Про це кореспондентові Укрінформу розповіла одна з організаторок акції Марина Переходова.
«Нас шестеро і ми розпочали голодування 4 грудня. Ми постійно проживаємо в зоні радіаційного забруднення і маємо багато хронічних хвороб. На ті виплати, які ми отримуємо, неможливо навіть проіснувати. Ми впродовж двох років писали різні звернення, а отримували безглузді відписки, тому іншого виходу в нас зараз немає», - зазначила Переходова.
За її словами, людям, які проживають у зоні радіаційного забруднення, суттєво скоротили доплати до пенсій, які вони отримували раніше. При цьому у 2025 році їх розмір зменшиться ще.
Переходова додала, що серед учасників голодування – люди, які мають вроджені вади серця, онкологічні захворювання, ліквідатор аварії на ЧАЕС, а також людина, яка відстоює право на виплати своєї доньки, що народилася з інвалідністю.
«До нас приїжджали лікарі, робили забір крові й констатували зниження рівня глюкози в усіх. Вчора нам зробили кардіограми, які теж демонструють погіршення стану нашого здоров’я. Сьогодні прийшла кардіолог і вмовляє нас погодитися на крапельниці», - додала учасниця голодування.
З людьми зустрічалися міський голова Овруча та начальник Коростенської РВА. Сьогодні, 10 грудня, з учасників акції має відвідати представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Акція проходить в пункті незламності на території місцевої бібліотеки.
Наразі на обліку в області перебуває 358,2 тис. пенсіонерів, з яких майже 30% є потерпілими від аварії на Чорнобильській АЕС.
Пенсійне забезпечення потерпілих унаслідок аварії на ЧАЕС регулює Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, доплата до пенсій непрацюючим пенсіонерам, що проживають на території радіоактивного забруднення, була прописана у статті 39 цього закону, дію якої у 2015 році припинили, а у 2018 році Конституційний суд визнав це неконституційним. Тож люди відреагували на таку юридичну колізію і спочатку зверталися у Пенсійний фонд за перерахуванням пенсій, а коли там відмовляли, йшли в суди, які ухвалювали рішення на їхню користь, визначаючи доплату в розмірі від однієї до трьох мінімальних зарплат (залежно від зони радіоактивного ураження, де проживає людина). Окрім того, певні судові рішення визначали розрахунок не за мінімальною зарплатою, а за розміром прожиткового мінімуму. У подальшому Пенсійний фонд виконував судові рішення, здійснюючи перерахунки пенсій. Таку доплату виплачували тільки тим пенсіонерам, які зверталися до судів.
Як повідомляв Укрінформ, у бюджеті на 2024 рік змінилися розрахунки. Там чітко визначили сталу величину доплати до пенсії у розмірі 1600 грн. Відтак, якщо минулого року за мінімальною зарплатою люди отримували до 13 тис. грн доплати, то за прожитковим мінімумом – трохи більше ніж 5 тис. грн. Тобто різниця – орієнтовно 7000 грн.