MY.UAНовини
Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів
Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів

Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів

Наближаються зимові свята, а настрою немає: над головою дзижчать шахеди, світло відключають, грошей в обріз... А тут ще й психологи стверджують - "Святкувати обов'язково треба! ”.

Може, й треба. Але де взяти настрій, щоби зустрічати зимові свята з посмішкою вже на третій рік війни. І чому це важливо? Відповіді на ці запитання журналістка Коротко про шукала разом із психологами Анастасією Караченковою та Ольгою Голубицькою.

Анастасія Караченкова: "Помічайте свято у всьому!"

Анастасія Карченкова. Фото: facebook.com/anastasia.karchenkova.ua

- Анастасіє, чи можна на третій рік війни не втратити здатність відчувати свято? Що нам потрібно для новорічного настрою та як його знайти?
- На тлі війни минуле довоєнне життя та метафоричне майбутнє можуть здаватися безхмарними, але безхмарного життя не буває. Завжди є якісь неприємності – якщо не глобально у країні, то точково у долі окремої людини.
Незважаючи на війну, відключення світла, люди якимось чином відзначають дні народження, одружуються, справляють ювілеї, влаштовують на роботі корпоративи – продовжують жити, відокремлюють будні дні від вихідних та свят. Так само слід чинити з новорічними святами.

Кожна сім'я має свої традиції та способи, як відчути свято. Для когось це ялинка, для когось – новорічні фільми, мультфільми, новорічний стіл, мандарини. Хтось пише листи з побажаннями Діду Морозу, щоби той виконав мрії. Хтось запрошує гостей чи сам іде у гості.

Грошей немає, а вихід є

- Мандарини, новорічний стіл, вбрана ялинка, подарунки – це чудово. Але ціни так зростають, що грошей на свята практично не лишається.

- У такі моменти я згадую, як ми відзначали 2015-й Новий рік. Тоді ми приїхали з Донецька до Кременчука, у нас було грошей обмаль. 31 грудня, коли ялинки віддавали за безцінь, чоловік взяв мало не безкоштовну ялинку. І з подарунками викрутились. Звернулися до центру соціальних служб, куди люди віддають якісь речі, іграшки. Я туди пішла і отримала безплатно якихось ляльок, іграшки. Так, вони були старенькі, вживані, але все ж таки всі атрибути свята у нас були. Ми поклали їх під нашу бюджетну ялинку, і діти мали свято. Ну а на гроші, які нам вдалося заощадити, ми таки щось купили до столу. Завжди є те, що залишається в наших силах.

Наразі багато благодійних фондів, волонтерських організацій, куди можна звернутися по допомогу. Напередодні зимових свят якусь допомогу надає і держава – тому потрібно не здаватися, а шукати, хто може допомогти у вашому регіоні.

Настрій – це наше рішення та дії

- А з настроєм як бути? Силою ж не змусиш себе радіти.

- Силою - ні. Але перше, що має бути – намір створити собі настрій. Це вже наша відповідальність. Ми його або створюємо, або фокусуємося на неприємних частинах життя, або вирішуємо хоча б на два тижні сфокусуватися на хороших моментах - забути про труднощі з грошима, зі здоров'ям та атмосферою.

Суть Нового року в тому, що ми глобально фіксуємось на святі та обмінюємося позитивним настроєм. Звужуємо свою увагу до радісних моментів і підмічаємо свято у всьому.

Наприклад, йдеш вулицею – і помічаєш святкові лампочки, вбрані ялинки, людей, звертаєш увагу, як прикрашені магазини, на шоколадних дідів-морозів та інші новорічні товари. Ось із цих елементів можна створювати собі настрій.

Слава Богу, у всіх є інтернет і хоч якийсь гаджет. З його допомогою можна подивитися новорічні мультфільми, фільми, поспілкуватися з близькими, друзями, з усіма, за ким ви скучили. Напередодні Нового року краще не просто надіслати листівку з банальним привітанням, а все-таки знайти час зателефонувати і більше поспілкуватися з тими, хто тобі дорогий.

