, кіборгізація людей не вчора почалася і йде досить безболісно і навіть із задоволенням. Для операторів процесу — ще й фінансовим. Нейрохімія наша буде мінятися, але ми цього не помітимо. Фертильність і лібідо зменшуватимуться, бо інші задоволення і потреби витиснятимуть нашу зоологічну складову, але це триватиме десятки років, доки демографія не запише нас у меншість.

Цей далекосяжний прогноз має таку саму ступінь вірогідності, як і передбачення футурологів у 1894 році, що основною проблемою людства стане збільшення кінського навозу в містах у середині XX століття. Не беріть його близько до серця.

Просто у кожного століття свої кізяки. Ходіть обережно, не наступайте.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В "Укрзализныце" начались массовые сокращения: кто попал под удар в первую очередь
Хвиля
2025-07-11T04:40:57Z
Обращение в пенсионный фонд: можно ли отправить дистанционно
ZN UA
2025-07-11T03:43:48Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Пять напитков лета, которые легко утоляют жажду
Gazeta UA
2025-07-11T04:10:42Z
Можно ли есть много сала – диетологи дали советы
Gazeta UA
2025-07-11T03:40:21Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Метод европейцев сработал: Трамп наконец-то понял настоящую игру Путина
Comments UA
2025-07-11T04:42:56Z
Путин в шаге от страшной беды: о чем говорит его заявление об уменьшении военных расходов
Comments UA
2025-07-11T04:36:48Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 11 июля в Украине
UAToday
2025-07-11T04:30:48Z
В Киеве ищут альтернативные пути увеличения количества укрытий
Хвиля
2025-07-11T04:16:49Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Завод БпЛА и бюро по изготовлению ЗРПК: сразу несколько регионов России атаковали дроны
Фокус
2025-07-11T04:28:58Z
О чем просят у святой Ольги: что можно и что нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-07-11T04:00:04Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Сияние наших предков: 7 древнеукраинских женских имен, от которых перехватывает дух
Знай
2025-07-10T20:52:17Z
Муж Тодоренко решил стать бесплодным, узнав кто родится у них
GlavRed
2025-07-10T20:34:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Лучше, чем Мальдивы: где в Украине можно отдохнуть не хуже, чем за границей
Знай
2025-07-11T04:22:32Z
Чем заменить фольгу для запекания: пять вариантов
Gazeta UA
2025-07-11T03:58:14Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T03:49:34Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Взрывы и пожары в Харькове: что известно о прилетах после удара россиян
Comments UA
2025-07-11T04:48:15Z
Атака дронов по Харькову: повреждено медучреждение в Салтовском районе
Апостроф
2025-07-11T04:36:54Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Отвлекся на дороге – отберут авто: украинским водителям готовят жесткие санкции
Знай
2025-07-10T04:22:23Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Умер легендарный украинский футболист-бомбардир
Telegraf
2025-07-10T15:13:06Z
Ракицкий будет выступать в клубе Первой лиге
ZN UA
2025-07-10T14:55:02Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Украинский футбольный клуб обратился к властям соседней страны с необычной просьбой
Telegraf
2025-07-10T14:25:33Z
Эффект Турана разозлил украинцев: "Шахтеру пора в чемпионат Турции"
Telegraf
2025-07-10T13:49:26Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Магнитная буря 11 июля: чего ожидать от солнечной активности
TSN
2025-07-11T04:18:51Z
УЗА прогнозує зростання врожаю зернових
AgroNews
2025-07-11T04:01:10Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z