MY.UAНовини
«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства
«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства

«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства

Єдність — єдиний спосіб вижити державі та суспільству в довгій війні.

Цьогорічний 13-й Форум розвитку громадянського суспільства відбувся у Міжнародний день волонтера і був присвячений темі єдності та стійкості українців в умовах великої війни. Тон події задав правозахисник, громадський діяч, журналіст і військовий Максим Буткевич, який нещодавно був звільнений з російського полону. «Україна — це те, що в наших руках, і її майбутнє залежить від нас самих, українців, і того, наскільки ми будемо самоорганізованими, стійкими та сильними», — сказав він у своєму вітальному слові під час відкриття Форуму.

Про те, на чому базується стійкість українців, як не втратити єдність у суспільстві, а також про формулу успішної співпраці влади та громадського сектору йшлося під час панельної дискусії «Як ми можемо вистояти у довгій війні?», що відбулась в рамках Форуму.       

У ній взяли участь: 

  • публіцист та журналіст Віталій Портников;
  • директор інституту соціології НАН України Євген Головаха;
  • засновниця та директорка благодійного фонду Dignitas Любов Шипович
  • директор «Інституту Фронтиру», член Наглядової ради Суспільного Євген Глібовицький

Оцінка ситуації, в який перебуває зараз Україна

Ведуча Ukraїner Юлія Тимошенко, яка модерувала дискусію, запропонувала розпочати розмову з оцінки того стану, у якому сьогодні знаходяться українська держава та суспільство.

За словами директора Інституту соціології Євгена Головахи, для українського суспільства сьогодні настав час суворого реалізму: «Коли наприкінці 2022 року ми опитували наших громадян, більшість була впевнена, що війна закінчиться через пів року, максимум через рік. Останнє ж опитування показало, що 60% українців навіть не беруться робити прогнози щодо цього. А затятих оптимістів, які вважають, що війна закінчиться найближчим часом, залишилось зовсім небагато. Тож зрозуміло, що питання виживання в умовах такої довгої і суворої війни — дуже важливе». 

Перехід від того «адреналінового» оптимізму, який панував в українському суспільстві у 2022 році, до стану суворого реалізму, у якому зараз перебуває більшість громадян України, Головаха вважає нормальним явищем. Він необхідний, щоб українці могли налаштовуватись на життя під час виснажливої війни, яке вимагає стійкості, виносливості й готовності працювати в дуже непростих обставинах.

Євген Головаха

«Рівень дистресу у наших громадян (стан людини, яка довгий час знаходиться під впливом фізичного, психоемоційного або соціального навантаження — “ДМ”), як це не дивно, був високим ще до початку повномасштабного вторгнення. У 2022 році, згідно з нашими вимірюваннями цього показника, він, як не дивно, знизився. А потім через відсутність позитивних новин, знов погіршився. Але все одно переважна більшість громадян України сьогодні знаходиться у рівноважному стані, і в них не фіксується такий рівень дистресу, який міг би зруйнувати життя людини, а відповідно — суспільство і державу», — розповів соціолог. 

Дані, які очолюваний ним Інститут отримав в результаті нещодавного соціологічного дослідження, свідчать про те, що потенціал стійкості в українців зберігається. Хоча й поступово вичерпується.

Публіцист Віталій Портников не став оцінювати психологічний стан українців, давши натомість оцінку тому, в якому положенні нині перебуває сама Україна. Воно, на його думку, не дуже відрізняється від того, в якому країна перебувала у лютому 2022 року. Просто тоді, за словами журналіста, багато хто не хотів визнавати усю глибину проблем, а зараз є чітке розуміння цього. 