– А як допомогти створити святковий настрій дітям?

– Для дітей важливо створити відчуття таємничості та казки – писати листи Діду Морозу, залучити дітей до прикраси будинку та ялинки, разом вибрати продукти та приготувати щось на святковий стіл, залучити дітей до вибору фільмів, мультфільмів, які можна подивитися.

Перегляд різдвяних та новорічних фільмів зближує. Фото: Pinterest

Конкретно

Способи повернення святкового настрою

1. Згадуємо щасливі свята

– Добре допомагає пам'ять, - вважає Анастасія. - Згадайте найкращі "нові роки", які у вас були. Дуже добре, коли людині є що згадати. У цьому можуть допомогти фотографії, відео. А як це було того року, а як цього? Людина згадує, що у ці дні вона була із близькими, як готувалася до чергового Нового року. Спогади ці можна нанизувати, як намистини, і у результаті в кожного вийде своє намисто.

Це допомагає відчути перебіг та насиченість прожитих років, усвідомити, що життя не минає, як один рік: гарних моментів було чимало.

2. Різдвяні та новорічні фільми

Прості та знайомі з дитинства сюжети дарують нам відчуття спокою та якоїсь стабільності. Милі та наївні, вони сповнені чудес і допомагають повірити у диво і нам.

Часто ці фільми про сім'ю, про романтику, що дозволяє нам подивитися на наші стосунки по-іншому, можливо, щось змінити. А спільний перегляд та обмін емоціями дозволяє нам стати ближчими один до одного, тому психологи і радять, що краще ці фільми дивитися у колі дорогих нам людей.

Навіть те, що різдвяно-новорічні фільми передбачувані, теж має свою цінність – вони хоч трохи компенсують стрес від сьогоднішніх щоденних новин. До того ж старі, багато разів переглянуті фільми можуть бути як візит до старого друга.

3. Спілкування з близькими

У цей час важливо возз'єднатися в емоційному контакті з близькими та у відчутті життя, того, як воно протікало, як проходили свята та минулі "нові роки".

Навіть якщо ваші рідні за кордоном чи в іншому місті, зараз є технічні можливості, коли можна на ноутбуці чи планшеті подивитися щось разом по відеозв'язку.

Можна, паралельно спілкуючись, готувати щось на святковий стіл, разом випити келих шампанського. Таку практику я зустрічаю у своїй роботі серед багатьох пар, які знаходяться далеко одне від одного і не можуть бути разом. Часом вони проводять в онлайн-спілкуванні цілі вечори, влаштовують спільні вечері, разом готують та дивляться фільми, залишаючись на зв'язку.

У такі моменти ти можеш бачити і чути людину. Єдине - не можеш торкнутися. Так, це недосконале спілкування, але дуже хороша допомога. Головне, не заперечувати такий варіант. За наявності технічних можливостей спільно можна проводити багато годин.

4. Заглядаємо в майбутнє та пишемо листи бажань

Не менш важливо звернутися до майбутнього, дивитися в нього як у простір можливостей, коли можна сфокусуватися на мріях та бажаннях. Наприклад, написати листи бажань.

Причому їх важливо писати в теперішньому часі. Наприклад, я вже здорова, багата, щаслива, реалізована. Але я говорю абстрактно, а треба конкретно. Наприклад: "у мене здорове серце, здоровий кишечник, мої очі бачать чітко й добре…" Все, що хочеться, щоб справдилося зараз. Пишіть такі листи зараз і про все, що хочеться, щоб справдилося.

Навіть якщо ви далеко від родини, інтернет допоможе вам зустріти свята разом. Фото: letsroam.com

Ольга Голубицька: “Святкувати треба. Це посилює нашу здатність боротися”

Ольга Голубицька. Фото: facebook.com/olga.golubytska

- Ольго, порадьте, як бути, щоб Новий рік не пройшов непомітно, а свято було святом?

