MY.UAНовини
"Друзі у дворі": як у Миколаєві дітям допомагають провести час з користю та потоваришувати
"Друзі у дворі": як у Миколаєві дітям допомагають провести час з користю та потоваришувати

"Друзі у дворі": як у Миколаєві дітям допомагають провести час з користю та потоваришувати

Навчання онлайн, яке розпочалось під час карантину і триває через війну, окрім іншого, негативно позначається на соціалізації дітей. Необхідність через тривоги та "прильоти" вчитися віддалено забирає будь-яку можливість спілкуватися з однолітками і знаходити нових друзів. «Так неправильно», вирішили у Миколаєві і створили проєкт "Друзі у дворі".

Подробиці про цю ініціативу розповіла Тетяна Андрійчук, директор Миколаївського обласного Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді.

"Хотіли повернути дітям радість дитинства"

Тетяна Андрійчук і сама брала участь у дитячих розвагах. Фото: надано Тетяною Андрійчук

- Тетяно, у чому полягає проєкт "Друзі у дворі" і як ви його втілювали в життя?
– Одне з наших пріоритетних завдань у Миколаєві – організувати дозвілля дітей. Ми вирішили вийти з такою ініціативою, хотіли сприяти спілкуванню дітлахів.
У наш час діти, які пережили карантин, а тепер переживають роки війни, позбавлені соціальної активності та спілкування зі своїми ровесниками. Школи у Миколаєві почали частково працювати офлайн лише з вересня цього року.
Наш проєкт з'явився влітку 2023 року. 2022 року про щось подібне у Миколаєві не могло бути й мови: у перший рік повномасштабного вторгнення тут було дуже “жарко”, місто майже щодня обстрілювали.
Влітку 2023 року завдяки ЗСУ Миколаїв став більш-менш спокійним місцем. До міста почали приїжджати внутрішньо переміщені особи, повернулася значна кількість місцевих мешканців. Враховуючи, що ми були таки прифронтовою територією, якихось регулярних заходів для дітей, як раніше, не проводилося. Якщо таке траплялося, це могла бути разова акція в центрі міста.

А у віддалених районах Миколаєва діти залишалися і без таких радощів життя. Я впевнена у цьому на 100%, оскільки сама живу у віддаленому районі – Корабельному. Так, там є великий майданчик, де збирається дуже багато дітей. Вони намагаються щось організовувати, грають у футбол. Але за фактом, велика частина того, що я бачу і чую – це або якісь конфлікти, або бійки, або нецензурна лайка. І це не дивно: діти відчувають ту атмосферу, в якій ми живемо, до того ж змінився контингент, приїхало багато нових дітей.

Тому влітку 2023 року ми з колегами на свій страх та ризик захотіли провести розважальні заходи для дітей у спальних районах Миколаєва. Вирішили, що це будуть переважно якісь спортивні розваги, які концентруються на одній локації (ми займаємося підготовкою дітей у галузі спортивного туризму), хотіли додати краєзнавчої роботи, провести заходи з ляльками-мотанками, а для малечі організувати конкурси малюнків на асфальті. Використовували для цього простір на тих територіях, які були доступні.

На зустрічах діти вчилися робити ляльки-мотанки. Фото надане Тетяною Андрійчук

- Але ж Миколаїв продовжує перебувати під обстрілами. Такі заходи можуть бути небезпечними… Як вирішували це питання?

- Дуже важливі питання безпеки було вирішено завдяки тому, що територія для дітей знайома, всі знають, де тут укриття. Вдячні за допомогу об'єднанню власників багатоквартирних будинків: вони допомогли з інформаційною підтримкою та надали своє укриття.

Таким чином, влітку 2023 року ми провели захід у Корабельному та Інгульському районах. Побачили, що подібні акції дітям дуже потрібні, їх не вистачало: на таких зустрічей збиралося багато дітлахів.

Влітку 2024 року ми знову повернулися до цієї ідеї: занять вже немає, погода дозволяє планувати будь-якої миті вийти з ініціативою. І ми хотіли не лише розважити дітей, а також показати, що простір для ігор можна використовувати цікаво та корисно. І оскільки багато дітей не були знайомі одне з одним, то й познайомити їх.

