MY.UAНовини
«Я бачу майбутнє, будую плани, маю мрії». Яким може бути життя після бойової травми та реабілітація після поранення?
«Я бачу майбутнє, будую плани, маю мрії». Яким може бути життя після бойової травми та реабілітація після поранення?

«Я бачу майбутнє, будую плани, маю мрії». Яким може бути життя після бойової травми та реабілітація після поранення?

«Я бачу майбутнє, будую плани, маю мрії». Яким може бути життя після бойової травми та реабілітація після поранення?

Що може принести в життя бойова травма? Не лише біль і страждання, а й можливості для відновлення та повноцінного життя. Це не жарт і не іронія, адже дехто з військовослужбовців знаходить себе та своє покликання саме під час або після повної реабілітації. Наприклад, вибороти золоту медаль на Іграх Нескорених, зустріти своє кохання, отримати відчуття дому чи навіть знайти сили, щоб повернутися до строю.

У рамках міжнародної конференції «RECOVER TOGETHER. Долаючи наслідки бойової травми» своїм досвідом поділилися нинішні військові, ветерани й ветеранки. Дехто з них відновився у національній мережі реабілітаційних центрів для поранених військових RECOVERY, заснованій Віктором та Оленою Пінчуками задля допомоги Силам безпеки й оборони. Згодом вони повернулись — у цивільне або військове життя.

Психологічна реабілітація

Фото Вікторія Андрієва

Даніель Салем, сержант ЗСУ

Ви знаєте, бути військовим — це найкраща робота у світі. Я за ці роки зрозумів, що став кращою версією самого себе.

Коли почалася повномасштабна війна, я спитав себе: «Даня, що тобі робити?» Я працюю в розвідці. На одній із бойових дій зловив кулю в бронік, і у мене тріщина в нижній частині лопатки. Є багато інших травм, маленьких та великих, дві контузії. Але найболючіше — це втрата друзів.

Кожен військовослужбовець зрозуміє мене, коли я скажу, що немає колишніх військових. У голові ми завжди воюємо самі з собою, іноді — з примарами. Тому психологічна реабілітація — це найважливіше, що в нас є.

Історія кохання

Фото Вікторія Андрієва

Олександр Петренко («Єнот»), снайпер ДПСУ, ветеран

Моя історія почалась у 2022 році, коли я отримав поранення. Медики давали мені лише 2%, що виживу. Але завдяки лікарям, фізичним терапевтам та іншим фахівцям з реабілітації я маю змогу перебувати тут на колісному кріслі, а не лежати в лікарняній палаті.

Я спостерігав, як розвивається реабілітація в нашій країні. Як формуються мультидисциплінарні команди в Ужгороді, будуються центри у Львові. А завдяки RECOVERY бачив, як не лише у великих містах типу Києва будуються реабілітаційні центри, а й у моїй рідній Вінниці. Це дає змогу відновитися якомога більшій кількості військовослужбовців.

Завдяки реабілітації я познайомився зі своєю коханою дівчиною Еліною. Вона є інструктором в організації «Група активної реабілітації» та навчає людей зі спінальними травмами самообслуговування, керування кріслом-колісником і з власного досвіду показує, як брати від життя все.

«Я хочу додати, що ми маємо дивитися на людину не через призму травми. Не підкреслювати слабкості, а бачити силу, підтримувати її та направляти в потрібне русло. Дуже важливо бачити перед собою людину і бути з нею на рівних», — зауважила Еліна.

Відчуття дому

Анастасія Сисоєва, офіцерка групи психологічного супроводу та відновлення, ЗСУ

Андрій Сисоєв, сержант, оператор БПЛА, ЗСУ

Ми подружня пара службовців Збройних Сил України. Ми з чоловіком прийшли до війська 24 лютого 2022 року. Починали свій шлях на Запорізькому напрямку, де до нас і прибилось це маленьке пухнасте чудо.