– Це вже не перший наш Новий рік під шахеди. У нас вже є досвід і розуміння того, що тебе тригерить, а що піднімає настрій. Якщо це поки що не ясно, дуже важливо виписати ці моменти і розібратися в собі. А потім наголошувати на позитиві.

Тому потрібно знайти такий тригер, який змусить вас посміхнутися. Ви заходите в магазин, там є багато стендів. На що у вас буде реакція? Від чого тепло розіллється в тілі, а що, навпаки, викликатиме відторгнення?

Наприклад, останніми роками стали популярні великі різдвяні гноми, вони добре продаються… Люди сприймають їх як втілення добра та оберіг, безпеку. Це як раніше вірили в домових, а тепер багато хто бере цих гномів. Вони досить великі за розміром, смішні, приємні на дотик і викликають позитивну реакцію. Особливо стали популярними після вторгнення.

– Дуже складно знайти позитив. Бо навіть вихідних на свята не буде. Чим так важливе святкування, якщо це Різдво чи Новий рік стали звичайним буднім днем?

- Щодо святкування - святкувати треба! Завжди про це говорю. Так ми посилюємо нашу здатність боротися.

Нині у суспільстві великий акцент робиться на виснаженні та втраті смислів. Все наче затягло туманом. Такий стан забирає здатність акумулюватись, боротися самому та допомагати іншим людям.

Тому святкування – це не просто позитив. Це вимога, необхідне збереження психічного здоров'я, вміння зібратися, акумулюватися і перейти на новий рівень. Свята у цьому разі – ритуальні заходи, які допомагають проходити життєві етапи та планувати майбутнє.

– Що ви розумієте під ритуальними заходами?

- Чому корисно відзначати Новий рік? Це допомагає перейти на наступний етап життя. Люди підбивають підсумки, роблять висновки. Новий рік допомагає свідомо продовжувати свою лінію життя, розуміти, де ти перебуваєш і як би хотів жити.

Новий рік і саме святкування, як і Різдво, – це торжество життя над смертю, символ боротьби, внесок у своє ментальне здоров'я – і це особливо важливо зараз. Напередодні Нового року корисно проаналізувати, що є твоєю стратегією виживання, що допомагає тобі оновлюватись. Добре зробити резюме, звернути увагу на те, як довго ти борешся, на що ти спираєшся, хто ці люди поряд з тобою.