Оскільки ми комунальне підприємство, то у конкурсах брати участь не можемо. Знайшли партнерів - ГО «Шикарна балка», з якою працювали раніше у волонтерській сфері. Нам була потрібна їхня інформаційна підтримка та допомога з організацією. Ми стали співорганізаторами проєкту, розробили та надали пакет документів, а «Шикарна балка» вийшла з нашою ініціативою та взяла участь у конкурсі. Так, спільними зусиллями ми змогли організувати такий чудовий проєкт для дітей.

- А які розваги чекали на миколаївських дітей?

- Мотузковий парк, канати, тролейний спуск, підвісні містки, лабіринт зі спортивного орієнтування. Діти отримували картку із завданнями та контрольними точками, які потрібно знайти. Малюків чекала розважальна ігрова програма. На велосипеді можна було опанувати навички фігурного водіння. Також ми проводили майстер-класи, можна було нанести на обличчя аквагрим, потанцювати та скуштувати солодощі від організаторів.

Зустрічі проходили на свіжому повітрі за хорошої погоди.

Юні велосипедисти вчилися фігурному водінню. Фото надане Тетяною Андрійчук

“Знайомляться не тільки діти, а й батьки”

- Вдалося вам подружити дітей, які мешкають в одному дворі та районі?

- Щодо "подружити" не впевнена. Але познайомити дітей і закласти фундамент для їх нормального розвитку та фізичної активності нам вдалося. Подружити дітей – глобальна мета. Але чим вища мета, тим більше ми досягнемо на шляху до неї.

Ми раді, що разом із дітьми приходили й батьки, котрі знайомилися між собою. Дорослі з'ясовували, що у них є діти-однолітки, їм є про що поговорити, і їхнім дітям-одноліткам теж цікаво спілкуватися одне з одним.

Через обставини переважна частина батьків у Миколаєві - це жінки. Тому така психологічна підтримка та знайомство дітей дозволили зробити все можливе, щоб у майбутньому ці діти стали друзями. Тож зустріч корисна не лише дітям, а й їхнім батькам.

- А діти якого віку брали участь у проєкті?

- Наймолодші були років чотирьох, які вже більш-менш могли триматися на ногах. Найстарші – підлітки років 15-16-ти. Більш дорослим подібні заходи вже навряд чи цікаві: локації розраховані на молодших дітей, та й у черзі їм було б соромно стояти разом з малявками.

Розважальні заходи для дітей у Миколаєві зібрали багато дітей із спальних районів. Фото надане Тетяною Андрійчук

- За ці 2 роки як часто проходили такі зустрічі і коли?

– У 2023 році ми були на трьох локаціях, ще одна локація була у центрі міста. Якщо 2023 року це був серпень, то 2024 року вони проходили весь вересень і на початку жовтня. Цього року в рамках проєкту було охоплено понад 600 дітей міста, заходи проведено у 5 локаціях Миколаєва. Користувалися нагодою, доки дозволяла погода.

– Усі ваші заходи проходили на відкритому повітрі. Тобто в холодну пору навряд чи збиратимете дітей. А що плануєте на майбутнє?

– Так, активності ми відклали до тепла. Але, звичайно, з огляду на умови життя, в яких перебувають діти в Миколаєві, це, як і раніше, потрібно. Хоча дуже сподіваюся, що тенденція покращуватиметься.

Вже потихеньку починають працювати загальноосвітні та спортивні школи, з'являється все більше можливостей для живого спілкування дітей. Але цього ще недостатньо для нормальної активності. Тому, гадаю, подібні проєкти будуть і надалі актуальні та цікаві дітям.

Може, це вже буде не настільки критично необхідно, але щоб їм було цікаво, ми продовжуватимемо. Водночас дуже сподіваємося, що гострої соціальної потреби у наших зустрічах вони вже не матимуть.

– До речі, такі заходи для дітей безкоштовні?

- Абсолютно всі! 2023 року ми зверталися до депутатів для того, щоб діти отримали якісь солодощі. У чомусь нам допомагали волонтери. Щось вирішували самотужки. І загалом нам все вдалося.

- Отже, будете проводити такі зустрічі і надалі?

- Ми розвиватимемо цей проєкт, хочемо брати участь у конкурсі проєктів. Якщо наші заходи фінансуватимуться, ми зможемо проводити їх на вищому рівні. Ну і, звичайно, хочемо дарувати дітям якісь сувеніри та солодкі подарунки: усі діти люблять солодощі.