Фото Вікторія Андрієва

«Травму ми отримали на Донбасі, коли були у прифронтовому місті, де долітає дуже багато чого. Жили з дружиною в сусідніх підвалах. Ввечері прийшов до неї в гості, попили чайку, лягли спати. Мене розбудило те, що прилетів 152-й снаряд прямо в підвал. Прилетіло дуже сильно по голові, дружина була поруч. І я їй тихесенько на вухо сказав: «Настя, я 300», — згадує Андрій.

Ми отримали закриті черепно-мозкові травми, але за 2,5 року в артилерії наші організми почали колекціонувати різноманітні відхилення від норми (грижі, протрузії, ментальні проблеми).

У центрі RECOVERY на реабілітації окрім інновацій і дійсно комплексного підходу нас питали: «А що ще вас турбує?» Саме тут ми дізналися про грижі, протрузії та інші нюанси свого фізичного стану.

Особливо цінним стало відчуття дому, яке нам подарував час у реабілітаційному центрі. Це й можливість побути вдвох у цивілізації близько місяця. Це зіграло дуже велику роль саме у відновленні, і фізичному, і ментальному.

Історія повернення в стрій

Дмитро Фінашин, офіцер з розвідки, Герой України, НГУ

З 2015 року я на контракті в Національній гвардії України. У 2018 році долучився до батальйону імені Кульчицького та потрапив на війну. Був оператором аеророзвідки, згодом став снайпером. Повномасштабну війну зустрів на сході. У травні 2022-го, лише через три місяці, отримав поранення. Я лишився сам на дві доби в сірій зоні з цим турнікетом. Мене вважали зниклим безвісти. Але, на щастя, знайшли та врятували.

Фото Вікторія Андрієва

У Бахмуті ампутували руку, перевели в Краматорськ, а потім — Дніпро та Київ. Мені надавали всю необхідну допомогу, все було чудово. Але ще на лікарняному ліжку я стикнувся, мабуть, з найбільшим викликом у своєму житті — це фантомні болі.

Коли пару разів на хвилину тобі ніби перебиває кістку й ти думаєш: «Блін, серйозно? Я за це дві доби боровся?» Життя особливо не продовжувалося, тому що дні доводилося не проживати, а змушувати себе перетерпіти.

І тут, на моє щастя, з’явилася реабілітація. Вона була поділена на дві категорії — фізична й ментальна. Я зрозумів, що треба працювати, діяти, а не чекати наступного прильоту по тобі. Також зникли думки, що поки ти воюєш — потрібен суспільству, а як вибув зі строю — то вже другосортний для своєї держави.

У реабілітаційному центрі відчуваєш підтримку та піклування. Це дає мотивацію іншим бійцям воювати, бо вони знають, що про них якісно попіклуються, поставлять на ноги в разі потреби.

Ігри Нескорених

Фото Вікторія Андрієва

Юлія Шевчук, медикиня евакуаційних добровольчих підрозділів, ветеранка, учасниця збірної України на Іграх Нескорених-2023

Моя історія почалася з Майдану, тому що там мені вперше довелося надавати першу домедичну допомогу. Я почала активно цікавитися цією темою, хоча на той момент була студенткою Київського університету імені Тараса Шевченка і мріяла про наукову кар’єру.

У 2016-му, коли я поїхала на чергову ротацію, міна 120-го калібру приземлилася поруч із моїм реанімобілем. Я опинилася на металевій стіночці. Я не знала про те, що має бути якась реабілітація. Тож підлікувалася й знову повернулася на фронт. У 2019 році була моя крайня ротація, коли зрозуміла, що везу хронічних хворих у лікарню, і всі вони здоровіші, ніж я.

Я вступила в медичний університет і паралельно навчалася на фізичного терапевта й ерготерапевта. На медичний не вистачило сил, а напрям реабілітації здолала. Але може бути уже зараз набагато легший шлях, як зібрати себе докупи.

Але у 2022 році росіяни прийшли майже під мій дім, тож повернулася до «Госпітальєрів». Уже в червні протитанкова міна пошкодила мені дві ноги. Після загоєння та реабілітації почалась епоха Ігор Нескорених.