Теги за темою
Праздники
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сонце викинуло одразу кілька потужних спалахів
Portaltele
2025-03-29T07:33:55Z
На тлі скандалу кількість завантажень Signal різко зросла в США та Ємені
InternetUA
2025-03-29T07:31:13Z
Як поміняти стандартну SIM-картку lifecell: процес займає лише чотири прості кроки
Политека
2025-03-29T07:30:52Z
Амбітне перетворення: маленька шафа жінки стала стильним офісом
24tv
2025-03-29T07:30:10Z
Тепер користувачі WhatsApp можуть додавати пісні до своїх оновлень статусу
InternetUA
2025-03-29T07:01:09Z
Шість речей, які варто знати про майбутній складаний iPhone
Portaltele
2025-03-29T06:34:10Z
6 способів продовжити термін служби смартфона
InternetUA
2025-03-29T06:31:33Z
Названі найкращі смартфони, представлені у березні
InternetUA
2025-03-29T06:04:35Z
Канадський стартап бореться з глобальним потеплінням, скидаючи в океан оксид магнію
InternetUA
2025-03-29T05:19:08Z
Хто зі знаків зодіаку боїться брати на себе відповідальність у стосунках
24tv
2025-03-29T07:27:43Z
Такі сирники вийдуть в усіх: у чому секрет приготування
Telegraf
2025-03-29T07:12:58Z
Посадіть ці рослини біля стовбурів дерев: про попелицю забудете назавжди
24tv
2025-03-29T06:27:39Z
10 книг, які змінять ваш погляд на бізнес і допоможуть досягти успіху
24tv
2025-03-29T06:15:47Z
Де 3 відмінності між двома жінками з книгою: тільки "геній головоломок" їх помітить
GlavRed
2025-03-29T05:27:54Z
Квітковий зефір та ПХ-шоколад: новий тренд крафтових солодощів
AgroPortal
2025-03-29T04:30:08Z
Полуницю втомитеся збирати: чим підживити ягоду для рекордного врожаю
GlavRed
2025-03-29T04:27:57Z
Які 5 жіночих імен можна скорочувати як Леся: вчителька ошелешила відповіддю
GlavRed
2025-03-29T04:27:23Z
Ніжні, мудрі, сильні: імена жінок, які стануть ідеально парою для Андрія
Telegraf
2025-03-29T00:33:02Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 29 березня
Мій Харків
2025-03-29T07:46:57Z
ДСНС показала наслідки ворожого удару по Дніпру
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T07:45:28Z
На Прикарпатті жінка накинулася на відвідувачку кафе через прохання вимкнути російську музику
24tv
2025-03-29T07:42:54Z
Від російського обстрілу Дніпра постраждав будинок сестер Кіченок
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T07:39:18Z
Росіяни атакували цивільну інфраструктуру на Сумщині: спалахнула масштабна пожежа
24tv
2025-03-29T07:36:31Z
У центрі Миколаєва спалили військовий мікроавтобус: під підозрою підлітки
Antikor
2025-03-29T07:33:22Z
Нічна атака "Шахедів" на Київ та область: що відомо про наслідки
24tv
2025-03-29T07:30:14Z
Масштабна атака дронами по Дніпру: зруйновані будинки, авто та рятувальна техніка
Vlasti
2025-03-29T07:24:30Z
Начальник кіберполіції Івано-Франківщини про шахраїв, псевдомінерів, атаки на інфраструктуру та вербування підлітків
Украина Криминальная
2025-03-29T07:09:10Z
Ярослав Ракицький підписав контракт з "Чорноморцем" та повернувся до гри після дев’ятимісячної паузи
Antikor
2025-03-29T07:48:55Z
Кобін: Молоді потрібен час
Football.ua
2025-03-29T07:43:03Z
Іван Гецко розкритикував збірну України та Реброва за розгром від Бельгії в Лізі націй
Antikor
2025-03-29T07:39:41Z
Судаков: Італія — ідеальнe місце для розвитку, особливо для мого стилю гри
Football.ua
2025-03-29T07:30:57Z
Дідик: Рух спробує вибороти позитивний результат проти Динамо Київ
Football.ua
2025-03-29T07:21:25Z
Піолі — черговий кандидат на посаду головного тренера в Ромі
Football.ua
2025-03-29T07:09:36Z
Реал Мадрид — Леганес. Напередодні
Football.ua
2025-03-29T07:01:05Z