На 2025 рік у нас вже багато запитів, записані номери телефонів активних мешканців дворів, які нададуть укриття. Залишиться взяти дітей та провести заходи. Ми бачимо, що подібні заходи мають попит, затребувані серед дітей та їхніх батьків, а отже, продовжуватимемо.

Діти різного віку пробували свої сили у мотузковому парку. Фото надане Тетяною Андрійчук

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вибори в Польщі: між двома ключовими кандидатами зберігається мінімальний відрив
Европейская правда
2025-05-19T06:22:15Z
Між Дуровим і Францією виник скандал через вибори у Румунії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:18:04Z
Путін повинен заплатити ціну за уникнення миру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:06:43Z
FT: Мерц намагався владнати суперечку Макрона з Мелоні через Україну
Европейская правда
2025-05-19T06:01:32Z
Австрія зробила заяву щодо миротворчої місії в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:57:29Z
Орбан назвав членство України в ЄС «найбільшою загрозою» для Угорщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:57:07Z
Путін вірить у повне захоплення чотирьох областей до кінця року — Bloomberg
ТСН
2025-05-19T05:48:43Z
Вибори президента Румунії: реакція голів Євросоюзу та Єврокомісії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:40:28Z
Британія планує перезавантажити відносини з ЄС після Brexit
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:39:18Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": перемогу в конкурсі здобула Австрія
TSN
2025-05-18T22:41:57Z
Фінал "Євробачення-2025" у фото: порушення правил і переможець із симпатією до путіністки
ТСН
2025-05-18T22:41:53Z
"Євробачення-2025": текст і переклад пісні Wasted Love переможця конкурсу JJ
TSN
2025-05-18T22:41:47Z
"Євробачення-2025": результат голосування конкурсу
ТСН
2025-05-18T22:41:34Z
"Євробачення-2025": хто став журі від України та яка країна отримала від них найбільше балів
ТСН
2025-05-18T22:41:24Z
"Євробачення-2025": яке місце посіла Україна на конкурсі
TSN
2025-05-18T22:41:20Z
"Євробачення-2025": хто з країн поставив найвищі бали Україні та Ziferblat у фіналі
TSN
2025-05-18T22:41:15Z
Яке сьогодні, 19 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-19T06:06:53Z
Пішов на фронт разом із сином у перші дні війни. Згадаймо Володимира Чорнопищука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:00:04Z
Україна найближчим часом отримає танки Abrams від Австралії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:21:01Z
19 травня — яке церковне свято, чому цього дня не можна давати в борг хліб і сіль
ТСН
2025-05-19T03:09:00Z
18 травня — яке церковне свято, запам’ятайте, які справи не можна розпочинати цього дня
ТСН
2025-05-18T22:41:35Z
Яке сьогодні, 18 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-18T22:41:12Z
Втрати Росії: Генштаб оновив дані станом на 18 травня
ТСН
2025-05-18T22:40:49Z
РФ змінює тактику застосування «Шахедів»: деталі від військового
ТСН
2025-05-18T22:40:26Z
Інтронізація Папи Римського 18 травня: Лев XIV офіційно вступив на посаду Понтифіка
ТСН
2025-05-18T22:39:49Z
У Києві зафіксовано спалах кору: як захиститися від хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:18:28Z
Як тип напувалок впливає на продуктивність свиней: дослід компанії “ВАДА”
Agravery
2025-05-19T06:06:54Z
Названо симптом, який говорить про те, що вам більше не можна пити каву
TSN
2025-05-18T22:39:40Z
1 грам на літр води — і спатифілум тонутиме у хмарі квітів: рослина постійно випускатиме бутони
ТСН
2025-05-18T22:39:25Z
Скільки кроків потрібно зробити щодня для профілактики раку - дослідження
ТСН
2025-05-18T22:37:39Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:36:12Z
На Оболоні демонтовано МАФи біля метро «Мінська»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:15:58Z
Втрати ворога станом на 19 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:45:08Z
У бою проти окупантів загинув білоруський доброволець
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:03:58Z
Бджоли лишилися без кормової бази: як це позначиться на медозборі
AgroPortal
2025-05-19T04:00:30Z
