MY.UAНовини
«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства
«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства

«Кожна невеличка група українців — це вже центр прийняття рішень». Про що говорили на Форумі розвитку громадянського суспільства

Єдність — єдиний спосіб вижити державі та суспільству в довгій війні.

Цьогорічний 13-й Форум розвитку громадянського суспільства відбувся у Міжнародний день волонтера і був присвячений темі єдності та стійкості українців в умовах великої війни. Тон події задав правозахисник, громадський діяч, журналіст і військовий Максим Буткевич, який нещодавно був звільнений з російського полону. «Україна — це те, що в наших руках, і її майбутнє залежить від нас самих, українців, і того, наскільки ми будемо самоорганізованими, стійкими та сильними», — сказав він у своєму вітальному слові під час відкриття Форуму.

Про те, на чому базується стійкість українців, як не втратити єдність у суспільстві, а також про формулу успішної співпраці влади та громадського сектору йшлося під час панельної дискусії «Як ми можемо вистояти у довгій війні?», що відбулась в рамках Форуму.       

У ній взяли участь: 

  • публіцист та журналіст Віталій Портников;
  • директор інституту соціології НАН України Євген Головаха;
  • засновниця та директорка благодійного фонду Dignitas Любов Шипович
  • директор «Інституту Фронтиру», член Наглядової ради Суспільного Євген Глібовицький

Оцінка ситуації, в який перебуває зараз Україна

Ведуча Ukraїner Юлія Тимошенко, яка модерувала дискусію, запропонувала розпочати розмову з оцінки того стану, у якому сьогодні знаходяться українська держава та суспільство.

За словами директора Інституту соціології Євгена Головахи, для українського суспільства сьогодні настав час суворого реалізму: «Коли наприкінці 2022 року ми опитували наших громадян, більшість була впевнена, що війна закінчиться через пів року, максимум через рік. Останнє ж опитування показало, що 60% українців навіть не беруться робити прогнози щодо цього. А затятих оптимістів, які вважають, що війна закінчиться найближчим часом, залишилось зовсім небагато. Тож зрозуміло, що питання виживання в умовах такої довгої і суворої війни — дуже важливе». 

Перехід від того «адреналінового» оптимізму, який панував в українському суспільстві у 2022 році, до стану суворого реалізму, у якому зараз перебуває більшість громадян України, Головаха вважає нормальним явищем. Він необхідний, щоб українці могли налаштовуватись на життя під час виснажливої війни, яке вимагає стійкості, виносливості й готовності працювати в дуже непростих обставинах.

Євген Головаха

«Рівень дистресу у наших громадян (стан людини, яка довгий час знаходиться під впливом фізичного, психоемоційного або соціального навантаження — “ДМ”), як це не дивно, був високим ще до початку повномасштабного вторгнення. У 2022 році, згідно з нашими вимірюваннями цього показника, він, як не дивно, знизився. А потім через відсутність позитивних новин, знов погіршився. Але все одно переважна більшість громадян України сьогодні знаходиться у рівноважному стані, і в них не фіксується такий рівень дистресу, який міг би зруйнувати життя людини, а відповідно — суспільство і державу», — розповів соціолог. 

Дані, які очолюваний ним Інститут отримав в результаті нещодавного соціологічного дослідження, свідчать про те, що потенціал стійкості в українців зберігається. Хоча й поступово вичерпується.

Публіцист Віталій Портников не став оцінювати психологічний стан українців, давши натомість оцінку тому, в якому положенні нині перебуває сама Україна. Воно, на його думку, не дуже відрізняється від того, в якому країна перебувала у лютому 2022 року. Просто тоді, за словами журналіста, багато хто не хотів визнавати усю глибину проблем, а зараз є чітке розуміння цього. 

«Росія налаштована на війну в довгу, війну на виснаження. І за великим рахунком її хід не залежить від настроїв українського суспільства, військового потенціалу України і навіть від того, хто став новим хазяїном Білого дому. Він залежить лише від одного — оцінки російським президентом економічного стану Росії. Якщо Путін усвідомить, що цей стан не дозволяє йому продовжувати війну і загрожує існуванню його режиму, війна буде заморожена на позиціях, на яких на той момент перебуватимуть війська Росії та України. Із втратою Україною тієї частини своєї території, яка на той момент буде під контролем Росії. Поки Путін вважатиме, що економіка дозволяє йому воювати далі, він буде продовжуватиме війну», — поділився міркуваннями Портников.