Плавання добре допомагає розпрацьовувати ноги, веслування гарно зміцнює тіло в цілому, а стрільба з лука — заспокоює, врівноважує, покращує рівновагу та осанку. З супроводом фахівців це чудовий допоміжний інструмент.

Особливих амбіцій у мене не було, тому зі спорту в моєму житті на той момент був хіба предмет «Спортивна медицина». Але завдяки крутій команді я змогла привезти з Німеччини три медалі, одну — золоту.

Ви можете подорожувати, отримати додаткову освіту, створити сім'ю чи відкрити бізнес, завести пса або спробувати все разом чи вигадати щось своє. Можливості є, їх просто потрібно взяти.

Я бачу майбутнє, будую якісь плани, маю мрії. Життя після травми є. Воно може бути досить-таки крутим, неочікуваним і повним хороших, яскравих миттєвостей.

Повний запис панельної дискусії «Життя після бойової травми».

Як життя і світло перемагають зневіру

Анастасія Горецька, психологиня відділення реабілітації та відновлювального лікування військового реабілітаційного госпіталю, кандидатка психологічних наук

Відновлення після бойової травми — це складний процес фізичної та психологічної реабілітації, під час якої маємо поставити собі три питання: Що було втрачено? Що не було втрачено? Що все ще є можливим?

Перше питання здається зрозумілим — про прийняття травми й можливі обмеження. Друге підкаже, на що звернути увагу, аби мати змогу опиратися негараздам і тримати рівновагу. Відповідь на третє питання допоможе знайти нові перспективи та сенси.

Людині, яка пережила бойову травму, важливо роздивитися навколо й побачити, що викликає натхнення, захоплення, позитивний відгук, який новий сенс може стати рушійною силою до відновлення. Навколо завжди є те, що надихає та підтримує нас.

Це може бути історія побратима або посестри, може бути нова професія, відкладена в реалізації мрія. Підтримка спільноти також відіграє значущу роль — коли поряд ті, хто ці нові сенси й можливості знайшов і реалізує, хто підтримає в моменти зневіри. Люди поруч справді надихають.

Серед моїх пацієнтів є ті, хто обирає зовсім нові шляхи — здобути нову освіту (психолога, фізичного терапевта), встановити спортивний рекорд, стати бренд-амбасадором, бути маяком для тих, хто втрачає мотивацію. Це не завжди просто. І майже завжди потребує підтримки. Але це те, як життя і світло перемагають зневіру та смерть кожного дня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Зеленский обнародовал обновленный состав СНБО
Корреспондент
2025-07-19T16:00:24Z
Трамп: БРИКС начал быстро "угасать" после моих угроз
Корреспондент
2025-07-19T14:48:24Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Стала известна причина задымления возле ЗАЭС
Корреспондент
2025-07-19T15:54:42Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Соцсети сообщили о "прилёте" в центре Донецка
Корреспондент
2025-07-19T13:48:56Z
В "ДНР" заявили о подаче воды раз в три дня
Корреспондент
2025-07-19T12:48:23Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Языковой омбудсмен призвала отменить особый статус русского языка
Корреспондент
2025-07-19T16:09:00Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Удар по Павлограду: в ОВА показали фото последствий
Корреспондент
2025-07-19T13:21:35Z
Возле Запорожской АЭС заметили сильное задымление
Корреспондент
2025-07-19T11:39:31Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Барселона в поисках талантов: на рассмотрении 18-летний игрок Флуминенсе
Корреспондент
2025-07-19T16:03:41Z
Бриллиантовая лига в Лондоне оставила Магучих без подиума
Корреспондент
2025-07-19T15:33:38Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Маркус Рашфорд может оказаться в аренде у Барселоны: переговоры с МЮ удачны
Корреспондент
2025-07-19T14:45:11Z
В Кривбассе появится еще один легионер из Венесуэлы
Корреспондент
2025-07-19T14:03:49Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z