У Черкасах прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:30:43Z
Україну накриють дощі: прогноз погоди на 19 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:09:33Z
Україною шириться повітряна тривога: які області "почервоніли"
TSN
2025-05-18T23:21:59Z
Уночі 18 травня російські безпілотники атакували Україну: де лунали вибухи
TSN
2025-05-18T22:41:50Z
Закрила собою 4-річного сина: у Василькові загинула 27-річна жінка внаслідок атаки БпЛА
TSN
2025-05-19T06:06:25Z
Смертельна ДТП на Кіровоградщині: за кермом був 14-річний підліток
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:03:55Z
Цивільний загинув у харківському ТЦК: керівників відсторонено від роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:51:35Z
Внаслідок зіткнення мексиканського судна з Бруклінським мостом загинули двоє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:15:55Z
У Нью-Йорку корабель під прапором Мексики врізався в Бруклінський міст
ТСН
2025-05-18T22:41:42Z
У Києві гримлять вибухи
ТСН
2025-05-18T22:41:26Z
Наслідки атаки РФ на Київщину: одна загибла, є поранені, пошкоджено будинки
TSN
2025-05-18T22:41:23Z
Зіткнення корабля з Бруклінським мостом у Нью-Йорку: скільки жертв та постраждалих
TSN
2025-05-18T22:40:48Z
Росіяни всю ніч атакували Київщину: з’явилися фото наслідків
ТСН
2025-05-18T22:40:18Z
Як виростити щедрий урожай картоплі без прополювання та підгортання: корисний лайфгак
ТСН
2025-05-18T22:40:30Z
Названо знаки зодіаку, яким доля завжди дарує другий шанс: таких щасливців лише два
TSN
2025-05-18T22:40:26Z
Проклята фортеця над Збручем: історія і легенди Скала-Подільського замку
ТСН
2025-05-18T22:39:39Z
Цей кущ цвіте понад 120 днів, тому його неодмінно треба посадити у своєму саду
ТСН
2025-05-18T22:38:49Z
Вісім найсмачніших і найкращих начинок для млинців: про такі мало хто знає
ТСН
2025-05-18T22:37:17Z
День ангела 19 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-18T22:36:51Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Будівельний бум. Як змінилися прибутки топових компаній за рік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:24:04Z
OККО Group збільшила земельний банк до 50 тис. га
AgroPortal
2025-05-19T06:00:49Z
На імпорт сиру Україна витратила вчетверо більше, ніж заробила на експорті
Agravery
2025-05-19T05:22:49Z
Переробники овочів страхують експорт в ЕКА
AgroPortal
2025-05-19T05:00:15Z
Курс валют в Україні: коли долар почне дорожчати і скільки може коштувати гривня через 100 днів
ТСН
2025-05-19T03:09:49Z
Забруднення води в Україні: еколог сказав, в яких регіонах проблема є найбільшою і чому
ТСН
2025-05-18T22:39:56Z
Промисловий експорт України може постраждати через мита CBAM — Прокіп
ТСН
2025-05-18T22:38:30Z
Виробництво яєць на птахофабриках України перевищило 6 млрд
AgroPortal
2025-05-18T13:00:54Z
За час незалежності площі під цукровим буряком в Україні знизилися ушестеро
AgroPortal
2025-05-18T12:30:10Z
Магнітна буря 19 травня: з якою силою штормитиме
ТСН
2025-05-19T04:33:12Z
Екологічна катастрофа наближається: комахи гинуть у нерівній боротьбі за виживання
ТСН
2025-05-18T22:40:48Z
Це змінить полюс обертання Землі: вчені зробили гучне відкриття
ТСН
2025-05-18T22:38:54Z
Унікальна знахідка археологів: виявлено монументальне зображення давніх божеств Ассирії
ТСН
2025-05-18T22:38:30Z
Золотий Будда понад тисячу років приховував величезний скарб: знахідка здивувала археологів
ТСН
2025-05-18T22:38:24Z
Штучний інтелект провалив завдання, яке під силу кожному школяреві: яку слабкість виявили дослідники
ТСН
2025-05-18T22:36:01Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Ультрамарафонцю з РФ не зарахували світовий рекорд через російський прапор
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:00:58Z
«Динамо» достроково стало чемпіоном України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:33:39Z
Міжнародна федерація футбольної історії та статистики назвала найкращого гравця в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:12:39Z
Найкращий результат за останні 24 роки: Ярослава Магучіх виграла золотий етап Континентального туру в Токіо
FaceNews
2025-05-18T13:45:35Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z