«Росія налаштована на війну в довгу, війну на виснаження. І за великим рахунком її хід не залежить від настроїв українського суспільства, військового потенціалу України і навіть від того, хто став новим хазяїном Білого дому. Він залежить лише від одного — оцінки російським президентом економічного стану Росії. Якщо Путін усвідомить, що цей стан не дозволяє йому продовжувати війну і загрожує існуванню його режиму, війна буде заморожена на позиціях, на яких на той момент перебуватимуть війська Росії та України. Із втратою Україною тієї частини своєї території, яка на той момент буде під контролем Росії. Поки Путін вважатиме, що економіка дозволяє йому воювати далі, він буде продовжуватиме війну», — поділився міркуваннями Портников.

 

Віталій Портников

За його прогнозами, російсько-українська війна може бути заморожена у січні-лютому 2025 року: російський диктатор використає зміну влади у США, щоб показати, що, якщо з ним розмовляють більш конструктивно,  він готовий припинити бойові дії. Якщо цього не станеться, швидше за все, вважає Портников, воєнні дії на території України у різному вигляді продовжуватимуться до кінця 2028-го — початку 2029 року. 

«Виходячи з цієї ситуації, ми, по-перше, повинні налаштовувати суспільство на виживання у багаторічній війні, а також до того, що після завершення війни мир може бути ще гіршим за неї, якщо Україна не отримає гарантії безпеки. По-друге, нам потрібно готуватися до того, що замороження конфлікту може відбутися на невигідних для України умовах, і шукати можливості для розвитку економіки України, насамперед, її військово-технічного потенціалу. Оскільки якщо в нас не буде гарантій безпеки, Україна може перетворитися на військову фортецю, і ілюзії про те, що тут можуть розвиватися якість інші сфери економіки, крім військово-промислового комплексу, мають бути відкинуті», — сказав публіцист. 

У зв’язку з цим, додав він, з людьми потрібно говорити чесно: вони не повинні розраховувати на якесь безбідне і щасливе життя в Україні у найближче десятиріччя. Тож в Україні мають залишитися люди, які хочуть бути українцями, будувати Україну, а не державу, що перетвориться на «маріонеткову конструкцію для сусідньої Росії». «Тобто має відбутися позитивна селекція. Щоб в Україні не створилась більшість, яка буде налаштована на те, щоб в країні не було війни за будь-яку ціну. Оскільки це означатиме домовленості з Москвою, а не з Вашингтоном, якщо Вашингтон не дасть нам гарантій», — пояснив Портников. 

Втім, на думку засновниці та директорки благодійного фонду Dignitas Любові Шипович, селекція в Україні вже відбувається. Однак носить вона інший характер: «Більшість громадян, які представляли найкращі верстви нашого населення, або загинули, або настільки втомлені і виснажені, що вже фізично не здатні служити». Волонтерка переконана: положення, у якому зараз перебуває Україна, в першу чергу визначається ситуацією на фронті. Між тим, запит, який вона найчастіше зараз чує від командирів, — це запит не на додаткове озброєння чи нове спорядження, а на людей. «У нас люди закінчуються в країні», — наголосила Шипович. 

 

Любов Шипович

Тому її фонд, який завжди займався технологічною допомогою Силам безпеки і оборони, останнім часом змушений включитись в процес мобілізації: «Ми адвакакували механізм спрощеного переведення з частини до частини для більш ефективного застосування кадрів в армії. Зараз активно працюємо над тим, щоб “відв’язати” посаду від звання — задля просування талановитих кадрів на вищі посади, працюємо з навчальними центрами, щоб підвищити якість підготовки. Робимо усе, щоб можно було максимально ефективно використовувати ту кількість людей, яка є в Силах оборони». 

Як зберегти єдність в суспільстві

Чим довше Україна йде по дорозі цієї виснажливої війни, тим більше в українському суспільстві утворюється окремих груп, які по-різному цю війну проживають — військові, ветерани, їхні сім’ї, переселенці, люди, які взагалі нічим не пожертвували і нічого не втратили. І розкол між цими групами може з часом збільшуватись. «Як нам цього не допустити? І що має робити громадянське суспільство для того, щоб попередити такий розкол?», — запитала в учасників дискусії Юлія Тимошенко.