 

Віталій Портников

За його прогнозами, російсько-українська війна може бути заморожена у січні-лютому 2025 року: російський диктатор використає зміну влади у США, щоб показати, що, якщо з ним розмовляють більш конструктивно,  він готовий припинити бойові дії. Якщо цього не станеться, швидше за все, вважає Портников, воєнні дії на території України у різному вигляді продовжуватимуться до кінця 2028-го — початку 2029 року. 

«Виходячи з цієї ситуації, ми, по-перше, повинні налаштовувати суспільство на виживання у багаторічній війні, а також до того, що після завершення війни мир може бути ще гіршим за неї, якщо Україна не отримає гарантії безпеки. По-друге, нам потрібно готуватися до того, що замороження конфлікту може відбутися на невигідних для України умовах, і шукати можливості для розвитку економіки України, насамперед, її військово-технічного потенціалу. Оскільки якщо в нас не буде гарантій безпеки, Україна може перетворитися на військову фортецю, і ілюзії про те, що тут можуть розвиватися якість інші сфери економіки, крім військово-промислового комплексу, мають бути відкинуті», — сказав публіцист. 

У зв’язку з цим, додав він, з людьми потрібно говорити чесно: вони не повинні розраховувати на якесь безбідне і щасливе життя в Україні у найближче десятиріччя. Тож в Україні мають залишитися люди, які хочуть бути українцями, будувати Україну, а не державу, що перетвориться на «маріонеткову конструкцію для сусідньої Росії». «Тобто має відбутися позитивна селекція. Щоб в Україні не створилась більшість, яка буде налаштована на те, щоб в країні не було війни за будь-яку ціну. Оскільки це означатиме домовленості з Москвою, а не з Вашингтоном, якщо Вашингтон не дасть нам гарантій», — пояснив Портников. 

Втім, на думку засновниці та директорки благодійного фонду Dignitas Любові Шипович, селекція в Україні вже відбувається. Однак носить вона інший характер: «Більшість громадян, які представляли найкращі верстви нашого населення, або загинули, або настільки втомлені і виснажені, що вже фізично не здатні служити». Волонтерка переконана: положення, у якому зараз перебуває Україна, в першу чергу визначається ситуацією на фронті. Між тим, запит, який вона найчастіше зараз чує від командирів, — це запит не на додаткове озброєння чи нове спорядження, а на людей. «У нас люди закінчуються в країні», — наголосила Шипович. 

 

Любов Шипович

Тому її фонд, який завжди займався технологічною допомогою Силам безпеки і оборони, останнім часом змушений включитись в процес мобілізації: «Ми адвакакували механізм спрощеного переведення з частини до частини для більш ефективного застосування кадрів в армії. Зараз активно працюємо над тим, щоб “відв’язати” посаду від звання — задля просування талановитих кадрів на вищі посади, працюємо з навчальними центрами, щоб підвищити якість підготовки. Робимо усе, щоб можно було максимально ефективно використовувати ту кількість людей, яка є в Силах оборони». 

Як зберегти єдність в суспільстві

Чим довше Україна йде по дорозі цієї виснажливої війни, тим більше в українському суспільстві утворюється окремих груп, які по-різному цю війну проживають — військові, ветерани, їхні сім’ї, переселенці, люди, які взагалі нічим не пожертвували і нічого не втратили. І розкол між цими групами може з часом збільшуватись. «Як нам цього не допустити? І що має робити громадянське суспільство для того, щоб попередити такий розкол?», — запитала в учасників дискусії Юлія Тимошенко.

 

Євген Глібовицький, Любов Шипович та Юлія Тимошенко

У відповідь директор «Інституту Фронтиру» Євген Глібовицький сказав: «Зараз є час інтеграції усіх з усіма. Ми мусимо вчити мови один одного. Громадянське суспільство — мову бізнесу, політичного сектору, академічної спільноти і так далі, а усі ці сектори — мову громадянського суспільства. Тому що ефективне розв'язання будь-яких задач стається тоді, коли формується коаліція між громадянським суспільством в усьому його різноголоссі і чинною владою. Мені здається, що це набагато краща коаліція, ніж коаліція вчорашніх регіоналів і правлячої партії під час голосування за бюджет в парламенті». 

