Незважаючи на те що за простою логікою вибори під час війни неможливі, ця тема не сходить с повістки дня як в Україні, так і серед західних союзників. І наче б то президент, влада вже сказали своє останнє слово: вибори під час бойових дій – неможливі. Та поза тим рухи в цьому напрямку в Україні продовжуються: проводяться опитування політичних вподобань українців на гіпотетичних президентських виборах, публікують політичні рейтинги… А з цього можна зробити висновок, що диму без вогню не буває.
То будуть чи не будуть вибори в Україні найближчим часом, Коротко про розповів голова ГО "Комітет виборців України", політолог, доктор історичних наук Олексій Кошель.
Потреба в замірах суспільної думки є завжди
- Чи є шанси на вибори в Україні в 2025 році?
- Цей шанс прямо пропорційно залежить від питання завершення війни і зупинки дії правового режиму воєнного стану. В нашій Конституції чітко передбачена заборона на проведення парламентських виборів, а також непрямо ця норма поширюється і на президентські та місцеві вибори.
- Якщо немає впевненості стосовно виборів, то навіщо зараз соцопитування вимірюють рейтинги кандидатів, для чого це робиться?
- Політика завжди була цинічною, тому навіть в умовах гострої фази війни, і рік тому, і два рейтинги кандидатів довіри коригували. З одного боку, це соціологічні опитування на рівні держави, щоб влада могла корегувати свою лінію поведінки. Також опитуваннями політичні партії заміряють настрої в суспільстві, щоб також розуміти своє місце в сприйнятті виборців.
Інша справа, що в публічній площині раніше була лише частина опитувань, які стосувалися питання довіри до політиків та інституцій. Але загалом це неправильно та цинічно, коли в умовах війни працюють виборчі штаби і багато чого іншого з виборчих технологій.
- А як створюються списки кандидатів на рейтинги - по інерції з відомих політиків, чи є якась метода?
- Кожна соціологічна служба вкладає свою логіку в формування листа опитування. Це можуть буди медійні особи, які є лідерами політичних сил, щодо яких експерти публічно припускають можливість їх балотування на виборах.
- Тобто опитування без виборів теж мають сенс?
- Навпаки, трата коштів на опитування та на активну партійну діяльність в умовах війни, м'яко кажучи, нерозумна.
Електронні вибори – це зло
- Зараз дуже активно обговорюється тема проведення виборів через інтернет. Наскільки це реально в Україні і наскільки це потрібно?
- Це була виборча обіцянка президента Зеленського, але це було величезною помилкою, яка загрожує катастрофічними результатами. На щастя, багато представників влади це вже починають розуміти. Чому помилка? Тут є декілька причин.
Перша - це загроза кібервтручання з боку Росії, і це зараз розуміють багато європейців та багато країн світу, які поволі відмовляються від електронного голосування. Лише впродовж цього року було паралізовано роботу багатьох банківських структур в Європі саме через кібервтручання. Кілька відомих банків зазнавали масштабних кібератак, і їхня робота була зупинена. І такі приклади мають стати холодним душем для тих представників, які ще розраховують на проведення електронних виборів. (Останній приклад – вибори в Румунії.)
Питання номер два - не менш важливе. Це довіра до результатів електронного голосування. Оскільки у нас кожна виборча кампанія завершується звинуваченнями тієї чи іншої сторони щодо масових зловживань, то запровадження електронного голосування може стати ще більшою основою для таких звинувачень.
- Наскільки великий шанс на зміну лідерів політичних уподобань українців, стара команда вже відходить?
- Ні, вони ще довго будуть впливати на ситуацію в країні. Тимошенко, Порошенко залишаються достатньо впливовими політиками, яких не варто списувати тому, що ми маємо дуже великі шанси побачити їх в парламенті нового скликання.
Але якщо загалом характеризувати, я переконаний, що в парламенті побачимо близько половини або більше половини нових обличь учасників бойових дій чи відомих волонтерів.
Залужний може повторити феномен Ющенка
- Валерій Залужний зараз лідирує в усіх президентських опитуваннях. Чому?
- Тому що довіра до збройних сил складає понад 90%, тому військові сьогодні такі популярні. Як доказ, соціологи показують високий рівень довіри не лише до Залужного, але і до Кирила Буданова, до умовної політичної партії під назвою «Азов». Особисті характеристики Залужного також вселяють довіру до нього, якщо він захоче стати політиком. Очевидно, що він може повторити феномен Віктора Ющенка 2003-2004 років.
- Наскільки настрої в суспільстві відносно проведення виборів співпадають з настроями політиків?
- Більшість населення проти. І ми маємо бути вдячні українським виборцям, що їх позиція була настільки чіткою, щоби не проводити вибори. Бо влада ще в 2024 році могла взяти напрямок на проведенні виборів.
- А чим загрожують вибори під час військового стану?
- Перше - вибори під час військового стану це порушення Конституції України, і ми повинні з повагою ставитись до Основного закону.
Друге - це значні ризики безпекового характеру. Перед тим як проводити вибори, треба знайти відповідь на питання, чи є в нас достатня кількість бомбосховищ, в які могли б бути евакуйовані люди в разі чергової загрози з повітря під час виборів.
Крім того, важливе питання - голосування українських військових. Коли представники влади говорили про вибори, вони делікатно забували про можливість балотування військових і їхню участь у виборчій кампанії. Тому в мене склалось враження, що за всіма розмовами про вибори в березні 2024 року стояли лише одні політтехнологічні розрахунки - нейтралізувати умовну політичну військову силу у виборах.
- А скільки країна взагалі може жити без виборів?
- Навіть десятиліття, але у будь якому разі виникатимуть питання, в тому числі і законодавчих колізій. Наприклад, коли закінчується і починається строк повноважень президента або парламенту.