 

Євген Глібовицький, Любов Шипович та Юлія Тимошенко

У відповідь директор «Інституту Фронтиру» Євген Глібовицький сказав: «Зараз є час інтеграції усіх з усіма. Ми мусимо вчити мови один одного. Громадянське суспільство — мову бізнесу, політичного сектору, академічної спільноти і так далі, а усі ці сектори — мову громадянського суспільства. Тому що ефективне розв'язання будь-яких задач стається тоді, коли формується коаліція між громадянським суспільством в усьому його різноголоссі і чинною владою. Мені здається, що це набагато краща коаліція, ніж коаліція вчорашніх регіоналів і правлячої партії під час голосування за бюджет в парламенті». 

На думку Глібовицького, якщо найближчим часом в Україні не відбудеться фундаментальних змін у відносинах між громадянином і державою, то подальший розвиток подій відбуватиметься за найгіршим сценарієм. «Держава повинна визнавати гідність громадян, а громадяни — свою відповідальність за державу», — означив Глібовицький сутність відносин, які, на його думку, мають бути між державою і суспільством. 

Євген Головаха погодився із тим, що без відповідальності громадян за державу вона не може бути успішною, і знов послався на соціологічні дослідження. Їхні результати свідчать, що для переважної більшості українців велику цінність має все, що пов’язано з їхньою національною приналежністю і відповідальністю перед державою. Однак з іншого боку, майже половина громадян не засуджує ухилянтів і більше половини вважають, що співгромадянам краще не довіряти. «Тож головна наша проблема — зробити так, щоб консолідація була не на словах, а на ділі. Ми маємо викорінювати в собі подвійну мораль», — сказав експерт. 

 

Євген Головаха, Віталій Портников та Євген Глібовицький

Тему консолідації і єдності суспільства продовжив Віталій Портников, назвавши їх запорукою виживання України і українців. «Ми маємо усвідомити одну просту річ: держава у війні — це корабель. І якщо він потоне, то загинуть усі. Дуже справедлива вимога до депутатів і міністрів, чиї діти, як полюбляють в нас казати, мають йти воювати. Але якщо Україна програє, той, хто так говорить, загине разом з депутатами, міністрами та їхніми дітьми. Бо це не просто війна за державність, це війна за українську національну присутність», — сказав Портников.

На його переконання, потрібно припинити повсякчас розбиратися один з одним, з’ясовуючи стосунки і намагаючись довести власну правоту з будь-якого питання. Ті, хто так поводяться, зауважив журналіст, «роблять пробоїни в кораблі», який дуже швидко може затонути з усіма, хто перебуває на його борту. Розбиратися можна буде вже після війни, вважає Портников: «Закінчиться війна, ми створимо комісію, яка розслідує обставини того, що відбулось, як це було свого часу в Ізраїлі, будемо карати, відправляти у відставку, змінювати владу. Національна консолідація має базуватись на ідеї спільного виживання. Виживемо — розберемось між собою, не виживемо як держава — з нами розберуться росіяни». 

 

На тому, що фізичне виживання не дорівнює виживанню українців як нації, акцентувала увагу і Любов Шипович. «Виживши фізично, але втративши державність, ми втратимо все. Від цього неможливо втекти. Навіть ті українці, які виїхали за кордон, якщо впаде українська державність, перестануть бути українцями. Вони будуть американцями українського походження, італійцями, німцями чи ірландцями українського походження. Але неможливо бути українцем, якщо немає такої держави, як Україна. Ми це бачимо з досвіду діаспори. Я абсолютно згодна з тим, що нам потрібно сьогодні максимально об’єднати всі наші зусилля», — сказала Шипович. 

Говорячи про об’єднання зусиль представників громадянського суспільства, Євген Глібовицький розповів про те, що останнім часом з’являється багато закритих майданчиків, де у безпечному режимі відбуваються дискусії, які не можуть вестись публічно. Це, на його думку, надзвичайно важливо, оскільки сприяє виробленню спільних позицій, спільного голосу. Маючи це, громадянське суспільство може більш ефективно вести діалог із владою, міжнародними партнерами і так далі. 