На думку Глібовицького, якщо найближчим часом в Україні не відбудеться фундаментальних змін у відносинах між громадянином і державою, то подальший розвиток подій відбуватиметься за найгіршим сценарієм. «Держава повинна визнавати гідність громадян, а громадяни — свою відповідальність за державу», — означив Глібовицький сутність відносин, які, на його думку, мають бути між державою і суспільством. 

Євген Головаха погодився із тим, що без відповідальності громадян за державу вона не може бути успішною, і знов послався на соціологічні дослідження. Їхні результати свідчать, що для переважної більшості українців велику цінність має все, що пов’язано з їхньою національною приналежністю і відповідальністю перед державою. Однак з іншого боку, майже половина громадян не засуджує ухилянтів і більше половини вважають, що співгромадянам краще не довіряти. «Тож головна наша проблема — зробити так, щоб консолідація була не на словах, а на ділі. Ми маємо викорінювати в собі подвійну мораль», — сказав експерт. 

 

Євген Головаха, Віталій Портников та Євген Глібовицький

Тему консолідації і єдності суспільства продовжив Віталій Портников, назвавши їх запорукою виживання України і українців. «Ми маємо усвідомити одну просту річ: держава у війні — це корабель. І якщо він потоне, то загинуть усі. Дуже справедлива вимога до депутатів і міністрів, чиї діти, як полюбляють в нас казати, мають йти воювати. Але якщо Україна програє, той, хто так говорить, загине разом з депутатами, міністрами та їхніми дітьми. Бо це не просто війна за державність, це війна за українську національну присутність», — сказав Портников.

На його переконання, потрібно припинити повсякчас розбиратися один з одним, з’ясовуючи стосунки і намагаючись довести власну правоту з будь-якого питання. Ті, хто так поводяться, зауважив журналіст, «роблять пробоїни в кораблі», який дуже швидко може затонути з усіма, хто перебуває на його борту. Розбиратися можна буде вже після війни, вважає Портников: «Закінчиться війна, ми створимо комісію, яка розслідує обставини того, що відбулось, як це було свого часу в Ізраїлі, будемо карати, відправляти у відставку, змінювати владу. Національна консолідація має базуватись на ідеї спільного виживання. Виживемо — розберемось між собою, не виживемо як держава — з нами розберуться росіяни». 

 

На тому, що фізичне виживання не дорівнює виживанню українців як нації, акцентувала увагу і Любов Шипович. «Виживши фізично, але втративши державність, ми втратимо все. Від цього неможливо втекти. Навіть ті українці, які виїхали за кордон, якщо впаде українська державність, перестануть бути українцями. Вони будуть американцями українського походження, італійцями, німцями чи ірландцями українського походження. Але неможливо бути українцем, якщо немає такої держави, як Україна. Ми це бачимо з досвіду діаспори. Я абсолютно згодна з тим, що нам потрібно сьогодні максимально об’єднати всі наші зусилля», — сказала Шипович. 

Говорячи про об’єднання зусиль представників громадянського суспільства, Євген Глібовицький розповів про те, що останнім часом з’являється багато закритих майданчиків, де у безпечному режимі відбуваються дискусії, які не можуть вестись публічно. Це, на його думку, надзвичайно важливо, оскільки сприяє виробленню спільних позицій, спільного голосу. Маючи це, громадянське суспільство може більш ефективно вести діалог із владою, міжнародними партнерами і так далі. 

 

Євген Головаха, Віталій Портников, Євген Глібовицький, Любов Шипович, Юлія Тимошенко

«Не менш важливим є те, що ми починаємо проникати в бульбашки один одного. Чим швидше будуть об’єднуватися бульбашки громадянського суспільства, бізнесу, аналітично-експертної спільноти, церкви тощо, тим легше нам буде будувати коаліції за зміни. Мене непокоїть, те, що активність церкви останнім часом дуже послабшала, а також те, що ставлення до бізнесу часто обмежується фінансовим питанням. Бізнес — це не лише про гроші, а й про інституційну спроможність, про вміння управляти, про спроможність концентрувати навички та ресурси, для виконання складних проектів. Те саме стосується університетів, аналітичних центрів, адвокації інтересів України за кордоном і так далі. Тобто мені здається, що взаємопроникність і взаємоінтегрованість є дуже важливими, і їх треба посилювати», — сказав Глібовицький. 

