Низькі зарплати викладачів українських вишів у порівнянні з низкою країн Близького Сходу та падіння престижності професії проаналізував доктор економічних наук, професор Олександр Костюк на своїй фейсбук-сторінці, пише 24 Канал.
Що демонструє аналіз викладацьких зарплат в Україні і на Близькому Сході
Олександр Костюк зауважує, що викладацькі зарплати в Україні не дотягують до рівня зарплати викладачів в арабських країнах навіть станом на 2014 рік. При цьому ВВП у цих країнах значно менший, ніж в Україні.
Педагог наводить як приклад дослідження одного з видань щодо заробітних плат, яке було проведене у 12 арабських країнах. Так, найвищі зарплати викладачів державних університетів у Лівані та країнах Перської затоки.
Педагоги Сирії отримували у 2014 році дохід у 13 тисяч доларів на рік. Це більше ніж українські викладачі мають зараз.
В Іраку, Лівії, Марокко та Сирії професори починали із зарплати менш як 13 тисяч доларів на рік. Найбільш високооплачувані науковці в Ємені та Марокко заробляють близько 22 тисячі доларів і 30 тисяч доларів на рік відповідно. При цьому, ВВП на душу населення в цих двох країнах відповідно у 10 та майже у півтора раза менший за показник України. Суспільний престиж професії викладача університету в цих двох країнах значно вищий,
– коментує Костюк.
Високі зарплати для науковців Тунісу, Йорданії та Іраку. Костюк зазначає, що при нижчому ВВП на душу і населення в Йорданії у 2023 році, їх науковці заробляють майже 60 тисяч доларів на рік.
Зарплата викладача в Україні навряд чи перевищує 5 – 6 тисяч доларів на рік. Невже Йорданія – це інша планета?
– пише Костюк
Ще важливий фактор – у кожній з досліджуваних країн, окрім Сирії та Катару, академічні зарплати були вищими за середні зарплати їх співвітчизників протягом року. Про Україну так сказати наврядчи можна, а це свідчить про перестиж професії.
Отже, наведені арабські країни нагадують іншу планету, якщо мова йде про заробітну плату викладачів університетів,
– підсумовує Костюк
Аналіз професора Костюка / фейсбук-сторінка Alex Kostyuk
Професор акцентує, що не зрозуміло у чому полягали реформи вищої освіти України та чому було девальвовано суспільний престиж професії викладача університету, який зараз нижче, ніж у Сирії зразка 2014 року.