 

Євген Головаха, Віталій Портников, Євген Глібовицький, Любов Шипович, Юлія Тимошенко

«Не менш важливим є те, що ми починаємо проникати в бульбашки один одного. Чим швидше будуть об’єднуватися бульбашки громадянського суспільства, бізнесу, аналітично-експертної спільноти, церкви тощо, тим легше нам буде будувати коаліції за зміни. Мене непокоїть, те, що активність церкви останнім часом дуже послабшала, а також те, що ставлення до бізнесу часто обмежується фінансовим питанням. Бізнес — це не лише про гроші, а й про інституційну спроможність, про вміння управляти, про спроможність концентрувати навички та ресурси, для виконання складних проектів. Те саме стосується університетів, аналітичних центрів, адвокації інтересів України за кордоном і так далі. Тобто мені здається, що взаємопроникність і взаємоінтегрованість є дуже важливими, і їх треба посилювати», — сказав Глібовицький. 

Що є опорою стійкості українського суспільства?

На завершення дискусії модераторка попросила своїх співрозмовників назвати стовпи, на яких тримається стійкість українського суспільства. 

Директорка благодійного фонду Dignitas Любов Шипович переконана, що в основі цієї стійкості — вміння українців гуртуватися, створювати горизонтальні зв’язки і генерувати низові ініціативи. 

«Коли росіяни кажуть, що будуть бити по центрах прийняття рішень, українці посміхаються, бо знають, де в нас ті центри. В нас кожна невеличка групка українців — це вже центр. Я часто кажу — навіть якщо якимось чином ворогу вдасться захопити представників української чинної влади, в нас дуже швидко знову з’явиться керівництво», — іронізує Шипович. 

 

Євген Глібовицький та Любов Шипович 

Перевагою України у перші місяці повномасштабного вторгнення була, за її словами, децентралізація армії і швидкість прийняття рішень, коли взводний, ротний, комбриг могли прийняти рішення, не чекаючи погодження зверху. Цю властивість, на думку волонтерки, необхідно підсилювати, а не намагатись знов повернутись до структури радянської армії. Те ж саме стосується й інших сфер життя. «Чому в нас такий потужний волонтерський рух? Ми знаємо потреби військових частин безпосередньо від наших друзів, родичів, знайомих на фронті. І саме на цьому тримається наша єдність. Навіть якщо станеться катастрофа, і буде падати державність, оці осередки малої державності, які нічим не зруйнувати, допоможуть нам вистояти», — впевнена Любов Шипович. 

Директор «Інституту Фронтиру» Євген Глібовицький, відповідаючи на запитання про основу стійкості українців, вказав на різницю між ними і росіянами: «Ми освічені, росіяни теж освічені. Ми адаптивні, росіяни — теж. Але є речі, які нас дуже сильно відрізняють. Ми самостійні, а росіянам важко цю самостійність і суб'єктність проявляти. І друге, що нам допомагає, — нами рухає любов, а не безнадія і відчуженість від світу. Мені здається, що нам важливо не оскотинитися, якими б важкими не були наші переживання». 

Своєю чергою, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха порадив не забувати про те, що історія завжди на боці правди і справедливості. В Україні, нагадав він, були періоди, коли здавалось, що перспектив ніяких немає: «1983 рік — прихід Андропова, хто міг подумати, що через три роки буде перебудова. 19 серпня 1991 року — ГКЧП, мої друзі-дисиденти думали, що їх знов чекають табори, але з’явилася незалежна Україна. Думаю, що і зараз ми все одно маємо розраховувати на справедливість історії». 

А публіцист та журналіст Віталій Портников сказав, що стовпи, на яких трималась, тримається і буде триматися Україна у наступний період протистояння — це український солдат, український народ і підтримка демократичного світу. «Я впевнений, що ці три підвалини і будуть запорукою нашого виживання та успіху», — резюмував Портников.   