Стали відомі бонуси для Левандовські за досягнення Барселони в поточному сезоні
Football.ua
2025-03-29T06:52:42Z
Лечче — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-03-29T06:40:09Z
Ситуація на фронті: на Донбасі зафіксовано 183 бої, росіяни завдали понад 90 авіаударів і використали майже 3000 дронів
Antikor
2025-03-29T07:42:48Z
На Донецькому напрямку загинув військовий Ігор Борисенко
Antikor
2025-03-29T07:33:36Z
Промацують кожен напрямок: дії росіян на фронті не свідчать, що вони готові до миру
24tv
2025-03-29T07:30:00Z
Росіяни хочуть майже вдвічі підвищити комунальні тарифи на окупованих територіях
ZN UA
2025-03-29T07:27:39Z
Гороскоп на квітень 2025 для Левів: хороші новини, гроші та кохання
GlavRed
2025-03-29T07:27:33Z
На Покровському і Торецькому напрямку найгарячіше: Генштаб показав свіжі карти боїв
Gazeta UA
2025-03-29T07:27:33Z
ЗСУ круто просунулися вглиб Бєлгородської області: нові деталі від ISW
GlavRed
2025-03-29T07:27:10Z
ЗСУ ліквідували майора Росгвардії, якому Путін особисто вручав "Золоту зірку"
GlavRed
2025-03-29T07:27:05Z
У львівських трамваях розклеїли рекламні плакати з закликом до диверсій
Комсомольская правда
2025-03-29T07:04:44Z
Жерара Депардьє судять за домагання: актор виправдовується нещасним випадком
Antikor
2025-03-29T07:12:23Z
Хітовий серіал Netflix «Юнацтво» встановив рекорд переглядів: творці проекту розповіли чи буде другий сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T07:06:52Z
Вийшов перший трейлер трагічного вестерну "Іржа" з Алеком Болдуїном
Antikor
2025-03-29T07:03:40Z
Топ 5 детективних серіалів, які захоплять вас з першої хвилини
Фокус
2025-03-29T07:00:55Z
Зірка "Перших Ластівок" Пустовіт розповіла про лікування у психіатричній лікарні через суїцидальні думки
Комсомольская правда
2025-03-29T06:34:25Z
Не дожила до 45-річчя: згадуємо легендарні пісні Квітки Цісик, які житимуть вічно
24tv
2025-03-29T05:03:44Z
Маша Єфросініна перевтілилась у блондинку і влаштувала фотосесію у еротичному топі
Gazeta UA
2025-03-29T02:15:11Z
Колекція стародавніх монет вартістю $100 млн піде з молотка
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T00:27:47Z
29 березня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T00:00:40Z
На служителів детектора брехні впала тінь фальсифікацій. Що таке «чорний» ринок поліграфологічних послуг і хто його формує?
Украина Криминальная
2025-03-29T07:42:20Z
Пенсіонерам зробили важливе попередження: як зміняться правила
Знай
2025-03-29T07:30:43Z
"Я їм пишу й пишу": Вікторія Маленко розповіла про маму, тата і сестру, які загинули в Запоріжжі
24tv
2025-03-29T07:30:04Z
Новий "чудо-дрон" КНДР виявився бюджетною копією американського безпілотника, – Defense Express
Antikor
2025-03-29T07:06:52Z
Хто має право на отримання 13 пенсії
24tv
2025-03-29T07:03:09Z
Нагорода WPP для пропагандиста, конкурс Нацради і казус Винничука
Детектор М
2025-03-29T07:00:51Z
Армія США готується до можливої заміни Javelin: яку зброю хочуть американці
ZN UA
2025-03-29T06:37:22Z
"Обираємо бути українцями": в Україні стартувала інформаційна кампанія Мінсоцполітики
24tv
2025-03-29T06:27:50Z
У кого вчились дискримінації рашисти: спалювання за родимки, арешт за інвалідність та інші абсурдні та жорстокі випадки
Украина Криминальная
2025-03-29T06:24:32Z
Кабмін розширив повноваження Міноборони України в галузі медичної допомоги та кібербезпеки
Antikor
2025-03-29T07:36:33Z
Помилка, яку допускають прихильники білкової дієти
24tv
2025-03-29T07:06:03Z
З цими хворобами не мобілізують. Хто не підлягає призову у квітні
Telegraf
2025-03-29T04:12:58Z