Що є опорою стійкості українського суспільства?

На завершення дискусії модераторка попросила своїх співрозмовників назвати стовпи, на яких тримається стійкість українського суспільства. 

Директорка благодійного фонду Dignitas Любов Шипович переконана, що в основі цієї стійкості — вміння українців гуртуватися, створювати горизонтальні зв’язки і генерувати низові ініціативи. 

«Коли росіяни кажуть, що будуть бити по центрах прийняття рішень, українці посміхаються, бо знають, де в нас ті центри. В нас кожна невеличка групка українців — це вже центр. Я часто кажу — навіть якщо якимось чином ворогу вдасться захопити представників української чинної влади, в нас дуже швидко знову з’явиться керівництво», — іронізує Шипович. 

 

Євген Глібовицький та Любов Шипович 

Перевагою України у перші місяці повномасштабного вторгнення була, за її словами, децентралізація армії і швидкість прийняття рішень, коли взводний, ротний, комбриг могли прийняти рішення, не чекаючи погодження зверху. Цю властивість, на думку волонтерки, необхідно підсилювати, а не намагатись знов повернутись до структури радянської армії. Те ж саме стосується й інших сфер життя. «Чому в нас такий потужний волонтерський рух? Ми знаємо потреби військових частин безпосередньо від наших друзів, родичів, знайомих на фронті. І саме на цьому тримається наша єдність. Навіть якщо станеться катастрофа, і буде падати державність, оці осередки малої державності, які нічим не зруйнувати, допоможуть нам вистояти», — впевнена Любов Шипович. 

Директор «Інституту Фронтиру» Євген Глібовицький, відповідаючи на запитання про основу стійкості українців, вказав на різницю між ними і росіянами: «Ми освічені, росіяни теж освічені. Ми адаптивні, росіяни — теж. Але є речі, які нас дуже сильно відрізняють. Ми самостійні, а росіянам важко цю самостійність і суб'єктність проявляти. І друге, що нам допомагає, — нами рухає любов, а не безнадія і відчуженість від світу. Мені здається, що нам важливо не оскотинитися, якими б важкими не були наші переживання». 

Своєю чергою, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха порадив не забувати про те, що історія завжди на боці правди і справедливості. В Україні, нагадав він, були періоди, коли здавалось, що перспектив ніяких немає: «1983 рік — прихід Андропова, хто міг подумати, що через три роки буде перебудова. 19 серпня 1991 року — ГКЧП, мої друзі-дисиденти думали, що їх знов чекають табори, але з’явилася незалежна Україна. Думаю, що і зараз ми все одно маємо розраховувати на справедливість історії». 

А публіцист та журналіст Віталій Портников сказав, що стовпи, на яких трималась, тримається і буде триматися Україна у наступний період протистояння — це український солдат, український народ і підтримка демократичного світу. «Я впевнений, що ці три підвалини і будуть запорукою нашого виживання та успіху», — резюмував Портников.   

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Читайте також
Війна дронів: як волонтери допомагають війську здобувати перевагу на полі бою
Два роки повномасштабної війни, 10 років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 3
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 2
«Світ на грані: значення української перемоги»
Ганна Гопко: Членство України в НАТО — єдина гарантія стійкого та тривалого миру на європейському континенті
Алім Алієв: Після початку російського вторгнення Україна почала набувати суб’єктність
Розмова про перемогу, відновлення та модернізацію України. Для чого збирається Форум громадянського суспільства
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как Правильно Ухаживать За Кухонным Смесителем: Советы Для Блеска И Долговечности
Comments UA
2025-07-21T04:06:00Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Какие овощи и фрукты нельзя консервировать, но некоторые хозяйки заготавливают их на зиму
TSN
2025-07-20T08:18:37Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z