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Читайте також
Війна дронів: як волонтери допомагають війську здобувати перевагу на полі бою
Два роки повномасштабної війни, 10 років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 3
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 2
«Світ на грані: значення української перемоги»
Ганна Гопко: Членство України в НАТО — єдина гарантія стійкого та тривалого миру на європейському континенті
Алім Алієв: Після початку російського вторгнення Україна почала набувати суб’єктність
Розмова про перемогу, відновлення та модернізацію України. Для чого збирається Форум громадянського суспільства
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вчені винайшли нову формулу ідеального вареного яйця: в чому полягає метод
Telegraf
2025-02-07T17:36:05Z
Браузер Edge стежитиме за вашим екраном, щоб захистити від шахраїв
24tv
2025-02-07T17:09:55Z
В Іспанії у затопленій печері знайшли 1900-річне давньоримське святилище
УкраинФорм
2025-02-07T16:54:05Z
Яке "залізо" обирають геймери? Steam оновив дані про найпопулярніші комплектуючі для ПК
Знай
2025-02-07T16:51:32Z
ТОП-10 смартфонів із кремнієво-вуглецевими батареями
InternetUA
2025-02-07T16:43:29Z
Джерело чистої енергії: вчені виявили найбільше у світі підземне термальне озеро
Фокус
2025-02-07T16:42:51Z
The Verge: соратники Маска увійшли до відомства, яке прогнозує погоду і досліджує океан
InternetUA
2025-02-07T16:37:28Z
Клопотенко зустрівся із Кличком: соцмережа здивована одягом кулінара
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:36:55Z
Британія вимагає від Apple доступ до зашифрованих даних користувачів – WP
iPress
2025-02-07T16:34:31Z
Удача та гроші будуть липнути до вас: мольфар сказав, що завжди треба носити в кишені
GlavRed
2025-02-07T17:27:55Z
Швидкі бананові оладки без цукру: рецепт від судді "Мастер Шеф" Ярославського
Политека
2025-02-07T16:42:36Z
Як забезпечити собі розкішне життя і стати улюбленцем фортуни: порада, якій 1000 років
TSN
2025-02-07T16:36:36Z
Млинці з начинкою з кисломолочного сиру, які ніколи не рвуться: рецепт зі старої українською книги
TSN
2025-02-07T16:36:34Z
Завжди думайте про їжу для них: експертка розповіла про найслухняніші породи собак
Фокус
2025-02-07T16:30:02Z
Як пити віскі з колою: що додати, щоб було смачно
GlavRed
2025-02-07T16:27:45Z
Глибокі, але закриті: які ТОП-3 знаки зодіаку не люблять розмовляти
GlavRed
2025-02-07T16:27:38Z
Навіть якщо відрізати чистий шматок: лікар пояснив, чи можна їсти хліб із цвіллю
GlavRed
2025-02-07T16:18:32Z
Краще не ризикувати: ці 5 речей не можна прати у машинці
24tv
2025-02-07T16:12:22Z
Підпалив Укрпошту: в Харкові судитимуть 18-річного хлопця, якого завербували росіяни
InternetUA
2025-02-07T17:28:27Z
У Херсоні внаслідок атаки БпЛА загинув працівник газової служби
1News
2025-02-07T17:13:40Z
У Львові жінка загинула під колесами тролейбуса: подробиці трагедії
TSN
2025-02-07T17:06:00Z
У американських корів виявили ще один штам пташиного грипу
AgroPortal
2025-02-07T17:00:41Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:51:49Z
Українку витурили з Польщі, і просто на кордоні її взяли під варту
Telegraf
2025-02-07T16:51:06Z
У Києві поліція встановлює обставини побиття ще одного підлітка
УкраинФорм
2025-02-07T16:42:31Z