МОЗ анонсує зниження цін в аптеках ще на 116 препаратів
TSN
2025-03-29T00:06:22Z
Чим полити розсаду помідорів: навіщо додавати йод
TSN
2025-03-28T20:30:22Z
Ментол приховує небезпеку: вчені заявили, що вагітним не варто курити деякі вейпи
Фокус
2025-03-28T20:03:53Z
Експерти виділили найпоширеніші помилки у готуванні кави
24tv
2025-03-28T19:27:49Z
Європейцям рекомендують запастися провіантом на три дні
Antikor
2025-03-28T18:30:51Z
Що таке спіруліна, чому її вживають та кому це протипоказано
24tv
2025-03-28T18:27:35Z
Паркування в великих містах України: як змінились ціни
ZN UA
2025-03-29T07:48:10Z
Китай уже попереду США у створенні роботів-гуманоїдів
InternetUA
2025-03-29T07:46:54Z
Як не переплачувати за світло? Вибираємо правильну техніку
Telegraf
2025-03-29T07:30:28Z
Індексацію провели, а грошей не побільшало: пенсіонери можуть домогтися підвищення пенсії через перерахунок
Знай
2025-03-29T07:12:08Z
90% озимих перезимували успішно, але весняна посуха може вплинути на врожай
AgroPortal
2025-03-29T07:00:41Z
Пенсія в Україні: хто отримає лише 25% від суми
Политека
2025-03-29T07:00:33Z
З 1 квітня старі відстрочки втрачають чинність: усе про нові правила бронювання працівників
24tv
2025-03-29T06:57:14Z
Подорожчання фруктів в Одесі: за що доведеться платити на 25% більше
Политека
2025-03-29T06:30:06Z
В Ужгороді – найдорожче, а бюджетно – лише в райцентрах. Що з цінами на оренду 1-кімнатних квартир в Україні
Комсомольская правда
2025-03-29T06:09:44Z
Чому в деяких авто є четверта педаль: загадка для багатьох водіїв
GlavRed
2025-03-29T07:27:09Z
Як швидко доставити авто з Європи в Україну у 2025: покрокова інструкція
Детектор М
2025-03-29T07:00:06Z
За яких умов водії можуть залишитися без прав через стан автомобільних фар
Gazeta UA
2025-03-29T03:18:37Z
Зміна кольору антифризу в автомобілі: що це може означати та як запобігти проблеми
Gazeta UA
2025-03-29T01:33:09Z
Чи Справжнє Відео? Tesla Cybertruck Витягує Засмикану Ford F-150 З-під Снігу
Топ Жир
2025-03-29T01:30:29Z
Нова інформаційно-розважальна система Pleos від Hyundai нагадує копію Tes**а
Топ Жир
2025-03-29T00:45:22Z
Унікальний Prombron від Dartz з крокодиловою шкірою робить Mansory неймовірно вишуканим
Топ Жир
2025-03-28T23:15:47Z
Toyota відмовляється від обмеженої комплектації Mirai 2025 та підвищує ціни
Топ Жир
2025-03-28T23:00:05Z
Багатомільйонний спіймали Bugatti Chiron за перевищення швидкості 76 миль на годину
Топ Жир
2025-03-28T22:00:11Z
У Туреччині затримали журналіста зі Швеції, який приїхав висвітлювати протести
Европейская правда
2025-03-29T07:43:52Z
Умєров продемонструє США докази порушень Росією домовленостей: яка буде реакція Вашингтона
24tv
2025-03-29T07:30:04Z
Як російський крипто-аферист і фігурант кримінальної справи ДБР Сергій Сотніченко опинився у лавах ЗСУ
Antikor
2025-03-29T07:27:47Z
Венс звинуватив Данію в тому, що вона не захищає Гренландію від Росії та Китаю
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T07:27:02Z
Немає шансів, що Україна підпише угоду про копалини в тому вигляді, що хочуть США, – WP
24tv
2025-03-29T07:15:31Z
Одіозну антиукраїнську конгресвумен Спартц освистали на зустрічі з виборцями: нажаль, не через Україну
Telegraf
2025-03-29T07:15:19Z
Венс та деякі топпосадовці Білого дому на закритій зустрічі радили Трампу звільнити Волца — Politico
ZN UA
2025-03-29T07:15:09Z
Дарунок для мами. Дружина нардепа Бойка отримала 19 млн грн від сина
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T07:12:30Z
Західні бренди розмірковують про повернення в Росію, а там крутять носом: у Кремля є дві цілі
Telegraf
2025-03-29T07:03:12Z