Втрата свідомості та галюцинації: на Дніпропетровщині підліток отруївся Revo
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:36:47Z
У Швеції завершили ідентифікацію загиблих внаслідок стрілянини
Европейская правда
2025-02-07T16:31:39Z
Товариські матчі: Карпати розтрощили Динамо Батумі, розгромна поразка Кривбасу та інше
Football.ua
2025-02-07T17:37:08Z
Зимове трансферне вікно-2025 побило всі рекорди: які країни найбільше витратили грошей
24tv
2025-02-07T17:30:43Z
Реал Мадрид – Атлетіко: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ла Ліги
TSN
2025-02-07T17:04:46Z
"У ньому досі палає вогонь": промоутер Усика оцінив шанси Джошуа у потенційній битві проти Ф'юрі
24tv
2025-02-07T16:54:27Z
Анчелотті: Кажуть, система надає перевагу Реалу, але коли ми хочемо змінити її, це відкидається
Football.ua
2025-02-07T16:48:21Z
Захарова влаштувала істерику через недопуск Росії до чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:12:28Z
Довбик різко відреагував на інформацію про травму коліна
24tv
2025-02-07T16:12:08Z
Не зв'язуйтеся з левом: "Канело" підписав контракт з Туркі Аль аш-Шейхом на чотири мегафайти
24tv
2025-02-07T15:39:30Z
Хокей: «Крижинка» пропустила 15 шайб від «Київ Кепіталз»
УкраинФорм
2025-02-07T15:36:32Z
Військові показали знищення ворожого Сонцепьока
1News
2025-02-07T17:36:54Z
Що насправді відбувається в Торецьку: чи захопили місто окупанти
GlavRed
2025-02-07T17:27:48Z
Тримаємо оборону: українські військові спростували захоплення Торецька
УкраинФорм
2025-02-07T17:27:18Z
Бійці полку «Ахіллес» відбили черговий штурм росіян на Куп’янському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T17:27:17Z
Чи захопив ворог Торецьк: у DeepState відповіли
TSN
2025-02-07T17:24:08Z
Названо кількість далекобійних операцій на території Росії
1News
2025-02-07T17:18:50Z
На ТОТ Донеччини через нестачу води загострюється гуманітарна криза - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-02-07T17:18:41Z
Ворог за день майже 20 разів атакував Нікопольський район - пошкоджені інфраструктура, ЛЕП і будинки
УкраинФорм
2025-02-07T17:18:32Z
Під Києвом пропонують роботу для студентів на виробництві з зарплатою до 25 тисяч гривень
Telegraf
2025-02-07T16:51:36Z
Відома російська ведуча "злила" зрадницю Лоліту - що сталося
GlavRed
2025-02-07T17:27:32Z
Демі Мур розсекретила свій улюблений засіб для волосся
Вива
2025-02-07T17:12:19Z
У Києві відкрилася виставка кераміки трипільської культури до 175-річчя Вікентія Хвойки
УкраинФорм
2025-02-07T17:09:58Z
Хто переможе – меседжі, сильний вокал чи тренди: огляд усіх пісень фіналістів Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-07T17:06:12Z
Які фільми найбільше дивилися українці на Megogo: рейтинг
Gazeta UA
2025-02-07T16:51:34Z
4 найкращі фільми у жанрі фентезі, які змінять ваш погляд на реальність
24tv
2025-02-07T16:48:15Z
Є докази для Гааги: загарбники випустили у прокат фільм про захоплення Маріуполя
УкраинФорм
2025-02-07T16:42:12Z
Головні фаворити та відкриття Нацвідбору: відверте інтерв'ю з гуртом Ziferblat
24tv
2025-02-07T16:33:40Z
Виступала разом з Іво Бобулом: де зараз Лілія Сандулесу, яка була популярною у 90-х
Telegraf
2025-02-07T16:33:34Z
Водний канал в Аргентині став криваво-червоним: моторошні кадри
24tv
2025-02-07T17:36:39Z
У російських військових експертів черговий напад екстазу
GlavRed
2025-02-07T17:27:26Z
Без "бусифікації" та "людоловів": ЗСУ анонсували новий етикет для працівників ТЦК
Хвиля
2025-02-07T17:24:28Z
Чи можна вірити ворожкам у тіктоці: священник дав чітку відповідь
24tv
2025-02-07T17:21:21Z
Російський КАБ збила "експериментальна зброя": в ЗМІ розкрили таємничу зброю ЗСУ
GlavRed
2025-02-07T17:18:20Z
Учні за кордоном не хочуть обирати навчання за українознавчим компонентом
24tv
2025-02-07T17:09:05Z
"Вчора я плакала весь день": спогади українки, яка стала свідком стрілянини у шведській школі
24tv
2025-02-07T17:06:16Z
ГеройCar та ЕVA збирають на армію мотоциклів для ЗСУ
TSN
2025-02-07T17:06:10Z
Може сісти на 8 років: судитимуть командира військової частини, в чому обвинувачують
Политека
2025-02-07T17:03:05Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта – ГУР
1News
2025-02-07T15:12:58Z
Як правильно зберігати часник, щоб не висохнув: поради від господинь
24tv
2025-02-07T15:12:33Z
Вчені виявили, що звичайна трава може допомогти в лікуванні раку товстої кишки
Portaltele
2025-02-07T14:43:53Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T14:15:59Z
Долар різко "впав": яким буде курс валют з 10 лютого
GlavRed
2025-02-07T17:27:43Z
Ціни зросли на 23% за тиждень: в України стрімко дорожчає популярний овоч
GlavRed
2025-02-07T17:27:01Z
Обрізані гілки комунальними службами: чи можна їх збирати на дрова
24tv
2025-02-07T17:06:59Z
Росія хоче розширити можливості з арешту активів західних компаній - Reuters
УкраинФорм
2025-02-07T17:06:53Z
"Нафтогаз" поверне гроші: які документи потрібно подати
Знай
2025-02-07T17:06:08Z
Міжнародні резерви України на початок лютого становили $43 мільярди - Нацбанк
УкраинФорм
2025-02-07T17:00:12Z
Через аномальну спеку фермери в Аргентині можуть лишитися без врожаю
AgroNews
2025-02-07T16:27:30Z
Помітно дорожче, ніж у січні: супермаркети оновили ціни на популярну зелень
Знай
2025-02-07T16:21:12Z
Уряд затвердив порядок використання коштів на добудову реабілітаційного центру «Галичина»
УкраинФорм
2025-02-07T16:09:33Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Які авто зі США найпопулярніші серед українців
360ua.news
2025-02-07T15:30:33Z
В Україні виготовили авторефрижератор на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-02-07T15:09:25Z
Що потрібно знати про миття автомобіля: важливі рекомендації від експертів
ТСН
2025-02-07T14:07:43Z
Трамп заявив, що USAID необхідно ліквідувати. Каже про "нечуваний рівень корупції"
Лига
2025-02-07T17:37:52Z
Маск показав фото у кабінеті Трампа та в кепці на його підтримку
InternetUA
2025-02-07T17:37:21Z
"Треба коня купувати": росіяни скаржаться на удари по своїх НПЗ
24tv
2025-02-07T17:36:56Z
Сучасний варіант пейджерів Хезболли? Проти російських військових влаштували геніальну диверсію
Telegraf
2025-02-07T17:36:54Z
Журнал TIME посадив у крісло президента США чоловіка, який любить Трампа: фото
TSN
2025-02-07T17:36:45Z
"Строкової служби не буде": нардеп заявив, що в Україні введуть нові правила
GlavRed
2025-02-07T17:36:44Z
У Росії є проблема, яка може підштовхнути Путіна до перемовин щодо завершення війни
24tv
2025-02-07T17:36:36Z
У Франції почали розслідування проти Маскового X
Европейская правда
2025-02-07T17:36:23Z
Кабмін повернув Держкіно в підпорядкування Мінкульту
Детектор М
2025-02-07T17:30:55Z